Een kerst-inn alléén is maar een fooi Het witte boekje van Jezus In Staphorst is iets aan het veranderen Uw probleem Ds. A. Klamer pleit voor meer open huizen is het onze COMMENTAREN Welke vrede? Automatisering Puzzelhoek BEROEPlNGSWERK Een woord voor vandaag Volksgericht volgens nieuwe normen Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet ln behandeling worden genomen. Ge heimhouding ls verzekerd Vragen die niet onderling met elkaar Ln verband staan moeten ln afzonder, lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een galden aan post zegels te worden Ingesloten. Vraag: In de houten vloer van de keuken zit houtworm. Is er een af doend middel om deze te vernietigen? Antwoord: Als er slechts een klein gedeelte is aangetast, kunt u rentkoli- te in de gaatjes doen (verkrijgbaar bij de drogist). Is de aantasting groot, dan is het beter de vloer te vervan gen. Behandel de nieuwe planken aan de onderkant met een insectenwerend middel en als de bovenkant met zeil e.d. bedekt is. ook de bovenkant. Houd de rest van het houtwerk goed in de gaten. Vraag: Op een kaart uit Denemar ken stond op de voorkant: Led af at hore om din skade haber du passer bedre pa i fremtiden. Op de andere kant stond: Venner som du vokser jo ikke pa trzerne forstar du. Antwoord: Het spijt me te horen dat je narigheid hebt. Ik hoop dat je in de toekomst beter oppast. Vriend jes als jij groeien toch niet op. (Het woord trzerne komt in geen enkel woordenboek voor en zal dus wel verkeerd gespeld zijn), begrijp je? Vraag: Vorig jaar oktober is in miin nieuwgebouwd huis een naald- vil ttapijt gelegd, merk E. Nog geen jaar later ziet het er ontoonbaar uit Grote vochtkringen op alle plaatsen waar gelopen wordt, niet onder de bank. tafel, enz. Wat kan hiervan de oorzaak zijn? En is het vloerkleed nog schoon te krijgen? De oorzaak ligt beslist niet in het omvallen van kopjes of glazen met vocht. Het lijkt wel of de kringen uit het beton zijn ontstaan. Het kleed is direkt op het beton geplakt Welke fabriek levert deze tapijten. Antwoord: Het is erg vervelend voor u, maar ons inziens is er niet veel aan te doen. Het is namelijk zo, dat het beton niet droog genoeg was toen het vilttapijt erop geplakt werd. Dat er vlekken in gekomen zijn, is niet de schuld van de betrokken fa briek, die volgens onze zegslieden voortreffelijke produkten levert. Het is ook niet verkeerd geweest, er geen onderlaag onder te leggen, want als het beton droog is, moet het mogelijk zijn, het tapijt er onmiddelliik op te plakken. Als u een schriftelijke ver klaring van uw winkelier zou kunnen overleggen, dat hij ervoor instaat, dat dan en dan in dat en dat huis de vloer de vereiste graad van droogte of vochtigheid heeft, zou dat erg prettig zijn. Maar zoiets wordt niet gedaan en meestal hebben de nieuwe bewoners geen zin om een paar maanden te wachten tot het beton voldoende uit gewerkt is (dat kan ook vrii lang du- rent. Men behelpt zich dan in die tiid vaak met een voordelige vocht door latende vloerbedekking, biezen mat ten, e.d. Volgens onze expert kriigt u de kringen en vlekken er beslist niet meer uit Als u het tapiit lostrekt, zult u zien. hoe erg het is met de vocht- en schimmelolekken Het is jammer, maar u heeft pech gehad. AMSTERDAM Het overweldi gende succes van de op 120 plaatsen in ons land gehouden kerst-inns, heeft bij vele organisatoren de vraag doen rijzen of deze initiatieven be perkt moeten blijven tot de kerst. Vrij algemeen is men het erover eens, dat er een vervolg op moet komen. Eerste resultaat van die gedachte: in ten minste 8 plaatsen wordt ook op Oudejaarsavond „openhuis" gehou den. Ds. Alje Klamer van het oecume nisch radiopastoraat in Hilversum, die een belangrijk aandeel heeft ge had in de landelijke coördinatie van de kerst-inn-organisatie, toont zich stellig voorstander van dit idee. „We hebben een nieuw spoor gevonden en daarop moeten we blijven doorlopen. We kunnen op kerst wel aardig zijn tegen elkaar, maar als daar geen ver volg op komt is dat maar een fooi. Uit deze initiatieven moet meer ko men. Vaker „open huis", meer op vangmogelijkheden voor alleenstaan den en al die anderen die duidelijk behoefte hebben aan contact met de medemens". Uit de reacties leidt hij af dat er een merkbare vraag is. „Die acht oudejaars-inns lijken nog maar een begin. Er zullen er zeker meer komen. Een duidelijk totaalbeeld heb ik nog niet, maar ik weet, dat men ook in andere plaatsen hard bezig is". De predikant vindt, dat deze plan nen gestimuleerd moeten worden. En vooral ook, dat ze vakbekwaam moe ten worden uitgevoerd. „Als we hier mee doorgaan, moeten we er in de eerste plaats voor zorgen dat er meer cement onder de organisatie komt. De samenwerking tussen professionelen en vrijwilligers moet verbeterd wor den. Het is natuurlijk wel leuk. dat zoveel leken zich aanbieden, maar professionele medewerkers heb je ook nodig. Het verlenen van gastvrijheid is een vak, dat je moet kennen". E*e Amsterdamse pater Joop Gott- schalk. die op tweede kerstdag tegen over VARA's Koos Postema in diens ..Groot Uur U" pleitte voor voortzet ting van het initiatief, schaart zich in deze graag aan de zijde van zijn Hil- versumse collega. „Ik ben het er vol ledig mee eens. Er is een grote be hoefte aan dit soort activiteiten. Ik weet het zeker. Maar ik ben er ook Een beeld uit een van de Kerst-inns, die in de Dominicuskerk aan het Spui in Amsterdam, waar heel wat activiteiten werden georganiseerd. Woor het eerst sinds vele jaren ziet Amerika een tijdperk van vrede tegemoet', stond er in de kerstboodschap die president Nixon een paar dagen geleden aan de Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam zond. Vrijwel onmiddellijk daarop vlogen honderden toestellen van de Amerikaanse luchtmacht naar Noord-Vietnam, om daar, met toestemming van Nixon, een serie bombardemen ten te beginnen, die nu al drie dagen heeft ge duurd. Het zijn de zwaarste luchtaanvallen op dat land sinds Lyndon Johnson in de nadagen van zijn presidentschap een eind maakte aan de driejarige luchtoorlog (19651968) waarmee hij de Noord- vietnamese regering naar de conferentietafel wilde bombarderen. Als deze verheviging van de oorlog een bijdrage moet heten tot de komst van het tijdperk van vrede waarvan Nixon repte, dan is er voor vele Indo chinezen alle reden om zich af te vragen, welk soort vrede het machtige Amerika voor hén in petto heeft. De vrede van het graf misschien? De nieuwe massale luchtacties laten zich in elk Zeker is, dat de massale aanvallen van de laatste dagen opnieuw voedsel geven aan de veronder stelling, dat het er Nixon niet zozeer om begonnen is, Amerika's gevechtsrol in Vietnam drastisch te beperken als wel om die rol meer en meer van de landmacht over te dragen op de luchtmacht. De voordelen van deze accentverschuiving voor de politicus Nixon zijn in deze kolom al eerder ge signaleerd. Er vallen minder Amerikaanse slacht offers en dus heeft het thuisfront minder reden tot opwinding, terwijl toch dagelijks vele Vietna- mezen die als „militairen" en/of „vijanden" gel den, worden opgeruimd. Het is geen cynisme, dat ons brengt tot deze sceptische aanduiding van het soort slachtoffers, maar de wetenschap, dat bij acties van de luchtmacht de grens tussen combat tanten en burgers nu eenmaal nog minder scherp kan worden getrokken dan bij het optreden van grondtroepen. Deze grens vervaagt nog meer, naarmate de wonderen van de techniek (en inzonderheid van de electronica) ruimer toepassing vinden op het slagveld dat Vietnam heet. In welke mate de Ame rikaanse technologie de oorlogvoering in Vietnam al beheerst, werd gisteren in het gezaghebbende Franse dagblad Le Monde nog eens duidelijk ge maakt. Zich baserend op Amerikaanse rapporten, maakt Claude Bourdet in deze krant o.a. melding van het gebruik van duizenden „detectors", hyper gevoelige apparaten, die, aan parachutes boven vijandelijk gebied neergelaten, vandaar allerhande informatie (over geluiden, bewegingen, warmte en geval moeilijk rijmen met de verzekeringen van de regering in Washington, dat Amerika zijn aandeel in de militaire operaties in Vietnam steeds verder zal beperken. Ter rechtvaardiging van de nieuwste bombardementen heeft de Amerikaanse minister van defensie een moeilijk te verifiëren verhaal ge houden, waarin Hanoi beticht werd van het schen den van een „stilzwijgende afspraak", die volgens Hanoi zelf niet bestaat. Diverse Amerikaanse reac ties wettigen het vermoeden, dat de regering- Nixon met name wraak wil nemen voor het ver lies van zes militaire toestellen, die in de afge lopen weken boven Noord-Vietnam en Laos zijn neergehaald. Bij dit verlies zal het stellig niet blij ven, nu honderden Amerikaanse vliegtuigen ver schenen zijn boven het grondgebied van Noord- Vietnam, dat zijn luchtverdediging de laatste tijd aanzienlijk zou hebben versterkt. Zo openen zich perspectieven voor nieuwe vergeldingsacties en wordt steeds onduidelijker, waar de regering- Nixon met haar Vietnam-beleid nu precies heen wil. zelfs geuren) doorgeven naar vliegtuigen en vaste stations, die op hun beurt deze inlichtingen over brengen naar centra in Thailand. Van daaruit wor den dan vliegtuigen of helikopters gedirigeerd naar schietschijven in Indochina. De voordelen van deze automatisering van de oorlog (voordelen voor de strijdkrachten en voor de electronische industrie) springen in het oog. Het slagveld kan op den duur geheel worden overge laten aan „de vijand", wiens positie nauwkeurig wordt gelokaliseerd en die vervolgens met een mi nimale verspilling van munitie wordt vernietigd. De aanvallers, die zelf buiten schot blijven, weten niet wie hun slachtoffers zijn en eventuele schuld gevoelens kunnen eveneens tot een minimum wor den beperkt. Maar zonder cynisme: het enige men selijke in zo'n oorlog zijn de doden, slachtoffers van een dolgedraaide technologie in dienst van een onverbiddelijke machtspolitiek. Gelukkig is nog niet bewezen, dat president Nixon erop uit is, met dit soort automatisering van het vernietigingsproces dat oorlog heet, het mili taire nadeel te compenseren, dat door het vertrek van Amerikaanse troepen ontstaat. Helaas is ook het tegendeel niet aangetoond, zeker niet nu Nixon tot een nieuwe (tijdelijke?) escalatie heeft beslo ten. Het is vurig te hopen, dat de Amerikaanse president spoedig klaarheid schept over zijn be doelingen in Vietnam, en wel op een manier die niet de indruk wekt, dat hij met „vrede" uitslui tend de afwezigheid van levensgevaar voor Ame rikaanse soldaten bedoelt. van overtuigd, dat ze enorm veel or ganisatie vergen. De vakmensen kun nen daarbij niet gemist worden". Alleenstaanden Een van de mensen die de gedachte in daden hielp omzetten door in Bus- sum een oudejaars-inn te organise ren. directeur W.P.M. Voorman van 't Spant-theater in Bussum en lid van de werkgroep „kerst-inn Naarden- Bussum": „Ik ben er vlot voor en zie persoonlijk ook nog mogelijkheden. We hebben nu gezien hoe verbijste rend groot het aantal alleenstaanden is, ook onder de jeugd. We hebben ontdekt hoeveel vooral jongeren op onze christelijke hoogtijdagen doel loos over straat zwalken. Met onze kerst-inn zijn we keihard op de fei ten gedrukt". Hij ziet echter ook de problemen die rijzen wanneer het initiatief wordt voortgezet. „Met kerst hebten we gezien dat het moeilijk is de jeugd en de ouderen samen te bren gen. Er waren nogal wat ouderen, die zich stootten aan de aanwezigheid van langharigen en daarom boos de zaal verlieten. Als je het goed wilt doen, zul je geloof ik twee soor ten inns moeten organiseren: één voor de jeugd en één voor de oudere generatie. Oliebollen Die moeilijkheden hebben de werk groep overigens niet verhinderd de geslaagde kerst-inn al direct een ver volg te geven, zij het dan in een an dere opzet. Met oudjaar zoekt men het meer in huiskamerverband. Er hebben zich inmiddels acht gezinnen gemeld, die zich beschikbaar stellen voor de ontvangst van gasten aan de oliebollendis. Voorman: „Dat betekent dat we nu zo'n 70 mensen kunnen helpen. Waar schijnlijk worden het er wel meer, want ik ben ervan overtuigd, dat we nog meer gastadressen zullen krij- gen". Gezien het succes van dit i- nitiatief overweegt de werkgroep nu ook na deze oudejaars-inn meer v«« dergelijke open huizen te houden. Over de organisatie daarvan wordt druk gesproken. Een en ander zou naar voorbeeld kunnen wórden gedaan van de werk groep van de Haagse hervormde Kloosterkerk, waar sinds september van dit jaar elke maand open huis wordt gehouden. De resultaten daar van zijn bevredigend. Elke maand krijgt men er zo'n 400 gasten, voor wie een maaltijd wordt opgediend en 's avonds een programma in vorm van volksdansen of filmvertoning wordt gegeven. Het succes daarvan heeft de organisatoren ervan over tuigd dat hiermee moet worden door gegaan. Ds. A. Klamer Oudej aars-mns Ten minste in acht centra worden dit jaar oudejaars inns gehouden. Dit zijn de adressen: Amsterdam: Singelkerk van half 8 tot 2 uur. Bussum: Bij verscheidene huisge zinnen: informaties op telef. 02159 - 40549 (zowel voor gastheren als gas ten). Den Haag: Oude Koetshuis, Hooi- kade 23: op 31 december van 8 uur 's avonds en op 1 januari vanaf 12 uur 's middags. Hilversum: Gebouw de Vaart, Vaartweg 163; op 31 dec. 's avonds van 8 tot 1 uur en op 1 jan. van 12 tot 6 uur. Rotterdam: Gebouw Nieuwpoort bij de Laurenskerk, in wijkgebouw en in wijkgebouw Spangen (Mathenesser- dijk 116): op 31 dec. 's avonds van 8 tot 1 uur en in gebouw De Vonk (Ma th en esserl aan 31) op 31 dec. van half 8 tot 1 uur. Utrecht: Pastoraal Centrum (Nieu we Gracht 61), op 31 dec. van 's avonds 8 tot 3 uur. Zaandijk: Open huis (Kerkstraat) op 31 dec. van 's avonds 8 tot 2 uur. 12 1 2 3 4 5 S 7 8 9 10 11 Invul-puzzel Horizontaal woorden invullen die be tekenen: 1. zeehond. 2. bedekt bloeiende plant. 3. wiel, 4. heks, 5. roeipen, 6. on derricht, 7. mand, 8. lied, 9. gebogen been, 10. opperste rand van een dak, 11. boom. Bij juiste invulling leest men in de verticale rij 12 de naam van een bloem. Oplossing vorige puzzel 1. slop, 2. cent, 3. haas. 4. roet, 5. oker, 6. eest, 7. vaal, 8. Eden, 9. nier, 10. doel, 1L riet, 12. aalt, 13. adem. 14. ibis. 15. ever, 16. roem. SCHROEVEN DRAAIER. NED. HERV. KERK Beroepbaar: kand. I. I. W. Mou- thaan, Kerkstraat 21 te Bleskens- graaf. Beroepen: te Zwolle: L. J. Geluk te Dirksland, die bedankte voor St. An- naland. Aangenomen: naar Austerlitz: L. F. V. Sterk, kand. te Bilthoven; naar Heerjansdam: G. van Noordennen te Krabbendijke. Bedankt: voor Krimpen a.d. IJssel: H. Harkema, secretaris van de geref. zendingsbond te Zeist. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Genderen: E. S. Wigboldus, kand. te Amsterdam; de benoeming tot ziekenhuispred. VU- ziekenhuis te Amsterdam. Ph. Stof fels te Laren (NH). GEREF. KERKEN (VRIJG.) Aangenomen: naar Groningen-N: C. Bijl te Hilversum. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Sliedrecht: P. op den Velde te Zierikzee. Bedankt: voor Rotterdam-W: P. Beekhuis te Noordeloos. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Nieuwdorp: E. Vene- ma te Zwijndrecht. Bedankt: voor Sioux Center (USA) J. van Haaren te Amersfoort. Een algemene verbazing was het gevolg van de mededelingen, dit de herders deden na het bezoek, dat zij aan het Kind in de sial van Bethlehem hadden gebracht. Allen, die ervan hoorden, ver baasden zich over hetgeen de herders verklaarden, zo lezen wij Lucas 2. Daaruit blijkt, dat niemand op déze boodschap had ge rekend en dat men niet goed wist wat men ermee aan moest. He verhaal van de herders zal als een lopend vuurtje door Bethlehen. en omgeving zijn gegaan. Het moet weldra het onderwerp va- gesprek zijn geweest. Verbazing rees over de inhoud van dt boodschap, zo geheel uit de toon vallend in vergelijking met dt gewone dingen van het dagelijkse bestaan. De mensen zulla hebben bemerkt, dat de herders verschoppelingen van de maat schappij er zelf muurvast in geloofden. En. niemand zal zich hebben kunnen onttrekken aan de vraag, of hij zélf al dan nie geloof moest hechten aan de boodschap van het Kind, Wiens gt- boorte engelen in de nacht hadden aangekondigd. Wie niet ver der komt dan verbazing, komt niet erg ver. In de reactie op dt boodschap scheiden zich de geesten. Gaat de verbazing over u verwondering en aanbidding, in geloof en aanvaarding? Of word de verbazing ten slotte afwijzing, ongeloof, schouders ophalen! Dat gold voor de mensen, die het ooggetuigeverslag van de her ders te horen kregen, het geldt niet minder voor de mens 1971, die net het Kerstfeest heeft gevierd! We lezen vandaag Romeinen 8 vers 18 tot 23. Bisschopsbenoemin g ROME (KNP) Paus Paulus heeft Anton Jakab, professor aan het groot-seminarie van Alba Julia in Roemenië, benoemd tot coadjutor met recht van opvolging in het bisdom Alba Julia. Sinds de communistische machtsovername is dit de tweede bis schopsbenoeming. Alba Julia is de enige van de vijf bisschopszetels in Roemenië, die nog bezet is. De bisschop Aaron Marton treedt volgend jaar af. De andere ze tels zijn niet bezet, omdat de ge ünieerde kerk van Roemenië door de regering is opgeheven. DEN HAAG (KNP) Midden januari verschijnt in Nederland „het witte boekje". Het bevat uit de bijbel overgenomen uitspraken van Jezus Christus. De teksten zijn verdeeld in een aantal rubrieken zoals „huwelijk en seks", „politiek en samenleving", „bezit en bidden". In totaal zijn er twintig hoofd stukken. Het boekje telt 104 pagina's. In Duitsland kent men het boekje als „uitspraken van voorzitter Jezus". Het was een van de meest opvallende boekjes op de Buchmesse in Franfort. In Nederland wordt het witte boekje uitgegeven door Gideon in Hoornaar, een uitgeverij die zich vooral toelegt op lectuur uit de volle-evangelie-bewcging. Het gaat 2,50 kosten. Kwartet-Trouw De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactii J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkma J. van Hofwegen. BRUSSEL (ANP) De Nederi der eet gemiddeld 65 kilo fruit jaar. Dit blijkt uit EEG-statistiö over 1970. Van de zes EEG-larj staat Duitsland met een fruit-< sumptie van 94 kilo per hoofd va bevolking, voorop. De Duitsers worden gevolgd de Italianen met 12 kilo per in Frankrijk ligt de consumptie kilo per persoon en de Beige Luxemburgers eten per jaar 59 fruit. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Jan Compagner en Aaltje Veijer in Stap horst weken af van een gedragspatroon toen ze onlangs samen trouwden ondanks het feit dat Jan al een hele poos verkering had gehad met een andere Staphorster schone. Ze hebben het geweten. Want in Staphorst wijkt men niet ongestraft af van de normen. genover dit volksgericht op basis van nieuwe normen, staat een ander uiterste: een zich nog meer terug trekken in de eigen gemeenschap, aan de ene kant het doorbreken van nieuwe normen en aan de andere •kant het teruggrijpen op oude ge bruiken zoals het volksgericht. Dit alles heeft volgens dr. Saai te maken met het opdringen van de vreemde buitenwereld. Er is wat in dustrialisatie op gang gekomen, er zijn nieuwe inwoners gekomen; in feite* is er naast de oude gemeen schap een nieuwe ontstaan. De titel van een rapport van de Groningse sociologiestudent E. J. Postma (drie jaar geleden samengesteld onder lei ding van dr. Saai), had dan ook tot titel: „Dorp in een dorp". De autoch tone ziet de nieuwe bevolking en neemt kennelijk hier en daar een norm over, maar sluit zich ander zijds meer dan ooit af van de op dringende buitenwereld. Tóch was er deze keer iets bijzon ders aan de hand. Het gedragspa troon waarvan iJan en Aaltje afwe ken, was namelijk niet het oude vertrouwde patroon van eigen ver trouwde Staphorster bodem. Inte gendeel; ze hadden zich daar juist aan gehouden Dat ze tóch het slachtoffer werden van het volksge richt, was omdat ze zich niet hielden aan normen die vroeger in Staphorst niet golden maar nu kennelijk wel. Bij de Groningse sooioloog dr. C. D. Saai is daardoor een lichtje gaan branden. De heer Saai bespeurt hierin het opkomen van een voor Staphorst nieuw normbesef, dat is overgewaaid uit de „moderne we reld". Symptoom Na een gesprek met dr. Saai kan men concluderen dat Staphorst wel licht op een keerpunt staat. Het „straffen" op Dasis van nieuwe nor men is daar een symptoom van. De Groningse socioloog laat zich daar zelf echter zeer voorzichtig over uit. Zeker als het gaat over de vraag hoe de verdere ontwikkeling van Stap horst zich zou kunnen voltrekken. Vroeger was het in Staphorst juist gebruik dat een jongeman vaak met een ander meisje trouwde dan waar mee hij lange tijd omgang had. Je trouwde pas als je moest trouwen, want pas, dan had het meisje bewe zen dat ze het huwelijk „vrucht baar" kon maken. In de moderne wereld ligt dat an ders. Het geldt als juist wanneer een jongeman een meisje trouwt na een bepaalde verlovingstijd, ongeacht de v*aag of zij al of niet kinderen kan krijgen. Het is op zijn minst merk waardig dat Jan en Aaltje een volksgericht te verduren kregen, hoewel ze juist een gedwongen hu welijk sloten, v/at vroeger schering en inslag was. ..Je zou kunnen ver onderstellen dat de voortplantings- moraal aan het wijken is voor de lustmoraal", meent dr. Saai. Kerkelijk leven Als oorzaak van dit laatste ziet dr. Saai vooral ook het kerkelijk leven. „Waar sterke tradities bestaan, worden deze vaak in stand gehouden door bepaalde geloofsopvattingen", zegt hij. Meer nog echter dan dt rechtse geloofsbeleving (gerefor meerde bond), ziet dr. Saai vooral als oorzaak de machtsconcentratii bij enkele „bevindelijken". Die be- vindelijken zijn een groep van 20 30, hooguit 50 mensen. Zij hebben df stem van God gehad, komen in dt hemel en hebben het ware gelool En ze zijn ook in staat te beoordelen of een medeburger het ware gelool heeft. Bij hen is de macht geconcen treerd, een groter macht nog dan die van ds. C. Dorsman. Polio Ds. Dorsman kwam vooral in het nieuws door de recente gevallen van sterfte door polio en de weigering van de Staphorsters om zich te laten inenten. Ook dit laatste is iets dat volgens dr. Saai wellicht in de be volking zal doorwerken. „Men mag zich dan sterker dan ooit terugtrek ken op de eigen leefgemeenschap, men ziet toch wel degelijk dat de polio niet om zich heen greep in de wijk met de nieuwe bevolking, waar wel preventief was ingegrepen. Er is bepaald iets aan het veran deren in Staphorst. Behalve de jon gemannen gaan ook veel meisjes er nu toe over geen klederdrachten meer te dragen. Dat komt doordat ze in de industrie zijn gaan werken. Jongemannen werden door militaire dienst en dergelijke vaak al gecon fronteerd met de buitenwereld. Dat gaat nu ook meer gebeuren met de meisjes. Versnelling ln de gedachtengang van de lector sociologie proeft men een beetje het idee. dat Staphorst zich heeft terug getrokken op rijn laatste stellingen, maar dat er een versnelling is geko men in de ontwikkeling. Want te- Een vredig beeld uit Staphorst. In het dorp spelen zich ook wel eens minder vredige taferelen af

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2