„Mening van De Zeeuw nog niet mening KVP" Audet weert overval af Dagelijks ruim 1800 zieken bij Spoorwegen Fracties van PvdA, D'66 en PPR blijven zelfstandig Persoonlijke lening soms duur betaald Reactie van ARP-voorzitter Veerman: s Werktijdverkorting bij Thomassen en Drijver abriek voor luizend man in Delfzijl Vragen in Kamer over W. F. Hermans Minuut wordt bij PTT echte minuut Ondershandse plaatsing aandelen Vrouw zat enkele dagen lang klem in waterputje Onderzoek Consumentenbond DINSDAG 28 DECEMBER 1971 eg ii I al "harly, de chimpansee uit het.Chipperfieldcircus, heeft op zijn eigen manier 'erstfeest gevierd. Hij is nu 26 jaar oud en hij vond zichzelf best in staat om (iet de culinaire voorbereidingen voor de kerst te helpen. Omdat het Chip- xrfieldcircus in Engeland staat moest de traditionele plumpudding gemaakt [orden. Dat mocht Charly doen. Helaas, helaas, er is niet veel van op tafel Ikomen, want Charly vond zijn produkt zo smakelijk, dat hij het allemaal zelf opat. fctfBevi pper. Van een verslaggever UTRECHT Van de onge veer 28.000 personeelsleden van de Nederlandse Spoorwegen zijn er dagelijks (ook zaterdag en ongeveer 1840 afwezig vegens ziekteverzuim. Het gaat daarbij vooral om die ziekten, /aarbij de mensen zelf uitmaken >f ze ziek zijn of niet. De beslissing „ik blijf ziek thuis" of ik blijf werken" valt eerder ten [unste van het ziek thuisblijven uit. )it geldt overigens niet alleen voor de spoorwegen, maar voor het gehele lerlandse bedrijfsleven. Dit blijkt üt de brochure „ziekteverzuim", van ie NS-commissie „afwezigheid, oor aak en begeleiding". Het verzuimpercentage was bij NS 1 1970 6,8 procent, ruim één procent iger dan het landelijk gemiddelde 7,9 procent) in dat jaar. Maar blij kens de brochure neemt "net verzuim 'an NS'ers sneller toe. Iedere pro- rt stijging van het ziekteverzuim t de NS inclusief sociale lasten on- .'veer vijf miljoen gulden. Drs. E. de Graaf, bedrijfspsycholoog van NS meent dat de stijging mede wordt veroorzaakt omdat juist die klachten toenemen, die niet objectief zijn vast te stellen. Als voorbeelden gelden hoofdpijn, maag- en buik griep, rug- en zenuwklachten. Samen met ziekten als verkoudheid en griep vormen deze klachten driekwart van het totaal aantal ziektegevallen. Opgemerkt wordt dat er vroeger misschien te weinig werd verzuimd. Men bleef dan om welke redenen ook toch maar doorwerken. Daar naast, zo wordt in de brochure ge steld, kan het ziekteverzuim ook voortvloeien uit een onbevredigde re latie óf met het werk óf met hogeren in rang. Volgens drs. De Graaf staat be slist niet vast dat een scherpere con trole van het ziekteverzuim, bijvoor beeld stringente controle op de eerste dag van de ziekmelding, het ziekte verzuim kan terugdringen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG „We hebben voorlopig alleen te maken met het standpunt van de partijraad van de KVP, dat er een alge mene christelijke volkspartij moet komen. Dit is de reactie van de ARP-voorzitter dr. A. Veerman op de uitlating van zijn KVP-collega De Zeeuw, dat er een open en in ieder geval gede- confessionaliseerde volkspartij links van het midden moet wor den gevormd. In een interview met Ruim Zicht, het blad van het Nederlands Katho liek Vakverbond, verklaarde dr. D. de Zeeuw dat de KVP in 1973 zekerheid moet hebben over de verhouding tot de ARP en CHU. Maar, zegt de KVP- voorzitter, deze partijen zijn weinig geneigd tot deconfessionalisering. Bij ARP en CHU moet nog heel wat zen dingswerk worden verricht, veel meer dan in de KVP, waar niet iedereen zijn opvattingen deelt. De KVP-voorzitter onthult verder in Ruim Zicht, dat hij over de toe komstige partijvorming gesprekken heeft gevoerd met mr. Biesheuvel en dat hij de indruk heeft, dat de minis ter-president tamelijk gevoelig is (Van onze correspondent) HOOGEVEEN Het bedrijf te Hoogeveen van Thomassen en Drijver - Verblifa N.V. heeft bij de arbeids inspectie vergunning aangevraagd voor een werktijdverkorting met in gang van de tweede week in januari 1972. Dit besluit is genomen in overleg met de ondernemingsraad en na be spreking met de vakverenigingen. De oorzaak van deze werktijdsverkorting ligt bij het conjunctureel achterblij ven van de afzet bij de afnemers in de voedingsmarkt. Enkele produktieafdelingen van het bedrijf, waar 830 man werken, zullen als gevolg hiervan tijdelijk een dag per week minder gaan werken. Voor het loon of salaris van de betrokken werknemers zal deze werktijdverkor ting geen gevolgen hebben. De direc tie van Thomassen en Drijver ver wacht dat de marktomstandigheden op korte termijn zo zullen zijn dat men weer tot volledige produktie kan overgaan. Hotel Noord-Brabant verkocht aan C A Van onze correspondent DEN BOSCH Hotel „Noord-Bra bant" in Den "Bosch gaat sluiten. Eigenaar Mulders heeft het pand ver kocht aan C A, die er één van haar filialen zal openen. De officiële slui tingsdatum is 15 maart 1972. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling alleen de benedenverdieping aan C A te verkopen maar gezien de slechte bedrijfsresultaten besloot de heer Mulders het gehele pand van de hand te doen. Hoewel geen van beide partijen be reid is de koopsom te noemen wordt gesproken over 9 ton. Het sinds 1913 bestaande hotel leed de laatste jaren zeer grote verliezen. (Van een onzer verslaggevers) DELFZIJL De Nederlandse Ka- belfabrieken (NKF) hebben plannen ili voor de bouw van een nieuwe fabriek e Delfzijl van duizend arbeidsplaat- voor zijn denkbeelden. De heer De Zeeuw wil een bijdrage leveren om in de volgende kabinetsperiode tot een progressieve meerderheid te ko men. De KVP heeft als emancipatie partij haar taak volbracht. Ze moet nu omgevormd worden tot een echte politieke partij. Beginselen O Volgens het NKV-Mad heeft de v KVP-voorzitter grote plannen voor de herindeling van de Nederlandse poli tieke landkaart. Zijn politiek concept is opgebouwd uit de volgende begin selen: 1. Grote aandacht voor vorming en onderwijs. 2. Een meer rechtvaardige inko mensverdeling (mensen onafhankelijk maken). 3. Splitsing van macht en eigen dom. 4. Decentralisatie van bevoegdhe den („verschuiving van bevoegdheden naar de basis"). 5. Doorbreken van hiërarchische maatschappij-structuren. 6. Vestiging van de vrede op aarde. D'e voorzitter van de ARP vertelde ons geen moeite te hebben met deze punten, die ongeveer zo in het urgen- tieprogram staan. Hij verklaarde na drukkelijk, dat de persoonlijke dpvat- tingen van de heer De Zeeuw hem wel bekend waren. Maar ze waren deze keer wel hard geformuleerd. Een belangrijk punt is wel, dat de con- tactraad van de KVP, ARP en CHU, die de volgende maand voor het eerst samenkomt, meteen al voor de wens is geplaatst: we moeten van de con fessionele partijvorming af. Ondanks de uitlatingen van de KVP-voorzitter vindt dr. Veerman, dat een gesprek met de KVP nog wel zin heeft. De KVP moet zelf wel oor delen of voorzitter De Zeeuw wel voldoende wijsheid in de praktijk brengt. Het standpunt van dr. De Zeeuw is dat van de KVP nog niet, aldus dr. Veerman. (van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede-Kamer leden van de ARP, mejuffrouw J. van Leeuwen en dr. A. J. Vermaat hebben minister De Brauw van We tenschapsbeleid gevraagd een onder zoek in te stellen naar de werkwijze van de schrijver W. F. Hermans, die als lector aan de Groninger universi teit weigert werkcollege te geven. De Kamerleden verwijzen naar het bericht in onze krant van 18 decem ber, waarin melding wordt gemaakt van de ernstige kritiek van studenten op de wijze waarop een lector zijn onderwijstaak wel en niet vervult. Hermans zou gedurende dit studie jaar nog niet op het instituut van de faculteit zijn verschenen. Het vorige studiejaar zou hij zich één keer hebben laten zien. Aan de minister wordt gevraagd de Tweede Kamer op de hoogte te stellen van het resultaat van het onderzoek. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Per 1 januari van het volgend jaar zal de PTT bij de telefoontarieven een minuut ook echt als een minuut tellen en niet meer als 66 seconden. De gesprekkosten van de telefoon zijn namelijk als volgt ge wijzigd. Het tijdtarief was tien cent per 33 seconden en wordt nu tien cent per 30 seconden. Betaalde men vroeger voor het vrijetijdtarief tien cent per 66 seconden, nu is dat tien cent per 60 seconden geworden. De abonnementsbedragen van 17.50 en 19 zijn respectievelijk ƒ19,50 en ƒ21 geworden. Verder zijn de kosten van heraansluiting van 5 naar 15 gebracht. :och 1 opt16". Mr. J. J. Prins, voorzitter van het tavenschap Delfzijl, zei gisteren dat le onderhandelingen waarschijnlijk „jftj januari zullen worden afgesloten. De NKF heeft thans een vestiging met 500 werknemers op het industrie- errein van het havenschap bij Farm- um. Er worden halffabrikaten ge- ikt, die in Delft worden verwerkt. Ie NKF wil nu het eindprodukt in delfzijl maken. Voor de nieuwe abriek zou ongeveer 50.000 vierkante ^eter grond nodig zijn. Aanvankelijk begint men met min der werknemers, maar over ongeveer es jaar hoopt men werk te kunnen bieden' aan duizend mensen. Er is een Investering nodig van zestig miljoen Sulden. Volstrekte zekerheid of de 'estiging. door gaat zal men echter pas begin volgend jaar krijgen. Als dit positief uitvalt krijgt Delfzijl niet alleen een fors stuk werkgelegenheid ®rbij, maar krijgt men bovendien een abriek die geen milieuverontreini- ing tot gevolg heeft. D'e nieuwe fa- Wek zal zowel ongeschoold als ge- ild personeel nodig hebben. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De fracties in de Tweede Kamer van de PvdA, D'66 en de PPR streven ernaar zoveelmogelijk een gemeen schappelijk standpunt in te ne- nen, maar de fracties blijven zelf verantwoordelijk. De fracties en individuele fractieleden behou- dan het recht zelfstandig hun eigen eindoordeel te bepalen. De fractieleiders Den Uyl (PvdA), Van Mierlo (D'66) en de Gaay Fort man (PPR) zijn deze vorm van sa menwerking tussen de drie fracties overeengekomen volgens de besluiten van de partijcongressen van de PvdA, D'66 en PPR. Bij het overleg tussen de fracties wordt nagegaan of een taakverdeling doelmatig is. zowel bij de voorberei ding of tijdens het debat. Gebruik wordt gemaakt van het materiaal, dat de fracties afzonderlijk inbrengen. De voorzitters en vice-voorzitters van de fracties vormen een perma nent overleg over actuele zaken. Pu bliciteit over belangrijke standpunteh van een van de fracties geschiedt in de regel niet dan na het inlichten van de andere fracties. Overleg met de andere fracties vooraf moet mogelijk blijven. Voor het zomerreces zullen de fracties eerst afzonderlijk en ver volgens gemeenschappelijk bespreken NIJMEGEN Directie en commissarissen van de kranten- uitgeversmaatschappij Audet in Nijmegen hebben ter voorko ming van een overval onders hands 3,8 min. aandelen ge plaatst. Daardoor is het aan delenkapitaal vergroot van 6,2 min. tot 10 min. Aldus een communiqué van Audet. De overval waarvan hier sprake is, werd afgelopen vrijdag dreigend door een brief van het Amsterdamse com missionairshuis J. Stroeve Bz. aan de aandeelhouders. Stroeve schreef daarin, dat een „uit de kring van dagbladondernemingen voortkomend consortium" een bod wil doen op alle uitstaande aandelen van Audet. Het bod zou komen te liggen „zeer aan zienlijk boven de huidige, reeds niet onbelangrijk gestegen koers van de aandelen Audet." (die incourant ge noteerd worden - red.) De leiding van Audet weet niet, wie er achter het bod zitten. De uitgeversmaatschappij, die de dagbladen De Gelderlander te Nijme gen. De Nieuwe Limburger te Maas tricht en Roermond, De Stem te Bre da en De Nieuwe Krant te Arnhem publiceert, heeft gemeend de aanval te moeten afweren. I>at is gebeurd, mede in overleg met een vertrou wensman en journalistieke adviseur- uit de kring van hoofdredacteuren van de Audet-dagbladen. Redelijk produkt Het gaat om een concern, aldus de directie, dat via zijn werkmaatschap pijen dagbladen uitgeeft, en daarbij is niet een willekeurig produkt in het geding maar een zedelijk produkt, dat niet aan een willekeurige en on bekende groepering uitgeleverd kan worden. „Het is om die reden, dat de prioriteit van Audet, in overeenstem ming met directie en commissarissen en aandeelhouders voorstelt, op korte termijn tot een statutenwijziging over te gaan om voldoende waarborgen te scheppen tegen de overvallen zoals werd voorgenomen en haar daartegen te beschermen door het creëren van preferente aandelen." „De bescherming die het bestuur beoogt raakt primair de identiteit van de door Audet uitgegeven dagbladen en daarmee de onafhankelijkeid en de verscheidenheid van de dagblad pers in ons land. Een overval zou na melijk dat karakter radicaal kunnen wijzigen en daartegen hebben directie en commissarissen gemeend zich te moeten wapenen". Een woordvoerder van Audet zei verder ondermeer: „Het gaat uiteindelijk ook nog eens om ongeveer 1600 werknemers". Via de brief van Stroeve, waarin van het bod melding wordt gemaakt, maakt een groep opponerende aan deelhouders bezwaar tegen een voor gestelde statutenwijziging. Deze wij ziging, die op 7 januari op een bui tengewone aandeelhoudersvergade ring aan de orde zal komen, behelst de creatie van 100.000 preferente aan delen van ƒ100, ook al ter voorko ming van een overval. De opponerende aandeelhouders ge ven de andere aandeelhouders in overweging de vergadering bij te wo nen of aan hun een volmacht te ge ven. Gesteld wordt, dat het bestuur door de statutenwijziging het uitban nen van een overval beoogt, wat in feite tevens het uitbannen van de huidige aandeelhouders als eigenaar van Audet zou betekenen. Bij aanne ming wordt aandeelhouders tevens de mogelijkheid onthouden om in te gaan op het bod van het genoemde consortium, dat is voortgekomen uit het zoeken van enkele grootaandeel houders (de opposanten) naar een mogelijkheid, hun aandelenpakket van de hand te doen. Om de aanneming van de statuten wijziging veiliger te stellen heeft Audet in principe besloten, het ge plaatste aandelenkapitaal door onder handse plaatsing te vergroten van ruim 6 min. tot 10 min. (het gehele maatschappelijkekapitaal). De familie Martin in het Zweedse Gothenburg bezit een papegaai, die s nachts op zijn rug slaapt en niet zoals dat een fatsoenlijke vogel betaamt op zijn stok. „Dat kan niet" zeggen de deskundigen die het vogelbeest van alle kanten onder zocht hebben. Maar de papegaai is eigenwijs en doet het toch. Hij houdt ervan HOOGERHEIDE De 68-jarige mevrouw H. Boogaart uit Hoogerhei- de is in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis in Bergen op Zoom opge nomen, nadat zij enkele dagen klem had gezeten in een waterputje. Zij werd gevonden door haar huisarts, nadat haar buurvrouw deze had ge waarschuwd, omdat zij de alleenwo nende vrouw een paar dagen al niet meer had gezien. Toen beiden het huis binnengingen, na een deur te hebben geforceerd, hoorden ze een zwak hulpgeroep uit de schuur. Daar troffen ze de vrouw in gebogen houding aan, terwijl ze met haar hoofd vast zat in een putje van zestig centimeter diep. Ze bleek geheel versuft te zijn en had enkele hoofdwonden opgelopen. De vrouw moet vele pogingen gedaan hebben om zich uit het putje omhoog te drukken, maar daar waren haar ar men niet sterk genoeg voor. Mevrouw Boogaart was aanvanke lijk niet in staat om te verklaren, hoe zij in het putje was geraakt, maar later kwam aan het licht, dat ze bij het ramen lappen van de ladder was gegleden en zo met haar hoofd in het putje terecht was gekomen. of deze vorm van samenwerking is bevallen. Zoals bekend bestaat er reeds in de Tweede Kamer een nauwe samen werking tussen de fracties van de KVP, ARP en CHU. De deskundigen van de confessionele fracties hebben de afgelopen maanden steeds de be grotingsbehandelingen gezamenlijk voorbereid. TV-uitzeniliiig over verkeersproblemen HILVERSUM De uitzending van VARA's Achter het Nieuws van van avond (Ned. 2, van 20.50 tot 21.15 uur) is geheel gewijd aan de verkeerspro blematiek. Nederland is verhoudings gewijs het gevaarlijkste verkeersland ter wereld met relatief gezien het hoogste aantal doden op de weg. Vooral jongeren tussen de 18 en 25 jaar zijn als slachtoffer hierbij be trokken. In deze uitzending, die werd ge maakt door Trix Betlem. gaat het de ze keer niet over statistieken en des kundigen op dit gebied, maar worden vooral de menselijke kanten rond de verkeersslachtoffers benaderd. Er ko men mensen aan bod, die op de een of andere manier bij een dergelijk ongeluk betrokken zijn en die hun ervaringen vertellen. Johan Kaart, vorige week voor het eerst weer op het toneel, heeft voor de kerstdagen zijn heup gebroken. Hij ligt nu in het Wilhelminagast huis en zal daar waarschijnlijk nog twee maanden moeten blijven. Sa men met Johan Boskamp stond hij in de succesklucht jfotasch en Per- lemoer", maar nu moest op korte termijn naar een vervanger worden gezocht. Vader Boskamp vond zijn zoon, de acteur Hans Boskamp, be reid deze rol zolang op zich te ne men. Samen zochten zij gisteren Jo han Kaart in het ziekenhuis op. Van één onzer verslaggevers DEN HAAG Voor een per soonlijke lening van 2.000, in maandelijks gelijke bedragen af te lossen in één jaar vraagt de Spaarbank voor de Stad Am sterdam 10i/2% rente, maar de AMRO-bank en de Nederland- sche Middenstandsbank rekenen voor dezelfde lening een rente van 241/2%. Sommige banken vragen voor een persoonlijke le ning meer dan de Geldschieters- wet toestaat. Tot deze bevin dingen kwam de Nederlandse Consumentenbond na een onder- derzoek onder enige tientallen financiële instellingen. Persoonlijke leningen worden ver strekt door sommige spaarbanken, een aantal handelsbanken, de Boe renleenbanken en Raiffeisenbanken, de gemeentelijke kredietbanken en de particuliere geldschietbanken. Er zijn nog verscheidene andere in stellingen, zoals assurantiekantoren, die bemiddelen bij het verkrijgen van een persoonlijke lening. Maar de Consumentenbond raadt aan niet van deze instellingen gebruik te maken, want men loopt de kans duurder uit te zijn dan wanneer men zich recht streeks tot een bank wendt. Vooral zou de aspirant-lener niet in moeten gaan op aanbiedingen, waarbij vooraf geld moet worden overgemaakt. Twee kantoren in Geleen bijv. vragen eerst ƒ30 tot ƒ40 en sturen dan een ge stencilde lijst van banken, die per soonlijke leningen geven. Maximumrente De Geldschieterswet schrijft voor welke rente de banken maximaal in rekening mogen brengen, wat na de jongste wijziging in oktober 1971, va rieert van 14j2 tot 26°/o. De Consumen tenbank vindt die maxima rijkelijk hoog. Ongeveer de helft van de on derzochte banken hanteert lagere ta rieven. maar er zijn ook instellingen, die voor sommige leningen meer ren te vroegen dan de wet toestaat. De Consumentengids noemt: de Bonds spaarbank Oost Brabant, Oyens 81 Van Eeghen, Spaarbank voor Protes tants Nederland. Mavic/Finamij. Mundus en Nillmij Financiering. Een aantal andere instellingen, zoals de Nederlandsche Middenstandsbank. de Rembours- en Industriebank, Hufima te Eindhoven, de Groninger Indus triële Credietbank en de Holland- sche Voorschotbank in Rotterdam '"■"«"en voor alle typen leningen (in «-'••ag variërend van ƒ2.000 tot 10.000 en in aflossingstermijn van 12 tot 48 maanden) de maximum toege stane rente in rekening. De AMRO-bank berekent van de 24 mogelijke variaties in persoonlijke le ningen in 20 gevallen de maximum rente, de ABN bij 16 van de 25 moge lijkheden. Goedkoop is men in het algemeen uit bij de Nederlandse Cre dietbank, de Crediet Maatschappij Venlo, de Gemeentelijke Kredietbank in Amsterdam en ook bij de hoofd stedelijke Gemeentegiro (gemiddeld de voordeligste). Maar ook bij één bank treden grote verschillen op. De niet goedkope ABN behoort bij een 4-jarige lening van 2.000 bij de voordeligste instellingen, terwijl en kele instellingen met vrij matige ta rieven bij sommige combinaties tot de duurdere instellingen behoren. Gene raliserend kan men uit uitvoerige ta bellen in de Consumentengids conclu deren. dat dè cliënt, wat persoonlijke leningen betreft, bij handelsbanken duurder uit is dan bij spaarbanken en gemeentelijk kredietbanken. Maar ook daarop zijn nogal wat uitzonde ringen. Kredietregistratie Buiten de tarievensfeer zijn er nog twee punten, die de Consumenten bond niet zinnen. Ten eerste spreekt de bond er zijn teleurstelling over uit. dat de consument geen toegang heeft tot het Bureau Krediet-Regis tratie in Tiel. Deze instelling beschikt over gegevens betreffende in het ver leden gesloten leningen en banken kunnen daar informaties inwinnen als een cliënt tot een persoonlijke le ning wil overgaan. Maar de consu ment is niet in staat eventuele fouten bij het Bureau te verbeteren. Een tweede bezwaar geldt het ge brek aan regels bij versnelde aflos sing. De bank moet dan restitutie van rente verlenen, maar nergens staat hoeveel dat moet zijn. Er wordt slechts zesproken van „verrekening naar billijkheid". UTRECHT Als eerste bedrijfs pensioenfonds in Nederland voert de stichting Algemeen Pensioenfonds voor de Apothekers-assistenten een pensioenregeling in met wat wordt genoemd een gestroomlijnde waarde vastheid van de pensioenen. De pensioenbedragen zullen in deze regeling jaarlijks stijgen (per 1 ja nuari met vijf procent). De inbouw van de jaarlijkse „klim", die ook geldt voor het weduwen- en wezenpensioen van de stichting, brengt een premieverhoging met zich mee. Tot dusver was de deelnemers bijdrage zes procent voor vrouwen en vijf procent voor mannen. Per 1 ja nuari wordt de premie 6\A procent voor alle deelnemers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7