Zwart echtpaar zoekt huis in Westerville Sjeik Moedjiboer Rachman 1 uit gevangenis ontslagen ■r 3! jMj Zware explosie in Parijse flat Kurt Waldlieim - een geboren diplomaat EGYPTE NIEUWE BELOOFT GLORIE S! SI !S|V! SI S! II il i! lf.ll fï II !5 - =S 12 ii Interneringskamp in Ierse republiek Leider Awami-liga nu in huisarrest Man gearresteerd die na dodelijk ongeluk doorreed Het weer in Europa m Vermoeden na aflevering ledikanten „Monetair akkoord van betekenis voor hele wereld'' Leone wellicht Italië's nieuwe staatshoofd 11 WOENSDAG 22 DECEMBER 1971 RAWALPINDI (Reuter) De leider van de Oostbengalese Awa- jniliga Sjeik Moedjiboer Rachman, is uit zijn gevangenschap in i 1 West-Pakistan ontslagen. H(j bevindt zich nu onder huisarrest. Hazim Pirzada. een medewerker an de nieuwe Pakistaanse presi- ent Bhoetto, heeft meegedeeld, dat J ij niet kan onthullen waar de 51 lig arige Sjeik Moedjib zich thans op- oudt. (Pirzada wordt minister van oorlichting in de nieuwe Pakistaan- regering, die Bhoettto aan het vor- s ien is). ;la Sjeik Moedjiboer werd op 25 maart •arresteerd, toen de voorganger an Bhoetto, Jahja Chan, het Paki- tyj taanse leger opdracht gaf in Oost- akistan op te treden, teneinde een reigende afscheiding van Oostt-Pa- itan te voorkomen. een toespraak gisteren beloofde r.fchoetto al, dat Sjeik Moedjib uit de evangenis ontslagen zou worden. Dat! Maatregelen pte Verder heeft Bhoetto zijn bewind roAiieuwe stijl" gestalte trachten te ge en door een serie maatregelen af te .in ondigen, die ondermeer alle minis- ars, gouverneurs en andere over- lidsfunctionarissen opdracht geeft 'Z6 jortaan toeristenklasse te reizen en r tl He gunsten aan familieleden en rienden verbieden. Verder is het de ikistani's. uitgezonderd studenten regeringsfunctionarissen, verboden het buitenland te reizen en heeft j straffen opgelegd door militaire ibunaals ongedaan gemaakt. Bhoetto heeft vandaag meegedeeld it het volk zich binnenkort over een ieuwe grondwet zal moeten uitspre- ai. Dit zal gebeuren door middel een constitutionele vergaderig door een referendum. 8 Idoi V eiliffheidsraad De Veiligheidsraad van de Verenig- i naties heeft gisteravond met der- Moedjiboer Rachman tien stemmen bij twee onthoudingen een resolutie aanvaard waarin „een duurzaam staakt het vuren en beëin diging van alle vijandelijkheden in alle conflictgebieden" op het Indiase subcontinent wordt geiëst. De Sowjet-Unie, die India steeds heeft gesteund en drie eerdere reso luties met veto's torpedeerde, onthield zich ditmaal. Het andere land dat zich heeft onthouden, is Polen. De wapenstilstand „dient van kracht te blijven tot, zo spoedig als uitvoerbaar is, terugtrekking van alle strijdkrachten plaats vindt naar hun respectieve grondgebieden en posities. [CAIRO (UPI, Reuter, AP) Igypte heeft de Arabieren be- tofd dat in de komende oorlog let Israël alle vroegere glorie steld zal worden. Morgen zal sident Abwar Sadat de uit- idelijke beslissing over de oor- Imet Israël nemen als de pre- cnt een ontmoeting heeft met belangrijkste militairen. neef 'Ct ivoor de tweede maal binnen een aai^and zal Sadat overleg plegen met opperste raad van de strijdkrach- waartoe de minister van oorlog zijn plaatsvervanger en de com- 577X indanten en chefs van staven van id-, zee- en luchtstrijdkrachten be en. GESLOTEN DEUREN Kort daarop zal een gezamenlijke ting worden gehouden van de optische volksvergadering en het ■ofdbestuur van de Arabische socia- ische unie. die achter gesloten iren zal plaats vinden. I06ft?e President' de minister van oor- en de minister van buitenlandse ten zullen dan uitvoerige rapporten er de toestand uitbrengen. Deze eks vergaderingen komt slechts en- kele dagen voor het einde van 1971 het jaar dat volgens Sadat niet zal verstrijken zonder een Egyptisch be sluit over oorlog met Israël. VERGELDING Een Israëlische patrouille is giste ren een kilometer diep Libanon bin nengedrongen en heeft twee huizen in een grensplaatsje opgeblazen, zo is bekend gemaakt. De Israëli's gaven de inwoners eerst opdracht te eva- cuëren, waarna ze de gebouwen op bliezen en zich op eigen grondgebied terugtrokken. Het plaatsje is gelegen' in het zogenaamde 'Fatach-land". De actie was een vergelding voor een ra- ketaanval uit Libanon op een Israë lisch plaatsje. DAMASCUS Syrië heeft inmiddels zijn militaire defensie rond Damascus versterkt, kort nadat het Syrische regeringsdag blad de beschuldiging had uitgespro ken dat Israël zijn troepen langs de grens had gemobiliseerd als voorbe reiding voor een inval in Syrië Da mascus, 's werelds oudste stad. ligt ongeveer 60 km van de Israëlische stellingen in de Golan-hoogten. West- Duitsland heeft gisteren de diploma tieke betrekkingen met Algerije her vat. met volledige inachtneming van de bestandslijn in Djammoe en Kasj mier". Op partijen wordt een beroep ge daan zich te onthouden van elke aktie welke de toestand op het .sub-conti nent zou kunnen verslechteren of de internationale vrede in gevaar zou kunnen brengen. De resolutie was ingediend door Somalië, Boeroendi. Sierra Leone, Ja pan, Argentinië en Nicaragua. De resolutie eist dat alle maatrege len worden genomen ter verzekering van de veiligheid van mensenlevens en inachtneming van de Geneefse conventies van 1949 betreffende de bescherming van en hulp aan zieken en gewonden, krijgsgevangenen en burgerbevolking. Op de internationale gemeenschap wordt een beroep gedaan het leed van vluchtelingen te helpen verzach ten en hun terugkeer mogelijk te ma ken. De secretaris-generaal is gemach tigd een speciale afgevaardigde aan te wijzen, belast met het aanbieden van goede diensten om humanitaire vraagstukken op te lossen. Gandhi Indiase regeringsfunctionarissen zijn niet erg bemoedigd door Bhoet- to's oorlogszuchtige redevoering van maandag. Mevrouw Indira Gandhi zei gisteren: 'De toestand is zodanig, dat ik niet weet of de oorlog voorbij is of niet' Daarom vroeg de premier de Indiërs 'vastberaden, zelfbeheerst en sterk te blijven'. Volgens India nemen de wraakoe feningen in Bangla Efcsj aanzienlijk af, nu de leden van de Moekti Bahini hun wapens inleveren. Desalniette min werden gisteren 11 collabora teurs rond Dacca om zeep geholpen. Inmiddels stromen vluchtelingen Dacca weer binnen en zijn de eerste 6.000 Pakistaanse krijgsgevangenen op transport geplaatst naar Agartala in India. BOCHOLTZ/HEERLEN De rijkspolitie van Simpelveld heeft gis ternacht de automobilist gearresteerd die zondagnacht op de Heiweg in Bocholt de 16-jarige scholier Huub Maassen doodreed. Behalve de 28-ja- rige automobilist V. uit Brunssum werd diens vriend, de 32-jarige G. uit Kerkrade aangehouden die tijdens het ongeval naast V. zat. De wagen die de voorruit stuk had en een re flector miste, werd gisternacht bij een familielid van V. in Brunssum gevonden V. heeft bekend de onge lukswagen te hebben bestuurd en Huub Kaarssen en twee vriendjes te hebben aangereden. Deze laatste twee waren na het ongeval in het zieken huis opgenomen doch konden gisteren weer naar huis. weer max. min. neer- temp. temp. slag gist gist. Amsterdam regen 13 s 4 Brussel motregen 13 12 0.3 Frankfort regen 13 9 0.2 Innsbruck mist 3 0 0 Kopenhagen bew. 10 5 0.2 Londen regen 15 11 1 Luxemburg misit 11 9 1 Madrid mist NEW YORK (AP) De Oostenrijker Kurt Waldheim, die op zijn 53ste verjaardag door de Veiligheidsraad tot se cretaris-generaal der Verenig de Naties werd benoemd, heeft geen papieren nodig om te be wijzen dat hij een diplomaat is. Zijn waardige houding maakt alle vragen overbodig, rotterdammer 8 11.8 mach 13 Zijn beheerste optreden en zijn uiterst verzorgde redevoeringen hebben hem in de 25 jaar, dat hij voor de buitenlandse dienst van Oostenrijk werkt, een voortreffelij ke naam bezorgd. Gezegd wordt echter ook, dat hij door diezelfde eigenschappen de Oostenrijkse pre sidentsverkiezingen in 1971 heeft verloren. Hij poogde toen de socialist Granz Jonas te wippen, maar hij kwam daartoe 260.000 stemmen tekort. Sommigen zeiden, dat hij in de kringen van de VN-diplomaten be ter bekend was dan in zijn eigen land. De Oostenrijkse pers heeft Wald heim zo nu en dan geplaagd met zijn VN-aspiraties en zijn mislukte campagne voor het presidentschap. Op een cartoon poogde hij de enor me zetel van de secretaris-generaal te beklemmen, zonder de kleine ze tel van de Oostenrijkse president aan te raken. Op een andere cartoon stond Waldheim in bergklimmersuitrus- ting naast het hoge VN-gebouw. Hij merkte op: „Ik zou wel eens van het uitzicht daarboven willen ge nieten". Waldheim heeft Oostenrijk steeds in het buitenland gediend, behou dens in een periode van twee jaar als minister van buitenlandse zaken in de Volkspartijregering van zijn land. Als Oostenrijks minister van bui tenlandse zaken heeft Waldheim de z.g. „operationele kalender" opge steld, die de gespannen betrekkin gen tussen Oostenrijk en Italië Majorca München Nice Parijs Rome Wenen Zürich onbew. bew. zw. bew. mist bew. bew. Zeker zes mensen zijn gisteren om het leven gekomen bij een krachtige explosie in een hoog flatgebouw in de Parijse voorstad Argentieul. Eerder had de politie gezegd dat er 18 doden waren, maar dit werd tegengesproken door de plaatselijke prefect. 113 be woners werden gewond, van wie 48 ernstig. De druk van de explosie was zo sterk, dat mensen, kerstbomen en meubilair door de ramen naar buiten werden geslingerd, zo vertelde een brandweerman. De ontploffing, veroorzaakt door een gaslekkage, vond plaats tijdens lunchtijd. Kort voor de ramp had een bewoner de brandweer gewaar schuwd, omdat hij een sterke gas- lucht rook. Enkele ogenblikken na dat de brandweer was aangekomen, deed de enorme explosie het gebouw schudden. Plafonds en binnenmuren stortten in. Alleen de buitenmuren bleven staan. In een straal van 50 meter werden talloze ruiten verbrij zeld. Slechts vijf kinderen bevinden zich onder de slachtoffers. De brandweer lieden hadden een hoger aantal ge wonde kinderen gevreesd, omdat juist de kerstvakantie begonnen was. Een groep van vijf kinderen op de derde verdieping werd gered door een ge wonde brandweerman, die erop stond door te gaan met zijn reddingswerk zaamheden ondanks zijn verwondin gen. DUBLIN, BELFAST (UPI, Reuter) Een regeringswoord voerder weigerde te bevestigen of te ontkennen, dat de Ierse premier Jack Lynch van het militaire kamp Curragh ten zui den van Dublin een verzamel plaats wil maken voor verdachte leden van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA). Het vermoeden dat een interne ringskamp wordt ingericht ontstond, nadat bekend was geworden, dat tus sen de 1500 en 2000 ijzeren ledikanten in het kamp waren afgeleverd. Nor maal wordt het door 500 militairen „bewoond". „ARROGANT" Er wordt ook verband gezocht met de rede, die Lynch vrijdag in het parlement heeft gehouden. Daarin noemde hij suggesties als zou de IRA de steun hebben van de meerderheid der bevolking aan beide zijden van de grens (tussen Ierland en Ulster), „arrogant". Over internering zei Lynch, dat er geen verandering zal komen in de po gingen van de regering, alle activitei ten van de IRA en andere subversie ve groepen te onderdrukken. Beide vleugels van de IRA, de „officiëlen" en de „voorlopigen" reageerden daar op met verklaringen, dat zij geweld zouden gebruiken om internering te voorkomen. ONBETEKENEND De laatste keer dat het kamp voor internering werd gebruikt was tussen 1956 en 1962. Er werden toen 200 ver dachte IRA-leden gevangen gehou den. Tijdens de tweede wereldoorlog werden er ongeveer 1000 verdachten vastgehouden. Een woordvoerder van het Ierse le ger bevestigde de aflevering van de ledikanten en „ander materiaal", maar liet weten dat het een pure zaak van het leger is, zonder speciale betekenis. BELFAST Gisteren is in Belfast een caféhou der omgekomen toen hij probeerde een bom te verwijderen, die daar door drie gewapende mannen was neergelegd. Het projectiel ontplofte, toen de caféhouder het wilde oppak ken. Ook in andere delen van Belfast werden bommen gevonden. Volgens het Britse leger zal het, aantal aanslagen toenemen, omdat de IRA gedreigd heeft, voor en tijdens de Kerstdagen het leven in Belfast te verstoren. Maandagnacht kwam een 20-jarig meisje om, toen scherpschut ters op een Britse patrouille schoten. Kurt Waldheim. heeft helpen verbeteren. Dit docu ment had ten doel vrede te bren gen in het vroegere Oostenrijkse Zuid-Tirol, dat sinds tientallen ja ren vrijwel onoplosbare nationali teit sproblemen werd geplaagd. Hij en zijn vrouw Elisabeth heb ben drie kinderen. Liselotte, die 26 jaar oud is, Christa van 12 en een zoon, Gerhard van 23. Van onze paj-Iementsrcdactie DEN HAAG Minister Nelissen van financiën heeft gisteren in de Tweede Kamer het akkoord van Washington ter oplossing van de mo netaire crisis in de wereld van grote positieve betekenis genoemd voor de gehele wereld, en niet in de laatste plaats voor de ontwikkelingslanden. De wereldeconomie kan zich nu ver der evenwichtig ontwikkelen en het gevaar van een handelsoorlog is afge wend. Voor Nederland Is van belang, dat. in verhouding tot de belangrijkste handelspartner (West-Duitsland) de concurrentiepositie is verbeterd. De opwaardering van de gulden kan op zichzelf voor de economie een afrem mend effekt hebben. Maar daar staat tegenover dat tal van onzekerheden in het internationale verkeer zijn weggenomen. Vandaag, als in de Tweede Kamer de begroting van financiën aan de orde komt, kan de Tweede Kamer in gaan op het bereikte monetaire ak koord. ROME (Reuter, UPI, AFP. DPA) De 63-jarige senator en oud-premier Giovanni Leone zal waarschijnlijk de socialist Giuseppe Saragat opvolgen als president van Italië. Leone werd door zijn Christen-de mocratische partij als kandidaat voor het presidentschap aangewezen in de plaats van Amintore Fanfani, die niet de vereiste meerderheid van 505 stemmen van de 1008 kiesmannen (le den van beide huizen van het parle ment) kon binnenhalen. Gisteravond werd voor de 20ste keer gestemd. De christen-democra ten onthielden zich echter opnieuw van stemming, omdat zij eerst met de andere partijen willen onderhandelen over de kandidatuur van Leone. Deze zou een goede kans maken op de ver eiste meerderheid. Kim, 8 jaar oud, komt opge wonden binnen stuiven. „Mam, nam, ik heb zwarte mensen ge nen bij die nieuwe huizen", reeuwt ze. Moeder veert op it de stoel, waarin ze ligt te innen. „Is het eerlijk?", vraagt „Welk huis?" „Ik heb het :ht gezien", zegt Kim nog eens ladrukkelijk. „Een zwarte man in een zwarte vrouw. Een blan- liet ze het huis zien. Het derde huis, geloof ik". Ze kijkt oorl nog even om de hoek van het (s p huis. „Ze zijn nu weg", zegt ze. «Komen hier nu negers te wo- pen?' nen, mam?" :t er „Dat weet ik niet kind", zegt moe der, terwijl ze weer achterover zakt in haar stoel en bedachtzaam een sigaret opsteekt. Kim gaat in het gras liggen en kijkt met de handen A UU onder haar hoofd hoe haar moeder i Tin zal reageren op haar nieuwtje. In net oudere gedeelte van Westerville schijnen een paar negergezinnen te Wonen Maar de nieuwe wijken, waar de tuinen groot en groen zijn, de huizen goed in de verf zitten en t yy het leven zoet lijkt, zijn lelie-blank. «Zullen ze kinderen van mijn leef- tijd hebben?", vraagt Kim als haar j jnoeder verder niets zegt. „Ik weet c het niet" zegt ze dan nog eens. „We M wachten -naar af". TRIEST "Tm =We wathten maar af. Het klinkt West. Alsof er binnen iets kapot ge slagen is. Misschien het sprookje dat de negers zich hier niet zouden dur ven vertonen. We wachten maar af. Want misschien is het nog niet zo ver. Misschien vindt het zwarte stel het huis te duur. Of misschien strui kelt het over de bijna onzichtbare hindernissen, die geraffineerd zijn opgesteld. „Ik heb niets tegen ne gers", zegt ze als Kim vertrokken is om het nieuws verder te versprei den. „als het maar nette lui zijn. Ik zou het zelfs prettig vinden als hier een stel verantwóordelijke negers kwam wonen. Dat zou ook goed zijn voor de kinderen" Ze weet dat de boze buitenwereld oprukt en ook vreedzame plaatsjes als Westerville niet zal ontzien. In het nabijgelegen Minerva Park, een fraaie villawijk, lijkt het uur der waarheid al aangebroken. Er zijn plannen aangekondigd om daar 234 gesubsidieerde huizen te bouwen. Twintig pet. van deze huizen zijn gereserveerd voor mensen, die van sociale zaken leven, en de rest zal worden verhuurd aan mensen die het iets beter hebben. Hetgeen waarschijnlijk allen zwarten zullen zijn, temeer daar het project gespon sord wordt door de negerorganisatie NAACP. Voor de inwoners van Mi nerva Park betekent het dat hun groen, hun status, hun scholen, hun vreedzame leventie. kortom hun pa- mdHsie. hedreigd wordt. Handteke ningenlijsten voor een veto over het nnralfze plan gaan van hand tot Mnd en de burgers schrijven in hei lige verontwaardiging brieven aan hun afgevaardigde, .hun senator en president Nixon. Sommigen schrijven ook de krant om ten heftigste te ontkennen dat er vooroordelen in het spel zijn: „De mensen van Minerva Park zijn het slachtoffer geworden van de zoge naamde intellectuele frase: jullie zijn racisten. Dit is bedoeld om ons in het defensief te dringen, maar wees ervan verzekerd, dat zal niet lukken. We zijn oprecht over de re denen van ons verzet tegen het bouwproject en we hebben die nauwkeurig bekeken, voordat we ze openbaar maakten". In de naar voren gebrachte be zwaren komt het woord „neger" niet voor. Daar gaat het immers hele maal niet om. Maar de scholen zul len overbevolkt raken, de water voorziening kan besmet worden, het rioolsysteem is nu al onvoldoende, het verkeer zal stoppen, het open baar vervoer zal het niet kunnen verwerken en er is geen voldoende recreatie. Bobby Klein, die deel uitmaakt van een kerkelijke groep, die een onderzoek instelt naar de affaire, zegt: „Wij hebben van beide zijden steekhoudende argumenten gehoord, liet is zeer gecompliceerd. Persoon lijk geloof ik dat er ook racisme in het spel is, maar er spelen ook ideo logische dingen mee: zoals huursub sidie en oppositie tegen staatsbe moeienis met plaatselijke aangele genheden. Maar als een reeks me ningen samenbalt om het project te verbieden, om negers weg te houden, maakt racisme daar deel van uit. Zelfs al zegt iedereen: Nee heus, ik ben de negers niet vijandelijk ge zind". „Ik moet de ondernemer gelijk ge ven als hij zegt: Als het hier niet kan, waar dan wel? Columbus moet zijn neger alternatieven bieden en op de lange duur zal dit heilzaam zijn voor de blanken, omdat explo sies ingebouwd worden dóór ze te scheiden en ze als tweede-rangs burgers te behandelen Racisme of niet. Het komt op het zelfde neer De neger is niet welkom in de voorsteden Uit de gegevens van de laatste volkstelling is komen vast te staan, dat in de afgelopen tien jaar in de Amerikaanse voorste den weinig of geen integratie heeft plaatsgevonden. In de voorsteden rond een stad, hier in het Midden- Westen verdubbelde het aantal zwarten zich van 700 naar 1400 in de jaren '60. maar in percentages uitge drukt betekende dit slechts een ver hoging van 0.19 naar 0.20 pet. VERKOCHT 'n Paar weken later- staat er een bordje VERKOCHT in de tuin van het nieuwe huis, dat het zwarte stel had bekeken. Maar de 'buurt hera demt als een paar dagen later een blank stel hun auto voor de garage parkeert en via de voordeur het huis binnen gaat. Ongeveer een maand later drukt het plaatselijke week blad de volgende ingezonden briel af: Als nieuw ingezetene van Wester ville, meen ik dat ik enkele van mijn gevoelens tot uitdrukking moet brengen. Toen ik de brochure: ..Westerville. het rustige, vreedzame stadje van Ohio" kreeg, voordat ik toetrad tot de staf van Otterbein College, meende ik dat ik me zon kunnen verheugen in een vriendelij ke sfeer. Maar sinds februari heb ik Westerville ervaren als één van de slechtste gebeurtenissen uit mijn le ven. Mijn frustraties, ontgoochelingen en woede werden gewekt toen me geweigerd werd verscheidene huizen te bekijken, die in deze krant te koop waren aangeboden door enkele prominente leden van deze gemeen schap, die erkende makelaars zijn. Mij werd dit recht ontzegd omdat ik zwart ben. Ik meen dat de houding van bepaalde makelaars niet de ge voelens van alle burgers van Wes terville weerspiegelen. Als hen ech ter wordt toegestaan dergelijke praktijken voort te zetten, zal het de gehele gemeenschap kwalijk geno men moeten worden. Het college York. Zuidoost-Azië. Fairborn (Ohio) nam de eerste stap door een zwart Amerikaan uit te nodigen toe te tre den tot de faculteit. Nu ligt de rest van deverantwoordelijkheid bij de burgers van Westerville. Ik geloof niet dat het college-be stuur moet interveniëren om een zwarte aan een huis te helpen, voor al als er wetten zijn die discrimina tie bij huisvesting verbieden. Als lid van de Amerikaanse luchtmacht heb ik gewoond in Denver (Colorado). BiloYt (Mississippi), Rome, New en Montgomery (Alabama) en daar om is het ongelukkig dat ik naar het vreedzame plaatsje Westerville ge komen ben om er huisvestingsdiscri minatie te ontmoeten. Het doel van dit schrijven is om u, burgers van Westerville, inzicht te geven in de ervaringen van een zwarte Amerikaan die in uw ge- meensehap komt wonen. Charles H. Showell Jr. Dit is het vierde artikel in een serie van zes. Morgen: Onze kinde ren zijn anders.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11