Joud Smit maakt film vandiep Haagse Transvaalbuurt Telefooncomputer van de PTT werd wereldprimeur Premie Spaarplan. Deed u in1966al mee? Onderzoek naar hart en vaatziekten wordt grondiger aangepakt )pbouwwerk moet van bewoners zelf uitgaan Huizenbouw in Wateringen eist gaande studie Econoom bepleit irse maatregelen »m te overleven" Premier Heath voor Haags Mannenkoor? Sorteermachine voor kleingeld bij PTT In november meer faillissementen Investering van twaalf miljoen Vervanging van 1500 telefonistes Vergaderingen „De Tien Gemeenten" in het openbaar 5 WOENSDAG 22 DECEMBER 1971 )EN HAAG ..Het opbouwwerkt is dringend nodig voor het cnigingsleven en gespreksgroepen en al die dingen meer. maar een buurt leefbaar te houden, geloof ik dat de buurt zichzelf oet inspannen. De opbouwwerker is dan welkom als hij waar volle tips heeft, voor de rest moeten we 't zelf doen". )e heer J. van der Geer, huis- lilder van beroep, heeft de zin i opbouwwerk zo treffend on- streept dat de cineast Boud it aan zijn in opdracht van Nationale Raad voor Maat- appelijk Welzijn gemaakte n over de Haagse Transvaal- k de titel gaf voor de moeten we 't zelf doen". ■{Van der Geer, de enthousias- II voorzitter van de Buurtver- (tiging Leefbaarheid Engelen- Lg, is geruime tijd aan het ird in de dertig minuten du- film, een documentaire ir opbouwwerker Frans Kie- In ons land heeft hij 89 lega's. Nu is van die hele scala van sociale zieningen in een wijk. de behoef- 1 die er zijn, de wensen die er le- I, het onbehagen dat zich door een rek aan communicatie doet gelden Dichtstbevolkte wijk in Den Haag DEN HAAG De Transvaal- wijk, begrensd door het trajekt m lijn 11, Loosduinsekade, De La Reyweg en Hoefkade heeft meer dan 23.000 inwoners. De huizen die in de dertiger jaren werden gebouwd staan dicht op elkaar. Er zijn minder bejaarden dun iedereen denkt, hoger dan het landelijke gemiddelde, maar lager dan het stedelijke gemiddelde. Het is de dichtstbevolkte wijk van Den Haag, direct gevolgd door de Schilderswijk. ROTTERDAM Als we de hele industrie in Nederland, èn de ogovens, zouden sluiten, zou ons 6,3 procent van het nationaal in- inien kosten en 100.000 werklozen, at heeft drs. F. Muller van de Eco- imische Hogeschool in Rotterdam tgerekend. In de themadag „Met deelneming.. (n programma om te overleven" ARA-radio, vandaag) gaat hij uit- ggen dat we dat dus best zouden innen doen. 6,3 procent van het na- Inkomen is eigenlijk de in- amstenstijging van twee jaar, rede- ert drs. Muller, dus dat betekent t we twee jaar lang niet zouden roeien. De gevolgen zijn in enkele iren zonder grote ingrepen op te ingen, meent de Rotterdamse eco- «m, We zouden met zijn allen de nsumptie wat moeten beperken, de sparingen wat moeten opvoeren en i in de anti-vervuilingsindustrie, tomen 100.000 mensen werk te ge melijkheden scheppen om de vrij- bijvoorbeeld openbare diensten als onderwijs en gezondheidszorg. tolgens Muller heeft zijn bedrijfs- litingsolan geen invloed op de be- Efflbalans. een heel wat levendiger filmwerk te maken, maar Boud Smits opdracht hield meteen al een zekere beperking in. De film die hier en daar iets van de resultaten van het opbouwwerk laat zien is in feite uitstekend discus siemateriaal. „...voor de rest moeten we 't zelf doen" moet dan ook beslist niet als documentaire over de Transvaahvijk worden gezien, maar is een trefzeker pleidooi voor opbouwwerk dat zich steeds meer weet te ontplooien. In Den Haag zijn op dit moment tien opbouwwerkers actief. Er zijn plan nen om dit aantal uit te breiden. In Boud Smits vlot verfilmde plei dooi voor het welzijn van de bevol king komt opbouwwerker Frans Kie kens sympathiek over. Hij is niet zo gemaakt. De mensen die hem kennen willen geen kwaad woord over hem horen. Kiekens vindt dat opbouw werk overal denkbaar is. Niet alleen in een saneringsbuurt of op het plat teland, maar ook in een nieuwbouw wijk of in de zogenaamde sjiekere wijken; het is niet gebonden aan wat men noemt „sociaal zwakkere wij ken". Wat is sociaal zwak? Zijn die sjiekere wijken, waar niemand nie mand kent. en niemand niemand helpt in feite niet sociaal zwak? Bloemenkoopman Krijgsman die in beeld komt in de documentaire drukt het heel simpel, maa^ gemeend uit: „Het opbouwwerk zelf, daar weet ik niet zo veel van, maar ze kunnen in ieder geval wel een heleboel verande ren. Ten goede van de buurt, ten goe de van de jeugd, voor alles". VUIST Af en toe duikt een affiche op van een mannetje met een hele grote vuist die voor actie pleit. Maar dat mannetje moet er grotendeels nog achter zien te komen voor wie die grote vuist bedoeld is. Boud Smit: „Het milieu, het politie ke spel, de grondspeculanten, de in dustrieën, waarvan het kleine man netje met de grote vuist zelf een machteloos, maar gretig consument is. De gemeente heeft tenminste nog een adres". EIGEN VISIE De bewonersgroepen komen in beeld die heftig met elkaar over een bepaalde zaak discussiëren. Het wijk en dienstencentrum in de Transvaal- wïjk heeft Boud Smit als aanloop en slot gekozen, immers het vervult' een .nuttige functie ih de wijk, ook al be staat er kritiek op. Boud Smit zelf is het die zijn visie op dit centrum geeft. Als hij een lokaaltje laat zien waar mensen op de dokter wachten vindt hij dat een ziekenhuissfeertje. Ook heeft de cineast die een grote mate van sociale betrokkenheid „de monstreert" de jeugd aan het woord gelaten, die meewerkt aan een onder zoek naar de behoeften inzake speel- gelegenheden in de wijk. Inderdaad, de wijkbewoners moe ten ook zelf de handen uit de mou wen steken. De opbouwwerkers heb ben de taak hen bewust te maken van een of andere „rotsituatie" waarin ze zich bevinden. IDENTIFICATIE Maar nooit mag het voorkomen dat een opbouwwerker zich met de be volking identificeert. Dat is z'n vak niet, wel de identificatie met een be paald vraagstuk dat in de wijk leeft. De film, die kon worden gemaakt met een subsidie van het Koningin Juliana Fonds, is tegen een huurprijs van ƒ25verkrijgbaar bij de afde ling voorlichting van de Nationale Raad voor Maatschaopeliik Welzijn, Stadhouderslaan 146. Den Haag. Van een verslaggever DEN HAAG Als zou blijken dat Wateringen een rol in de Haagse ag glomeratie zou moeten spelen, is een- diepgaande studie nodig van de ver schillende kanten en vraagstukken die met een eventuele omvangrijke woningbouw in Wateringen verband houden. Dit is de slotsom van een gesprek dat minister Udink (volks huisvesting) gisteren in Den Haag heeft gehad met vertegenwoordigers van de provincie Zuid-Holland en de gemeenten Den Haag. Rijswijk en Wateringen. In de Haagse agglomeratie moeten de komende tien jaar 100.000 huizen worden gebouwd, waarvan er 25.000 in Zoetermeer moeten komen. Bij het zoeken naar verdere oplossingen wordt ock gedacht aan „Haagse" wo ningbouw in Wateringen. Vergeet dan niet uw premie over 1966 nog vóór het einc^e van dit jaar aan te vragen. Komt u te laat dan vist u achter het net. Aanvraag indienen (uiterlijk 31 december a.s.) bij de instelling waarbij u in 1966 hebt gespaard. Vèrgeet het niet. Dat zou jammer zijn. U hebt er immers recht op! SS Publikatie van het Ministerie van Sociale Zaken. DEN HAAG Die Haghe Sanghers hebben premier Edward Heath het erelidmaat schap van hun koor aangeboden, en hem tevens verzocht het koor binnenkort te dirigeren. Een ver- zoek dat bij Heath wel in goede aarde zal zijn gevallen, gezien zijn geslaagde directie-beurt bij het Londens Symfonie Orkest die hij onlangs met veel enthou siasme waarnam. Definitieve af spraken zijn nog niet gemaakt, maar de mogelijkheid bestaat wel dat Die Haghe Sanghers hun publiciteitsstunt er door zullen krijgen. Van onze redacteur wetenschappen ROTTERDAM Opnieuw is in Rotterdam een baanbrekend onderzoek aangekondigd naar mogelijke maatregelen tegen hart- en vaatziekten. De Rotterdamse GG GD gaat on der leiding van zijn directeur prof. dr. L. Burema bestuderen hoe doel treffend een bevolkingsonderzoek op hart- en vaatziekten zou kunnen werken. Dit gebeurt in samenwerking met de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) en met een startsubsidie van het ministerie van volksgezondheid. Drie maanden geleden kondigde de Medische faculteit Rotterdam haar project IMIR aan, een onderzoek naar de mogelijkheid hartinfarcten te 'zien Opbouwwerker Frans Kiekens in gesprek met cineast Boud Smit DEN HAAG In de steden Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, U- trecht en Eindhoven, zal de PTT bin nenkort bij wijze van proef een nieuw soort sorteer- en telmachine voor klein geld (dubbeltjes en kwart jes) in gebruik nemen. De machine sorteert het geld, terwijl aan het lo ket een elektronische teller de stand bijhoudt. De telmachines die dat werk nü doen, blijven gewoon in gebruik. Het aantal kantoren, waar grote hoeveel heden klein geld kunnen worden in gewisseld, zal aanzienlijk worden uit gebreid. Deze kantoren zullen dan ook guldens en rijksdaalders gaan uitgeven en innemen. AMSTERDAM In november zijn meer faillissementen uitgesproken dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Er werden nl. 255 bedrijven en personen failliet verklaard, tegen 217 in november 1970. Het aantal faillissementen dat in de eerste II maanden werd uitge sproken ligt met 2289 aanzienlijk ho ger dan in dezelfde maanden van 1970, toen 2164 bedrijven en personen failliet gingen. Dit blijkt uit een overzicht van Van der Graaf en Co. In de provincie Noord-Holland (excl. Amsterdam) werden in novem ber 26 faillissementen uitgesproken tegen 25 vorig jaar. in Amsterdam 43 (18). in Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 25 (28), Den Haag 8 (8), Rotterdam 17 (14), De Transvaalbuurt in Den Haag heeft weinig groen. Aan de leef baarheid wordt hard gewerkt. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een wereld primeur op telefoongebied be leefde Rotterdam vandaag. In het telefoongebouw aan de Waal haven werd officieel de eerste door een computer bestuurde te lefooncentrale ter wereld aan de PTT overgedragen door de heer B. Lundvall, president-directeur van Ericsson telefoonmaatschap pij uit Zweden. Tevens is het de eerste semi-elektronische ver- keerstelelooncentrale in Neder land. De installatie die tot nu toe twaalf miljoen gulden heeft gekost, is in staat 2400 inkomende en 2400 uitgaande lyncn te bedienen. Wanneer de centrale geheel is volge bouwd zijn dat er 15.000 inkomende en 15.000 uitgaande. Zelfs bestaat de mogelijkheid te zijner tijd het geheel op te voeren tot 30.000 lijnen. Deze lijnen komen vanuit het télé- foondistrict Rotterdam en gaan naar de rest van Nederland en de wereld (auotmatisch) en vice versa. Maar ook- een groot deel van de internatio nale gesprekken uit een groot deel van ons land komen hier. binnen. De computer vervangt in feite 1500 telefonistes. De capaciteit is door het gebruik van de computer als bestuur der van de centrale zo groot dat er een half miljoen nationale en inter nationale telefoongesprekken kunnen worden verwerkt in 24 uur. De be trouwbaarheid is hoog opgevoerd. Volgens een eis van de PTT mogen er in veertig jaar slechts twee uur sto ring zijn. Het geheel is zo opgebouwd dat wijzigingen in systemen, tarieven, signalering, nummers e.d. via pons banden snel kunnen worden aange bracht. CONTROLE De mogelijkheid bestaat zelfs de computer en de centrale vanaf een andere plaats te bedienen. De compu ter onderwerpt zichzelf en de omrin gende apparatuur geregeld aan con trole. Via een schrijfmachine wordt een eventuele storing meegedeeld. In feite zijn er twee computers. De een doet het werk. de andere verricht precies dezelfde handelingen om in geval van storing op hetzelfde ogen blik de taken over te nemen. Een derde apparaat controleert voortdu rend of de twee computers wel het zelfde doen. Zo niet dan probeert dit apparaat de computers zelf bij te re gelen. Ook de geheugens zijn dubbel uit gevoerd. evenals de belangrijkste ap paratuur van de centrale. Wanneer tijdens een onderzoek of tijdens een vergelijking van de tweelingcompu- De bedieningsruimte en -appa ratuur van de nieuwe computer gestuurde telefooncentrale in Rotterdam. dingen. Daarom is nu deze tweede buiten het centrum gebouwd. Nog in studie is welke volgende districtscen trale computerbestuurd wordt. Volgend jaar zal verder de eerste semi-elektronische abonneecentrale (als proef van Philips) in Utrecht- Overvecht in bedrijf komen, gevolgd door de eerste definitieve in Wormer- veer. Op deze centrales zijn, in te genstelling tot districtscentrales, de abonnees aangesloten. Het wordt dan mogelijk de moderne zeer snel wer kende drukknoptoestellen in bedrijf te riemen. ters een fout wordt ontdekt, dan wordt niet alleen gewaarschuwd, maar de computer gaat tevens probe ren de apparatuur zodanig te reorga niseren dat het verkeerd werkende onderdeel wordt uitgeschakeld terwijl de rest van dc apparatuur normaal blijft functioneren. Het is de bedoeling dat zowel de twee internationale centrales en de ruim twintig districtscentrales in ons land in de loop van de jaren zo wor den uitgerust. De PTT geeft echter voorrang aan uitbreidingen boven vervanging. In het geval van Rotter dam had men het probleem dat de districtscentrale aan de Coolsingel geen ruimte meer had voor uitbrei- LEVENSDUUR Een probleem is in feite de lange levensduur van die moderne centrales van 35 tot veertig jaar. In het jaar 2000 zijn er dan nog steeds centrales volgens het klassieke systeem. Op het ogenblik verdubbelt het interlokale telefoonverkeer zich elke zeven jaar en het internationale verkeer elke vijf jaar. Een voorbeeld van betrouwbaar heid is ook de door Ericsson in 1923 geleverde (toen eerste) automatische telefooncentrale die nog steeds in Rotterdam-West tot tevredenheid in dienst is. Rotterdam had ook in 1952 een wereldprimeur op telefoongebied. Dat was toen Ericsson de eerste met kruisschakelaars uitgeruste verkeers- centrale in dienst stelde. Dc nieuwe districtscentrale aan de Waalhaven is nog niet volledig in be drijf. Dit zal geleidelijk gebeuren. Ter gelegenheid van deze mijlpaal voor de PTT is er in het gebouw een expositie ingericht van alle moderne computer- en telecommunicatiesyste men. Deze apparaten zijn alle in wer king. De expositie blijft tot en met 7 januari. Men heeft echter slechts toe gang als groep en na afspraak (tel. 573100). aankomen' en een behandeling in te stellen nog voor de eigenlijke aanval. Deze studie werd financieel mogelijk gemaakt door de Hartstichting. Het nieuwe project van de GG GD is eer stap die logisch volgt op de nog in volle gang zijnde studie naar de technische kanten van het bevol kingsonderzoek. Tot nu toe worden 'risicofactoren' opgespoord. eigen schappen zoals te hoog gewicht .rook gewoonte, samenstelling van het bloed, waarvan men weet dat zij vaak samengaan met hartkwalen. Men probeert er achter te komen welke factoren het belangrijkst zijn om zo een combinatie van medische tests te vormen die redelijke infor matie over de kans op hartkwalen verschaft zonder onbetaalbaar te worden. Interesse? Maar als dat bereikt is, is het nog niet verantwoord om zomaar met een massaal bevolkingsonderzoek te be ginnen. Ten eerste is het de vraag of de mensen inderdaad aan zo'n bevol kingsonderzoek willen meedoen. Als de helft niet komt is het de vraag of de hele organisatie wel zin heeft. Nu zal die opkomst gezien de ervaring met proefonderzoeken wel meevallen, maar het moet toch afzonderlijk be keken worden. Ten tweede en dat is nog wèl zo belangrijk wat moet men aan met de mensen die volgens zo'n onderzoek een verhoogd risico lopen op hart- en vaatziekten? Pas als het mogelijk blijkt het risico voor deze mensen te verkleinen, heeft het hele onderzoek zin gehad. Hierop richt zich nu het project van de Rotterdamse GG GD. Risicofactoren Een steekproef uit de Rotterdamse mannen tussen 45 en 56 jaar zal wor den uitgenodigd, vrijwillig deel te ne men aan een onderzoek waarbij risi cofactoren worden opgespoord. Dege nen die bepaalde risicofactoren heb ben, zullen, alweer op vrijwillige ba sis, gedurende een jaar een behande ling kunnen ondergaan die erop is gericht, die risicofactoren te verklei nen. Hierbij wil men de gedragsfac toren onderzoeken die een rol spelen bij de daadwerkelijke bereidheid om een behandeling van langere duur te ondergaan, de behandeling die in fei te het nut van het bevolkingsonder zoek uitmaakt. Als deze gegevens bekend zijn kan men bij het opzetten van een bevol kingsonderzoek op grote schaal tot op zekere hoogte voorspellen wie deel neemt en blijft deelnemen. Ondertus sen zullen in het Rotterdamse project ook het kostenaspect en de verhou ding met het bestaande systeem van gezondheidszorg worden bekeken. PIJNACKER De vergaderingen van het algemeen bestuur van de drinkwaterleiding „DE TIEN GE MEENTEN" zullen in het vervolg in het openbaar worden gehouden. Dit werd besloten in de laatst gehouden vergadering. In die vergadering werd ook de be groting 1972 behandeld. Deze begro ting vertoont een nadelig saldo van 166.000. Omdat de laatste boekjaren met een redelijk voordelig saldo kon den worden afgesloten zullen de ta rieven in 1972 niet worden verhoogd. Overwogen wordt om het aantal meteropnemingen en het aantal nota's terug te brengen van 4 tot 3 per jaar. Daarmee kan een besparing van ruim ƒ20.000 per jaar worden bereikt. Het dagelijks bestuur zal nog bezien of die besparing nog op een andere wij ze te realiseren is. De nieuwe burgemeester van Pijn- acker. de heer mr. R. F. H. Hempe- nius, werd tot lid van het dagelijks bestuur benoemd. Over de ontwikkeling van het be drijf werd aan de vergadering mee gedeeld dat in de loop van 1972 wel licht de 29.000ste afnemer zal worden aangesloten; in 1962 telde het bedrijf 12.000 afnemers. In 1962 verbruikte een gezin ge middeld 95 m3 water per jaar. tegen vermoedelijk 133 m3 In 1972.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5