OSITIEVE REACTIES OP KKOORD IN WASHINGTON RE- EN DEVALUATIE Moeder wacht nog steeds op haar gesneuvelde zoon Valutacrisis sinds '67 in vogelvlucht Einde van onzekerheid op monetair gebied Daling koerswaarde van aandelen zette zich voort Weer vier doden in Noord-Ierland n Raadsstukken niet aoedhoner Er worden te weinig Griekjes geboren Larisa Daniel vrij door Jelte Rep 5 MAANDAG 20 DECEMBER 1971 AMSTERDAM De door de Groep van Tien (rijkste prse landen) in Washington genomen besluiten zijn in yel de gehele wereld met instemming ontvangen. Alge- overheerst een gevoel van opluchting, dat thans een |e is gekomen aan een grote mate van onzekerheid op ietair gebied. Vooral de terugkeer tot vaste wisselkoer en de aangekondigde opheffing door de Verenigde en van de 10 pet. extra importheffing worden belang- e winstpunten geacht. Verbond van Nederlandse On- mingen dat weliswaar bijzonder ■igd is over het bereikte ak- meent aan de andere kant dat V' and in een periode, dat de mische positie allerminst aanlei- geeft tot een opwaardering van int toch een belangrijke prijs betalen. Het VNO wijst in dit nd op het bestaande tekort op betalingsbalans en op de achter- ig van onze concurrentiepositie A t buitenland. HEF iitief waardeert het VNO het r, dat de kansen op een handels- g en protectionistische manipu- Is mét de wisselkoersen er door ivereenkomst van Washington er op geworden zijn. Het Verbond er verder op, dat het bereikte ird voor de Nederlandse handel I urele gevolgen met zich zal ;en. erland", aldus het VNO, „zal erop moeten Voorbereiden dat er snde veranderingen tot stand i komen in de internationale elsstromen. Zo worden Japanse >ren voor de Amerikaanse markt pet. duurder door de overeen- en revaludatie van de yen en valuatie van de dollarr. tor de Nederlandse markt gaan apanse goederen echter maar 5 r n prijs omhoog. Over het geheel zo stelt het VNO, is het nu apan aantrekkelijker geworden Jederland en naar andere Euro- anden te exporteren dan naar 5. In feite was die situatie al an door de „zwevende" valuta's, wat tot nog toe incidenteel is, is Ar de overeenkomst van Wash- tot een permanent iets ge- eens „zeer beperkte waarde" zou kunnen blijken te hebben. In kringen van de Amsterdamse valutahandel vindt men, dat het ak koord van Washington in wezen niet zoveel verandert aan de situatie, zoals deze de laatste weken al van kracht was. De gulden was namelijk ten op zichte van de dollar in feite reeds met 10 pet. opgewaardeerd. Verwacht wordt, dat het vlucht- en speculatie kapitaal nu een weg zal zoeken naar die landen,, waar de hoogste rente wordt betaald. Beurskringen in Amsterdam meen den. dat een hausse op de Ameri- kaane effectenbeurs het gevolg zal zijn van de genomen besluiten. TELEURSTELLING Philips, dat als grootste industriële exporteur van ons land groot belang heeft bij vaste wisselkóersen, is er niet helemaal gelukkig mee, dat de TOKIO De mate van reva luatie van de Japanse yen (met 16,88 pet.) heeft in Japan nogal verrassing gewekt. Aangenomen werd nl„ dat de regering niet verder zou gaan dan een revalua tie van 15 pet. Het disconto (officiële rente voet) in Japan zal deze week ver moedelijk met een half pet. wor den verlaagd tot 4,75 pet. Dit om de nadelige gevolgen van de re valuatie van de yen voor de economische ontwikkeling van het land te verzachten. Het officiële Russische persbu reau Tass heeft de devaluatie van de dollar een slag voor het Ame rikaanse prestige genoemd. „Het besluit weerspiegelt de ernstige crisis in het gehele patroon van de Amerikaanse economie," aldus Tass. ;i Verbond van Nederlandse On- ningen mist in het akkoord een tot het inbouwen van soepeler singsmogelijkheden voor de erhoudingen. Het vreest, dat een dergelijk aanpassingsme de huidige overeenkomst wel ËN HAAG Minister Nelis- (Financiën) heeft de bereikte reenstemming in de Groep "Tien van grote betekenis ge ld. „Zij is uniek in de mone- geschiedenis", aldus de be iman. overeenkomst, aldus mi- Nelissen', betekent het ein- een periode van groeiende lerheid in het internationale ingsverkeer. Tegelijkertijd It zij het gevaar af van toe- ide internationale handels- ïlingsrestricties. jens de bewinsman kan de t Ikte overeenstemming een positieve invloed heb- op de ontwikkeling van de 'leconomie. Dit is met name rEivoor de ontwikkelingslanden 1 Igrote betekenis. kabinet zal vanmiddag arceren over het monetaire van Washington. De Ne- ïdse delegatie, met o.a. mi- Nelissen en de president [de Nederlandsche Bank, dr. jlstra, keert vanmorgen op in fhol terug uit de Verenigde lit I" DEN HAAG De koerswaarde van de gewone Nederlandse aandelen, officieel genoteerd aan de Amster damse effectenbeurs, is in november gedaald tot ƒ36,4 miljard. In oktober bedroeg de koerswaarde ƒ37,6 mil jard en in september nog ƒ39,4 mil jard. De nominale waarde van de aandelen nam enigszins toe van 9,51 miljard in oktober tot ƒ9,53 miljard in november, zo blijkt uit cijfers van het CBS. De reële waarde van aande len van de internationale concerns nam in november af tot 24.9 (26,2) miljard, aandelen handel, industrie en diversen stegen daarentegen tot 6.8 (6,5) miljard. In de rubriek scheep- en luchtvaart viel een daling te constateren tot 847 (872) min. Het bank-, krediet- en verzèkeringswezen vertegenwoordigde gen waarde van biina ƒ3,1 miljard tegen ruim ƒ3,1 miljard in oktober. De waarde van de overiee fondsen vertoonde een daling tot ƒ765 (835) min. De gemiddelde koers van de aande len ging 13 punten achteruit en be landde op 382. BELFAST (AP) In het afgelopen weekeinde zijn ih Noord-Ierland op nieuw vier doden gevallen. Hiermee is het tota'e aantal dodehjke slachtof fers van de geweldplegingen van de laatste twee en een half jaar gestegen tot 202. In een plaats 50 kilometer ten noorden van Belfast ontplofte een bom die door drie jongemannen per auto werd vervoerd, ontijdig. De drie jongens, twee van 18 en een van 19 jaar, kwamen om het leven. De auto werd in flarden gereten. Voor de muur van een café in een .rooms-katholieke wijk in Belfast ont plofte vanmorgen een bom. Dit kostte het leven aan een jongen van 16 jaar. Vijf personen werden bij deze aan slag gewond. marge (bandtfreedte), waarbinnen de koersen voortaan mogen schommelen, is vergroot. Bepaald teleurgesteld toonde men zich in Eindhoven over de volgens Philips veel te lage opwaardering van de Japanse yen ten opzichte van o.a. de gulden. Unilever noemt het van groot be lang, dat de Amerikaanse extra im portheffing van 10 pet. zal worden ingetrokken, waardoor een sterk drei gend protectionisme is voorkomen. Dr. J. R. M. van den Brink, lid van de raad van bestuur van de Araro- Bank, gaf zondagavond als zijn eerste indruk: „Er is na lange onderhande lingen iets belangrijks gebeurd, na melijk een goed doordachte aanpas sing van de valutaverhoudingen. Deze heroriëntering beantwoordt naar mijn smaak aan de economische realiteit." Dr. Van den brink was van oordeel, dat het akkoord in' belangrijke mate zou kunnen bijdragen tot een oplos sing van de economische problemen. In West-Duitsland toonde men zich in regeringskringen verheugd over de in Washington bereikte overeenstem ming. Men meent, dat de Duitse be langen met het bereikte resultaat zijn gewaarborgd. De nieuwe wisselkoers verhoudingen verminderen de druk op de Duitse economie, aldus een re geringswoordvoerder. In Londen noemde het ministerie van financiën het akkoord „billijk en realistisch". Volgens minister Barber, zal het Britse vermogen tot concurre ren op de wereldmarkt niet in gevaar komen. Officiële Franse kringen ver welkomden het besluit van Washing ton, waarbij zij er de nadruk op leg den, dat het precies datgene behelst wat Frankrijk al geruime tijd na streeft. Minister Giscard d'Estaing van financiën noemde de oplossing „eerlijk voor allen". In Brussel, het hoofdkwartier van de Gemeenschappelijke Markt, over-, heerste een gevoel van grote tevre denheid. De Europese Commissie zag in de in Washington verkregen resul taten een bevestiging van het Euro pese standpunt, nl. dat elk land naar vermogen moet bijdragen aan het op lossen van de monetaire crisis. De raad van ministers van de EEG komt woensdag bijeen om zich over de nieuwe situatie te beraden en met name om de landbouwprijzen onder de loep te nemen. Noodzakelijk is dat overigens niet, omdat aan de grens van die landen, die hun munten op waarderen een systeem bestaat, dat de wisselkoerswinsten automatisch afroomt. Dit systeem zou voorlopig gehand haafd kunnen worden tot een formele wijziging ,van de muntpariteiten tot stand gebracht is. De Amerikaanse minister van fi- tijdens een persconferentie de deva- nanciën John Conally maakt hier luatie van de dollar bekend. AMSTERDAM In het alge meen interesseert men zich als Nederlands staatsburger slechts voor de koopkracht die onze gul den in het binnenland heeft. Wanneer echter iemand naar het buitenland reist wordt ook de waarde van de gulden in het bui tenland belangrijk. Dan wil men weten wat men voor zijn gulden aan buitenlandse valuta krijgt. Dit vertelt hem de wisselkoers. Tot het voorjaar van 1971 hadden LONDEN (Reuter) Aan de monetaire beslissingen die dit weekeinde zijn genomen is een lange geschiedenis vooraf ge gaan. De ontwikkeling van de valuta-crisis van de afgelopen jaren is als volgt geweest: November 1967: Engeland besluit, na een lange strijd om het pond sterling te handhaven, tot een de valuatie van 14,3 pet; Februari 1968: het tekort op de Amerikaanse betalingsbalans voor 1967 bedraagt 3,5 miljard, twee maal zoveel als in 1966. Op de in ternationale markt stijgt de goud prijs snel; Maart 1968: er wordt een dubbele goudprijs ingevoerd, nl. een officiële prijs en een prijs op de vrije markt; Augustus 1969: de Franse frank wordt met ruim 11 pet gedevalu eerd; Oktober 1969: West-Duitsland gaat over tot herwaardering van de mark met 9,29 pet; Juni 1970: Canada laat zijn dollar zweven, de koers van deze dollar stijgt: Mei 1971: de Duitse mark wordt zwevend gemaakt. Ook Nederland laat zijn gulden zweven. Zwitser land en Oostenrijk revalueren met resp. 7 en 5 pet; Juni 1971: de Amerikaanse goud reserves dalen voor de eerste keer sinds de dertiger jaren beneden het crisisniveau van $10 miljard; Augustus 1971: Nixon heft de verplichting op om buitenlandse houders van dollars in goud te be talen en stelt een toeslag van 10 pet in op de Amerikaanse invoer. Diverse landen reageren hierop met het laten zweven van hun valuta's waardoor de waarde van de dollar in de internationale handel daalt. Hierna volgen een aantal bijeen komsten van ministers van finan ciën en presidenten van centrale banken om overeenstemming te be reiken over nieuwe wisselkoerspari teiten en handelsvoorschriften; December 1971: Nixon verklaart zich, na een onderhoud met Pompi dou op de Azoren, bereid over te gaan tot devaluatie van de dollar. alle valuta's uitgezonderd de Ca nadese dollar vaste wisselkoersen. In mei van dit jaar echter lieten Ne derland en ook Duitsland, bij wijze van afweermaatregel tegen de aan houdende dollarstroom, de wissel koersen van hun valuta's tijdelijk vrij. Anders gezegd de gulden en de mark gingen „zweven". MEER LANDEN Toen president Nixon op 15 augus tus j.l. bekendmaakte, dat de dollar niet langer meer in goud inwisselbaar was, gingen nog meer landen ertoe over hun valuta's te laten zweven. Dit alles, zo was de bedoeling, slechts zolang tot een verbeterd wereldvaluta- stelsel zou zijn opgesteld met vaste pariteiten (valutaverhoudingen) op een ander niveau dan tot dusverre het geval was. Het in 1944 vastgestelde internatio nale valutasysteem berustte op vaste wisselkoersen, d.w.z. alle valuta's van de landen aangesloten bij het Inter nationale Monetaire Fonds waren ge koppeld aan de voornaamste valuta van dit sijsteem. de dollar, deze zgn. dollarpariteit, bestond er ook nog een zgn. goudpariteit, bere kend op basis 1 ons fijn goud s kend op basis 1 ons fijn goud is 35 BANDBREEDTE De wisselkoersen waren weliswaar vast, toch was er een mogelijkheid van dagelijkse schommelingen naar boven en naar beneden, de zgn. bandbreedte. Deze marge bedroeg hoogstens 1 pet. naar beide zijden. Voor de meeste valuta's was het ech ter 0,75 pet. Werd door een valuta bij verhan deling op de deviezenmarkten nu de bovenste dan wel onderste grens, de zgn. interventiepunten, bereikt dan was de centrale bank verplicht in te grlipen door koop of verkoop van de desbetreffende valuta. Dit gebeurde om te voorkomen dat de vastgestelde grenzen zouden worden overschreden. In Washington is thans tot deva luatie van de dollar en tot revaluatie van enkele andere valuta's besloten. Wat betekent devaluatie? Het is een maatregel, waarbij de waarde in het buitenland van een bepaalde va luta ten opzichte van andere valu ta's, en goud met een bepaald percen tage wordt verlaagd. De geldwaarde in het binnenland wordt door deze maatregel in eerste instantie niet be roerd. De buitenlander kan bij een deva luatie voor minder van zijn eigen va luta b.v. meer dollars verwerven, derhalve Amerikaanse artikelen goedkoper kopen. EXPORT De export zal voor Amerika dus gemakkelijker worden, hetgeen ook de bedoeling is gezien de grote tekor ten van Amerika op zijn betalings balans, waarvan de handelsbalans deel uitmaakt. Aan de andere kant zal Ameri kaan meer dollars op tafel moeten leggen voor zijn import. Dat is eveneens de bedoeling, want de import moet kleiner worden om het tekort in de buitenlandse handel te kunnen wegwerken. Het is overigens ook weer niet zo, dat met een devaluatie alle moeilijk heden voor de betalingsbalans meteen verleden tijd zijn. Daartoe dient ook nog wel in het binnenland een aantal maatregelen te worden getroffen. Bij een revaluatie is het precies an dersom. MAASLAND De raadsstukken van de gemeente Maasland zullen niet goedkoper ter beschikking ge steld worden. Belangstellenden kun nen de stukken voor 25 in hun bezit krijgen en dat blijft zo, aldus B. en W. in antwoord op vragen. Voor de 12 15 vergaderingen komt dit bedrag neer op een gulden per vergadering voor de stukken en dat is al ver beneden de kostprijs. Bovendien bestaat er gelegenheid de stukken in te zien tijdens de vergadè- rineen en er voor als de raadsvoor stellen in de hal van het gemeente- guis liggen. ATHENE (AP, AFP, DPA) De Griekse premier Papadopoulos heeft de gedeeltelijke opheffing van de staat van beleg per 1 januari afge kondigd. In het gebied van Athene, Saloniki en Piraeus blijft die echter van kracht. De minister-president maakte voorts bekend dat er in 1§72 in Grie kenland veel zal worden gedaan aan de verbetering van het onderwijs. Er is evenwel een groot tekort aan on derwijskrachten in moderne talen, wiskunde en de natuurwetenschappen. Hij „nodigde alle onderwijzers en le raren uit vrijwillig hun diensten aan te bieden voordat zij opgeroepen wor den". Griekenland heeft meer mensen nodig. Er worden niet genoeg kinde ren geboren „en zoals het nu gaat hebben zij tegen 1985 geen maat schappij meer over". Gezinnen met drie of meer kinderen zullen extra toelages krijgen terwijl hun belastin gen worden verlaagd. De achteruitgang van de bevolking is voornamelijk veroorzaakt door het feit dat in de afgelopen 14 jaar meer dan een miljoen Grieken is geëmi greerd naar de w,esterse landen en naar Australi Papadopoulos was ook aardig voor journalisten en kunstenaars, wier be lastingen zullen worden gehalveerd. MOSKOU (AP) Larisa Daniel, die drie jaar geleden veroordeeld werd wegens een openbaar protest op het Rode Plein in Moskou tegen de Russische inval in Tsjechoslowakije is uit haar ballingschap in Siberië vrijgelaten. Dit is uit ondergrondse kringen in Moskou vernomen. Mevrouw Daniel was een van de vijf personen die op 25 aug 1968 spandoeken ontvouwde uit protest te gen de Russische inval. Drie van deze vijf, waaronder Lari sa Daniel en Pawel Litwinow, de kleinzoon van de vroegere Russische minister van buitenlandse zaken, werden verbannen nadat zij schuldig waren bevonden aan het verstoren van de openbare orde en het „belas teren" van de Sowjet-unie. Twee an deren werden tot gevangenisstraffen veroordeeld. Larisa Daniel is de vrouw van Joeli Daniel die in 1966 tot vijf jaar gevan genisstraf werd veroordeeld wegens het publiceren van antisowjet ge schriften. Een andere schrijver, An drei Sinjawsk werd bij die gelegen heid veroordeeld tot zeven jaar ge vangenisstraf. Louise Veen-de Graaf „Omgang met katten" (L. J. Veen's Uitgevers maatschappij N.V., Wagcningen, 6.90). Een handzaam werkje, dat bedoeld is voor alle katter.minnaars, maar toch meer geschikt lijkt voor begin nende fokkers. Mevrouw Veen is als secretaresse van het kattenfokkersor gaan Felikat duidelijk een insider, getuige o.a, het voortreffelijke en uit gebreide kruisingsschema, dat niet minder dan1 elf pagila's omvat met talrijke kruisingsmogelijkheden. Het boekie geeft verder informatie over vakbladen, organisaties, tentoonstel lingen, keuringsmethoden en kwalifi caties die de expositiekat kan ver dienen. De vele illustraties tonen op x een enkel huis-, tuin- en keukenpoes je na allemaal raskatten en boven dien een volkomen overbodige afbeel ding van kammen en borstels, waar bij dan nog in een bijschrift gemeld wordt, wat dat wel voor dingen zijn. Eenzelfde surplus aan informa tie treft men aan in de inhoudsopgave, lange tabellen met termen als pootje geven, de kentje, halsbandje en aaien. Blader je dan nieuwsgierig terug naar de aan gegeven pagina, dan blijkt zo'n woord éénmaal, min of meer toevallig, in een zinnetje voor te komen. Het nut van dit trefwoordenregister is twij felachtig. Overigens is het een alleraardigst plaatjesboek voor dierenliefhebbers in het algemeen en wie zich zomaar een jong poesje voor de gezelligheid aanschaft, heeft ook nog wel iets aan de eerste pagina's over verzorging en voeding. L. S. - Robert Hughes pjn bed staat nog steeds zo- [het altijd heeft gestaan. Op I bureau liggen nog zijn stu- )eken. De wanden zijn ver met foto's van lachende tolkameraden en een ab- tekening, die hij zelf i gemaakt. Toch is Robert 'hes al sinds 12 februari 1968 Maar zijn moeder schijnt f niet te kunnen geloven. toanks alle offixiële papieren, T°P het bed liggen uitgestald, on- l*s de condoleance van Lyndon Johnson, ondanks de Amerikaanse vlag die zijn kist bedekte, blijft ze tegen beter weten in hopen, dat het allemaal een verschrikkelijke nacht merrie is. Dat Bob eens lachend bin nen zal stappen om alle misverstan den uit de weg te ruimen. Soms ge looft ze het. Soms niet. Maar zijn kamer houdt ze in tact. Bob Hughes was de eerste van de twee militairen uit Westerville, die sneuvelden in Vietnam. Zijn pa trouille liep in een hinderlaag van de Viet Cong. En dat was het onver biddelijke einde. Gestorven in dienst van zijn land, heet dat in Westarvil- le. Want dat is de enige rechtvaardi ging, die men hier nog voor deze verschrikkelijke oorlog kan beden ken. „Ik heb mijn land gediend tijdens de wereldoorlog en ik vind dat ook mijn zoon de plicht heeft zijn land te dienen en ik ben blij dat hij het gedaan heeft en niet heeft gewei gerd". vertrouwde de vader van een dienstplichtige mij toe. „Het was een beroerde tijd. Hij vertrok vlak voor kerstmis. Dus je begrijpt "hoe we ons voelden. Het was een rot tijd. Hij raakte drie keer gewond, nogal erns tig. Maar ik geloof dat hij tevreden is zijn plicht te hebben gedaan. Het is een zinloze oorlog en of hij iets bereikt heeft, weet ik niet. Maar hij diende zijn vaderland". Patriotten twijfelen niet. Als het land roept, zullen ze antwoorden. „Ik zal geen dienst weigeren. Ik heb de plicht mijn land te dienen", zegt Paul Hamilton, een student, die de kans loopt binnenkort opgeroepen te worden. Is 'land' hetzelfde als 'rege ring'. wil ik weten. „De regering leidt het land en je moe thaar re specteren, omdat zij de wil van het volk doet", antwoordt Paul. Maar de meerderheid van de Amerikanen is tegen de oorlog breng ik in het mid den. „Ik zal toch gaan omdat het mijn plicht is. Ik geloof zelf ook niet dat die oorlog oed igs. Er zijn nooit verkiezingen gehouden, dus we we ten niet wat het volk wil. Ik zal er niet juichend heen gaan, maar ik ga wel. Ik ben Amerikaan. Ik heb mijn land lief en ik zal mijn plichten je gens het land nakomen". Ook al meen je dat de oorlog niet goed is? „Ja, ondanks dat. Als ik dienst weiger zal een ander mijn werk op moeten knappen en dat vind ik niet fair". Maar de Vietnam-veteraan, wiens vader dacht dat hij wel tevreden zou zijn, snuift slechts verachtelijk als ik hem deze woorden voor houd. ,,'t Is afschuwelijk", zegt hij twee keer. En dat is het enige wat hij over de oorlog wil zeggen. Want zelfs in gedachlen wil hij niet meer terug naar Vietnarry „Ik ben terug in de wereld", zegt nij op een toon, alsof hij het nog niet helemaal be seft. „Wereld" staat voor Amerika, zo begrijp ik uit het dagboek van Bob Hughes, dat z'n moeder me te leen gegeven heeft. „Ik keek op de kaart van Amerika om tc zie nwaar ik met verlof heen zou gaan, toen iem and langs kwam lopen en zei: Hè, daar is de wereld", zo schreef Bob in Vietnam. „Jongens, een kaart van de wereld. Toen kwam iedereen erbij en wees zijn wereld aan. Tenslotte vroeg ik aan een knaap uit Puerto Rico: Als dit allemaal wereld is. waar zijn wij dan? Hij wees erg erg ernstig toen hij zei: Weet je dat niet, man? Wij zijn in de hel!" Ook Bob was niet juichend naar Vietnam gegaan. „Als ik terug ga naar de wereld, gu ik naar school en ga ik uitzoeken, waarom mensen zichzelf zo verlagen met bier. Waar om zij stomme oorlogen voeren. Gis teravond bedronken verscheidene lui zich. Het was werkelijk walgelijk. Een knaap kon nauwelijks praten, laat staan lopen. Een ander rende om de vijf minuten naar buiten om te braken en kwam dan terug voor een nieuw glas bier. Ik lag in mijn bed en probeerde te slapen, terwijl zij rond renden, de radio knalhard lieten spelen., onbenullige dingen zeiden en lachten om dingen, die he lemaal niet grappig waren, overga ven. en in het algemeen dwazen van zichzelf maakten. Het was niet om dat ze plezier hadden of dat het bier hen gelukkig maakte. Het was meer omdat ze in een staat van depressie waren en ze probeerden zichzelf aan het lachen te maken". Aanvankelijk was Bob begaan met de Vietnamezen en was hij geschokt, toen een gevangene 40 zweepslagen met een radio-antenne kreeg of als een gewonde Vietnamees in een open kooi werd gesmeten. Hij stond te griezelen over de uitwerking van M-16-geweren op een stel Vietname zen: „De kogels dringen het hoofd binnen, malen het been tot stof, bla zen de hersens eruit en maken een gat ter grootte van twee vuisten. Dan knapt het hoofd als een lekke ballon. Ik heb al eens eerder kapotte spleetogen gezien, maar... Eén man had geen voeten, alleen maar één been en één hand. De helft van zijn hoofd was weg. Hij zat zo vol gaten, dat hij floot in de wind. Zijn over gebleven been was zo verpulverd, dat je het op kon rollen. Van eenvrouw was haar hele achterkant weggebla zen. Toen ze haar optilden viel de helft van haar ingewanden eruit". Maar deze deernis verdween, toen een kameraad gewond raakte en een ander sneuvelde. „Toen ze me ver telden dat hij gestorven was, wilde ik huilen. Ik voelde me tien keer beroerder, omdat ik zijn moordenaar had laten gaan. Ik wou dat. ik dit alles vergeten kan, maar dat zal niet lukken. Is dit nu wat ze 'Gods wil' noemen? Eén van de officieren zag me in de mess en zei: Je had een vrij goeie dag gisteren, hoorde ik. Ik was even geschokt, maar toen reali seerde ik dat hoewel we een man verloren hadden en een ander ge wond, we drie Viet Congs te grazen hadden genomen en al hun uitrus ting veroverden. Ik geloof dat het inderdaad 'een goeie dag' was". Zon der het zich te realiseren was Bob erachter gekomen, waarom mensen stomme oorlogen voeren. Ook in hem had zich het proces naar wraak en verachting van de vijand vol trokken. Toch hangt er aan de wand van Bobs kamertje in Westerville een kleurenfoto van een glimlachend Vietnamees kind. Het ziet er op glanspapier gelukkig uit. Het hangt naast zijn onderscheidingen. Denkt zijn moeder werkelijk dat Bob dit kind gelukkig heeft gemaakt? „Waarom denkt u dat Bob gestorven is?", vraag ik haar, als ik het dag boek kom terugbrengen. Ze geeft geen antwoord, maar overhandigt me zwijgend een stencil, dat ze zelf gemaakt heeft. „Weerspiegelingen van ouders van een militair, die in Vietnam sneuvel de". heet het verwarde verhaal. „Wij zien dat de mens zijn doeleinden goed dient. Hij heeft^langzame. maar zekere vooruitgang gemaakt. Oorlo gen zijn altijd verschrikkelijk, maar zij zijn gevolgd door steeds langere perioden van vrede", zo lees ik. Ze kan kennelijk geen afdoend antwoord vinden voor het verlies van haar enigste kind. Een stelling dat hoe meer oorlogen er komen hoe meer vrede er zal zijn, en de foto van een glimlachend Vietnamees kind trachten zin te geven aan haar zware verlies. Als ze me uitlaat, kijkt ze nog even snel de straat af. Maar Bob Hughes zal nooit meer thuis komen. Dit is het tweede artikel uit een serie van zes. Morgen artikel: Plot seling ontslagen en geen ander werk te vinden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5