BREUK IN METAALFRONT miree Bejaardenhuizen tussen 10 en 16 pet. duurder Zeker 3250 doden in verkeer in '71 Helft werknemers niet akkoord met cao Geen terugtrekking troepen uit Europa Verreweg grootste bond houdt het been stijf Het Kwartet (RITA) HIT WEER Meer winters FAMA Nieuwe medicijnen voor hartziekten I Drie kinderen bij botsing omgekomen Regering wijzigt samenstelling SER voorlopig nog niet Prins voor tv: 20 families rijker dan wij Nixon verzekert Willy Brandt: LEIDSE SPAARBANK Het Kwartet-Trouw Poons: doods bericht uit wraak leidse Courant Woensdag 29 december 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - CHRISmiJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31 441 Giro 58936 Abonnementsprijs p.w. 1,83, p. m. 7,90, p. kw. 23,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. Het begin der wijsbegeerte is de verwondering PLATO U kon best detective zijn geweest, mama u bent erg geïnteresseerd in vingerafdrukken! Zon en maan 30 December: zon op 8.48. onder 16.36 maan op 14.50, onder 7.52 31 dec. V.M. Een hogedrukgebied dat zich al enkele dagen boven het zee gebied tussen IJsland en Schot land ophield, heeft de afgelopen 24 uur een sterke uitbreiding naar Scandinavië ondergaan. Tussen dit druksysteem en een lagedrukgebied boven noord- Polen heeft zich een krachtige noordoostelijke stroming ontwik keld, die zich over geheel West- Europa heeft uitgebreid. Het ziet er daarom naar uit dat we een periode met wat meer winters weer tegemoet gaan, die verschei dene dagen zal kunnen aanhouden. Barometerstand: heden 10 uur 76,4 cm (1018 millibar), stijgend. Hoog water Hoog water: 30 december: Rotterdam le getij 2.51, 2e getij 15.06; Scheveningen 1.16-13.39; Vlissingen 0.11-12.37; Haring vliet aan de Zeezijde 1.41-14.07. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Er is een breuk gekomen in de eendrachtige op stelling van de vakbonden tegen over de werknemers in de me taalindustrie. Vijf van de zes bonden van de circa 250.000 werknemers in deze bedrijfstak hebben zich in principe akkoord verklaard met een nieuw voor lopig pakket voorstellen van de metaalondernemers, waarmee de mislukte loononderhandelingen DEN HAAG De pension- jrijzen "van de bejaardenoorden zullen met ingang van 1 januari 10 tot 16 procent stijgen. Het ge- iddelde van de aangevraagde •hogingen beweegt zich tussen le 15 en 16 procent. Als gevolg iervan zullen de bijstandsuit- ngen voor verzorging in de luizen ongeveer 515 miljoen lden gaan bedragen. DE BESTE WENSEN voor u» en het BESTE VOEDSEL voor uw dieren. Brcestraat 3 Leiden. Tel. 33311 UTRECHT Vorig jaar zijn er, nternationaal gezien, zes nieuwe ge- jeesmiddelen bijgekomen voor hart in vaatziekten. Het afgelopen jaar leeft, aldus het voorlichtingscentrum armaceutische industrie, trouwens een opbloei te zien gegeven in het op ie markt brengen van fundamenteel lieuwe geneesmiddelen. Het vertrouwen bestaat dat 1970 »n kentering heeft gebracht en dat ie komende jaren op basis van nieu we researchresultaten weer sprake al zijn van een uitbreiding van de herapeutische mogelijkheden. De afgelopen jaren liep het aantal lieuwe geneesmiddelen dat met suc- es door de registratie-instanties wam, steeds terug. De oorzaken laarvan waren niet alleen de voort- lurend strenger wordende internatio- lale eisen, maar ook het geleidelijk opdrogen" van een aantal research- analen. In de Verenigde Staten werden vo- ig jaar 50 nieuwe geneesmiddelen eintroduceerd, het hoogste aantal inds 1960. Deze opleving was ook in ndere landen te bespeuren ook in Nederland met 22 nieuwe geneesmid delen. Japan blijkt steeds meer op de foorgrond te treden. De verwachte stijging van de pen- sionprijzen zal ongeveer ƒ95 miljoen extra aan uitkeringen vragen. Me vrouw S. van Veenendaal- van Meg- gelen, staatssecretaris van CRM heeft deze gegevens verstrekt in antwoord op schriftelijke vragen van de heer C. Egas. Dit lid van de Tweede Kamer voor de PvdA had gevraagd of prijs stijgingen van de bejaardentehuizen 20 tot 100 procent zouden bedragen. De staatssecretaris durft een goed prijzenbeleid ten aanzien van de be jaardenoorden te garanderen. In alle provincies, met uitzondering van Noord-Brabant wordt een preventief beleid bij verordening mogelijk ge maakt. Alleen in bijzondere gevallen, zo verzekert mevrouw Van Véenen- daal, zullen prijsstijgingen worden toegestaan, die uitgaan boven de ge middelde percentages. Voorschot Ongeveer 90 pet van de bejaarden oorden zullen 1 januari tot prijsver hoging overgaan. Dat wil niet zeggen, dat dan direct de hogere prijs moet worden betaald. De verhoging is pas van kracht wanneer de toestemming van het provinciaal of gemeentebe stuur is ontvangen. Vele tehuizen be rekenen echter direct ah de nieuwe prijs in de vorm van de toegestane oude prijs, vermeerderd met een voorschot voor de prijsverhoging. Dit is niet in overeenstemming met de gedragsregels, maar staatssecretaris mevrouw Van Veenendaal kent geen gevallen van pressie op de bewoners om direct de hogere prijs te betalen. De heer Egas kreeg verder nog ten antwoord van mevrouw Van Veenen daal, dat ze niet gelooft, dat de bestu ren en directies licht tillen aan de bezwaren van de bewoners tegen de prijsverhogingen. Men zou de zaak niet zo ernstig nemen, omdat de ver hoging toch door de bijstandswet wordt betaald. Bovendien, aldus de staatssecretaris, de bewoners van de bejaardenoorden betalen gemiddeld nog voor 42 procent uit eigen midde len de verzorgingsprijs. De directie moet om deze reden wel voldoende aandacht besteden aan de prijzen. De conclusie van mevrouw Van Veenen daal is: er bestaat wel voldoende con trole op het financiële beheer van de bejaardenoorden. Voorde moderne jonge: vrouw die de boetiek ontgroeid is maar haar toch niet wil missen... Mirelle presenteert defhöde die haar past! Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op geeft. Met kandelaar van sierlijk smeed werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk om cadeau te geven. Ik geef op als nieuwe abonnee: adres: woonpl._ Haarlemmerstraat,hoek Mare I betaling per lm kwartaal maand Mijn naam is*. woonpl: Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant - antwoordnummer 267, Leiden gisteren onverwacht weer op gang werden gebracht. Alleen de metaalbedrijfsbond van het NW houdt het been stijf. Deze bond vertegenwoordigt ongeveer de helft van het totale aantal werknemers in de metaalindus trie. Met dit alles is er een nieuwe ont wikkeling in de gespannen situatie rondom de metaal-cao's ontstaan, een ontwikkeling die kans op stakingsac ties van de zijde der vakbonden aan merkelijk heeft verkleind. Dit on danks het feit dat gisteren zowel de loononderhandelingen in de metaal nijverheid (de zg. kleinmetaal met circa 140.000 werknemers) als die in het automobiel- en garagebedrijf (cir ca 70.000 werknemers) op een misluk king zijn uitgelopen. De werkgevers in de metaalindus trie hebben de vakbonden langs in formele weg een pakket voorstellen Hoen toekomen als een „uiterste" po ging om de dreigende sociale onrust in deze grote bedrijfstak te voorko men. Bteze voorstellen komen in grote lijnen op het volgende neer: Een loonstijging per 1 januari van 3 pet. ter compensatie van de prijsstijgingen in 1971 plus 1.5 pet. reële inkomensverbetering (voorlaat ste voorstel was 1 pet.) alsmede een aanvullende loonsverhoging van een half procent (0,5 pet.) per 1 juli a.s. Een maximale looncompensatie voor prijsstijgingen in 1972 van 6,5 pet. (was 6 pet.), nl. 3,5 pet. per 1 juli (was 3 pet.) en 3 pet. op 31 december. Verlenging van de vakantie met één dag. Verhoging van de vakantietoeslag met 0,4 pet. tot 6,8 pet. en verhoging van dff minimum vakantietoeslag tof ƒ78,- 'per maand (thans ƒ60,-, voor laatste voorstel 70,-). Verhoging van de werkgeversbij drage aan het vakbondsfonds voor Wjzondere uitkeringen aan leden van 10,- tot 15,- (aanvankelijk voorstel 12,50). Invoering per 1 januari van het geherstructueerde pensioen, waar door de laagstbetaalden (beneden 15 000,-) een premievoordeel ver krijgen. Toezegging dat aan de immate riële verlangens van de vakbond in belangrijke mate zal worden tege moetgekomen (Zie verder in deze krant) WIERINGERMEER Drie kinde ren zijn gistermiddag bij een auto botsing in de Wieringermeer om het leven gekomen. Drie volwassenen raakten gewond. Het ongeluk gebeurde op de krui sing van de Alkmaarseweg en de E-10 in Middenmeer. De slachtoffers zijn de 8-jarige Alexander Roozen- daal en zijn zusjes Anita (9) en Elisa beth (11). De kinderen, die ter plaatse overleden, zijn afkomstig uit Heems kerk. Ze waren met hun vader en moeder voor familiebezoek op weg naar Friesland. De heer Roozendaal zou zonder voorrang te hebben verleend de E-10 opgereden zijn. Zijn wagen werd ge grepen door een Duitse personenwa gen, bestuurd door de heer G. Jans sen uit Wilhelmshaven. De heer Roo zendaal kreeg ernstige hoofdwonden, zijn echtgenote werd licht gewond en de Duitse autobestuurder liep inwen dig letsel op. De gewonden zijn met ambulances naar het ireekziekenhuis in Hoorn vervoerd. Mevrouw Roozen daal heeft het ziekenhuis inmiddels verlaten. DEN HAAG De rpgering zal voorlopig geen wijziging brengen in de samenstelling van de SER. Zij volgt daarmee een door dit lichaam zelf uitgebracht advies de resultaten van een studie af te wachten over de structuur van de werkgevers- en werknemersvertegenwoordiging in de SER. Dit heeft minister Boersma van So ciale Zaken meegedeeld aan een dele gatie van He Nederlandse centrale van hoger personeel. Hiermee is een beslissing over een vrtegenWOordi- ging van het hogere personeel voor zeker twee jaar uitgesteld. De NCHP wil in de SER vertegen woordigd zijn omdat zij van mening is dat zij betrokken dient te zijn bij het overleg over zaken, die het hoge re personeel aangaan. De minister heeft toegezegd de kwestie van de vertegenwoordiging van het hogere personeel in het ko mende half jaar opnieuw schriftelijk aan de orde te zullen stellen. De NCRV heeft dinsdagavond een fragment uitgezonden van een inter view, dat prins Bernhard heeft toe gestaan aan de Amerikaanse televi siemaatschappij NBC. In het uitge zonden gedeelte ging de Prins o.a. in op het karakter van de Westeuro- pese welvaartstaat, de positie van de monarchie en de vaak gelanceerde berichten dat de koninklijke familie over grote rijkdommen beschikt. Naar de mening van prins Bern hard bestaan er tussen de program ma's van de rechtse en linkse par tijen in West-Europa nauwelijks we zenlijke verschillen. Alle landen stre ven immers, in navolging van Zwe den, een wevaartstaat na die in feite socialistische is, aldus de Prins. De vraag of de monarchie niet ge baat is met handhaving van de status quo in een land beantwoordde hij ontkennend. „De regeringen kun nen veranderen, maar het staatshoofd moet neutraal blijven. Als het staats hoofd zich met de toestand in het land niet kan verenigen of meent niet langer dienstbaar te kunnen zijn, kan hij immers altijd aftreden". „Het is een fabeltje dat de Neder landse koninklijke familie een der rijkste ter wereld is. In Nederland zijn zeker 20 families die rijker zijn dan mijn vrouw en in ieder geval dan ik', adus prins Bernhard. Op oudejaarsdag zjjn onze kan toren tot 12.30 geopend. Ons blad zal nieuwjaarsdag niet verschijnen: onze kantoren zjjn die dag gesloten. Dat we over twee dagen van jaar gaan wisselen is ook aan het Neder landse bakkersbestand niet voorbij gegaan. Aan de Oudnederlandse ge woonte om bij de jaarwisseling enor me hoeveelheden oliebolen te ver oberen wordt door het nijvere bak kersvolkje met zorg tegemoetgeko men. Nu al worden vervaarlijke sta pels oliebollen gemaakt om zelfs de grote eter niet zonder lege handen te laten zitten als de klok voor de laatste keer in 1971 slaat ROTTERDAM Tengevolge van het feit dat de dagbladen van N.V. De Christelijke Pers per 1 april a.s. gemeenschappelijk worden vervaar digd, moeten bij de verschillende kan toren van Het Kwartet en Trouw to taal 66 personeelsleden afvloeien. Onder hen bevinden zich 14 perso nen boven 65 jaar en 15 part-timers. Onder de resterenden is een groot aantal jongere administratieve krach ten. De redactionele integratie van de bladen werd reeds in februari j.l. tot stand gebracht. KEY BISCAYNE (AP) De Amerikaanse president Nixon heeft gisteren bondskanselier Willy Brandt van West-Duits- land de verzekering gegeven dat de Verenigde Staten niet van plan zijn om de sterkte van hun troepen in Europa te verminde ren, zo lang er geen overeen stemming over troepenterug trekking tussen oost en west be staat. Brandt, die voor twee dagen van topoverleg naar Key Biscayne is ge komen, verlangde een dergelijke ver zekering omdat hij van mening is dat een verzwakking van de Amerikaan se aanwezigheid in Europa nadelig zou zijn voor zijn streven naar een betere verstandhouding met het oost- blok. Na de eerste ronde van het top overleg tussen de beide regerings leiders verklaarde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken William P. Rogers, dat de Verenigde Staten en West-Duitsland „een even wijdige koers varen". Rogers die gedurende drie uur overleg heeft gepleegd met zijn Westduitse ambtgenoot Walter Schee], zéi dat hij er de nadruk op had gelegd dat de Verenigde Staten van mening zijn dat het van het grootste belang is het Noordatlanti- sche bondgenootschap „op volle sterkte te houden". Rogers zei dat de formele ratifi catie van hert verdrag tussen de Sowjetunie en West-Duitsland wel- Van een verslaggever DEN HAAG Tenminste 3250 mensen zijn dit jaar in ons land in het verkeer omgekomen, heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek berekend. Ten opzichte van het vorig jaar is het aantal slachtoffers geste gen: toen bedroeg het 3191. Volgens het CBS overleden 1550 mensen op de plaats van het verkeersongeluk. Aan directe brandschade is dit jaar voor 265 miljoen gulden schade aan gericht (vorig jaar 247 miljoen). De brandweer moest optreden bij 20.500 branden. licht pas in mei, juni of juli zal ge schieden. Volgens het standpunt van de re- gering-Nixon moeten de westerse bondgenoten wachten tot dit verdrag is geratificeerd voor zij onderlinge besprekingen kunnen beginnen over wederzijdse troepenlerugtrekking. Deze onderlinge besprekingen tussen de westerse bondgenoten moeten weer voorafgaan aan eventuele onderhan delingen tussen oost en west over de wederzijdse en evenwichtige vermin dering van de troepen. AMSTERDAM Acteur Sylvain Poons (75) heeft vanochtend vanuit zijn woning aan de Nieuwe Prinsen gracht in Amsterdam het ANP op gebeld om persoonlijk het gerucht uit de wereld te helpen, dat hij dood zou zijn. Vanochtend bracht De Telegraaf het bericht, dat de acteur tijdens de kerst dagen was overleden. Poons veronderstelt, dat het ge rucht past in een soort wraakoefe ning. Sedert hij optreedt in de tele visieserie De Kleine Waarheid, is hij ook telefonisch bedreigd. De heer Poons verzocht het ANP zijn dood tegen te spreken. Over de bedreiging deelde hij nog mee, dat ze na de tweede uitzending er zijn er intussen al 21 geweest warm begonnen. De man, die hem toen belde, zou hem hebben uitgemaakt voor „vuile klerejood" en nog veel meer, terwijl hij afscheid nam .net de kreet „Heil Hitier". „Maar ik ben niet bang. De tele visie-opnamen hadden vorig jaar plaats. Er komen nog vijf afleverin gen en in een ervan heb ik nog een heel fijne rol als de uitdrager Ab.a- ham Mossel. Ik ontmoet er een NSB- er in, aldus Poons, die in de tv-serie antiquiteiten aandraagt voor het win keltje van Marleen Spaargaren (Wil- leke Alberti).

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1