'EEKEND RUN OP SPAANSE HUIZEN Aanzienlijk minder 9°en bouwopdrachten Minder investeren comrolc °p in West-Nederland v. Eesteren'treedt toe tot OGEM-concern Si eken fond sprem i e voor vrijwillig verzekerden in 1972 fors omhoog [Olympisch vuur ontstoken alles In eerste negen maanden van 1971 J fnrnol ili Iet weer in Europa Geen zeggenschap vakbonden oceanen gewenst Gehandicapten integreren in kampwerk WOENSDAG 29 DECEMBER 1971 njdoor Marius van Deventer •egc t d Het is vrijdagmiddag drie uur. an» )e luchthaven Schiphol is ge- ugj uid in een grijze mist die af en je overgaat in een druilerige egen. Het groepje reizigers dat lar - de verzegelde gele zak met sse lax-free sigaretten en drank in [e hand in het Transavia ire! rliegtuig stapt kan zich nog am- °1§ voorstellen over een paar Sr aan de subtropische zuid- nit ust van Spanje te zijn id r ldi Iedereen is vluchtig verwelkomd u|oor een functionaris van Real Inter- ational, de maatschappij die de reis 3es leeft georganiseerd. De stemming is »ur iog wat stroef, maar dat wordt direct ia| il vlotter als het toestel in de lucht 5. De vliegtocht duurt in eerste in- 8 tantie overigens niet lang. want op •V1; et Zuidlimburgse vliegveld Beek ar rordt een tussenlanding gemaakt, zo- aa lat ook een horde Belgische en Duit je geïnteresseerden kan instappen. Dan gaat de grote tocht beginnen, 10' |oog over het aaneengesloten wol- ud [endek naar de Spaanse zon. D*ie zon ee: 'alt wat tegen. Als het vliegtuig op e luchthaven van Malaga landt is iet al lang donker. 01 De lucht is echter helder en overal ai ijn sterren te zien. „Dat geeft hoop ns oor morgen, want het betekent dat jp. c geen wolken zijn," zo merkt een reerkundige aspirant-koper op. en Wat stram van het lange zitten in OS et krap bemeten toestel schuifelt het be ezelschap zonder moeilijkheden door ,je. Ie Spaanse douane en wordt dan, ge- electeerd op nationaliteit in comfor- Int abele autobussen gehesen. Men zit nog amper of een Real- pj| unctionaris maakt zich meester van ei'de microfoon om de potentiële kopers oe te spreken. Hij zegt echter nog naar weinig over huizen. Na een larteliik welkomstwoord wordt wel hi jen lofzang gehouden op het Spaanse a ilimaat en als de autobussen zich in «weging zetten wordt een uitgebrei- de beschrijving gegeven van het Is- andschap dat te zien zou zijn als het ?r- liet donker was. Van de plaatsjes waar de tocht langs voert is ondanks de felle straat MARBELLA 'Kies als eerste uw plaats onder de Spaanse zon. Een compleet Andalusisch huis voor 22.500 gulden. Er is één manier om uw geld rendabel te beleggen: grondbezit aan de Costa del Sol'. Met deze en dergelijke re clameteksten proberen de vele onroerend-goed maatschap pijen, die zich bezig houden met de verkoop van huizen en grond in Spanje, hun koopwaar aan de man te brengen. Re gelmatig organiseren de maatschappijen goedkope weekend- vluchten om geïnteresseerden te laten zien wat er te koop is. Die ..tochtjes" zijn erg aantrekkelijk. Want voor de 200 gul den zit je toch maar lekker een paar dagen in Spanje en als je iets koopt krijg je je reisgeld nog terug ook. verlichting ook al niet veel te zien. De bussen rijden zo hard dat alles in een flits langsdendert. Als de bus weer eens met een duizelingwekken de snelheid door een dorpje giert merkt de Real-functionaris, die nog steeds door de microfoon aan het pra ten is over Spanje in het algemeen en het aangenaam verpozen aldaar in het bijzonder, vrolijk op dat er in de Spaanse steden geen maximumsnel heid geldt. Het wat bleek geworden gezelschap was daar al achter geko men en zet zich schrap voor de vol gende bocht. Tegen half negen komen de bussen toch veilig aan bij het riante hotel El Fuerte in Marbella, waar iedereen zijn kamers krijgt aangewezen. Vanaf negen uur kan men terecht in het bij het hotel horende restaurant. De kosten van de maaltijd zijn bij de reis inbegrepen, alleen de wijn (ongeveer zes gulden per fles) moet men zelf betalen. Dat mag de stem ming overigens niet drukken. Nie mand is van plan het zuinig aan te doen. Na de maaltijd gaan niet veel reizi gers naar bed. Ee meesten gaan op kroegbezoek in Marbella, waar de (goedkope) drank overvloedig vloeit. Slechts weinigen verbazen zich er over dat in veel café's Nederlands gesproken kan worden. Een groot aantal bars heeft Nederlandse eige- Merkwaardig genoeg kan men in de Amsterdam-bar niet met Neder lands terecht. De eigenaar is een Zwitser. Hij blijkt het café van een Nederlander gekocht te hebben en heeft het Nederlandse karakter en de naam onveranderd gelaten. Niemand lijkt zich er meer van bewust te zijn, dat hij of zij in Spanje is om er naar onroerend goed te kijken. Men leeft zich uit tot diep in de nacht. Als iedereen de volgende ochtend vroeg gewekt wordt blijkt het stra lend weer te zijn. Dat is wel even wennen, want in Nederland ziet het er al winters uit. Op het programma staat een rondrit langs en een bezoek aan de projecten van Real. Sommigen al of niet kooplustigen zijn merk waardig wakker. Anderen zitten in de autobussen met kleine slaapoogjes rond te kijken. Het landschap is weinig boeiend. Vroeger zal het erg mooi geweest zijn, maar nu staan werkelijk overal villa's of flats, afgewisseld met nog wat originele bebouwing. Van enige sfeer kan men in dit gebied niet meer spreken. Alles is duidelijk ingericht op het toerisme. De weinige ongerep te stukken zullen, zo laten reclame borden weten, spoedig ook worden bebouwd. De aspirant-kopers kan dat echter niets schelen. Wat zij zoeken is geen stukje Spanje, maar de zon en het schone strand. De bussen rijden één van de terrei nen op die door Real worden „ont wikkeld". Dat wil zeggen, het wordt volgebouwd met allerlei villa's die stuk voor stuk bepaald geen voor beeld zijn van slechte architectuur. Sommigen zouden er zelfs érg leuk uitzien als er maar niet zoveel bij elkaar stonden. Et aspirant-kopers zijn bijna alle maal in verrukking. Met werkelijke of geveinsde kennis van zaken wor den de huisjes bekeken en unaniem luidt het oordeel dat „het bepaald niet tegenvalt en het er allemaal goed afgewerkt uitziet. „Een volgend pro ject trekt zo mogelijk nog meer be langstelling. Het is een nagebouwd Spaans dorpje, het „Pueblo Andaluz". De huisjes zijn hier weliswaar ook dicht op elkaar gebouwd, maar de nauwe steegjes ertussen geven het geheel toch een leuke sfeer. Hoewel de helft van de huisjes in het „Pueblo Andaluz" nog niét klaar is wekt het project de indruk of het ér al eeuwen staat. De bezoekers steken niet onder stoelen of banken dat ze zich best zo'n woninkje zouden willen aan schaffen. „U zult dan wel moeten op schieten. want het merendeel is al verkocht," zo delen de gemoedelijk rondslenterende verkopers mee. Er is overigens geen man overboord als men nog niet meteen tot aankoop wil besluiten. Real gaat in de buurt van Gibraltar namelijk nog twee dorpjes bouwen, één in Marokkaanse en één in Mexicaanse stijl. Men heeft dus maar voor het kiezen in welk land men zich wil wanen. Het strand is immers toch overal hetzelfde. Later, als het gezelschap op het terras van de Club 200 eigendom van Real uitrust en zich tegoed doet aan de sangria (gekoelde wijn met vruchten) worden de eerste con tracten reeds getekend. Wanneer na de rijkelijk besproeide lunch wederom .een rondtoer wordt ge maakt drukt een enkeling zich van het programma- en gaat Marbella (lees: dc kroeg) in. 's Avonds is wèl iedereen present, want Real heeft een flamenco show georganiseerd. In het begin.van de avond wordt door potentiële kopers nog wel ge sproken over huizen en grond. Sommi gen hebben al gekocht, anderen wil len dat nog doen. Enkele mannen, die kennelijk een weekeindje uit zijn. „Pueblo Andaluz", nieuw dorp in oude stijl. zeggen het eerst nog eens met moeder de \touw te willen bespreken, al wekken ze nu niet bepaald de indruk veel aan hun thuisgebleven echtgeno te te denken. Vast zijn ze van plan de volgende keer weer mee te gaan. Dat gebeurt trouwens wel meer, want ook bij deze reis zijn mensen, die al eerder mee waren. Een dame, die tijdens een vorige reis reeds een huis kocht, heeft weer een contract getekend. Het tweede huis is een ca deautje voor haar dochter, die dit maal ook meegekomen is en er hoe kan het anders gelukkig uitziet. Dit alles doet vermoeden, dat er makkelijk gekocht wordt. Toch gaan de Nederlanders door voor moeilijke kopers. Heel anders ligt dat met Amerikanen. Real heeft sinds kort ook op de nieuwe wereld geworpen en in november heeft de eerste inter continentale onroerend-goed-bezichti- gingsreis plaatsgevonden. Real zegt zeer goed aan de Amerikanen ver kocht te hebben en getuige de verha len die in Marbella de ronde doen is dat waar. Een buitenlandse bar-eige- naar zegt: „ze kochten als idioten. Ik heb twee kerels op een stükje grond ruzie zien maken omdat ze allebei be weerden dat ze ^r het eerste bij wa ren om het te kopen. Zo ging dat ook met dure villa's." De met-Spaanse bar-eigenaars in Marbella en dat zijn er nogal wat want het plaatsje hangt van kroegen aan elkaar zien de huizenkopers graag komen. „Ze nemen veel geld mee. We blijven ons er echter over verbazen hoe mensen zo maar huizen kopen in een streek, die ze niet of nauwelijks kennen." Over de onroerend-goedmaat- schappijen weten de in Marbella wo nende buitenlanders weinig te vertel len. De één gelooft dat „ze wel eerlij ke zaken doen." Een ander zegt zon der nadenken: „het zijn allemaal op lichters." Hij kan echter niet zeggen waarom, zodat aan zijn oordeel even min enige waarde is toe te kennen. De mensen uit het gezelschap zien evenwel geen problemen. De stem ming is vakantie-achtig. Men noemt elkaar bij de voornaam en zegt jij en jou. De volgende morgen zit het groot ste deel van de reis er al weer op. De bussen vertrekken vroeg naar Mala ga. Ook tijdens de terugreis in het vliegtuig blijft de stemming opge wekt. Bijna iedereen maakt een te vreden indruk. Behalve dan mis schien een dame, die op een vorige reis een boetiekje in het „Pueblo An daluz" heeft gekocht. Het bleek nu kleiner te zijn dan ze had gedacht. Over het algemeen wordt de ver koopmethode van Real prettig gevon den. „Ze zeuren je niet de hele tijd aan je kop over die huizen, maar als we iets willen weten, dan kunnen we altijd terecht", zo zegt een koper hierover. Een ander stelt vast: „het zijn gewone, jonge mensen, die je op je gemak stellen. Niet het gladde type van de doorgewinterde verkoper. Ik vraag me overigens wel af of hun verkoopmethode niet veel geraf fineerder is dan de gebruikelijke, om dat je de verkopers als vrienden gaat beschouwen en niet als mensen waar mee je zaken doet. Als het gedrag ingestudeerd is is het uitermate ge slepen, maar is het echt, dan doet het niet onsympathiek aan." Wat zegt de Real-directie zelf over haar verkoopmethode? „Ingestu deerd? Wel nee, we zijn gewoon ons zelf. We proberen met tevreden men sen terug te komen en hopen dat ze de met ons opgedane ervaringen rondvertellen." Het gezelschap dat hoog over de wolken naar het kille Nederland te rugvliegt ziet er niet naar uit, dat het dingen zal rondbazuinen. Daarvoor was de kooplust, aangewakkerd door de gemoedelijke stemming tijdens de reis, te groot. Of ieder over een aan tal jaren nog even selukkig is met zijn bezit aan de Middellandse-zee- kust zal de toekomst echter moeten leren. OLVMPIA In Olympia (Grie kenland) is gisteren het Olympisch "uur ontstoken, waarna men het in e vorm van een fakkel aan de reis eeft laten beginnen naar Sapporo, Waar in februari .'.e Olympische win- erspelen worden gehouden. ?n De vlam werd ontstoken voor het Itaar van Hera achter het klassieke J®lympisch stadion, de geboorteplaats an de Spelen. Een priesteres, de ac- ji|j|rice Maria Mochohou, deed een olijf- ik op ceremoniële wijze, door middel lan een brandglas, ontbranden en racht deze fakkel vervolgens naar et Olympisch stadion en naar het andbeeld van Pierre de Coubertin, rondlegger van de moderne Olympi- che Spelen. Prins Tsuneyoshi Take- leider van ie Japanse delegatie vertegenwoordiger van het organi- jtie-comité van de elfde Olympische 'interspelen, legde een krans bij het IE tandbeeld. i Na korte toespraken van Takeda en paminondas Petralias, secretaris-ge- eraal van het Grieks Olympisch Co- lité, werd de fakkel overhandigd an de eerste estafette-loper, die hem aar de grens van het oude Olympi- 4ie dorp bracht. Vandaar werd het vuur per auto aar het marmeren Olympisch sta- lon van Athene gebracht, waar in ^896 de eerste moderne Spelen wer en gehouden. Het vuur blijft daar >t vanavond wanneer het per vlieg- uig naar Japan wordt gebracht. OESO-rapport: kleinere regionale verschillen Internationale DEN HAAG In de eerste drie kwartalen van dit jaar zijn aanzienlijk minder bouwop drachten verstrekt dan in de overeenkomstige periode van vo rig jaar. Uit gegevens van het CBS blijkt, dat architectenbureaus e.d (w.o. over heidsdiensten) in de eerste negen maanden van dit jaar voor f8,0 mil jard aan opdrachten voor woningen en ander gebouwen ontvingen tegen 8,5 miljard in dezelfde maanden van 1970. Met uitschakeling van de ge raamde invloed van bouwkostenstij gingen is dit een daling van circa 17 pet. De opdrachten voor woningbouw bedroegen ƒ4,6 (4,1) miljard en die voor overige gebouwen 3,4 (4,3) mil jard. Na correctie voor kostenstijgin gen betekent dit voor de woningbouw een daling van ongeveer 1 pet en voor de overige gebouwen een teruggang van circa 32 pet. Aan opdrachten van 100.000 of meer werd geannuleerd voor een be drag van 1,4 (1,1) miljard (lopende prijzen), waarvan in de woningbouw 728 (571) min. max. temp. gist. mtn. neer- msterdam onbew. Jssel geh. bew. inkfort h. bew. enève regen renliagen zw. bew. ien onbew. uxembur* onbew. adrlcl regen ajorca I. bew. Inchen sneeuw regen onbew. mist De omvang van de bij de architec- tenbureaus e.d. onderhanden zijnde objecten van ƒ100.000 en meer be- Schipner gestraft voor droe§ in lopende prijzen voor I de woningbouw op 1 april, 1 juli en 7fiv crf^l o 7P n g vi crjititf1 1 oktober van dit jaar resp. ƒ5,8, 5,9 zoi^eioze liavl^aiie en f62 miljard. Voor de overige ge- AMSTERDAM De 25-jarige schip- bouwen waren deze bedragen op ge- per W. van D. uit Katwijk is gisteren noemde data resp. ƒ7,9, 7,7 en 7,6 door de Raad voor de Scheepvaart in miljard. Amsterdam voor drie maanden de bevoegdheid ontzegd als schipper op zeevisvaartuigen te varen. De Raad verweet de schipper diens zorgeloze navigatie, toen hij met zijn schip, de 'Maarten Cornelis' KW222, een anker ligplaats koos in de Ierse Zee in maart van dit jaar. Door het ontbre ken van alle controle op de positie van de KW222. was het 8 jaar oude vaartuig 's nachts op een klip voor de Britse kust gelopen, lekgeslagen en in zeer korte tijd vergaan. De zeven opvarenden wisten zich met reddings vlotten in veiligheid te brengen. De schipper verklaarde slechts een kaart 'op grote schaal' gebruikt te hebben. Volgens de inspecteur voor de scheepvaart stonden de schipper alle moderne hulpmiddelen ter be schikking om de botsing met de klip te vermijden. De raad veroordeelde de schipper conform de eis van de in specteur. Op straat gezet Uw no. van 15 december vermeldt het ontslag, door een sigarettenfa- briek gegeven aan 300 personeelsle den. Over de afvloeiingsregeling zijn de vakbonden tevreden. „Die is uit stekend". 'Zo vermeldt u zelf. Toch staat alskop boven dit bericht, met dikke en grote letters Sigarettenfa- briek zet 300 man op straat. Alsof zij als vuilnisemmers behandeld zijn. Omdat ik zo'n kop al meer heb aangetroffen, mijn kritiek op deze onhebbelijkheid. Het is toch wel goed te bedenken, dat een ondernemer, eer hij tot zulk een besluit komt, weken - of maandenlang slapeloze nachten heeft gehad. Wanneer als gevolg van de integra tie Trouw/Het Kwartet b.v. 40 man moeten afvloeien, zoudt u het dan prettig vinden, wanneer in de een of andere courant dit vermeld werd met een dikke kopL „Trouw/Het Kwartet zet 40 man op straat"? Wat gij niet wilt, dat u geeschiedt... Rotterdam J. Wilschut AMSTERDAM De zieken- öndspremies voor vrijwillig ver- ekerden zullen met ingang van 1 januari 1972 met 23.3 procent omhoog gaan. Deze stijging overtreft de raming fari de verhoging met ongeveer drie 'rocent. De gemiddelde premie per naand per verzekerde van 16 jaar en ouder stijgt hierdoor van ƒ48 naar f59,20. De premieverhogingen hebben de oedkeuring verkregen van de Zie kenfondsraad. Zij zullen worden doorgevoerd door alle ziekenfondsen op twee na. Verwacht wordt dat deze twee fondsen in de loop van het ko mende jaar ook hun premies zullen verhogen. De bestaande reductieregeling voor minder draagkrachtige vrijwillige verzekerden zal in 1972 worden voortgezet De bodempremie zal krachtens deze regeling 60 procent van de te betalen premie bedragen, met een minimum van 37,45 per maand. De inkomensgrens beneden welke de regeling van kracht is, zal worden verhoogd van 10.850.- per ;"ar tot 11.700 -. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Via een aandelen ruil zullen de Verenigde Bedrijven J. P. van Eesteren NV te Rotterdam toetreden tot de OGEM-NV-familie. Zoals gemeld zijn over een moge lijke vorm van samenwerking enige tijd geleden besprekingen begonnen De directie van Van Eesteren deelt nu mee. dat die besprekingen tot een succes hebben geleid en dat in de loop van januari Van Eesteren de finitief een der OGEM-bedryven zal worden. De directie van Van Eesteren zegt, dat door deze ontwikkeling er voor dit bouw- en aannemingsbedrijf nieu we mogelijkheden komen voor een verdere ontplooiing. Bovendien wordt het van een- familiebedrijf tot een deel van eén ter beurze genoteerde open NV. De directie van Van Eesteren ver klaarde. dat de vakbonden tegenover de gang van zaken zeer positief staan vooral met het oog op de nieuwe wet op de naamloze vennootschappen. Er zal niemand worden ontslagen, in tegendeel, voor het personeel van Van Eesteren betekent opname in het OGEM-concern een grotere be staanszekerheid. De heer J. van Dam, plaatselyk be stuurder te Rotterdam van de by het CNV aangesloten Ned. Chr. Bond van werknemers in de Hout en Bouwbe- dryven NCB ziet de situatie wat ge nuanceerder: „We huilen niet, maar we juichen óók niet. In deze hele zaak hebben wü geen enkele zeggenschap. Vorige week zyn wy uitgenodigd op een bespreking, waarop ons dc gang van zaken gewoon is meegedeeld. Het enige antwoord dat wy toen konden geven is, dat als er voor het personeel geen consequenties zyn, wy dc direc tie van Van Eesteren danken dat zy ons heeft ingelicht. Wel is ons bekend, dat de OGEM- bedrijven in het algemeen hun zelf standigheid behouden, waarbij men er naar streeft dat de activiteiten worden gebundeld. Voor zo'n bunde ling biedt het enorme aantal OGEM- bedrijven alle mogelijkheden". PARIJS Maatregelen die dienen om de investeringsplan nen bij te sturen, moeten in Ne derland gericht zijn op afrem ming van investeringen in het westen van het land. Dit geldt in het bijzonder als het om pro jecten gaat, die veel werkgele genheid scheppen. Dit is een van de conclusies, waartoe de Orga nisatie voor economische samen werking en ontwikkeling (OESO) komt in een rapport over de Nederlandse economi sche ontwikkeling. De OESO vindt het nodig, dat de regionale verschillen in Nederland kleiner worden, wil de regering met succes de algemene vraag kunnen re guleren. De OESO wijst in dit ver band op de tocviaangevende rol, die het westen van het land speelt bij de ontwikkeling van de lonen en merkt op, dat een zekere nivellering van de verschillen in produktlviteit tussen de verschillende delen van het land, kan bijdragen tot verbetering van de in ternationale concurrentiepositie van het Nederlandse bedrijfsleven Deze kanten van het vraagstuk zijn zuiver economische, maar men mag volgens de OESO niet voorbijzien aan de achteruitgang van de levensom standigheden die een buitensporige industriële concentratie meebrengt en de overbevolkng, die deze concentra tie tot gevolg heeft. Naar de mening van de OESO zou het goed zijn aandacht te beste den aan de scholing en herscholing, die de industriële ontwikkeling bui ten west-Nederland eist. Ook maatre gelen die de mobiliteit van de werk nemers bevorderen, zouden de regio nale verschillen kunnen verkleinen. Volgens de OESO lijdt het geen twiifel dat aan de sterke stijging van de lonen en prijzen in Nederland een einde moet worden gemaakt. Deze doelstelling verdient hoge voorrang in het geheel van de kortlopende maatre gelen die voor het komende jaar wor den genomen. Het dringende karakter van dit probleem blijkt èüt een ra ming van het economisch planbureau dat de kosten per eenheid produkt in de verwerkende industrie in 1972 bij na twe keer zo snel zullen stijgen als in landen waarmee Nederland concur reert. Dit jaar zijn de kosten in Nederland al sterker gestegen dan elders. Hoewel wisselkoersveranderin gen verbetering in de situatie kunnen brengen zou de stijging van de kosten tot verlies van afzetgebj^Jien en dus tot vermindering van de Nederlandse export kunnen leiden. De voorspellingen van het .eco nomisch planbureau doen ook vermoe den dat het deel van de inkomsten van ondernemingen dat aan de werk nemers wordt uitgekeerd in 1972 in een sneller tempo dan tot dusver zal toenemen, zo meent de OESO. Om te beoordelen wat de gevolgen van deze wijziging van de verdeling der be- drijfsinkomsten zouden kunnen zijn wijst de organisatie op de verminde ring van de investeringen in kapi taalgoederen die voor 1972 wordt ver wacht. PHILADELPHIA De Nederland se advocaat Albert W. Koers heeft voorspeld dat de vryheid der zeëen in de zeventiger jaren zal verdwijnen door de steeds intensievere verken ning en exploitatie van de oceanen door de mens. Op de 138ste vergadering van de Amerikaanse vereniging ter bevorde ring van de wetenschap (AAAS) ver klaarde Koers te hopen dat de ocea nen onder internationale controle zul len komen en niet het privé eigendom van kuststations zullen worden. De scheepvaart heeft zich tot een dergelijk punt ontwikkeld dat het noodzakelijk is geworden speciale vei lige routes voor te schrijven, en dat striktere maatstaven moeten worden aangenomen om vervuiling door sche pen tegen te gaan, aldus Koers. De exploitatie door de vissery is dermate toegenomen dat de eerste commercieel interessante voorraden bescherming nodig hebben. Koers maakte verder melding van kunstmatige eilanden, opslagplaatsen onder water, energiecentrales voor de kust en zelfs steden op zee en zei dat het internationaal recht antwoorden moet vinden voor de juridische pro blemen in verband met deze nieuwe activiteiten. DRIEBERGEN Het lande lijk centrum voor gereformeerd jeugdwerk gaat in 1972 een po ging doen, om ook lichamelijk gehandicapte jongeren te betrek ken bij zijn kampwerk. De kampgids ..Wegwezen 1972 (met maar liefst 175 vakantiemoge- lijk- heden) wordt gezegd: „Meestal wordt over onze lichamelijk gehandi capte leeftijdgenoten in kamp-en reisgidsen met geen woord gerept, zo dat ze al gauw de indruk krijgen, dat op hun deelname geen prijs wordt gesteld. Wij willen proberen hierin verandering te brengen". Lichamelijk gehandicapten, die met een van de kampen willen meegaan, wordt geadviseerd een briefje te schrijven over de aard van hun han dicap. In nauw overleg met artsen zullen dan het aantal lichamelijk ge handicapten per kamp en aangepaste programma's worden vastgesteld, zo dat zij zoveel mogelijk aan alle acti viteiten kunnen deelnemen Het afgelopen seizoen heeft het LCGJ al op beperkte schaal een proef genomen. In enkele kampen voor 8 tot 12-jarigen participeerden blinde jongens en meisjes. Het resultaat was van dien aard. dat na uitvoerig over leg met veel stafleden besloten werd, dit op ruimer schaal voort te zetten, ook met ouderen en in de buitenland kampen. De kampgids „Wegewezen 1972" kart gratis worden aangevraagd bij het LCGJ, afdeling kampwerk, post bus 99, Driebergen. Zijn er ergens in ons land zoveel oude kleine kerkjes als in Friesland? Soms romantsich met witte wanden, soms ruig van dikke zeekleimoppen, soms heel fier en trots met toren, soms welhaast schamel, niet meer dan een ommuurd schip. En soms is er alleen maar een klokkestoel en kwam men aan de kerk niet toe en zeker niet aan de toren, ze staan nu verweerd en moe in het vlakke land. het vrome volk wordt al minder en het geld wordt niet meer in bronzen klokken maar in blikken auto's gestoken. Er is een tijd geweest, dat de ge meenteraadsleden er alles voor over hadden hun kerk tot hun pronk te maken. Zoals die van Oldeboorn. Die wilden een kerk met een toren. De hoogste toren van heel Fries land. dat wilden ze. Ze keken jaloers naar die van Tsjum. die hadden een toren recht toe recht aan naar de hemelhoe hoog die toren wel zou wezen? die van Tsjun lieten dat nooit los. Die van Oldeboorn wilden het trou wens niet van horen zeggen hebben. Ze moesten weten, precies weten, op dat ze hun toren net effentjes hoger zouden maken. En zo gingen die van Oldeboorn naar Tsjum en maten op slinkse wij ze ilet een lint de lengte van de to ren van Tsjum. Die van Tsjum, ook niet gek, be grepen best wat ze daar deden, en wat de profane plannen waren. Ze hebben niet met stokken de spionnen van het dorpserf geslagen. Neen ze hebben ze alle moeite en de maat laten nemen en ze rustig huis waarts doen keren. Maar die nacht daarop zyn ze van Tsjum naar Oldeboorn gegaan met als enig wapen een fikse schaar. Ze hebben het lint opgezocht en er een behoorlijk stuk afgeknipt En zo werd de toren van Olde- boorns kerkje een onbegrijpelijk stuk korter dan de toren van Tsjum. De Tsjummers hebben er hun bijnaam, lintjessnyders, van over gehouden. Maar die van Oldeboorndie zaten met hun korte toren op het oude kerkje en konden niet veel meer doen dan heel goed en lief voor het kerkje zorgen. Zo besloten ze op een keer als de toren dan toch niet hoger kon van binnen de boel eens te gaan opknap pen. Het houten tongewelf kon best een nieuw verfje hebbenaan het werk, oude vieze verf er af voor de verse er op kon. En toen is er een wondertje geschied Onder de vieze verf kwam een he mel te voorschijn. Een zoet zacht blauwe hemel, waar engeltjes zweef den en sterren goud blikkerden. Die van Tsjum hebben nu hun hoge to ren, reikend naar de hemel, maar die van Oldeboorn hebben de hemel zelf in de kerkGa er eens langs en ga er eens binnen op weg naar uw tweede huis

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7