(.erst j Het feest van miljoenen kaarsen JAN BRONNER 90 JAAR Anouilhs visie op een leeg toneel bestaan NS-wïnter- dagtochten Nelissen nog afwijzend tegen extra steun ontwikkelingslanden Verbod gevraagd van legkooien voor kippen Gratis reizen 2 januaridagen op uw 65+ kaart '''oor 35 miljoen aan kaarsen h Vrachtvervoer Nog geen extra geltl op Duitsland bestrijding werkloosheid Gecompliceerd stuk bij Haagse Comedie veel sneller voordelig uit met NS NS-Minitrips in eigen land Bij'val voor defensieplan VR JDAG 24 DcCEMiE'R 1971 Van een onzer verslaggevers GOUDA Kerstmis is een feest waarbij de sfeer een grote rol speelt. Belangrijk daarbij is een ssende verlichting. Voor de elektriciteitsbedrijven zullen de Kerstdagen waarschijnlijk niet de eest winstgevende zijn: in een groot aantal buizen blijft bet elektrische licht, als het donker ordt, uit. Miljoenen kaarsen worden aangestoken en de kaarsenfabrikanten varen daar wel bij. Ie gemiddelde Nederlander koopt jaar 5 a 6 kaarsen, zuigelingen en saards meegeteld. Een groot deel I deze kaarsen gaat tijdens de stdagen „in vlammen op". Dat tenminste te concluderen uit het oop van de omzet van de Ko- dijke Stearine Kaarsenfabrieken luda-Apollo", verreweg de etste van de circa 30 kaarsenfabri- nten in Nederland. In de laatste e maanden van het jaar gaat 75 tot procent van de gehele jaaromzet deur uit. folgens de heer D. van der Laag, rketing manager bij „Gouda-Apol- is er de laatste jaren wel een id.e tr Vip groeiende tendens tot spreiding r het gehele jaar te bespeuren in verkoop van kaarsen. Als verlich- gsartikel heeft de kaars, behalve nneer de elektriciteit uitvalt, afge- in. In de vorige eeuw verdrong het licht de kaars al van het „verlich- gstoneel". De heer Van der Laag ^ieldt hierbij met trots dat „Gou- één van de eerste bedrijven in Ierland was, die overschakelde op licht. „Ook later, toen het elektri- ie licht kwam liep dit bedrijf voor- en we waren dan ook de eerste lernemingen die gloeilampen afnam i Philips." Feestsfeer )e kaars was echter met het ko- n van andere soorten verlichting lang niet uitgerangeerd. Het ge lik bij feestelijke gelegenheden lis diners, verjaardagen en rond xstmis vertoonde een stijging. Aan het eind van de jaren vijftig stond er, in navolging van Skandi- navië, een sterk groeiende belangstel ling voor kaarsen. In veel huizen kreeg de kaars weer een vaste plaats „als brenger van sfeer en gezellig heid." Met deze verandering van functie is het niet verwonderlijk, dat het uiterlijk van de kaars ook een veran dering doormaakte. Toch bestaat de meeste vraag nog altijd naar de witte gotische- en tafelmodellen, de zg. functionele brandkaars, die over het algemeen zo'n dertig tot vijftig cent kost. Daarnaast is er echter een steeds groeiende vraag naar de meestal duurdere, gekleurde kaarsen. „Vooral paarse kaarsen", zo zegt de heer Van der Laag, „zijn de laatste tijd erg gewild. Een echte mode kleur." In de mode Ook dikke kaarsen, met een door snede van ongeveer 10 centimeter, zijn erg in de mode. Voor dergelijke kaarsen moet de consument al gauw een gulden of vijf neertellen, maar ze kunnen ook een hele tijd branden, als ze dat geldt trouwens voor alle kaarsen niet op de tocht staan en de bovenkant goed schoon gehouden wordt." Een luciferkop- of een stuk afgebroken pit in het vloeibare kaarsvet kan bijvoorbeeld gaan mee- branden en dan wordt de hele kaars vernield." Sinds de jaren vijftig zijn ook de versierde kaarsen sterk in opkomst. De prijs van deze kaarsen 60-70) schijnt voor velen geen bezwaar te zijn. Maar dit zijn. natuurlijk niet de kaarsen, die juist tijdens de kerst dagen gebrand worden. Wèl sterk aan het feest gebonden zijn vanzelfspre kend de kerstboomkaarsjes. Het ligt voor de hand aan te nemen dat deze kaarsjes uit de tijd raken. Bij steeds meer mensen ziet men elektrische kaarsjes ln de baom. Ze worden voortdurend geperfectioneerder en zijn in allerlei vormen en kleuren te krijgen. Toch vertoont de verkoop van „echte" kerstboomkaarsjes een con stant beeld. De heer Van der Laag zegt „er zijn nog veel mensen, die het kerstfeest als een gebeuren ervaren. En daarbij past het nu eenmaal beter om, bijvoorbeeld als het kerstverhaal wordt voorgelezen, de echte kaarsjes in de boom aan te steken. Zoiets geeft toch een heel andere sfeer dan 's och tends de stekker in het stopcontact doen en hem er 's avonds als je naar bed gaat weer uit te trekken. Dat is een vervlakking van het kerstfeest waar gelukkig nog niet iedereen aan mee doet." Het constant, blijven van de omzet van kerstboomkaarsjes kan overigens ook nog wel eeij andore reden heb ben. Er zijn veel mensen die deze kaarsjes niet in de boom bevestigen maar er iets anders me_- doen. Zo ziet men tijdens de feestdagen wel eens een rij kaarsjes naast elkaar staan op een schoorsteen, een b jffet of een kast, terwijl de kerstboa n versierd is met elektrische kaarsjes. Ambulancevervoer In EHBO-cursussen wordt de leer lingen op het hart gedrukt, snel en doeltreffend te werken en niets over het hoofd te zien, omdat elke minuut, ja elke seconde beslissend kan zijn voor het leven van de patiënt. Hoe is hiermee te rijmen het wach ten op transport, dat door de dichtst bijzijnde ambulance niet mag worden uitgevoerd omdat het ongeluk in een ander rayon is gebeurd? Wanneer komt aan deze ellendige, niet zelden voorkomende, bureaucratie een einde in ruil voor een doeltreffende verbe tering? Zevenbergen H. Lokers Pensioen-onrecht Volgens mijn herinnering kon het parlement destijds de korting van maximaal tachtig procent van de AOW op de pensioenen van gepensio neerden met veertig dienstjaren niet goedkeuren, maar is er voor gezwicht omdat de betrokken P.v.d.A.-minister i de portefeuillekwestie stelde. De regering is er van uitgegaan, dat aan iedere rechthebbende de AOW volledig zou worden uitbetaald. Naar ik meen is dat de reden geweest waarom die korting van tachtig pro cent niet op de AOW-uitkering werd toegepast, doch dat tachtig procent van de AOW op het pensioen zou worden gekort. In het begin, toen de AOW-uitke- ringen nog erg laag waren, maakte dat niet veel verschil uit. Maar met het geleidelijk hoger worden van de uitkeringen werd een steeds groter bedrag op de pensioenen ingehouden, en het rampzalige gevolg van die zonderlinge regeling is nu, dat soms kleine pensioenen geheel worden „weggekort". Voor de weduwen is dat al lang geen uitzondering meer, en meer regel. Het komt mij voor, dat de enige manier om aan deze onbillijkheid, die wel sterk op onrecht lijkt, een eind te maken, is, te bepalen, dat de inhou dingen niet meer op de pensioenen, maar op de AOW-uitkeringen zullen worden verhaald, waardoor de pen sioenen onaangetast blijven. Een an der middel zou de bepaling kunnen zijn, dat pensioenen nimmer geheel weggekort mogen worden. De eerst genoemde maatregel lijkt mij de juis te. Als de regering er niet vlug toe overgaat hierin de gewenste verande ring te brengen, kan ik de weduwen maar één raa'd geven: tracht zo spoe dig mogelijk in een behoorlijk be jaardenhuis opgenomen te worden!- Dan kan de gemeenschap, op grond van de bijstandwet, de ingehouden korting er dubbel en dwars bijleggen! Den Haag T. A. Voorkamp. ®4cHIJNDEL Het lijkt er op dat e: 1 een uitstekend „kaarsenjaar" Is peest. Dit is de mening van de 23 irsenfabriek Gebr. Bolsius in apijndel. Volgens de directie van de- onderneming na „Gouda-Apol- de grootste kaarsenproducent in land zijn de verkopen van irsen dit jaar met ongeveer 10 pro- it gestegen. laar schatting hebben de 'Neder- ders een dikke f 35 miljoen voor aankoop van kaarsen uitgegeven, arvan is ca. 28 miljoen rond Sin- klaas en Kerstmis besteed. „Vooral is >r Sinterklaas zijn erg veel sier- irsen verkocht" aldus het bedrijf, iolsius meent, dat de verkoop van stboomkaarsjes sterk terugloopt, fel meer mensen gebruiken tegen- ff ordig elektrische kaarsjes en dat is pr goed ook want echte kaarsjes in i kerstboom zijn levensgevaarlijk, zijn er natuurlijk toch nog aardig ui t mensen, die nog niet willen over- akelen." Door Dammis de Geus DEN HAAG Nog meer dan in „Vriend Antoine" heeft de Fran se schrijver Jean Anouilh in zijn'nieuwste, als comedie gepresen teerde, stuk, „Maak Mevrouw niet wakker", het toneel zelf geïnte greerd. Eens heeft Anouilh gezegd: „Het toneel, dat is het leven zo als het is". De titel: „Maak Mevrouw niet wakker", was in het niet zo heel verre verleden een veelgehoorde opmerking in gezinnen van toneelspelers, maar doet nu erg belegen aan, omdat zij eenvoudig weg niet meer in de gelegenheid zijn om over een gouvernante of huishoudster te beschikken. Spring er eens een dagje tussenuit met NS. Ga naar het station en kies uit één van de tien winterdagtochten of bezoek de Flevohof op een speciale Trein-Toegang- regeling. Leuke dag voor 'n fijne prijs, want u krijgt reductie op zoweL treinreis als programma onderdelen. Alle informatie in het vouwblad op de stations. voordelig uit met NS De Haagse Comedie die donderdag avond de première van Anouilhs stuk gaf het veertiende dat het gezel schap van deze schrijver brengt had de taak in een, qua structuur en uitwerking nogal gecompliceerd ge heel, overtuigende karakters te bren gen. Joris Diels heeft er als regisseur duidelijk mee geworsteld deze ont maskering van de toneelwereld dui delijk over te brengen. Guido de Moor heeft opnieuw een glansrol als de regisseur/schouwburg directeur Julien die keihard werkt om de premières van enkele prodjk- ties op tijd klaar te krijgen. Hij be handelt zijn spelerskorps, zijn echtge note daarbij inbegrepen, totaal on menselijk en gespeend van alle ge voel. Hij streeft in zijn egoisme al leen naar persoonlijk succes en gunt zijn vrouw Rosa, ook actrice, geen ster-rol. Tussen de repetities door raakt hij steeds inconflict met de spelers en speelsters. Maar gelijk zal en moet hij krijgen. Tonton, de oude souffleur, trekt zich van di alles niets aan. Hij schuifelt, wat filosoferend vertellend over jeugdervaringen, over het toneel en sukkelt vaak in slaap in zijn hok. Paul Steenbergen maakt er een tref fende, vooral innemende, creatie van. Deze rol heeft affiniteit met zijn ver tolking van de dokter in Albee's ,,'t Is Voorbij" waarvan de Haagse Comedie onlangs de première gaf. Het toneel zelf is de afspiegeling van het menselijk tekort, van valse schijn en leugenachtigheid. Kan men eigenlijk van een privé-leven van een toneelkunstenaar spreken? Anouilhs visie is wat dat betreft ontluisterend, weinig bemoedigend, en meer tragi komedie dan komedie op zich. MASKERS Daar zijn de mislukte huwelijken, de geheime liefdesrelaties, de jaloezie en de hartstocht. Zoals de decors tij dens de repetities wisselden, verande ren de karakters tot maskers. Als de decors door de toneelknechten zijn weggesjouwd blijft het kale toneel over. de kleur is verdwenen. Anouilns spel dat sterk autobiogra fisch lijkt is Tontom de schrijver zelf? duurt te lang en is te chao tisch om werkelijk indruk te kunnen maken. In zijn structuur en dramati sche werking is het stuk een misluk king. Is toneel over toneel een zaak die de mens interesseert? Het derde bedrijf vergoedt iets, daarin studeert Julien, die zijn vrouw in de armen van zijn vriend, de ac teur Bachman (voortreffelijk gespeeld door Jules Croiset) heeft zien ver dwijnen, Hamlet in. Gebroken blijft hij achter als hij merkt dat zijn visie op het meesterwerk van Shakespeare afwijkt van die van de acteurs. Het doek valt. SUBLIEM Elisabeth Andersen gaf een sublie me creatie van de moeder van Julien, ook actrice, die haar zoon nooit echte liefde heeft gegeven. Zijn frustraties worden, door middel van „flash backs" uit zijn kinderjaren, treffend geïllustreerd. Nanni Vermeer en Trins Snijders speelden Juliens eerste en tweede vrouw goed. Maria Stiege- lis was een heerlijke domme, op Ju lien verliefde, Ierse gouvernante, die voor de eenzame kinderen moet zor gen. Het decor leverde geen moeilijk heden op. Voor "t eerst kon men het kale toneel van de Kon. Schouwburg werkelijk zien. wereld van de kunsten. Ook Bronner voelde zich daar sterk bij betrokken en de romantische figuurtjes van eerste ontwerp konden in zijn og geen genade meer vinden. Hij bracht uiterst radicale wijzigingen aan: „Ik heb niet negen, maar ne gentig beelden gemaakt, voordat het monument gereed was''. In 1948 was dat het geval, maar daarvoor en daarna had de gemeente Haarlem er al meerdere malen een andere plaats voor aangewezen. Bronner hield vol, hij had het monument gedacht en ontworpen voor de „doorkijk". Daar moest het komen en daar is het ook gekomen en daar werd het, einde lijk, in 1962 onthuld. Glas van deze tijd „Het boek de Camera Obscura is het stramien van het monu- AMSTERDAM Prof. Jan Bronner, de beeldhouwer, is van daag 90 jaar geworden. Een lang leven, waarin, dat kan niet anders, veel gebeurd is, maar waaraan je toch geen verhaal kunt wijden, versierd met de anekdotische tierlantijnen, die je bij vele andere oude kunstenaars vaak zo maar voor het opscheppen hebt. Hooguit kun je even het steenhou wersmaatje na de lagere school moest Bronner gelijk aan de slag dat al op 33-jarige leeftijd hoogle raar werd aan de Rijksacademie te Amsterdam, ten tonele voeren. En in datzelfde jaar kreeg hij ook via een prijsvraag de opdracht tot het maken van een Hildebrand-monu- ment in de Haarlemmerhout. Dat esgeven en het ontwerpen van dat monument heeft daarna het grootste deel van zijn leven volkomen in be slag genomen. Van 1914 tot 1947 heeft hij meer dan honderd beeld houwers opgeleid en daarbij, aldus prof. Hammacher in zijn boek „Beeldhouwkunst van deze eeuw": „werd Bronner geleid door de her leefde opvatting waarin het zélf hakken de taille directe een belangrijk element en het architec tonische een credo werd". En wat het Hildebrand-monument betreft: tussen de eerste ontwerpen voor en de plaatsing van deze beeldengroep in de Hout, lag een periode van niet minder dan 48 jaar. Strijd „Dat Hildebrand-monument", zegt Bronner nu, „is strijd in mijn leven geweest. Dat gedonder om die plaats... dat is een hele strijd ge weest. En dan de strijd om les te geven en ook zélf te creëren, en dan de strijd om de beelden zelf. Mijn doel was ip de eerste plaats orna ment van het geheel, een arabesk die psyche uitstraalt van het sujet. Beeldhouwen is een vorm van leven, dat in de eerste plaats. De eindresul taten verschillen sterk van het be gin. Ik acht het zinvolle beeld be langrijker dan het schone beeld. En zinvol is, wat deel uitmaakt van het geheel en daar bedoel ik mee stuk architectuur, muziek". Het Hildebrand-monument, dat met recht BronnePs levenswerk ge noemd kan worden. Hij was er nog maar net mee bezig, toen de Eerste Wereldoorlog uitbrak en ,toen kon hij de Franse kalksteen, die hij no dig had niet meer krijgen. Dan de economische nasleep van de grote oorlog èn de felle revolutie in de mil en e- ment", zei Bronner eens. „Maar heb Hildebrand en de acht figuren door het glas van deze tijd be schouwd. Ik ben geen mens van honderd jaar geleden en ik kon dus niets anders doen dan de Camera transporteren in mijn eigen stijl en die stijl draagt de geest van de tijd waarin wij leven. Bovendien is het niet alleen het onderwerp, waar het monument uit gegroeid is, ook de plaats én de bestemming hebben bij het ontwerpen haar invloed op het aspect gehad". Dat was, in feite en heel kort sa mengevat, hetgeen hij zijn vele leer lingen meegaf en dat leidde tot een aparte, zeer Nederlandse sculptuur ontwikkeling in een sterke en pure architectonische sfeer. Hoè, kan men zien op de tentoonstleling „Een beeld van Bronner". die vrijdag om elf uur door prinses Beatrix geopend wordt in de Vleeshal te Haarlem: werken van prof. Jan Bronner en van vijftig door hem uitgezochte leerlingen, die elk met drie sculptu ren vertegenwoordigd zijn. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het goederenver keer over de weg tussen Nederland en West-Duitsland zal in de toekomst aanmerkelijk sneller kunnen verlo pen. Het ministerie van financiën heeft namelijk het plan zeven van de negen grote grensstations van de douane het gehele etmaal en het weekeinde geopend te laten. Deze stations liggen aan de door gaande E-wegen. Eveneens zullen al tijd geopend zijn, zo deelde staatsse cretaris mr. W. Scholten gisteren in de Tweede Kamer mee, zeven van de 17 middelgrote grensstations. De nieuwe regeling gaat in de loop van het volgend jaar in. Staatssecretaris Scholten deelde verder mee, dat het overleg tussen de departementen over de voorstellen van de commissie-Van Soest (fiscale faciliteiten voor zelfstandigen) is af gesloten. Het wetsontwerp met de uitgewerkte voorstellen kan de Twee de Kamer echter pas laat in 1972 ver wachten. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren de motie verworpen van de heer A. de Goede (D'66) om direct een be drag van 50 miljoen gulden te besteden voor de bestrijding van de werkeloosheid in het Noor den en Limburg. Vóór de motie stemden de oppositiepartijen. Dat bedrag komt voor in het hoofd stuk „onvoorziene uitgaven" van de rijksbegroting. Het kabinet heeft veerd voor dit doel. Maar minister Nelissen (financiën) zei gisteren tij dens het debat over zijn begroting, dat hij op dit ogenblik nog geen spe ciale maatregelen wil nemen om de werkloosheid te bestrijden. „Een om buiging van het beleid in expansieve richting (het aanwakkeren van de economie) is nog niet gewenst", zo verklaarde hij. De heer De Goede herinnerde de minister nog aan de uitspraken van zijn collega van sociale zaken, drs. Boersma, dat de werkloosheid verder zal stijgen en dat er nu al speciaal gerichte maatregelen noodzakelijk zinj. Ook van de kant van de PvdA werd minister Nelissen herhaaldelijk op deze uitspraak gewezen. De minis'er van financiën bevestig de, dat er meerjarenramingen zijn te verwachten van de uitgaven en de ontvangsten van het rijk. Over de ontvangsten zei mr. Nelissen, dat er zoveel mogelijk aanwijzigingen zullen worden gegeven over de te verwach ten belastingdruk. De richting van het belastingbeleid wordt dan duide lijk aangegeven. Maar details over de te verwachten belastingmaatregelen in de meerjarenramingen zijn niet te verwachten. DEN HAAG De motie, waarin werd gevraagd ontwikke lingslanden die schade onder vinden van dé oplossing van de monetaire crisis extra te steu nen, is gisteren door minister Nelissen (financiën) afgewezen. 110 HAAG Het PSP-Kamerlid Wiebenga meent dat de industriële die rs 'mishandeling krachtig moet worden tegengegaan, door bijvoorbeeld de passing van legkooien te verbieden en door het instellen van een verbod op i opwekken van kunstmatige rui. n schriftelijke vragen aan de ministers van landbouw en van justitie noemt heer Wiebenga een groot aantal voorbeelden van dierenmishandeling, zoals ik' 'opsluiten ook in het recreatiepark „Flevohof" van kippen in leg- ei oien, „zo dicht opeengepakt, dat zij aan geen enkele natuurlijke behoefte nnen voldoen". In januari kunt u met NS op uw 65+kaart twee dagen gratis en onbeperkt door Nederland reizen. Welke dagen? Kiest u er maar twee ui t elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag in januari is er goed voor - behalve zaterdag 1 januari. Hoe? Door simpelweg uw 65+kaart aan het loket te laten afstempelen. Reist u liever le klas, dan betaalt u hoogstens f4.- bij. Po 65+kaart buil on do. gratis roisdagen. De 65+reductiekaart geeft recht op reizen tegen halve prijs van een enkele reis. Hebt u or nog geen? Koop er dan een aan het loket. Verkrijgbaar voor iedere 65-plusser. Uw vrouw mag jonger zijn. NS-legitimatie- bewijs of pasfoto('s) meebrengen: tevens een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of trouwboekje). Een jaarkaart kost f 50.- p.p., voor een echtpaar f 75.-. Driemaandskaart f 20.-, voor een echtpaar f 30.-. Vraagt u gelijk een januarikalendertje. Omdat de bewindsman beloofde bij het Internationaal Monetaire Fonds en bij de Wereldbank gegevens op te vragen over de gevolgen van het ak koord van Washington voor de arme landen, heeft de Tweede Kamer deze motie van drs. Engwirda (D'66) aan gehouden. De Tweede Kamer kan dan later over deze kwestie oordelen. Het probleem is, dat de schulden van de ontwikkelingslanden door de revaluatie en devaluatie van de ver schillende valuta groter zouden zijn geworden. Minister Nelissen wilde dit de Kamerleden, die hierop hadden gewezen, niet toegeven. In zijn verklaring dinsdag voor de Kamer had de bewindsman namelijk gezegd, dal de ontwikkelingslanden niet benadeeld zouden zij.n Mr. Ne lissen hield dit gisteren nog vol, maar wel zegde hij toe informaties over dit probleem in te winnen. Uit de ge vraagde gegevens zou ook moeten blijken, of de ontwikkelingslanden nadeel ondervinden van het systeem van trekkingsrechten. De ontwikke lingslanden zouden, minder profiteren van, het scheppen van koopkracht door gebruik te maken van de trek kingsrechten. Deze rechten (het pa piergoud) zijn ingevoerd om meer va lutareserve te hebben bij de groei van de wereldhandel. Minister Nelissen was huiverig om een band te leggen tussen de trek kingsrechten en de ontwikkelings hulp. zoals de Kamerleden Engwirda (D'66), Van Amelsvoort (KVP) en Vermaat (ARP) hadden gevraagd. Het nieuwe systeem van het „pa piergoud" noemde de heer Nelissen een teer plantje, waarmee nog niet geëxperimenteerd moet worden. Na de dollarcrisis kunnen we geen crisis meer riskeren over de trekkingsrech ten betoogde de minister. Volledig verzorgd, dus incl. reis van ieder station, logies en maaltijden: 2 dagen Amsterdam f 39.- 3 dagen Zuid-Limburg f 48.- 3 dagen Twente f 49.- 3 dagen Montferland f 49.- 3 dagen Bergen N.H. f 49.- 3 dagen Drente f 53.- 3 dagen Friesland f 64.- 3 dagen Brabant f 66.- 5 dagen Terschelling f 89.- 5 dagen Ameland f 89.- Vertrek dagelijks van 1 oktober 1971 tot 15 mei 1972. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. DEN HAAG De voorstellen van de Christen Officierenvereniging om het leger doelmatiger te laten func tioneren hebben ook bij andere ver enigingen van officieren waardering gevonden. Met name de 2330 leden tellende Vereniging van Officieren van Ko ninklijke Landmacht en Luchtmacht (VOKL) heeft zich achter deze sugge sties gesteld. Zij heeft dit bekend ge maakt aan de commissie-Van Rijcke- vorssel die momenteel een onderzoek naar de benodigde defensie-inspan ning instelt. De Vereniging van Christenofficie ren heeft zoals bekend, haar voorstel len begin deze week voor deze studie bij de commissie ingebracht. De ver eniging bepleitte ondermeer een bete re samenwerking tussen de momen teel nogal zelfstandig opererende drie krijgsmachtonderdelen en samengaan van mariniers en commando's in een nieuwe landmachtbrigade.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5