laria Franssen was ïuis met de kerst Vreemdelingenbeleid zal soepeler worden V olkstellingweigeraars worden niet vervolgd KERSTWEEKEINDE VOL ONGELUKKEN linisters tegen -extra-pasfoto's oor de politie Politie schiet bij gevecht twee mannen in heen Nederlandse coaster Trica" in nood Rode Kruis nog drie ton nodig Overval opgelost in kerstnacht Schip na 36 uur vlot Onderzoek naar ongeluk met mammoettanker 5 MAANDAG 27 DECEMBER 1971 Van onze "Haagse redactie EN HAAG Staatssecreta- Grosheide heeft een aantal atregelen genomen om het mdelingenbeleid te versoe- n. Zonder twijfel zijn deze e het gevolg van de kritiek met name dit jaar op het be- vanuit de Kamer is geleverd. staatssecretaris "wil een contact tussen de. in te instantie zelfstandig opereren- vreemdelingendieristen en het mi- erie door de inschakeling van lactambtenaren. Deze ambtenaren ]en rechtstreeks in contact met een emdeling kunnen treden om zijn lieven voor een verblijf in Neder- d te onderzoeken. „Vooral in irijnende gevallen kan dat van be- g zijn", aldus de staatssecretaris. A f wachten K®oewel de vreemdelingenwet dit t verplicht stelt, zal in een bepaald ital gevallen de vreemdeling de «lag van zijn beroep tegen weige- van toelating in Nederland mo dern afwachten. Dit zal met name bij ldi jfelgevallen gebeuren, gevallen lEN HAAG Minister Geertsema dt het onjuist dat een aantal ge nten een van de drie pasfoto's die burger bij zijn aanvraag voor een poort moet indfeneri, doorstuurt de politie. Hij zal, mede namens ministers Schmelzer eri Van Agt gr3 gemeenten verzoeken aan deze ktiik een eind te maken en voor it mogelijk de vroeger ingelever- extra-foto. zo daarom wordt ge- agd, terug te geven, limster Schmelzer is voorts van 1 de paspoortinstructie voor de lêenten zodanig te wijzigen, dat i( meer dan twee pasfoto's voor het krijgen van een paspoort kunnen rden geëist. Bnister Geertsema, die dit ant- irdt op vragen van het VVD-eer- Kamerlid prof. Zoutendijk, zegt Slotte niet te weten welke ge- «nten precies een pasfoto voor het ou Itieregister gebruiken. sati waarin de politie niet zelf beslist maar de zaak overdraagt aan het mi nisterie. Dit geldt bijvoorbeeld voor vreemdelingen die een nauwe ver wantschap met een Nederlander heb ben of: waarvoor onmiddellijke uit zetting „een speciale hardheid" zou betekenen. Bij deze gevallen speelt ook een rol het feit dat een gunstige beslissing in tweede instantie, weinig effect heeft als de betreffende per soon het land al verlaten heeft. Mr. Grosheide wil voorts de inbe waringstelling van vreemdelingen, wanneer deze zonder geldige papieren in Nederland worden aangetroffen tot het minimum beperken. De vreemde lingenpolitie zal in deze zin een richt lijn krijgen. Tenslotte' zal de staatssecretaris van justitie met de adviescommissie voor vreemdelingenzaken overleg ple gen over de procedure in beroepsza ken. Hierbij zullen zowel de verwer kingscapaciteit van de beroepszaken als het tempo van afhandeling aan de orde komen. AMSTERDAM In de kerstnacht zijn bij een vechtpartij in Amsterdam twee mannen in hun been getroffen door schoten uit een politiepistool. Een politieman en een marechaus see hielden op de Spaarndammerdijk een busje aan omdat zij vermoedden dat de bestuurder de 22-jarige grafi cus R. K. dronken was. Volgens de politie viel de verdachte de mare chaussee aan en stompte hem ver scheidene malen in het gezicht. De andere politieman werd be sprongen door de eveneens 22-jarige etaleur P. S.. die in een andere auto zat. Er ontstond een gevecht, waarbij de agent een gericht schot loste op de graficus die in het rechterbeen werd geraakt. Het veriet van de man was daarmee nog niet gebroken. Pas toen de politieman nog tweemaal had ge vuurd en ook de etaleur in het rech terbeen had getroffen gaven zij de strijd op. Beiden werden in een ziekenhuis behandeld. K. werd daarna ingeslo ten, terwijl S. naar zijn woning werd overgebracht. De marechaussee werd teven het rechteroog gewond en raakte een tand kwijt. Vermoedelijk liep hij ook een lichte hersenschud ding op. De andere politieman werd licht gewond. Prinses Beatrix maakte vrijdag met de 90-jarige beeldhouwer prof. Jan Bronner in de Haarlemse hallen een rondgang langs de tentoonstelling, die daar ter gelegenheid van de ne gentigste verjaardag van de kunste naar is ingericht. 99 DEN HAAG De Nederlandse kustvaarder „Trica" heeft vanochtend noodseinen uitgezonden. Het 498 ton metende schip uit Amsterdam meldde zware slagzij te maken als gevolg van water in de lading en dringend assis tentie nodig te hebben. Als positie gaf de kustvaarder der tien mijl ten noordwesten van Thy- boron op de Deense kust op. De Britse treiler „Oss Leopard" was het eerst bij de „Trica" en heeft alle negen opvarenden aan boord ge nomen. ordi>onze correspondente Moo >ar! lEULEN/HEERLEN - elijl ebo: Maria Fransen uit Heerlen was, na maanden in een Franse gevangenis, tóch thuis met Kerst. De dag vóór Kerst kwam zij op het vliegveld in Keulen aan, waar zij enthousiast be groet werd door haar ouders. VENLO De driejarige Marcel van Dijnen is op eerste kerstdag in het dorpje America irT de Noordlim- burgse gemeente Horst tussen twee auto's bekneld geraakt en gedood. Het ongeluk gebeurde toen een be stuurster haar auto achteruit wilde rijden op een parkeerplaats toen er juist eén andere naderde. Marcel be vond zich met zijn moeder (die onge deerd bleef) juist tussen deze twee auto's. GELDROP De 5-jarige Ronny Waterkamp is gistermiddag door een auto gegrepen toen hij plotseling vanachter een andere auto de straat overholde. Hij overleed kort daarna. ZEIST De 18-jarige mej. M. He- ger is op eerste kerstdag omgekomen toen de motor waarop zij meereed bij een inhaalmanoeuvre op de Wouden- bergseweg tegen een auto botste. De motorrijder werd zwaar gewond. CADIER EN KEER De 75-jarige N. Pluymakers is in de kerstnacht door een auto gegrepen en gedood. CALLANDSOOG De 71-jarige P. V/itsmer is met zijn auto op de weg Den Heider-Alkmaar tegen een ande re auto gebotst. Hij was op slag dood. EDE De 42-jarige K. J. Wien uit Ede is met. zijn bromfiets op een niet- beveiligde overweg tegen een trein gebotst en kort daarna overleden. VORDEN De 48-jarige mevrouw H. G. Boeinx-Looman uit Zelhem is op eerste kerstdag gedood toen zij met haar auto op de splitsing Hors- tingweg-Rondweg in Vorden door een bestelauto werd aangereden. MEDEMBLIK De 15-jarige H. Klopper uit Twist (Boxmeer) is op tweede kerstdag in Opperdoes met zijn bromfiets tegen een auto gebotst. Op weg naar het ziekenhuis overleed hij. BARNEVELD De 54-jarige post- besteller T. Hijwegen uit Zwarte- broek is in Terschuur. waar hij rechts van de weg liep door een ach teropkomende auto gegrepen en ge dood. EINDHOVEN De directeur-ge neraal van het secretariaat van de DEN HAAG Het Rode Kruis heeft nog 300.000 gulden nodig om alle reeds geboden of toegezegde hulp voor de slachtoffers van het conflict tussen India en Fakistan te kunnen betalen. Op giro 777 was vrijdagmorgen 200.000 gulden binnengekomen voor deze hulp. Daarnaast heeft „Simavi" 50.000 gulden ter beschikking gesteld voor de medische hulp van het chi rurgisch team van het Rode Kruis, dat binnenkort naar Oost-Pakistan zal vertrekken. raad van ministers van de EEG te Brussel, mr. E. R. von Geldern (60), is in het binnenziekenhuis te Eindhoven overleden aan de verwondingen, die hij maandag bij een verkeersongeluk had opgelopen. Hij stak toen in Eind hoven de weg over, maar werd ge schept door twee personenauto's. Van. een correspondent ZUIDWOLDE De 13-jarige Coba Lunenborg uit Hoogeveen is bij het oversteken van de weg Assen-Om men door een auto gegrepen en ge dood. Duizenden mensen hebben op de kerkstdagen op het St. Adelbert in Bloemendaal het graf bezocht van de schrijver Godfried Bomans, die daar vrijdag begraven was. Bij de begrafenis stonden vele hon derden uit Belgische en Nederlandse literaire kringen om het graf ge schaard. In de parochiekerk van d» Allerheiligste Drieëenheid in Bloe mendaal was voor de begrafenis een eucharestieviering gehouden. Een broer van de schrijver, pater Arnold Bomans, droeg er de mis op. Hij zei onder meer dat <zijn broer de laatste jaren veel over de zin van de 8ood en over de vraag van het leven in het hiernamaals sprak. (Vervolg van pag. 1) Velo Minister van Agt die aan de beslis sing van de procureurs-generaal zijn veto had kunnen opleggen, heeft dit niet gedaan. „De minister is ervan op de hoogte," aldus de woordvoerder van het ministerie. Hij was niet be reid de minister „lastig te vallen" voor een persoonlijk commentaar op deze laatste ontwikkeling in de veel omstreden zaak van het vervolgings beleid ten aanzien van weigeraars. Voordat hij minister werd, had de heer Van Agt zich in een interview uitgesproken tégen vervolging van weigeraars. Het gezag heeft er niets bij te winnen als in wekenlange, maandenlange publiciteit de achter gronden van een omvangrijk verzet tegen de volkstelling worden uiteen gezet, zei hij toen. In augustus van dit jaar echter kondigde hij als be- windsman van justitie plotseling af, dat een werkgroep van het openbaar ministerie „geen indicatie tegen een strafvervolging" had gevonden. Wei geraars zouden per brief worden aan gemaand alsnog de tellingformulieren in te vullen. Verbazing De onverwachte ommezwaai van minister Van Agt heeft toen nogal wat verbazing en kritiek uitgelokt. De minister verdedigde zich met het argument, dat het aantal weigeraars kleiner was dan men had verwacht. Hoe groot dat aantal was, werd toen niet bekendgemaakt. Volgens eerdere schattingen van het CBS zouden er 30.000 weigeraars zijn geweest Hierin is nu duidelijkheid gekomen, aldus de procureur-generaal van het Haagse gerechtshof, mr. W. A. baron Van der Feltz, vrijdag. Op de oproep alsnog de telling in te vullen heeft ongeveer zestien procent positief gereageerd. De resterende 15.000 weigeraars zou den niet allen zijn vervolgd, aldus mr. Van der Feltz. Volgens een grove schatting zouden na seponering van bepaalde catago- rieën (bejaarden, getrouwde vrouwen en oorlogsslachtoffers. Red.) weige raars nog zeven a achtduizend men sen zijn overgebleven. Dit blijft ech ter een zeer globale schatting, onder streepte de procureur-generaal, om dat de definitieve vervolginspolitiek en dus ook het seponeringsbeleid nog niet waren vastgesteld. De gerezen bewijsmoeilijkheden vormden „de eerste barrière, die direct al te groot was om tot vervolging te kunnen be slissen". Hij ontkende nadrukkelijk, dat de beslissing om niet te vervolgen verband zou houden met het grote aantal weigeraars. De rechterlijke macht kan die zeven a achtduizend weigeraars, verspreid over het hele land, echt wel verwerken. Gelieiin Het interne rapport van de werk groep van het openbaar ministerie onder voorzitterschap Van de Utrecht se officier van justitie mr. J. C. van den Berg, zal geheim blijven, al dus rhr. Van der Feltz. Hij kon daar om ook niet zeggen voor welke cate gorieën was overwogen van strafver volging af te zien. Zoals gemeld, kwam onlangs aan het licht, dat een aantal gemeenten de weigeringsgevallen verkeerd had behandeld. Voor de telling plaats had, stond al vast, dat het onmogelijk was een proces-verbaal van iedere weige ring op te maken. De bewijsvoering voor de rechter hing daardoor af van de vraag of twee getuigen de weige ring konden bevestigen, als de weige raar zelf ontkende. Het ministerie van economische zaken had de ge meenten hierop gewezen in de volks tellingsinstructie. De bedoeling was, dat een weigeraar bij de tweede tel lingsronde door een andere teller zou worden geenquêteerd. In een groot aantal gemeenten is dat echter niet gebeurd. Daar kwam de eerste teller opnieuw aan de deur of werd de zaak mondeling afgedaan. Van een verslaggever DEN HAAG De Haagse politie heeft in de kerstnacht de daders we ten op te sporen van de roofoverval, die vrijdagavond was gepleegd bijde broodfabriek van de coöperatie De Volharding aan de Delftselaan in Den Haag. Twee Hagenaars van 15 en 16 jaar en de 25-jarige in Den Haag wonende Marokkaan A. A.B. zijn aangehouden. Van de buit, die ongeveer 40.000 gul den moet hebben bedragen, is 12.500 gulden terecht. Van het geld werd tienduizend gul den teruggevonden" op de kamer van de 15-jarige jongen, waar het onder wasgoed verborgen was, en 2.500 gul den bij de Marokkaan thuis. Van het drietal blijft alleen de 16-jarige jon gen ontkennen. Hij kende de situatie in het kantoor van de broodfabriek, omdat hij bij de coöperatie had ge werkt. Een half uur voor de overval was hij via de dienstingang al naar het bureau van de 57-jarige cassière mej. M. J. Verbeek gelopen om ach terstallig loon op te halen. Een half uur daarna kwam hij vol gens de verklaringen van zijn twee vrienden met hen terug. Ze sloegen de cassière met een oud luchtdrukpis tool, waarmee niet kan worden ge schoten, tweemaal zo op het hoofd, dat een stuk*van de loop afbrak. De wouw werd met een handdoek en een regenjas geblinddoekt en daarna nam het drietal de geldkist mee, waarin de dagopbrengsten van de broodbezorgers van de coöperatie za ten. Direct na de overval ging de politie de gangen van de 16-jarige jongen na, die kort voor de overval al in het kantoor was geweest. Hij werd op straat aangehouden. De twee anderen werden 's nachts bij hun thuiskomst gearresteerd. De arige Maria Fransseiï, die igb derdagavond uit haar gevan- n 4 schap in liet Franse Mont- v( icr werd ontslagen, heeft de e d ^dagen thuis bij haar ouders r_«fïeerlen doorgebracht. rijdagochtend arriveerde de oet^rlense in een Boeing 727 de Lufthansa in Keulen, r zij werd begroet door haar ;e ers en een broer. Maria nssen toonde zich bijzonder iig spraakzaam. Veel meer f -Blij straks thuis te zijn" «jj ze er niet uitbrengen. JPjfcthuis werd dat anders en in bezigheid van de man achter het ise-scherm Han Giesen uit Am- am, kwamen de verhalen los, f andere over de enorme wan toden in de Franse gevangenis- In Montpellier bijvoorbeeld ver- ze met gemiddeld drie andere *en in een cel. In een hoek in wigheid van de medegevange- moest men zijn behoeften - lria Franssens eerste gang thuis naar de douche. Zij had zich de 'e maand met z'n vijven in één teil moeten wassen een „straf" voor het feit dat twee gevangenen elkaar de rug hadden gewassen toen ze onder de douche stonden. DROOG BROOD Ook wat het eten betrof was er enkel reden tot klagen. Slechts één maal per maand was er een goed maal: frites met halve haan. Voor de rest droog brood met surrogaatkoffie. Warm eten bestond uit aardappelpu ree. Hoewel Release reed maandag de benodigde „losprijs" van 27.000 gulden (aan invoerrechten) aan de Franse douane overmaakte, zag het er donderdagmiddag nog naar uit dat Maria Franssen eerst tegen het einde van deze week weer thuis zou zjjn. Door de inspanning van de Am sterdamse kunstenaar Han Giesen, getrouwd met een oud-buurmeisje van Maria Franssen. lukte het don derdagavond toch de Heerlense'uit de •gevangenis te krijgen. Maria die zich tijdens haar berech ting met de Amerikaan en Engelsman met wie ze In de auto van Spanje naar Frankrijk zat, solidair verklaar de en zich dus mede-verantwoorde lijk stelde voor de vondst van de ze ven kilo hasjisj in de auto, kreeg vier maanden en zes maanden voor waardelijk. De Amerikaanse en En gelse vriend van Maria kregen ieder één jaar onvoorwaardelyk. De eis te gen Maria Franssen van beroep chemisch laborante was aanvanke lijk tien maanden voorwaardelijk. Maria Franssen heeft gezworen nooit meer naar Frankrijk te gaan. Er was een een vrouw, die onhan dig was. Dat stond vast: Son ja is onhandig. Dus deed Sonja nooit zelf iets als er wat te knutselen was Altijd wa ren er wel helpende handen van an deren. Sonja trouwde. Sonja kreeg een dochter De dochter groeide op en trouwde. Sonja werd grootmoeder, een, twee. drie, vier, vijfmaal. En toen werd er kort en krachtig een ejnd gemaakt aan het sprookje dat Sonja onhandig was. Sonja ging breien. Truitjes voor de kleinkinderen. Maar de kleinkinderen groeiden uit de truitjestijd en Sonja kon het breien niet laten... Dat is het verhaal van mevrouw Sonja Middelraad, die zich niet ger neert te vertellen dat ze haar zeven tigste verjaardag al achter de rug heeft. En elke dag met handige vingers haar creaties maakt. Want na de truitjes zijn de poppen gekomen. Gebreide poppen met jasje of jurk, met pruikje en sliertbenen, poppen die stom als ze zijn toch iets tc ver tellen hebben want het zijn types... Daar is Hendrik VIII (met die zes vrouwen) compleet met rapier en bepluimde muts; daar is een jagers man ruig van baard met een weitas en geweer; daar zijn wintersporters, de ski's op de rug. Onhandig De heer Middelraad maakt de heutsnijattributen en mevrouw breit en naait, stopt met verknipte nylon kousen lijven en frutselt met kant jes, galonnetjes en tres. Ze heeft een particuliere poppen- industrie ontwikkeld. Haar huis aan de Haagse Weissenbruchstraat (nummer 376) staat toch niet zo erg vol poppen, want ze vliegen de deur uit. Wel zijn er twee kasten speciaal aangeschaft en ingericht om alle knutselmateriaal te bergen. Een pop is ongeveer 36 uur werk, dat is drie volle werkdagen, want mevrouw houdt er werkelijk een achturige werkdag op ns. Graag werkt ze bij de televisie, breien en kijken gaat test, net als breien en lezen. Het priegelwerk gebeurt bui ten de televisie-uren. Ze is zo. op een leeftijd dat AOW en pensioen de bepalende factoren in een mensenleven worden, een werkende vrouw geworden. Via, via is er zelfs export van poppen naar Londen, waar een ken nisje ze introduceerde en ze al gauw populair werden. De verdiensten zijn nu niet om hoera over te roepen, wanneer we naar de maatstaven van huidig loon, zelfs minimumloon, rekenen Zo ongeveer zeventig cent per uur, wanneer we de materialen niet re kenen en die moeten toch ook ge kocht worden. Maar de waarde ligt er voor de maakster vooral in, dat ze creatief bezig is. andere mensen een plezier doet met haar produkten en de al tijd blijvende verbazing, dat die on handigheid van Sonja, spreekwoor delijk in familie- en vriendenkring, notabene helemaal nooit bestaan kan hebben! (Vervolg van pag. 1) Na de aanvaring was dc Theogen- nitor voor anker gegaan. Er werd snel een nieuwe loods naar het schip gebracht om met de kapitein te gaan overleggen. De gezagvoerder van dc Liberiaan liet echter korte tijd later de loods weer van boord halen, omdat hij wilde doorvaren naar een Engelse haven. De kapitein heeft geen verklaring afgelegd over het ongeluk. Het loods wezen sluit niet uit dat de vreemde manoeuvre van het schip is veroor zaakt door een fout aan het roer. Geluk gehad" Het ongeluk is overigens goed afge lopen. „We hebben veel geluk gehad", heeft de directeur van het loodswezen in Rotterdam, kapitein D. J. Maas op gemerkt. Met een beetje minder ge luk zou de Nederlandse kust met de kerstdagen een ramp zijn overkomen vergelijkbaar met wat de Torrey Ca nyon heeft veroorzaakt. Twee factoren, namelijk het slechts kleine lek en het feit dat negen Euro poortslepers het schip al na 36 uur vlot kregen, hebben hier toe bijge dragen. Ongunstige weersomstandig heden zouden de berging aanzienlijk hebben vertraagd en bovendien zou de kans op breken van het schip dan zijn toegenomen. De olievervuiling is eveneens be perkt gebleven omdat de Elisabeth Knudsen zelf het lekke ruim snel heeft leeggepomt in andere tanks. Onmiddellijk na het ongeluk trad het zogenaamde rampenplan in wer king dat speciaal is ontworpen voor gestrande olietankers. Ook kon hier door snel een lege tanker naar het gestrande schip worden gebracht toen na drie eerdere pogingen, vrijdag morgen, vrijdagavond en zaterdag morgen het schip los te trekken wa ren mislukt. Deze tanker, de Philidora van Shell kon door het rustige weer vlak bij de Elisabeth Knudsen komen en 35.000 ton olie overpompen. Zaterdagavond even na half zeven kon het schip worden vlot getrokken door negen Europoortslcpers. Het schip werd naar de Gulf-raffinaderij gebracht waar de lading werd gelost. Het schip, dat in time charter vaart voor Standard-tankers, zal dinsdag naar de Verolmewerf worden ge bracht voor inspectie en vermoedelijk ook reparatie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5