Unesco roept tot Jaar van 1972 uit het Boek De spaanders vliegen er af Record: vijftien kaarten per gezin Vraag aan minister: lokt pacifistische beweging oorlog uit? Voor leerlingen dertig lesuren zwaar genoeg Actie voor een verloren zaak COMMENTAAR Goed besluit: Giro voor Pedro Kabeltelevisie BER0EP1NGSWERK Een ivoord voor vandaag Dr. J. H. Raat: jeugd voor vermindering UITDË KERKBLADEN 2 DINSDAG 28 DECEMBER Van een verslaggever DEN HAAG Hogere posttarie- ven en werkloosheid hebben het putfliek niet verhinderd voor een ongekende omzet in kerst- en nieuwjaarskaarten te zorgen. Exacte cijfers zijn nog niet voor handen, maar als het Haagse post- district (waarover gegevens be schikbaar zijn) model mag staan, zou dit betekenen dat per gezin zo'n vijftien kaarten met goede wensen werden verstuurd. Dat zou betekenen een totale verkoop van ruim 52 miljoen kerst- en nieuw jaarskaarten. Berekent men de ge middelde prijs van de kaarten op 0,25 dan betekent dit een omzet van 13 miljoen gulden. Dan is nog niet eens rekening gehouden met de 20 cent port die per kaart moest worden betaald. De PTT heeft de topdrukte dit jaar betrekkelijk goed kunnen ver werken. Drie factoren hebben daar aan meegewerkt. In de eerste plaats zijn de weersomstandigheden gunstig geweest. In de tweede plaats vielen de feestdagen voor de PTT gunstig en tenslotte waren de vakanties van de scholen in een zo danige periode dat vrij makkelijk hulpkrachten konden worden ge worven. De heer J. D. Smeets, plaatsver vangend hoofddirecteur van de posterijen zei gistermiddag dan ook dat de PTT. in weerwil van een aanvankelijke achterstand, de hausse goed heeft kunnen verwer ken. Die aanvankelijke achterstand werd veroorzaakt door het feit dat de PTT tussen 13 en 18 december vrijwel geen kerstpost kreeg te verwerken. Er was op 18 december zelfs een achterstand van 20 pro cent, vergeleken met 1970. Maar na de 18de brak de bui los met een ongekende heftigheid. Op kerst avond was de achterstand overi gens al ruimschoots weggewerkt. De PTT heeft een duidelijke slapte geconstateerd in het aantal verzonden kalenders, dit in verge lijking met andere jaren. Verder is het z.g. visitekaartje met kerstmis vrijwel verdwenen. Het publiek geeft de voorkeur aan de prent briefkaart of aan de nog luxere verpakte kerst- en nieuwjaars kaart. Van een bezuiniging heeft de PTT dan ook totaal niets kunnen bespeuren, aldus de heer Smeets. Van een medewerker Wanneer de Unesco ergens een „Internationaal Jaar van aan wijdt, dan heerst er op dat gebied gewoonlijk een ernstige situatie. Dat zulks het geval is met de thema's van 1970 (on derwijs) en 1971 (rassendiscrimi natie) is algemeen bekend. Maar dat er voor boeken aan de storm klok getrokken gaat worden, dat lijkt op het eerste gezicht wat ver gezocht. Daar komt bij, dat de leuze voor 1972, „Boeken voor Allen!" associaties wekt met de „belangen des boekhandels". Maar de situatie rond het boek is inderdaad ernstig. Het zijn eigenlijk meerdere situaties: de ernstige is het snel groeiende tekort aan boeken in d® ontwikkelingslanden. Daarnaast is er de geringe geneigdheid tot lezen bij vele mensen (in Nederland bv. koopt 30 pet. van de mensen vrijwel nooit een boek en stapt tweederde nooit een bibliotheek binnen). De voor velen te hoge prijzen van boe ken vormen een groot probleem en als vierde belangrijke probleem doet zich de vraag voor, of deze uitvinding uit ca. 1450 nog lang zal kunnen blij ven concurreren met nieuwere com municatiemiddelen. Wat dit laatste betreft: het gaat de Unesco er niet om, het boek per se van de eventuele ondergang te red den, want zij ziet boeken als een middel, niet als een doel. Dit middel zal waarschijnlijk voorlopig nog het belangrijkste werktuig blijven bij kennisvergaring en daarom moet het dan ook zo goed mogelijk gebruikt worden. Het doel luidt kortweg: de vooruit gang van de menselijke samenleving, materieel en vooral moreel. Daarbij zijn in de eerste plaats van nut de leerboeken (in ruime zin). Zij maken de helft uit van de totale wereldboe- kenproduktie en in vele ontwikke lingslanden ligt dit aandeel aanzien lijk hoger. Maar ook andere boeken- genres kunnen op de wereldsamenle ving een gunstige invloed hebben, b.v. literatuur en reisverhalen. Copyright Eén succes van het Internationale 'Jaar van het Boek staat nu al vrijwel vast: een ingrijpende verandering van de internationale copyright-re- gels. De regeringen dienen er nog slechts hun handtekeningen onder te zetten. Daardoor worden de beide in ternationale copyright-conventies (van Bern en van Stockholm) zodanig gewijzigd, dat de ontwikkelingslan den veel eerder en gemakkelijker aan de rechten kunnen komen voor eigen heruitgaven van werken uit de rijke landen. Voor zo'n eenzijdige beoorde ling van de ontwikkelingslanden be staan goede redenen: ten eerste moe ten zij nu eenmaal relatief veel te rugvallen op buitenlandse uitgaven en ten tweede ontbreken hen daar voor de buitenlandse betaalmiddelen (de rechten kunnen niet met de eigen valuta's betaald worden). Het deviezentekort speelt de ont wikkelingslanden ook in andere op zichten parten. 'Hun eigen uitgeve rijen en drukkerijen zijn gering in aantal, doorgaans slecht geoutilleerd en hun produkten zijn duur. Zo kost een Indiase pocket drie a viermaal zo veel als een Amerikaanse. Aan de ge weldige leeshonger, die door de grote onderwijscampagne is ontstaan, kun nen die landen op geen stukken na zelf voldoen. Het gevolg daarvan is dat de new-literates hun moeizaam verworven leeskunde dreigen kwijt te raken bij gebrek aan toepassingsmo gelijkheden. Dus moeten die landen boeken van elders aankopen. Dat doen ze ook. Driekwart van alle boeken die er in Zwart-Afrika zijn, zijn van buiten aangekocht. In Azië (exclusief Japan en China) komt een kwart van elders. Dat kost deze gebieden respectieve lijk circa 64 en 20 miljoen dollar per jaar. Velen in Nederland kopen, blij kens een enquête uit 1967, voorname lijk boeken, wanneer er aan het eind van de maand nog geld over is, en daarom is het niet verwonderlijk dat boekenaankoop in de ontwikkelings landen geen topprioriteit heeft. Zij moeten immers elke dollar, mark, pond of gulden die ze verdiend heb ben driemaal omkeren voordat ze hem weer uitgeven. Maar het Internationale Jaar van het Boek is er niet alleen voor de ontwikkelingslanden. Boeken voor al len is de leus. Een algemeen belang is bijvoorbeeld een verlaging van de produktiekosten. Grotere samenwer king bij de produktie en de research kunnen daartoe bijdragen. Moderni sering en standaardisering van de bi bliotheekregistratie is een ander punt voor internationaal overleg. Bevorde ring van de „vrije stroom van boe ken" onbelemmerd door grenzen, cen suur, hoge post- en vrachttarieven, belasting, invoerrechten en bureau cratie staan eveneens hoog genoteerd op het aktieprogramma voor het Jaar van het Boek. Vermoedelijk zal men over strijd tegen de censuur weinig overeenstemming kunnen bereiken, gezien de uiteenlopende opvattingen daarover tussen de ledenlanden van Unesco. De „rechten van het boek" zullen v/orden bezegeld in een handvest, zoal: dat bv. voor de rechten van de mens bestaat. Een ontwerptekst er- De actie van Trouw en de Kwartet bladen voor de twee protestantse scholen in Madrid is bijna een succes. Het zou fantastisch zijn, wanneer bij het begin van het nieuwe jaar een bedrag van tenminste ƒ75.000 voor deze scholen van de Spaanse Evange lische Kerk bijeen is. Daarom: besluit het oude jaar goed! Het Spaanse protestantisme is aan gewezen op hulp van buitenlandse kerken en organisaties. De scholen werken er zonder subsidie en onder omstandigheden, die wij niet voor mogelijk houden. Eén leerling kost daar f 1000 per jaar. De meeste ouders kunnen maar een zeer klein deel van dit bedrag betalen. De actie „Giro voor Pedro" heeft ten doel beide Madrileense scholen (samen 200 leerlingen) een flinke steun in de rug te geven. Wie daaraan nog niet heeft meege daan, wordt gevraagd: Besluit het oude jaar goed. Zend een gift voor „Spanje", op naar de ƒ75.000. PARIJS (AP) Op het vliegveld Le Bourget bij Parijs heeft de douane in drie koffers waarin oude boeken zouden zitten. 60 kilo heroïne aange troffen, ter waarde van bijna een half miljoen gulden. Embleem van het „boekjaar" 1972. voor is reeds opgesteld door de voor naamste internationale vakorganisa ties van uitgevers, boekverkopers, auteurs, bibliothecarissen en docu mentalisten. Het is de bedoeling dat dit handvest in 1972 plechtig zal wor den aanvaard door de Unesco-landen. Verloren zaak? Op de Firato kon men in september horen verkondigen dat het verbale tijdperk voorbij is. De nieuwe gene ratie zou alléén voor audiovisuele communicatiemiddelen nog belang stelling hettoen. Dit naar aanleiding van de grootscheepse introductie van videoapparatuur op de markt. De on dergang van het boek is echter al decennia eerder aangekondigd, maar het heeft nog steeds glansrijk stand gehouden naast radio, taperecording en televisie. Het goedkope pocketboek heeft voor terreinwinst gezorgd in de ontwikkelde landen althans, want in de ontwikkelingslanden heeft (nog) geen pocketboekenrevolutie plaatsge vonden. Intussen zijn de prijzen van Nederlandse pocketboeken tussen 1963 en 1970 bijna verdrievoudigd, zo dat het voornaamste argument van de niet-lezers („te duur") nog levens groot bestaat, zowel in de ontwikkel de als in de ontwikkelingslanden Men kan zich afvragen of het In ternationale Jaar van het Boek aspecten vertoont van een achterhoe degevecht. Wanneer de video-adepten gelijk krijgen zal er spoedig alleen nog een plaatsje zijn weggelegd voor begelei dende, rijk geïllustreerde videoboe- ken. Dat zou een nederige functie zijn voor de boekdrukkunst, die door Eras mus werd geprezen als „een bijna goddelijk werktuig". Maar wellicht brengt dit vooruitzicht de boeken branche ertoe om tijdig uit haar ivo ren toren te dalen, zodat ze niet lan ger neerziet op het enorme succes van de strips, en over te gaan tot het vervaardigen van goede en goedkope „Plaatjesboeken", waarbij een voor beeld kan worden genomen aan som mige leertaken in ontwikkelingslan den. Natuurlijk verdient de overheid dit of het vorige kabinet dat is op zichzelf al een aardige kwestie) een standje omdat een regeling voor het gebruik van de zg. kabeltelevisie zo lang op zich moest laten wachten. Maar dat sluit niet uit, dat aan dezelfde overheid (en dat is zonder enige twijfel het huidige kabinet) adhesie moet worden betuigd over het besluit de regionale en plaatse lijke uitzendingen per kabeltelevisie aan een ver gunningenstelsel te binden. Dat betekent in de praktijk, dat er voorlopig niet meer uitzendingsmogelijkheden zullen komen dan er nu zijn en het hele vraagstuk nog even in de ijskast blijft liggen zoals die politieke beeld spraak dan luidt. Wij zijn vooral blij met een dergelijke rust periode, omdat in die tijd een onderzoek ingesteld kan worden naar de motieven van de aspirant zendgemachtigden. welke dat dan ook zijn een gemeente, een wijkorgaan, een plaatselijke of re gionale krant. In Nederland is in de loop de jaren een stelsel voor de verzorging van radio- en televisieuitzen dingen opgebouwd op de basis van onafhankelijke organisaties, onafhankelijk van commerciële belangen, maar ook van overheidsinvloed. Dat systeem heeft niet alleen de instemming van het Nederlandse volk, maar het biedt ook de mogelijkheden voor een veelzijdig en soms ver rassend programmabeleid,waarin ook voor allerlei minderheden plaats is. Het zou een miskennig van de werkelijkheid zijn om de Nederlandse radio en televisie af te schepen met slechts de onbestemde kleuren van de grijze middenmoot Juist omdat plaatselijke en regionale televisie en radio een even groot goed is als de vergelijk bare landelijke media, zullen ook de door de nieuwe technische ontwikkelingen geschapen mogelijkheden van radio en televisie voor regio nale groepen met dezelfde waarborgen omgeven moeten worden als dit is gedaan bij de landelijke organen. Om het maar concreet te zeggen: een burge meester die zijn vinger tussen de deur probeert te krijgen bij een regionale televisie, vinden wij even griezelig als een minister die dat in Hilversum of Bussum probeert of zelfs een overheidstelevisie propageert. En als een regionale krant in de regio een monopolie-positie heeft, dient er alleen al omwille van de gedifferentieerdheid van de voor lichting de uiterste terughoudendheid betracht te worden om zo'n monopolie-positie nog eens te bekronen met een vergunning voor radio- of te levisieuitzendingen. NKV-blad: niet zulke frisse praktijken bij agressieve verkoop (Van een verslaggever) UTRECHT Het is met de metho den die allerlei colporteurs gebruiken om hun waren aan de man te bren gen dikwijls niet best gesteld. Dat valt te concluderen uit het onderzoek dat „Ruim Zicht", het bondsorgaan van het NKV heeft ingesteld naar ae aard en de klachten over de zoge naamde „agressieve" verkoopmetho den, die regelmatig bij de juridische adviesdienst van het NKV binnenko men. Dikwijls wordt gebruik gemaakt van het geringe beoordelingsvermo gen of de geringe geestelijke weer stand van de adspirant-kopers en ook komt het voor dat gedeeltelijk debiele mensen onder druk worden gezet, zo blijkt uit het onderzoek. „Ruim Zicht" heeft het onderzoek ingesteld omdat bij de eerste behan deling van de wet op de agressieve verkoop een aantal Kamerleden niet zo overtuigd leek van het nut van deze wet. „De colporteurs", aldus het blad. „houden zirh. nu de wet in be handeling is, opmerkelijk rustig, waarmee ze hopen het parlement zand in de ogen te strooien." Aangenomen: naar Zeist: E. Ver waal te Schiedam. Bedankt: voor Ederveen A. Muil wijk te Opheusden. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor murmerwoude: P. den Butter te Bunschoten. °f wij» als de herderszoveel haast hebben gemaakt om stal van Bethlehemte komen, is een zaak, die wij elk voor zelf het beste beoordelen kunnen. Misschien is er reden vo< vraag of u en ik er zelfs wel geweest zijn dit jaar, ondan, onze zeer christelijke woorden en meditaties. Natuurlijk, wij ben geen boodschap ontvangen in de vorm van een engelenI wij moeten het doen met een verhaal op papier. Hetgeen wel verschil maakt. Daar staat dan tegenover, dat wij méér h althans meer kunnen weten dan die herders zovele eeuwen ons. De vraag is: bent u ook nu geconfronteerd met het Kit de kribbe en hebt u iets beseft van Gods uitgestoken hand uitgaat naar u persoonlijk? Het is best mogelijk, dat de hei graag hadden willen blijven bij het Kind in de stal. Maa moesten het harde leven weer in, terug naar de schapen, k het bezoek in die nacht betekende voor hen een nieuw begit, kwamen er als andere mensen uit dan zij er binnen traden, keerden terug, God lovende en prijzende om alles wat zij ha gehoord en gezien. Zij waren doorgevers geworden vat boodschap, aan allen, die maar wilden luisteren. Wie werk het Kerstfeest heeft gevierd is er vol van. En de mate van voi is de proef op de som voor de intensiteit van onze Kerstfees ring! Wc lezen vandaag: Romeinen 8 vers 14 tot 17. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Tweede Kamerlid voor de PSP A. G. van der Spek wil van minister De Koster van Defensie weten of pacifistische organisaties door het internationaal tribunaal van Van onze onderwijsredactic AMSTERDAM Weinig leerlingen in het voortgezet onderwijs zullen hun kerstvakantie hebben laten be derven door de verkorting van hun lesweek waartoe vorige week door de Tweede Kamer besloten is. Volgens hun leraren is dat een rampzalig besluit geweest, maar wan neer we dr. J. H. Raat, oud-rector van het Ichtus-college in Drachten en nu wetenschappelijk medewerker van de Vrije Universiteit, mogen geloven, hebben de leerlingen een zucht van verlichting geslaakt. In het Weekblad voor leraren, waarvan dr. Raat nog altijd redac teur is, schrijft hij: „Was er een vak bond van leerlingen, dan zou de te ruggang van 32 naar 30 lesuren per week al lang een feit geweest zijn". Vroeger, vervolgt dr. Raat, werkten de ouders zelf ook negen, tien uur per dag. Maar nu is de werkdag korter, 's avonds gaat om zeven uur de televi sie aan, en dan is het moeilijk kinde ren nog aan hun huiswerk te krijgen. De leerlingen van 12 tot 18 jaar beho ren nu tot de groep in onze samenle ving die het langst en het hardst werkt. Dr. Raat doet ook enkele suggesties voor de vermindering van het aantal lesuren. Het is een beetje mosterd na de maaltijd, want in het Lochems overleg tussen leraren en ministerie is inmiddels een formule voor de praktische uitwerking van de maat regel gevonden. De hoofdvakken (die met 16 of meer lesuren op de lessen- tabel staan, dat is over de hele schoolperiode gemiddeld ongeveer drie uur per week) worden met twee uur gekort. Vakken die voor 9 15 uur genoteerd staan krijgen één uur minder. Toch zijn de suggesties van dr. Raat nog wel het vermelden waard, want de lessentabel zal nog wel eens vaker in discussie komen. Allereerst wil dr. Raat een grotere keuzemoge lijkheid voor de leerlingen, zodat zij bijvoorbeeld een moderne taal kun nen laten schieten óm wat meer aan expressievakken te doen. Verder denkt dr. Raat aan een combinatie, van vakken. In de eerste drie leerjaren van het voortgezet onderwijs zouden de vak ken biologie, natuurkunde en schei kunde of geschiedenis en aardrijks kunde. gecombineerd kunnen wor den. Tenslotte oppert dr. Raat opnieuw de gedachte de schooldag te verande ren. Zo lang er nog een strak rooster met frontaal onderwijs is, zijn dagen van zes uren lang genoeg. Maar wan neer het systeem veranderd wordt, zou het veel beter zijn leerlingen van half negen tot vier uur 's middags op school te houden. Het werk van de leerlingen kan dan bijna helemaal tot de schooltijden worden beperkt. Neurenberg zijn gekenmerkt als oorlogsmisdadige organisaties. Ook zou het Kamerlid graag van de v minister vernemen in hoeverre Ne derlandse officieren op de hoogte zijn van het gedrag van diegenen, die in het derde rijk een minder fraaie rol hebben gespeeld en die ook nu weer een rol spelen bij de herbewapening van de bondsrepubliek. Aanleiding tot deze in schriftelijke vragen neergelegde opmerkingen is de uitlating van majoor E. H. Bren gers, schrijver van het boek „Grebbe- linie 1940", in een interview met het Algemeen Dagblad, dat „naar de maatstaven van Neurenberg de PSP een oorlogsmisdadige organisatie is, omdat zij zich schuldig maakt aan een poging tot uitlokking van een oorlog." Majoor Brengers licht deze stelling niet nader toe, maar de heer Van der Spek zei tegen ons te vermoeden dat hij iets bedoelde in de zin van: „Wie erop tegen is dat een land een leger heeft, moedigt de vijand aan een oor log te beginnen." Juist in Neurenberg, aldus de heer Van der Spek, is uitge gaan van het principe dat wie een oorlog begint schuldig is en niet de gene, die weigert zich te verdedigen. Het PSP-Kamerlid wil van de mi nister als de verantwoordelijke meerdere van een bij het Navo-op- perbevel in Centraal-Europa werkza me beroepsofficier, die politieke uit spraken doet verder nog weien „welke organisaties verder nog vallen onder deze aanduiding" en „welke eisen van kennis van vroegere en huidige fascistische regimes aan Ne derlandse officieren bij Afcent ge steld worden." Ook vraagt het Ka merlid of „de minister bereid is in samenwerking met organisaties en personen die-vooraan hebben gestaan bij de bestrijding van het fascisme, ervoor te zorgen dat bij deze officie ren de kennelijk bestaande lacunes in de elementaire kennis op de in de eerdere vragen genoemde gebieden worden opgeheven." Hoewel de heer Van der Spek ge looft dat de uitlating van majoor Brengers waarschijnlijk een strafbaar feit is, wordt noch door hem, noch door anderen in de PSP, een aan klacht tegen de majoor overwogen. Van der Spek: „Dat zou erop neerko men, dat aan de uitlatingen van deze majoor een veel te grote waarde Wordt toegekend." Kwartet - Trouw De Rotterdammer Nieuwe Haagse Couran' Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredac J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkm J. van Hofwegen. AMSTERDAM De bedrijfs: taten bij de Nederlandsche Automobiel Fabrieken zijn dit beneden de verwachting geblevi verband hiermee is besloten ge< terimdividend uit te keren. Vori werd een interimdividend van 1 uitgekeerd. Het bedrijf acht het niet mo thans -een beslissing te nemen het slotdividend. Over 1970 we totaal 34 pet. uitgekeerd. Cirkel-puzzel 1. kurk, 2. muntstuk. 3. knaagdier schoorsteenzwart, 5. kleurstof. 6. dra oven, 7. verschoten. 8. lusthof, 9. inwi dig orgaan, 10. mikpunt, 11. oevergew 12. koemestvocht, 13. levenslucht, reigerachtige vogel, 15. wild zwijn, lof. Bij juiste invulling vormen de begi letters van 1 tot 16 de naam van werktuig. Elk woord bestaat uit v letters. Oplossing vorige puzzel 1. basis. 2. fatum, 3. kreet, 4. koker, Nel, 6. 1, 7. v, 8. mak, 9. morel, 10. tah 11. sneer, 12. genet. STEKELVARKEU In de gereformeerde Friese kerkbode vraagt ds, M. P. van Dijk zich af hoe het zou komen dat bij de polemiek in de gereformeerde kerken de spaanders er afvliegen. Ds. Van Dijk: „Hoe zou het komen dat zo'n felle strijd wordt gevoerd, al is het dan gelukkig niet steeds in de bewoor dingen van diverse ingezonden stukken-schrijvers? Dit komt om dat wij elkaar nog niet hebben af geschreven. Zo spoedig wij elkaar in de Gereformeerde Kerken zullen hebben afgeschreven.ieder dan maar in vredesnaam in zijn partij en in zijn hokje zal de toon zich matigen. Maar wij laten elkaar ge lukkig nog niet met rust. Wij herinneren elkaar aan Schrift en Belijdenis. Heus het zal heel wat rustiger worden en „vrediger" als we dat niet meer doen. Hoe verder de kerk in een gesprekscentrum (met informatie) verandert des te spoediger zullen wij „humaan" met elkaar omgaan. Dit in antwoord op het artikel van prof. Firet in „Trouw". Hij schrijft dat Kuitert heus zo'n vrees'lijke autoriteit niet wil zijn die het weet. Kuitert wil informatie geven en het gesprek op gang bren gen. De mensen kunnen ja zeggen of neen zeggen. Ik geloof dat Firet het optreden van Kuitert juist karakteriseert. In een gespreks- of vormingscentrum gaan we hoffelijk met elkaar om, we geven elkaar het woord en luisteren naar elkaar. We zijn wat je noemt met elkaar in dialoog. Maar hiertegen gaat nu juist het fundamentele bezwaar van vele mensen. En daarom is hun toon dikwijls zo fel. Dit komt omdat we elkaar (nog) niet hebben afgeschre ven zoals mensen in een vormings centrum die naar huis gaan en ieder bij zijn mening laten, geheel vrijblijvend mening naast mening". In Hervormd Nederland de ru briek Groen bekeken door ds. M. Groenenberg en daaruit dit citaat: Dr. De Pree is een maatschappe lijk zeer geëngageerd man. Ik heb dat ook proberen te zijn. Wel loop ik nog steeds met een wat kwaad geweten rond. In Amsterdam werk te ik in de Kinkerbuurt. Telkens kwam de gedachte boven: eigenlijk moest je in de Borgerstraat gaan wonen, drie of vier hoog, in een drie-kamer-woning. Vaak ben ik daar tastend in het donker naar boven geklommen. Maar ik woonde in Zuid, waar alle nette mensen woonden of wilden wonen en dus ook de predikanten. Ik wist ook wel dat je door in de Borgerstraat te gaan wonen de structuren niet veranderde. Zo slim waren we toen heus ook -wel. Maar ik vond en vind nog dat er wel „tekenen" moeten zijn dat je partijganger der armen bent. Een ruim huis in Zuid was zo'n teken niet, laat staan een auto en een verhoudingsgewijs goed salaris. We kunnen het Evangelie niet geloofwaardig maken, maar wel onze eigen inzichten. Welnu, ik ben niet in de Borger straat gaan wonen". Het weekblad De Wekker van de christelijke gereformeerde kerken deelt mee dat de chr. geref. kerke- raad te Heerde een verzoek tot sa- menspreking ontving van de bui- ten-verbandse vrijgemaakte gere formeerde kerk aldaar. De Wekker: Kort samengevat is het antwoord, zoals het gepubliceerd is in h< kerkblad van het Noorden: „Met sa mensprekingen schieten wij niet op (ieder houdt toch aan eigen ker of kerkje vast!); wij wijzen u ee uitnemender weg voor de door 'verlangde kerkelijke éénheid n.l. d deuren van de Chr. Geref. Ker staan voor iedereen open, ook vofl buitenverbanders. Goede nota heb ben wij er overigens van genomei dat de raad van deze vrijgemaakt kerk de Chr. Geref. Kerk te Heerd ziet als ware kerk, blijkens het ge zonden schrijven." In het Gereformeerd Kerkblai voor Drente en Overijssel vertel ds. F. J. B. Schiebaan over de naait die het uit het zendingswerk ge groeide Braziliaanse kerk verbant kreeg: de Igreja Evangelica Refor mada, -dé evangelische reformat© rische kerk: „Achteraf is niet iedereen eva gelukkig met deze naam, vanwegi de dubbele aanduiding evangeliscl en reformatorisch, en omdat he woord reformada in het Portugees ook „gepensioneerd" betekent, zo dat men zou kunnen denken aai een evangelische-kerk-met-pen- sioen. Mochten sommigen die ge dachten al van de kerk hebben. j< hoeft die gedachte nog niet dooi een naam op te roepen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2