Een echt uitzendbureau is geen koppelbaas In 't Westland blijven vier veilingen over Conjunctuurwind zit tegen Abtswoude houdt relatie tussen bejaarden en bevolking levend Mil j oenenopdracht voor Bailey Bejaardenzorg Unieke opzet Delfts centrum Automobilist omgekomen 5 ZATERDAG 18 DECEMBER 1971 ROTTERDAM „Het zal allereerst de buitenwacht en daar- te bedoel ik nietilleen de partikulier, maar net zo goed het be- jjfsleven duidelg gemaakt moeten worden dat een uitzendbureau tl degelijk iets aders is dan een soort veredelde koppelbaas, die jen woekerwinstn arbeidskrachten uitleent en zelf in een gouden otje vaart!" door Theo Willens fcn heftig ve»ntwaardigde heer rffen, direkteu van het gelijkna- ;e serviceburei „voor de bete uitzendkracht' zoals de Rotter- ase Gele Gid vermeldt heeft ,jg goede worden over voor de jer waarop olgens hem de rijks- rheid en veichillende gewestelij- irbeidsbureas hand in hand en kennelijk acces trachten de op rbeidsmarl opererende uitzend- >aus, en da zijn er nogal wat, ui kwade reu'te brengen. bcht dat iderdaad zo zijn, dan n deze nstanties overigens de wel me: conjunctuurgevoelig i Zijn, ;aat de financieel-eco- ische récssie waarmee de vader- se huishuding wordt geconfron- ook - of misschien wel juist deure van de uitzendbureaus [voorbijjn tegendeel. Stoelen ogischook," vindt de heer Grof- „wani wat is in feite een uit- Ibureai? In principe is het tocb dat he de leemten opvult in de idsmakt. leemten die vooral ont- i op een overspannen markt, twee jaar geleden was die markt wat je noemt overspannen, de isen varen blij als ze een vent denflinden die op die vacante l gin; zitten, maar wat zie je nou ■uren? De bedrijven hebben niet en gien vacante stoelen meer, ze jen zelfs minder stoelen dan keu, dus daar ga je dan .ksoverheid gaf het goedi d enige tijd geleden: er werl digd dat er geen nieuw per- jzou worden aangenomen, ei •lopig het systeem van de na .e afvloeiing zou worden toe- Het vaderlandse bedrijfslevei ,dit voorbeeld al snel, de gri- Philips voorop, de kleinern itjes er achteraan. «nop deze teruggang in de coi- a lur kwamvorig jaar de hav$- g in het Waterweggebied, net t eet de koppelbazen. De havn» h crs hadden er schoon geneg lat personeel dat door de k/p- n en werd ingeleend, wekeliks •I en aanzienlijk vollere pote- ;e naar huis ging dan zijzelf. ii -Vergunningen i ninister van economische zaen in: het inlenen van perso;eel i gebonden aan het vergunün- i lsel. Bedrijven die toch ril— oorgaan met het inlenen /an eel, moesten aan strenge vior- I en gaan voldoen. Het geolg m lat het aantal koppelbaze in Waterweggebied aanziélijk Voor de metaalsector, \aar- (de ministeriële maatrege in I instantie was bedoeld, wed in werking met het bedrijf$ven chting Rijnmetaal in het even en, een soort gelegaliseerdkóp- rijf, waarvan wonderen wer- llfrwacht maar dat tot op .eden ïl meer dan een doodgeoren 'kind blijkt te zijn. r iet nieuws kwamen in ós pe- alleen de koppelbazen n de ^euze invloed die zij geacht te hebben gehad op Ie ar- ast in het Waterweggebjd. De ministeriële oekazes waren echter evenzeer van toepassing op de tot dan toe meer dan welig tierende uitzend bureaus, waar nagenoeg ieder bedrijf, van welke tak ook, arbeidskrachten kon bestellen. „Geloof me nou maar", aldus de heer Groffen, nauw bij de hele ont wikkeling betrokken, „die vergunnin gen hebben de uitzendbureaus de das omgedaan. Neem nou bijvoorbeeld maar één ding: in de voorwaarden om aan een dergelijke vergunning te kunnen voldoen, staat vermeld dat het betreffende bedrijf niet groter mag zijn dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Is dat nou geen krankzinnige clausule? Op zo'n ma nier maak je een bedrijf toch kapot, als je het niet eens de kans op een normale groei geeft?" Vaste dienst Een tweede steen des aanstoots is voor de heer Groffen het feit. dat het bedrijfsleven geen strobreed in de wettelijke weg werd gelegd wanneer het de wens te kennen gaf personeel van de door de ministeriële banvloek getroffen uitleenbedrijven in vaste, dienst over te nemen. „Dat was klap nummer twee voor ons", aldus een gebelgde directeur Groffen. „En weet U wat ik dan nog het schandaligste vind in deze hele affai re? De houding van verschillende ar beidsbureaus in den lande. In feite immers komt het erop neer, dat deze de mensen die tot nu toe voor uit zendbureaus werkten, verkapt ertoe dwingen bij het bedrijf in vaste dienst te treden waar ze eerst als part-time-krachten in dienst waren". Vreemd is deze tendens overigens niet: veel part-time-krachten voelen zich bedreigd .door inflatie en werk loosheid, spoken die in alle hevigheid nog zeer recent en indringender dan ooit door minister Langman in de Tweede Kamer werden opgeroepen, en zij trachten het vege arbeidzame lijf te redden door in te gaan op aan biedingen om in vaste dienst te tre den. Daar tegenover staat het principe dat de heer Groffen. en beslist niet alleen hij, huldigt: nu toch eenmaal de situatie op de arbeidsmarkt niet bijster rooskleurig is minister Langman verwacht volgend jaar meer dan achthonderdduizend werk lozen zou het niet meer dan lo gisch zijn, dat het bedrijfsleven meer dan ooit zijn toevlucht zou nemen tot het inlenen van personeel van uit zendbureaus, dat immers zonder al te veel wettelijke rompslomp op straat kan worden gezet. Teru: ggang Het gevolg is nu, dat de situatie waarin het merendeel van de uit zendbureaus verkeert, niet al te hoopgevend is Een overigens niet maatgevende bliksemenquête wees uit dat het jnerendeel van de in het Rijnmondgebied opererende uitzend bureaus, of het nu is voor adminis tratief-, bouw-, technisch-, geschoold of ongeschoold personeel, duidelijk ervaart dat het bedrijfsleven aan zienlijk minder van hun denisten ge bruik wenst te maken dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Het Service-bureau Groffen heeft echter ook zijn tegenpolen. Een daar van zit vlak naast de deur: naast de heer Groffen op de Vlaardingse Westhavenplaats 17 zit op diezelfde Westhavenplaats nummer 18 het Uit zendbureau Content, dat in dezelfde Gele Gids, overigens ook vlak boven de advertentie van Groffen, meldt: „Content heeft de nadelen van het uitzendbureau afgeschaft de voorde len bleven"t De advertentie blijkt waar te zijn, tenminste waar het gaat om de marktsituatie waarin het bureau zich bevindt: „Nee, wij hebben geen last van de teruglopende conjunctuur, in tegendeel zelfs", zegt de heer R. E. Morijn, office-manager van het uit zendbureau. Hij is zelfs erg content over de positie waarin zijn bureau verkeert: „Als ik de vraag naar ar beidskrachten zoals die nu op ons af- ROTTERDAM Seaport Termi nals NV in Rotterdam, onderdeel van Furness NV, heeft Bailey constructie- werkplaats en machinefabriek in Nieuw-Lekkerland opdracht gegeven voor de bouw van twee zware haven kranen. Beide kranen krijgen een hefvermogen van 25 ton op 32 meter en ruim 17 ton op 40 meter. De eerste kraan zal voor 31 decem ber 1972 worden opgeleverd, terwijl de tweede begin 1973 operationeel moet zijn. Met de aanschaf van deze havenportaalkranen is een investe ring gemoeid van ruim twee miljoen gulden. Door deze uitbreiding van het kra- nenpark hoopt Seaport Terminals de dienstverlening vooral met betrek king tot de verwerking van zware eenheden sterk te kunnen uitbreiden. Nederland telt om en nabij 2000 verzorgingstehuizen voor be jaarden. Een aantal ervan bestaat al sinds jaar en dag. andere zijn in de vijftiger en zestiger jaren gebouwd, 'weer andere dateren van de laatste jaren. Over de op vang. de behandeling, de verzor ging van bejaarden is al zeer veel gesproken en wellicht nog meer geschreven. Feit is, dat er geen unanieme opvatting over be staat. Feit is ook, dat de bejaarde in sommige verzorgingstehuizen ontevreden is en zich er niet thuisvoelt; in andere verzorgings tehuizen is dat beter: in sommige tehuizen is het voor de bejaarden bijna ideaal om er te wonen. „Op leeftijd", het maandblad van de Nederlandse Federatie voor Be jaardenzorg. heeft er in het laatst verschenen nummer veel en ook onthullende aandacht aan be steed. WESTLAND Binnen enkele maanden is de veilingconcentratie in het Westland zover gevorderd dat er nog slechts 4 veilingen werken. Het ziet ernaar uit dat hiermede de hoofdlijnen voor het toekomstige vestigingspatroon van de Westlandse veilingen ongeveer vastligt. In dit zeer compacte tuinbouwgebied zal een zeer gering aantal veilingen functioneren, ieder van een grote omvang gelegen in eikaars directe nabijheid. Overigens lijken in dit patroon nog wel verdere ontwikkelingen te zullen plaatsvinden. Zo is reeds de vraag in studie op welke wyze de samenwerking tussen de veilingen Westerlee en Delft kan worden versterkt. Een samenwerking tussen Westland-Noord en Kwintsheul lijkt op gang te zullen komen. Voorts is het niet uitgesloten dat de concentratiegesprekken in de centrale Kring tot in het Westland van invloed zullen zgn. Dit vestigingspatroon wijkt sterk af van dat uit het verleden. De samen werkingsvorm van de Westlandse veilingen, in het kader van Bond Westland, is echter niet gewijzigd. Behalve intensief beraad in eigen kring, heeft het Bondsbestuur aan een commissie verzocht over deze si tuatie haar oordeel uit te spreken en eventuele voorstellen tot aanpassing te doen. De vraag die aan deze studie ten grondslag werd gelegd, luidt: hoe moet de samenwerking tussen de res terende Westlandse veilingen zijn om de economische kracht van iedere veiling ten goede te doen komen aan het gehele Westland; hoe is dit te doen in een vorm die verdere nuttige ontwikkelingen stimuleert. Bij de beantwoording van de vraag komen uiteraard zowel aan de orde het doel van de veiling, t.w. een goede prijs vorming, als het middel om dit doel te hereiken. n.l. de exploitatie van het veilingbedrijf. Het concentratieproces in de West- komt, vergelijk met het vorig jaar, dan is er een duidelijke stijging in die vraag te zien", aldus de heer Mo rijn. „Hoe dat komt? Wij een uitzonde ring? Nou, dat doet me dan deugd. Ach, natuurlijk hoor je wel het een en ander over je concurrentie, en dat het met een aantal niet zo best gaat was me natuurlijk wel bekend, maar ik kan alleen zeggen dat het met ons bijzonder goed gaat. Maar vergeet niet, dat wij daar dan ook meer dan hard aan getrokken hebben: intensie ve rcklame-kampagnes, goede voor lichting van personeel zowel als be drijfsleven, dat moét gewoon, anders kom je er eenvoudig niet!" Gereserveerd Eenzelfde geluid komt van andere groten in het Waterweggebied: Rand stad, Duned Industrial, uitzendbureau van industriële werkkrachten, Steno- typ, Tempo team, maar stuk voor stuk zijn ze toch aanzienlijk gereser veerder in hun enthousiasme dan de heer Morijn. Bijzonder gereserveerd, sommige zelfs ronduit negatief, zijn de reakties van de meeste studenten uitzendbureaus. ASA, de Algemene Studenten Ar beidsbemiddeling, SUB, het Studen ten Uitzendbureau, Interac, de Stu denten Werk Organisatie, ze zijn geen van alle bijster optimistisch. „De vraag is echt duidelijk minder door de algemene teruggang in de conjunctuur, waardoor het marginale personeel dat wij als uitzendbureaus nu eenmaal leveren, het eerst wordt afgestoten", aldus een STUWA- woordvoerder. „Je merkt het duide lijk bij juist die bedrijven die we als vaste klant hebben, en waarbij we het merendeel van de bij ons inge schreven arbeidskrachten tot voor kort - zonder moeite konden plaatsen: ze komen er nu echt niet zo makke lijk meer binnen, hoor". Bonafide Los van een door ieder met smart verwachte opbloei van de conjunc tuur ziet de heer Groffen maar één oplossing voor het basisprobleem van de uitzendbureaus: „Er moet allereerst overduidelijk worden aan getoond dat wij wel degelijk bonafide zijn, althans het merendeel, en dat wij volkomen ten onrechte op één hoop zijn geveegd met de koppelba zen". Een eerste stap in de richting van en rehabilitatie is kortgeleden gezet: de algemene bond van uitzendbu- raus is in overleg getreden met de vakbonden, in een poging te komen tot eenvormigheid in de arbeidsover eenkomsten. waarbij zal worden ge streefd naar het tot stand komen van liefst één CAO voor door uitzndbu- reaus uitgezonden arbeidskrachten. „Nee, zover is het voorlopig echt nog niet, maar er zit toch goede hoop in een betere toekomst in, en daar gaat het maar om", vlondt de heer Grof fen. DEN HAAG/DELFT „Wie weg wil, gaat weg en wie thuis blijft, blijft thuis. Bezoekers lo pen gewoon door. Als ze mee eten, belt de gastvrouw of gast heer wel even naar de keuken voor een paar extra maaltijden. Dat is allemaal van de bewoners zelf. Niet van mij, dat gaat mij niets aan". Aldus mevrouw J. Beckers, directrice van het Vrij zinnig Protestants Bejaarden centrum „Abtswoude" in de Delftse wijk Voorhof. Zo kan Jiet dus. Het kan ook anders. Ergens in Friesland bijvoorbeeld. Daar worden in de ziekenboeg van een bejaardentehuis de bejaarde zie ken 's nachts gewassen. Of het kan nog anders. In een verzorgingstehuis ergens in de Randstad, waar bejaar den zich alleen maar ondergebracht voelen. „Op zijn hoogst zijn wij onge node gasten..." Elders in het blad van de Neder landse Federatie voor Bejaardenzorg wordt het echtpaar De Zoet aan het woord gelaten, wonend in een niet met name genoemd verzorgingstehuis ergens in de Randstad. Mevrouw De Zoet kan niet meer voor de huishou ding zorgen en de heer De Zoet moest enige malen worden opgenomen voor operaties. E*e oplossing werd een te huis, „gesticht door mensen van onfie eisen kerk" Het echtpaar De Zoet woont vijf jaar in het verzorgingstehuis, vanaf de oprichting ervan. De opening werd verricht door een prominent man in de bejaardenzorg Zijn speech was erg mooi: „U bent onze gasten en we ziin erg blij dat we voor u mogen zorgen". De heer De Zoet in „Op Leeftijd": „maar we zijn helemaal geen gasten hier We zijn alleen maar onderge bracht. Op zijn hoogst zijn we onge node gasten. Ik heb' de directrice al een paar maal tegen mensen horen zeggen, wanneer die aanmerkingen hadden: „nou, dan gaat u toch weg". Niemand heeft u gevraagd hier te ko men". Huisregels Hij zegt dat hij moet oppassen met wat hij zegt. Alle bewoners hebben De gezellige recreatiezaal. de huisregels moeten ondertekenen. Daarin staat onder meer dat het be stuur het recht heeft ALLEEN te be slissen of iemands gedrag verkeerd gedacht wordt. „En als dat zo is. kun nen ze je er uitgooien", zegt mijnheer De Zoet. Hij vindt dat de bejaarden veel meer inspraak moeten kunnen heb ben in het bejaardenbeleid en in de tehuizen. „We zijn alleen maar mate rie waar die mensen mee werken. Een tehuis zou toch best door bejaar den bestuurd kunnen worden? De di rectrice zou best in dienst kunnen zijn en verantwoording verschuldigd zijn aan een bestuur van bejaarden over hun eigen huis". Deprimerend Het wenen in een tehuis is op deze manier erg deprimerend, vindt de heer De Zoet. Vaak om de tien dagen een begrafenis. ,Je moet maar niet meer weg kunnen, voor het raam zitten en dat regelmatig zien. Je kunt er niet meer uit, alleen nog maar op dezelfde manier als de man of vrouw die daar in een kist naar buiten wordt gedragen. Maar niet in alle tehuizen hebtten bewoners moeite om zich aan te pas sen aan de sfeer. Daarvoor nam „Op Leeftijd" een kijkje in het verzor gingstehuis „Abtswoude" in E*elft, dat volgens het eigen jaarverslag poogt „een open en vrij huis te zijn met een maximum aan vrijheid voor de bewo ners en een angstvallig waken voor bevoogding. Abtswoude mag niet een geïsoleerde leefeenheid zijn, maar moet functioneren als een actiecen trum." Om de relatie tussen bejaarden en plaatselijke bevolking levend te hou den, doet „Abtswoude" aan public re lations. Er worden onder meer expo sities gehouden van eigentijdse kuns tenaars. Iedereen kan er binnenlopen. Wie kunst koopt, krijgt 25 procent rijkssubsidie op de prijs. En als hij uit Delft komt nog eens 15 procent extra van de gemeente. Het tehuis is verdeeld in officiële straten. Beneden in de grote hal heeft elke bewoner zijn eigen brievenbus. In de hoek van de hal is een zelfbe dieningswinkel. Bordjes uit-thuis zijn er niet: wie weg wil, gaat weg. Be zoekers lopen gewoon door naar de „straat" waar ze zijn moeten. Als ze willen mee-eten, geeft de ontvangen- Het bejaardencentrum de in Delft. de bewoner een seintje naar de keu ken. „Het is hier geen kindertehuis", zegt de directrice, mevrouw Beckers in „Op Leeftijd". De sleutel van elke inwoner past op de voordeur. Dat „mevrouw, het is wel laat geworden, hè?", is niets voor mij. Me dunkt dat hier mensen wonen die ondertussen volwassen genoeg zijn om dat alle maal zelf te beslissen." Mevrouw Beckers erkent het risico dat er eens een onguur type het huis binnendringt. Het is nog nooit ge tuurd. maar zij aanvaardt dit risico als de prijs die je voor de vrijheid betaalt En de man of vrouw die te gen doktersadvies in toch gaat wan delen? Mevrouw Beckers: „Moet ik daar dan de voordeur voor op slot doen? Die iemand moet zelf maar zo wijs zijn. zich al dan niet aan dergelijke voorschriften te houden." Drie ivegen De bejaarde staat drie wegen open als hij naar het tehuis gaat. Hij kan zich aanpassen aan het nieuwe pa troon van zijn eigen normen, hij kan maatstaven en eisen opgeven. Hij kan proberen zijn oude leefpa troon en normen zoveel mogelijk vol te houden. Tenslotte is er de moge lijkheid dat hij wel afstand doet van het oude patroon, maar het niet ver vangt door de in het internaat gang bare patronen. Deze laatste houding, kan volgens „Op Leeftijd" leiden tot apathie, een opvallende terughoudendheid, een be perking van openlijk gedrag en emo tionele reacties Wanneer een bejaar de desgevraagd zegt tevreden te zijn in het internaat, kan het daarom zijn dat hij zijn eisen en maatstaven zo is gaan veranderen dat ze precies pas sen op het intemaatsleven. „Deze te vredenheid zegt dan meer over het aanpassingsvermogen van de bewo ner, dan over de kwaliteit van het tehuis. Zulk soort tevredenheid zou men beter „gedwongen berusting" kunnen noemen, aldus „Op Leeftijd". Mevrouw Beckers in Abtswoude: „Ik vrnd de gedachte, dat in een te huis e'én ander soort mensen woont, waanzinnig. In een tehuis wonen net zulke mensen als daarbuiten...". Iets om lang te onthouden. landse tuinbouw is een gevolg van de aanhoudende stijging van de lonen en de voortdurende vooruitgang van de techniek. Verwacht moet worden dat in de komende jaren het schaalver grotingsproces zich verder zal ont wikkelen. Daar het niet waarschijn lijk is dat de toekomst nog een we zenlijke verkleining van het aantal veilingen in het Westland te zien zal geven, zal vooral gezocht moeten worden naar schaalvergroting op die onderdelen van de veilingtaak die zich lenen voor een gezamenlijke aanpak. Alleen vanuit een centraal Westlands beleid lijkt dit mogelijk te zijn. De Westlandse tuinbouwgemeen- schap staat vanuit diverse richtingen op een aantal punten onder druk. Het betreft hier meestal krachten die de speciale gerichtheid van het gebied op de tuinbouw aantasten, zo niet dreigen op te heffen. Een veiling is nu eenmaal meer dan een afzetorga nisatie. In bepaalde opzichten zijn de veilingen vertegenwoordigende licha men van de tuinbouw in algemene zin. Een onderlinge verdeeldheid in de veilingsector zou voor de algemene positie van de tuinbouw in het West land funest zijn. Alleen door bunde ling van krachten is er een kans de druk van buiten te weerstaan. Het patroon van veilingen in het Westland is dan wel in hoofdlijnen voltooid, maar nog niet geheel in on derdelen afgewerkt. Iedere veiling krijgt in de toekomst nog te maken met de afronding of uitbouw van de gekozen opzet. Veiling Westland-Noord is op dit punt het verst gevorderd. Om tot een werkelijke afronding van de veiling- siructuur in die hoek van het West land te geraken is echter samenwer king met veiling Kwintsheul drin gend wenselijk. Daartoe moeten nog heel wat problemen worden opgelost. Veiling Westland-Zuid is pas in op bouw en moet zowel aan de prijsvor- mings- als aan de exploitatiezijde de opzet nog van het theoretische naar het praktische stadium brengen. Veiling Westerlee is de snelst groeiende veiling en heeft te maken met alle problemeri van dien; een schaalvergroting wordt er telkens vanuit' het bestaande bedrijf gefor ceerd. Indien hier boverdien nog een intensieve samenwerking met veiling Delft tot stand zou komen, ontstaan aan deze kant van het Westland nog tal van extra vraagstukken. De concentratie van veilingen in het Westland is reeds zover gevor derd dat het nu zaak is in het West land een nieuwe organisatievorm te gaan toepassen. Het is niet uitgeslo ten dat in de komende jaren de con centratie van de veilingen in de rest van het Zuidhollands glasgebied zo ver vordert dat een samenvoeging van de Westlandse veilingen en de betrokken Kringveilingen in één or ganisatie zeer nuttig is. Het is ook denkbaar dat met de bedoelde kring veilingen alleen een samenwerking op bepaalde punten tot stand zal ko men. terwijl op andere punten de in terne Westlandse bindingen niet van toepassing zijn op deze Kringveilin gen. De mogelijkheid blijft open dat an dere veilingen te zijner tijd öf op be paalde punten met de Westlandse vereniging gaan samenwerken, öf ge heel bij aansluiten, waardoor de Westlandse vereniging zou uitgroeien tot de organisatie voor het gehele glasgebied in Zuid-Holland. Suta met fortuinlijn ROTTERDAM Na de „gein- lijn" van Max Tailleur en de nieuwslijn van het ANP komt er begin volgend jaar ook een „for tuinlijn" in het Nederlandse tele foonnet. Het is die van de SUFA (Stichting Uitvoeringsorgaan Fi nanciële Akties), die zich met de ze service tot het snel groeiend aantal deelnemers nu al ruim 200.000 aan de giroloterij richt. Wie na de eerste trekking in 1972 het nummer 010 - 672222 draait, krijgt te horen op welke nummers de geldprijzen van 100.000, 25.000, 10.000 en vijfmaal 1.000 gulden zijn gevallen. Bo vendien wordt ook melding ge maakt van de eindcijfers waarop 60 of 10 gulden is gevallen. Degenen die dus de KRO-uit- zending hebben gemist waarin de winnende (giro-)nummers bekend worden gemaakt, kunnen alsnog te weten komen of ze misschien toch nog iets te verwachten heb ben. Overigens krijgen de prijs winnaars dat toch automatisch te horen, want de geldprijzen wor den door de SUFA zonder meer op het meespelende gironummer bijgeschreven. ZEVENBERGEN De 24-jarige J. van Belzen uit Zevenbergen is donderdagavond in een ziekenhuis in zijn woonplaats overleden. Enkele uren daarvoor was de auto waarin hij meereed, in Zevenbergen op een stil staande vrachtwagencombinatie ge botst. De bestuurder werd licht ge wond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5