Amerika Vietnam m gebruikt nieuwe bom Tsjebotarjew weer terug naar Moskou IV-Vietnam zwaar bestookt door VS Doodt binnen straal van kilometer Klopjacht in Duitse hossen duurt voort Het Kwartet (RITA) HET WEER Koude nacht Brandt bij Nixon voor ruggespraak Bioloog in VS doet aanval op evolutieleer I u 1 1 Kastelein in Dordrecht dood gestoken Gijzelaars; zware onderhandelingen Roofoverval in Haags postkantoor Nieuwe Leicis e Courant Dinsdag 28 december 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen ofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p.w. 1,83, p. m. 7,90, p. kw. 23,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Wijsbegeerte is in de grond heimwee het verlangen overal thuis te zijn NOVALIS Als ik had geweten dat u zo gauw thuis kwam. had ik zeker niet Tom en zijn nichten te logeren gevraagd. Zon en maan 29 December: zon op 8.48. onder 16.35 maan op 13-56, onder 6.37 31 dec. V.M. DEN BILT Een front dat gis teren boven de Noordzee lag pas seerde in de nacht ons land en lag vanochtend boven België. Het front vormt de voorste begrenzing van koudere en droge lucht die uit Noord-Europa wordt aange- - voerd. Maar omdat ook de temperatu ren nog vrij hoog zijn voor de tijd van het jaar, wordt voorlopig nog geen vorst van betekenis ver wacht. Wel kan in de komende nacht op veel plaatsen lichte vorst voorkomen, maar morgen zal de temperatuur overal weer tot en kele graden boven het vriespunt stijgen, terwijl de kans op neer slag niet groot is. Barometerstand: heden 10 uur 76,2 cm (1015 millibar), dalend Hoog water Hoog water, 29 december: Rotterdam le getij 1.52, 2e getij 14.07; Scheveningen 0.13-12.42; Vlissingen 11.39—; Haringvliet aan de Zeezijde 0.39-13.09. PHILADELPHIA APTwee Amerikaanse geleerden, die in augustus een bezoek hebben gebracht aan Zuid-Vielnam, hebben gezegd dat de Amerikaanse luchtmacht in Zuidoost-Azië een be trekkelijk nieuwe bom in gebruik heeft genomen de zo krachtig zijn dat zijn schokgolven alle leven binnen een straal van duizend meter doden. Klanten zoeken duim WINTERSWIJK Daags voor kerst was er even een ongewone drukte in een slagerij in Winters wijk. Mej. Wolbers. die in de sla gerij aan het werk was. sloeg bij het afhakken van een carbonade ook haar duim af. Met spoed ging zij naar het ziekenhuis, maar in der haast vergat zij de duim. Een ijl-tele- foontje naar de slagerij bracht de verbouwereerde klanten in op perste staat van activiteit. Ieder een ging ijverig zoeken. Een vrouw vond de duim, maar viel bij het zien daarvan flauw. Een ander bracht de duim naar het ziekenhuis waar de chirurg, mej. A. A. Fierstra. de duim weer aanbracht. De geleerden, dr. E. \V. Pfeiffer, een zoöloog van de universiteit van Montana, en dr. Arthur H. Westing, het hoofd van de biologische afdeling van he» Windham college, zeiden dat de bom oorspronkelijk bedoeld was voor het vrijmaken van gebieden in de jungle, om als landingszone voor aan- WASHINGTON (AP) De Russische inlichtingenofficier Anatol ebotarjew, die begin oktober naar het westen overliep en heeft engewerkt met de Amerikaanse inlichtingendiensten, is naar zijn erland teruggekeerd. Xsjebotarjew, een inlichtin'genof- er met de rang van majoor, was oktober in Brussel naar de rikaanse ambassade gegaan, waar de wens te kennen gaf naar de renigde Staten te worden gebracht, ij kwam daar op 7 oktober aan. Tsjebotarjew was in Brussel te erk gesteld bij de Russische han- ilsmissie en onder deze dekman- 1 zou hij zich met inlichtingenwerk ïbben beziggehouden. De Russische overloper heeft sinds' jn aankomst in de Verenigde Sta in in Washington gewoond „zonder it hem enige beperking werd opge- gd". Vorontsow Op 21 december verklaarde Tsje- tttarjew zich bereid een gesprek te ïbben met Joeli M. Vorontsow, de Bnselier van de Russische ambassa- in Washington. Hij deelde de Rus- sche diplomaat in dit gesprek, dat aatsvond in het Amerikaanse mi- sterie van buitenlandse zaken in mwezigheid van Amerikaanse func- onarissen mee, dat hij uit vrije wil de Verenigde Staten was ge- Twee dagen later liep de overloper opnieuw over. Op 23 december ver liet Tsjebotarjew het appartement dat hij op eigen verzoek deelde met een hem door -de regering ter beschikking gestelde bewakingsploeg. Hij zei dat hij wat gihg wandelen. Terug Op 23 december keerde hij echter niet naar zijn appartement terug en op 24 december deelde Vorontsow aan een functionaris van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken mee dat de overloper zich in de Rus sische ambassade bevond en dat hij terug wilde keren naar zijn familie in de Sowjetunie. Vorontsow werd meegedeeld dat Tsjebotarjew slechts voorwaardelijk ■in de Verenigde Staten verkeerde en dat de beslissing over zijn vertrek daarom genomen moest worden door de Amerikaanse immigratie- en natu ralisatiedienst (INS). Op de avond van de 26ste december nam een inspecteur van de INS op Kennedy Airport Tsjebotarjew in aan wezigheid van vijf Amerikaanse func tionarissen een verhoor af. De INS-functionaris kwam na een zorgvuldig verhoor tot de conclusie dat Tsjebotarjew uit vrije wil han delde. De Rus vertrok daarop zondag avond met een vliegtuig van de Aeroflot naar Moskou. MIAMI (AP) De Westduitse bondskanselier Brandt is in Amerika aangekomen voor tweedaagse bespre kingen met president Nixon De besprekingen, die vandaag en morgen worden gevoerd, werden voorafgegaan door ontmoetingen van Nixon met de Franse president Pom pidou en de Britse premier Heath. Volgende week zal de Amerikaanse president nog confereren met de Ja panse premier Sato. PHILADELPHIA (UPI) De evolutieleer van de Engelse bio loog Charles Darwin is onhoud baar in het licht van de moderne wetenschappelijke kennis. Dit zegt de Amerikaanse bioloog John N. Moore van de universi teit van Michigan. In een brochur/s, die als lezing zal dienen voor een bijeenkomst •'an de Amerikaanse Vereniging ter bevordering van de weten schap, zegt Moore dat de evo lutietheorie van Darwin „meer onlogisch is dan biologisch". Moore baseert zijn aanval op de evolutieleer op onderzoekingen die hij heeft verricht aan de hand van chromosomen, celdeel tjes die beschouwd worden als de dragers van de erfelijke eigen schappen der levende materie. Moore zegt dat hij tijdens onder zoekingen niet heeft kunnen vaststellen dat het patroon van de chromosomen in aantal of kwaliteit veranderen en dat de Poging om langs deze weg een bewijs te vinden voor de leer van Darwin volkomen mislukt is. De Engelse bioloog Charles Darwin poneerde in 1859 zijn theorie, dat hogerevormen van dierlijk leven zijn ontstaan langs de weg van de geleidelijke ont wikkeling (evolutie) uit lagere vormen van leven. Deze theorie, die door vele biologen wordt aan vaard als de best beschikbare verklaring voor de oorsprong van het leven, is steeds fel aangeval len door andere onderzoekers, theologen en vooral kerkelijke vertegenwoordigers. Volgens Moore, die weinig waarae hecht aan de letterlijke opvatting van het scheppingsver haal in Genesis 1, is het meer aannemelijk dat het leven vele keren is geschapen en niet in een keer, zoals wel uit het eerste bij belboek wordt afgeleid. Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op geeft. Met kandelaar van sierlijk smeed werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk om cadeau te geven. naam; adres.- woonp!. I betaling per Ik geef op als nieuwe abonnee: kwartaal maand Mijn naam is: adres: woonpl: Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie vals-helicopters te kunnen worden ge bruikt. In hun verslag aan de jaarlijkse vergadering van de Amerikaanse ver eniging voor de bevordering van de wetenschap zeiden de geleerden dat zij hadden vernomen dat de bom ook tegen mensen gebruikt werd. Dit is, aldus de geleerden bevestigd door een belangrijke functionaris van de Ame rikaanse ambassade in Saigon. Pfeiffer en Westing verklaarden dat hen door de luchtmacht was meege deeld dat de bom twee of drie maal per week is gebruikt. Pfeiffer en Westing zeiden dat de meeste gegevens over de bom, die wel „een explosieve bulldozer" wordt genoemd, niet geheim zijn, maar dat de luchtmacht over het ge bruik ervan zwijgt en er geen mel ding van maakt in zijn officiële com muniques. Volgens hen had een hogere lucht machtofficier tijdens een onderhoud in Saigon in augustus verklaard: „Het is zo'n vernietigend wapen dat we er liever niet teveel ruchtbaar heid aan geven". In hun verslag zeiden de twee ge leerden dat het wapen „een schokex- plosie veroorzaakt die slechts door die van een kernbom wordt overtrof fen"- In een interview verklaarde Pfeif fer dat de bom „een dodelijke zone" doet ontstaan over een gebied van ongeveer 300 hectaren, „waarbinnen alles, planten, dieren en eventueel mensen, gedood worden." „Buiten de dodelijke zone, strekt zich nog eens een zone van 450 me ter uit waarbinnen verwondingen worden opgelopen", aldus Pfeiffer. In Washington heeft een woord voerder voor het Pentagon verklaard dat de bom al enige tijd in gebruik is en dat daar geen geheim van wordt gemaakt. Hij wilde geen bij zonderheden geven over de uitwer king van het wapen, maar zei dat een straal van een kilometer veel te veel is. De schokgolven van de bom die nen om bomen en andere begroeiing te verwijderen, die anders door le- gerpersoneel zouden moeten worden gerooid voordat helicopteraanvallen kunnen plaatsvinden, aldus de woord voerder. DORDRECHT Met elf messte ken is vannacht de 59-jarige P. C. de Man, kastelein van café „De Ru waard van Putten" in Dordrecht, om het leven gebracht. De dader is de 28-jarige slagers knecht C. A. M. Waar de ruzie, die zich voor het café afspeelde, om be gonnen was, is nog niet duidelijk. Nacjat M. de kastelein in het wilde weg had gestoken, nam hij de vlucht. Bij het station, dat niet ver van het café af ligt, nam hij een taxi waar mee hij naar Den Haag gebracht wil de worden. De chauffeur voelde daar niets voor. Hij vermoedde, dat er behalve dat de man dronken was nog wel wat meer aan de hand was en slaagde erin hem ervan te over tuigen, dat hij beter naar het hoofd bureau van politie kon gaan. De man stemde daarin toe. Hij was in het café de laatste klant geweest en had een goede verstand houding met de kastelein. Het slacht offer was gehuwd en vader van een kind. SAARBRÜCKEN (DPA, AP) De klopjacht in de bossen bij de Frans-Duitse grens op de drie bankrovers, die gisteren in Keu len een filiaal van de Duitse bank overvielen en daarbij twee hoge politiefunctionarissen als gijzelaars met zich mee voerden, duurt nog voort. Het Kirkeler woud, waar de drie mannen te voet zijn ontsnapt is door ruim duizend politiemannen afgegren deld. Bij de speuractie zijn ook de Frans- se grenspolitie en gendarmerie inge schakeld. Men concentreert zich op het gebied tussen Rohrbach en St. Ingbert. Daar hebben de gangsters na een spectaculaire rit van acht uur langs de Rijn en Saarland hun auto met de twee gijzelaars gisteravond achtergelaten. De twee politiefunctionarissen, Wer- DEN HAAG Twee gewapende mannen hebben vanmorgen om kwart voor tien een roofoverval ge- .plcegd in het postkantoor aan het Al- phons Diepenbrockhof in de wyk Waldeck van Den Haag. De buit is 30.000. Na de overval verdwenen do overvallers in de richting van het Westland. De Haagse politie en de politie van alle plaaatsen in liet Westland houden de belangrykstr wegen in het oog. Eén der overval lers heeft een blauwe Ijsmuts op. ner Hamacher en Hans Krauss ver telden, dat de rovers hen ongedeerd in de auto lieten nadat de agenten ge weigerd hadden met hen de grens bij Saarbrüchen over te trekken. De onderhandelingen waren uiterst moeilijk geweest. Hamacher en Krauss waren achtergelaten in ruil voor de belofte, dat de gangsters 20 minuten voorsprong zouden krijgen. De speur tocht zou echter al twee minuten na het vertrek van de drie mannen be gonnen zijn. Mobilofoons De gangsters konden via mobilo foons contact met de buitenwereld houden. Een van de gijzelaars wordt door een bankrover weggeleid. Met nog een tweede gijzelaar en de buit van ruim 300.000 mark verdwenen zij ongehinderd in de richting van de- Franse grens. De politie vermoedt dat de drie rovers .de 44-jarige Kurt Vizenik uit Wenen, een Fransman en een Italiaan zijn. De identiteitspapieren van Vize nik zijn in Wenèn gevonden. In Keulen is inmiddels de 37-jarige Fransman Roger Roch aangehouden toen hij na de roofoverval contact trachtte te leggen met Vizenik. Hij zou de wapens voor de overval heb ben gekocht. Hij zal op beschuldiging van medeplichtigheid worden voorge leid. Vizenik, de vermoedelijk leider, houdt uitstekende contacten met de onderwereld van Marseille en is een oude bekende van de politie. Hij zou ook betrokken zijn geweest bij een nooit opgehelderde spectacu laire inbraak in een bank in in Düs- seldorf in 1968. Inbrekers groeven destijds een lange tunnel naar de kluisgewelven van de bank en roof den meer dan 400.000 mark. PAK MEE, dat laatste voordeeltje van het jaar: Winter- I Coats mantels va. ^ft95! 29.95 M[an(i>l Kpeeiiilist H« (doni Mantel- costuums v.a-29.95 Leiden, irlcmmcrstraat 163 a derdagavond-koopavond) Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden SAIGON, HANOI (Reuter, UPI) Meivin Laird, de Ame- rikaanse minister van defensie, heeft verklaard dat Hanoi een uit 1968 daterende stilzwijgende afspraak geschonden heeft en dat dit de reden is voor de mas sale en zware bombardementen, die momenteel op Noord-Viet- nam worden uitgevoerd. Ameri ka zegt dat militaire doelen be stookt worden, maar volgens Ha noi werden ook dicht bevolkte gebieden; een school en een zie kenhuis, bestookt. Laird beweerde dat de schending van de stilzwijgende afspraak een be dreiging vormt voor de overgebleven Amerikaanse militairen in Vietnam. Hij wilde niet van een „waarschu wing" spreken en ontkende dat de zware luchtaanvallen, die zondag be gonnen, een nieuwe politiek inluid den. Volgens Laird was de stilzwij gende afspraak bereikt aan het eind van Lyndon Johnsons ambtsperiode, toen de VS de luchtaanvallen op Noord-Vietnam staakten. De stilzwijgende afspraak werd volgens Laird door Hanoi geschonden door het beschieten van Zuidvietna- mese steden, invallen in de gedemili tariseerde zone en het daar bouwen van een infiltratieroute naar het zui den. gebrek aan vooruitgang tijdens de Parijse besprekingen, aanvallen op ongewapende Amerikaanse spionage- vluchten en opgevoerde aanvallen op andere Amerikaanse vliegtuigen. In december waren meer Amerikaanse vliegtuigen aangevallen dan in elke andere maand sinds 1969, zei Laird. Fiat-van Nixon De vernietigende luchtaanvallen op Noord-Vietnam gebeuren op verzoek van Amerikaanse militaire comman danten in Zuidoost-Azië, zijn aanbe volen door de voorzitter van de geza menlijke chefs van staven, admiraal Thomas Moorer, en goedgekeurd door president Nixon en hemzelf, zo ver telde Laird. Hoewel de minister dat ontkende, zeiden militairen in Saigon dat de huidige bombardementen de zwaarste zijn, sinds Johnson in no vember'1968 de bombardementen op het noorden liet stopzetten. Het Ame rikaanse hoofdkwartier in Saigon be waart overigens een volkomen stil zwijgen over de acties. „Om redenen van militaire geheimhouding en de veiligheid van onze piloten."

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1