AJAX GEESTELIJK MOE eyenoord maakt geen indruk PSV neemt gedeeltelijk wraak: 1-1 Twente nog niet geheel gerijpt: 1-0 ft ft ft fi ÜAC niet ggespeeld de Kuip MAANDAG 20 DECEMBER 1971 MAASTRICHT PSV heeft de nederlaag (01) tegen MVV eigen terrein, aan het begin van het seizoen, maar ten dele nnen wreken. De Eindhovenaren kwamen in Limburg niet ■der dan 11. PSV startte overrompelend. Zo verrassend elden de Eindhovenaren, dat zij reeds na acht minuten een -1 voorsprong konden nemen door een doelpunt van Jos Dijk- a. MVV was echter niet aangeslagen. De Limburgers zochten ■t beleid de tegenaanval en het duurde dan ook maar twee juten, voordat Nico Mares met een kopbal de gelijkmaker iter Jan van Be veren deponeerde. PSV bleef in hoog tempo ivallen, hetgeen MVV ertoe dwong om zich geheel in de ver liging terug te trekken. De aanvallen van de pupillen van rt Linder waren echter dermate steriel, dat het doel van Frans rver nauwelijks meer in gevaar kwam. Vitesse-DWS 3-2 Itesse, met nieuwelingen Ko is (ex-MW) en Henk Vleeming •NEC), heeft een knappe presta- geleverd door DWS met 32 te ilaan. De beide nieuwe spelers ihten door hun ervaring rust in irnhemse formatie. Eén minuut rust prof-iteerde Vleeming van fout in de Amsterdamse defen- 1—0. Kort na de hervatting het weer Vleeming, die Vee- laai in staat stelde om Jan ;bloed voor de tweede maal te eren. Vitesse blies stoom af, ir de technisch betere Amster- ise formatie maakte hier onmid- jk gebruik van. Deij kers en brachten de stand op 22. e minuten voor tijd was het Gerritsen, die een corner van Prins goed afrondde: 22. Go Ahead-NEC 2-2 et conflict tussen Go Ahead neb Barry Hughes en de spelers het Deventer team heeft zijn dgen gehad. De Deventenaren en NEC in de Oostelijke derby een enorme grimmigheid, maar met grote onvoorzichtigheid, moet. Reeds in de eerste mi- schoot Jan Veen tra, in zijn ;heid, de bal achter zijn doelman Nico van Zoghel. Go zocht echter direkt de te- ival. In de derde minuut Ie Egbert ter Mors de gelijk- achter Nico de Bree. Kort Iwas het Eggenkamp, die NEC 12 schoot. Go Ahead speelde fa banque. Vijf minuten voor idden de Deventenaren suc- itz bepaalde de ruststand op [Na de hervatting ging de ont- als een nachtkaars uit. NEC kon enkele malen via 'de Jong gevaarlijk worden. treclit-Groiiiiigen 2-2 Utrecht dacht na de twee punten in de tweede helft, ge- 1 door Van Stijn en Van Veen. bzen te zitten. De pupillen van Jacobs begonnen aan een i die echter voor hen nare ge had. Groningen kon het i- |ief overnemen en uit een com- tussen Hijlkema en Bos kon Hugo Hovenkamp de marge tot 21 verkleinen. Nog zag Utrecht niet in, dat het op zijn tellen moest gaan passen. Vijf minuten voor tijd profiteerde weer Hovenkamp van dit nonchalante Utrechtse spel. Na een misser van Van Stijn was het voor hem geen probleem om doel man Hendriksen van Utrecht voor de tweede maal te verslaan. Eredivisie VitesseDWS 3—2 Go Ahead— NEC 2—2 MVV—PSV 1—1 Feyenoord— -NAC 3—1 UtrechtGroningen 2—2 TelstarExcelsior 1—1 Volendam— Sparta 1—2 Den Bosch- -Den Haag 2—3 AjaxTwente 1—0 Ajax 18 15 3 0 33 41—9 Feijenoord 18 15 31 39—8 Sparta 18 10 6 2 26 41—20 FC Twente 18 10 5 3 25 23—7 FC Den Haag 18 10 4 24 28—18 FC Utrecht 18 9 4 5 22 35—21 NEC 17 8 7 18 20—21 Go Ahead 18 7 4 7 78 28—27 MVV 18 8 2 8 18 19—21 Telstar 18 6 5 7. 17 21—27 NAC 17 5 6 6 10 23—28 PSV 18 4 6 8 14 23—20 FC Groningen 18 3 8 7 14 23—27 DWS 18 5 3 10 13 16—29 Excelsior 18 3 5 10 11 10—26 Volendam 17 1 5 11 7 7—30 Vitesse 18 2 3 13 1140 FC Den Bosch 17 1 4 12 6 9—38 Eerste divisie WageningenGraafschap 3—1 Roda JCVolewijckers 3—1 SW—Heracles 1—0 VVV—Willem II 1—0 AZ '67Veendam 3—0 HaarlemPEC 4—0 HVC—Fortuna 3—0 Blauw WitEindhoven 0—0 CambuurFSC 3—1 Haarlem 20 13 5 2 31 29—11 Heerenveen 2,0 12 5 29 29—12 Eindhoven 211 11 8 3 28 22—13 Roda JC 211 11 h 28 28—20 Wageningen 2(1 Jl 3 8 2n 28—25 AZ '67 2(1 8 4 ,24 24—13 Blauw Wit 2(1 fl 7 (22 20—15 FC VVV 2(1 7 H 7 20 23—19 SVV 211 8 4 8 20 23—27 Fortuna SC 2(1 7 8 19 26—24 PEC Zwolle 2(1 B 8 IK 23—27 Veendam 20 5 8 7 IK .21—28 Heracles 2(1 7 3 111 17 23—25 Cambuur 2(1 7 3 1(1 17 25—28 HVC 20 K S 9 17 20—30 Willem 2 20 8 9 IK 22—25 De Graafschap 2(1 6 4 10 18 20—24 DFC 20 h 9 18 18—25 Fortuna VI "li 7 9 IS 14—24 Volewijckers 20 4 7 1 15 15—24 Helmond Sport 20 3 7 10 13 17—31 AMSTERDAM, 20 dec. - Vandaag is Stefan Kovacs (51) in de Roemeense pro vinciestad Cluj aangekomen. Na ruim vijf maanden van hard werken heeft de trainer van Ajax voor het eerst de gelegenheid te genieten van een korte vakantie. Gister avond werd hij voor de Roe meense televisie uitgebreid geïnterviewd. En mocht Ko vacs trots verhalen van de wonderbaarlijk goede ver richtingen van de Europese kampioen Ajax. Waar ter we reld presteert een club het in achttien competitie-wedstrij den ongeslagen te blijven, onderwijl slechts drie ver- liespunten incasserend De zelfde club die in vier Euro pa Cupduels (Dynamo Dres den, Olympique Marseille) ongeslagen bleef en zo de kwartfinales van Europa's belangrijkste toernooi be reikte? Zélfs de grootste optimisten zullen een dergelijk succes van Ajax in de eerste helft van het voetbaljaar niet hebben ver wacht. Zeldzaam regelmatig is Ajax naar de top geslopen. Niet temin hebben de zware maan den (er werden ook nog diverse oefenwedstrijden tegen bijvoor beeld Borussia München Glad- bach, Eintracht Frankfurt en Spartak Trnava gespeeld; bo vendien speelden de meeste Ajacieden nog interlands tegen Oost Duitsland, Luxemburg en Schotland) ook bij Ajax sporen achter gelaten. Zoals Piet Keizer het zei: „We hebben achter el kaar wdsrtijderi gehad tgeen FC Utrecht en Volendam uit, FC Den Bosch, Vitesse en FC Twen te. In zo'n reeks kun je niet al leen goed voetbal verwachten." Het moet gezegd, dat de topper tus sen Ajax en FC Twente (de nummer drie op de ranglijst) van een teleurs tellend niveau was. FC Twente was allerminst de sprankelende elf, die Arie Haan (rechts) beslist het duel Ajax—Twente. Piet Schrijvers en Willy van de Kerkhof zijn kansloos. bijvoorbeeld Feyenoord onlangs in de Küip bedwong. tEn omdat Ajax dui delijk de last van vier maanden con stant topvoetbal voelde en de door koorts verzwakte Cruijff op halve kracht speelde miste het de allure om, naar goed gebruik, de tegenstan der al vrij snel op een achterstand te zetten. Ajax, dat nu tien dagen mag relaxen, was gewoon aan rust toe. „Ik geloof niet eens", aldus Kovacs, „dat het een lichamelijke vermoeidheid is, daar hebben we met de trainingen te veel op gelet. Het is meer een geeste lijke vermoidheid. Tegen een ploeg als FC Twente moet j inventief en fantasierijk voetbal spelen. Zoeken naaF andere oplossingen. En dat ont brak ditmaal bij ons". FC Twente, dat zes punten op Ajax achterstond, koos merkwaardigerwijs voor een behoudend concept. In dit •duel,, waarin FC Twente praktisch voor de laatste kans op de landstitel streed, offerde het een van de ge- Kerkhof,op, om Piet Keizer te scha duwen. Ruud Krol, die enige tijd no dig had om zich te realiseren hoe hij moest sptlen omdat zijn vermeende tegenstander liep te verdedigen: „Ok vond dat niet verstandig, omdat d kracht van FC Twente toch in de snelheid van dit twee Van de Kerk- hofs ligt. „Maar Rijvers verdedigde zich als volgt: „Ik moest proberen Cruijff en Keizer uit te schakelen. En ik moet zeggen, dat Willy van de Kerkhof uitstekend gespeeld heeft te gen Keizer, Het gevolg was wel, dat FC Twente nauwelijks gevaarlijk is geweest. Met twee vrije verdedigers (Drost, De Vries) om de veelvuldig opkomende Ajacieden af te stoppen was het wel iswaar defensief redelijk sterk, maar van dt vaak geroemde slagvaardig heid kwam heel weinig terecht En kele „halve" kansen (Jeuring, René van de Kerkhof) voor rust en een achterwaartse kopbal van Jeuring te gen de lat vlak voor tijd: het is een magere oogst voor een ploeg, die ver ondersteld wordt over méér dan mid delmatige stootkracht te beschikken. FC Twente bereikte met deze af wachtende opzet wel, dat Ajax min der kansen schiep dat normaal, maar dat laatste had ook te maken met Ajax' gebrekkige vorm-van-depdag. Bovendien speelde Ajax, voorzichtiger dan anders, in de wetenschap, dat dit FC Twente vooral in pitwedstrijden de tegenstander voortdurend verraste. Daarom schakelde zich bijvoorbeeld vrije man Horst Blankenburg veel minder aanvallend in, nam Ruud Krol aanvallen minder risico's („aan mijn kant kenden Van Ierssel en wil ly van de Ktrkhof om beurten op komen, omdat Johan Cruijff het na tuurlijk niet kon opbrengen mensen af te stoppen. Daarom bleef ik maar zo'n beetje hangen") en in het alge meen voetbalde Ajax minder agres- TERDAM Ben Pce- Feijenoords voormalige is bij NAC een intens ig man. Ondanks de niet ehenen feiten, dat hij aar geleden de Rotter- ers naar de „doublé" na- titel en de beker) leid- fthij bij Feijenoord nooit terming van zijn capaci- ondervonden. die hij zo 'geerde. Bij zijn huidige ver ligt die situatie ge- iders. Heel NAC draagt Zenmeester op handen, de resultaten die de Bre- equipe dit seizoen re it hebben de positie van ij die bij Feijenoord al- inkel was. ijzersterk ge- Zijn menselijke aanpak UC zeer aangeslagen, kan de Bredanaars vol- aar zijn hand zetten. Hij de afgelopen maanden 'Us en intensief gewerkt de beperkte mogelijk en middelen, die hem nden waren, NAC te tot een eenheid die ka- en' persoonlijkheid fcas dit NAC dat gister- het nog altijd met zich- e tcar liggende Feijenoord ngen partij ga]. Peeters: leen moment angst in on- 1 geweest voor het mach- ijenoord. Ik weet dat de Feijenoord aanvoerder Dick Schneider in duel met NAC verdedigers Vermeulen (3) en Quaars (links op de grond). ploeg voldoende inhoud heeft om sterkere tegenstanders op een al leszins acceptabele wijze te be strijden". NAC demonstreerde op een verrassende wijze tot welk een knappe eenheid het team is gegroeid. ■fe Onherkenbaar Zelfs toen Wery na een overrompe lende actie van Matthias Maiwald Feijenoord in een pril stadium naar een 10 voorsprong had getild, raak te NAC geen moment zijn zelfverze kerdheid kwijt. Theo Laseroms: „Voor mij was deze ploeg onherken baar. De meeste tegenstanders die in het stadion na een paar minuten al achter komen te staan raken in pa niek. Ik had na die snelle goal ver wacht, dat NAC zou worden wegge speeld". Het tegendeel was echter waar. De openingen die de Breda naars via de attente en fysiek sterke Stanley Bish met Brouwers en de ijverige Quaars in de onzeker optre dende afweerlinie van Feijenoord creeërden opende zelfs gunstige per spectieven op een gelijkmaker. Het was dan ook geen wonder dat de Pool Mandziara halverwege de eerste helft na gave acties van Brouwers en Bish succes had: 11. Daarna/kwam als een steeds maar uitbreidende olievlek de crisis aan de oppervlakte waarin de Rotterdam mers de laatste weken verkeren. Het eens zo zelfverzekerde, klasserijke Feijenoord, viel terug tot een stroef, weinig overtuigend draaiend geheel. Zelfs Van Hanegem en Hasil bleken niet in staat aanspeelbare medespe lers te bereiken. Coen Moulijn (durf de duels met Van Gorp nauwelijks aan) draafde op links verloren rond, terwijl de hard werkende Wery te vergeefs trachtte Maiwald in de com binaties te betrekken. Na de onder breking zag het er zelfs naar uit dat Feijenoord door de diepste diepten zou gaan, toen de rappe Bish zich van Schneider had ontdaan en op Treijtel afstormde. Schneider redde echter Feijenoord door de doorgebroken NAC'er om het middel te grijpen. Daarna klaarde voor de Rotterdam mers de hemel wat op. Een inzet van Wim Jansen werd door de volkomen vrijstaande Maiwald achter de voor treffelijk spelende De Jong gekopt 21. Peeters: „Het was, evenals het eerste doelpunt, een treffer ontstaan uit een gruwelijke dekkingsfout in het centrum. Toen het 1—1 was zag ik het nog wel zitten voor NAC. maar als Feijenoord eenmaal een voor sprong heeft, dan moet je van goede huize komen, om de score in je voor deel te kunnen veranderen." Niet hang Hoe juist Peeters' analyse was, bleek korte tijd later. De oprukkende Israel werd in de buurt van het Bre dase strafschopgebied door Vermeu len tegen de grond gewerkt, waarna Schneider de door hem zelf genomen vrije trap onstellend hard en zuiver achter De Jong joeg: 3—1. NAC kon echter daarna met opgeheven hoofd het slechts door 29.000 toeschouwers gevulde stadion-Feijenoord verlaten. Het had tot op de bodem van zijn kunnen getast. Het had vele malen gedurfd initiatief (Bakker. Quaars en Bish) getoond en het had de moed zich niet voor eigen doel in te graven. Stanley Bish: „Wij hebben onder Peeters zoveel overtuiging en geloof in eigen kracht gekregen, dat we zelfs voor Feijenoord niet bang zijn. Dat-wil toch wel wat zeggen. Ik heb het ook aan Peeters te danken dat ik duels met Laseroms (Bish won ze vrijwel allemaal) durf aan te gaan". VJf Praten Ernst Happel, die snel en geruisloos het stadion had verlaten, zal in ko mende twee vrije weken heel wat af moeten praten om de crisis in zijn formatie te overwinnen. Rinus Israel: „Misschien zal de rust ons goed doen. Het is hard nodig dat we de eenheid hervinden". De zeer matig leidende scheids rechter Beek noteerde Delmotte wegens het vasthouden van Van Hanegem, terwijl Israel werd op geschreven toen hij een mis plaatst gebaar maakte. De uni formiteit in de scheidsrechter lijke beslissingen was echter ver te zoeken, want de actie van Schneider tegenover de doorge broken Bish was voor de heer Beek geen aanleiding een officië le waarschuwing uit te delen. RICHARD MATTHIJSSE sief dan gewoonlijk. Zon ontstond, vreemd genoeg, een saaie wedstrijd, waar een opwindend treffen voor speld was. Legde doelman Heinz Stuy uit: „FC Twente heeft een gevaarlij ke ploeg, op papier. Zij zijn haast niet gevaarlijk geweest, omdat Ajax tactisch sterk gespeeld heeft". Voor rust was Ajax tweemaal dicht bij een treffer, eerst redde Epi Drost op de doellijn, nadat de bal drie, viermaal werd ingekopt en gscehopt en valk voor tust kopte Sjaak Swart volgens zijn eigen patent een draaiende voorztt van Piet Keizer hard in, maar de spectaculaire doel man Piet Schrijvers redde knap. Op merkelijk was de manier, waarop ge renommeerde aanvallers werden uit geschakeld. Booral Neeskens (tegen Jeurling), Suurbuur (zeer goed tegen Pahlplatz) en Hulshoff (tegen René van de Kerkhof) gaven weinig ca deau. Huve had het tegen de zieke Cruijff minder „moeilijk dap ver wacht. Kovacs: „Ik heb grote bewon dering voor Cruijff. Hij had 's morgens nog koorts, maar hij wilde absoluut spelen. En dat heeft hij naar vermogen gedaan. Ik heb diep respect voor hem". Cruijff, die de afgelopen dagen de „overtollige" pondjes, die hij nog had, kwijtraakte, deed nog een handvol knappe dingen en vormde uiteraard voortdurend een bedreiging, waard oor hij zijn aanwezigheid toch waar maakte. (Het gevaar voor FC Twente ont stond wanneer Keizer aan de bal was. De weinige keren dat Ajax' zwaarbewaakte aanvoerder de bal kreeg deed hij ook onnavolgbare din gen Voor rust draaide hij weergaloos om zijn dubbele bewaking (Willy van de Kerkhof, Van Ierssal) heen en stuurde vervolgens Cruijff de ditpte in, waarna de snel uitlopende Schrij vers nog juist kon redden, na rst penetreerde hij eenmaal diep in het strafschopgebied, waarna de 12 met Cruijff op een haar na mislukte en en passant betekende tlke vrije trap van Keizer, dat er iets stond te ge beuren. Hoewel het enige doelpunt buiten Keizer om tot stand kwam: Horst Blankenburg onder- chepte op spectaculaire manier een gevaarlijke actie van FC Twente, reden voor Arie Haan (sterk tegen de gevaarlijke en talentvolle Notten) onmiddellijk een lange, lange sprint aan te zetten. Hoewel Sjaak Swart meer tgeenstanders dan mede spelers vóór zich wist wachtte hij juist lang genoeg om Cruijff gelegenheid te geven twee, drie tegenstanders naar zich toe te trekken. Toen joeg routinier Swart de bal haarzuiver naar de op links in de diepte gesprinte Haan. Die nam de bal goed mee en speelde Schrijvers tussen de benen. „Volgens onze achterhoe de liep Haan drie meter buiten spel", mopperde Kees Rijvers. Maar grensrechter Elsinga wist terecht beter: „Haan kwam op snelheid achter de verdedi gers van FC Twente, toen de bal allang onderweg was. Er was zelfs geen enkele twijfel moge lijk." Het doelpunt leek wel iets op de beroemde treffer van Ruud Suurendonk, waarmee hij de score in de uitwedstrijd tegen FC Twente destijds openbrak. MAARTEN DE VOS De doelman van de FC Twente, Piet Schrijvers, slaat de bal weg boven het hoofd van verdediger Van lersel en Ajax-aanvaller Sjaak Swart.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9