Werkgevers metaal wijken niet voor stakingsdreiging t Gevangen Pakistani mogen wapens houden Vakbonden wijzen compromis af Districtsbestuurders bouwbonden zijn boos Het Kwartet Steunfonds bedrijven-in-nood beschikbaar laadsleclen lereid hun Vertrek op schorten Haven-cao niet bevroren I I Euratom op „sterfbed" Cunerabron' blijkt leidingwater uit Utrecht te zijn Lynch wil hardere lijn tegen IRA Larisa Daniel vrijgelaten HIT WEER Geen winter [RUNSBURGD ierawe Leidse Courant Zaterdag 18 december 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" öfdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p.w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. Van onze soc.-econ. redactie )EN HAAG De werkge- 's in de metaalindustrie heb- afgesproken niet te zullen ken voor eventuele stakings ik als de vakbonden (en daar het wel naar uit) na 1 uari dit middel zullen hante- om hun eisen voor de nieu- cao te realiseren. it heeft de voorzitter van de on- ïandelingsdelegatie der metaal- kgev_ers, de heer A. Prins, giste- meegedeeld op een persconferen- na afloop van het interne beraad de leden in heel het land. Hij gde daaraan toe, dat de FME (Fe- tie metaal- en electrotechnische ïstrie) beschikt over een steun- ds. waaruit hulp kan worden ver- aan bedrijven die mogelijk de vakbonden zouden worden ezocht om een breuk te forceren de gezamenlijke opstelling der kgevers. De FME zal alle leden ende week uitvoerig schriftelijk seren over de gewenste houding mover de dreigende vakbondsac- „en daarbij wordt uitsluiting niet esloten", aldus de heer Prins. Compensatie ij deelde nog mee, dat de werkge- in elk geval zal worden gèadvi- rd per 1 januari een loonsverho- geven van 4 procent, nl. 3 ter compensatie van prijsstij- een onzer verslaggevers) OTTERDAM Twee van drie socialistische leden van Rotterdamse gemeenteraad, heren F. van Heezik en tiezenkamp, die donderdag- id meedeelden uit de raad tappen, hebben gisteravond ns een bewogen vergadering de PvdA in Rotterdam, naar zeggen volkomen verrast de aandrang die daartoe de vergadering op hen uitgeoefend, meegedeeld definitief lijkende besluit lopig op te schorten. De e man, dr. H. Lamberts jr., niet op de vergadering aan- g. heren Van Heezik en Riezen- hebben hun eventuele terug- in de socialistische fraktie-gele- overigens wel afhankelijk ge- van enkele niet mis te verstane vaarden: zij moeten zich per- ijk kunnen verenigen met het iteiten-programma dat de raads- in opdracht van het gewestelijk bestuur voor 1 april 1972 moet to opgesteld, bovendien moeten socialistische wethouders én de 1 fraktie het over dit program- ens zijn, en tenslotte zal er voor Togramma een werkbare meer- !id in de raad aanwezig moeten konsekwentie hiervan zou kun- ijn, dat dan toch weer de vraag un-college of afspiegelings-col- boven komt drijven, een vraag een groot deel van de proble- te herleiden is waarin de drie socialisten reden zagen om hun zetel te ontruimen. ndaag in ZO: Jelte Rep: „Het echte Amerika" waar het leven nog goed is Dr. C. Rijnsdorp: Over dood en «terven Ger Kruis: Paul Citroen (75) vindt niens belangrijker dan kunst Ciska Dresselhuys kreeg van me- vroïiw Telleqen-Veldstra te horen: Dennedal-affaire zit me nog elke da;i flink dwars J. M. Kiggen: Kerst'spel' in de filatelie Dialooq: Illegale praktijk nu kop Indrukken van Doorne: De gramschap van Wilhelm Reich Prof. dr. Gesina van der Molen: Niet in een van deze beide hok- ies (horizontalieme/verticallsme) Pmf. dr. F. Vos: Berqamini's boek over Hirohito door haat ge- InsDireerd Ton van der Hammen: Kruis en bezem gingen op basis van de indexclausule in de huidige cao en 1 procent reële loonsverbetering. Voor alle werknemers in de me taalindustrie beneden een jaarinko men van omstreeks 15.000 gulden zou de reële inkomensverbetering echter ca. 2 procent (voor de werknemers met een hoger inkomen ca. 1.5 pro>- cent kunnen zijn, als de vakbonden het overleg niet hadden afgebroken. „Want daarop kwam de stand van zaken in het pakket werkgeversvoor- stellen op het moment van de breuk neer", aldus de heer Prins, die verder meedeelde „dat de vakbonden kort voor de breuk in het overleg ook al vast maar even hun looneisen voor 1973 en 1974 indienden, namelijk een reële verbetering van 4 procent per jaar". Breuk Dieselolie duurder Van een correspondent ROTTERDAM De prijs van die selolie aan de pomp is vandaag met 0.4 cent per liter verhoogd. Dit is gis teren bekendgemaakt namens de ge zamenlijke oliemaatschappijen. Prins ClaiLs heeft gisteren het nieu we gebouw van het Instituut voor LiLchtkartering en Aardkunde in En schede geopend. De verplaatsing van Delft naar Enschede vloeide voort uit het streven naar spreiding van instanties. Op de foto ontvangt prins Claus een geschenk. gewild Drs. R. F. M. Lubbers, lid van de onderhandelingsdelegatie, verklaarde dat naar zijn mening de vakbonden bewust op een breuk in het overleg over hun immateriële eisen hebben aangestuurd, omdat de materiële standpunten al zo dicht bij elkaar la- gen dat de werknemers daarnaast met de opstelling der werkgevers t.a.v. de secundaire eisen wel akkoord zouden zijn gegaan. Drs. Lubbers meende dat de vakbonden kennelijk uit zijn op het verkrijgen van meer macht en meer leden. De metaalwerkgevers zijn in prin cipe wel bereid het cao-overleg te hervatten of bemiddeling te aanvaar den als er een echt gesprek kan plaatsvinden. Scheve voorstelling In een reactie verklaarde de heer C. van Dijk, voorzitter van de Chris telijke Metaalbedrijfsbond, dat de werkgevers op bijna elk punt een scheve voorstelling van zaken geven, met name ook over de betekenis die gehecht moet worden aan de immate riële verlangens der vakbonden. „Ik vind het erg dat de werkgevers het verdere sociale beleid, waarover wij allang met elkaar van gedachten wis selen. kennelijk laten beïnvloeden door de economische situatie. Zij hou- den op dit gebied niet alleen de pas in, maar doen zelfs een stap terug". Over de loonsverhoging van 4 pro cent per 1 januari zei CMB-voorzitter dat de daarin opgenomen verplichte prijscompensatie de werkelijke prijsstijgingen in 1971 nog lang niet opvangt, maar dat de metaalwerkne mers er dan nog zo'n 2 procent aan te kort komen. CALCUTTA (AP, AFP, Reu ter, UPI) De verslagen Paki staanse militairen in Oost-Paki- stan zullen naar India worden overgebracht omdat zij in Bang- la Desj niet veilig zijn. Tot hun repatriatie zullen de Pakistaan se militairen hun wapens mogen houden. Deze maatregel is ge nomen ter voorkoming dat zij worden afgemaakt door wraak gierige Bengali's. Dit heeft generaal Jagjit Singh Aurora, de Indiase opperbevelhebber in Oost-Pakistan, bekendgemaakt na terugkeer in Calcutta. „Je moet die verbittering in Dacca gezien hebben om het te kunnen geloven", aldus Aurora. Hij verklaarde dat de door zijn troepen gevangen Pakistani's krijgsgevangenen van India zijn en niets meer". De beslissing over hun lot berust bij India. „Alles wordt in gereedheid gebracht om hen naar In dia over te brengen". Aurora heeft op een persconferen tie gezegd zeer verbaasd te zijn ge weest toen hij van zijn Pakistaanse tegenspeler Niazi had gehoord dat er 93.000 Pakistaanse militairen in Oost- Pakistan waren geweest en niet 70.000 zoals door India was aangeno men. Daar zijn niet de in het oosten opgeleide vrijwilligerseenheden, de Razakars, bij opgeteld. Dacca Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op geeft. Met kandelaar van sierlijk smeed werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk om cadeau te geven. Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: adres: woonpl I betaling per L. kwartaal maand Mijn naam is: adres: woonpl: -1 Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant - antwoordnummer 267, Leiden In de Oostpakistaanse hoofdstad Dacca zijn Indiase officieren en lei ders van de verzetsbeweging Mukhti Bahini nu bezig met pogingen de orde te herstellen, zo is uit Dacca gemeld. De toestand schijnt langzamerhand tot rust te komen na een woeste be- vriidingsdag. Hier en daar wordt echter nog geschoten door kleine groem'es soldaten, die zich.niet willen of zich niet kunnen overgeven, door wraakzuchtige Oostbengali's. Een LUXEMBURG (ANP) Het Euro pese parlement heeft een dringend beroep op de staatshoofden en rege ringsleiders der zes EEG-landen ge daan. zich te houden aan de besluiten van de Haagse topconferentie van de cember 19G9 en ervoor te zorgen. dat Euratom nieuw leven wordt ingebla zen. Het voorstel hiertoe was afkomstig van het Twee-Kamerlid dr. ir. Oele (PvdA), die constateerde dat Euratom in feite op zijn „sterfbed" ligt, nu de ministerrad er opnieuw, voor het derde jaar in successie, net in is ge slaagd een meerjarenprogramma vast te stellen. „Zelfs al is de besluitvorming ab normaal slecht, er zijn grenzen aan hetgeen een Europese overheid zich jegens haar personeel kan veroorlo ven". zo meende hij, verwijzend naar de onzekerheid, waarin de staf van de onderzoekcentra nu al jarenlang verkeert. Er is geen enkele veront schuldiging voor de wijze, waarop met het Eurotom-personeel wordt omgesprongen. Volgnd jaar zal in elk geval een besuit moeten worden genomen. Het halfhartig doormodde ren, dat thans gebeurt is onaanvaard baar, aldus Oele. aantal Bengaalse groepen zijn bezig met het uitmoorden van leden van niet-Eengaalse minderheidsgroepen en collaborateurs, de Razakars. Maar ook aan de andere kant worden Ben gali's gedood door gewapende niet- Bengalezen. De Mukhti Bahini heeft gisteren gedreigd de neutrale zone bij het In tercontinental Hotel te doorbreken als de voormalige leiders van het Oost pakistaanse burgerbestuur niet uit het hotel zouden worden verwijderd. Later trok de verzetsbeweging haar eis echter in, vermoedelijk onder In diase druk. In een van de straten van Dacca werd gisteren nog een vuurge vecht geleverd. Twee Pakistaanse soldaten werden geëxecuteerd bij het Amerikaanse consulaat door leden van de Mukhti Bahini. Voedselgesprek De luchthaven van Dacca is nog steeds buiten gebruik. Ook de lijn verbindingen zijn verbroken. Func tionarissen van het Rode Kruis en de VN hebben de vrees uitgesproken dat er spoedig een tekort aan voedsel en andere voorzieningen zal komen in Dacca. ROTTERDAM Een poging van de beide scheepvaartverenigingen (SVZ en SVN) om de cao-onderhan delingen in de haven tot 1 juli 1972 te bevriezen is op een mislukking uitge lopen. De onderhandelingen, die voor 31 december afgesloten zouden moe ten worden, zijn hierdoor extra moei lijk geworden. De werkgevers in de haven wilden al tussenvoorstel de prijsindexerings- regeling handhaven. In 1972 zou der halve drie maal twee procent indexe ringstoeslag gegeven worden als de economische situatie dat noodzakelijk maakte. Na 1 juli zouden de bespre kingen over een nieuwe cao weer op genomen kunnen worden. In de bestaande werkcycli-regelin- gen wilden de werkgevers in de ha ven geen wijziging aanbrengen. Voorts werd vobrgesteld een fonds voor oudere Werknemers op te rich ten, waarin een procent van de totale loonsom gestort zou moeten worden. Kaderleden van de drie betrokken bonden hebben deze bevriezingsvoor- stellen vrijdag echter van de tafel ge veegd. Op vergaderingen in zowel Amsterdam en Rotterdam stemden de vakbondsleden tegen. Voor wat het fonds voor oudere werknemers betreft bestaat er niet zo'n verschil van mening. Dat geldt wel voor de nu op tafel liggende cao- voorstellen van beide kanten. Voleens de heer J. v. d. Brink, CBC-bestuurder. zullen beide par- tiien zich nu moeten gaan beraden hoe de onderhandelingen verder ge voerd nieten worden. De Vakbonds- Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het in Rotterdam verkochte water dat daar onder de naam „Cunerabron" op de markt wordt gebracht een naam die be paalde suggesties aan natuurlijk bronwater oproept blijkt afkomstig te zijn uit de kraan van de leveran ciers, M. Hensen in Eist en B. Klop in Veenendaal. De leverancier van de beide heren is het Utrechtse Water leidingbedrijf Midden Nederland. Directiesecretaris S. Göttgens van dit bedrijf zei ons dat doorverkoop en ook gratis leverantie in de leverings voorwaarden is verboden. Eén en an der zal worden bekeken, aldus de heer Göttgens en daarna zal de direc tie van het bedrijf een beslissing ne men of zij Hensen en Klop eventueel zullen uitsluiten van waterlevering. Daarbij zou het, aldus de heer Göttgens, minder gaan om het feit dat de waterhandelaars het goedkope door de overheid geleverde water ge bruiken om een snelle commerciële slag te slaan, dan wel dat waterlei dingbedrijven in Nederland hun ca paciteit nu eenmaal hebben afge stemd op een bepaald aantal verbrui kers en dat ten behoeve van het le- veringsgebied van een ander water leidingbedrijf niet teveel leidingwater uit het eigen gebied kan worden af genomen. ROTTERDAM Districtsbe stuurders uit Rotterdam van de drie bouwbonden zijn vrijdag middag kwaad weggelopen uit besprekingen met werkgevers vertegenwoordigers. Volgens de vakbondsbestuurders beschuldig den de werkgeversvertegenwoor digers de vakbonden ervan door het steunen van de acties in de bouw dit voorjaar „schandelijke terreurdaden" te hebben be dreven. De vergadering was door de drie vervoersbonden aangevraagd én had als voornaamste doel de image van het bouwbedrijf op te vijzelen. In een brief stelden de bonden drie punten aan de orde te weten de werkgele genheid, het ontslagbeleid en de be geleiding van buitenlandse werk nemers. „Wij z(jn nauwelijks aan het eerste punt toegekomen, zo vertelt de ver ontwaardigde districtsbestuurder van het NCB, de heer J. van Dam. De voorzitter van de wcrkgeversdclega- tie, de heer J. I. van Waning begon al direct van leer te trekken tegen de houding van de bonden tijdens dc voorjaarsacties in de bouw. Wij op onze beurt vroegen naar concrete feiten waarna met name de actie bij Voormolen op het Zuidplein in Rotterdam werd aangehaald. „Ik ben zelf bij die actie geweest en heb kunnen vaststellen dat er correct werd opgetreden, aldus de heer Van Dam. Onze kritiek richt zich met name tegen het In onze ogen onverant woordelijke ontslagbeleid. We hebben de indruk dat er maar wat aan ge rommeld wordt, zonder rekening te houden met dienstjaren en/of erva ring. Ook buitenlanders leggen het vaak af tegen Nederlandse werkne mers die veel korter in dienst zijn. Ondanks ons herhaald verzoek wei gerde de heer Van Waning de be schuldigingen te herroepen, waarna wij de vergadering verlieten. Het resultaat van deze uitbarsting is nu dat de vakorganisaties weige ren in het vervolg te onderhandelen met de heer Van Waning. Nieuwe on derhandelingen zullen gevoerd moe ten worden voor december 1972 als de cao in dc bouw afloopt. DUBLIN (Reuter) Uremier Jack Lynch van Ierland heeft een felle aanval gedaan op de IRA (het ver boden Ierse Republikeinse Leger) en gezinspeeld op hardere maatregelen tegen de organisatie. In het Ierse parlement zei Lynch, dat er geen sprake is om tot een politieke oplos sing van Iérlands vraagstukken te komen, zolang de IRA actief is. bestuurder had overigens de indruk dat er binnen de scheepvaartvereni gingen enige onrust heerst over de situatie na 1 januari. Evenals dat tij dens de havenstaking het geval was signaleert de vakbond binnen de SVZ enige verschillen van mening. Som mige grote bedrijven zouden bereid zijn meer toe te geven dan de huidige werkgeversvoorstellen. De cao-overeenkomst voor de ha ven heeft betrekking op ongeveer 20.000 werknemers verdeeld over Amsterdam en Rotterdam. MOSKOU (AP) Larisa Daniel, die drie jaar geleden veroordeeld werd wegens een openbaar protest op het Rode Plein in Moskou tegen de Russische inval in Tsjechoslowakije, is uit haar ballingschap in Siberië vrijgelaten, zo is vandaag in onder grondse kringen bekendgeworden. Mevrouw Daniel was een van de vijf personen die op 25 augustus 1968 spandoeken ontvouwde uit protest te gen de Russische inval. Drie van deze vijf. waaronder Lari sa Daniel werden verbannen nadat zij schuldig waren bevonden aan het verstoren van de openbare orde en het belasteren van de Sowjet Unie. isstraffen veroordeeld. Zij die het slechtste gebruik maken van hun tijd, klagen het meest over de kortheid ervan. JEAN DE LA BRUYÊRE Zo klinkt de etude voor viool op de hoorn. DEN BILT Er is even koude lucht met mist naar ons land ge stroomd, maar een nieuwe de- prcssicaanval gaat het weekeinde met een krachtige zuidwesten wind de koude lucht alweer ver drijven. Zondag bereikt ons al een zwak frontje met wat regen, waarna de zachtere lucht binnenstroomt. Door deze ontwikkeling zal de winter ook in de komende dagen nog geen kans krjjgen voet aan wal te zetten in onze omgeving. BAROMETERSTAND: heden 10 uur: 76.8 cm (1024 millibar), da lend. Zon en maan 19 December: zon op 8.44, onder 16.29; maan op 10.22, onder 18.02; 25 dec. E.K. 20 December: zon op 8.45, onder 16.30; maan op 10.51, onder 19.22; 25 dec. E.K. Hoog water .Hoog water, 19 december: Rotterdam le getij 5.23, 2e getij 17.42; Scheveningen 4.02-16.13; Vlissingen 2.36-14.58; Haring vliet aan de Zeezijde 4.22-16.36. Hoog water. 20 december: Rotterdam le getij 5.55, 2e getij 18.21; Scheveningen 4.39-16.52; Vlissingen 3.18-15.40; Haring vliet aan de Zeezijde 5.00-17.14. I y&utut/n ME.UBC.LENI VEILIG GEKOCHT 1 1BU DE VAKMAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1