Uwbanksluit oudejaarsdag om 12 uur. BINNENSTAD VERRIJKT MET OUDE KAPEL WEEKAGENDA Beroepsbevolking neemt af ij.fe/DEN Er worden de laatste ja- jren in oude binnensteden zoveel gesloten door een terug bevolkingsaantal maar ze- ook door de toenemende on- dat we er niét meer van opkijken. Dat doen we ols er in een bin- inenstad een kerk b ij komt. Nu, dat is in Leiden het geval. is in een heel oud stadsdeel, De Camp geheten, liggend tussen Haarlemmerstraat en de Oude 'est, aan de Caeciliastraat, een his- irische kapel, behorend aan het li. Elisabeth-Gasthuishof, prachtig •staureerd uit het verval van 'le tientallen jaren te voorschijn ikomen. was eigenlijk geen kapel meer. let waren nog slechts restanten 'in wat eens een kapel was ge- Men kan dan ook beter- ken'van herbouw inplaats van 1 :stauratie. Caeciliastraat, recht het Perkrot- te stadsdeel De Camp doorsnijdend, naakt een nogal vervallen indruk, is nauw en biedt weinig uit- icht. Temidden van de opslag- laatsen van oud ijzer is de plotse- inge confrontatie met de schone t. Elisabethskapel des te verras ender. Een gotisch kleinood dat iet beste doet verwachten voor de totale sanering van dit oude stads gebied. Tussen de jaren 1350 en 1355 kreeg het stadsbestuur daarbij gebruik makend van de welwillendheid van Hertogin Margaretha de mo gelijkheid de stad naar het noorden te vergroten. Dit was het gebied dat was gelegen aan beide zijden van de Mare en dat zich uitstrekte van de toenmalige Lopsen-poort later bekend als de Blauwe poort tot de^ toenmalige Zijlpoort bij de Haven. Deze beide stadspoorten sloten de noordelijke Rijndijk, de hoofdstraat van de nieuwe stads uitleg, aan de west- en oostzijde af. Het gebied rechts van 'de Mare werd bij de St. Pancrasparochie gevoegd en voor het westelijk van de Mare gelegen gedeelte werd een nieuive parochiekerk aan de Haar- lemmerstraat -gebouwd, toegewijd aan O.L. Vrouw, waarvan nog ver schillende böuwfragmenten. ter plaatse getuigen. Zo beschrijft het Jüarbóèkje 1970 van Oü'd-Lèiden. In dit nieuwe stadsgebied, dat aan vankelijk een eenvoudige bebou wing had, begonnen zich in de 15e eeuw kloosters en gasthuizen te vestigen. Het waren alle vrouwen kloosters en ook het Elisabeth gast huis was voor vrouwen opgericht. Nu er in de „onser Vrouwe Paro chie in de Camp" zoveel vrouwen waren gehuisvest, behoeft de naam „Vrouwencamp" voor dit gebied, zoals deze in de volksmond heet, niét te vérwonderen. Het nieuwe gebied werd zoals ge bruikelijk door een gracht om geven. Er werd binnen de vest- gracht een stadsmuur gebouwd met daarachter een verhoogde vestwal. Van de Mare uit liepen door dit gebied achtergrachten. Tussen deze achtergrachten en de vestsloot ves tigden zich deze kloosters en het gasthuis. De oudkè betrouwbare opmeting da teert uit het jaar 1604. Johan Pie- tersz. Dou, gezworen landmeter van de stad, bracht dit complex in kaarf, die een beeld geeft van de ligging van de gebouwen. De stich tingen waren in andere handen overgegaan en er moest over de bestemmingWQ-rdem beslist. Het gastkèÜ \h hét dangtenzende - Si: Urspttot-'hiobsteY 'roerden' veteriigd' en samen tot ziekenhuis bestemd. De huizen aan de Oude Vest zijn na 1611 op de oude vestwal gebouwd en behoorden dus niet tot het gast huis. Er werd tussen de huizen een doorgang vrij gehouden, waardoor het gasthuis vanaf de nieuw aan gelegde straat bereikbaar was. Hier werd in 1612 een monumentaal poortje gebouwd, dat het wapen biet de drie kronen van Elisabeth van Thiiringen draagt. De oor spronkelijke ingang lag aan de Bin nenweg, de huidige Caeci'iushoat, destijds ook wel „De Camp" ge heten. Er was nog een tweede ingang aan de oostzijde Dan de kapel. De Lijs- bethsteeg bestond toen nog niet. Er liep een poortvormige doorgang van de Caeciliastraat naar ten plaatsje ten noorden van de kapel. Er is aanzienlijk veel van dit gast- huis overgebleven. Zoals de kapel met de grote ziekenzaal aan de Caeciliastraat. We hebben hier te doen met het type van ziekenhuis zoals in de middeleeuwen werden gebouwd n.l. een ziekenzaal die aan een zijde in een kapel over ging. De zieken konden dagelijks de mis bijwonen. ..Van, de kapel zijn bij sloping van het aangebouwde huis de oorspropke- lijke' gotische ramen-brief 'tracerin gen vrijgekomen, evenals de tand- lijsten, z.g. muizentanden, onder het dak. Dit waren waardevolle gegevens voor de restauratie. Aan de Caeciliastraat is een fraaie uitgebouwde toegang gekomen, een oud poortje dat wordt gesierd door een timpaan, een driehoekig boven stuk dat beneden door een hori zontaal, op zuilen rustend balk werk wordt afgesloten. Dr. M. A. van Dongen in het ge noemde Jaarboekje: In een vergadering van de rijkscom missie voor zieken- en verpleeg tehuizen-werd op 6 december 1963 gesteld, dat op een verzorgingsge bied van 125.000 zielen, zoals de Leidse gemeenschap, een behoefte bestaat aan 250 verpleegtehuisbed den. Ternauwernood kon Leiden met naar schatting een 60 in par ticuliere pensions verblijvende ver pleegden daaraan voldoen. Het werd duidelijk, dat de zorg in die kleine inrichtingen met inadaequa- te hulpmiddelen van toereikende revalidatie is er geen sprake on danks de grote krachtinspanning van de helpers en helpsters geen oplossing was. Een poging om met hulp van de overheid een oplossing te vinden resulteerde op 22 decem ber I960in de oprichting van een stichting tot behartigen van de be langen van minder valide en ver zorging behoevende bejaarden. De restauratie van het middeleeuwse ziekenhuis „Het Sinte Elisabetten Gasthuus" in de „Vrouwen Camp" zou tot dit doel worden gereali seerd. Het Sinte Elisabetten Gasthuys is in tegenstelling tot de andere gast huizen van Leiden als ziekenhuis r.' LEIDEN In het gewest Leiden temt de beroepsbevolking licht (en sommige gemeenten zelfs sterk) terwijl de bevolking niet onaan- ï'Btniyk (en soms zeer snel) toeneemt. betekent dat het aandeel der in roduktieven" in de totale bevol- h: ng behoorlijk is gedaald. Dat komt liter overeen met de algemene ten- i, ongeveer 2 pet. Voor deze ai ming is een aantal oorzaken aan wijzen: na 1960 is de leerplichtige leeftijd verhoogd; het aantal studerenden na de leer plichtige leeftijd neemt toe; het aandeel der meewerkende ge zinsleden neemt af zowel in de landbouw als by de middenstand; in de leeftijdsopbouw wordt het aandeel van hen, die mogen pro duceren geringer. Het aantal niet- produktieven en niet-meer-pro- duktievcn neemt snel toe. Dit is te lezen in een publicatie van de Ver. Ned. Gemeenten over het De beroepsbevolking in het gewest Leiden is gevarieerd van samenstel ling, waarbij naar Nederlandse maat staven de hogere beroepsgroepen goed zijn vertegenwoordigd, terwijl in Leiden en K a t w ij k ook aanzienlijke aantallen lager geschool den wonen. Het arbeidsaanbod ken merkt zich dan ook door een grote mate van gevarieerdheid in scho lingsgraad en functieniveau. In de rayons Alphen a. d. Rijn §n Lisse is nog steeds een duidelijke groei van de beroepsbevolking aan wezig. In totaal is de absolute beroeps bevolking in het gehele gebied van. de vier GAB's vrij constant. De GAB's komen tot een geschatte toe neming van 1960 tot 1970 van onge veer 10.000 15.000 personen. BESTEMMING VAN REMONSTR. KERK LEIDEN Zolang er geen duide lijk beeld bestaat van „wat er straks gedaan kan worden" en van dc noodzakelijke voorzieningen, die er in getroffen moeten worden, acht de meerderheid van de Culturele Raad van Leiden het niet zeer zinvol, de Remonstrantse Kerk tot toneel- en ontmoetingscentrum te doen verbou wen. Ook werd aangevoerd, dat de kerk, die destijds voorgesteld werd als ver vanging van de Schouwburg voor de tijd dat die gerestaureerd wordt, on mogelijk voor tfeze bestemming ge reed kan zijn. Een minderheids-argument vóór het behoud van het kerkgebouw als zalenaccommodatie, ruimte voor ex perimenteel toneel, bar en buurthuis was de centrale ligging en de be hoefte aan zaalruimte. Hillegomse jongen door Loket diensten P.T.T. granaat getroffen NOORDWIJK Twee elfjarige jongens uit Hillegom, die op de fiets naar dc Langevclderslag waren ge gaan, vonden op het strand ter hoog te van het radiostation Nora een zgn. markeringsgranaat. Eén van hen nam het op een lang werpige bus gelijkende projectiel tus sen de benen en trachtte een deksel er af te trekken. Daardoor ging het slaghoedje af en kreeg de knaap de inhoud, bestaande uit een oranje-geel poeder in gezicht en ogen. Hij moest voor behandeling naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden worden gebracht. ZOETERWOUDE Bibliotheek. De bibliotheek is in plaats van vrij dag donderdag geopend van 1920 uur. KATWIJK Interscholair. De organisatoren van het interscholaire toernooi dat in de sporthal wordt gehouden, wijzen erop dat het lijn- bal voor de vijfde- en zesde-klassers resp. op donderdag en vrijdag wordt gehouden, zoals op de deelnemers kaarten staalt vermeld. Naar aanlei ding van eerdere publicaties was hierover een misverstand ontstaan. LEIDEN Op vrijdag 31 decem ber zullen de loketdiensten van de postkantoren te Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Rijnsburg en Noordwij- kerhout om 17.00 uur worden be ëindigd. De avondopenstelling van de navolgende postkantoren vervalt: Hazerswoude Dorp en Rijndijk, Kou dekerk aan den Rijn, Roelofarends- veen, Rijpwetering, Voorhout, War mond en Zoeterwoude. De middag- openstelling van deze kantoren wordt verlengd tot 16.00 uur, behalve voor het kantoor Rijpwetering, dat te 15.30 uur sluit. De zelfbediendngsruimte van het hoofdpostkantoor aan de Gerestraat zal gesloten zijn van 31 december 22.00 uur tot 1 januari 06.00 uur. De bestelling vindt normaal plaats. De tweede lichting van de stadsbrie- venbussen zal worden vervroegd tot 16.00 uur, terwijl de lichting van 23.00 uur vervalt. ZOETERWOUDE Op 6 januari behandelt de raad de begroting voor 1972. werkmilieu in deze streek. verwachten is dat naarmate de iog aanwezige mogelijkheden >r Woningbouw zullen uitgeput 'fin en daarmee de bevolkings lei zal vertragen, ook in de ge- de enten met nu nog een constante groeiende beroepsbevolking een >or ing zal gaan optreden. Pat betreft de kwaliteit van het eidsaanbod kan worden gesteld 1 het opleidingsniveau toeneemt, beeld dat zich overal in Neder- "1 voordoet. Puzzelprominen ten Uitslag puzzel 4 december: prijs an tien gulden: mevr. H. B. van 'uyvenbode-Weber, Meidoorn- iraat 32, Leiden; prijzen vyf gul- en: K. P. Scheps, Stadhouders- reef 129, Katwijk en T. Verduyn, 'acostastraat 37, Alphen. Puzzel 11 december: prijs van gulden: J. de Bruijn, A. H. looistrastraat 5, Nieuwveen en 'rijzen v(Jf gulden: H. Geerling, "tte de Withstraat 15, Alphen n mevr. Van Wieringen, Goog- iraat 1, Oude Wetering. Wilt u er rekening mee houden, dat op 31 december alle bankkantoren na 12 uur 's middags voor het publiek gesloten zullen zijn? Maandag 3 januari 1972 zijn wij u graag weer van dienst, in een nieuw jaar dat-naar we oprecht hopen-uveel geluk en voorspoed zal brengen. De gezamenlijke banken in Nederland. IEIDSE COURANT 3 DINSDAG 28 DECEMBER 1971 Dinsdag 28 december Rijnlands lyceum Oegstgeest, 2.30 uur: Frank Koomans poppentheater (K. en O.). Stadhuis, 78 u.: spreekuur Bouwfonds. Breestr. 19. 7—8 u.: spreekuur Chr. Emi gratiecentrale. Steenschuur 5, 8—8.30 u.: spreekuur huisvesting werkende jongeren. Loge-gebouw, Steenschuur 6, 8 u.: Leld- se ver. van postzegelverzamelaars. Woensdag 29 december Dorpshuls, Leiderdorp, 2 uur: Frank lin's dolle dwaze dingen show", een ge weldige middag speciaal voor de jeugd van de lagere school (afd. Leiderdorp k. en O Stadhuis, 4—6 u.: spreekuur sociale raadsvrouw. Maandag 3 januari Stadhuis, 7.30 u.: gemeenteraadsvergade ring, nieuwjaarsrede van de burgemee ster. Dinsdag 4 januari Breestr, 19, 7—8 u.: spreekuur Chr. Emi gratiecentrale. Stadhuis, 7—8 u.: spreekuur Bouwfonds. Woensdag 5 januari Stadhuis, 46 u.: spreekuur soc. raads- Levendaal 1. gebouw huishoudelijke en gczinsvoorllchtlng, 5—7 u.: spreekuur bu reau gezamenlijke voorlichting sociale wetgeving, Utlgaande van gemeensch. adm. kantoor, gem. soc. dienst en raad van arbeid. Donderdag 6 januari Lakenhal. 3.30 u.: nieuwjaarsvergadering kamer van koophandel en fabrieken voor Rijnland; Vrijdag 7 januari Zaterdag 8 Januari Foyer Den Burcht. 8 u.: Ons Grünneger- laand, nijjoarsverzlede. FILMS CAMERA (tel. 24919): dag. 2.00. 7,30 uur „Sissl", a.l., geen klndervoorstel- ling en nachtvoorstelllng. LIDO (tel. 24130): James Bond, „Dia monds are forever", za Is zondagdlenst. 14 jr. TRIANON: ..Danielle", 18 jr. RE:X ..De ijzervreter", 18 jr..; geen nachtvoorstelling en kindervoorstelling. STUDIO (tel.) 33210): „Wat zien lk", 18 jr. LUXOR (tel. 21239): ,,De réchter en de linkerhand van de duivel", 18 jr. De voorstellingen zijn om 2.30, 7.00 en 9.15 uur dagelijks: zo 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Apotheken Zuiderapotheek, Lammenschansweg 7, telefoon 23553. Op 24 dec., zaterdag 25 dec. en zondag 26 dec. tot 8 uur voorm. apo theek Kok, Rapenburg 9, telefoon 24807. Op zondag 26 dec. voorm. 8 uur tot vrij dag 31 december 8 uur voorm. apotheek Reïjst, Steenstraat 35, telefoon 20136. Dokters dienst Tot zaterdag 10 uur de eigen dokter raadplegen. Paarna 5 maal 2 bellen tot zondag 24 uur. Mobielkantoor ANWB iedere maandag en donderdag van 10 tot 16 uur op de Lammermarkt. Behandeling na ongevallen dags) tot woensdag 12 uur waargenomen door het Diaconessenhuls. Vrijdag 12 uur tot zaterdag 12 uur door het St. Elizabeth ziekenhuis (Hooigracht). Op andere werk dagen en op zondagen door het Acade misch Ziekenhuis. Doktersdienst: 5 maal 2 (zat. 10 uur voormiddag tot zondag 24 uur). Brand weer: 5 maal 3. Politie 5 maal 4. EHBO: 20645. Gemeenschap Zuid-West Hulpverlenings- en informatiedienst voor Lelden Zuid-West, secretariaat Jac ques Ursusplantsoen 83: voor hulpverle ning telefoon 20480; voor informatie tele foon 33921. Bezoekuren ziekenhuis Academisch ziekenhuis: dagelijks, be halve op dinsdag van 19.00—19.45 uur; dinsdag van 13.0014.00 uur; zaterdag en zondag van 14.30—15.30 uur. Bezoektijden KllnJek Verloskunde en Gynaecologie: voor patiënten van de af deling Gynaecologie en voor zwangeren: van 10.00—12.30 en van 15.00—20.00 uur. Voor kraamvrouwen: van 10.00—11.30, 15.00—17.30, 18.30—20.00 uur. Op dinsdag is er de gehele dag geen bezoek. Bezoek Praematurenafdellng (alleen voor ouders): dinsdag niet. Ma, wo, do en vrij. van 18.30—18.45 uur; za. en zon. van 15.00—15.15 uur. Diaconessenhuls: klasse I dag. 1100— 12.00 uur, 13.15—14.00 uur, 18.25—19.30 uur; klasse H en klasse III dag. 13.15— 14.00 uur, 18.45—19.30 uur; kinderafde ling dag, 14.15-15.00 uur, 18.30—19.15 uur. Elisabeth ziekenhuis: volwassenen: 3de klas alle dagen van 14—15 en van 18.45—19.30 2de klas: alle dagen van 11.30—12, van 14—15 en van 18.45—19.30 uur; lste klas: alle dagen vanaf half twaalf. Kraamafdellng: 3de klas: van 15—16 en "an 18.45—19.30; 2de klas: van 11.30—12 (al leen vaders) van 15—16 en van 18.45—19.30. Baby's en kleuters: zo., ma., wo.. v'L en zat. van 15—15.30; dl. en do. vah 18—18.30 uur. Kinderen vanaf 4 jaar: alle dagen van 15—16, dl. en do. van 18—18.30 uur. Anna kliniek: 3de klas 13.30—14.30 en 18—19 uur, 2de klas 13.30—15.30 en 19—20 uur; lste klas 11—12, 13.30—15.30 en 19—20 uur. Psychiatrisch ziekenhuis Endegeest: dinsdag en vrijdag 13 tot 14.30 uur; zondag 11 tot 12 en 2 tot 3. OEGSTGEEST Bezoekuren Jelgersma- kliniek: ma. t/m vrij. 16.45—17.45 uur; za terdag 13—15 uur: zondag 11—11.45 en 1315 uur. alphen Bezoekuren ziekenhuis „Rijnord": dagelijks (ook ln het week end): le en 2e klas: van 10.30—11.00 uur, van 14.00—14.45 uur, van 18.00—19.00 uur; 3e klas: van 14.00—14.45 uur, van 18.00—19.00 uur; kraamafdellng: van 16.00—17.00 uur, van 19.00—19.30 uur alleen voor echtgeno ten; kinderafdeling: van 15.00—15.30 uur, van 18-00—18,30 uur alleen voor ouders. Kinderen beneden 16 jaar géén toegang op de kinderafdeling. NOORDWIJK; Sole Mlo klasse-patiën ten dagelijks van 3 tot half 5 en 's avonds van 7 tot 8: zaalpatiënten zondags van 1 tot 3, dinsdag van 1 tot half 3. donderdag van half 7 tot half 8 en zaterdag van 1 tot half 3. Sociëteit Twentwcl Twentwel, sociëteit voor kamerbewo- ners/jong-volwassenen. Geopend op dins dag-, woensdag-, vrijdag-, zaterdag- en zondagavond van 21—24 utir. Breestraat 19, Lelden. Tel. Inlichtingen: Nellie Pars, teL 31123. Secr.: Trudle Doorduin, Rijndijk straat la, Lelden. gesticht. De andere waren in opzet alleen voor het herbergen van „gasten", die niet of weinig kon den betalen. Men wilde door de instelling van het gasthuis voor komen, dat vreemde en ongure elementen, lanllopers en spechae- lers" en zij die „veel gewelt en onsedieheit bedrijven", zonder con trole in de stad rondzwierven en bédelden. Deze „passanten" wer den bijeengebracht in de zoge naamde baaierd, ook tvel eens „beyaard" geheten. Dit was een in het gasthuis gelegen vertrek met open vuur verwarmd, waar tevens de bedden stonden. Er golden strenge regels voor het verblijf in een dergelijke baaierd. De ziekenverzorging nam in 1394 zo danig toe, dat het Gasthuis aan de Breestraat werd uitgebreid met een naast de baaierd gelegen zieken zaal. Het is duidelijk, dat de stad tot concentratie van zieken en vooral.van arme zieken wilde over gaan, omdat de Voordien bestaan de verpleging aan huis te kostbaar werd en teveel van de beschikbare hulp vergde. Een dergelijke con centratie vond men ook in het Sinte Elisabetten Gasthuys. Nu zullen het verpleeghuis het St. Elisabeth Gasthuishof 73 bed den ter beschikking staan. Zes daarvan zijn zodanig opgesteld in tweepersoonskamers, dat de valide huwelijkspartner mee opgenomen kan worden. Deze zes kamers zijn in feite dus bejaardenwoningen voor gehuwden, waarvan er één verzorging of verpleging behoeft. Groter ruimte heeft men kunnen vin den door het belendende Hof van Zessen", dat van later datum is, in de bebouwing te betrekken. Bo vendien werd gebruik gemaakt van de reeds gesloopte dwarsbebou- wing, waar ter plaatse een moder ne tussenvleugel werd opgetrok ken, die uit twee woonlagen be staat. Hier bevindt zich de reva lidatie-ruimte, waarin de modern ste apparatuur staat opgesteld ten dienste van de verpleegden. De verpleging in het Elisabeth-Gast huishof beschikt 500 jaar later over een veel grotere staf. Zij bestaai voor 40 pet uit gediplomeerde ver pleegsters en 60 pet leerlingen. Ge streefd wordt naar een verhouding ■van i- verplegende op 1,8 bed. De leerlingen volgen voorlopig hun cursussen ten dele ergens anders, omdat daartoe de ruimte voorals nog niet voldoende is. Het inwo nende verplegend personeel is on dergebracht in de fraaie laat mid deleeuwse huisjes aan de noord- en oostzijde van het Gasthuishof, zo danig dat elk daarin een eigen huis je bezit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 3