Indiaas bestand zou werk zijn van YS en Rusland kontuur iti Hliqnon iommentaar Llurfde vlucht in Praag naar Neurenberg PvdA kiikt anders tegen KVP aan Kerk jeugd wil samenwerking inventariseren Garnalenvisserij op terugtocht als NV V-experiment 7 MAANDAG 20 DECEMBER 1971 Kado-plaat! jie heel speciale LP IkORIETEN FESTIK4L kost maar 10r Vai id te RENBERG (AP) De bekende isiowaakse stuntvlieger, Ladis- szak is er gisteren in geslaagd jn vrouw en vier kinderen in cht vliegtuig van Praag naar juitsland te ontsnappen. Een iger zat hem na en beschoot naar Bezak slaagde erin de ontspringen; |7-jarige piloot heeft politiek evraagd nadat hij geland was vliegveld van Neurenberg. c, wereldkampioen stuntvlie- fertelde hoe hij door een werd aangevallen maar door te vliegen de kogels had kun- twijken. Tenslotte was hij de ingeschoten en daar was hij WASHINGTON, NEW DELHI (AP, Reuter. UPI) Het is te danken aan de bemoeienissen van de Amerikaanse en Russische leiders dat India West-Pakistan niet verder is binnengerukt. Dit hebben woordvoerders bij de regering in Washington meegedeeld. Volgens de zegslieden heeft presi dent Nixon de Russische leiders de laatste veertien dagen gedwongen tot geheim overleg om hen te bewegen India onder druk te zetten. Een woordvoerder van de Indiase regering heeft echter met kracht ontkend dat Moskou New Delhi onder druk heeft gezet, zodat India vrij spoedig besloot de krijg tegen West-Pakistan te sta ken. Maar volgens de Amerikaanse woordvoerders beschikte Nixon over betrouwbare inlichtingen dat India' van plan was na afloop van de strijd in Oost-Pakistan West-Pakistan aan te vallen, Kasjmir te bezetten en het Pakistaanse leger te vernietigen. Washington, dat hierover zeer be zorgd was, heeft alles op alles gezet een snelle wapenstilstand te bewerk stelligen. Daarin hebben ook de Russen een nuttige rol gespeeld en vermoedelijk bijgedragen tot de totstandkoming van de wapenstilstand, toen zij over tuigd waren geraakt van de ernst van de toestand. Vrijdag is de Russische top-onderhandelaar Wasili Koeznet- mden geweren van Pakista- i na de kapitulatie van Dacca den van India gevallen, In diase oficieren bekijken op hun ge mak de wapens, die in beslag ge nomen zijn. Ëterstevoren eigenlijk onze taak beho- £Ajn om op zaterdagavond eens "te proberen er achter te ko- aarom de TROS ook dit jaar lieveling van het publiek is n. zoals de opiniepeilingen ïllen. Het ligt immers voor de t een zendgemachtigde, die 1 een matig tot zwak program - - londerdagavond heeft weten fo een, alle registers zal open- op de amusementsavond bij Ie zaterdagavond, om de cij- meer op te voeren. Dat zou waar geweest zijn als de an het publiek afhankelijk vertoonde programma's. Het -a een of andere manier niet zo. ai den we zaterdagavond met 'c ïst geweten doorbrengen bij ramma dat dichter bekeken hoger gewaardeerd dan enig ogramma: „Een van de acht" - Deze quiz heeft zich in de i seizoenen gestabiliseerd op reau. simpelweg door goede i te behouden (herkennings- cljes zingen met bekende ar- Dneelstukjes doen) en nieuwe it te proberen. De meest vir- uwigheid van zaterdagavond het lezen van een achterste- schreven zin, en die dan ver in de goede volgorde op de ug te beluisteren. Het bleek moeilijk te zijn er iets van n. In Amerika bestaat een ir ze niets anders doen dan vragen stellen, zei Mies Een reden om te proberen ast nummer van te maken, nodig het ver te brengen in hch. ter het Nieuws zagen we een van VVD fractieleider Wie gel. Het enige wat ons ervan is bijge bleven was het feit dat de heer Wie gel op zijn buitenverblijf in Friesland vertegenwoordigers van drie media op bezoek had, te weten. Vrij Neder land, -Libelle en de VARA. We mogen veronderstellen dat hij dat weekeinde ...een werkbezoek aan zyn vrije-tijds- wohing bracht. y n - - - i ei ..Onze" West Het NOS-programma Kort Ge ding" is een van de boeiendste infor- .matieve programma's van de televi sie. Alleen verdient het zo nu en dan met enige argwaan bejegend te wor den vanwege de formuleringen van de te verdedigen of aan te vallen stellingen. Zo ook gisteravond, toen het voor of tegen Surinaamse onaf hankelijkheid voor 1973 ging. Dat be tekent dus binnen een jaar want over 14 dagen zitten we al in 1972. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de pleiter voor de stelling, NPS- er Arron in veel algemenere termen over spoedige onafhankelijkheid spak en waarschijnlijk als niet de formulering van de te verdedigen stelling zo was toegespitst op één jaar één van de getuigen van Lachmon en de enige Europese Nederlander in het gezelschap Hans van Hamers- voort als zijn medestrijder had kun nen begroeten. Bij een andere formu lering van de stelling was misschien ook duidelijker geworden hoe Lach mon (als veel conservatieven) vooral spits formele redeneringen gebruikt om een geweldig stuk conservatisme te maskeren. Er was nog meer over onze West" deze zondagavond. „Panoramiek" van de NOS had een reportage gemaakt over de Nederlandse Antillen zes eilanden in 25 minuten. Wie voor en na deze uitzending de kennis van de kijker over de Antillen zou hebben gepeild, zou weinig of geen verande ring hebben gevonden. Jammer van al dat werk. sow uit New Delhi teruggekeerd van een vijfdaagse missie. In een verkla ring zei Koeznetsow dat hij tevreden was dat het bestand tussen India en Pakistan „de brandhaard van ernsti ge spanning waarin de wereld was geraakt" nu weggenomen heeft. Geen pressie Minister van defensie Jagjivan Ram van India heeft gisteren ver klaard dat zijn land „geen pressie van buitenaf" zal toestaan bij het vaststellen van de voorwaarden van een kapitulatie-akkoord met Paki stan. Ram zei dit op een massabijeen komst in New Delhi. Hij onderstreepte dat de vredesbe sprekingen „bilateraal" zouden zijn en geen tweede „Tasjkent" zouden worden. In Tasjkent werd met be middeling van de Sowjet-Unie in 1965 de vrede tussen India en Paki stan getekend na de oorlog om Kasj mir. In het Indiase parlement heeft mi nister Ram meegedeeld dat zijn land zal proberen nieuwe betrekkingen met Pakistan op te bouwen, die op samenwerking in plaats van op con flict zullen zijn gebaseerd. Premier Indira Gandhi heeft in een interview in het Britse zondagsblad Sunday Times herhaald dat India geen territoriale ambities in Pakistan heeft. Ook zij verklaarde te hopen dat „een vriendschappelijke relatie" tussen de beide landen kan worden gevestigd. Volgens mevrouw Gandhi heeft In dia zelf het bestand na twee weken oorlog uitgeroepen „en niet omdat iemand anders dit had gevraagd". Siddiqi M. R. Siddiqi, het hoofd van de missie van Bangladesj in Washington, heeft verklaard dat zijn regering de Westpakistaanse krijgsgevangenen wil repatriëren in ruil voor de vrijla ting van sjeikh Moedjiboer Rachman. Volgens Siddiqi zullen Indiase troe pen „zeer binnenkort" uit Bangladesj wegtrekken. Zijn land zal nauwe en vriendschappelijke betrekkingen met het Inöiase West-Bengalen onderhou den. Bangladesj overweegt geen vorm van confederatie met India en is vastbesloten, zijn onafhankelijkheid tot elke prijs te verdedigen, aldus Siddiqi. Het zal ook geen afscheiding van West-Bengalen van India nastre ven, zo vervolgde hij. Siddigi heeft de VN verzocht druk uit te oefenen op West-Pakistan op dat de ongeveer een half miljoen Bengali's, die nog in West-Pakistan zijn, ook naar Bangladesj kunnen te rugkeren. In India waren naar schat ting 7,5 miljoen Oostbengaalse vluch telingen opgevangen, die thans naar Bangladesj zullen moeten terugkeren. Üit het gebied langs de West-Pa- kfètaanse grens is gisteren gemeld dat rust'tiaar''séhljrit't'è zfjri weerge- Van een verslaggever UTRECHT Drs. Marcel van Dam, lid van het hoofdbestuur van de Partij van de Arbied, vindt dat als daar politiek aanleiding voor is. zijn partij een gesprek over een gedeelde regeringsverantwoordelijkheid met de KVP niet moet schuwen. De ontwik kelingen in de KVP sinds de verkie zing van de heer De Zeeuw tot voor zitter moeten naar zijn mening se rieus worden gevolgd. Het lijkt hem evenwel uitgesloten en zelfs onbe hoorlijk zo'n gesprek met de KVP te beginnen zonder D'66 en de PPR. Deze sinds de anti-KVP-resolutie van de PvdA gewijzigde PvdA-visie verkondigde de heer Van Dam zater dagmiddag in Utrecht op de jaarver gadering van het gewest Utrecht van de Partij van de Arbeid. Drs. Van Dam merkte nog op dat hoe langer de gisting in de KVP voortduurt, des te geringer de kans wordt op een Ne derlandse CDU. Tijdens de discussie toonden veel afgevaardigden begrip voor de visie van de heer Van Dam, maar bleken zij op grond van ervaringen in het keerd. Een Indiase militaire woord voerder had de Pakistaanse strijd krachten zaterdag beschuldigd van zes „grote aanvallen" op Indiase posi ties. Vrijdagavond was het bestand aan het westelijk front ingegaan. In India zijn ondanks het bestand de oorlogsmaatregelen nog onverkort van kracht. De verduistering is niet opgeheven. Het Indiase radiostation zal zijn uitzendingen op de midden golf voorlopig niet hervatten, zo is bericht. Kado-plaat! die heel speciale LP F/4/ORIETEN FESTIWL kost maar 10,- zien NED. I AVRO 19.05 uur Toppop 19.25 uur Boekje open 20.21 uur Peyton Place 21.20 uur Muziek is troef 22.50 uur Wie zeggen de mensen dat ik ben? (6), serie NEDERLAND II KRO 19.10 uur Pebbles en Bam-Bam, te kenfilm 19.30 uur Op blote voeten in het park, serie 20.21 uur Papoea's van de Baliem, Japanse documentaire 21.10 uur Herinneringen aan Fer- nandel, film Vanavond te horen HILVERSUM I NCRV 19.00 uur (EO) Wij hebben een woord voor de wereld 20.00 uur Zonder vijven en zessen, informatief programma 20.20 uur Radio Kamer Orkest 20.55 uur De gastarbeider, klank beeld 22.40 uur Literama £3.00 uur NCRV-Vocaal Ensemble HILVERSUM 2 NOS 19.20 uur (RVU) Zijn er nog Kerst films? 20.05 uur Weer es wat anders, mu ziekprogramma 20.50 uur Hobbyscoop 21.10 uur Gamma van Alpha en Beta 22.00 uur Metro's Music 23.30 uur Radiorama: Operation Match O Van een verslaggever DEN HAAG De Hervormde Jeugdraad en het Landelijk Centrum voor het Gereformeerde Jeugdwerk hebben aan de plaatselijke hervorm de en gereformeerde kerken gevraagd om voor 1 januari 1972 informatie te geven over de samenwerking tussen beide kerken op plaatselijk niveau. Zij doen dit in het kader van de gezamenlijke actie „Samen op weg" tussen hervormden en gereformeer den, met het doel aan de gerefor meerde synode begin 1972 gegevens - uit de plaatselijke gemeenten te over- hf»«tlllir«vnrm leêgen- gereformeerde synode be- iuCUVVC IJCalUUIaVUlIIl spreekt dan het rapport „Eenheid". Het materiaal zal ook ter kennis van de "hervormde synode worden ge bracht. Hét project „Samen op weg" is ont staan nadat jongeren van beide ker ken in het najaar 1969 aan de syno des van de hervormde en de gerefor meerde kerken een rapport hadden uitgebracht met plannen om zo snel mogelijk tot een fusie tussen deze kerken te geraken. Nu sindsdien tufce jaar zijn verlopen, willen de jongeren een inventarisatie overleggen van alle experimenten die op plaatselijk vlak tussen hervormde, gereformeerde en andere kerken hebben plaatsgehad. „Samen op weg" wil weten wat ge lukt is, wat de inhoud van het expe riment was en waarom een bepaald experiment niet lukte of verliep. DEN HAAG Voor 1967 was Ne derland de grootste garnalen-produ cent van West-Europa. In dat jaar nam West-Duitsland deze positie over en sindsdien is de activiteit op het gebied van de garnalenvisserij in Ne derland verder teruggelopen. Na 1963, toen 20,6 min. ton werd aangevoerd, is de produktie ieder jaar teruggelo pen, zodat de aanvoer, na in 1969 nog 9,8 min. ton te zijn geweest, in 1970 niet hoger was dan 8,7 min. ton. Doordat mirtder werd doorgedraaid, was de menselijke consumptie in 1970 echter vrijwel gelijk aan die in het voorafgaande jaar. De opbrengst steeg door hogere prijzen van 12,9 min tot 16,6 min, zo blijkt uit een verslag van het Landbouw-economisch instituut. De vloot van de garnalenvisserij is in 1970 van de garnalenvisserij is in 1970 verder in omvang afgenomen, het aantal vaartuigen waarvoor de garnalenvisserij hoofdbedrijf was be droeg eind 1970 nog maar 163 tegen 194, eind 1969 en 232 nog een jaar eerder. De bedrijfsresultaten waren dankzij de hogere prijzen wel beter dan in 1969, maar de toeneming van het netto-overschot bleef toch achter bij de stijging van de besommingen. MARY STEWART 130 „Dat is David!" zei ik. „Dat is David", zei, Richard. „Zo heb ik hem de eerste keer gezien", zei ik, en keek neer op het geschilderde gezicht, zo jong, en met die blik die ik me zo goed herinnerde, van het moedig aanvaar den van een last, die te zwaar was voor zijn schouders. David, alleen temidden van zijn vijanden, had hen ge trotseerd met deze zelfde opgewektheid en moed die uit gedrukt waren in de houding van de jonge voorvechter van Israël. „Mag ik het als huwelijkscadeau hebben? vroeg ik. „Dat mag je zeker. Wat een verrukkelijk schilderijtje. En de man die dit heeft geschilderd, meende het met elke streek van zijn penseel". Hij zweeg eensklaps terwijl hij vooroverboog om naar het smalle koperen plaatje onderaan de lijst te turen. De blik op zijn gezicht deed mij uitroepen: „Richard, wat is er?" „Kijk zelf maar", zei hij. Ik tuurde door het spiegelglas. In kleine lettertjes ont cijferde ik daar in het koper de titel: „Le Jeune David" en daaronder de naam van de schilder: „Emmanuél Bernstein" En zo eindigde het waar het was begonnen, bij de klei ne Joodse schilder, wiens dood zo laat, maar zo afdoende gewroken was. En tien dagen later, met „De Jonge Da vid" zorgvuldig in een doos achterin de Riley, zetten mijn man en ik koers naar het zuiden en naar de Gou den Eilanden. SLOT Van onze correspondent HEERENVEEN In een zaterdag onder voorzitterschap van Adrie de Boom gehouden vergadering van het NVV heeft het noorden als eerste in ons land besloten een districtraad van het NVV te vormen voor de provin cies Groningen, Friesland en Drente. Hieruit is een werkgroep van 14 le den voorzitter Tinus Arends uit Groningen gevormd. Dit kan als een experiment worden beschouwd om over te gaan tot een dergelijke be stuursvorm. De drie provinciën zijn verder onderverdeeld in twintig krin gen. De Italiaanse flmregisseur Vittorio de Sica is zaterdag op Schiphol aange komen. Hij zal de komende dagen een filmfestival in Eindhoven bijwonen. Op de foto vraagt een bewonderaar De Sica om zijn handtekening. Ditishetrecept-, Kaasfonduevan Nederlandsekaas. Caquelon inwrijven met knoflook. D*n 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwannen tot de wijn gaat bruieen. Vervolgens 600 gr fijngesneden jong belegen Qoudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout. peper, nootmuskaat en wat kirsch. igen. Binden me Momma 27. „Ik snap er geen snars van", mompelde Foppe Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel verleden en de daden van de htidige Helm'stock hoofdschuddend KVP-fractie weinig vertrouwen te hebben in een mogelijk nieuwe KVP- lijn. v.. .........y.W.:WI tslevisie® «AVOMt gezin: gezinsprogramma 23.00 Nieuws. AVRO: 23.10 Ra- 21.45 Internationaal Muziekfes tival, van Bergen 1971: tweede deel van een concert door het Filharmonisch orkest 22,35 Nieuws. li 3 I. NOS: 18.45 <K) De skrant STER: i«.50 rK> NOS: 18.55 (K) Jour- ER: 19.00 (K) Reclame O IS 05 (K) AVRO's Top- (K) Boekje Open. STER 19.55 (K) Re- 20.00 (K) Jour- 20.15 <K) Reclame. pl 20.21 (K) Peyton Place. Muziek Is Troef. 22 00 W Televizler Magazine. Ie zeggen de mensen ben? TV-serle. NOS: 0( S (Kt Journaal. T*nd II. NOS: 18.45 (Ki •JtJeslcrant. STER: 18 50 •«me NOS: 18.55 (K) 19.05 IK) Llppy tekenfilm 19.10 (K) en Bamm-Bamm. te- over l93o (Ki Op blote neel. het park. TV-serie. '-5S (K) Reclame NOS: dlojoumaal. NOS: 23.00 Radio rama: Operation Match. 23.55-24.00 Nieuws. GRAMMOFOONPLATENPRO- GRAMMA DRAADOMROEP VANAVOND Johann Sebastian Bach. 1. Suite nr. 4 In D gr. t BWV 1069 II. Die Kunst der Fuge BWV 1080. Hilversum I. 402 m. NCRV 1841 Toelichting bij het nieuws. 18 47 (S) Bandstand: Nationale Brass Band. E.O.: 19.00 Wij hebben een woord voor de wereld met om: 19.05 Reformatie en Reveil; 19.20 Klankbord; 19 40 Bijbelstudie. NCRV: 20.00 Zonder vijven en zessen: informatief programma 20.20 (S) Radio Kamer Orkest. 20.55 De Gastarbeider, klank beeld 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 Literama. boeken, schrijvers en to- 23.00 (S) NCRV-Vocaal ensemble met planobegelei ding 23.25 (Si Deze tijd. deze Hilversum I 402 n Hilversum II 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws ochtend gymnastiek 7.20 (S) Dag met een plaatje (gr.) 8.00 Nieuws 8.11 Radiojournaal 8.20 (S) Dag met een plaatje (vervolg) (8.30-8.33 De groenteman) 8.50 Morgenwijding 9.00 (S) Plano recital 9.35 Waterstanden 9 40 (S) Radio Koperkwartet 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Ar beidsvitaminen (11.00 Nieuws) 11.30 Voor de vrouw (om 11.55 Beursberichten) 12.30 Voor de landbouw 12.40 Knipperlicht 1300 Nieuws 13.11 Radiojour naal 13.30 (S> De wereld van de opera: beschouwingen over opera's 14.35 Alert! op het vlak van muziek en maatschappij NOS: 15.00 Zoeklicht op Ne derland: reportages en com mentaren (16 00 Nieuws) AV RO: 17 00 Mobiel; een beweeg lijk programma voor beweeg- rie: klassieke muziek (gr.) <7 30 Mededelingen. Hilversum II. 298 m. AVRO 18.00 Nieuws. 18.11 RadioJour- ^nger aan Fernandel naai. 18.25 Ik verbind u door. 15-23 '.5 EHBO - les 18.30 (S) Operettefragmenten iJeskrart 18 05 (K) De door het Radiokoor en het Promenade Orkest met solis ten. NVSH: 19.10 Sextant. RVU: 19.20 Zijn er nog Kerst- films? NOS: 20 00 Nieuws. 20.05 leugdserle: 18.30 (S) Minder bekend buitenlands versiteit 19 05 Sport- repertoire 20.50 (S) Hobby- 33 Keuriz Frans en scoop: programma over elec- 1 tureel nieuws trondca 21.10 Gamma van al- I hgen c-n de pha en bèta: over recerte vor- V -ws 2010 (K) deringen ln de wetenschap, v-spel var Walter 21.40 Oude liedjes. 22.00 <S> Mé- Kamp 21 .CO Het pleeg- tro's Music. 22.55 Meledelingen. Nieuws: 7 41-7.50 Actualiteiten) 8 24 Overweging 8.30 Nieuws 8 41 Voor de hulsvrouw 10.00 (S) Aubade: Festival van Vlaanderen 1971: Symfonie-or kest van Luik en solist no 30-10.32 Nieuws) 1100 Voor de zieken 11.30 Bejaardenpro gramma 11.55 Mededelingen 00 (S) Van twaalf tot twee Hilversum III 240 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.02 Dag dinsdag 8 00 Nieuws 8 02_ On derweg 9.00 Nieuws 9. voor de pep (10."" Plaat- jes vuui uc uw.v« Nieuws) soiist 00 Nieuws 11.03 Een opval- figfi lend vrolijke gevarieerde visi te (12.00 Nieuws) 13.00 Nieuws 13 03 De Eddy Becker Show H4on Nieuws» 15 00 Nieuws (12 22 Wij van het land. 12 26 ,s „3 Drie-draal 16 00 Nieuws Mededelingen t b.v land- en ,603-18 00 Mix (17 00 Nieuws) tuinbouw. 12 30 Nieuws: 12.41-12 50 Actualiteiten 13.00-13 05 Raden maar 14.05 Schoolradio 14 30 (S> Interlo kaal op dinsdag: muzikaal middaRmagazlne (15 30—15.32 Nieuws» 17 00 Overheidsvoor lichting KRO 17 10 tS» Metro- pele Orkest 17.25 Voor de kin deren 17 30 Nieuws 17 32 (S) Actualiteiten 18 00 (S) Licht Nederland ensemble met solisten. Politie ke Partijen: 18.19 Uitzending van CHU TELEVISIE >10KGE\ en hij gaf een laatste krach tige prik met zijn oude piek. „Waar snap je niks van?" vroeg smidje Verholen. „Ik moet hem minstens al wel tien keer doorboord hebben", antwoordde Foppe. „Wie weet heb ik hem wel doodgestoken. Maar dat is dan echt per ongeluk ge beurd, hoor! Zo iets ligt namelijk helemaal niet in mijn aard". Smidje Verholen moest lachen, toen hij het zuinige gezicht van Foppe zag en hij grinnikte: „Geef hier je piek Foppe. Ik zal dat roerloze wezen dan wel even onder het bed vandaan trekken. We zien dan vanzelf wel of het rijp is voor het politiebureau of voor het ziekenhuis". „Of voor het lijkenhuisje...", vulde Foppe somber aan, en met grote schrikogen keejf hij naar het afzichtelijke gedrocht dat door smidje Verholen met behulp van de piek onder het bed van daan werd getrokken. Een hoop vieze vodden was het zonder armen en benen, doch wel voorzien van een angstaanjagend mombakkes. „As-je-me-nou!" riep smidje Verholen verbaasd. „Het is slechts een lege vermomming. Blijkbaar is de dader nog ontkomen. Vertel eens, Kareltje. Wat is er precies aan de hand". „Net wat ik zei", antwoordde Kareltje. „Het gedrocht stak zijn lelijke kop onder het bed uit en siste: „Hier met die kiel! Ik greep toen de kiel en kneep mijn ogen van angst stijf dicht". „Toen wist-ie natuurlijk te ontsnappen", mompelde de smid. En de smid had als altijd weer gelijk, want op datzelfde moment sloop een schaduw door de gang, regelrecht op de openstaande deur af, die toegang gaf tot de kamer van de raadselachtige zeeliden Foxhol en Spuygat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7