9- EO HOOPT NU EIND '72 C-OMROEP TE WORDEN Optreden Rusland in VN verzwakt 'ff én van de acht was meest bekeken tv-programma ïen jaar Flevohof: miljoen bezoekers fin een batig saldo Strategie noodzaak voor scheepvaart Biesheuvel in januari naar de West ertsema: pr bezuinig! 10 pet. Belgische scholieren gebruikt drugs Artsenorganisatie bestrijdt standpunt abortus stuurgroep Bolivia* "aclit on oriesters Moeilijk ZAT:.RCiAG 18 DECEMBER 1971 een onzer verslaggevers r£RSUM Op twee wedstrijden (Ajax crd en Celtic—Ajax) na. VARA-programma Eén Acht het meest bekeken ;t gewaardeerde program- is een van de dingen die i staan in de derde uit- jiiisteren en Kijken" van 5, waarin verslag wordt van het luister- en kijk- ek over de periode 1 april m de Acht wordt op 'de voet door de NCRV-produktie „De baarheid", zij het dat vijf leveringen net iets hoger erd worden en iets meer ■ekken dan twee NCRV-pro- lie daar op volgen. 5 kijkdichtheid en waarde- aat natuurlijk een nauwe re ders is dat met kijkdichtheid jd die aan bepaalde uitzen- esteed wordt. Zo nemen in- re programma's van de totale 40 procent in, terwijl de 1ishetrecept asfonduevan iedandsekaas. alon inwrijven met knoflook. 4 41 halfdroge witte wijn in n verwarmen tot de wijn bruieen. Vervolrene 600 gr en jong belegen Goudse goed roeren en weer de kook brengen. Binden met e,opsi smet muskaat »t kirsch. kijkdichtheid maar 24 procent is. Het tegengestelde zien we bij de afdeling Drama (een zwaar verzamel woord voor binnen- en buitenlandse tv-spelen, films en series), die 21 pro cent van de zendtijd in beslag neemt, maar die een kijkdichtheid van 31 procent haalt. Ook bij sportuitzen- ■dingen ligt het kijkdichtheidspercen- tage ver boven het percentage van de zendtijd dat aan het onderwerp is ge wijd. ACTIES Over de begeleiding door de tv van maatschappelijke acties staan interes sante gegevens in het rapport. Acties als Nationale Ouderavond, Op de Vrouw af en de Stimezo-actie riepen totaal verschillende reacties bij de kijkers op. Zo was toch altijd nog vijftien procent van de kijkers het niet eens met de actie Op de Vrouw af over de rol van de vrouw in de samenleving. Voor journalisten, maar ook voor krantelezers is het aardig te verne men dat 55 procent van de Nederlan ders boven de 15 jaar regelmatig de tv-recensies in de dagbladen volgt, B,oe beroerd het in de krantenwereld ook mag gaan, als volger van het da gelijks gebeuren op het scherm blij ken ze in ieder geval nog wel een functie te hebben. TOETSSTEEN De Nederlanders lezen de recensies om zo een toetssteen voor hun eigen mening over een programma te heb ben. dit ondanks het feit dat de smaak (ook ten opzichte van de pro grammakeuze) van de recensenten bepaald niet overeenstemt met die van het gemiddelde publiek. Televi siemakers zijn niet zo tevreden met de recensies. Een opmerking van een program mamaker dat de mening van de melkboer hem evenveel waard is (en waarom ook niet, ook melkboeren be zitten, evenals journalisten een tv en en onzer verslaggevers NGHUIZEN De Fle- combinatie van recrea- permanente land- instelling, heeft sinds illing in mei al bijna in bezoekers getrokken. gTote belangstelling Flevohof haar eerste zoen kunnen afsluiten latig saldo van 1,1 mil- len. hi,"; leriode van 1 juni tot 30 kwam er 5,5 miljoen bin- cost en bedroegen inclusief g ƒ4,3 miljoen. Van de in- :wam 2,2 miljoen uit de uit het horecabedrijf uit de exploitatie van de 0P bedrijven van de Flevohof. winterseizoen van het rd zal worden gebruikt anisatie en uitbreidingen, ipnieuw twee miljoen gul- bedrijf geïnvesteerd, waar- al e investeringen op ruim komen, lurant en het aantal par- zullen belangrijk wor- De tentoonstellingen in waar de verwerkers uwprodukten iets van hun zien, zullen worden ver- De klacht van veel bezoe- dat hier teveel foto's en tekst te zien waren en er te weinig gelegenheid was om zelf iets te doen. Op de Flevohof zal ook de milieu hygiëne meer aandacht krijgen. Het heeft de leiding van de Flevo hof verrast, dat er totnutoe veel meer ouderen dan kinderen zijn geweest. Ruim een derde van het totaal aan tal bezoekers bestond uit kinderen beneden de 13 jaar. Een steekproef wees uit, dat drie kwart van de bezoekers zeker van plan is nog eens terug te keren. Bijna alle ondervraagden waren zeer en thousiast over de Flevohof. De be zoekers bleven gemiddeld 4,5 uur. De directie van Flevohof heeft nog wel één probleemde in kleine kooien opgesloten legkippen. De meeste bezoekers vinden ze zielig. Maar de Flevohof wil voorlichten over de moderne landbouw en daar horen de legbatterijen ook bij. zijn dus betalende kijkers (hopen we), die best ter zake kundig kunnen zijn), mag volgens het rapport dan wel overdreven zijn, deze opmerking drukt wel iets uit van het ongenoegen met het feit dat de critici weinig re kening houden met produktie-om- standigheden. BELANGRIJK Het rapport is in ieder geval wél van belang. Bijna elke Nederlander boven de twaalf jaar heeft een televi sietoestel. Of, zoals het rapport het zegt, 95 procent van 12 jaar en ouder heeft televisie in huis. En op winter avonden kijkt gemiddeld 70 procent van de bevolking naar het kastje. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Premier Bies heuvel gaat de tweede helft van januari naar Suriname en de Ne derlandse Antillen. „Ik vind het verstandig als een nieuwe pre mier een bezoek brengt aan de beide andere delen van het koninkrijk", aldus zei hij gister avond na afloop van de weke lijkse ministerraad. De heer Biesheuvel zal ter plaatse de meningen peilen over de wensen ten aanzien van de toekomst van bei de rijksdelen. De datum van het (kor te) bezoek is nog niet helemaal zeker omdat de premier nog niet weet of hijin januari voldoende tijd kan vrijmaken. Minister tyelissen zal ook in januari de Nederlandse afvaardi ging samenstellen voor het overleg dat tussén de drie koninkriikscom- missies gevoerd gaat worden over het statuut. De premier benadrukte gisteravond nog dat zonder toestemming van Ne derland de te fusioneren wapenindus- triën Hembrug (Nederland) en Nobel (Duitsland) geen wapens naar andere landen zullen uitvoeren. Deze contro le zal zich ook over de Duitse partner uitstrekken, aldus de premier, die overigens niet kon zeggen hoe dit precies gerealiseerd zal worden. De ministerraad heeft gisteren overeenstemming bereikt over een nadere uitwerking van de wet lucht verontreiniging waarbij een aantal industrieën wegens grote vervuilende werking een speciale vergunning van gedeputeerde staten moet krijgen voordat de fabrieken zich in Neder land mogen vestigen. De lijst van in dustrieën die aan speciale vergunnin gen onderhevig zijn is nog niet defini tief. Voorts heeft de ministerraad beslo ten deel te nemen aan de ontwikke ling van een Amerikaans-Europese satelliet voor de luchtverkeersbeveili ging. Nederland doet voor 17 miljoen mee aan dit projekt dat wat Europa betreft in het kader van de ESRO, de Europese Organisatie voor Ruimte Onderzoek, wordt ontwikkeld. Een leger gastvrouwen zwermt uit over de Parijse boulevards om de klanten voor de feestdagen prettig ie ontvangen en met raad en daad bij te staan. □geiP, e parlemcntsredactie >G Minister Geertsema zaken) vindt dat de iger moet gaan leven. De igt er bij het kamer-pre- an, dat er scherp wordt welke voorzieningen di- kelijk zijn en welke uitge- ;eschaft kunnen worden, dit in een nota aan de ruit blijkt dat in 1970 bij- rt miljoen gulden meer is dan de begrote ruim 1.6 de nota blijkt dat o.a. de (320.000 gulden meer grote aantal kamerstuk- lementen op tijdschriften n van het restaurant be de overschrijding van de toben bijgedragen. ieZ dvoerder van de Tweede fnde hier gisteren bij aan, 'schrijding ook is veroor- de uitbreiding van de waardoor meer huishou- 'neel nodig werd en het voorkomen van avond en of vergaderingen die en uur eindigden, waar- b toneel recht had op een ■n tijd. r zal deze nota van de nder twijfel in plenaire volgend jaar bespreken. Kamerfracties m^nt na- om het parlementaire te doen het aantal facili- de Kamerleden behoorlijk 'en uitgebreid, hetgeen 'sten met zich meebrengt. efoni ian van Nu boek. Met gc- r HuWd omeaan met kinderen. 'n y door dr. W. E. Homan en door Zomer en Keuning. 'ooraf door prof. dr. A. J. 245 bh: - 17,50. AMSTERDAM Om op ma ritiem gebied niet uitgerangeerd te raken moet Nederland een strategie uitzetten. Ons land zal zich o.m. moeten aanpassen aan het voorbijgaande ver schijnsel van de goedkope vlag. Dit zei dr. G. H. Bast, gedele geerde van het presidium van de Kon. Nederlandse Redersvereni- ging tijdens een bijeenkomst van het departement Amsterdam van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Dr. Bast merkte hierbij op. dat de Nederlandse reders hun schepen niet in het buitenland laten registreren omdat zij dit zo graag willen, maar omdat zij moeten. Als reden gaf hij daarvoor de omstandigheid, dat zij opereren op een wereldmarkt waar bijna een kwart van de vloot onder een protectionistisch regime vaart. Hierbij is het directe verband tussen omzet, kosten en rendement zoek. 17 pet. vaart echter onder een klimaat, waar niet of nauwelijks belasting over de winst wordt geheven. In toene mende mate wordt het prijspeil op de wereldvrachtenmarkt bepaald door deze laatste groep, op dusdanig peil dat juist een voldoende rendement ge maakt wordt om nieuwe investeringen mogelijk te maken. Na afdracht van belasting is het rendement daarvoor automatisch te laag. Op de vraag, waarom de Neder landse reder dan onder vreemde vlag gaat, waarom hij de overheid vraagt onze vlag concurrerend te maken zo dat hij onder de Nederlandse vlag kan LA PAZ BOLIVIA (AP) Een gewapende kaper en een piloot zijn doodgeschoten bij een mislukte vliegtuikaping, zo hebben Boliviaanse functiona rissen vandaag bekendgemaakt. Veiligheidstroepen schoten de kaper dood nadat deze de ge zagvoerder van het vliegtuig dodelijk verwond had bij een poging om een vliegtuig te kapen op weg naar Arica in het nabu rige Chili. De kaper is waarschijnlijk lid van een verboden revolu tionaire organisatie. blijven, zei dr. Bast, dat dit nodig is opdat de overheid de belangen van de Nederlandse koopvaardij kan be hartigen. De scheepvaart wordt in toenemende mate gereguleerd door internationale overeenkomsten, waar bij slechts landen een rol spelen die een eigen vloot hebben. De overheden van de goedkope landen zullen geen stap kunnen zetten om onze maritie me belangen te behartigen, daarvoor heeft men de eigen overheid nodig. BRUSSEL (ANP) In België ge bruikt 10,6 procent van de scholieren drugs, zo is gebleken uit een onder zoek van het Belgisch natibnale stu diecentrum voor jeugdmisdadigheid. Het druggebruik is daarmee even hoog als onder Nederlandse scholie ren. Een van de drie Belgische scholle ren, die drugs gebruikt, is een meisje. De gemiddelde leeftijd van de ge bruikers is 18,7 jaar. De helft van de gebruikers heeft het niet meer dan vijf keer met verdovende middelen geprobeerd, maar 38 procent kan als „regelmatige gebruiker worden be schouwd. Dat is 3,5 procent van alle scholieren. 87 Procent houdt het bij marihuana en hasj, maar 12 procent gebruikt lsd, 7 procent amfetaminen, 7 procent o- piaten als heroïne en morfine. De gegevens werden verkregen uit een onderzoek op 1368 proefpersonen op 26 scholen in het gebied van Brus sel. Een overeenkomstig onderzoek in Antwerpen zou volgens onderzoekers andere resultaten aan het licht heb ben gebracht. Het aantal in 1970 ge arresteerde' druggebruikers was 90 in Antwerpen en 20 in Brussel. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De „stuurgroep" van vijftien artsen die zich in een memo randum heeft verzet tegen het abor tusstandpunt van de Maatschappij tot Invordering der geneeskunst, sluit discussie over dit vraagstuk in feite uit. Dat schrijft hoofdredacteur dok ter F. A. Bol deze week in Medisch Contact, het officiële weekblad van de Maatschappij. Het hoofdbestuur van de Maat schappij publiceerde onlangs een offi cieel standpunt, dat er op neer kwam dat abortus mocht worden toegepast indien tenminste twee artsen zich er mee konden verenigen. Het memo randum van de stuurgroep nam scherp stelling tegen wat het noemde „de ongestrafte vernietiging van on gewenst individueel menselijk leven". Dokter Bol bestrijdt in zijn com mentaar de suggestie van de stuur groep, dat het standpunt van het hoofdbestuur strijdig zou zijn met de artseneed. Het skiseizoen is er weer en dat be tekent de mogelijkheid tot maximale modewarmte. Op de foto enkele ski creaties in dralon. r* Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Volgens de laatste gegevens telt de Evan gelische Omroep 135.000 leden en begunstigers. Van deze 135.000 hebben er 25.000 hun contributie over 1971 nog niet betaald. Daar minister Engels heeft laten weten dat hij pas na de twe«de accountantsverklaring (die per 31 december moet worden opge maakt) de aanvraag in behande ling kan nemen, is het bestuur van deze vereniging, naar voor zitter ds Glashouwer gisteren vertelde „optimistisch gestemd ten aanzien van de uitslag". Dit kan betekenen dat de E.O. per 1 oktober 1972 C-omroep wordt. Ds. Glashouwer bestreed tijdens de pers conferentie, die hij gisteren gaf, de kritiek als zou er bij het werven van leden gebruik worden gemaakt van ongeoorloofde methoden. Het vreemde is dat deze kritiek is gekomen nadat bekend werd dat wij vele nieuwe leden kregen en duide lijk werd dat wij in de ether zouden blijven. Wij hebben het standpunt in genomen dat wij niet terug moeten slaan. Daar is geen werkelijk belang mee gediend. Het gaat om christenen onderling. Zij zijn elkaar in het verleden al zo vaak te lijf gegaan, dat wij er niet aan mee willen doen. Overigens wil len wij beslist niet zo extreem zijn te beweren dat wij het alleen goed doen. Wij hebben niet het alleenrecht van het evangelie. Op de vraag of de EO de NCRV geen afbreuk doet door thans te pro beren zoveel mogelijk abonnees te winnen voor het programmablad „Vi sie" van de EO (na zich eerst tevre den te hebben gesteld met vijf gulden contribuanten) antwoordt ds Glashou wer: „Wij hebben nooit de bedoeling CAIRO (UPI, Reuter) Ara bische diplomaten hebben hun bezorgdheid uitgesproken over de recente gebeurtenissen in de Verenigde Naties, die het gevolg waren van het conflict tussen India en Pakistan. Zij menen dat dit gevolgen kan hebben voor het conflict tussen Israël en de Arabieren. Volgens hen is een precedent ge schapen, dat de kracht van de Arabi sche argumenten dreigt te ondermij nen. Zij zeggen dat de wereldorgani satie getuige is geweest van het feit dat een belangrijke wereldmacht, In dia, een belangrijke resolutie van de algemene vergadering over een be langrijk onderwerp op een belangrijk moment naast zich heeft neergelegd. Bovendien heeft de Sowjet-Unie voorstellen van de meerderheid van de Veiligheidsraad onmogelijk ge maakt met een veto. Maar, nog ernstiger, de Verenigde Naties waren getuige van de inval in Pakistan, een lid van de VN, die re sulteerde in een veranderine van de grenzen door militaire kracht en on dersteund werd door de Sowjet-Unie. Juist op deze elementen hebben de Arabische landen, gesteund door de gehad de NCRV afbreuk te doen. Ge lukkig wordt de NCRV ook niet afge broken. Op dit ogenblik is er geen vrees dat de NCRV door onze schuld C-omroep zal worden". Niet saai Sowjet-Unie, hun oppositie tegen Is raël gébaseerd. De Arabieren hebben Israël voortdurend verweten, dat het een resolutie van de Verenigde Naties naast zich heeft neergelegd. Precedent Arabische diplomaten maken zich nu zorgen, dat Israël in het vervolg zal wijzen op het door de Sowjet- Unie geschapen precedent: grenzen te verleggen door militaire kracht en het negeren van resoluties van' de Verenigde Naties. In de Verenigde Naties is deze week door de algemene vergadering van de Verenigde Naties een resolutie aangenomen, waarin Israël opgeroe pen wordt zich terug te trekken uit de bezette gebieden. Egypte is van plan de kwestie voor te leggen aan de Veiligheidsraad, als Israël geen ge hoor geeft aan deze oproep. Egypte wil de ontwikkelingen binnen de Verenigde Naties afwachten, voordat het een beslissing neemt over een nieuwe oorlog. Hassanein Heikal, Egypte's belang rijkste commentator, heeft gisteren geschreven, dat hoewel oorlog onver mijdelijk is, Egypte niet de vijande lijkheden moet hervatten, ais het niet zeker is van de overwinning. „De eni ge oplossing voor het conflict in het Midden-Oosten is het gewelddadig verdrijven van Israël, uit de gebieden die het in 1967 bezet heeft". Maar, „omdat een oorlog geen pik- nick is", mag de oorlog alleen begon- nen worden als de Arabieren zeker zijn van hun overwinning, schreef Heikal, die meende dat een politieke regeling niet bereikt kon worden, zo lang Israël bezetter is. „Een politieke oplossing voor een crisis weerspiegelt steeds de sterkte van één van de par tijen op het slagveld. Zelfs de resolu tie van de Veiligheidsraad (van no vember 1967) kan alleen met geweld uitgevoerd worden", aldus de com mentator. LA PAZ (KNP) Het anticommu nistische nationale front in Bolivia heeft een systematische vervolging van progressieve priesters aangekon digd. In het regeringsgezinde dagblad Nueva Jordana schrijft .de beweging in een manifest: „Als de verantwoor delijke instanties geen maatregelen nemen om het volk te verdedigen, zullen wij de priesters en kloosterlin gen. „verklede communistische agen ten", de mond snoeren." De organisatie heeft tevens leden lijsten gepubliceerd van de progres sieve „priesterbeweeing voor de Der de Wereld" en de bewesing „kerk en maatschappij van Latijns Amerika". De -laatste beweging wordt volgens het regeringsblad eefinancierd door de Chileense en Cubaanse regeringen. Het anticommunistische nationale front kondigt aan, binnenkort ook na men van bisschoppen te publiceren die de activiteiten van de regering ondermijnen. Het bestuur van de EO zei zich nog niet te kunnen uitlaten over een pro gramma-indeling: „Onze toekomstige avondvullende programma's zullen echter heel wat minder saai zijn dan velen nu denken", vertelde ds. Glas houwer. Hij zei dat de EO eerst dacht reeds per 1 april C-omroep te zullen wor den. De afgelopen maanden is zo doende hard gewerkt aan het voorbe reiden van programma's. In dit ver band zijn contacten gelegd met koren voor televisieopnamen. Nu duidelijk is geworden dat de EO pas per 1 oktober op meer zendtijd kan reke nen zijn deze tv-contracten omgezet in radio-optredens. De televisie-af spraken zijn niet geannuleerd, alleen naar een later tijdstip verschoven. Deze gang van zaken heeft niets met de financiële positie van de EO te maken. Ook katholieken Wat de herkomst van de leden be treft vertelde ds. Glashouwer dat het grootste deel in de randstad Holland woont. Groningen, Friesland, Drente, Gelderland en Overijssel tellen elk zo'n 20.000 leden, Zeeland 4000. Op vallend is, zo werd meegedeeld dat bij degenen die zich als contribuant aanmelden ook vele rooms-katholie- ken behoren. Ds. Glashouwer gaf ook een toe lichting op zijn onlangs voor de tv gedane uitspraken tegen toelating van Rood-China in de VN. „Het is bewust gedaan. Het is steeds onze bedoeling geweest ons niet alleen met evangelische zaken bezig te houden maar ook met actuele kwesties. Omdat wij zo weinig zend tijd hebben is dat laatste erg moeilijk voor ons, daarom hebben wij het zo gedaan". De door de KRO uitgezonden Britse serie „De zes vrouwen van Hendrik VIII" is gisteravond afgesloten. Het xvas een voortreffelijke serie, dat hebben we al eerder beweerd als we het wel hebben. Maar tegelijkertijd is het niet waarschijnlijk dat Hendrik hier evenveel indruk zal hebben ge maakt als hij destijds in Engeland deed. Het ligt voor de hand om dat toe te schrijven aan het onderwerp zelf dat thuishoort in de Britse va derlandse geschiedenis. Wie weet hoe geliefd hier een serie zou zijn over de vier vrouwen van Willem van Oran je, waarmee we overigens niet willen zeggen dat de één in Engeland de zelfde rol vervulde als de ander in Nederland. De opzet van de serie was niet eenvoudig voor de kijkers die niet vertrouwd waren met de globale geschiedenis van Engeland in die tijd. We bedoelen dat de Engelse kijkers waarschijnlijk met meer basiskennis over het onderwerp de serie zijn in gegaan dan wij. De serie die zich vrijwel helemaal binnenshuis afspeel de. grote aandacht besteedde aan de tails en intrige, was dus niet gemak kelijk. Wel degelijk. En (afgezien van de al te opzichtige make-up van Hen drik in de laatste aflevering) bijzon der mooi. Willem Duys had in zijn program ma het Noordierse meisje dat enige tijd geleden werd kaalgeschoren om dat 'ze van plan was te trouwen met een Britse militair. Dat huwelijk is inmiddels voltrokken. Het echtpaar kwam op uitnodiging van een Neder lands dagblad naar Nederland op hu welijksreis, inclusief een bezoek aan Willem. Normaal is dat ongeveer de gang van zaken bij een miss-verkie- zing. Duys voorzag ons van wat aan vullende informatie. Het echtpaar verkeerde in de veronderstellina naar een theater te gaan en kwam terecht in een t.v.-uitzending alwaar de me vrouw vragen moest beantwoorden over de tijd die het zal duren voordat haar haar weer zal zijn aangegroeid tot de oorspronkelijke lengte. Het fragment had alles van een overval en een hinderlaag. Die indruk werd nog versterkt door het feit dat noch de man, noch de vrouw- een woord kon uitbrengen. A.I.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11