Per jaar miljoen een verhuizen Nederlanders Renaultdiagnose met vastgestelde prijzen Niet alle Syriërs willen weer oorlog met Israël Moskou geeft meeste militaire, China meer economische hulp 'ablo Casals morgen 95 eer concurrentie voor visserij bij uitbreiding EEG Boekbespreking Eban: maak 1972 tot jaar van onderhandelingen „Burgerrecht" blijft Autobiografie door Sicco de Jong Monotonie kan automobilist in trance brengen DINSDAG 28 DECEMBER 1971 Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Elk jaar verhuizen in Nederland ongeveer een iljoen mensen. Dat komt overeen met circa 300.000 gezinnen. Aan verhuizen geven zij zo'n 900 miljoen gulden uit, de aankoop huizen niet meegerekend. Dit blijkt uit een rapport dat is op- isteld door het reclameadviesbureau SSC B: Lintas. Het rapport, it de naam „Kijken naar verhuizen" draagt, is het resultaat van n verkennend onderzoek naar motieven, omstandigheden, achter- onden en consequenties bij het verhuizen. Uit een steekproef in Emmen, Dor drecht en Utrecht bleek, dat 56 a 66 pet. van de mensen die verhuizen door bemiddeling van een makelaar of een woningbouwvereniging aan een ander huis is gekomen. Maar ook meer informele partijen opereren op de markt van de woningzoekenden. Voor hen, die van de ene gemeente naar de andere verhuizen blijkt de werkgever de belangrijkste woning verschaffer te zijn en wel voor één derde van deze groep. Relaties en kennissen dragen eveneens zeer sterk bij tot het vinden van een woning. Zij zijn vooral belangrijk (26 pet.) in de groep van hen, die binnen de ge meente verhuizen. De helft van de jonge mensen, die voor het eerst een eigen woning zoe ken heeft daar meer dan «en half jaar voor nodig. Bij een derde duurt dat zelfs langer dan een jaar. Oudere mensen, die al een huis hebben en een andere woning zoeken kunnen zich permitteren kieskeuriger te zijn. Twintig procent van deze groep zoekt dan ook twee jaar of meer. Voor 83 pet. van hen, die voor het eerst een zelfstandige woning betrokken, bleek de reden om dit te doen het pas ge sloten huwelijk. De groep die van de ene woning naar de andere verhuist, vermeldt vanzelfsprekend een groter en meer gevarieerd aantal verhuisre- O tals (in 1957) met zijn zestig jaar jongere vrouw. orgen wordt de befaamde cellist lo Casals 95 jaar. IHij woont sinds 7 in San Juan op Porto Rico met n 35-jarige vrouw Martita. Dasals, geboren in Vendrell, Spanje italonië), ging in .1936 in vrijwillige lingschap tijdens de Spaanse bur- •oorlog; hij zwoer, niet naar zijn ioorteland terug te keren zolang Franco-regime zou duren. Vele en woonde hij in het Zuidfranse dje Prades, waar hij de beroemd irden festivals organiseerde, die lalve muzikale evenementen ook lifestaties tegen het fascisme wa- Iog steeds studeert de man die in i glansjaren de grootste cellist van wereld werd genoemd, elke dag uren op zijn instrument. Don Pa- zoals men de vriendelijke 95-ja- in San Juan vertederd noemt idt niet zo erg van moderne mu- t. Moderne muziek zegt hij is inst gemaakt van geluiden, maar mK is geen muziek. Muziek is: Bach de andere klassieken". Sinds hij zich in San Juan vestigde, ift hij ook daar elk jaar de leiding i het Casals-festival, waarvan hij f tenminste één concert dirigeert, organisatie ervan is echter voor belangrijk deel in handen van jonge vrouw, een leerlinge van die eens een veelbelovend con- •celliste was, maar die haar car ta opgaf om haar leven aan de voor de geliefde meester te wij- „Het enige instrument dat ik nu bespeel is de schrijfmachine", zij. Componeren doet Casals ook dit jaar schreef hij op verzoek secretaris generaal Thant een Ited Nations Hymne" op woorden W. H. Auden. Het stuk werd on- Casals' leiding in oktober voor eerst in het gebouw van de V.N jvoerd. O WASHINGTON (AP) Uit rapporten van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken blijkt dat in 1970 de Sowjet-Unie de leverantie van wapens aan niet-communistische ontwikkelingslanden sterk heeft opgevoerd, en dat China het com munistische land is dat hun de grootste economische steun ver leent. Enige punten uit de rapporten: In 1970 heeft de Sowjet-Unie aan niet-communistische ontwikkelings landen beloofd, wapens te leveren ter waarde van 800 miljoen dollar. Het was het grootste aanbod sedert 1964. Het meeste oorlogstuig is naar Egypte gegaan. In 1970 heeft China aan die landen weinig of geen militaire steun beloofd of gegeven. Van de totale economische steun van de communistische landen aan de ontwikkelingslanden in 1970, ter Rotterdam >EN HAAG De uitbreiding van EEG zal de concurrentie op de rkt voor vis en visprodukten in st-Europa aanzienlijk verscherpen. deze conclusie komt het Land- iw-Economische Instituut in een voerige studie over de Europese tarij. zes EEG-landen gebruiken nu vis, dat hun vissers vangen. Al- Nederland voert vis uit. Dit te- in de EEG slaat om in een over voOTbïigëgaan! ■not als Noorwegen en Denemarken reden. Als deze landen hun vis •ks vrij van invoerbelemmeringen len afzetten in de andere EEG- len zal dat de concurrentie voor Nederlanders verscherpen. Het B verwacht, dat Nederland zijn po le kan behouden als de vissers en 'landel maar voldoende aandacht 'enken aan de kwaliteit van hun wukt. Voor de diepvriesprodukten len de Nederlanders vooral last ■rien ondervinden van de Noren, de afzet van verse vis zullen ze de nen op hun weg kunnen treffen, ingeland voert vis in, maar heeft overschot aan diepvriesvis. Ver ent wordt, dat ook deze export op EEG-partners gericht zal worden, visserij van Ierland is in opkomst zal waarschijnlijk ook steeds meer «kenis als concurrent gaan krij- Radiësthesie Enige ijd geleden verscheen bij de Brusselse uitgeverij Dereume een boek van pater Bourdoux: „Practi- sche begrippen over Radiësthesie". Deze vroegere missionaris heeft in Albi (Frankrijk) een centrum voor radiësthesie opgericht, waaraan door verscheidene medici medewerking wordt verleend. In zijn 360 pagina's tellend boek vermeldt pater Bourdoux frappante staaltjes van genezing van de afschu welijkste ziekten die de mensheid kent: melaatsheid, kanker, syfilis en tuberculose. Door tussenkomst van radiësthesie werden door hem en zijn mede-missionarissen de zieke negers en Indianen van de Matto Grosso (Brazilië) van hun kwalen verlost. Met behulp van de radiësthesie wordt de aard van de ziekte vastgesteld en op dezelfde wijze wordt ook bepaald welke kruiden en medicamenten als mede de juiste dosering voor de be treffende patiënt nodig zijn. Daartoe heeft pater Bourdoux eveneens de geneeskracht van allerlei kruiden en planten die bij de India nen en negers in zwang zijn bestu deerd. Thans worden regelmatig kist jes met 102 diverse geneesmiddelen benevens de bij de methode der ra diësthesie onontbeerlijke pendel naar de missieposten gezonden, waar ze de zegenrijkste resultaten bewerkstelli gen. Wie dit boek aandachtig leest, vraagt zich verbijsterd af waarom toch in Nederland, waar men van of ficiële zijde voorgeeft alles in het werk te stellen om levensgevaarlijke volksziekten te bestrijden, achteloos aan een dergelijke met zoveel succes bekroonde geneesmethode wordt waarde van 1,1 miljard dollar, is door China het grootste deel bijgedragen, namelijk ter waarde van 709 miljoen dollar. Dit was haast evenveel als de waarde der Chinese economische steun in de jaren 1956 tot en met 1969 bij elkaar. In 1970 heeft de Sowjet-Unie aan de niet-communistische ontwikke lingslanden economische steun gege ven ter waarde van 204 miljoen dol lar. In 1969 werd daaraan 662 miljoen dollar besteed. De steun over 1970 was de laagste sedert 1962. Onder het programma van Russi sche militaire steun hebben er in de Sowjet-Unie sedert 1955 tenminste 20.000 personen afkomstig uit ontwik kelingslanden een militaire opleiding ondergaan. In 1970 bevonden zich in een aantal ontwikkelingslanden 61.000 militaire adviseurs uit de Sowjet- Unie, de meesten waren aanwezig in Egypte, namelijk 14.000. Verleden jaar waren er in niet- communistische ontwikkelingslanden 'ongeveer 24.000 economische advi seurs uit communistische landen werkzaam, onder wie 10.600 uit de Sowjet-Unie en 8110 uit China. China Het ministerie te Washington ziet de grote stijging van Chinese eco nomische steun aan het buitenland als een „poging een grotere rol te gaan spelen als internationale macht", nadat China als gevolg van de „culturele revolutie," meer en meer uit zijn isolement is getreden. De landen die tot nu toe de grootste Chinese steun hebben ontvangen en nog krijgen zijn Tanzania en Zambia, respectievelijk ter waarde van 400 en 100 miljoen dollar. In de rapporten van het ministerie wordt geen gewag gemaakt van steun van de Sowjet-Unie en China aan communistische landen zoals Noord- Vietnam en Cuba. Mary Renault Vuur uit de he mel, de jonge Alexander de Grote: Hollandia - Baarn. (f 17,90). De schrijfster heeft gepoogd de jeugd van een heerser, die nog steeds tot de verbeelding spreekt, te schet sen aan de hand van de betrekkelijk weinige bronnen, die over Alexander denen. Primair staat de ontevreden heid over de ruimte en het comfort van het oude huis. Velen zoeken ech- .ter ook een andere woning in ver band met de werkkring van man of vrouw. Opvallend is dat 20 pet. van de doorstromenden gezondheidsrede nen opgeeft, zoals moeilijkheden met lopen, trappen en nervositeit. Maar ook de buren spelen een belangrijke rol. Niet minder dan 8 pet. verhuist omdat de buren „minder prettig" zijn. Tien procent koos een andere woning omdat „de buurt minder werd". COMPLEET Twintig procent van de mensen die een eerste woning betrekken, en dus meestal een complete woninginrich ting nodig hebben, geeft meer dan 10.000 voor verhuizing en inrichting uit. Veertig procent betaalt meer dan ƒ7500, terwijl meer dan de helft de ƒ5000 overschrijdt. Van degenen die al eens verhuisd zijn gaat „slechts" 15 pet. de ƒ5000 te boven en komt bijna de helft (44 pet.) met 2500 uit. Maar dit op zich zelf nog forse bedrag moet, aldus het rapport, dan ook wel als een minimum worden beschouwd. Ruim de helft van de ondervraagden gaf geld uit aan behangen witten en verven. De overgrote meerderheid stak daarbij zelf de handen uit de mouwen. Voor behangen haalde bij voorbeeld slechts veertien procent een vakman in huis. Tweederde kocht voor de woonka mer een nieuwe vloerbedekking, en ruim de helft schafte zich ook voor de andere kamers nieuwe vaste vloerbedekking aan. Overgordijnen en vitrages uit het vorige huis wor den dikwijls weer gebruikt, zij het minder voor het woonvertrek (35 pet.) dan voor de andere kamers. Verreweg het meeste wordt uitge geven aan meubelen. Maar ook blijkt de verhuizing voor velen een aanlei ding te zijn om zich radio's, wasma chines, televisietoestellen, stofzuigers en fornuizen aan te schaffen. JERUZALEM. CAIRO (UPI) De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, heeft een beroep op Egypte gedaan, vrije discussies te beginnen over alle aspecten van het conflict in het Midden-Oosten en om 1972 tot een jaar van onderhandelin gen te maken. Intussen houden de Israëlische strijdkrachten een wakend oogje ge richt op de Egyptische eenheden, dio grootscheepse manoeuvres houden, de Grote bekend zijn. Het boek ein- jsraëi wil met het einde van hei A. Smit Zwartstrijders en Zwartkijkers Volgens berichten uit Den Haag gaat men strenger controleren wie autorijdt zonder wegenbelasting te betalen. Prima. Maar dan ook allen opzoeken en laten betalen die zonder omroepbij drage (ƒ75 per jaar) van radio en tv gebruik maken! Dat zijn er vele tien duizenden! Dat scheelt miljoenen per jaar. De bijdrage van eerlijke kijkers hoeft dan niet omhoog. Zoek en pak de profiteurs! Het is hoog tijd dat deze schande verdwijnt. Welke actua liteitenrubriek duikt nu hier eens in??? Of durft men niet? Schiedam L. Verschoor digt bij de moord met een dolk op z'n vader, koning Filips, tijdens een nachtelijke mystieke en spookachtige ceremonie in de heuvels van Macedo nië. Dan heeft Alexander, die z'n va der haatte en vereerde, de grote toe komst voor zich, die echter nog maar een derde deel van z'n leven zal uit maken. Mary Renault, die eerder Griekse mythologische figuren tot on derwerpen voor romans heeft geko zen. heeft gepoogd in de twintig le vensjaren van Alexander, van kind tot man. een beeld te geven van raadselachtigheden en tegenstrijdig heden in zijn persoon. Dat zijn immer factoren geweest, die historici hebben bezig gehouden. Ze belicht de grote invloed die koningin Olympias, z'n moeder (verstoten) op hem heeft uit geoefend, z'n Spartaanse opvoeding en verklaart waarom deze konings zoon reeds als knaap een domineren de positie innam. Aristoteles was een van z'n leraren, Hefaistion, de Griek, z'n vriend voor het leven. Een roman vol oorlogen, fascinerende feesten, eindeloze conspiraties, maar met de onopgeloste vraag of de wereldver overaar in spe in z'n jeugd zoals beweerd wordt homoseksueel was. De verovering van Griekenland door Filips. moet voor de ontembare A- lexander het voorteken zijn geweest Een kleurig, knap gecomponeerde en boeiende roman. Rfs TSTANBOEL (AP) Een militair tribunaal heeft twee mannen en drie vrouwen, onder wie een echtpaar, ter dood veroordeeld wegens het uitoefe nen van terreur, die een hoogtepunt heeft bereikt met de ontvoering en de dood van de Israëlische consul-gene raal Elrom. beslissende jaar van Sadat in zicht niet het slachtoffer worden van een mogelijke verrassingsaanval. Egypte heeft Israël via de Verenigde Naties van de manoeuvres op de hoogte ge bracht met de mededeling,' dat zij niet als een oorlogsdreiging gezien moeten worden. Maar Israël neemt geen risico. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het rechtse maandblad Burgerrecht blijft volgend jaar verschijnen. Er is hulp komen opdagen voor dit blad, dat enige tijd geleden zijn eigen einde aankondigde. Het blad, dat wordt uitgegeven door Civitas Humana in Amsterdam, kampte met grote financiële moeilijk heden. Alleen als er op korte termijn 3000 nieuwe abonnees zouden worden ge vonden, zou Burgerrecht volgend jaar kunnen blijven verschijnen. Dit aan tal is bij lange na niet gehaald, maar er is wel voldoende financiële steun toegezegd om de exploitatie te kun nen voortzetten. Het blad zal wel in dezelfde vorm blijven verschijnen, maar de exploitatie zal waarschijnlijk anders worden opgezet. Daarover moet nog beslist worden. SEOEL (AP) De Zuidkoreaanse president Park Tsjoeng-hie heeft de wet op de noodtoestand afgekondigd, nadat deze door de nationale verga dering was goedgekeurd. Na een jaar van voorbereidin gen zal Renault Nederland N.V. op 1 januari 1972 een diagnose systeem invoeren. Dit systeem houdt een grondige periodieke controle van de Renault-model- len in: op meer dan 100 punten. Het komt in de plaats van de uitvoerige 15.000 km-beurten. Voor de Renault-rijders is het belangrijkste voordeel, dat te voren de prijzen worden vastge steld en dat die prijzen door de efficiency van de diagnose op den duur gunstiger zijn. In de diagnose zijn bovendien 36 vei- ligheidspunten opgenomen, waar bij het ook nog mogelijk is een afzonderlijke veiligheidsdiagnose te laten vaststellen. De plaatsing van de moderne diag- nose-apparatuur bij vrijwel alle Re- nault-agenten 175 diagnosestations in totaal heeft voor deze bedrijven hetzelfde voordeel als voor de klant: sneller en beter werk. De conventio nele „grote beurt" voor de Renaults verde doorgaans 3'/2 uur, de diagno se inclusief onderhoud is in 2 uur gereed. Daarvoor betaalt de autmo- bilist in 1972 57.- incl. BTW bij de modellen R 4 tot en met R 10 en 68.40 bij de R 12 tot en met R 17. In deze prijs is ook'een proefrit begre pen, maar niet de materialen, zoals olie, bougies en contactpunten. De vervanging van de onderhoudsbeurt is volledig, met enkele toevoegingen, zoals de bepaling van het koolmo- noxide-gehalte in de uitlaatgassen. De dealerbedrijven van Renault hebben voor de aanschaf van de mo tortest-, uitlijn- en koplampafstel- lingsapparatuur en een hefbrug onge veer 10.000,- geïnvesteerd. Een meer uitgebreide installatie met testbanken voor de remmen, het vermogen en de schok brekers vergt een veelvoud van dit bedrag. Tot de aanschaf van der gelijke testbanken is alleen een klein aantal grote dealerbedrijven overge gaan. De reden, waarom Renault het diagnoseSysteem internationaal gaat toepassen, is dat men het onderhoud voor de klant betaalbaar wil houden, aldus directeur A. J. A. Venneman van Renault's service-afdeling. Bo vendien is de kwaliteit van de diag nose-onderhoudsbeurt beter door een grotere nauwkeurigheid. „De tevre denheid over onze service is immers ook als verkoopargument van wezen lijk belang", zo zegt de heer Venne man. Tot nu toe heeft de klant uurtarie ven moeten betalen, nu krijgt hij voor diagnose en onderhoud een vaste prijs. Ook kan hij bijv. bij inruil al leen een diagnose laten uitvoeren of een veiligheidskeuring vragen, wat voor elke Renault ƒ35,- kost. Wat aan noodzakelijke reparaties uit de diagnose naar voren komt. moet ui teraard apart betaald worden. Eerst na uitvoering van reparatties die op het gebied van de veiligheid nood zakelijk zijn, wordt het bekende vig net van Veilig Verkeer Nederland op de voorruit geplakt. De klant zal in het algemeen gevraagd worden of hij bij voorbaat toestemming geeft om de reparaties, die nodig zijn voor de vei- ligheid. gelijk na de diagnoses te la ten uitvoeren. De Franse fabriek heeft al drie jaar Motortest als onderdeel van het nieuwe Renault-diagnosesysteem met de speciaal daarvoor geschikte appa ratuur. De monteur doet het nu veel sneller. achtereen in het Noordfranse Rijssel een proef genomen met het diagnose systeem. In Nederland hebben twee Duitse merken de diagnose al eerder ingevoerd: BMW en Volkswagen. VW is. daarbij koploper geweest, nu ook al met de „computer-diagnose". Lange autoritten vertragen de li- .Cfiamelijke reacties van de automobi list, zo heeft een onderzoek van de Amerikaanse Universiteit in Pennsyl- vanië uitgewezen. Bij dit onderzoek, dat twee jaar duurde en waarbij de testgegevens van honderden vrijwilli gers in een IBM 360-computer wer den verwerkt, werd gebruik gemaakt van een rijsimulator. Verscheidene proefpersonen, die hierin achter het stuur zaten, geraakten in een tijdelij ke hypnotische trance door de mono tonie van het rijden. Hierdoor zouden in werkelijkheid ongevallen ontstaan zijn, volgens de onderzoekers. Hoewel deze tests niet geheel ver gelijkbaar zijn met werkelijke auto ritten, zijn Franse deskundigen er van overtuigd, dat monotonie in de praktijk tot ongelukken aanleiding gééft. Dit is één van de voornaamste redenen, waarom de Franse regering deze maand de algemene snelheidsbe perking op routes nationales tot 110 km per uur heeft afgeschaft om deze door meer aangepaste snelheidsvoor schriften te vervangen. door Raymond Wilkinson Functionarissen van radio Damascus zeggen, dat oorlog met Israël onvermijdelijk is. Maar de eigenaar van de Om- mayyad-souvenierswinkel in de Syrische hoofdstad vraagt zich alleen maar af, wanneer de volgende groep Duitse toeristen zal aankomen. Moeslafa Khalil vraagt zijn vrouw hoe het komt dat zij nu nieuwe schoenen uit het buitenland kan kopen, terwijl een Syrische po litieke leider de bevolking vertelt dat zij erop voorbereid moet zijn offers te brengen in de komende strijd. Damascus is een stad die wellicht spoedig weer betrokken zal raken in een nieuwe oorlog met Israël. Maar het levenspeil is intussen nog nooit zo hoog geweest en de bevol-. king is vastbesloten van de wel vaart te genieten. De nabijheid van de oorlog en de hardheid van het Syrische bewind zijn in de hele hoofdstad; die de naam heeft de oudste ter wereld te zijn, voelbaar. De fabrieken zijn groen geschilderd met palmbomen om ze te camoufleren tegen Israëli sche gevechtsvliegtuigen, die Da mascus in enkele minuten kunnen bereiken. De ramen van de regeringsgebou wen ziin met verf beschilderd voor de verduistering. Maar in tegenstel ling tot Cairo in Egypte, waar ge deeltelijke verduistering is voorge schreven, flitst en brandt in Da mascus de neonreclame en de straatverlichting tot laat in de a- vond. In de 'Straat genaamd de Rechte", bekend uit de bijbel, is een onder grondse schuilkelder gebouwd. Overal zie je soldaten. Uit een ge bouw op het belangrijkste plein van Damascus hangt een Chinese poster, waarop de massa's worden opgeroepen het imperialisme te be vechten. Het ziet er echter allemaal ontmoedigend uit Veel van de oor logsvoorbereidingen dateren nog uit de juni-oorlog van 1967 tegen Is raël. De autoriteiten schijnen na die tijd geen aanvullende maatre gelen meer getroffen te hebben. In Damascus zijn veel soldaten niet gestationeerd om de strijd te gen Israël voor te bereiden, maar om het bewind te beschermen in een land dat 22 regeringen heeft gehad sinds het in 1943 onafhanke lijk werd van de Fransen. Somber Damascus is een sombere, grauwe stad, die te lang heeft geleden on der elkaar afwisselende onderdruk kende regimes. Maar relatief gezien heeft de bevolking het nog nooit zo goed gehad als nu. Nadat president Hafez Assad vorig jaar de absolute macht in handen kreeg, heeft hij een reeks voorzichtige hervor mingsmaatregelen getroffen, waardoor de lasten van de gemid delde burger zijn verlicht. „Wij moeten ons offers getroos ten". zegt Moestafa Khalil, „maar wij hebben andere dagelijkse pro blemen en we willen nu proberen van het leven te genieten". Voor Khalil betekent een goed bestaan, dat president Assad de beperkingen op de import van buitenlandse pro- dukten heeft verminderd. De im port is nog steeds beperkt. Maar produkten zoals whisky, die onge veer twintig gulden per fles kost, Japanse radiotoestellen, produkten van Mitsoebisji en Tosjiba en wes terse merken, zoals Philips en Champion, zijn nu in Syrië te koop. Voor de eigenaar van de Dmmayyad-souvenirwinkel betekent het aan de macht komen van Assad een snelle opbloei van de toeristen- commercie. Assad heeft het buiten landers gemakkelijker gemaakt naar Syrië te reizen. En in het af gelopen jaar zijn er steeds meer mensen naar Damascus gekomen om goedkope tapijten en koperwerk te bemachtigen. „Wij hebben niet langer het gevoel dat iedere bewe ging die we maken, door iemand wordt gadegeslagen, dat we overal gevolgd worden," zo vertelt een an dere inwoner van Damascus. Assad heeft krachtens een andere fnaatregel de prijzen verlaagd van een aantal belangrijke elementaire levensmiddelen. Hij heeft een do zijn wetten afgeschaft, die de per soonlijke vrijheid beknotten en de Syriërs het recht verleend hun land zonder toestemming vooraf te ver laten. Raymond Wilkinson is correspon dent van het Amerikaanse persbu reau United Press International (UPI) in Damaseus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9