is het Pater Krekelberg eist zijn salaris in kort geding Cuba in staat van paraatheid door maatregelen VS Tito: Situatie in Kroatië mag niet leiden tot buitenlands ingrijpen DE HORST" wil vo< alles blijven bestaai Uw probleem Jezuïet in conflict met zijn orde onze 'M Puzzelhoek COM M ENTAREN Verheugend BOEKENHOEK BOEKENHOEK Een woord voor vandaag BEROEPINGSWEM 2 MAANDAG 20 DECEMBER Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kannen niet in behandeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd Vragen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brier dient een golden aan post zegels te worden ingesloten. Vraag: In mijn tuin heb ik een twintigjarige vijgeboom. die jaarlijks vrij veel vruchten draagt Maar deze vruchten blijven groen en zijn niet eetbaar. De boom staat tegen een muur en krijgt de zuid- en westzon. Is de vrucht eetbaar te maken en is daarvoor een speciale behandeling nodig? Antwoord: De vijg is een vruch tenstruik. die het in Zuid-Europa en Noord-Afrika goed doet. In ons land is deze struik niet winterhard en heeft enige bedekking nodig Op be schutte plaatsen buiten of anders in de koude kas op vruchtbare, losse grond. Tegen de tijd. dat er vorst verwacht wordt, afdekken met droog blad of stro. Tegen vocht dient men het dekmateriaal af te dekken met houten luiken of asfalt-papier. Uw boom staat goed tegen die zuidmuur. Als de vruchten rijp zijn, ziet men dit aan de scheuren van de buiten- bast. Komt de boom er niet toe rijpe vruchten af te leveren, dan is daar aan niet veel te doen. Men zou kun nen proberen met allerlei kruiden van de onrijpe vruchten nog iets te maken, maar lekker wordt zoiets toch niet volgens onze begrippen. In de zomer moet u de struik goed mesten. Vraag: Ik lees graag „Verzoek van lezers", vooral als het gaat om liede ren. die gevraagd en afgedrukt wor den in uw blad. Het is voorgekomen dat er een lied gevraagd werd, dat ook ik niet helemaal meer kende. En als je het dan leest komt het weer in je herinnering Meestal knip ik het lied uit en plak het in Eens toen we in het oosten van ons land logeerden, zei een onzer kleinkinderen: „Oma. ik heb zo'n mooi versje geleerd. Toen begon het kind te zingen: „Op een lichte wolkenwagen wordt de Heer van de aard gedragen." enz. „Het is goed te weten .dat er nog scholen zijn. die deze versjes laten leren. Zou het niet een idee zijn. als u de liedjes bewaarde en ze inbundelde? Antwoord: Wij danken u hartelijk voor uw lange brief. Het idee is leuk. maar wij zien hier zelf geen kans toe. Gelukkig kunnen we de abonnees toch wel helpen. We hebben al hon derden verzen in ons bezit, maar steeds duiken er weer op. die we nog niet kennen. Vraag: Onlangs stierf een bejaarde weduwe, wier man reeds vele jaren dood is. Ze had geen kinderen Heb ben de zusters van haar overleden man nog rechten op haar nalat'en- $1?P? Antwoord: De nalatenschap van de weduwe gaat naar haar bloedver wanten en als er geen bloedverwan ten zijn, naar de staat. De familie van de man erft niet. tenzij de wedu we in een laatste wil anders had be paald. Vraag: Twee echtelieden zijn in ge meenschap van goederen getrouwd. Er is een kind uit een vorig huwelijk van een der echtgenoten. Hoe gaat het nu als de andere echtgenoojt(ote) een erfenis krijgt? Kan men nog hu welijkse voorwaarden maken? Antwoord: Men kan. als men ten minste een jaar getrouwd is. huwe lijkse voorwaarden opmaken. De hulp van een advocaat is daarbij mogelijk en men raadplege eerst eens een no taris. Gebeurt dit niet tijdig, dan valt de erfenis in de huwelijksgemeenschap. Overlijdt de kinderloze echtgenoot(- ote), dan erft de ander alles. Sterft dc- echtgenoot(ote) die een voorkind heeft, dan wordt de helft van de hu welijksgemeenschap (waarin de erfe nis gevallen is) verdeeld tussen de langstlevende en het kind van de overlevende echtgenoot. Men kan de aanstaande erflater aanraden een tes tament te maken, waarbij bepaald wordt dat de nalatenschap buiten de huwelijksgemeenschap valt. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Vandaag heeft voor de president van de Haagse rechtbank een kort geding ge diend, dat Jezuïetenpater E. J. H. Krekelberg, een dwarsligger in zijn orde, via zijn advocaat, mr. L. van Heyningen, heeft aange spannen tegen zijn schoolbestuur. Hij wil twee dingen: uitbetaling van zijn salaris, dat wil zeggen het volledige salaris vanaf het ogenblik dat hem de toegang tot het paterhuis in Delft is ontzegd en hernieuwde toegang tot het Sint Stanislas college in Delft, om zijn wiskundelessen te kun nen hervatten. Voor elke dag dat hem de toegang blijft ontzegd, eiste hij een dwangsom van dui zend gulden. Hiermee komt pater Krekelberg voor de zoveelste maal in de publici teit. Eerder kwam hij dat o.m. als warm pleitbezorger voor „links voor rang" in het verkeer, waartoe hij als wiskundige concludeerde, later als werper van een steen door de ruit van een sexboetiek, waarmee hij zijn afschuw van de „zedenverwildering" wilde demonstreren. Pater Krekelberg. die 58 jaar is. en leraar aan het St. Stanislas college kreeg van de provinciaal (zijn baas binnen de Jezuïten orde) onlangs op dracht naar Nijmegen te vertrekken om aan het St. Canisius college als leraar te beginnen. Hij weigerde ondermeer omdat hij met name zijn eindexamenklas in Delft niet in de steek wilde laten. De opdracht werd toen gewijzigd in: wel naar Nijmegen, maar alleen terug voor de eindexamenklassen. Ook dit weigerde hij. Hem werd toen de toe gang tot het paterhuis in Delft ont zegd, waarna hij op kamers ging wo nen. Hij vindt, dat hem van dat ogen blik zijn rijkslerarensalaris toekomt. Pater Krekelberg besloot al op de nvddelbare school die door Jezuïeten geleid werd om pater te worden. Hij werd door de provinciaal gestimu leerd een academische studie (wis kunde) te volgen, wat op -kosten van de sociëteit gebeurde. Na beëindiging van zijn studie werd pater Krekelberg tot priester gewijd. Hekwerk-puzzel Horizontaal: 4. schedelboor, 5. liploem- plant, 6. woordelijk. 7. soort pruim. Verticaal: 1. kleingeestig, 2. iets wat kan opgelost worden. 3. kielwater. Oplossing vorige puzzel 1. o. 2. ent. 3. netel. 4. aanvang, 5. ko riander, 6. ontvankelijk. 7. kwinkslag, 8. bedelen. 9. malie, 10. lijn. 11. k. Pater Ed Krekelberg Eenmaal afgestudeerd kreeg hij van de procinciaal de opdracht om leraar te worden aan een van de col leges of middelbare scholen van de 'Jezuiten-orde. Vervolgens maakte de provinciaal ook de wettelijke benoe mingsakte gereed. Hij zit namelijk op twee stoelen: die van leider van de orde en die van leider van het schoolbestuur van de St. Willibro- dusstichting, de instelling die leiding geeft aan de Jezuïeten-colleges. Bij dit bestuur komen de salarissen van de leraren binnen. De leraren-huisva ders krijgen dat uitbetaald, de paters jezuïeten krijgen dat niet. Hun sala ris wordt overeenkomstig de afgeleg de gelofte, die schriftelijk is vastge legd, gestort in de kas van de kloos terorde. Pater Krekelberg was leraar wis kunde op het St. Stanislas college in Delft; voor hem werd materieel ge zorgd in het paterhuis. Hij staat bekend als behorende tot de rechtervleugel in de rooms-katho- lieke kerk. een pater die het met veel nieuwe ontwikkelingen niet eens is. •Hij legt daar in zijn Dreken ook ge tuigenis van af. Door een gelijkge stemde groep wordt hij regelmatig gevraagd, om de mis te bedienen, zo dat er een soort rechtse „interparo- chi" in Delft ontstaat, In het pater huis waar hij woont maakt hij al evenmin van zijn hart een moordkuil over het door hem verafschuwde mo dernisme. >Hij schrijft ingezonden stukken- in kranten,, gericht-tegen, zijn huisgenoten-medepaters. waardoor dt goede verhoudingen binnen. de kloos- nog toe niet gebaat. De provinciaal heeft tenslotte om de situatie op te helderen pater Kre- ke'berg overgenlaatst naar Nijmegen, wat deze geweigerd heeft, omdat hij 7p"t een .."odde'i'ke oodracht" bin nen de ontstane interparochie te heb- hen en verder zijn eindexamen-leer lingen op school in Delft niet in de steek te mogen laten. Hii wordt ech ter niet meer in het paterhuis toege laten, .en heeft nu onderdak gevonden bij particulieren van de interparo chie. Van dat ogenblik af. aldus meent "atpr Krekelberg wordt er niet meer voor hem gezorgd, en dient hij dus ,zi:n officiële lerarensalaris te ontvan gen. ANACHRONISTISCH De merkwaardige situatie die zich h'er voordoet is dat de kolosterover- ste tegelijk directeur van het Sint Stanlslascollege is. A's kloosteroverste weigert hij pater Krekelberg in het nalerhu's en als direkteur van de 'school zegt hij: u komt te laat op school en doet uw plicht niet (Dat te laat komen is volgens pater Krekel berg te wijten aan het feit dat hij nu elders moet wonen). Afgezien van het feit wat de rechtbank zal concluderen, kan over dit conflict gezegd worden dat ze op nieuw het anachronistisch functione ren van kloosterorden demonstreert, zegt de heer P. W. Brouwer, een ge schiedenis-leraar aan de R.K. middel bare school in Vlaardingen. De heer Brouwer heeft de kwestie-Krekelberg op de voet gevolgd en veel over mo dernisering van kloosterorden en con gregaties geschreven. De heer Brouwer ziet een goede kans in hun voortbestaan, mits o.m. van het hiërarchische systeem met dubbelfuncties wordt afgestapt en le den zich eigeneer beweging kunnen verbinden afzonderlijk met een orde een contract te sluiten. Daarbij moet dan als een van de voornaamste bepalingen gelden, dat zij een bepaald, vrij hoog percentage van het hun volgens burgerlijke maatstaven toekomende inkomen af staan aan hun orde, dat dan voor bij voorbeeld ontwikkelingshulp kan worden gebruikt. „Ziet men nog iets in orden of con gregaties en ze zijn op zichzelf zinvol dan kunnen ze o.m, op deze wijze weer opnieuw tot bloei komen. Maar dan zal met het autoritaire, be voogdende systeem dat thans nog geldt, radicaal moeten worden gebro ken", aldus de heer Brouwer. UTRECHT De aanhoudende be volkingsgroei vormt een toenemende bedreiging van het leefmilieu. Het landelijk overleg van medische facul teitsvergaderingen verklaarde dit za terdag na afloop van een vergadering in Utrecht. De verklaring werd mede afgelegd namens de medische facul teiten in Groningen, Leiden. Nijme gen, Rotterdam en Utrecht. Het lan- debijk overleg meent dat stabilisering van heV inwonertal dringend gewenst is en dringt er bij de regering op aan daling van het geboortecijfer te be vorderen. Na vele en moeilijke onderhandelingen is de kogel dan nu toch eindelijk door de kerk. De Ver enigde Staten hebben besloten hun nationale munt, de dollar, te devalueren. Een stap, die in be langrijke mate zal kunnen bijdragen tot een op lossing van vele nog bestaande economischepro blemen. Het besluit in Washington door de Groep van Tien genomen om weer orde op zaken te stellen wat de onderlinge valutaverhoudingen in de we reld betreft zal met name in kringen van handel en industrie worden toegejuicht. Al te veel dreig de de situatie van „catch as catch can", zoals de ze de laatste tijd bestond, tot onoverkomelijke moeilijkheden aanleiding te geven. President Nixon heeft de bereikte overeen komst niet geheel gespeend van zekere verkie zingspropaganda de belangrijkste overeenkomst in de monetaire geschiedenis genoemd. Volgens Nixon is er noch sprake van een verliezer, noch van een overwinnaar. Het is, aldus de Amerikaan se president, een overwinning van de gehele vrije wereld. Hoewel hierin ontegenzeggelijk veel waars schuilt moet ons toch van het hart, dat één land wel in het bijzonder de schijn van overwinnaar op zich laadt, namelijk Frankrijk. Frankrijk laat de Franse frank onberoerd en haalt op basis van zijn grote goudvoorraad een zoete winst binnen. Daar enboven verbetert zijn buitenlandse handelsposi tie in niet onbelangrijke mate. Profiteren van de besluiten van Washington, doen voorts Zuid-Afri- Kurt Vonnegut Jr., Welkom op de apenrots; Meulenhoff (Meulen- hoffreeks 21) - vertaling Mark Car- pentier Alting 7,50). De Amerikaan Kurt Vonnegut Jr. schrijft al vanaf 1949. Hij publiceert verhalen, terwijl zijn eerste roman „Player Piano" veel science-fiction lezers moet hebben verrast. In 1959 volgt de roman „Sirens of Titan" en in 1961 zijn eerste niet sf - roman „Mother Night", in 1963 Cat's Cradle, in 1965 „God Bless You, Mr. Rosewa- ter". Vonnegut zal dan tot 1969 niets uitgeven. Hij reist in 1967 naar Dres den, waar hij in de oorlog het een en ander meemaakte. In 1968 verschijnt een selectie uit de verhalen vanaf 1950 onder de titel „Welcome to the Monkeyhouse", dat nu vertaald is. Pas in 1969 wordt Vonnegut inter nationaal Èekend met zijn Dresden- boek „Slachthuis Vijf" dat samen met „De grote pianola" in 1970 bij Meu lenhoff verschijnt. De grote bekend heid die Vonnegut pas laat krijgt, na al jaren te hebben geschreven voor een kleine groep, heeft tot gevolg dat zijn andere boeken door het succes van „Slachthuis Vijf" meer in de be langstelling komen. Dit derde boek in vertaling van de Amerikaan bevat elf verhalen uit zijn beginperiode. Ze zijn niet allemaal briljant, maar de drie, vier exemplaren die dat wel zijn maken de bundel al goed. Opvallend is dat het grote gevoel voor humor, dat „Slachthuis Vijf" tot zo'n aparte oorlogsroman maakt, voloo aanwezig is. in deze verhalen'. Uitschieters zijn het hoo°st komische „De aandelen- portefeuille van de heer Foster" en „Statiger huizen". Zijn verhalen heb ben een verrassend slot dat niet als al te gezocht wordt ervaren. Tot slot: belangrijk is de documentatie over Vonnegut die op de uitvouwbare flappen staat afgedrukt J.H ROTTERDAM Zaterdagmiddag zijn de Rotterdamse politie en brand weer druk bezig geweest met het bergen van een bestelwagen die in de Nieuwe Maas lag, ter hoogte van de Sluisjesdijk. De auto was in Gouda bij een ta bakgroothandel gestolen. De dieven hebben kennelijk eerst de rookwaren, ter waarde van vele duizenden gul dens, eruit gehaald en de bestelauto daarna in het water gereden. ka en Rusland. Twee landen, die als belangrijke goudproducenten gelden. Wat eigen land betreft is het met het oog op on ze buitenlandse handel zonder meer gunstig te noemen, dat de gulden zal worden opgewaardeerd met 2,76 procent. Eerder was nl. sprake van een hoger percentage. Dat de Nederlandse delegatie erin is geslaagd de revaluatie aan Nederlandse zij de tot bovengenoemd percentage te beperken kan haar dan ook als een verdienste worden aangere kend. Met het in Washington bereikte akkoord welk een blijde boodschap dat ook moge zijn zijn echter de problemen de wereld nog niet uit. Te genover de door Amerika getoonde bereidheid zal ook van de kant van West-Europa in het bij zonder van de EEG-landen een offer worden gevraagd. Dit met name, waar het gaat om de structuur van de landbouwprijzen, die ten nauw ste zijn verbonden met het monetaire wel en wee. Te denken is hierbij alleen maar aan de zgn. „groe ne dollar", waarin de landbouwprijzen worden uit gebracht. Het behoeft wel geen betoog, dat op dit terrein nog vele harde noten zullen moeten worden ge kraakt. Tot dusverre zijn de EEG-landen, zachtjes gezegd, niet geheel vrij geweest van protectionis tische tendensen op landbouwgebied. Het zal zaak zijn, dat de VS en de EEG het ook hier met elkaar eens worden en begrip zullen hebben voor eikaars eisen. In Washington is in elk geval bewezen, dat een gesprek tot resultaat kan leiden, al is daarvoor wel tijd nodig. BELGRADO (Reuter. DPA, UPI, AP) President Tito van Joegoslavië bedoelde de Sowjet- unie, toen hij zaterdag verklaar de, „door het gebruik van de „krachtigste middelen" te hebben vvillén voörftomen.dat' zijn land zich binnen een half jaar voor een burgeroorlog in Kroatië ge plaatst ziet, die tot buitenlandse interventie had kunnen leiden". Tito sprak naar aanleiding van de recente ongeregeldheden in Kroatië na het gedwongen ontslag van de lei ding der communistische partij in de ze republiek (Joegoslavië telt er zes). De 79-jarige president gaf de stoot tot de zuivering toen hij openlijk de Kroatische leiders aan de kaak stelde, omdat dezen hadden toegelaten, dat nationalistische en separatistische stromingen de kop opstaken. In Kroatië is de vijand van de arbeidersklasse de eerste slag toege bracht", aldus Tito op een bijeen komst van het presidium van het Joegoslavische vakverbond in Belgra do. „Ik zeg met nadruk „de eerste slag" omdat andere slagen moeten Zwarte Beertjes. Uitg. Bruna, U- trecht: prijs per stuk 2,95. Twee nieuwe Zweedse politiero mans van Sjöwall en Wahlöö: „De man die in rook opging" en „De lachende politieman". Van de twee die eerder als Zwart Beertje op onze markt verschenen, herinner ik me vooral „De rran op het balcon", en nu ik doordenk, toch ook die andere: „De vrouw in het Götakanaal". Ik zou maar zeggen dat deze politieromans een behoorlijk eindje boven de middelmaat uitste ken, ze zijn op een degelijke manier boeiend; deze onopgesmukte en rechtstreekse beschrijving van een onderzoek èn van de daarbij betrok ken mensen (dat vooral, en 't is knap!) maakt wilde verzinsels vol strekt overbodig. In de verte doen deze boeken aan die van „onze" Van Eemlandt denken, al was deze veel huiselijker. Voorts kwamen uit twee verhalen met particulier detective Lew Archer in de hoofdrol: „De instantvijand" en „De afscheidsblik". De auteur Ross Macdonald biedt ons in Archer ge lukkig geen harde jongen aan. die komen we in dit genre al meer dan genoeg tegen: Archer is eerder wat kwetsbaar en curieus is dat hij stevi ger omtrekken krijgt naarmate de plot zich verder ontwikkelt. Ook hier geldt dat de schrijver zonder hardge kookte toestanden kan, -en dat bete kent kwaliteit. Gavin Lyall's ,Het al lergevaarlijkste spel" is de eerste (zo kondigt de uitgever aan) van Lyall's misdaadromans die in pocketvorm heruitgegeven worden, er komen er meer. Graag akkoord, want ze zijn in hun zorgvuldige opzet en uitwerking de moeite waard. Het laatste hier aan te kondigen Beertje is iets heel an ders: „Ik weet niet wie God is, dat hebben we nog niet gehad", een ver zameling antwoorden en uitspraken van kinderen over God. De verzame laars Eric Marchall en Stuart Harrple zien dit pocketje als een completering van het eerder verschenen ..Kinderen schrijven aan God". Je moet van zul ke boekies houden (heel veel mensen doen dat. en dat is leuk voor Brunai. De illustraties van Siex Nix komen me nogal pretentieus voor. A.J.K. De eerste richter is Othniël, een held wiens naam „de leem God" betekent. Hij verlost van Kuschan-Rischataim, dat zwakheid van de boosheid. De tweede richter is Ehud, dat is menvoeger". Hij verlost Israël van de jonge os", van et overheerser geworden dienaar. Ehud is weer een heel ander man. Hij behoort in legem tot Othniël tot de kleinste stam. die van Benjamin, kwam uit de Messiasstam. de stam van Juda. Maar toch kan God Ehud gebruiken. En in dit verhaal :i> opnieuw iets van de gloed van de komende Heiland in het van deze richter weerspiegeld. Hij komt tot koning Eglo\ een „Woord Gods". Denk niet dat Ehud gelogen heeft als hij het twcesn zwaard trekt. In het Hebreeuws is er maar een woord dal met „woord" als met „daad" te vertalen is. Eglon hoort Woord Gods" en daar ziet hij geen gevaar i wil hij wel horen. Maar hij maakt dezelfde vergissing die onze dagen door velen gemaakt wordt. Hij denkt dat het Gods machteloos is. Velen hebben te laat ontdekt dat l tweesnijdend zwaard is. We lezen vandaag: Genesis 11:5—9. volgen. De strijd moet onafgebroken in alle republieken worden gevoerd." De president kondigde een reorga nisatie van de Joegoslavische commu- nistisohe* partij'aan, die zich op een nog voor eind januari' bijeen te roe pen congres moet voltrekken. \,Wij moeten van de logge err onhanteerba re organisaties af om tot kleinere ac tieve eenheden te komen, aldus Tito, die alle partijleden met uitstoting be dreigde als ze zich zouden niet storen aan besluiten van de partijleiding. AUTONOMIE Wat het streven naar autonomie in de verschillende republieken betreft zei Tito, „dat geen enkele een eigen bestaan kan leiden, omdat er zulke nauwe banden tussen hen zijn. De soevereiniteit van de zes republieken moet gegrondvest zijn op de souve- reiniteit van de arbeidersklasse", al dus de president. Een extra-nummer van het blad Student, waarin een Nederlandse brief stond afgedrukt met voor Tito beledigende kritiek is zaterdag in Belgrado in beslag genomen. De „open brief zou zijn geschreven door een „extremistische Nederlandse or ganisatie" ter gelegenheid van het bezoek, dat de Joegoslavische presi dent in 1970 aan Nederland bracht. De brief was in het nederlands afge drukt. Van onze onderwqsrcdactie DRIEBERGEN De door in trekking van subsidie bedreigde sociale academie De Horst in Driebergen heeft er zaterdag geen twijfel aan laten bestaan dat zij vóór alles wenst voort te bestaan. Daarvoor werden de ideologische discussies die de academie in bewe ging houden even achterwege gelaten. Het resultaat was dat de vergadering van ruim 700 docenten en studenten eendrachtig kon besluiten dat me, zou streven naar een democratische bestuurs- en onderwijsstructuur die voor de minister subsidiabel is (slechts 31 aanwezigen stemden te gen). 'SOLIDAIR In een verklaring zegt het bestuur van De Horst dat het zich bewust is van zijn verantwoordelijkheid als be voegd gezag (op gezag van de inspec teur had de minister daar kennelijk aan getwijfeld) en dienovereenkom stig zal handelep.. Maar fte< besttun* blijft look solidair met de democratische bestuursvorm van de academie. Het heeft de cen trale commissie (het dagelijks be stuur) verzocht in overleg met de af delingen een plan te maken voor een structuur die door de minister gelega liseerd en gesubsidieerd kan worden. Voor 30 januari moet dat plan aan het bestuur worden voorgelegd. ARGWAAN Bestuur en directie zijn overeenge komen dat de heer E. E. Behrend. stafdocent van de academie, in de tussentijd als directeur zal optreden. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen: te Terneuzen, kand. W. Pouwelse "te Apeldoorn; te Kampen (buiten verb.), W. Vis te Leerdam. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Waardenburg, W. C. Lamain te Grand Rapids (VS); te En schede, L. Blok te Beekbergen; te Nieuwerkerk (Zld), A. Hoogerland te Werkendam. HAVANNA (Reuter, UPI, AFP, AP) De Cubaanse strijd krachten zijn in staat van pa raatheid gebracht „voor het ge val Nixon mocht menen, dat hij het Cubaanse volk kan intimide ren", zo schrijft Granma, het blad van de communistische partij. De maatregel is een antwoord op de voorzieningen, die Amerika heeft getroffen en die als voorzorgen geno men zouden zijn. Washington heeft vrijdag nl. laten weten, dat het zijn lucht- en vlooteenheden in de Cu baanse zone in staat van alarm had gebracht. Aanleiding tot de Amerikaanse maatregel was het aanhouden door Cubaanse schepen van twee (onder Panamese vlag varende) in Miami thuishorende schepen. Bij de inciden ten werd een Amerikaanse burger gewond. Washington liet weten, deze aan vallen en de Cubaanse mededeling, dat daarmee zal worden voortgegaan, als onaanvaardbare bedreigingen van de vrijheid van scheepvaart en han deldrijven in het Caribische gebied te beschouwen. Amerika zegt bereid tc zijn. alle maatregelen te nemen, die de inter nationale wetgeving toestaat om Amerikaanse burgers en de vrijheid ter zee tegen deze aanvallen te be schermen. „Als een andere regering dit vraagt dan zulln de Verenigde Staten elk buitenlands schip te hulp komen, als dit wordt aangevallen", aldus een woordvoerder van de ministeries van buitenlandse zaken en defensie te Washington. Granma kenschetst de Amerikaanse verklaring als „schijnheilig, leugen achtig en dreigend". Het schrijft voorts: „Cuba bedreigt de vrijheid van handel en scheepvaart in de An tillen niet. maar zal blijven optreden tegen schepen, die daden van zee roverij tegen de republiek bedrijven. Zodoende beschermt het zijn gebied zijn soevereiniteit en het leven van zijn kinderen, dat voortdurend be dreigd wordt door het imperialisme en de statenlozen in zijn dienst". In Washington weigert men intus sen te bevestigen, dat een Cubaanse inlichtingen-officier naar de Verenig de Staten zou zijn overgelopen. LIENDEN De 29-jarige A. M. Meurs uit Lienden kwam om het le ven toen hij vrijdagavond met zijn auto op een tegemoetkomende bestel wagen botste. Bij het nemen van een bocht in de weg Veenendaal-elst was hij op de linker weghelft geraakt. Directeur J. Groeneveld en a directrice mejuffrouw L. Deke len hun functie tijdelijk niet len. Volgens de centrale commia dit niet uitgelegd worden soort voorlopig ontslag van ge directie. Eind januari zul partijen, inclusief de directie, bezien Wat hun plaats is bi nieuwe structuur. 1 Tegen de directie was argi resten doordat deze aanwezig weest bij een gesprek met Van Veen buiten medeweten academie zelf. VERGELIJK De docenten M. D. IJsseli M. Kruse en student Frits K""- alle drie lid van de centrale I sie, benadrukken dat zij alli doen om met de minister tot gelijk te komen. Zij menen nister Van Veen door coöi inspecteur J. A. J. M. van voorts eenzijdig is voorgelich Zij willen hem meer en an formktlé geven en zijn ook b onderhandelen over wat Wj wet op Het voortgezet ondefwt de' minister aecëptabel kan zifk deze onderhandelingen heeft61 trale commissie een nieuw van de academie-vergadering.: 1 AFZONDERING" Ook de vertegenwoordigen alternatieve richting in de (volgens de inspecteur een in de academie) tonen zich fi overleg. Zij verklaren dat j hun bedoeling is een exclusi te vormen. Van onderteken marxistisch-leninistische b» - is geen sprake. Wel hebben de alternatieve»^ begin een zekere afzonderin zen, naar zij zeggen, om zich ker te kunnen afzetten tegel staande opvatting van socia 't RICHTSNOER Dé uitgangspunten van het tieve programma dat zij in b van deze cursus tot richtsnd 't men hebben zijn niets meer A pothesen die aan de praktijk moeten worden. Die uitgai waren: 1. de economische onderbou 1 palend voor de verhouding i menleving; 2. de machtelozen moeten E vidueel geholpen, maar georganiseerd worden( ming, celvorming, tegenmacht 3. Gesloten groepsvormii bestaande autoritaire structur cot, staking, enz.). METHODIEK Docent Piet\ Reckman, een alternatieve richting, zegt vooral gaat om het ontwikk een methodiek, veel minde: ideologie. In de praktijk nu of deze opzet inderdaad eff Overigens ontzegt Reek minister de bevoegdheid on mengen in de vraag vanuit w 5t', gangspunten een sociaal werl worden opgeleid. dji'Qoeoéë^a karei doormanstraat 294 - rottei venestraat 3 Kwartet - Trouv De Rotterdammer Nieuwe Haagse Coul II Nieuwe Leidse Couri .1 Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdre* J. de Berg (voorzitter) H. P. Ester, G. J. Brin J. van Hofwegen. L* l

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2