product vaak van huisvlijt Officieren willen het leger ingrijpend stroomlijnen reschilpunten deren fixon en Heath niet Winst van Vredestein lager dan vorig jaar Wet minimumloon wordt steeds meer ontdoken "I Extra f 2,5 miljoen voor Groningse universiteitsbouw Politie onderzoekt verdrinking weduwe ipport gaat in tegen opvatting defensie erkorting van werktijd bij tork in Assen Gratis reizen 2 januaridagen op uw 65+kaart WOENSDAG 22 DECEMBER 1971 'rijs van de stad Genèvedie in 1959 voor het eerst werd uitgereikt |et mooiste horloge van het jaar, had in 1971 als opgelegd thema „het |ede)i van een electronisch dameshorloge, zonder paarlen of edelstenen". trste prijs ging naar „Arabesque', een creatie van Bulova, Biel-Zwit- kd (bovenaan links) Eervolle vermeldingen werden toegekend aan tZurich (bovenaan rechts) en aan Bulova, Biel (onder links en rechts). Van onze parlementsredactie DEN HAAG Voor de voortzet ting van de universiteitsbouw in Gro ningen heeft minister De Brauw nog 2,5 miljoen gulden extra beschikbaar, zo deelde hij gisteren in de Tweede Kamer mee. In tegenstelling tot Hilversum en Rotterdam bestaat er volgens de be windsman in Emmen geen behoefte aan een hogere technische school. In verband met de herstructurering van het hoger beroepsonderwijs en het universitair onderwijs kon de be windsman ook geen enkele toezegging doen voor Leeuwarden. De heer Van Dijk (VVD) voerde nog als verweer aan, dat in het rapport over een Frie se universiteit al rekening wordt ge houden met het geïntegreerde hoger onderwijs. o Van een onzer verslaggevers UTRECHT De rijkspolitie is gis teren begonnen met een onderzoek naar de omstandigheden van de ver drinking van de 48-jarige mevrouw A. J. van Engelen - Van Breukelen uit Harmeien. De vrouw verdween zaterdagavond spoorloos en werd gis teren verdronken gevonden in een sloot in haar woonplaats. De Utrechtse officier van justitie mr. J. C. van den Berg besloot een onderzoek in te laten stellen. De mo gelijkheid dat de vrouw door een misdrijf om het leven is gekomen wil hij niet verwaarlozen. Gisteravond had het onderzoek nog geen resultaat opgeleverd. Van onze Haagse redactie HAAG Het hoofdbestuur van de Algemene Christen rsvereniging (ACOV)meest stafofficieren, heeft een aantal pende wijzigingen voorgesteld om tot een doelmatiger defen- ictuur te komen. Enkele concrete voorstellen zijn: korps mariniers zou .reerd moeten worden met het commandotroepen. Het korps iers heeft geen Navo-taak en j de landmacht de plaats in n nemen van een van de briga- n integratie van de marine aartdienst (MLD) met de ko- jke luchtmacht. Het mld-squa- in Suriname zou opgeheven e worden. koninklijke marine zou de hy- ifie en het loodswezen moeten irengen bij het ministerie van er en waterstaat. et korps mobiele colonnes zou edragen moeten worden aar» het" van binnenlandse zaken. fschaffing van het transport- Iron van de luchtmacht dient te Doelmatigheid jer aanbevelingen zijn gepubliceerd les, het maandblad van de ver- Jig en zijn eerder toegezonden td Ie commissie Van Rijckevorsel, die in opdracht van de regering de doelmatigheid van de krijgsmacht onderzoekt. Het hoofdbestuur gaat er van uit. dat Nederland zijn Navo-ver- plichtingen zo goed mogelijk gal na komen. Om dit te bereiken zal er een doel matiger defensiestructuur moeten ko men, die een voortdurende stijging van de defensie-inspanning moet voorkomen. Een zo goed mogelijk uit gavenbeleid is nodig, wil althans de krijgsmacht geloofwaardig blijven. Ander systeem In dit kader stelt het hoofdbestuur voor af te stappen van het huidige verticale systeem, waarbij leder der krijgsmachtonderdelen een zo groot mogelijke zelfstandigheid heeft, en over te stappen naar een meer hori zontaal systeem. De huidige samenwerking door middel van een groot aantal raden en twintig centrale diensten, met leder eigen voorzitters, staven en adminis traties leidt tot een ingewikkeld pa troon met veelvuldig overleg en trage besluitvorming waarbij een doelmatig fMILTON (Reuter, AP) pe diepgaande besprekingen i president Nixon en pre- Heath zijn niet alle me- sverschillen tussen de twee pingsleiders bijgelegd. Op de i dag van het tweedaagse werden de wereldpro- |en filosofisch benaderd, ter- J gisteren de verhoudingen fen Oost- en West-Europa ter fke kwamen. ton en Heath hebben uit tacti- overwegingen hun geschillen de benadering van het Pa- conflict opzij gelegd en zich itreerd op pogingen de vluch- en andere slachtoffers van de ikse oorlog te helpen. Des- 'ks noemde Nixon het gesprek Van onze correspondent SEN Stork-Pompen NV te t behorende tot het VMF-con- neeft voor 135 van de 176 werk os een werktijdsverkorting van toeent aangevraagd om te begin- voor de duur van zes weken, de werknemers zal dat geen fi- fIJ le^e gevolgen hebben. Ttoaak is het achterblijven van de _a£hte omzetgroei op de voor K-Pompen belangrijkste markten, jkh» door is de voorraad belangrijk iqi« ?°men- Er is overleg gepleegd Ve ondernemingsraad en de vak- de meest uitgebreide discussie die ik ooit met premier Heath heb gehad". De meningsverschillen tussen Enge land en Amerika bestaan niet alleen op het punt van Pakistan, maar ook over Nixons China-politiek en zijn economische maatregelen. Wat Pa kistan betreft vonden de twee heren elkaar in de beslissing de Verenigde Naties aan te moedigen actie te on dernemen bij het handhaven van het bestand en bij de acties op het hu manitaire vlak. Engeland en Amerika hadden in de Veiligheidsraad verschillende houdin gen ingenomen. De Britten vonden net onzin resoluties te introduceren waarvan bij voorbaat vaststond dat ze door een Russisch veto getroffen zouden worden. BEWIJZEN? De regering-Nixon meent dat door haar druk de Sowjet-Unie naar India werd gedreven en zodoende Indira Gandhi heeft opgeroepen een bestand in acht te nemen, zodra Dacca geval len was. Maar de Britten menen dat er geen enkel bewijs is dat India spe cifieke bedoelingen in Pakistan heeft en dat er ook geen bewijzen zijn voor de bewering dat de Sowjet- Unie druk op India heeft uitgeoefend. EUROPA Verder bespraken de twee heren wat voor verhoudingen China met de Sowjet-Unie zal hebben, wat dat zal betekenen voor landen die gren zen aan de twee landen, wat de wes terse wereld eraan zal moeten doen en wat de gevolgen zijn voor de derde wereld. Maar een van de belangrijkste pun ten waren de nieuwe verhoudingen tussen Engeland en Amerika, die noodzakelijk zullen zijn nu Engeland op het punt staat toe te treden tot Europa. beleid nauwelijks tot stand kan ko men, aldus het hoofdbestuur. Het meent dai een' doelmatig beleid alleen kan worden bereikt indien de departementale leiding beschikt uver een centraal en geïntegreerd beleids orgaan. In de aanbevelingen aan de commissie Van Rijckevorsel wordt hiervoor een concreet plan uitge werkt. Met. deze opvatting spreekt het hoofdbestuur zich in feite uit tegen de opvattingen van minister Dc Koster (defensie). De,ze acht, blijkens zijn memorie van toelichting op de begroting 1972, de positie van de hui dige krijgsmachtorganisatie in princi pe juist. Volgens het hoofdbestuur dient echter niet alleen de top van het ministerie van defensie drastisch te worden gereorganiseerd, maar ook het apparaat zelf. Zo stelt het een integratie voor van onder meer de financiële rechtspositie binnen de krijgsmachtonderde.'en, de welzijnszorg, de geautomatiseerde persooninformatiesystemen en het wetenschappelijk onderzoek. Samengaan Andere voorstellen zijn: integratie van de drie afzonder lijke krijgsmachtstafscholen, het KIM en KMA. Samengaan van de drie militaire geneeskundige diensten. Integratie van de inlichtingen- en veiligheidsdiensten, de juridische diensten, de kantinediensten, de ver bindingen, de bewakingskorpsen eyi de krijgsraden. Het hoofdbestuur, waarin onder meer zitting hebben kolonel T. J. Geus, overste M. Vader. Overste J. Voskuil en Kapitein P. M. T. Boone kamp van de militaire academie zal in januari door de commissie van Rijckevorsel worden gehoord. Aangenomen wordt dat de,ze aanbe velingen een vrij forse inbreng bete kenen, omdat zij zijn gemaakt binnen het raam dat Nederland aan zijn Na- vo-verplichtingen voldoet en door of ficieren, die dagelijks met de gang van zaken binnen de krijgsmacht worden geconfronteerd. De ACOV omvat ruim 2.000 beroeps- en reserve-officieren. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „Wij verko pen een illusie. In deze donker ste tijd van het jaar hebben de mensen behoefte aan wat extra licht. En wanneer de kerstboom lichtjes veelvoudig weerkaatsen in de glazen kerstballen, geeft dat de mensen een kinderlijk plezier". Dit zeggen de heren Ad. J. Vroom en W. Borgonjen, die jaarlijks voor Vroom Dreesmann al die artikelen inkopen, waar mee wij doorgaans ons huis in de Kerst tijd versieren. Met dat inkopen begin nen de heren al vroeg. Nog maar nau welijks is de kerstboom afgetuigd en zijn slinger,s, klokies en ballen weer voor een jaar naar zolder verhuisd of zij zijn al op weg naar Polen, Tsjechoslowakije en de DDR. waar het leeuwedeel van de gla zen kerstversiering vandaan komt. „De spullen moeten in januari besteld worden, willen we ze in oktober in huis hebben", zeggen ze. Gezi nsproduktie Ballen, trompetjes en ook de piek voor het topje van de kerstboom zijn in de Oosteuropese landen voornamelijk pro- dukten van huisvlijt. Vader koopt lange glazen staven en blaast deze dan In pri mitieve oventjes tot het gewenste model. Figuren, zoals trompetten worden In vor men geblazen. Zijn de ballen afgekoeld, dan worden ze gevuld met zllvernltraat en vervolgens in warm water heen en weer bewogen. Na enige tijd slaat het zilvernitraat tegen de binnenwand neer en is de bal in zijn eenvoudigste vorm ge reed. Een kerstbal is een uniek produkt, want in tegenstelling tot vele andere produkten is hij aan de binnenkant ver zilverd. Het eventuele schilderwerk op de ballen wordt door moeder en kinderen gedaan. Vervolgens pakken zij thuis het kerstgoed in de bekende in vakjes ver deelde doosjes. Uitstervende zaak Alles, van de eerste bewerking tot en met de emballage is dus gezinsarbeid, maar volgens de heren Vroom en Bor gonjen is de kersthuisvlijt een uitsterven de zaak. Ook in Oost-Europa kunnen de mensen in de industrie nu eenmaal meer verdienen. Naast Polen, de DDR etc. leveren ook West-Duitsland en Nederland nog een klein aandeel in de glazen produkten, maar uit Japan en Honkong blijkt tegen de verwachting van buitenstaanders in niets te komen. Het vervoer over zo'n grote afstand Is te duur, want de goedkope artikelen ne men veel plaats in. Wel uit het Verre Oosten komen lametta, kleine plastic voorwerpen en versiering van aluminium folie. Ballen Wie kerstversiering ter sprake brengt, spreekt het eerst over de glazen ballen en klokken, maar toch vormen deze ar tikelen niet de hoofdzaak. Kaarsen ne men 40% van de omzet aan kerstartikalen voor hun rekening, elektrische verlichting, kerststallen, plastic bomen lametta, etc. ook 40% en de glazen boomversiering tenslotte maar 20%. Die plastic bomen (prijs f 35 tot f 50) zijn sterk in populariteit toegenomen. De laatste 3 4 jaar is de omzet van dit uit Italië afkomstige artikel verdubbeld. De filialen van V D In Zuid-Nederland meldden het eerst een behoorlijke afzet van plastic bomen, in het algemeen trou wens lopen de mensen beneden de gro te rivieren voorop wat de „kerstmode" betreft. Modegevoelig Gekleurde ballen winnen in West- en Noord-Nederland langzaam terrein, ter wijl zij in het Zuiden al langer veel ge vraagd waren. Bij die kleuren is het pu bliek modegevoelig. Ballen in hippe kleu ren als paars etc. gaan er goed in. Vandaar, dat de inkopers bij hun mode afdeling te rade gaan, wat de nieuwste ontwikkeling zal zijn. Op het gebruike lijke kerstrood zijn zij bijzonder kien bij hun tocht door vele landen, om dat het overal anders is. Kerstrood uit Italië bijv. doet het niet bij het Neder landse publiek. Daarom vragen de heren Vroom en Borgonjen, waar ze ook ko men om „coca-colarood". Kerststallen Verrassend is de mededeling van de heer Borgonjen, dat verkoop van kerst stallen weer stijgende is. nadat dit pro dukt toch wel een beetje passé leek. „Misschien speelt hier mee, dat men het weer als bij moeder thuis wil hebben", zegt de heer Vroom. Toch is het pro dukt veranderd. Vroeger kocht men twin- tigdelige stallen, dat waren huisjes met losse gipsen figuren. Maar die losse groepen verdwijnen. Nu komen er complete sets van hout vezel, gemengd met plasticstone, waar bij de figuren zijn vastgelijmd. Niet al leen katholieken kopen stallen. Dat heeft V D ondervonden toen men vroeger eens probeerde de stal te verkopen in da toenmalige „roomse hoek" van het wa renhuis. De afzet liep meteen terug, want protestanten kwamen daar niet. Andere landen De Nederlandse warenhuizen besteden veel meer aandacht aan kerstversiering dan het grootwinkelbedrijf in de om ringende landen. Daar is Kerstmis dè gelegenheid om elkaar cadeus te geven. Dat betekent dat allerlei afdelingen, die geschikte cadeau-artikelen voeren meer ruimte nodig hebben en die ook krijgen. De opbrengst per m2 verkoopopper vlakte is nl. hoger dan bij de kerstver siering, waarvoor de Nederlandse waren huizen dankzij het cadeautjes geven met Sinterklaas wel ruimte hebben. Dit in te genstelling tot bijv. in Duitsland waar kerstversiering veelal door de drogist wordt verkocht. Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag (behalve zaterdag 1 januari). jaarkaart p.p. f 50.- voor echtpaar f 75.^ 3-maandskaart p.p. f20.- voor echtpaar f 30.- NS-legitimatiebewijs of pasfoto('s) èn een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of trouwboekje), meebrengen, Vraag de folder aan het loket. voordei's uit met NS DEN HAAG Het geconsoli deerde bedrijfsresultaat van het Vredesteinconcern (rubberpro- dukten) over 1971 zal lager zijn dan dat van 1970, ondanks het bereiken van een nieuw hoog tepunt in de omzetten, zo blijkt uit een tussentijds bericht. Een nadere indicatie over de hoogte van omzet en resultaat kan het bedrijf op dit moment nog niet geven. Vorig jaar bedroeg de omzet 303 min. Als belangrijkste oorzaak van het minder gunstige resultaat beschouwt Vredestein de afwikkeling van de vo rig jaar ontstane en inmiddels afge ronde kwestie met Goodyear en B. F. Goodrich. Bovendien had Vredestein te kampen met een achterblijven van de orderbezetting in enkele bedrijven. Vredestein heeft in 1971 op andere fronten duidelijke winstpunten be haald. Zo heeft de sinds 1970 in divisie- verband werkende onderneming een andere detaillering opgeleverd tot duidelijke en versnelde beleidsvoe ring. Verder zijn gunstige resultaten bereikt met de invoering van taak- verruiming en werkoverleg. Positief wordt vooral geacht de af sluiting van een onzekere periode rond de toekomst van de onderne ming. Door het bereikte akkoord is Vredestein als zelfstandig opererende eenheid opgenomen in het B. F. Goodfich-concern. Dit heeft duidelij ke perspectieven geopend. Thans vindt een uitgebreide oriëntatie plaats over de diverse terreinen waarop samenwerking mogelijk is. Werkgroepen zijn bezig te onderzoe ken, op welke wijze aan de nieuwe situatie een verantwoorde vorm kan worden gegeven, waardoor Vredestein een stevige basis voor verdere groei kan worden geboden. Promoties: tot doctor ln dc geneeskunde: H J. M. Glelen en H. P. J. M. Beerepoot (beiden katholieke universiteit Nijmegen) en mej. Harrebome (Universiteit van Am sterdam: tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen: H. H. van Barne- veld. O. Lljnman cn H. .J van Linde (R. U. Groningen). J. W. M. Dekker (Univ. van Amsterdam). J. H. Kcljcr en M. M. van Balgooy (R. u Lelden). L. Wals, J Zaagsma en J. Noordhoek (Vrije Universi teit), en S. Bagchee (R. U. Lelden): tot doctor Inde landbouwwetenschappen: R. E. Labruyere (L. H. Wageningen); Tot doctor ln de rechtsgeleerdheid: .J W. van Dunne (R. U. Lelden) en K. S. Sharpies (Univ. van Amsterdam: tot doctor in de letteren: .J Buursink R. U. Groningen). SCHIPHOL De KLM zal morgen de vluchten op New Delhi (India) hervatten. Deze waren na het uitbre ken van de oorlog tussen India en Pakistan voorlopig van het diensten schema afgevoerd. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Boers- ma (sociale zaken) heeft de in druk gekregen dat de wet op het minimumloon steeds meer wordt ontdoken. De bewinds man beschikt niet over precieze cijfers, maar wel had hij aan wijzingen dat er steeds meer lonen beneden het minimum loon worden betaald. Drs. Boersma zei zich ongerust te maken over deze ontwikkeling. Zoals bekend heeft de SER in het verleden geadviseerd geen strafsanctie ln te stellen op het nakomen van het uit betalen van het minimumloon. Maar drs. Boersma vond dat de SER het probleem van de strafoplegging maar opnieuw moet bekijken. Minister Boersma deelde dit gister avond mee bij de behandeling van het wetsontwerp dat het mogelijk maakt dat het minimumloon gelijk met de sociale uitkeringen wordt aangepast aan de loonontwikkeling. Er wordt op het ogenblik een enquête gehouden naar de praktijk van het minimumloon. In afwachting van het resultaat van dit onderzoek wil de minister in 1972 aan de SER advies vragen om het minimumloon in 1973 struktureel (dat betekent een extra verhoging) aan te passen. Namens de regeringspartijen had drs. A. de Boo (OHU) hierover een amendement ingediend. Mr Van Lier (PvdA) wilde een regelmatige struk- turele aanpassing in de nieuwe wet opnemen. Minister Boersma liet de beslissing over deze amendementen aan de Tweede Kamer over. Hij gaf de voorkeur aan het amendement-De Boo. De minister van sociale zaken liet gisteren de Tweede Kamer verder nog weten dat volgëhs zijn indruk steeds meer werknemers cm inkomen genieten Slechts gelijk aan het mini mumloon. De enquête van sociale za ken zal ook hierover de juiste cijfers verschaffen. In Amerika is het verboden om in personeelsadvertenties een leeftijd te noemen. Daar zijn argumenten ge noeg voor. Men redeneert: het gaat om de beste man of vrouw op die plaats. Daar zijn die en die capaci teiten voor nodig. We zullen wel zien wat er uit de sollicitatiebüs komt. Hier pleegt het bedrijfsleven te adverteren metleidinggevende functie, we zoeken iemand met veel ervaring, gedegen kennis van zakn enz. enz. en dan ergens onderaan: „We denken aan iemand van onge veer 26 jaar" of „Maximum leeftijd 35". Dat de vele ervaring wel eens pas na 26 kan komen en de volle ont plooiing van een mens na 35 is een vervelende omstandigheid, die men liever niet bedenkt. Wat een beetje gek is want de psychologische test is tegenwoordig een sollicitatie eis. Maar ja, het bedrijfsleven is de baas, dat zegt de regering zelf. Ze kienen het maar uit. Met de lonen en de prijzen. Waarom echter staatssecretaris Scholten van financiën er nog een schepje bovenop moet doen, is wel een raadsel. Hij heeft een staatsprijs van 2500 gulden uitgeloofd voor degene, die in klare taal de belastingplichtigen eens wil vertellen hoe het zit met ons belastingstelsel. Dat is nogal in- Grens gewikkeld en alleen experts kunnen er wijs uit. Een nobel streven, zou men zeg gen. Maar er zit een addertje onder het gras. De schrijver of schrijfster dient wel maximum 35 jaar te zijn Een oudere kan blijkbaar de wijs heid niet in pacht hebben.... En zo die de wijsheid wel heeft laat hij of zij vooral zijn of haar mond houden. Wie ben je nog na je vijfendertigste,-. Een oude sukkel. Die ervaring van je is verkalkt. Nog even en de AOW begint bij veertig.... Alleen als je in het opper-wijste college van Staat wordt benoemd, in de Raad van State, dan is de mini mum leeftijd 35 jaar.... Een grappige inconsequentie van de wetgever ten aanzien van de thans geldende moraal. Maar alweer, wat wil je? Die wetten zijn oud, stokoud. Althans naar huidige maatstaven. Nu de wijsheid eindigt met 35. Een beetje triest wel voor de poli tici van nu, die ergens in de verte een ministerportefeuille als lokkend toekomstperspectief zien hangen. Tegen de tijd, dat ze aan het bod hopen te komen zal de kans verke ken zijn, gewoon doordat ze elke 365 dagen een jaartje ouder worden. En boven de 35 behoort geen be windsman te zijn, want dan is zijn wijsheid verbruikt. Zie de advertenties, zie de uitlo- ving van een staatsprijs....

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7