Dngebreidelde groei van de reclame lijkt nu voorbij „Washington" is belangrijk voor handel met Indonesië Kritiek op,Europese' subsidiepolitiek Voor beledigen raadslid in beroep boete geëist Omzetten van bureaus zijn sterk gedaald Procureur eist strenge straf voor „Tij 1" Stijging van woninsrbouw Een jaar cel geëist voor zedenmisdrijven 9 DINSDAG 21 DECEMBER 1971 doot LEO KLEYN Wie voornamelijk aan winst denkt als het over reclame gaat, ad het tot voor kort aardig bij het rechte eind. Reclamemakers iveren een niet te onderschatten bijdrage aan de omzetverhoging an hun klanten en de meesten weten daar ook zelf wijzer van te rorden. De laatste maanden is daar een beetje de klad in gekomen. an de winst die de reclamemannen anderen bezorgen, is het per- ntage dat in hun eigen zak verdwijnt opmerkelijk gedaald.. Het ligt zelfs in het reclamevak niet meer voor het opscheppen. )e cijfers spreken duidelijke taal. de gegevens van het Centraal reau voor Courantenpubliciteit zijn het eerste halfjaar van 1971 de tedingen aan pers, radio en televi- met betrekking tot merkartikelen diensten met een procent gestegen, percentage steekt uiterst m^ger bij dat van voorgaande jaren, larin het soms wel tien bedroeg. In lerika, ook en vooral waar het om lame gaat toonaangevend, is het itedingspercentage zelfs al met een lf gedaald. Achteruitgang Paul Mertz (33), sinds bijna twee ir directeur van het Amsterdamse iamebureau Prad. zegt dat het n niet zou verbazen als de cijfers er het tweede halfjaar van 1971 iden uitwijzen dat er ook in Ne- rland van een absolute achteruit- ng sprake is. ,,Een groeipercentage n één", zegt hij, „betekent natuur- k ook al achteruitgang." Teruglopende omzetten en dalende nsten beroven het reclamevak van n laatste restje glamour, voorzover tenminste nog aanwezig was. aul Mertz, wie in elk geval het re- ameman-achtige vreemd is (en van ie je dan ook met een tamelijk ge- ist hart een tweedehands-auto zou ipen), schrijft de malaise in de re- ame toe aan „de hele conjuncturele tuatie, die zich eigenlijk nu pas heel lidelijk laat voelen". Een verslechtering van de economi- he situatie leidt onverbiddelijk tot inkrimping van de reclamebud- itten. Veel kleine adverteerders die et moeilijk hebben, houden zelfs aar helemaal met de werving op. at is begrijpelijk, maar misschien och niet zo verstandig als het lijkt. Paul Mertz wijst tenminste op de sultaten van een onderzoek waarbij zijn gebleken dat bedrijven die n reclame in economisch sombere den niet verwaarloosden, maar, in- jendeel, intensiever gingen adver- en, beter het hoofd boven water sten te houden dan ondernemingen under of niet meer van zich lie- heel langzaam doordringt, zoals Paul Mertz verzucht, dreunen de klappen die het bedrijfsleven oploopt ook in het reclamevak na. De naar Neder landse verhoudingen j*rote reclame bureaus, waarvan er zö'n twintig zijn, hebben het daarbij het zwaarst te verduren. Bij die grote bureaus werken veel „zware" mensen, die de middelgrote en kleine bureaus zich niet kunnen permitteren. In het zeer arbeidsinten sieve reclamebedrijf, dat 70 procent van de inkomsten ziet opgeslokt door salarissen, komt een omzetverminde- ring vooral daar hard aan. Een voort durend groeiend reclamebureau komt doordat mechanisatie in het vak nauwelijks een rol kan spelen ook steeds zwaarder onder druk te staan. Minder vraag Dat de behoefte aan reclame is af genomen blijkt het duidelijkst uit het sterk verminderde aanbod van personeelsadverenties. „Er wordt", zegt Paul Mertz, „hoe langer hoe minder personeel gevraagd en voor de bureaus die daar een beetje in zitten in die advertenties komt dat vrij hard aan." Prad een van de bu reaus die zich in deze materie gespe cialiseerd hebben zet jaarlijks ruim zes miljoen gulden aan personeelsad vertenties om bij een totale omzet van 45 miljoen gulden. Getalsmatig gezien is het aandeel van die advertenties in de totale om zet niet zo groot, maar de getallen zijn in dit geval bedrieglijk Aan per soneelsadvertenties hoeft niet zo erg veel werk te worden verzet als je er eenmaal ervaring m.ee hebt opgedaan („je hoeft ze niet meer voortdurend op de hand te wegen"), waardoor ze voor een bureau lucratief zijn. Paul Mertz Fusies Personeel Omdat het besef dat je in slechte den misschien beter niet aan je re- mebudget kunt knabbelen, maar 'rillen in overeenstemming met het 'Psel, daarnaar streeft de toonaan- Kende Parijse coiffeur Antoine in 'Hen werking met de brilmonlu- *1abrikant Essel. De monturen zijn 111 plastic in vier kleurschakerin- die bovendien met de kleur ij» de ogen harmoniëren. Op de foto's (van boven naar be- tden) Montuur Chatainmet kort e9olfd kapsel; Montuur Nuage ■un" met glad halflang kapsel; wtuur .flfèches-violins" bij lang "ond haar. Behalve van de verminderde vraag naar personeel en van personeelsstop pen ondervindt het reclamevak ook nadeel van de veelvuldige fusies in het bedrijfsleven. De bureaus raken daardoor opdrachten (accounts, in het jargon) kwijt, terwijl ze toch al ge bukt gaan onder de sterk toegenomen neiging van ondernemers om van re clamebureau te wisselen. De Bijenkorf bijvoorbeeld stapt per 1 januari over van Prad naar- KVH, dat Patria verloor. Prad kreeg er Hoechst en Stella Artois bij. Smit's raakte Heineken Kwijt aan J. Walter Thomson en kreeg Honig terug. „De bedrijven", constateert Paul Mertz, „zitten niet meer zo aan hun recla mebureau gebakken als zo'n tien jaar geleden." Geen winst Die „losse verkering" is voor de bu reaus allesbehalve gunstig. Paul Mertz: Met een nieuw account maak je het eerste jaar misschien zelfs de eerste twee jaar geen winst. Je moet je helemaal inwerken in de proble matiek van dat nieuwe bedrijf vooral nu de bureaus zich steeds minder uit sluitend met reclame bezighouden maar ook met bijvoorbeeld marke ting. Voor de klant is zo'n operatie economisch gezien trouwens ook niet zo gunstig". Dat een klant desondanks naar een ander bureau stapt, is volgens Paul Mertz soms wel en soms niet begrij pelijk. „Het komt wel voor dat je bij verlies van een account de klant ge lijk geeft; dan vind je zelf ook dat je het niet zo goed hebt gedaan. Maar ze gaan soms ook wel om mysterieuze redenen v/eg; je vraagt je af in welk opzicht een ander bureau het dan be ter doet." Wasmiddelen De Amerikaanse reclameman Jerry della Femina beklaagde zich tijdens een bezoek dat hij onlangs aan Ne derland bracht over de anti-reclame stemming die in Amerika zou heersen en die er de belangrijkste, zo niet de enige, oorzaak van zou zijn dat het de Amerikaanse reclamemakers zo slecht gaat. Van een anti-reclame-stemming in Nederland wil Paul Mertz nog niet spreken, waarbij hij overigens de na druk legt op het woordje „nog". Wel meent hij dat de ook in dit land waarneembare weerzin tegen reclame al een zeer directe invloed heeft op de hooate van de budgetten. Een bewi-'s daarvan ziet hij in de „nogal omstreden advertentie" die de vereniging van wasmiddelenfabrikan ten begin deze maand in de dagbla den plaatste, nadat er protest tegen het gebruik van allerlei wasmiddelen was gerezen. „Die advertentie besloeg niet een hele pagina, wat makkelijk had gekund. Ze hebben het op een vrij klein oppervlak laten afspelen." Andere rol Paul Mertz voegt eraan toe dat hij dat ..erg verstandig" vindt van de fa brikanten. „Ik verwacht", zegt hij. „dat die ongebreidelde groei van de reclame echt tot het verleden behoort. Ook als de economische toestanden weer gezond zijn. zullen er niet meer van die grote sprongen worden ge maakt." De reclame, voorspelt hij, zal mis schien niet een minder belangrijke rol in het economisch en maatschap pelijk leven gaan spelen, maar wel een andere. De reclame zal een min der wervend karakter krijgen en zich- meer gaan toeleggen op het geven van zakelijke, objectieve voorlichting. „In feite", zegt Paul Mertz. „wees die advertentie van die wasmiddelen fabrikanten al in die richting. Recla me zou ook een instrument kunnen zijn voor die mensen die er nog geen gebruik van maken. In de cultuur zie je daarvan de eerste tekenen. Met re clame zou je ook gebieden toeganke lijk kunnen maken die buiten het di recte economische gebeuren liggen." Het klinkt paradoxaal, maar Paul Mertz zou zich kunnen voorstellen dat reclame een rol gaat spelen in de .beperking van de consumptie. „Daar voor is een mentaliteitsverandering nodig en die kan mede door middel van reclame worden bewerkstelligd. Anders dan in bijvoorbeeld kranten kan een afzender zijn filosofie ge richt, bestuurd overbrengen; bij re clame kan hij de dingen in de hand houden." Overheid Ook de overheid zou in de gedach- tengang van Paul Mertz zo'n „afzen der" kunnen zijn. Voor manipulatie is hij niet zo bang. In Duitsland en Zweden, zegt hij, adverteert de over heid oc-k, zonder dat de parlementaire democratie geweld wordt aangedaan. De overheid kan concrete zaken, zoals de verlenging van de leerplicht of, zoals indertijd in Zweden, de om schakeling van links op rechts ver keer, door middel van reclame onge kleurd toelichten. Het is natuurlijk wat anders, en Paul Mertz is het daarmee wel eens, als de overheid door middel van re clame omstreden zaken gaat „verko pen". Wordt het niet bedenkelijk als bij een noodzakelijk geachte verhoging van de bijdrage aan de Navo een nogal gebrekkig toespraakje van de BRUSSEL (ANP) De procureur des konings bij de rechtbank in Brus sel heeft gistermiddag geëist dat Mario R. (22) alias Tijl van Limburg, tot een strenge straf wordt veroor deeld. Hij gaf niet aan hoe hoog die straf volgens hem zou moeten zijn. Naar het inzicht van de procureur moet het een strengere straf zijn, maar het deel dat onmiddellijk ingaat hoeft niet per sé groter te zijn dan het onvoorwaardelijk gedeelte. Hij pleitte voorts voor een onder toezicht- stelling tijdens het onvoorwaardelijke gedeelte van de straf. De maximum straf voor de misdrijven die Mario R. volgens de procureur pleegde dief stal van de Liefdesbrief van Vermeer met inklemming en afpersing is vijf jaar. De twee verdedigers achten niet be wezen dat Mario zich in strikt juridi sche zin heeft schuldig gemaakt aan de hem ten laste gelegde feiten. Zij vroegen vrijspraak voor Tijl van Lim burg. Tijdens de pleidooien kwam op nieuw een telefoontje binnen dat een bom was geplaatst in de rechtszaal. De procureur stelde de president op de hoogte, die op zijn beurt de aan wezigen inlichtte. De zaal werd niet ontruimd. Nadat de president de uitspraak van het vonnis had bepaald op woens dag 12 januari, verliet Mario R. onder applaus van het publiek geboeid de rechtszaal. DEN HAAG In november zijn in ons land 14.570 nieuwe woningen ge reed gekomen, 2400 meer dan in no vember van het vorige jaar. Het aan tal gereedgekomen woningen in de periode januari tot en met november (elf maanden) was 121.130. tegen vo rig jaar in dit tijdvak 103.502. Aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek in een voorlopig overzicht over de woningbouw in november. Prinses Christina is gisterochtend op .Schiphol aangekomen, waar zij door haar moeder werd afgehaald. Prinses Christina, die zang studeert in Canada, zal de kerstdagen op Soestdijk doorbrengen. premier wordt vervangen door ceen goed geoliede reclamecampagne, waarbij, om met Paul Mertz te spre ken, de afzender zijn boodschap in de hand kan houden? Hoewel Paul Mertz de bezwaren die daartegen kunnen rijzen niet ter zijde schuift, meent hij dat ook in zo'n geval van reclame gebruik kan worden gemaakt. „Je kunt in zo'n re clameboodschap gewoon zeggen wat de overwegingen zijn geweest, zeggen wat de motiveringen zijn. En kijk eens, je moet natuurlijk uitgaan van ,de integriteit van de reclamemakers." Op de tegenwerping dat juist die integriteit, terecht of ten onrechte, nogal eens in twijfel wordt getrok ken. zegt Paul Mertz: „Voor een deel is die twijfel terecht. Er loopt in de reclame ook een aantal kwaaie pieren rond. Afgezien daarvan heeft de re clame heel lang als de gebeten hond gefungeerd. Het beeld van anderen kunnen wij wel veranderen, dat van onszelf kennelijk niet. Maar ik dacht dat zo langzamerhand dat ongunstige imago echt wel de wereld uit is." Liefdadigheid Al met al ziet Paul Mertz zijn toe komstdromen voorlopig nog niet in vervulling gaan. De verwezenlijking van die dromen is door de recente ontwikkelingen in het reclamewezen, meent hij, eerder vertraagd dan dich terbij gebracht. „Het hele culturele traject, het wel- zijnstraject, dat zit ook allemaal zon der geld. En het punt is niet dat re clame te duur is. Het punt is alleen: als je je wilt uiten, dan kost het dui ten. Die professionele-begeleiding is niet zo duur. Er wordt in de reclame ook erg veel liefdadigheid bedreven. Daar sta je wel eens verbaasd van. Reclame wordt paj duur als je met je handel in de kranten wilt." (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het Algemeen Orgaan Voedselvoorziening, de overkoepelende organisatie voor de ondernemingen in de voedings sector, heeft zich tegen het principe van de Europese Commissie ge keerd om alleen bedrijven, „die bestaansrecht hebben" subsidie te verlenen. DEN HAAG De officier van ju stitie bij de rechtbank in Den Haag heeft gisteren een jaar gevangenis straf waarvan drie maanden voor waardelijk, met een proeftijd van drie jaar en aftrek van het voorarrest ge- eist tegen de 58-jarige J. W. V. uit Den Haag. Aan V. was ten laste ge legd het plegen van ontucht met zijn stiefdochtertjes van elf en veertien jaar en met een stiefzoontje van der tien. De rechtbank wijst 4 januari vonnis. Van een verslaggever AMSTERDAM De procureur-ge neraal bü het gerechtshof heeft be vestiging van het politierechtcrvonnis van 250 gulden boete geëist tegen de 53-jarige expediteur J. H. uit Am sterdam. wegens belediging van ge meenteraadslid voor de Bejaarden Partij en oud-voorzitter daarvan J. Mosterd uit de hoofdstad. De verdachte was ten laste gelegd, dat hij begin april op een vergade ring van de partij in de hoofdstad tegen Mosterd had gezegd: „Zo, werk je nu voor de bejaarden, je was toch lid van de N.S.B. Weet ie nog dat je in Rusland kinderen, die om brood kwamen vragen hebt geschopt? Na de oorlog heb je mensen verraden, die in kamp Laren sigaretten binnensmok kelden". Ter zitting verklaarde iH„ dat hij niet had gezegd, dat Mosterd NSB'er was geweest, maar „nationaal-socia- list". H. kende Mosterd uit de tijd dat beiden tijdens de tweede wereldoor log in Rusland waren. Voor het hof zei de verdachte Mosterd niet te heb ben willen beledigen, maar alleen een feit vaststellen. GEEN WRAAK Hij was zeer verwonderd dat Mos terd pogingen deed om in de Tweede Kamer te komen. De bejaarden moes ten volgens hem weten wat voor een man Mosterd was. In H's Russische periode was Mosterd diens meerdere bij de NSKK. „Het was geen wraakoefening, maar ik kon het niet verdragen dat dergelijke mensen in de Tweede Ka mer zouden komen. Ik ben gestraft en heb met geschaamd toen ik mijn burgerrechten terugkreeg. Ik hoopte iets goed te kunnen maken van wat ik fout had gedaan", zei de verdachte. Op 4 januari uitspraak. In zijn jaarverslag schrijft het AOV, dat de Europese Commissie systematisch bezig is zelfstandige on dernemingen in de landbouw, handel en industrie uit te schakelen door collectieve ondernemingsvormen te bevoordelen. „Wij kunnen het niet accepteren, dat de overheid of de Europese kom missie bij voorbaat zegt, dat die en die onderneming geen bestaansrecht heeft en vervolgens systematisch te werk gaat om de door haar niet ge wenste onderneming het bestaan on mogelijk te maken," zo schrijft het AOV. BOERENLEIDERS De organisatie verwijt de boeren leiders in de EEG, dat ze teveel van de gedachte uitgaan, dat de inkomens van de landbouwers wel gegaran deerd zijn als de prijzen voor land- bouwprodukten maar hoog genoeg zijn vastgesteld. Het AOV vindt, dat de inkomens van de boeren niet alleen maar met prijsverhogingen kunnen worden op geschroefd. Dat zal leiden tot een steeds grotere bescherming van de boeren binnen de EEG tegenover de buitenwereld. ONDERNEMER Het AOV vindt, dat de handel, met de landen buiten de EEG zo vrij mo gelijk moet zijn. En ook binnen de EEG zullen de boeren prijzen voor hun produkten moeten krijgen, die in de eerste plaats bepaald zijn door de marktverhoudingen. Dus hoge prijzen voor produkten, waarvoor een goede afzet bestaat en lage prijzen voor goederen, waarvan er teveel zijn. Het AOV zegt. dat de boer zich in de eerste plaats als een ondernemer moet gedragen, die zijn produktie probeert af te stemmen op de vraag. Er bestaan echter veel boerenbe drijven, waarmee geen behoorlijk in komen is te verdienen omdat ze te klein zijn of niet doelmatig zijn inge richt. Dit probleem kan alleen wor den opgelost door een goed structuur beleid, vindt het AOV. Aan landbouwers, die op zo'n onge schikt bedrijf zitten en die (nog) niet geholpen kunnen worden met het structuurbeleid, moet een aflopende inkomenstoeslag gegeven worden, stelt de organisatie voor. Zij vindt, dat de overheid bij de steun aan de boeren ook in de eerste plaats de omstandigheden voor ieder een zoveel mogelijk gelijk moet ma ken en het verder aan de ondernemer moet overlaten. DJAKARTA Tot het histo rische afzetgebied van de Neder landse industrie wordt na Duits land vooral Indonesië genoemd. Dit afzetgebied is na de oorlog grotendeels verloren gegaan aan Japan en andere landen. De nieuwe monetaire regelingen, die dit weekeinde in Washing ton werden getekend, kunnen echter invloed hebben op de toe komst van die Nederlandse pto- dukten in Indonesië. Men mag immers niet vergeten dat de gulden ten opzichte van de Japan se yen niet minder dan 6 procent goedkoper is geworden. Voor de In donesische afnemer betekent dat, dat Het is haast onmogelijk om in de operette-stad Wenen een foto te maken die niet sfeervol is de prijs van de Nederlandse produk ten zonder enige prijsverlaging 6 pro cent gunstiger is komen te liggen dan de Japanse. Dat is geen geringe verlaging, waarmede de invoer uit Nederland die vooral ook beïnvloed wordt door de lange vaartijd via Kaap de Goede Hoop, zeker meer interessant wordt. In hoeverre Nederland van die gun stige keer een goed gebruik kan ma ken. is nu nog moeilijk te zeggen. Zeker is, dat de economische con junctuur met een stijgende werkloos heid de noodzaak met zich brengt juist naar de mogelijkheden, die nu op zulke historische markten als In donesië voor de Nederlandse uitvoer bestaan, uit te zien. Een van de mogelijkheden, die voorlopig wel niet gerealiseerd zal kunnen worden, ligt op het gebied van de verbetering van de leverings condities. De Indonesische importeur verliest immers bij aankoop van Europese in dustriële produkten alleen al aan rente voor geopende akkreditieven minimaal 3 procent ten opzichte van de invoer van goederen uit Japan. Dat is voor de meestal met kredie ten van banken werkende Indonesi sche handelshuizen niet erg aantrek kelijk. Bij de uitvoer naar Europa ontvangt de Indonesische exporteur meestal pas betaling van zijn cliënt wanneer de goederen reeds aangeko men zijn in de Europese bestem mingshaven. Dat kost hem twee maanden rente of 6 procent aan de banken. Om de gunstige regelingen, die in Washington zijn verkregen, ook in de praktijk gunstig op de Nederlands- Indonesische handelsbeweging te la ten inwerken, zou het Nederlandse bedrijfsleven zich bovendien over het vraagstuk van de kosten, die de Indo nesische handel bij in- en uitvoer naar Nederland meer moet dragen dan bij die naar Japan, moeten bui gen. Wellicht is de tijd gunstig om deze materie in het belang van de Nederlandse werkgelegenheid onder de ogen te zien. BONN (AP) West-Duitsland en Algerije zijn overeengekomen de di plomatieke betrekkingen te herstellen die in 1965 door Algerije werden ver broken, omdat Bonn diplomatieke banden met Israël aanknoopte. De uitwisseling van ambassadeurs zal zo spoedig mogelijk geschieden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9