ÏULDEN ZAL IN WAARDE STIJGEN Jahja Khan treedt af Wereldgeldcrisis voorlopig opgelost 1 Rouleerscliema voor ruziënde raadsleden Massamoord in Dacca Luns: vóór 1973 geen veiliglieidsconf erentie Het Kwartet Percentages Valutamarkten blijven dicht 'oliticmacht irresteert zes idmolukkers Bhoetto zou nieuwe premier worden 1 1 Arrestaties in Westduitse ontvoeringszaak Dode bij sc? letpartij Vijftien Egyptische arbeiders verdronken Mars-3 capsule werkte kort Studente dood na val baleon SPKEUI (RITA) HIT WEER Zacht weer ieewe Leidse Courant Maandag 20 december 1971 52ste jaargang CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen dkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p.w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. Van onze finan.-econ. redactie WASHINGTON De wereldgeldcrisis, die de Westerse wereld inden lang in haar ban heeft gehouden, is voorlopig tot een op- ling gekomen. De ministers van financiën en de centrale bank- iidenten van de tien rijkste niet-communistische landen hebben ens hun bijeenkomst in Washington een overeenkomst bereikt, irvan de belangrijkste punten zgn: De dollar zal 7,89 devalueren. )e gulden zal 2,76 revalueren. Verschillende andere Europese nunteenheden en de yen stagen eveneens in waarde. De vaste wisselkoersen zijn hersteld. De koersen mogen naar joven en beneden 2,25 schommelen. )e Verenigde Staten zullen de 10c, chaffen. extra importheffing af- Verenigde Staten hebben de de- atie van de dollar tot uitvoer ge it door de goudprijs te verhogen $35 per troy ounce (31,1, gram) 138. In procenten uitgedrukt is dit Het verschil met de 7,89 pet. It veroorzaakt door een verschil jerekeningswijze. Ten opzichte de andere valuta's (hun eigen re- atiepercentage even buiten be uwen gelaten) wordt de dollar pet goedkoper. opwaardering van- de gulden ongeveer 2 3/4 pet. betekent, dat de gulden ten opzichte van de dollar ruim lOVs pet. in waarde stijgt, waardoor een dollar in Nederland ƒ3.241/" kost in plaats van 3,62 voor dat de gulden in mei ging zweven. De Duitse mark stijgt ten opzichte van de dollar bijna 12'/s pet. en de Japan se yen 16,88 pet. De Franse franc en het Pond Sterling veranderen niet in waarde (de goudprijs verandert niet), maar de maatregelen betekenen wel, dat de dollar in Parijs ea Londen 8,57 pet. goedkoper is geworden Op de valutamarkten in Engeland en Frankrijk was de dollar overigens De landen van de Groep van Tien zyn de volgende revaluatie- en devaluatiepercentages over eengekomen, waarby revaluatie met is weergegeven en deva luatie met Amerikaanse dollar 7,89 Japanse yen +7,66 Duitse mark +4,61 Zwitserse franc +4,61 Nederlandse gulden +2,76 Belgische frank +2,76 Franse franc onv. Britse pond onv. Italiaanse lire 1,00 Zweedse kroon 1,00 pas ongeveer 5 pet. in waarde ge daald. In verhouding met de D-mark wordt de gulden iets goedkoper; daarentegen kunnen wij nu de Fran se franc en het Pond Sterling tegen een 2,76 pet. lagere prijs krijgen. De lire is 3 3/4 pet. in waarde gedaald ten opzichte van de gulden. Van nu af zijn de vaste waardever houdingen tussen de belangrijke va- In afwachting van monetaire her President Nixon geeft een toe lichting op de monetaire hesluiten. vormingen op langere termijn zullen de marges van de wisselkoersen 2,25 pet. naar boven en beneden mogen luta's in de wereld hersteld. Alleen ven zweven, maar deze munt deed de Canadese dollar zal voorlopig blij- dat al voordat de valutacrisis uitbrak, om precies te zijn van mei 1970 af. schommelen. Sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog was het schom melingspercentage aan beide zijden van de koersverhouding 1 pet. en in de praktijk vaak zelfs maar 0,75 pet. De ministers en de bankpresidenten verklaarden in het slotcommuniqué, dat handelsregelingen uiterst belang rijk zijn voor een nieuw blijvend evenwicht. Bedoeld wordt de nood zaak van overeenkomsten tussen de VS en de EEG maar ook tussen de VS en Japan en de VS en Canada. Waarschijnlijk zal het overleg tus sen de VS en de EEG op donderdag 23 december in Brussel beginnen. Het gaat er hoofdzakelijk om tot welke handelsconcessies de EEG bereid is als onderdeel van het geheel van de monetaire herzieningen .Maar, zo zeg gen goed ingelichte kringen, de be sprekingen in Brussel zullen plaats vinden afhankelijk van het resultaat in Washington. De EEG zal in Brussel optreden als één groep. Men w (S het er in Washington over eens. dat onmiddellijk besprekingen moeten beginnen over hervorming van het geldstelsel op langere- ter mijn. Deze besprekineen zouden dan speciaal moeten plaatsvinden in het kader van het Internationale Mone taire Fonds, het lichaam, dat belast is met de bewaking van het internatio nal egedlstelsel. President Nixon maakte het nieuws van de monetaire overeenkomst be kend op een persconferentie in het Smithsonian Instituut. Hij betitelde het akkoord als de belangrijkste mo netaire overeenkomst in de geschie denis. De president, die tijdens de persconferentie stond onder het vlieg tuig, waarmee de gebroeders Wright in 1903 bij Kitty Hawk de eerste vliegreis ter wereld maakten, zei dat er bij de overeenkomst „geen sprake was van verliezers of winnaars. Het is de hele Westerse wereld die erbij heeft gewonnen". Nixon zei dat de nu genomen be sluiten zouden leiden tot een aanzien lijk grotere stabiliteit van de mone taire situatie in de wereld. Over één zaak is men het in Washington niet eens, nl. over de in wisselbaarheid van de dollar in goud. AMSTERDAM Teneinde onge wenste speculaties te voorkomen zal een aantal valutamarkten vandaag en wellicht ook de komende dagen geslo ten zijn. Zo blijven o.m. de valuta markten in Amsterdam, Frankfort. Brussel, Londen en Parijs heden dicht. BRDAM De Amsterdamse i heeft zondagmorgen om acht lij een inval in het woonhuis van puw H. de Swaan-Roos aan de jracht 154 zes Zuidmolukkers kteerd. Volgens omwonenden I twintig agenten aan de inval Amsterdamse politie verklaarde avond dat de zes Zuidmolukkers angehouden op verzoek van de ïntepolitie van Capelle a/d IJs- aar een woonoord van Zuidmo- rs is gevestigd. De zes mannen H. (24), A. M. (21), J. E. R. (19), U. (21), L. L. J. (19) en E. A. R. worden verdacht van diefstal, ijn gisteren naar Capelle a/d overgebracht. De politie van Ie a/d IJsse! wilde nog geen in- gen geven. RAWALPINDI (AP, Reuter, UPI) President Jahja Khan van Pakistan heeft besloten af te treden. Dat zal gebeuren nadat hij vandaag de regering heeft overgedragen aan de gekozen volksver tegenwoordigers. Dit is gisteren officieel bekendgemaakt. Verwacht wordt dat Zoelficar Ali Bhoetto, de huidige Pakistaanse mi nister van buitenlandse zaken, tot nieuwe premier zal worden benoemd. Vandaa& zal ook de tekst van de nieuwe grondwet worden gepubli- ceerd. De 54-jarige president Jahja Khan kw. m op 25 maart 1969 aan de macht als opvolger van president Moham med Ajoeb Khan. In Rawalpindi is bericht dat Khan de afgelopen dagen onder zeer zware druk heeft gestaan van een deel van zijn directe omgeving die zijn „on middellijk aftreden" wilde. Zo zou Noeroel Amin, die aanvankelijk goe- vtelijke gekleurde dikke kaars (middel- 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op- Met kandelaar van sierlijk smeed- c. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk cadeau te geven. op als nieuwe abonnee: Mijn naam is: adres: woonpl: '9 per kwartaal maand Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: N v-we Leidse Courant - antwoordnummer 267, Leider de kansen op het premierschap hacK erop gewezen hebben dat alleen het aftreden van Khan ernstige onlusten zou kunnen voorkomen. De Pakistaanse luchtmaarschalk Asghar Khan, die de Rechtvaardig heidspartij leidt, heeft in het open baar de berechting van Jahja Khan geëist. Op een persconferentie zei Asghar Khan dat de huidige presi dent de grondwet heeft geschonden, Pakistan heeft vernederd en het Pa kistaanse leger heeft verraden. In de Westpakistaanse s£ad Pesja- war hebben ruim 1000 mensen een protestbetoging gehouden voor de ambstwoning van de provinciale gou verneur. Zij riepen „Weg met Jahja Khan". De betoging was georgani seerd door dc Volkspartij, de grootste partij in West-Pakistan. Ook in La hore heeft een groep invloedrijke ad vocaten al op het aftreden van Jahja Khan aangedrongen. In een verkla ring werd ontslag op staande voet geëist. Jahja Khan zou in feite al uit zijn macht zijn ontzet en het grootste deel van de dag op zijn bureau doorbren gen. Topofficieren zouden de hoogste macht feitelijk al in handen hebben. President Khan heeft zaterdag mi nister van buitenlandse zaken Bhoet to, die in New York was, teruggeroe- DüSSELDORF (DPA) In Düssel- dorf zijn twee mannen aangehouden, die er van worden verdacht betrok ken te zijn geweest bij de ontvoering van de multimiljonair Theo Albrecht uit Essen, die donderdag tegen beta ling van een record-lospirijs van ze ven miljoen mark (ruim ^even mil joen gulden) in vrijheid werd gesteld. Het zijn de 29-jarige Udo Rieser en de 34-jarige Dieter Westerhof. Zij werden herkend toen zij in een auto door Diisseldorf reden. pen naar Rawalpindi om mee te wer ken aan de nieuwe leiding van zijn land. Bhoetto heeft voor terugkeer naar West-Pakistan nog een onderhoud met president Nixon gehad. Na! afloop zei Bhoetto dat Nixon de steun van de VS aan Pakistan heeft toegezegd en eveneens het principe van souve- remiteit en eenhe;d van de staat Pa kistan erkent. „Pakistan is slechts een eenheid. De eenheid tfan de natie zal bewaard blijven", aldus Bhoetto. De Pakistaanse politicus Noeroel Amin heeftf zaterdag verklaard dat hij op dit ogenblik de benoeming tot premier niet kan aanvaarden. Door deze beslissing van de 77-jarige poli ticus is de weg vrijgemaakt voor de instelling van een burgerregering on der leiding van Bhoetto. Van een verslaggever UDEN In een woning aan de Peperstraat in Uden heeft zich in de nacht van zaterdag op zondag om half twee een schietpartij voorgedaan als gevolg waarvan de 25-jarige M. Reuvers, die in het woonwagenkamp in Oss woont, om het leven is geko men. Zijn 29-jarige broer H. R., die in hetzelfde kamp woont, werd even eens geraakt en moest ernstig gewond in een ziekenhuis worden opgenomen. Er zijn tot nu toe nog geen arrestaties verricht. ..De zaak is uitermate ver ward". aldus de rijkspolitie in Uden, die nog doende is met het verhoren van een aantal mensen. Toen de schietpartij plaatsvond was er een aantal mensen in de wo ning aan de Peperstraat, maar hoe veel is nog steeds niet bekend. Het aantal zou kunnen variëren van vijf tot acht. De rijkspolitie neemt aan, dat er drank in het spel is geweest. Dr. J. Zeldenrust, patholoog-ana toom en directeur van het gerechte- liik geneeskundig laboratorium uit Den Haag, heeft sectie verricht op het lichaam van de dode. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De vier leden van de Rotterdamse gemeenteraadsfractie van D'66 zullen een rouleerschema in twee fasen van 15 maanden invoeren. Op 1 januari 1972 zullen mr. H. J. Mentink en mevrouw mr. A. M. Löbler- Polling aftreden om 1 april 1973 weer in de raad terug te keren. De heer E. C. Reinhardt en mevrouw W. J. C. Schuiten-Wilmont zullen dan aftreden. De eerstvolgende kandidaten op de lyst van D'66 zullen dc opengevallen plaatsen bezetten. Een commissie van drie 'wyze mannen' bestaande uit mr. E. Lukacs. voor zitter van de geschillencommissie van D'66, ir. N. F. I. Schwarz, lid van dc Eerste Kamer voor D'66, en mejuffrouw mr. A. M. Goudsmit, lid van de Tweede Kamer voor D'66, brachten zaterdagavond dit bindende advies uit. De vier raadsleden hadden het advies gevraagd ter oplossing van de in hun frac tie bestaande moeilijkheden in het persoonlijke vlak. De commissie kwam tot de conclusie dat verschillen in karakter van de raadsleden de oorzaak waren van de moeilijkheden. Het was niet mogelijk een of meer raadsleden aan te wijzen aan wie het conflict rechtstreeks kon wor den verweten. Daarom adviseerde de commissie de fractieleden twee aan twee te laten rouleren. DACCA (Reuter) De woede onder de Oostpakistaanse bevrij dingsbeweging Mukhti Bahini is hoog opgelaaid door de vondst van zeker 125 artsen, professoren, schrijvers en onderwijzers, die in een veld buiten Dacca vermoord zijn aangetroffen. Verwacht wordt dat het dc In diase troepen grote moeite zal kosten de wraakgierige Mukhti Bahini's te weerhouden hun woe de te bekoelen op de Razakars, de met Westpakistaanse troepen collaborerende Oostpakistani's. Hen wordt de massamoord ver weten. De grote groep intellectuelen, die een geweldige bijdrage had den kunnen leveren aan de op bouw van de nieuwe staat Bang- ladesj, is naar wordt aangenomen vijf dagen geleden ter dood ge bracht. De meesten waren twee dagen voordat het Pakistaanse leger kapituleerde in hun huizen gearresteerd, omdat ze bekend stonden als fervente tegenstan ders van president Jahja Khan. Hun lijken lagen bijna onher kenbaar verminkt in waterpoelen (zie foto), rood van het bloed. Duizenden mensen trokken zater dag naar de plek waar de slacht partij had plaatsgevonden om de vermoorden te identificeren. De meeste slachtoffejs werden op ongeveer 400 meter van een moskee gevonden, waar zich nog Razakars verschanst houden. CAIRO (Reuter) Bij de Aswan- dam in Opper-Egypte, zijn naar men vreest vijftig arbeiders verdronken, doordat een aanhangwagen waarin zij zich bevonden, in een kanaal terecht kwam. De arbeiders waren op weg naar een suikerrietveld, toen de ver binding tussen de aanhangwagen en de trekker brak. KEULEN, LONDEN (UPI, Reuter, APF) Een Europese veilgheidsconferentie kan zeker niet vóór 1973 gehouden worden. Dit heeft mr. J. Luns, secre taris-generaal van de NAVO in een interview met de Deutsch- landfunk verklaard. De multilaterale voorbereiding van een dergelijke conferentie kan pas beginnen na ondertekening van het slotprotocol van het viermogendhe- denakkoord over Berlijn, welke plechtigheid pas in mei wordt ver wacht. Intussen neemt men in diplomatie ke kringen aan, dat de Sowjet-Unie voorlopig geen uitnodiging zal zenden aan de speciale afgevaardigde van de NAVO. de vroegere secretaris-gene raal Manlio Brosio. om in Moskou voorbereidende besprekingen te voe ren over de mogelijkheid van weder zijdse troepenvermindering in Euro pa. De Russen beschouwen Brosio niet als een acceptabele gesprekspartner, vooral vanwege zijn „harde lijn" ge durende zijn NAVO-periode. Boven dien heeft Rusland geen haast om on derhandelingen te beginnen over het terugtrekken van zijn eigen troepen. Eerder dit jaar hebben de Russi sche leiders voor het eerst belangstel ling getoond voor de gedachte van troepenvermindering. Zij hebben ech ter geen stappen ondernomen om tot een gesprek te komen. Westelijke voorstellen werden niet beantwoord. AFWACHTEN Verwacht wordt dat de Sowjet- Unie seen standpunt zal innemen, zo lang er nog geen sprake is van een Europese veiligheidsconferentie, of MOSKOU (Reuter) De Sowjet- Unie heeft meegedeeld, dat de capsu le van de Mars-3 die op 2 december een zachte landing op de „rode pla neet" heeft gemaakt, slechts geduren de twintig seconden televisiebeelden heeft uitgezonden. Waarschijnlijk is het falen toe te schrijven aan de onbekendheid met de omstandigheden op het oppervlak van de planeet en aan een stofstorm, die ten tijde van de landing woedde. Van een onzer verslaggevers WAGENINGEN De 19-jarige A. de H. uit Rijswijk (ZH) is bij een val van een flatbalcon om het leven ge komen. Het lichaam werd zaterdag morgen gevonden achter de studen tenflat Hoevestein in Wageningen. Het meisje, studente aan de land bouw hogeschool, woonde op de eers te verdieping van de flat. Zij is ver moedelijk van een hogere etage over de balustrade gevallen. De Wagening- se politie wijst de mogelijkheid van een misdrijf af. maar denkt aan een ongeluk of zelfmoord. De sectie werd verricht door de anatoom-patholoog dr. Zeldenrust. Hij constateerde bloed uitstortingen en inwendige kneuzin gen. zolang zij de positie van de westelijke landen niet kent. Aangenomen wordt dat zij er van uitgaat, dat een confe rentie over vermindering van troepen pas gehouden kan worden, nadat een veiligheidsconferentie op gang is ge komen. Recente berichten maken melding van oppositie in de Russische leger leiding en onder de politieke „harde lijners" in het Kremlin tegen elke vorm van vermindering van Sowjet- troepen in Oost-Europa. Nadat zijn werk door verscheidene uitgevers was teruggestuurd, besloot hij voor het nageslacht te schrijven. GEORGE ADE Opschieten, Tom. dan wegen we op de wip even zwaar. Op de Atlantische Oceaan kwam aan het einde v \n de vorige week een aktieve depressie tot ontwik keling. Onder invloed hier van werd een hogedrukgebied dat bo ven Zuid-Duitsland lag, verder naar het zuiden weggedrongen en konden fronten van eerder ge noemde depressie tot ons land doordringen. Hierbij nam de wind toe en viel er op vele plaatsen regen. In de zuidwestelijke stro ming daalden in de nacht van zondag op .uaandag de tempera turen in het algemeen tot om streeks 6 graden. Ook het komende etmaal blijft de zuidwestelijke stroming aan houden. Wel trekken enkele sto ringen over ons land waardoor er af en toe wat regen kan vallen maar het blijft hierbij zacht weer. BAROMETERSTAND: heden 10 I uur 76 cm (1013 millibar), stygend. Zon en maan 21 December: zon op 8.45, onder I 16.30; maan op 11.12, onder 20.44 25 dec. E.K. Hoog water Hoog water, 21 december: Rotterdam le getij 6.28, 2e getij 19.04; Scheveningen 5.15-17.29; Vlissingen 4.00-16.22; Haring vliet aan de Zeezijde 5.38-17.54.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1