KOELKAST" DOMINEERT ROTTERDAM Medische techniek op open dag TH-Delft Evangelist Maasbach wil Koninginnekerk terugkopen van NVV „Agrarisch centrum" in Gouda geopend tips na tv-oproep Drees: Klanten erving PTT normaal Internationaal misdadiger gearresteerd Fabrikanten van wasmiddelen „doseren" fout Majoor Miog kreeg geen toezeggingen Verolme-werf in Brazilië tot '76 bezet Opleiding biomedische ingenieur? 5 WOENSDAG 29 DECEMBER 1971 IOTTERDAM De getuigenoproep i pers en televisie om het grote pu- iek in te schakelen bij het oplossen n de moord op de 55-jarige Hendrik n Tricht heeft de Rotterdamse po- ie de schamele oogst van 20 tips geleverd. Acht mensen belden van iten Rotterdam op; twaalf Rotter- immers reageerden op de oproep. De Rotterdamse recherche was met iet onderzoek naar de raadselachtige ood van Van Tricht nagenoeg op en dood spoor geraakt. Foto's van de lamer, waarmee het slachtoffer ge lagen is, moesten dinsdagavond nieu- iie aanknopingspunten opleveren. De recherche is nu druk doende de inwijzingen van het publiek na te rekken. De minieme reactie van het ubliek wordt ondermeer geweten an het feit dat de hamer, die de leurtocht nieuw leven in moet bla- en, een algemeen gebruiksartikel is 'oor kampeerders. Grote warenhui- en verkopen deze "drietjes" op de imping-afdeling. Hendrik Van Tricht moet op 15 de- ember bij een vechtpartij op het Iharloise Hoofd betrokken zijn ge- aakt en met de hamer op het hoofd ijn geslagen. Hij viel daarbij in het ïater van de Nieuwe Maas en ver- ronk. De heer Ton heeft laten weten dat er zeker drie miljoen op tafel moet komen om de optie weg te kopen. Het comité hoopt dat deze weck een re delijker voorstel zal komen zodat de Koninginnekerk behouden kan blijven. Op Oudejaarsavond om 19.30 uur houdt de Hervormde Gemeente de laatste dienst in de Koninginnekerk. Voorgangers zijn ds. Kleermaker, ds. Lissenburg en ds. Dekker. Er wordt een grote belangstelling verwacht en daarom wordt belangstellenden aan geraden vroegtijdig aanwezig te zijn. Cantto di Vangelo heeft aangevraagd deze laatste dienst voor de grammo foonplaat te mogen opnemen. c ROTTERDAM De politie van 'Haarlemmermeer heeft de 28-jarige buffetbediende A.S. uit Rotterdam aangehouden, die al geruime tijd door de politiecorpsen in binnen- en bui tenland werd gezocht. Na een reeks misdadige avonturen overal in Euro pa verdween de buffetbediende een week geleden met 1.600 en de auto van zijn Rotterdamse werkgever. Daarvoor, in november van dit jaar, was de Rotterdammer uit een gevangenis in Athene ontsnapt. Hij zat daar te wachten op zijn berech ting wegens diefstal en flessentrekke rij. Het vorige jaar maakte de buffet bediende zich, aldus de Rotterdamse politie, schuldig aan diefstal en be drog in het Oostenrijkse Rottenmann, voor welke feiten de Oostenrijkse justitie hem zocht. In datzelfde jaar stal de Rotterdammer inde Maasstad en in Goes kleding en een auto. DEN HAAG Dc fabrikanten van wasmiddelen moeten er volgens de Consumentenbond eens mee ophou den een hoeveelheid wasmiddel voor te schrijven, die zodanig is dat het dc wasmachine nèt niet laat overschui- men. Dat staat te lezen in het januari nummer van de Consumentengids, waarin een Amerikaans onderzoek wordt aangehaald. Bij dit onderzoek liet men een aantal huisvrouwen eerst met de voorgeschreven hoeveel heid wasmiddel wassen en daarna met de helft van de voorgeschreven hoeveelheid. De consumentengids beveelt de fa brikanten verder aan om in gebieden waar zacht water is, fosfaatloze en fosfaatarme wasmiddelen op de markt te brengen. Maar, zo zegt het blad, wij hebben weinig illusie, dat de fabrikanten hiertoe op korte termijn bereid zijn en daarom moet de overheid ingrij pen en voorschriften uitvaardigen. DEN HAAG Aan majoor G. Miog, de militair medewerker van Het Vrije Volk, zijn geen toezeggin gen gedaan voor een plaatsing bij het studiecentrum voor militair leider schap. Dit heeft minister H. J. de Kos ter (defensie) geantwoord op schrifte lijke vragen van de Kamerleden mr. A. Stemerdink en E. R Wieldraaijer (beiden PvdA). In zijn antwoord zegt minister De Koster, dat majoor Miog een infor meel en oriënterend gesprek heeft ge voerd met de directeur van het stu diecentrum. Zulk een gesprek bete kent niet, dat daaruit als vanzelfspre kend een plaatsing bij het centrum voortvloeit. ROTTERDAM De Konin - ginnekerk kan worden gered van de sloop. Het ziet er naar uit dat de Wereldzending de kerk terug wil kopen van de NVV Stichting Bejaardenhuis vesting „Onze Woongemeen schap". De zaak kwam aan het rollen toen vorige week de evan gelist John Maasbach op bezoek kwam bij de voorzitter van het aktiecomité Behoud Koningin nekerk. John Maasbach was zojuist terug gekeerd van een serie zendingsreizen naar Korea, USA. Formosa en India. In India heeft hij het evangeüe ge bracht bü de honderdduizenden vluchtelingen uit Bangla Desh. Door zijn lange verblijf in het bui tenland had hij nog niet gehoord van de sloopplannen en van de stemming in de gemeenteraad waardoor de Ko ninginnekerk niet op de gemeente lijke lijst voor monumentenzorg kon komen. John Maasbach. een geboren Rot terdammer, vindt het een schande dat Rotterdam dit monument wil weg gooien. Op de bestuursvergadering van de Wereldzending werd daarom besloten de Koninginnekerk te ko pen voor Evangelisatie-bijeenkom sten. Ook wil men de kerk verhuren voor concerten. John Maasbach heeft enige jaren terug in Den Haag het Capitol Thea ter gekocht eveneens voor Evangelie- satie-activiteiten, dat is omgedoopt tot Capitol Evangelie. Het aktiecomité Behoud Koningin nekerk heeft zich direct in verbin ding gesteld met de heer Ton, secre taris van „Onze Woongemeenschap." Bekend is, dat deze stichting de kerk mag kopen voor ƒ650.000. ROTTERDAM Op deze fraaie luchtfoto van bureau De Wit, Den Haag, komt het hoofdgebouw van de Medi sche Faculteit Rotterdam, bij de meeste Rotterdammers hoogst karakteristiek bekend als „De Koelkast" mooi uit. In het Rotterdamse stadssil- houet is deze „Koelkast" een bijzonder markant punt, voor de zeeman zelfs een baken, dat hem vertelt, dat hij nu toch heus in Rotterdam is aangekomen. Op de achtergrond, juist vertrekkend van de Wilhel- minakade één sleepboot vooruit en een tweede achter uit trekken het schip los van de kade het passagiers schip Hamburg van de Deut sche Atlantik Linie, welke maatschappij, zoals men weet, met de Holland-Amerika Lijn in een samenwerkingsver band is verenigd voor wat betreft de passagiersschepen. Onmiddellijk rechts van „De Koelkast" het lage ge bouw voor klinische weten schappen, iets verder naar rechts het oudste deel van de Medische Faculteit, het Aca demisch Ziekenhuis Dijkzigt. Rechts op de achtergrond het hoofdkantoor van de rederij Phs. van Ommeren, links op de voorgrond, op de grens van de opde bebouwing, het hoofdkantoor van Unile ver. Daarnaast het Gymna sium Erasmianum, in het centrum van de foto, geheel ingeklemd tussen de weten schap, het Maritiem Museum Prins Hendrik en het Insti tuut voor Scheepvaart en Luchtvaart. Geheel rechts de Academie voor Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen. De grote hoeveelheid water, die de foto van links naar rechts doorsnijdt, is vanzelf sprekend de Nieuwe Maas met in het midden op de ach tergrond de Rijnhaven en rechts op de achtergrond de Maashaven. De uitmonding van de Maashaven in de ri vier valt buiten het beeld. De wijk rechts boven, aan de overkant van de Nieuwe Maas, tussen Rijnhaven en Maashaven, is de roemruchte wijk Katendrecht, centrum van het rosse zeemans-uit gaansleven. Aan de havens steken de grote graansilo's als massale betonblokken hoog op. De oude stadswijk op de voorgrond is een interessant studieobjekt voor planologen, stedebouwkundigen en archi tecten. Zoals bekend wordt er in kringen van de Medische Fa culteit gedacht aan een uit breiding in deze richting. Anderen denken aan hoog bouw van andere aard. Feit is. dat deze oude wijk echt wel voor sanering in aanmerking komt. Hoe die sanering wordt, of er sprake is van herstel en reconstruc tie dan wel dat er een geheel nieuwe bebouwing op veel grotere schaal aansluitend op de schaal van de Medische Faculteit zal komen is nog een punt van bespreking, dis cussies en ook al van demon straties. ROTTERDAM De Braziliaanse oliemaatschappij Petrobass heeft aan het Verolme-concern een opdracht verstrekt voor de bouw van drie tan kers van elk 116.000 ton dwt. De schepen zullen gebouwd worden op de Verolme-werf in Brazilië. Met de order is een bedrae van zo'n 250 mil joen gulden gemoeid. De contracten werden gisteren in Rio de Janeiro getekend. De drie schepen zullen de grootste vaartuigen worden die in Amerika gebouwd worden. Met deze opdracht is de Bra ziliaanse werf van het Verolme-con cern goed van erders voorzien. In portefeuille zijn nog acht vrachtsche pen en vier tankers. De drie schepen zullen opgeleverd moeten worden in resp. helft 1975 en begin 1976. DEN HAAG Minister Drees van 'erkeer en waterstaat vindt een wer ingsactie van PTT-ambtenaren ach- er het loket voor de postcheque- en irodienst en de rijkspostspaarbank en normale zaak. Hij ziet hierin «n onjuiste vermenging van activi sten. De juiste concurrentieverhou- ingen worden in acht genomen, hrijft de minister aan het Tweede- amerlid Assman (KVP), die vragen ad gesteld over de wervingsmetho- en van de PTT In de districten Den Bosch en .eeuwarden krijgen de ambtenaren an de PTT 6 extra voor iedere re- eninghouder die zij aanwerven voor Ie postcheque- en girodienst en ƒ5 oor iedereen, die een beleggingsre- ening of een jeugdspaarrekening pent bij de rijkspostspaarbank. De remies worden bij wijze van proef ïrleend Het bezwaar van de heer Assman i. dat de werving wordt gevoerd oor beambten van de PTT-dienst iet een monopoliekarakter. De mi- ister antwoordt, dat het postmono- olie alleen betrekking heeft op het ervoer van brieven. Het grootste eel van het werk van de loketamb- naren wordt in gewone concurren- e met andere instellingen verricht. AMSTERDAM. 28 dec. Contante ijzen: Londen 8.34—8.34',2. New Yor;z 3.27V2. Montreal 3.27«/«—3.27V4. rijs 62.57—62.62. Brussel 7.23—7.23'2. ankfurt 99.81 ',b—99.86'i, Stockholm 86^2—67.01 i,j. Zürlch 83.59', 283.64 li. "aan 55.05', 2—55.10(2. Kopenhagen 18—46.23, Oslo 48.69i—48.74a. We- n 13.78',4—13.79',i, Madrid 4.90—5.15. GOUDA De commissaris der Koningin, mr. J. Klaasesz, heeft met veel officieel vertoon het „agrarisch centrum" aan de Ronsseweg geopend. Eigenlijk is het nieuwe pand zowel het on derkomen voor de consulent schappen voor de rundvee- en varkens- en pluimveehouderij als voor de Stichting gezond heidsdienst voor dieren in Zuid- Holland, de vereniging van KI „Zuid-West-Nederland" en de Stichting voor de rundveeverbe tering in Zuid-Holland. Rijksoverheid en bedrijfsleven von den elkaar in één gebouw, iets wat mr. Kiaasesz met genoegen in zijn openingstoepraak constateerde. Hij stelde deze vorm van samenwerking ter voorbeeld aan de EEG-onderhan- delaars in Brussel „waar het besmet telijk verwerpen van goede voorstel len heerst, de zgn. Brussellose". De commissaris vergeleek de ge zondheidsdienst voor dieren met die voor mensen en kwam mede aan de hand van een boek over veeartsenij kunde uit 1886 tot de conclusie dat er duidelijk methodische verschillen zijn aan te wijzen. „In de humane genees kunde worden epidemieën immers niet bestreden door een groot deel van de bevolking uit te roeien", aldus de commissaris. Zijn openingshandeling bestond uit het openen van een'deur in de geza menlijke kantine van het pand, die de verbinding „onderhoudt" tussen de vleugels van overheid en bedrijfsle ven, daarmee nogmaals de goede sa menwerking tussen beide instanties onderstrepend, de beloning voor de commissaris stond aan de andere kant van de deur; een karretje met levensmiddelen, uiteraard agrarische produkten, dat de heer Klaasesz on der grote bijval in de wacht sleepte. Tevoren onthulde de voorzitter van de gezondheidsdienst, de heer D. de Groot het geschenk van het perso neel, in de hal van het gebouw. On der het laken kwam een sculptuur van de Goudse beeldhouwer Gé Log man te voorschijn: een stoere fok stier. Traditioneel be bouw van het complex heeft ruim twee jaar geduurd. Het ontwerp kan als traditioneel bestempeld wor den, met de gang en kantine in het midden, de kantoren en laboratoria aan weerszijden. Behalve aanzienlijke verbetering van de werkomgeving deze dienst was voorheen gehuisvest in het oude vervallen kazernegebouw heeft de ingebruikneming van het nieuwe pand voor de gezondheids dienst ook een uitbreiding van labo- ratoriumapparatuur met zich meege bracht. Vooral de laboratoriumvleugel is uiterst modern en doelmatig inge richt en kan qua capaciteit concurre ren met de beste laboratoria in streekziekenhuizen. De sectiezaal is door een ingebouwd systeem van over- en onderdruk ter voorkoming van smetstof- en kwalijke reuk-ver- spreiding geïsoleerd van de andere afdelingen. De ingebruikneming van het nieu we gebouw beschouwt men bij de ge zondheidsdienst als de afsluiting van de eerste 25 jaar, een jubileum dat dan ook niet afzonderlijk meer ge vierd zal worden. Vanaf 1 januari zullen de laboran ten en artsen van de dienst zich niet alleen bezighouden met de agrarische veestapel maar ook de geschelschaps- dieren bij hun onderzoekingen be trekken. Omdat het niet billijk wordt geacht de houders van agrarische dieren voor de kosten van deze on derzoekingen te laten opdraaien, is steun van de overheid onontbeerlijk. Het toezicht op de kunstmatige in seminatie is ook een taak van de dienst, de samenwerking met de ver eniging hiervoor In Zuid-Holland en Zeeland, is zo groot dat het techni sche en administratieve werk voor rekening van de KI-vereniging door de gezondheidsdienst wordt verricht. Bovendien wordt nauw samenge werkt met de Stichting voor de rund veeverbetering die ook een onderko men heeft in het nieuwe pand. Men is er echter nog niet in ge slaagd een samenwerkingsverband in het leven te roeDen met de melkcon- trolestations in het westen, die werk verrichten dat nauw aansluit bij de aktiviteiten van de gezondheidsdienst (bestrijding uierontsteking). Het Centrum Medische Tech- niek is gevestigd op de 14e etage van het gebouw voor Elektro techniek van de TH-Delft. De kans bestaat dat voorlopig kan worden volstaan met het organiseren van onderwijs in een aantal keuze vakken en practika op medisch en biologisch gebied, voor die studenten van de hogeschool, die in medische richting zullen willen werken. E<e be langrijkste bijdrage tot de opleiding van ingenieurs met bio-medische er varing zal zijn het stimuleren en mo gelijk maken van afstuderen en promoveren op zinvolle medisch- technische onderwerpen. Het centrum pleegt voortdurend overleg over onderwijs en onderzoek met de zusterinstellingen en met me dische faculteiten in Rotterdam en Leiden. De leiding van het centrum berust bij een Kerngroep onder lei ding van voorzitter prof. dr. ir. C. J. D. M. Verhagen. Voor wat het symposium „Onder- zoekaspecten" betreft spreekt prof. dr. G. van den Brink woensdag 12 januari over de plaats van het me disch-biologisch onderzoek in TH- verband, dr. ir. W. Herstel van de Medische Faculteit te Leiden over „ingenieurs in ziekenhuizen" en prof. P. G. Hugenholtz van de Medische Faculteit te Rotterdam over „Wat verwacht een klinikus van samen werking met een TH?" In het symposium „Onderwijsas- pecten" 13 januari staat de le zing van prof. ir. M. P. Breedveld van de TH te Twente over „Biomedische ingenieursopleiding in Nederland?" centraal. Prof. ir. D. H. Bekkering van dezelfde TH spreekt over „Waar om nu geen med. ir?" Na afloop van beide symposia wor den discussies gehouden en samen vattingen gegeven. (Van een onzer verslaggevers) DELFT Ter gelegenheid van het 130-jarig bestaan van de Technische Hogeschool in Delft wordt op woensdag 12 een sym posium gehouden over „Onder- zoekaspecten" en donderdag 13 januari over „Onderwijs- aspecten". Zaterdag 15 januari staat de medische techniek op een „Open Dag" centraal, waar mee deze afdeling van de TH- Delft voor het eerst in het open baar naar buiten treedt. Op de open dag zal informatie wor den gegeven over het speurwerk dat op het gebied van medische techniek aan de TH-Delft wordt verricht De gehele dag zullen in d eaula aan de Mekelweg lezingen worden gehouden. Onderwerpen zijn: toepassing van radioavtieve stoffen in de genees kunde toepassing van parameter schattingstechnieken voor hartonder- zoek onderzoek van auditieve en visuele waarneming, elektronische beeldtechniek in de geneeskunde, technische aspecten van armprothe- sen en medische elektrotechniek. In de verschillende afdelingen van de TH zullen demonstraties worden ge geven. Het Centrum Medische Techniek is erg jong. Het werd op 27 april van dit jaar ingesteld. Men heeft nog geen uitspraak kunnen doen over een spe ciale opleiding tot „biomedisch inge nieur".

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5