KERSTROOS schaak Laat dan uw kind liever adopteren symbool der reinheid mr L a a L a dialoog VAN Opmerkelijk VRIJDAG 24 DECEMBER 1971 Nu de bekende Kerstster bijna huis aan huis voor de ramen staat en zelfs tot een jaarrondcultuur is uitgegroeid, verslapt onze aandacht in deze dagen voor de tere witte kerst roos, die zich buiten in 't hartje winter ontplooit en vorst en sneeuw moedig trotseert. We moeten ronduit constateren dat de brutale rode kerstster deze tere winterbloeier op alle fronten heeft geslagen. We kunnen immers niet zeggen dat de kerstroos een langdurig bloeiende kamerplant is; integendeel, aan haar witte pracht komt in een warme kamer gauw een eind. Maar ze heeft toch voor tuinbezitters de bekoring elk jaar wéér op te komen en haar bloe men te openen In een tijd dat er op de dorre aarde niets te beleven valt Ook levert ze goed houdbare snijbloemen op, die we eventueel kunnen combineren met de gele sterretjes van de winterjasmijn die langs schuur of gevel klimt. De bloeiende kerstrozen die wij nü kopen, zijn geforceerd, want in de tuin valt de bloei wat later. Een liefhebber die zo'n plant bezit kan haar eventueel om de drie Jaar bin nenshuis In bloei trekken, maar dan moet hij er half november al maatregelen voor treffen. Wie een kastje heeft, brengt zo'n pol dan bij een maximum temperatuur van 15 gr. C. in bloei, bedekt met kran ten. zakken of zwart plastic, om de stelen te laten rekken. Er kan ook eind oktober een bodemloos kistje overheen gezet worden, afgedekt met een glasplaat, waarna de piant toch eind november of begin de cember In huls gebracht moet wor den op een donkere plaats, bij ge noemde temperatuur. Het blad, dat *8 winters minder mooi wordt, neemt men meestal weg. Vaak worden er wat groene takjes van laurierkers, andromeda of coniferen omheen geplaatst om de bloemen mooier tot hun recht te laten ko men. Toch zijn het de eigenlijke bloe men niet die wij zo bewonderen, maar de kelkbladeren. De bloemen zelf zien wij meestal voor meeldra den aan. maar het zijn gele tot honingnapjes vergroeide onbeteke nende bloemen, die toch mét de meeldraden, het totaalbeeld vervol maken. De aardigheid In de tuin is vooral het langdurige groei- en bloeiproces, waardoor dikwijls In april de dan roze tot groenachtig getinte kelkbladeren nog de aan dacht trekken, gevolgd door de wonderlijk gevormde kokervruch- ten. Er is ook nog een purperrode soort, die meestal nog gemakkelij ker in bloei komt en ook meer als snijbloem wordt verkocht. Helleborus nlger is de witte kerstroos en de purperrode is be kend als Helle borus abchasicus Het wonder van de winter, bloeiende kerstroos in de sneeuw. (syn. H.atorrubens). Ze zijn ver want aan boterbloem, dotterbloem en andere Ranunculaceae. Dat er in de oudheid legenden omheen geweven zijn zoals men zegt, de herders langs bloeiende kerstrozen hun weg von den naar de stal in Bethlehem, is begrijpelijk en daaraan dankt zij ongetwijfeld haar volksnaam „heilig kerstkruid". A. C. MULLER - IDZERDA. Correspondentie en oplossingen asn de heer H. J. 1. Slavekoorde, Goudrelnetstreat 125, Oen Haag. Angst en hoop Het schaakspelen wekt In de praktijk talrijke emoties op. Wij achten ons van een opsomming der mogelijkheden in dit verband ont slagen. Iedere praktijkschaker weet dat dit het geval Is. Twee voorbeelden daarvan vin den wij in deze rubriek. In opgave 1 staat de witspeler er verre van rooskleurig voor. Ware zwart aan zet, hij zou direct mat kunnen ge ven. Een benarder positie is nau welijks denkbaar. Wat doet men In zo'n situatie? Vertwijfeld zoeken naar een uitweg! Alles is goed. als het voltrekken van het vonnis maar wordt uitgesteld. Menigmaal levert zo'n wanhoopsactie onverwachte resultaten op, namelijk als de op winst staande speler gedurende zo'n actie de rechte weg kwijt raakt. Aan u de vraag: Zal wit het nog redden? In opgave 2 is de situatie anders. Hier staat wit er zo op het oog uit stekend voor en hoopt stellig op de volle winst. Maar hij is tevens blind voor de ressources van zijn tegen stander, die kennelijk klaar wakker is en onmiddellijk gebruik maakt van de mogelijkheden welke de stelling hem nog laten. Opgave 3 is er een van het on bezorgde soort, waarin de strijd al gestreden is. De witspeler be schikt over een aardige combinatie, waarvan de eerste ze u mogelijk zal verrassen, hoewel ze in wer kelijkheid strikt logisch is. OPLOSSINGEN Hieronder de oplossing van opgaven uit de rubriek van 16 december. (1) Przeplorka - L. Stelner. Wit won als Volgt 1.Lxf5l gxf5 (Na 1. Dxb2 komt 2.De4 Tb8 3.De6t Kh8 4.De8t Txe8 5-.T*e 8x Lf8 6.L(6t Kg8 7.Le6 mat) 2.Dxf5 Tb8 3.Te7 TI8 (Of 3. Kh8 4.DT7 Tg8 5.Lf6 plus mat) 4.Txg7t! Kxg7 5.Lh6t! Kxh6 6. Dg5 mat. 2(2) Grünfeld - Wagner. Wit had elegant kunnen winnen door 1.Dxh7tl! Kxh7 2.Th 30 Kg8 3.Pg6 (Nu Is pion 7 gepend) en zwart zou het mat op a8 slechts nog door de onzinnige zet 3. Dh4 èèn zet hebben kunnen uitstellen. (3) Poschauko - Halosar. Zwart had als volgt kunnen winnen: 1. ,.Lf5t 2 Ld3 (Na 2.Ka1 volgt 2. Lxb2t 3.Lxb2 Delf plus mat) 2. De2!l en het Is afgelopen. De zwarte dame kan niet geslagen worden omdat Ld3 gepend is. en na 3.Lxf5 is de witte dame verloren. De andere mogelijk heden vindt U zelf wel. r~ E il i. 2 A] p m ,1 a ■L I mm L j till; l i i i A A 4. 4» -V. Correspondentie aan de heer A. 1. Ivens, Frankenslag 69, Den Haag. „Suikerwerk" Het derde internationale Sulker- damtornooi leek het sterkste eve nement te worden dat tot heden werd georganiseerd. Helaas, tus sen het organiserend comité en onze topspelers Sibjrands en Wlersma ontstond een conflictsi tuatie die niet werd opgelost, waardoor beide 6pelers niet deel namen. Welk standpunt men ook inneemt, het blijft te betreuren dat partijen elkaar niet wiste nte vin den. De winstpartlien uit de eerste twee ronden zijn van de Ru99en gekomen. Eén van de crack» di.' geacht kan wordp" ««- -egenspe! zorg U» urayen de Fransman Michel Hlsard, verloor zowel van Andrelko als van Gantwarg. Van de plaatsvervangers Van der Sluis e nSchotanus mag wel goede te genstand worden verwacht doch zij Baba Sy zullen ons Sijbrands en Wiersma niet kunnen doen vergeten. Het eerste tornooi tussen de jeugdkampioenenen van de ver schillende landen kan nog niet de officiële wereldtitel laten verspelen omdat de reglementen van de we reldbond nog moeten worden aan gepast. Verwacht mag worden dat zulks komend voorjaar zal geschie den, zodat het Suikercomité voor een nieuw, bijzonder lovenswaar dig. initiatief heeft zorggedragen. Uit de eerste ronde: (1) Zwart: 8. 13. 14. 16. 18. 19. 2 23. 24 Wit: 27. 28. 30. 32. 35. 36. 37. 43. 50 Spelverloop: 24—29 vermoedelijk wel de beste. 812 geeft sombere perspectieven 43—38. 29-33; 28x39, 23—28; 32x3, 21x25; 3x20, 25x14 met remise. Uit de Amev-denksportendag in Utrecht tussen dammers, schakers P. Dionls, Pirlji en bridgers uit Parijs en Utrecht (wederzijds met enige gastspelers) (2) Wit speelde 39-33, niet 39—34? wegens 23—281; 32x23, 21x32; 38x27, 17—211; 26x17, 12x32: 23x12, 8x17; 34x23. 32—371; 41x32. 13—18!: 23—21, 16x47. Uit het Russische kampioen schap 1971, zojuist beëindigd. Win naar Andreiko gaf wederom een van zijn typische staaltjes weg door (3) Zwart: 3. 7. 9. 12/15. 17/19. 23. 29 Wit: 21. 25. 26, 28. 32. 35, 38/40. 42. 43. 45 1 5—20 39—33, 20-24; 35—30, 24x44; 33x24, 19x30; 28x10. 44-50; 25x34 9—14, 10x8, 17-22; 8x28, 50x6; 42-37; 18-22; 38-33, 7-11; 21-17, 22-27; 32x21, 11x22; 21-16, 3-8; 43-38, 3-12; 34-29. 12-17; 16-11, 6-1; 11-6. 1x34; 6-1 met winst Agalonow J. M. Bom, Utrecht Om te beginnen, willen we aandacht besteden aan de jongste creaties van zulke po pulaire Engelse formaties als Traffic, Emerson Lake Palmer en Ten Years After. Populair, maar dat op zichzelf is natuur lijk nog geen waterdichte ga rantie voor de aanmaak van hoogwaardige popmuziek. Na een sober-effectieve live-plaat laat de nu zes man tellende Traffic (Mason verdween weer, zoals afgesproken; Grech, Gor don en Kwaku Baah zijn geble ven) het op The Low Spark Of Highheeled Boys (Island ILPS 9180) er weer een beetje bij zitten. Steve Winwood lijkt defi nitief gekozen te hebben voor het gevaarlijke randgebied van jazz en pop, waar hij gelijk zo vele voorgangers (BS T, Chi cago, al zijn dat nog doorge- winterder synthese-aanhangers) zich maar net aan staande kan houden en nogal eens wil afglij den naar vaag en wat krachte loos geimproviseer. Puntigheid is duidelijk beter op zijn plaats, zoals onmiddellijk blijkt in Rock 'n Roll Stew en het zeer gave Rainmaker. Een ander randgebied, dat tussen klassiek en pop, wordt zoals bekend druk bezocht door de firma Emerson Co. De oude baardige Rus Moussorgs- ky gepoot de twijfelachtige eer zijn Schilderijententoonstelling te Kiev bewerkt te krijgen voor het nieuwste (live)-produkt van voornoemd trio. Pictures At An Exhibition (Island 85804 MT), waarvan reeds meerdere malen tijdens concerten kon worden kennisgenomen: elektronische akrobatiek van de heer Emer son, vaak op twee toetsenbor den tegelijk actief, een spaar zaam accentje van de sectie motoriek, enige minuten akoes tische gitaar door bassist Greg Lake en voor de rest niks. Ge routineerd uitgevoerde onzin, die net zoveel met Moussorgs- ky uitstaande heeft als Johann S. Bach met De Twee Pinten. Flauwekul-muzlek ook op A Space In Time (Chrysalis 5C062-93 056) van het kwartet Ten Years After. Het Is altijd weer aandoenlijk te horen hoe de heren op hun platen tot iets intelligenter werk trachten te komen dan de dubieuze loeihar de snelheidswedstrijden zoals die tijdens live-optredens ple gen plaats te vinden, zonder daar overigens in te slagen. Dit keer werd een serie gedateerde Pink Floyd-grappen van stal ge haald teneinde de titel van de plaat de vereiste iele klanken mee te geven. De jongens doen zichzelf op deze wijze duidelijk geweld aan. laten ze maar lie ver dat gewapend-beton-achtige bluesspul blijven fabriceren: .ook niet het einde, maar wel zo eerlijk. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL HOR. 1. snavel, 5. spatel, 10. tod,12. Ida 13. eren, 15. alt, 17. mees, 18. meer 20. even, 22. El, 23. Dr. 25. en, 2' 27. regisseur, 31. ba. 332. os, 34. trant. 41. Es 42. nn. 43. re. 44. pi. tael, 47. meel. 49. taak, 51. Ada. 53. ramp. 55. ork. 58. Dee, 59. raster, 60. kaneel. VERT. I. stevel, 2. nor. 3. adem, 4. en, 6.Po. 7. tien. 8. Ede. 9. lastig, 11. al. 14. Nede. 15.ar. 16. te. 17. menu, 19. erg 21. vee, 24. L. S. 27. ral. 28. Ier. 29. sar. 30. rot, 33. mentor, 35. enak, 36. ene, 37. To, 38. are, 39. Neer. 40. simpel, 45. taks, 46. la, 47. me, 48. lade, 50. ara, 52. da. 54. mee. 56. de, 57. ra. „Toen ik de bewuste abortus film zag, dacht ik daar gaat een nieuw weerloos geschenk van God, iets waar mijn vriendin al acht jaar voor vecht, om alsje blieft moeder te mogen worden. Dat v/ordt in tien minuten weg gespoeld! Waarom staan ouders het kind. dat ongewenst is. niet af? Er is zoveel belang stelling voor adoptie en zelf hoeven ze dan later geen ver antwoording af te leggen waar om ze hun eigen kind hebben vermoord", aldus mevrouw Hul- zinga-Beek in Rotterdam. Mevrouw F. in Werkendam: Er zijn nog heel veel vrouwen die alles zouden willen geven als ze maar een kind van zich zelf konden krijgen. Maanden zouden ze in een ziekenhuis willen blijven, zoutloos eten, ophouden met roken, zich in la ten spuiten met hormonen, niets zou te zwaar of te pijnlijk zijn als ze maar zo'n lief poppetje kregen. We moeten wél begrip hebben voor vrouwen die kind op kind krijgen en dan uit wan hoop de vrucht weg laten ne men. Abortus, is in hoofdzaak voor vrouwen en meisjes zon der man". Mevrouw N.S.-M. in Ede vindt abortus eenvoudig moord. „Wanneer het werkelijk nodig is als er voor het leven van de vrouw zelf wordt gevreesd, dan zal de behandelende genees heer zelf wel optreden, in het gewone ziekenhuis. Het middel tot voorkoming van abortus en dus ook van zwangerschap, is: de mensen steeds weer op hun eigen verantwoordelijkheid wij zen. Er zijn genoeg middelen ter voorkoming van zwanger schap. Wanneer die met de juiste stiptheid worden gebruikt, hoeft men niet zo bang te zijn voor zwangerschap. God geeft het leven niet om het door ons dood te laten maken". Mevrouw Van Raay kreeg vlak na de oorlog de raad om „naar zo'n vrouw" te gaan. „Maar ik piekerde er niet over. Ik dacht: ais ze aan m'n li chaam komt, bega ik een onge luk aan die vrouw. Het is toch allemaal goed gegaan. Nu zo'n 25 jaar later zou ik hetzelfde doen: geen abortus. Alleen abortus in bijzondere gevallen als een meisje zonder haar schuld zwanger wordt. Bijvoor beeld door verkrachting. Abor tus dan laten verrichten door eën arts als het meisje het zélf wil. Ook vind ik het verant woord als er voor een vrouw de mogelijkheid inzit, een ach terlijk kind ter wereld te bren gen. Ook als er medicijnen in genomen zijn die een ongeluk kig kind kunnen veroorzaken, zoals die softenon. Geen klinie ken. maar gewoon in 't zieken huis". Een lezeres uit Rijswijk: „Wanneer alle mogelijkheden aanwezig zijn voor een normale gezonde baby is abortus moord maar we moeten onze ogen niet sluiten voor de dikwijls drama tische noodsituatie die de vrouw soms dwingt tot zo'n in greep. In een abortuskliniek werken artsen die géén gewe tensbezwaar hebben tegen abortus en hier wordt althans het leven van de vrouw behou den omdat een deskundige arts tewerk ging". Mevrouw J.Z. te Rockanje be schouwt het teniet doen van de vrucht als doden. „Dit mag niet ondeskundig maar evenmin des kundig. Vaders en móeders kunnen bedenken wat de gevol gen zijn van hun daad. Abor tus Neen en nog eens neen. Dan maar adopteren. Christe nen mogen de wereld niet na volgen in goddeloze praktijken, voorbehoedsmiddelen gebruiken is ook zonde, zegt deze leze- res. „Sex onder jonge mensen is een gruwel in Gods ogen. De pil in het ziekenfondspakket vind ik verschrikkelijk, nu moe ten wij met onze premie mee gaan betalen aan iets waar we principieel tegen zijn". Abortus voorkomen? Dan adoptie vergemakkelijken, schrijft mevrouw de B. uit Westmaas. Abortus alleen in gevallen als de specialist het nodig acht. en dan nog moet de vrouw beslissen. Wat abortus betreft, denk ik aan psalm 139: reeds onze vormeloze klomp staat In Zijn boek geschreven. Wanneer iemand ongeneeslijk ziek is en vraagt om euthanasie dan is er geen arts voor te vinden. En als een vrucht niet leeft, dat weet ik zeker, dan wordt het afgedreven door het lichaam. Al is ze maar een paar weken oud". Ook mejuffrouw De Neef denkt aan psalm 139. „Bedroe vend Is dat de ARP nooit pro test heeft aangetekend zoals de SGP en het GPV, zelfs niet bij het besluit van de opening van een abortuskliniek in Rotterdam. Een lezeres uit Bergen op Zoom: Als je de verholen over abortus leest, word je gewoon misselijk. Laat je eigen egpisme varen en breng wat meer zelf beheersing op als je geen baby wilt hebben". COLIN FORBi ir, Hij had geaarzeld en Dietrich, die wist, dat hij op hi. had gestaan om te zeggen „op de manier zoals sommige] sers dat zijn," had grimmig in zichzelf geglimlacht. IV steward had zijn zin op tijd veranderd. op de manie sommige mensen dat zijn, als ze vroeg aankomen. Hij er op, dat de koffer in zijn hut bleef, dus moet hij waardevols bij zich hebben." Dietrich fronste zijn voorhoofd, toen hij zich de van de steward herinnerde het waren deze hutkol zijn onbekende inhoud, die zijn gedachten bezig hieldi wijl hij uitkeek over de vervallen vrachtboten en kui. tuigen, die de Gouden Hoorn bevolkten. Een typisch oo haven, zei hij zuur bij zichzelf geen organisatie, geen t kelijke controle. Als dit Hamburg was geweest, of Em j Hij hoorde een geluid achter zich en bleef roerloos staai het kunnen, dat men zou proberen hem op dit late uur te moorden enkele minuten voor het vertrek? Als er ie; aan boord was gebracht om het karwei op te knappen, zo toch zeker wachten tot de duisternis was gevallen, als de - dra ver weg was in de Egeische Zee? Van de andere kant j een mes in de rug aan boord en een vlugge sprong omla^ te ontkomen via de wachtende valreep niet volkomen I sloten. De passagierslijst was suggestief genoeg. i. Tersluiks zag hij de Griek naderbij komen en hij h het zwakke, slepende geluid van zijn hinkende tred. De van de man was Grapos en, ondanks zijn gebrek, kon Di« zich best voorstellen, dat hij een versterking zou betek Gi voor om het even welk leger: hoewel hij slechts middeli groot was, wekten die brede schouders en die machtige l die het kleurige hemd strak deden staan, niettemin ee druk van geweldige fysieke kracht. Hij was geen welva Jk man, dacht Dietrich bij zichzelf: ziin grijze jekker en 1 waren van slechte kwaliteit, de rode stropdas om zijn was verschoten en zijn schoenen waren haveloos. De Du or had zich nu opzij gewend, een grote voet rustte op de ond reling en hij merkte nog iets anders op, dat in tegensp: was met het algemene voorkomen van de man. Uit een zijn zakken stak een paperback roman met een Engelse uu De Griek was nu zeer dichtbij en stond bijna pal achter: Zijn ogen waren schrander en waakzaam. „Het lijkt altijd erg lang te duren voor de boot vertn 0( begon hij. „Bent u al eerder-in Zervos geweest?" „Een keer." Dietrich, liet het bij dat ene Griekse wooriDai draaide zijn hoofd opzij om over de haven te kijken. Gr (b zou verrast zijn geweest indien hij had beseft hoeveel I f] trich met die korte blik in zich had opgenomen. Het ges van de Griek had krachtige trekken, de kaak was indrukt de» kend en de lange, donkere snor die rond de hoeken van: brede, vastbesloten mond krulde deed hem er uitzien alü bandiet of een guerrilla. Maar wat Dietrich meteen op qui vive deed zijn was dat Grapos hem in het Griekif aangesproken. Dat kon alleen betekenen, dat hij sd[ oren had, dat hij Dietrich in die taal had horen spreke! de steward, tenzij dat spraakzame heerschap Grapos j had verteld, dat ze een Grieks sprekende Duitser aanï hadden. Dietrich kon Grapos nog zien uit zijn ooghoek, hij wa! steeds in staat om een onverhoedse beweging op te merke hij had niet vergeten, dat moordenaars in ieder land kon worden gehuurd. Staande bij de verschansing had hij voel, dat de Griek hem opnam en zijn lichaamskracht schis< in het geval van een gevecht van man tegen man. hc „Er is slecht weer op komst," merkte Grapos op en k ec naar boven. „Waarom denkt u dat?" Dietrichs stem klonk kortaf en werend, maar de Griek scheen het niet te merken. Wordt vem De puntentelling is een aardig, alom ge bruikt hulpmiddel. Vele biedsystemen zijn daarop gebaseerd, zodat de partner infor matie kan worden verstrekt niet alleen over bv. vier- of vijfkaarten, maar ook over het aantal punten. Het eindbod wordt stellig op deze gegevens gebaseerd. Wil men naar klein of groot slem toe, dan wordt tevens het aantal azen interessant. Afgezien daarvan, geeft onderstaand spel overduidelijk aan, dat die puntentelling ook niet allés is. Wanneer men ziet wat op de volgende verdeling allemaal kan gebeuren, kan men slechts van een opmerkelijke ver deling spreken. 10xxxx <3 ■0» Hxxxxx XX X N VB A B 10 x x w O V HVxxx A V B x z O xxx Axx HBxx A H x x x xxx - VIOxxx We zullen u eerst laten zien hoe dit spel werd behandeld. West opende /net één sans, noord volgde met twee ruiten; oost twee sans. zuid drie schoppen, west drie sans. Noord en oost pasten, zuid doubleerde. West vluchtte nu in vier harten weg, noord liet vier schoppen horen en oost vijf harten. Ook dit contract werd door zuid gedoubleerd. Noord kwam hiertegen met een kleine ruiten uit, door zuid getroefd. De tweede slag was voor schoppen aas, waarna, schoppen heer voor een troefje van west werd. Hoe sterk de kaart ook is, west moet nog één slag afstaan, omdat ruiten heer en klaveren vrouw fout zitten. Eén down gedoubleerd: 200 punten. Overigens was ook drie sans één down gegaan omdat noord en zuid meteen vijf slagen in schoppen op rapen. Maar nu het addertje onder het gras. Noord en zuid hebben een geweldige kans laten lopen, zuid met name. Hij had niet vijf Correspondentie aan de heer B. J. Burg. Baumannlaan 163c, Rotterdam harten moeten doubleren, maar vijf schoppi laten hóren. Hoewel noord en zuid sleds twaalf punten hebben, wordt dit bijzondei contract gemaakt, tegen welke uitkomst dl ook. Natuurlijk werkt de verdeling mee. Zul en noord hebben renonce In ruiten en harte' Desondanks moeten zij de situatie wel b zonder goed aanvoelen om vijf schoppen! ,7 bieden. Zoals uit het afspel blijkt, maken oost v west alleen klaveren aas en heer en moei! j" zij aHe andere honneurs inleveren. Na t troeven te hebben verwijderd valt zuid i klaveren aan, waarin hij twee slagen ver liest, waarna het contract, zoals blijkt o verliesbaar isl Men ziet, zelfs met 28 puntr E tegen is een behoorlijk resultaat te boeker Uiteraard levert vijf schoppen (wat moge zelfs gedoubleerd zal worden) aanzien# meer punten op dan die ene downslag o vijf harten. PUZZEL VAN DE WEEK KRUISWOORD-PUZZEL Horizontaal. 1. gespannen, 5. soort kers, 9. knolgewas, 13. akelig, I lynx, 16. patroon. 17. waterstand. 19. niet begroeid. 21. Myth, figuur, I luitenant (afk.). 23. recht stuk vaarwater, 25. lawaai, 28. chinees in Ind 29. schop, 31vroeger, 32. snijwerktuig. 33. eerlijk, 34. koemestvocht. 31 klein kind. 38. sappig, 40 dreef, 42. kever, 43. knol (Ind45. rund. 4' plaats in Overijssel, 4S. hemellichaam, 50. muzieknoot, 51. grondsoort, S witte mier, 53. bloem, 54. en anderen (afk.), 55. vaarwel, 57. bedehu* 59. muzieknoot, 60. loon (Z.N.), 61. eind, 63. voorlichting, 65. keukengt rel, 66. jongensnaam, 68 kettingraadje In een uurwerk, 70. soort gebakjf 71. wiel, 72. tussenzetsel, 74. twijg, 76. achting, 77. bouwstof, 80, wt tering. 81. titel (afk.), 82. snoer om papieren aan te rijgen,'83. flink. 85. afk. van tangens, 86. grondsoort. 87. latwerk, 89. Myth, figuur, 91. oog ziekte, 92. aardappel, 93. vervoermiddel. Verticaal. 1punt van vertrek, 2. Royal Navy (afk.), 3. vaartuig, 4. J velprodukt, 6. aardrijkskundige aanduiding, 7. schoorsteenzwart, 8. boon. 9. spoorstaaf, 10. lokspijs, 11. titel (afk.), 12. halfgod. 14. snuiftsbak, l! opening in een muur geschoten. 18. vreemde munt. 20. oningewijde. 2 eekhoorn (gew.), 22. koppelriem voor jagershonden. 24. niet begroeid, armoedig huisje, 27. water in Nr. Br. 28. rivier, 30. letterdief, 33. fabriek** eigenaar, 35. eiland, 37. kwelling, 38. honingdrank, 39. soort hamer, 4«- begrip, 43. marterachtig roofdier, 44. hoeveelheid, 46. groente, 48. buiten haven, 49. zware zoete wijn, 50. eettafel, 56. duinvallei, 58. soort, streek op de grens van N. Br. en Limburg, 61. plaats in Zeeland, 62 la" schap op Sumatra, 64. part. 65. lastig werk, 66. klap, 67. getroffen, 6 zoutziederij. 70. burcht In Friesland, 71. venster, 73. meisjesnaam, 75. te woord, 77. insekt, 78. schoorsteenzwart, 79. lading. 82. meisjesnaam. 8* mijnheer (Eng.), 86. muzieknoot. 87. rondhout, 88. volksnaam van kauw. 90. Assistant Engineer. INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op briefkaart, worden voor donderdag a"1 ons bureau verwacht. In de linkerbovenhoek vermelden: „PUZZEL- OPLOSSING". Er zijn drie prijzen: een van f 10 en twee van f5.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 12