Sinister record in 1971 van geweldpleging en overvallen V olkstellingweigeraars worden niet vervolgd Politie kon minder zaken oplossen Onderzoek naar ongeluk met mammoettanker Zwerversuitkering voldoet niet Het Kwartet Crita) HET WEER Stabiel Rotterdam heeft problemen KUST BLEEF VOOR RAMP GESPAARD Jn verband met bewijsmoeilijkheden I I WA verzekering 1 Januari omhoog ïeiiwe LeMse Coeramt Maandag 27 december 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert In teghenspoet!" tfdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p.w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. ƒ20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. I De filosofie bespotten, dat I waarlijk filosoferen. BLAISE PASCAL Fijn dat u weer gauw thuis komt mamawe aten nu van de prach- hand-geschilderde etensborden met-gouden-rand. Zon en maan 28 december: zon op 8.48, onder 16.35 maan op 13.17, onder 5.12 31 dec. V.M. DE BILT Ook tijdens de kerstdagen bleven de temperatu ren in grote delen van Europa hoger dan normaal. Alleen op enkele plaatsen in de Alpen en in de Noorse bergen bleef het ook overdag vriezen. In de nacht daalden bij ons de temperaturen hier en daar tot even onder het vriespunt. Het ziet er niet naar uit dat dinsdag in het temperatuurver- loop veel verandering komt. Een hogedrukgebied boven Midden- en Zuidoosteuropa verandert maar weinig van plaats, en een lage drukgebied ten westen van Frankrijk neemt in betekenis af. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76.4 cm (1018 millibar), dalend. Hoog water Hoog water, 28 december: Rotterdam le getij 0.40, 2e getij 12.59; Scheveningen 11.32—; Vlissingen 10.28-23.07; Haring vliet aan de Zeezijde 12.01—. DEN HAAG Nu de balans kan worden opgemaakt heeft liet jaar 1971 voor een sinister record gezorgd wat betreft de misdaad in ons land. Het aantal mensen, dat op gewelddadige wijze om het leven is gekomen is hoger dan ooit tevoren en bedroeg 68 tegen 47 het vorige jaar. Het aantal overvallen op banken, postkanto ren heeft een triest record van boven de honderd bereikt. Het kerstmaal voor deze Bengaalse moeder en haar kind bestond uit een beetje brood en zout. Het zijn slechts twee mensjes van de honderddui zenden Oostpakistaanse vluchtelin gen, die nog in de Indiase kampen verblijven. ÏOTTERDAM Deskundi- van het ministerie van LM. gaan momenteel na, of de bsidies en uitkeringen ten be- ive van de daklozen niet aan uwe normen moeten worden londen. Vooral de gemeente tterdam kampt met een steeds uter aantal aanvragen om bjj- nd, dit als gevolg van de te- glopende werkgelegenheid or ongeschoolden in de havens. aar Rotterdam de enige gemeente ons land is, die een z.g. eenmalige 'erversuitkering" kent 48) ko- l veel mannen zonder vaste woon verblijf plaats naar het Rijnmond- ied, waar zij zich bij het Gewes- jk Arbeidsbureau laten inschrij- (de voorwaarde, waaraan moet :den voldaan om een uitkering te Igen) en vervoegen zich vervol bij Sociale Zaken voor een uit ing. Us gevolg van de omstandigheden ft een groot aantal van deze men- in Rotterdam „hangen". Zij ko- n dan als zij een postadres heb- l al spoedig om een „vaste" bij- ndsuitkering, die de gemeente chtens de bestaande wetsnormen moet geven. 'e lasten van de bijstandswet zijn ter voor het ministerie van C.R.M. i de gemeente subsidieert dit mi- 'erie ook de nachtasyls voor dak- ;n en de z.g. maatschappelijke tra, waar mannen gedurende een ere tijd kunnen worden opgeno- Nachtasyls fet is natuurlijk niet de bedoeling, degenen, die een bijstandsuitke- l ontvangen ook nog gebruik ma- 1 van de nachtasyls (kosten per soon 8,75 per nacht), daar in de tandsuitkering de kosten van svesting zijn begrepen, laar ook daklozen, die een uitke- krachtens de W.A.O. genieten. maken maar al te vaak gebruik van de asyls, zonder dat dit van hun ult- kerihg wordt afgetrokken. De W.A.O. loopt n.l. over Sociale Zaken (de be drijfsverenigingen) en de Bijstands wet. zoals gezegd, over C.R.M. Nagegaan wordt nu, hoe aan deze misstanden een einde kan worden gemaakt. Het is vrijwel zeker, dat de Rotterdamse „zwerversuitkering" zal komen te vervallen. Voorts wordt naar de mogelijkhe den gezocht om door coördinatie tus sen de departementen de misbruiken sneller op te sporen. Met de huidige computeradministratie moet het mo gelijk zijn „dubbele" uitkeringen te voorkomen. Het gaat hier niet in de eerste plaats om een bezuiniging al speelt de noodzaak de rijksuitgaven te beper ken wel een grote rol maar wat een nieuwe aanpak het meest nood zakelijk maakt, is de discriminatie van anderen, die uit de onderhavige werkwijze voortvloeit. Iemand, die normaal een huis of een kamer be woont en een uitkering krachtens de Bijstandswet of de Wet op de Ar- beidsongeschikheid ontvangt, moet die uitkering toekomen. Het is wel haast zeker dat er een wetswijziging nodig is om met enig resultaat te kunnen ingrijpen. Lang niet alle zaken van geweld pleging konden worden opgelost. Offi cieel houdt de Nederlandse politie zich nog met circa tien ^noorden be- zig. Zoals bekend maakt de politie zich zorgen over het teruglopend aantal criminele zaken, dat door haar kan worden opgelost. In 1960 werd nog ruim 52 procent van het aantal mis daden opgehelderd, maar in 1970 was dit reeds gedaald tot ruim veertig pro cent. De Haagse hoofdcommissaris van politie, dr. C. N. Peijster wijt de steeds ongunstiger tendens in de misdaadbe strijding aan de te kleine bezetting in het recherche apparaat van rijks- en gemeentepolitie. Dr. Peijster zou dan ook de rechercheambtenaar door het gehele land opsporingsbevoegdheid willen geven. Aangenomen wordt dat 3222 mensen in Nederland door niet natuurlijke oorzaken om het leven zijn gekomen. Dat is ruim 500 meer dan het jaar daarvoor. Het grootste aantal doden veroorzaakte het verkeer (2394), bij andere ongevallen kwamen 760 men sen om. Achtenzestig mensen stierven een gewelddadige dood. Ongevallen Bij ongevallen met personenauto's en vrachtwagens verongelukten 1173 personen, terwijl 706 bromfietsers en fietsers en 425 voetgangers omkwa- men. In het totaal van 3222 doden zijn niet begrepen de 57 Nederlandse ver keersdoden in het buitenland en de 24 andere ongevallen in het buiten land waarbij Nederlanders betrokken raakten. Tot 26 december van dit jaar waren er branden met een totaal schadebe drag van 241.410.000. Over 1970 was dat ruim 143.000.000. Verreweg het grootste aandeel hadden de fabrieksbranden. In to taal vernielde het vuur voor ruim 126.035.000. In hotel- en café branden richtten de vlammen voor ƒ15.505.000 schade aan. in boerderij en voor ƒ13.480.000, in woningen, voor ƒ11.080.000 en in andere objec ten voor 75.310.000. Bij de 23 bos- en heidebranden van het afgeloperf jaar ging 714 ha bos en heide in vlammen op. Er werden in 1971 39 personen van hun geld en goederen beroofd. Ook mislukten in tien gevallen de bero vingen. Bij de diefstallen in waren huizen, woningen, kantoren, fabrie ken en winkels zou men er in 1971 met een bedrag van ƒ8.940.500 van door zijn gegaan aan geld en goede ren. Bij dit bedrag zijn de bank- en postovervallen niet meegerekend, evenmin als de gevallen waarbij de buit minder dan 10.000 was. Nog altijd blijkt de juwelier een begeerd object voor de misdaad te zijn. Er zouden 49 inbraken en over vallen op juweliers (totale buit ƒ2.172.000) zijn geweest. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Er is een uitgebreid onderzoek begonnen naar de oorzaak van de aan varing tussen de Noorse mammoettanker Elisabeth Knud- sen (107.000 ton) en de Libe riaanse tanker Theogenitor Van onze Haagse redactie DEN HAAG De volkstcllingweigcraars zullen niet worden vervolgd. De procureurs-generaal bij de vijf gerechtshoven in Neder lands hebben hiertoe besloten „in verband met bewijsmoeilijkheden". Tijdens de telling was het onmogelijk van alle weigeringen een ver slag1, laat staan een proces-verbaal te maken. Daardoor is de bewijs voering geheel afhankelijk geworden van de afwikkeling van de tel ling in de gemeenten. Pas onlangs is gebleken, dat een aantal gemeenten in de zaak van de weigeraars de verkeerde procedure heeft gevolgd, zodat zolang de weige raar ontkent de weigering juridisch niet kan worden bewezen. De procu reurs-generaal zijn van mening, dat het een aantasting van de rechtsge lijkheid zou betekenen, als in de ene gemeente wel, in de andere niet werd vervolgd. De brieven van volkstel lingweigeraars, die de officieren van justitie in antwoord op hun aan schrijving van de weigeraars hebben ontvangen, zullen worden vernietigd. Premier Biesheuvel kondigde vrij dag na het wekelijkse kabinetsberaad aan, dat de departementen van eco nomische zaken en van justitie zich zullen gaan beraden over de vraag of handhaving van de strafbaarstelling in de volkstellingwet nog wel nuttig of noodzakelijk is. De heer Biesheu vel noemde dit verstandig, maar hij zei persoonlijk van mening te zijn, dat strafbaarstelling een noodzakelijk complement is op de wettelijke rege ling van de volkstelling. Hij vond de strafsanctie voor weigeraars juist, ge zien het grote belang van de telling. De gegevens uit volkstellingen zijn voor toekomstige ontwikkelingen broodnodig, aldus de premier. Het comité rechtshulp weigeraars (CRW) in Odijk zei in een eerste re actie, dat veel weigeraars het waar schijnlijk erg jammer zullen vinden, dat hun de mogelijkheid is onthouden om zich principieel over deze zaken uit te spreken. Aan de andere kant noemde het comité het besluit van de procureurs-generaal een overwin ning van de buitenparlementaire op positie. De procureurs-generaal heb ben nu toegegeven, dat veel gemeen ten niet goed hebben gefunctioneerd bij het registreren van de weigeraars, aldus Wik van Vreedendaal, mede werkster van het CWR. „Wij hebben al eerder gezegd, dat de hele proce dure erg heeft gerammeld en dat men zeer ondoordacht te werk is gegaan." (voor vervolg zie pag. 5) Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op geeft. Met kandelaar van sierlijk smeed-, werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk om cadeau te geven. Ik geef op als nieuwe abonnee; adres: woonpl. I betaling per L* kwartaal maand Mijn naam is: adres-. woonpl: Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie I Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant - antwoordnummer 267, leid*>i (24.000 ton) vrijdagmorgen voor Hoek van Holland. De Noor die na de aanvaring strandde kon na 36 uur hard werken zaterdag avond door negen slepers wor den vlotgetrokken. De uitge stroomde olie heeft geen schade van betekenis veroorzaakt dank zij het snelle optreden van vaar tuigen van Rijkswaterstaat, de Small Act, de Willemskade en de Violence. Door middel van het sproeien van chemicaliën werd de ruwe olie vernietigd. Een marine-helikopter heeft dit werk begeleid. Op het tijdstip van de aanvaring had de loods de uitgaande Theogenni- tor reeds verlaten. De inkomende Noor had al wel een loods aan boord. Voorlopig wordt aangenomen dat het Liberiaanse schip de veroorzaker van de aanvaring is. Volgens radaropnamen moet de Li beriaan jdak nadal de loods van boord was gegaan plotseling negentig graden naar bakboord zijn uitgewe ken waarna het achterschip van de Elisabeth Knudsen werd geraakt. Na dat beide schepen enige tijd naast el kaar hadden gevaren volgde de twee de botsing waarna de Noor strandde. De loods die het Liberiaanse schip had beloodst toonde zich later zeer verbaasd. Volgens hem was alles in orde toen hij het schip verliet. Ook wist volgens hem de Liberiaanse ge zagvoerder dat de Noor tegemoetko mend was en dat het schip In ver band met haar moeilijke manoeu vreerbaarheid er was 210.000 ton ruwe olie aan boord op ruime af stand moest worden gepasseerd. (voor vervolg zie pag. 5) DEN HAAG Per 1 januari gaat de (al eerder aangekondigde) verho ging van de aansprakelijkheidsverze kering voor motorrijtuigen in. Voor motorvoertuigen (inclusief bromfietsen) is de minimum verze kerde som van ƒ400.000 verhoogd tot een miljoen gulden. De verzekerde som voor, in een aparte regeling on dergebrachte, bussen gaat omhoog van ƒ75.000 per passagier, met een maximum van ƒ1 500.000, tot ƒ150.000 per passagier met een maximum van drie miljoen. Voor bromfietsen en andere motor rijtuigen zonder kenteken gaat de verhoging pas op 1 maart in.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1