1HOETTO BELOOFT WRAAK OP INDIA Rotterdam zat in wolken van 8tank Woedende betogingen tegen Freule en Vondeling als Pieternel en Thomasvaer Het Kwartet het Weer linder zacht Dollarkoers f 3,2447 Toch kersttoespraak van koningin Juliana De Rotsen van Zervos Rapport Londens adviesbureau: Haven Rotterdam blijft grootste ter wereld Noordvietnamezen bezetten Vlakte I 1 I Lekkage bij Vondelingenplaat Leidse Courant Dinsdag 21 december 1971 52ste jaarb vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich Is ghebleven raijo hert ia teghenspoet!" jjjkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p.w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 1 8.00—19.00 uur. KARATSJI UPI, Reuter) Zoelficar Ali Blioetto. de nieuwe president van Pakistan, heeft gisteren zijn land terugkeer naar de democdatie en zijn leger wraak op India beloofd. De machtswisseling, had geen effect op de woedende anti-Khan-beto- gingen in verscheidene Westpakistaanse steden, waarbij Jahja Khan door verontwaardigde Pakistani's tot de galg werd veroor deeld. In zijn toespraak tot zijn natie, waarbij Bhoetto voor de vuist wegsprak, zei de nieuwe presi dent, dat Oost-Pakistan een 'on scheidbaar en overbrekelijk deel van Pakista vormt'. 'Wij zullen strijden voor Oost-Pakistan', riep Bhoetto, die zei dat India geen andere keus heeft dan of ge rechtigheid te aanvaarden of 'voor altijd een onverzoenlijke vijand' te hebben. Hij zei bereid te zijn de leiders van Oost-Pa kistan te ontmoeten om over een oplossing te praten, vooropge steld dat dit werd gedaan in het kader van één Pakistan en zon der buitenlandse inmenging. lerde hem eenentwintigen vóór i slaap viel. Naast mijn oppas- bent U me daarvoor nog 20 chuldigd. hter een front dat maandag- ag ons land passeerde werd e oceaanlucht aangevoerd, m de temperaturen tot 12 'n opliepen. Ook in de nacht n de temperaturen hoog: de ma lagen onder de 10 graden, oceaan nadert een nieuw dat behoort bij een om- ke depressie waarvan het tussen IJsland en Groen- ligt. Het ziet ernaar uit dat dere lucht achter dit front d morgen nog niet zal be- OMETERSTAND: heden 10 6,6 cm (1021 millibar), sty- Zon en maan December: zon op 8.46, onder maan op 11.29, onder 22.07 t. E.K. water *>g water, 12 december: :erdam le getij 7.08, 2e getij 6; Scheveningen 5.49-18.07; Kingen 4.41—17.03; .03; Ha- vliet aan de Zeezijde 18.35. Prins Bernhard, jongste zoon van prinses Margriet en mr. P. van Vol lenhoven, petekind van de Konink lijke Luchtmacht, kreeg gistermorgen een verjaarscadeautje: een model vliegtuig en een mobiele glijbaan van 2.50 meter hoog. Een delegatie van de luchtmacht kwam het ver jaarsgeschenk het Prinsje wordt zaterdag (Eerste Kerstdag) twea jaar op paleis Het Loo aanbieden. DEN HAAG De minister van fi nanciën heeft De Nederlandsche Bank gemachtigd, vandaag bij de handel in Amerikaanse dollars uit te gaan van een informele pariteit van ƒ3,2447 per dollar en daarbij een uiterste prijs voor de aankoop per „Ik wilde dat ik vandaag niet leef de". zei Bhoetto doelend op de India se zege en hij waarschuwde de India se minister van defensie zich niet „te verlustigen in een tijdelijke militaire overwinning". Sprekënd over de „do delijke crisis van het ogenblik, zei de nieuwe president ervan overtuigd te zijn dat Pakistan te voorschijn zal komen als een grotere en sterkere natie. Bhoetto beloofde een einde te Van onze radio- en t.v.-redactie HILVERSUM Op eerste kerst dag, zaterdag, houdt koningin Juliana een kersttoespraak, die door de NOS via alle drie de Hilversumse zenders van één uur tot kwart over één wordt uigezonden. Vorig jaar hield de Koningin voor het eerst geen kerstrede. Zij had de traditie verbroken, omdat zij meende dat zo'n toespraak geen zin had zon der een werkelijk dringende bood schap. Van de kerstviering van de ko ninklijke familie met het hofperso neel donderdag in het dorpshuis van Uddel zendt de NOS-radio een sa menvatting uit, 's avonds tussen zes uur en kwart over zes. In deze repor tage zal te horen zijn. hoe de Konin gin het kerstevangelie voorleest, voorts de samenzang en de toespraak van prins Bernhard. dollar in acht te nemen van ƒ3,17 3 16 en een uiterste 'verkoop- koers van 3,31 3/4. zullen maken aan de tirannie door de politie en aan de noodtoestand. „Misdaad" Naar Bhoetto bekend maakte is Jahja Khan, met enkele van zijn voornaamste medewerkers, uit het le ger ontslagen. De Westpakistani's stellen Khan persoonlijk verantwoor delijk voor het verliezen van de oor log tegen India, een „misdaad", waar voor hij door betogers ter dood werd veroordeeld. Woedende menigten be kogelden een Russisch kantoor, sta ken drie café's in brand en trachtten het Indiase hoge commissariaat te be legeren. De machtsovername door Bhoetto had geen effect op hun woe de Hoewel Khan c.s. zijn afgezet, schijnen Pakistans generaals nog steeds de touwtjes in handen te heb ben. Maar ook in Bangla Des'j is de rust nog niet teruggekeerd. In Dacca heb ben 21 intellectuelen verzocht om een militair proces tegen de Westpakista ni's die verantwoordelijk zijn voor het afslachten van Oostpakistaanse intellectuelen. Een UPI-correspon- dent was getuige hoe drie Razakars (hulp-agenten), die samen hadden ge werkt met de Westpakistani's gemar teld en terechtgesteld werden tijdens een overwinningsfeest. Een strijder van de Moekti Bahini, die eerst opge roepen had tot zelfbeheersing, deed ook mee aan de moorden. Zee-blokkade India heeft inmiddels de zee-blok kade van West-Pakistan verzacht in afwachting van de koers van de nieu we regering, hoewel de eerste woor den van Bhoetto onverzoenlijk klon ken en India opriepen tot ontruiming van Oost-Pakistan. Aan het (westelij ke) front werden gisteren geen ern stige schendingen van het bestand ge meld. Indiase militairen verklaarden wel, dat de Pakistani's vier bezette Indiase plaatsen in brand gestoken hadden. Dit zou plaats gevondenheb ben in het Chamb-distrikt in Zuid- Kasjmir, waar de laatste veertien da gen hard gevochten is. Ons nieuwe feuilleton Ons nieuwe feuilleton 'De rotsen van Zèrvos' is een verhaal van durf en moed, dat zich afspeelt op zee en op het land in een verre uithoek van Europa. De schrijver Colin Forbes, introduceert een strijdtoneel in Grie kenland in het voorjaar van 1941. En kele dagen voor de inval van de Duitsers in het militair zwakke Grie kenland verlaat een tyeerboot Istan bul vbor de gebruikelijke overvaart naar de golf van Zervos. Het klooster op de protsen van Zervos is van stra- ROTTERDAM De Rotter damse haven zal zijn positie als het grootste complex in zijn soort in de wereld voorlopig handhaven. Het zwaartepunt zal meer op de goederenomslag ko men te liggen. Het passagiers vervoer zal echter teruglopen tot een omvang, die te verwaarlozen is. Deze verwachting die geldt voor het jaar 1990 staat in een rapport van het Londense adviesbureau Freeman, Fox, WiltAirg Smith and Associates over het verkeers- en economisch on derzoek voor Rotterdam, Rijnmond en de haven De studie is verricht op verzoek van de Rotterdamse gemeen- BELGRADO (Reuter) Het Uit voerend bureau van de Joegoslavi sche communistische partij zal gere organiseerd worden om zijn taken doelmatiger te kunnen vervullen, zo meldt radio Belgrado. Tijdens een zitting van het partij-presidium is gisteren een voorstel ingediend om het huidige bureau van 15 leden te vervangen door een instantie die acht leden telt. De zes deel-republieken en de twee autonome provincies zouden dan elk een vertegnwoordiger in het bureau hebben. Tijdens de zitting worden 'ook voorbereidingen voor de partijconferentie van januari bespro ken. teraad en de raad van Rijnmond. Het onderzoek is begonnen in 1967. Het totaal aantal schepen voor de Rijn mondhaven zal naar verwachting in twintig jaar toenemen tot minstens 37.000 en mogelijk zelf tot 47 000 per jaar. Vanwege de grote omvang van de schepen zal de capaciteit van de waterwegen aanzienlijk moeten wor den vergroot, zo concludeert het ad viesbureau. Er worden 450.000 bin nenschepen verwacht. Het is niet nodig de havenfacilitei ten voor passagierslijndiensten uit te breiden. Het passagiersvervoer per zeeschip over lange afstand en zelfs het korte-afstandsverkeer (Neder- land-Engeland) zal in 1990 te ver waarlozen zijn. Daarentegen ver wacht het adviesbureau een omvang rijke toename van het aantal luchtreizigers vanaf de luchthaven Zestienhoven tot 2.5 of zelfs tot 4.3 miljoen per jaar op de lijndiensten. Het chartervervoer zal met vier tot zes procent per jaar toenemen. De omvang zal ongeveer 600.000 passa giers zijn. Het adviesbureau heeft een reeks van voorspellingen gedaan met be trekking tot het leven en werken in het Rijnmondgebied waarmee de overheid bij hét opstellen van ont wikkelingsplannen rekening kan hou den. De werkgelegenheid in het Rijn mondgebied is met een derde toegenomen tot 600.000 arbeidsplaat sen. De bevolking zal met 48 pet. stij gen. Het aantal auto's per duizend inwoners zal met meer dan 100 pet toenemen van 131 tot 268. tegisch belang voor de komende strijd in dit deel van het Middelland- sezeegebied. De Engelsen hebben hun beste specialisten, vermomd als pas sagiers, met de veerboot meegezon den. Het schip wordt voor de aankomst in de haven van Zervos al door de Duitsers overmeesterd en bezet. Met behulp van een Grieks verzetsstrij der, die op de boot aanwezig is en mede betrokken is bij de eerste ver metele acties, begint een adembene mende wedloop naar het klooster. Zullen de geallieerden öf de Duitsers deze sleutelpositie gaan bezetten? In deze wedloop vormt het ietwat mys tieke. verlaten landschap een weer barstig en angstaanjagend decor. Tel kens lijkt het erop of de expeditie van een handjevol Engelsen, aange voerd door een stoïcijnse maar hoogst intelligente Schot van de Britse ge heime dienst, zal mislukken. Vinding rijkheid en doodsverachting brengen de Engelsen naar de top. waar de monniken gekneveld in een kelder ruimte liggen. De rotsen van Zeros, uitgegeven in de vertaling van F. J. Franssen bij Hollandia n.v. te Baarn is een uiterst spannend verhaal, dat blijkens mede werking van het Britse oorlogsmu seum berust op authentieke gegevens. VIENTIANE (AP) Troepen van Noord-Vietnam en de Pathet Lao heb ben na drie dagen van zware aanval len de Vlakte der Kruiken in noorde lijk Laos bezet. HILVERSUM In het NCRV- programma „Eenmaal. ander maal" van Gerrit den Braber, dat dinsdag 4 januari 1972 wordt uit gezonden, treden Thomasvaer en Pieternel op in de traditionele nieuwjaarswens. Een bijzonder heid daarbij is, dat producer Toon Gispen voor deze rollen het oud-Kamerlid voor de CHU freu le Wittewaall van Stoetwegen (als Pieternel) en dr. Anne Von deling van de PvdA (als Thomas vaer) heeft weten te strikken. Eerder traden in dit program ma, dat bedoeld is om hartewen- sen van invaliden te vervullen, oud-minister Bouke Roolvink als Toon Stiefbeen en mr. Beernink als Bromsnor op. Evert Werkman schreef de tekst voor deze nieuw jaarswens, zoals hij dat ook ge woon was te doen voor de Stads schouwburg van Amsterdam. Over de inhoud wil Toon Gispen alleen maar kwijt, dat er een aantal politieke grapjes in ver werkt zijn, die betrekking hebben op de beide hoofdfiguren. Maandagmorgen zijn in de Stadsschouwburg in Amsterdam de opnamen gemaakt en deze gingen verrassend snel. Vooral als in aanmerking wordt geno men, dat er vooraf slechts een paar keer is gerepeteerd. Zowel de freule als de heer Vondeling hadden nog niet eerder aan to neel gedaan. Toen ze voor het programma werden gevraagd, reageerden beiden spontaan en stelden zich meteen beschikbaar. Toon Gispen: Met het optreden van Roolvink is het eigenlijk pas goed begonnen en er bestaat in Den Haag in politieke kringen veel belangstelling voor het pro gramma. Het zit er dan ook wel in, dat we nog meer politici in „Eenmaal, andermaal" zullen brengen, waarbij de opzet is, dat ze iets doen, wat ze niet eerder hebben gedaan. Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op geeft. Met kandelaar van sierlijk smeed werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk om cadeau te geven. Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: adres: woonpl. I betaling per k Mijn naam is: adres: woonpl: kwartaal maand Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant - antwoordnummer 267, Leiden ROTTERDAM Vele tientallen Rotterdammers hebben gister avond tussen negen en tien uur het nummer van de Centrale Meld en Regelkamer van Rijnmond gedraaid om er hun nood te klagen over een bijzonder doordringende en zo mogelijk nog onsmakelijker gaslucht die vooral in het noordelijk stadsdeel, en zelfs in de tien tallen kilometers van de Botlek verwijderde nieuwbouwwijk Om moord, werd waargenomen. Ambtenaren van het Openbaar Lichaam Rijnmond ontdekten, dat de bij zonder hinderlijke stank werd veroorzaakt door een lek dat tijdens schoon- maakwerkzaamheden was ontstaan op de chemische industrie Vondelingen plaat NV. Een slang was losgeraakt van een leiding waarin het gas wordt getransporteerd dat aan aardgas wordt toegevoegd om het een „luchtje" te geven. Tijdens naspeuringen bij Vondelingenplaat NV kwam men overigens tege lijk tot de voorlopige conclusie, dat de niet minder doordringende kattepis- lucht die het Rijnmondgebied enkele dagen lang heeft beheerst, waarschijn lijk ook van ditzelfde chemische bedrijf afkomstig is. Zekerheid daaromtrent krijgt men pas, wanneer het deel van de fabriek dat nu in verband met schoonmaakwerkzaamheden is stilgelegd, weer wordt gestart.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1