Reisbeurs ook dit jaar onder de maat Verdere voortzetting van „Zonnevlugjes" onzeker Kernvraag MARY PERKINS Militairen staken bouw van hek om natuurreservaat DINSDAG 28 DECEMBj Van een onzer verslaggevers UTRECHT De dezer dagen voor de tweede maal gehouden reisbeurs (tot en met donderdag in de Irenehal van het Utrechtse jaarbeurscomplex) blijkt door gebrek aan medewerking van de grote reisorganisatoren niet van de grond te zijn gekomen. Hoewel er meer stands zijn dan vo rig jaar (ruim 70) en de organisatoren een stijging van het aantal bezoekers met 10.000 tot 30.000 verwachten, wordt ook ditmaal geen totaalbeeld gegeven van de mogelijkheden die de vakantieganger volgend jaar heeft. Insiders in de reiswereld verklaren de reserve van de tour-operators (rei- zenmakers) om hun pakket op deze beurs te presenteren uit hun vrees om tegenover het publiek met elkaar geconfronteerd te worden. Die vrees zou met name de prijsvergelijking door de klanten gelden. Een van de organisatoren daarover: „De tour operators zijn bang, dat het publiek alleen op de prijsofferte zal afgaan en bij de uiteindelijke keuze niet de kwaliteit van het gebodene zal incal culeren." Miniem op deze tweede Utrechtse reisbeurs (officieel: ideeënmarkt voor toerisme en recreatie) is eveneens de deelname van de buitenlandse ver keersbureaus. In deze sector spelen echter alleen de financiën een rol: de budgetten van de meeste bureaus bleken dit jaar niet meer toereikend een dure stand voor het propageren van hun land te bekostigen De organisatoren van de beurs blij ven er echfer van overtuigd, dat deze ideeënmarkt niet de laatste zal zijn. Zowel van de kant van de reisorgani satoren als van die van de verkeers bureaus is al meegedeeld, dat men als deze beurs een succes blijkt volgend jaar wel zal meedoen. Een en ander betekent overigens De Belgische hoogleraar Joos Flor- quin die gisteravond kardinaal Alfrink interviewde en portretteerde (waarbij bleek dat deze nog steeds geen geivone slaapkamers maar „leefvertrekken" heeft) stelde zijn vragen steeds meer óp de man af en zo kwam hij bij het man dement uit 1954 terecht een tijd waarin de kardinaal nog bisschop was. De kardinaal, die er gewoonlijk eerst de tijd voor neemt om de vragen zo te modelleren dat hij er wat mee aan kan, vond dat veel te veel aandacht is ge vestigd op de omstreden slotpassages over het lidmaatschap van het NVV enz. en te weinig op de passages over de politieke samenwerking. Het ging slechts om een herhaling van wat goede katholieken al wisten, zei Alfrink. Maar waarom moest het dan herhaald worden?", vroeg Florquin en toen kwam het antwoord eindelijk: „Dat was om pastorale redenen omdat een achterwege laten van deze paragraaf zou hebben kunnen leiden tot een be paalde doorbraak die wij toen om pas torale redenen niet opportuun achtten." Maar, zo voegde de kardinaal eraan toe, het woord „verbod" is bewust niet gebruikt en daarmee is de aanzet gege ven voor een openheid die later veel groter is geworden. Daarmee bood de kardinaal een interessante sleutel voor het exegetiseren van komende herder lijke boodschappen. Daarvoor had AVRO's Televizier een Engelse produktie van het front in Laos laten zien en met name van de activi teiten van de CIA. Een verbijsterend interview met de Amerikaanse hulp coördinator Edgar Buell, die, overtuigd dat de strijd van de regeringstroepen vergeefs is, het bewapenen van kinde ren prachtig vond en ook zijn eigen kleinzoon aldus bewapend zou hebben. De enige vraag die niet gesteld werd- was of Buell zijn kleinzoon dan ook naar Laos zou laten overkomen. Nadat door de machinaties ran de zelfde CIA, evenals in Cambodja wan kele evenwichten grondig werden ver stoord en daarmee laatste kansen wer den verspeeld, wil deze internationale interventiemacht kennelijk zelfs door vechten tot de laatste tienjarige Azi aat. H.B. niet, dat de beurs van dit jaar vol strekt zonder waarde zou zijn. Vooral diegenen, die binnenslands vakantie willen vieren, komen ruim aan hun trekken, want alle provincies zijn vertegenwoordigd. Daarnaast doen ook de exploitanten van onze natio nale toeristische trekkers een royale gooi naar meer bekendheid. Wat het buitenland betreft: hier zijn het met name de bijzondere de tailattracties die worden geëtaleerd. Zo wordt er bijv. precies getoond welke mogelijkheden de Franse streek Les Landes de toerist biedt en voor hoeveel geld men vakantiezeil tochten langs de Spaanse Middelland se zeekust kan maken. (Het zijn maar een paar voorbeelden). Voor die in formatie kan men ditmaal in Utrecht wel terecht, beter dan vorig jaar. Vna een onzer verslaggevers DEN HAAG In maart zal de rijksluchtvaartdienst (RLD) beslissen of hij ook voor de herfst van volgend jaar op nieuw toestemming zal verlenen voor het uitvoeren van goedko pe korte „zonnevlugjes" en „snip- pertripjes" naar het zuiden Dat dit besluit negatief zal uitval len. staat echter al zo goed als vast: de KLM en Martin Air Holland heb ben al laten weten weinig brood te zien in voortzetting van het initiatief. Zij vinden de nieuwe toeristische at tractie economisch nauwelijks renda bel en menen ook, dat er een te ster ke negatieve invloed van uitgaat op de zogenaamde overwinteringsreizen. Hoe groot die invloed is geweest, wordt door beide maatschappijen nu onderzocht. Het resultaat daarvan, dat over enkele maanden wordt ver wacht. zal beslissend zijn voor de RLD. Dit ofschoon Transavia, die het leeuwedeel van de passagiers ver voerde (21.000 tegen KLM en Martin Air samen maar 6.000) juist sterk pleit voor voortzetting van het initia tief. Zoals bekend is dit de maat schappij die zich als eerste aan het experiment waagde, samen met de Nederlandse Vliegunie (een combina tie van de reisbureaus NRV, Arke, Christopher, Europareizen en Ster- reizen), die eveneens niet ontevreden zijn over de behaalde resultaten. Dubbele Een directiewoordvoerder van de NRV: „We hadden op 10.000 gere kend. Dat we samen nu het dubbele hebben gekregen betekent, dat we winst hebben gemaakt. We zullen er bij de RLD op blijven aandringen, dat de reizen volgend jaar worden voortgezet. Dit is gewoon een vorm van sociaal toerisme die gestimuleerd moet worden. FIT en Centouri, die na de zonne- vluchtjes van Vliegunie hun snip- pertripjes introduceerden en daarvoor met KLM en Martin Air in zee gin gen, zijn met het resultaat van 6.000 passagiers, evenals de beide lucht vaartmaatschappijen, minder tevre den. FIT-directéur A. van Gennip: „We hebben geen verlies geleden, maar de invloed op onze overwinte ringsreizen is wel duidelijk merkbaar geweest. Voor voortzetting voelen we dus niet veel. Maar als de RLD toch toestemming zou geven, gaan we na tuurlijk volgend jaar wel mee, zij het dan alleen uit concurrentie-overwe- gingen." Aantekening van de concurrerende Vliegunie: „Wij kunnen ons die hou ding wel voorstellen. FIT en Centouri kwamen pas op de markt toen wij die markt omdat wij de eerste wa ren al in handen hadden. Daardoor hebben zij min of meer achter het net gevist. Maar wij blijven erbij dat er met deze reizen mogelijkheden lig gen. Je maakt gebruik van het feit, dat de meeste hotels in de herfst leeg staan en dus bereid zijn veel lagere prijzen te berekenen dan normaal. Het publiek is daarmee alleen maar gediend. We zouden het jammer vin den als de tripjes volgend jaar zou den verdwijnen." Andere groep Volgens de Vliegunie hebben deze tussendoor-reisjes geen enkele in vloed gehad op het wintersporttoe- risme, omdat het hier om een wezen lijk andere toeristengroep gaat. De wintersporttreinen vervoerden rond kerst wel 1100 wintersporters minder dan de 6.000 van vorig jaar, maar dit wijt men met name aan het feit dat de kerst dit jaar geen extra vrije da gen leverde. Compensatie Deze daling wordt echter ruim schoots gecompenseerd door het aan tal boekingen voor januari en februa ri Noch de zonnetripjes noch de economische recessie blijken de reislust te hebben aangetast. Opval lend noemt men de toenemende be langstelling voor de wintersportgebie den in Roemenië en Hongarije, die ertoe heeft geleid dat verscheidene bureaus voor deze bestemmingen al voor de hele winter zijn volgeboekt. Het feit, dat deze landen hun sneeuw voor gemiddeld 100 gulden minder verkopen dan de geijkte West-Euro- pese wintergebieden, blijkt hier een Vanavond te horen HILVERSUM I KRO 19.00 uur Musicerende dilettanten, harmonie-orkest 19.30 uur Dood doet leven, gesprek 20.00 uur Nederlandse muziek en Nederlandse poëzie 21.00 uur Babel, literaire kroniek 22.00 uur Liederen van Schubert 23.15 uur Licht muziekprogramma HILVERSUM II AVRO 19.00 uur Jazz spectrum 19.30 uur Vanavond, gevarieerd pro gramma 22.30 uur Vanavond laat, informa tief programma (S> Vanavond laat: informatief programma met om 22.53 Me dedelingen, om 23 00 Nieuws en om 23.10 Radiojournaal. 23.55 - 24.00 Nieuws. HILVERSUM I 402 m. KRO: 18.30 Nieuws. 18.41 Ac tualiteiten. 18.50 Voorbeschou wing over komende KRO-pro- gramma's. 19.00 (S) Musiceren de dilettanten: Harmonie Or kest. 19.30 Dood doet leven, gesprek. 19.45 De zingende kerk 20.00 Nederlandse muziek en Nederlandse Poezle. il.OO Babel: literaire kroniek. 22.00 <S) Bariton cn plano 22 25 Overweging. 22.30 Nieuws. 22.38 Den Haag vandaag. 22.50 Ac tualiteiten. 23.15 (Si Voer voor vogels: licht muziekprogram ma. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM TI 298 m 18.00 Nieuws, om 18.11 Radio journaal. 19 00 (Si Jazz Spec trum: oude en moderne jazz. 19 25 Paria vous parlc. 19.30 Vanavond: gevarieerd pr-o gramma met veel muziek, waarin om 20 00 Nieuws. 22.30 K\IMO MORGEN HILVERSUM I. 402 m. TROS: 7.00 Nieuws: 7.02 (S) Lichte grammofoonmuziek, re portages cn berichten. (7 30 Nieuws: 7.41-8.00 Actualiteiten; 8 30 Nieuws: 8.41-8.50 Actuali teiten). 10.00 Voor cle vrouw. (10.30-10.32 Nieuws). 11.55 Mede delingen: KRO: 12.00 (S) Van twaalf tot twee (12.28 Medede lingen t.b.v. land- en tuin- douw: 12.30 Nieuws: 12.41-12.50 Actualiteiten; 13 00-13.05 Raden maar 14.00 Huisbezoek: pas toraal gesprek; NOS: 14.10 Van Ta-ta tot totale taal: het leven in de taal; 14.20 CS) Aspekten van de kamermuziek (opn): 14.50 Meer over minder: De stem van de sprekende min derheid. (15.30-15.32 Nieuws) NCRV: 16.45 (S) Journaal Anno Nul: hoorspel. 17.00 (S) Vocaal ensemble met orgelbegelei ding; 17.20 Overheidsvoorlich ting: NCRV: 17.30 Nieuws. 17.32 Hier en Nu: Actualiteiten: 18 00 (S) Aperitief: licht mu ziekprogramma. hilversum il 298 m VARA: 7.00 Nieuws en och tendgymnastiek. 7.20 (S) Dag woensdag!: muziek en infor matie. (ong. 7.33 Van de voor pagina). VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws: 8.11 Ac tualiteiten. 8.22 <S) Dag woens dag (vervolg). (Om ong. 8 35 Van alle markten thuis); 9 oo Radioweekblad, met om 9.15 Koning Klant, om 9.35 Water standen. om 10.45 Voor de kleuters, om 11.00 Nieuws en om 11.03 Op de koffie; 12 00 Den Haag: Centraal: recht streekse uitzending met. over en te midden van solisten 13.45 Gesproken portret: 14.00 Speelruimte: gevarieerd pro gramma met actualiteiten en muziek: (16.00-16.02 Nieuws): 17.00 S) Verzoekplatenpro- gramma: 17.55 Mededelingen. HILVERSUM III. 240 m. AVRO: 7.00 Nieuws 7.02 Steevast: 8.00 Nieuws; 8.02 Ra diojournaal 8.05 Steevast (verv); 9 00 Nieuws: 9.03 De negen-uur-show: 10.00 Nieuws: 10.03 Arbeidsvitaminen (11.00 Nieuws) 12.00 Nieuws 12.03 Ra diojournaal; 12.06 Zet 'm op: (13 00 Nieuws): 14.00 Nieuws. 14 03 Superclean dreammachl- nc: 15.00 Nieuws; 15.03 Licht platenprogramma (16.00 Nieuws); 17.00 Nieuws; 17.03 Radiojournaal: 17.06-18.00 Ver- zoekplatenprogramma. TELEVISIE MORGEN nederland i NOS: 15.30-17.30 (K) Kinder- vakantleprogramma. - NEDERLANDS belangrijke rol te spelen. Dit zelfde geldt voor de boekingen voor het zo merseizoen: Het gros van de bureaus heeft nog niets van een teruggang ge merkt. Men tekent daarbij echter wel aan, dat dit maar een indruk van dit moment is. De grote stroom moet nog komen. Vanavond te zien NEDERLAND I NOS 15.30 Kind er-Vakantieprogramma 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal NCRV 19.05 Dier en vriend 19.30 Little Women NOS 20.00 Journaal NCRV 20.21 Kijk mij eens 20.50 Pickwick, TV-musical 22.15 Hier en Nu 22.50 Ander Nieuws NOS 23.00 Journaal 23.05 Weekoverzich en alg. inf. over school-tv. NEDERLAND II NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal VARA 19.05 De zwarte tulp 19.30 Tik Tak Tor NOS 20.00 Journaal VARA 20.20 Klatergoud 20.50 Achter het nieuws 21.15 2 voor 12, quiz 22.00 Tour de chant met Gilbert Becaud Hum. Verb. 22.40 Waar is het goed voor? NOS 23.10 Journaal 23.15 Den Haag vandaag BELGIË-Nederlands 18.00 Kleur: Fabeltjeskrant 18.05 Kleur: Catweazle, tv-feuilleton: In het teken van de waterman 18.30 Tienerklanken: Tegendraads (jaaroverzicht) 19.05 Alledag. De verlichting van de woning 19.35 Zoeklicht. Aansl. Hier spreekt men Nederlands 19.43 Mededelingen 19.45 Nieuws 20.10 Kleur Wachtwoord-quizpro gramma o.l.v. Nand Baert 20.40 Kleur: Incompresso 22.00 Gastprogramma. De socialisti sche gedachte 22.30 Nieuws Op oudejaarsavond komt Seth Gaai- kema met een show op de televisie. Als gasten ontvangt hij hierin Willy Walden en Piet Muyselaar. Op de foto het drietal in actie tijdens de repetitie voor deze show in het Con certgebouw in Amsterdam. Van een verslaggever BUSSUM De bouw van een an derhalve kilometer lang hek rondom militaire terreinen in Bussum wordt voorlopig gestaakt. De garnizoenscommandant van Amsterdam, onder wie de Bussumse militaire terreinen ressorteren, heeft dit toegezegd na een gesprek met vertegenwoordigers van het Goois na tuurreservaat. Zoals bekend is deze zaak aan het rollen gekomen nadat bewoners van het zuidelijke deel van Bussum had den geklaagd dat ze van de heide, die tot het reservaat behoort, werden af gesloten door een hek. Van militaire zijde is echter aange voerd dat tot het plaatsen van een hek was besloten om te voorkomen dat kinderen tijdens schietoefeningen, die op de heide worden gehouden, zouden doordringen tot de schiet banen. Dit is het recept Kaasfonduevan Nedeiiandsekaas. Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat •n wat kirsch. COLIN FORE DE ROTSEN VAN ZERVd 6 De machines dreunden gestaag toen hij zich een weg langs de smalle gang en langzaam de bar inliep, een k bekrompen ruimte met gelambrizeerde wanden, die al naar bedorven sigarenrook. Terwijl hij de Frankfurter j meine Zeitung uit zijn zak nam, zonk hij.zwaar in een, ke leunstoel in een hoek van waaruit hij het hele vertrt kunnen gadeslaan terwijl hij voorgaf te lezen. Hahnei een Duitser van even in de veertig, met een smal gezicl gekleed als een handelsreiziger in een goedkoop pak, zat hoek schuin tegenover hem en rookte een van de sigare verantwoordelijk waren voor de slechte lucht. In een a hoek las een zwaargebouwde Duitser van middelmatige te, gekleed in een goed zittend kostuum en met donker enkele getypte velletjes papier en rookte eveneens een si Dat zou Volber zijn. De vierde hoek werd in beslag gen door een kleine bar, waar een man in een grijswit un een glas poetste. Gelukkig, dacht Dietrich, die twee zi niet uit alsof het gezellige typen zijn. Ik kan het op Het blik best zonder doelloze conversatie stellen. Deze ged was nauwelijks door zijn hoofd gegaan, toen twee mann deur openden en leken te aarzelen of ze binnen zoude men. Hun eerste woorden waarschuwden Dietrich. Het i Engelsen. „Vooruit, ga toch naar binnen, zei Prëntice ongeduld gen Ford die in de deuropening stond. „Sta daar niet t pen. We hebben de reis betaald, net als de rest van dez reis." Fords gezicht vertoonde geen uitdrukking tóen hij zorgvuldig door de rook bewoog naar een tafeltje dicht bar. Nadat ze aan de lage tafel hadden plaatsgenomen fU steward Dietrichs bestelling op en een minuut later zet een glas bier voor hem neer. Ford sprak met stem „Die vent die juist zijn bier gekregen heeft ziet "er o uit als zo'n verwenste mof." „Ik denk dat het voor hen allemaal geldt", mompelde 1 tice nonchalant. „Soms is dit een grappige, een heel gra| oorlog." In tegenstelling tot Ford, die stijf rechtop zat drie andere mannen in het oog hield, zonder daarvan i baar blijk te geven, was Prentice uiterlijk volkomen onts nen. Toen de steward arriveerde voor het opnemen van bestelling vprhief hij opzettelijk zijn stem, zodat iedereen kon horen. „Een bier en een glas ouzo, vriend." „Pardon?" De steward keek hulpeloos. Prentice boo^ langs hem en wees naar de tafel van Dietrich. Zijn klonk nog luider nu. „Een ouzo en een bier bier zoa knaap daarginds heeft besteld." De andere twee Duitsei ken even zijn kant uit en wendden toen hun blik wei maar Dietrich, die zijn krant had laten zakken, staardi het vertrek met een onaangename, vragende uitdrukking „Ziet er taai uit, die grote," zei Ford zonder verheffin stem. „Als ik die in Libië zou ontmoeten kreeg hij er t z'n karkas. Ja, twee voor alle zekerheid." De bestelling werd geserveerd en Ford nipte voorzichti zijn bleek gekleurde bier. Hij maakte een grimas. „Ze hi het vermengd met spoelwater." Hij keek met zelfs nog gr afkeer naar Prentices glas. „Dat drinkt u toch niet echt, i Zijn vraag was zuiver retorisch Prentice dronk alles, t te alles en at alles. Sommige van de schotels, die hij hacf consumeerd gedurende hun korte verblijf in Turkije, har de conservatieve Ford verbaasd en ontzet. Prntice duwdej glas met de geelachtige vloeistof naar hem toe. „Probeer eens, het smaakt precies als whiskey". Hij 1 geamuseerd hoe zijn metgezel een slok nam en het glas b liet vallen, waarna hij om zich heen keek om vast te stelle iemand zijn reactie had gezien. Dietrich keek hem nog stf over zijn krant heen aan. Wordt ven 33. „Mag ik ook eens even kijken," zei Kareltje en hij nam het oude perkament voorzichtig ter hand. Toen stelde hij zich op voor het raam en wierp ernstige en deskundige blikken op de inhoud. „Ahumhier staat iets wat ik wel be grijp." zei hij. „Topcken van dat vers brood, lees ik. Nou. da's nog al wiedes, hé? Da's gewoon het eerste plakje met dat lekkere knabbelkorstje." „Je draagt je naam met ere, vrindje." plaagde smidie Verholen. „Je lijkt name lijk wel knettergek. Het kapje van een vers brood, zei je hé? Bedenk dan even Rijn lieve jongen, dat dit document van vóór 1670 dateert, zodat jouw vers nood zo langzamerhand mooi oudbakken zal zijn." Maar de plagende .voorden van J. J. F. Verholen hadden niet veel uitwerking op Kareltje, want iet ventje hield aan: „Het staat er toch! Kunt U er soms iets anders van ma ten? Doe het dan maar!" „Geef nog eens hier, zei de smid en met het japier zette hij zich aan tafel. „We zullen de zaak eens wat nauwkeuriger jekijken en aandachtiger lezen. Wie weet wat we dan ontdekken." De slim me smid tuurde en las en na een poosje zei hij: „Kijk daar staat „twin". Dat is natuurlijk maar een half woord of zoiets. Het zou b.v. de helft van „twintig" kunnen zijn „Da's natuurlijk tien!' interrumpeerde Kareltje slin ,Nee, natuurlijk niet, kuiken!" riep de smid uit. „Een half woord is toch ners heel wat anders dan de helft van een aantal! Let nou eens goed op .vil er alleen maar mee zeggen, dat er nog meer van die halve begripper lit papier staan. Hier staat „Simon".dat is natuurlijk de helft van „Si 3uynkerck". En dit woordje „Blaauwgeruyte".dat is natuurlijk de bf lelft van „Blaauwgeruyte kiel".„Heel knap, baas!" riep Kareltje. „I dan snap ik het nu ook!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 6