ALLE HENS AAN DEK OM ONZE AARDE TE REDDEN Justitie had moeten bewijzen zonder hulp van weigeraars Koningin in kersttoespraak verontrust over vervuiling Kerstines trokken enorm veel Ibezoel! Puzzelhoek Onderzoek van vakcentrales gesubsidieerd Alleenstaanden, bejaarden maar ook hele gezinnen kwamen een kijkje nemen ■M,V Een woord voor vandaag 2 MAANDAG 27 DECEMBER Van onze juridische medewerker En het geschiedde in die dagendat minister-president Biesheuvel (op 24 december) kwam meedelen dat de volks- tellingweigeraars-1971 niet ver volgd zouden worden. Als reden hiervoor gaf mr. Biesheuvel „administratieve moeilijkheden" op. De rechtsongelijkheid die hieruit voort zou vloeien, bene vens bewijsproblemen, hebben de vijf procureurs-generaal bij de gerechtshoven ertoe gebracht om van justitiële repressie af te zien, waaraan de minister (raad) zijn fiat heeft gegeven. Het argument van de bewijsperike- len is zeker juridisch geldig. Het zou misbruik van recht betekenen, wan neer op grote schaal vervolgingen op touw gezet zouden worden, die voor zienbaar zouden stranden op gebrek aan bewijs. Meestal wordt in het strafrecht iets verboden; soms is doen de plicht. De volkstellingenwet schept zo'n verplichting om te doen. Beginsel Maar in het strafrecht geldt als be ginsel dat niemand hoeft mee te wer ken aan zijn eigen veroordeling. In artikél 27 van het wetboek van straf vordering is dit beginsel geconcreti seerd in het recht van de verdachte om bij ieder verhoor te zwijgen. Waar de wettelijke verplichting be staat uit het verschaffen van inlich tingen kan er al snel een zekere strij digheid ontstaan met dat recht. Wil men dat recht onverkort handhaven, dr zal men geen bewijs mogen ont lenen aan het zwijgen van de ver dachte. Om tot bewijs van de weige ring aan de volkstelling deel te ne men te komen, is medewerking van de weigeraar echter min of meer noodzakelijk. De principiële weigeraar moge zich dan wel voorgenomen hebben zijn zaak breed uit te meten in de rechts zaal, even principieel is het dat de justitie er uiteindelijk zelf voor moest kunnen zorgen zonder hulp van de verdachte de zaak bewezen te krij gen.. Verschil De rechtsongelijkheid als thema voor de beslissing over al dan niet vervolgen, is niet ongebruikelijk. Het is gebleken dat de criteria op grond waarvan de gemeenten, die de volks tellingenwet moeten uitvoeren, ie mand als weigeraar kwalificeren, niet uniform zijn. De onderling verschil lende aanpak van de niet-thuis-ge- vers heeft de weigeringen evenmin uniform zichtbaar gemaakt. Hierop gebaseerde vervolgingen zouden dus rechtsongelijkheid brengen. Als argument om van vervolging af te zien, kan dit echter nu niet meer gebruikt worden. Want bij voorbaat stond vast dat de groep weigeraars numeriek te groot was om gemakke lijk verwerkt te kunnen worden door het justitiële apparaat. Ref pressie Het was overigens al merkwaardig dat het strafrecht ingeschakeld zou worden, dat zich hiertoe nauwelijks leent, want het strafrecht is gericht op repressie, op individuele daders of op individuele vertegenwoordigers van groepen. Maar niet op massale repressie (dit laatste pleegt door de overheid met aanzienlijk minder vormen van pro ces of zonder vorm van proces te ge schieden; vergelijk de rellenwet-Mul- der en de interneringsmaatregel in Noord-Ierland). Hoe dan ook, gebleken is dat 65-plussers en niet-hoofden van huis houdingen met rust gelaten werden, terwijl het in de rede lag dat de joodse oorlogsvervolgden evenmin voor de rechter gedaagd zouden wor den. Eén en ander houdt in dat de administratieve rechtsongelijkheid niet als argument door de justitie mag worden gebruikt, wanneer die zelfde justitie eerst zelf aanzienlijke rechtsongelijkheid in het leven heeft geroepen. Discriminatie Overigens liet de rechtsongelijkheid als nieuwe seponeringsgrond veel perspectief. In de wetenschap was het allang bekend dat er diverse discri minaties plaats vinden in het strafrecht. In de eerste plaats door de strafwet zelf (wat wordt wèl, wat wordt niet strafbaar gesteld?). In de tweede plaats door de opsporing: (iedereen pleegt delicten, wie loopt er tegen de lamp?) In de derde plaats door de vervolging: (Wie wordt wel, wie wordt niet vervolgd, wie weet er vervolging te voorkomen?) In de vierde plaats door de bewijsvoering: (Welke verdachte werkt mee, welke niet, hoe ingewikkeld is de strafbepa ling, wat moet er allemaal worden bewezen?) In de vijfde plaats door de strafoplegger: (Wie krijgt een boete, wie een gevangenisstraf). Stap voorwaart» Erkenning van rechtsongelijkheid als grond voor seponeren is een stap voorwaarts in het terugdringen van willekeur die vooral de opsporing van strafbare feiten betreft. Mogen wij van de minister van justitie een na dere uitwerking van anti-discrimina toire toepassing van de strafwet tege moet zien? De Premier ontkende dat de beslis sing om niet te vervolgen beïnvloed was door het verzet tegen de volks telling. Telkens benadrukte hij de ad ministratieve moeilijkheden en de ad ministratieve reden om niet te ver volgen. Een tragisch én veelzeggend argu ment. Waar het de oppositie vooral om ging, was de macht van de admi nistratie, van de bureaucratie. Nu blijkt deze administratie, deze bu reaucratie, het ook in z'n macht te hebben om een dikke spaak in het wiel der vervolging te steken; een vervolging waarmee ieder bedreigd werd die onwillig was de over heidsmacht verder met informatie te voeden ten koste van de privacy der burgers. „Uitzonderingen" Ten slotte: van meer zijden is ge wezen op de onjuistheid dat de lan den die het Europees Verdrag tot be scherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden van 1950 ondertekenden, zich specia liseren in het uitbreiden van de „uit zonderingen" op de gewaarborgde rechten van de mens. Er dient integendeel voorrang gege ven te worden aan het versterken in de nationale wetgevingen van de rechten van de mens zélf; in concreto betreft het het recht op eerbiediging van het privéleven, artikel 8. Hoe een wetgever de kous op de kop kan krij gen door de rechten in te ruilen voor d uitzonderingen erop, leert de Ne derlandse volkstelling 1971. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM/BUSSUM De kerst-inns die de afgelo li feestdagen in meer dan vijftig plaatsen in ons land zijn gehou fc hebben een overweldigende toeloop te verwerken gekregen. IN tT bejaarden, kamerbewoners en buitenlandse werknemers kwal vaak ook héle gezinnen opzetten om eens een kijkje te nemen zo'n ..alternatief" kerstfeest. de zich dan ook zeer tevreden, het volgend jaar heeft hij al nieuw plan uitgedacht. Een plan, zoals hij het zelf noemde heer De Ruiter, die al zo'n 15 zend-amateur is, zou dan willen er in iedere kerst-inn een zend-i teur zit, zodat men over het land een radio-netwerk van krijgt. Óp die manier kan men tusse kerst-inns contact onderhouden allerlei informatie uitwisselen de gang van zaken. Verder opp hij het idee, dat het goed zou dat bijvoorbeeld in het voorjaa initiatiefnemers van de kerst-ini 1 de verschillende plaatsen by el kwamen om eens over eikaars ,je ringen te praten. Dat lijkt hem m zonder zinvol, want in nog veel plaatsen kunnen kerst-herb« worden opgezet. In Den Haag was o.a. in de KI kj terkerk een kerst-herberg, waar de afgelopen dagen vrij druk is weest. Ook hier een afwisselend gramma van solo-toneel, kamer eJ ziek en zang. Er werden maaltijd verstrekt en het aantal bezi lag boven de 1500. Meer dan honderd ieerden er gehouden Over de honderd Kerst-inns waren open, waar men op een anderé wijze het kerstfeest kon vieren dan tot nu toe meestal gebruikelijk was. Het idee van een Kerst-herberg, vooral bedoeld voor mensen, die anders de kerstdagen in eenzaamheid zouden moeten doorbrengen, maar voor wie nu een onderkomen was, heeft de laatste jaren zo'n enorme vlucht ge nomen, dat op de lijst van landelijke 'kerst-inns elke provincie (behalve Friesland, waar men geen gegevens .van had) een of meer keren verte genwoordigd was. Het centrale kerst-inn-nummer in Bussum (0215914775) werd afge lopen dagen gebeld door meer dan honderd mensen, die wilden weten, waar ze in hun woonplaats naar toe konden gaan tijdens de kerstdagen. Op de kerst-inn in Busum zelf wa ren vorig jaar 2000 bezoekers. Dit jaar telde men rond de 55C0 mensen. In 't Spant, dat dag en nacht voor iedereen open was, heerste een ge zellige sfeer, waarbij vooral opviel, dat er veel buitenlandse werknemers (ruim 300) waren. Programmapun ten waren onder meer een Marok kaans muziekgroepje en volksdansen door Philipijnse verpleegsters. Zendamateurs Ook in Apeldoorn, waar vier kerst- herbergen waren, is het erg goed ge lopen. Dag en nacht was er sprake van een goede bezetting. En vooral in gebouw Sjaloom, waar voor de derde keer een kerst-inn was, was het bijzonder druk. In totaal wer den tegen de 4000 bezoekers geteld De heer R. J. de Ruiter, voorzitter van de plaatselijke werkgroep, toon- Tot slot Leiden, waar de kerst in een oud schoolgebouw werd houden. Hier telde men ruim mensen, onder wie bejaarden, deren uit het woonwagenkamp, tenlandse werknemers en hele ge er nen. Het is allemaal erg goed de lopen, vooral ook door het aar aa van een zeer gevarieerd progran jj* bestaande uit films, experimei^ toneel, muziek en cabaret. Rest ons nog te vermelden, da het gehele land de inzet van de p willigers enorm is geweest. En igl hen is het met name te danken, os] veel mensen, die anders met Kerstdagen in de kou zouden s'. nu konden worden opgevangen een ruimte hadden, waar ze konden thuisvoelen en aandach hen werd besteed. Zandloper Vul horizontaal in: 1. grondslag, 2. noodlot, 3. gil, 4. foedraal, 5. troefkaart, 6. medeklinker, 7. medeklinker, 8. tam, 9. soort kers, 10. hijswerktuig. 11. schampere opmerking, 12. Spaans paard. Bij juiste invulling leest men verti caal 13 de naam van een zoogdier. Oplossing vorige puzzel 1.1, Z as. X. rat, 4. broo, 5. otter, 6. ta rief. TARBOT Van een verslaggever AMSTERDAM Koningin Juliana heeft in een kerstbood schap (op Eerste Kerstdag voor de drie Hilversumse radio zenders uitgesproken) een beroep gedaan op overheden en particulieren om aan de voortgaande vervuiling van deze wereld een einde te maken. De koningiq zei dat het in onze macht ligt de wereld te laten voortbestaan. „Graag wilde ik dit jaar weer wat zeggen op het kerstfeest. Ik luisterde op weer een nieuwe manier naar de woorden uit de kerstboodschap: „vrede op aarde". y We weten langzamerhand allen, dat het woord „vrede" hier een veel vollere betekenis heeft dan in onze taal. Het bevat alles, wat men ie mand kan toewensen: welzijn, ge zondheid, geluk, tot je recht komen, beminnen en bemind worden, inner lijke zekerheid over de zin van je leven, naar je doel en bestemming toegroeien, vervulling van je idea len, dat alles en nog meer. En dat op aarde. En hoe staat onze aarde er voor? Zullen we er op kunnen blijven le ven? Is ze misschien binnenkort dood? We grepen in in haar zelf, in haar planten- en dierenrijk. Een steeds talrijker mensdom deed dit steeds intensiever. We gebruikten de aarde terecht, maar misbruikten haar evenzeer. Veel van wat we deden was zowel knap als kortzichtig en liep ons dus uit de hand. Dreigen we soms bij miljarden van gebrek om te komen in het vervuilde zog van de techniek? En dit alles is dan nog des te onrustbarender in een wereld waarin men bovendien nog steeds elkaar wantrouwt en naar de keel «vliegt. De bedreiging van het voort bestaan van onze wereld is nu tot ons doorgedrongen. Het was voor velen een schokeffect Wij de gehele mensheid zijn ons min of meer plotseling bewust geworden, dat wij formidabele pro- belemen moeten oplossen, in de naaste toekomst, willen we inder daad op aarde kunnen voortbestaan. Ons overweldigend grote en groeien de aantal heeft, naar men telkens hoort, binnenkort allerlei grondstof fen, zoals b.v. de brand stoffen, opgebruikt, terwijl de tech niek daar evenzeer steeds meer van doet opeisen en toch maar in steeds razender vaart verder gaat- blinde lings meestal. Onze toekomstige voedselvoorraden baren nog ernsti ger zorgen dan de tegenwoordige, en wat er nog is. raakt steeds ongelij ker verdeeld over de wereld. En bij dat alles vervuilen we alles en be dreigen daarmee onze pezondheid en die van moeder aarde op grote schaal. „Wij ziin in Gods hand. dit stel ik voorop en niet als vaee troost ach teraan omdat het voor mii zekerheid Is. Levend of eestorven. in vreugde ®n leed. we ziin in Gods hand. Dit ^tekent, voor e'k van ons. uiteinde- "*k: vrede in die ruimste zin. "'aar: voor dp mens is er eeen vre- a's hii dit niet ze'f wil. als hij niet aan mee werkt, er tegenin "aat. We leven in een tijd van grote overgang. We zijn in een stroomver snelling vol draaikolken van ver warring. Alles blijkt telkens weer vergankelijk, zelfs de eeuwige waar den Kunnen het lijken. We leven in 't grensgebied tussen een voorbije tijd en een toekomst vol huizenhoge, hemelhoge vraagte kens, die een toekomst kan zijn van worden of vergaan. Voor wie er in een vage angst voor de toekomst leefden, zijn alle onheilsvoorspellingen een houvast. Ze zeggen: dat is het nu, waar we bang voor waren. Maar angst was nog altijd de slechtste raadgever. Die raadt aan tot paniek, of tot ogen sluiten of tot moedeloosheid. Het gevolg zou dan zijn alsof men voor 't leven de dood koos. En dat zou 't tegendeel zijn van onze be stemming. Maar door de schok van dit moge lijke toekomstbeeld ziet men 't ge vaarlevensgroot. Dat is op zich zelf alleen maar heilzaam. Maar 't mag ook niet voor ons oog tot een monster uitgroeien, dat ons machte loos maakt. De leefbaarheid van de wereld hangt af mede van de instel ling van ieder van ons. Er is dadendrang. Mensen gaan over tot daden. Het is aan alle over heden en particulieren, alle hersens en handen ter wereld om samen de ze wereld-taak tot een goed einde te brengen en een goed begin voor de verdere tijd mogelijk te maken. De mensheid heeft "t in eigen hand. We tenschap en techniek en de vinding rijkheid van onze hersens kunnen 't aan. Als de overtuiging er maar is, dat het kan. Als de wil er maar is om het te winnen. Iedereen heeft bovenal in eigen hand het wapen van zijn geestesin- stelling. Daarmee beïnvloedt hij de algemene geestesgesteldheid. Allen kunnen door dingen te doen of na te laten doeltreffend vechten voor onze algemene zaak." 't Is een kwestie dus van alle hens aan dek: om onze prachtige aarde te redden, in wereldwijde sa menwerking, in intens, effectief sa mengaan. En daar we dit gemeenschappelijk, als een wereld, zullen moeten vol brengen, is 't dan te boud om daar bij te denken: wat een gelegenheid biedt dit, wat een kans ligt hier in, voor wereldwijde saamhorigheid en kameraadschap? En velen ziin ergens in de diepte van hun hart blij, dat ze dit mogen doen. Want de mens wil leven voor een verwachting. 't Gevaar voor deze gemeenschap- peliike actie, is de mensheid zelf. dus wij allemaal verdeeld als we ziin door vermeende eigen belangen. Onze kortzichtigheid en eigengereid Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het ministerie van sociale zaken gaat sociaal-weten schappelijk onderzoek, verricht door de vakcentrales, subsidiëren. De mi nisterraad heeft dit besloten. Het on derzoek zal worden verricht door een stichting die daarvoor speciaal door de gezamenlijke vakcentralen NW, NKV en CNV is opgericht. De ministerraad heeft voorts be sloten het verdrag inzake de nacht arbeid van vrouwen in de industrie, op te zeggen, dit op advies van de SER en de commissie arbeidspositie vrou wen en meisjes. De ministerraad meent dat hel verdrag discrinvnerend werkt, Ook belemmert het bepaalde arbeid van vrouwen terwijl dat werk. gezien de arbeidsmarkt, best wense lijk kan zijn. TN«rsr-- j—js.8. •KJ'jl-J*. ...j. v> JÜ- NED. HERVORMDE KERK Angenomen: ben. tot vlootpred., A. M. Kalkman te Eibergen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Kamperland, dr. Y. Feenstra v.h. docent aan de Congole se vrije universiteit, wonend te Zand- voort: te Hilversum, dr. F. H. von Meyenfeldt, godsdienstleraar aldaar. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen: te Kaapstad (Z. Afr.), D. Los te Den Haag-West. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Rotterdam-C., J. J. Rebel te Hilversum. Met Christus begint het Nieuwe Testament, of beter gezegl Het Nieuwe Verbond. Maar is dat niet gebaseerd op de basis va Zijn vergoten bloed? Inderdaad, maar toch begint het niet bij ha kruis, maar bij de kribbe, niet op het moment dat het bloed ver goten wordt, maar waarop het gegeven wordt. Over de kribb valt reeds de schaduw van het kruis. Maar het Nieuwe Verbon staat niet los van het Oude Verbond. Christus plaatst zich onda dat Oude Verbond, omdat Zijn volk geplaatst is onder dat Ver bond. Daar vertelt juist Lucas, die zijn evangelie schreef voor di niet-Joden dat Christus besneden werd. De christelijke kerk mot weten dat zij een Joodse Heer heeft. Maar al te vaak heeft d. kerk in de loop van haar geschiedenis haar Joodsé afkomst wil len verdonkeremanen. Maar altijd kwam zij dan in direct conflk met het begin van het NieUwe Testament. Christus wordt besni den. Hij draagt in zijn lichaam het teken van het Verbond, va het Joods-zijn. Hij schaart zich aan de zijde van het meest ve schopte volk in de geschiedenis om ook, daardoor te bewijzen de Hij gekomen is voor de armen, de verschopten, de eenzamen, i zoekenden. Hij staat niet aan de kant van het werelds gezai maar. aan de kant van de gezagslozen om hen het hemels geza te openbaren. y We lezen vandaag: Romeinen 8 vers 9 tot 13. Als je jezelf als het middelpunt van de wereld ziet, blijk je altijd op je eigen ondergang aan te sturen. Dit kan gestopt worden en dat ge beurt pas radicaal als je die ander in het middelpunt ontdekt... Bij het bliksemlicht van kerstmis, dat het grootste, het schokkendste effect in heel het wereldgebeuren aankondig de. En ai die anderen, je medemen sen, naast hem. Hij staat klaar, ons te helpen. Dan zie je ook, dat wie leven of „eigenbelang" zal willen verliezen, het juist zal behouden. Voor wie duidelijk, echt, de keus ziet tussen 't er-op-of-er-onder bij het aflopen van een oude tijd en de mogelijkheid van nog een toekomst. Van een toekomst vol van nu nog fantastisch lijkende mogelijkheden, waaruit we wijselijk de beste zullen moeten kiezen. Een toekomst voor verdere, latere geslachten dan de nabije: voor wie deze keuze-moge lijkheid ziet, voor die is er bemoedi ging. En wel deze: dat Christus' komst aantoont, dat wij, de wereld, voor God de moeite waard blijken om gered te worden. Hij wil ons behouden en ons bevestigen. En vre de, ja, ook op aarde. Hij geeft ons, met onze geest en onze middelen, de kans om uit het moeras te komen en deze prachtige planeet goed te on derhouden, te gebruiken en te ont wikkelen. Ieder van ons zal eens deze wereld verlatenen ik voor mij zeg volko men overtuigd: naar een beter, ho ger leven. Maar dat is geen reden om deze aarde, die ons toevertrouwd is, niet te laten voortbestaan. On danks de spanning tussen haar be staan en haar vergaan, ligt het in onze macht haar te redden. Ik wens u allen goede kerstdagen, en een nieuw jaar van „vrede". heid, wij zelf zijn de vijand van ons eigen behoud en 't leven van 't ge luk op aarde. Deze kleinzieligheid zal het veld moeten ruimen, zal het niet kunnen houden willen wij het winnen. Die is tenslotte ten dode gedoemd of... wij zijn het. Wel zal het grote geestkracht van ons allen vergen: wijsheid, stand vastigheid, grote openheid en zicht op wat ons allen samen raakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2