Jason Kin ernink is somber er toekomst CHU Onderhandelingen confectie-cao in moeilijk stadium Kleuterschool wordt één met basisschool Gratis reizen 2 januaridagen op uw 65+ kaart Beoordelingsregels bedrij fs vereniging over hekel gehaald Lager beroepsonderwijs wordt in '73 vierjarig Scheiding een belemmering ropees parlement vil direet actie egen vuile Rijn Vietcongbureau in Nederland? Werkgevers niet verbaasd over prijsverloop Gesprek over pensioenplan vakbonden voordelig uit met NS Slordig beheer bij bedrij f svereniging? Holthaus' confectie voor mannen Nelissen naar VS VRIJDAG 17 DECEMBER 1971 JCEMBURCt Het Europese ment vindt dat er onmiddellijk moet worden ondernomen om erdere vervuiling van de Rijn te gaan. Daartoe nam het giste- unaniem een resolutie aan. in deze weg wordt aangewezen: de sinds 1963 met weinig succes rende internationale Rijncom- moet meer bevoegdheden krij- de Europese Commissie zal alles et werk moeten stellen om de aamheden van de Rijnoeversta- im de vervuiling van de Rijn te gaan. te intensiveren en te ineren. unanimiteit van deze resolutie ent een vrij forse druk op de ministerraad, die uiteindelijk eslissing over dit vraagstuk zal n nemen. In Luxemburg werd ans gisteravond daarom vrij geacht, dat de Europese Com- een voorstel overeenkomstig olutie met succes in de raad zal n verdedigen. Van onze parlemensredactie DEN HAAG Staatssecreta ris mr. C. E. Schelfhout schat, dat over ongeveer tien jaar de kleuterschool en de lagere school één school zullen zijn geworden. In de volgende begroting hoopt hij te kunnen aankondigen, wanneer de wet op de integratie van het kleuter- en basisonder wijs gereed is. Vooruitlopend daarop noemde de staatssecretaris van onderwijs giste ren in de Tweede Kamer al enkele argumenten om het kleuteronderwijs en het basisonderwijs in elkaar te schuiven. Het proces van de verwer king van de leerstof wordt veel gelei delijker. Op het ogenblik blijven kin deren zitten als gevolg van het starre leerproces. In het' huidige systeem is alleen de leeftijd het criterium. Maar men gaat bij kinderen van dezelfde leeftijd voorbij aan de verschillen in geeste lijke ontwikkeling en aan factoren, die door het milieu worden bepaald. Het gevolg is. dat in de eerste klas van de basisschool sommige kinderen te laat leren lezen en rekenen, maar anderen gedwongen worden er te vroeg mee te beginnen. Op de nieuwe geïntegreerde school kunnen de kin deren van vijf tet zeven jaar op de gunstigste tijd met het lezen en reke nen beginnen. Overgang 'an een onze verslaggevers 1STERDAM In het giste- rerschenen nummer van het itelijk Historisch Tijdschrift een artikel van de hand mr. H. Beernink over de toe van de CHU, waaruit dat de schrijver deze toe rt somber inziet. het CH-front". aldus mr. Beer- j „zijn gaten geslagen die wel :r gedicht zullen kunnen wor- en „bij de volgende verkiezin- illen hoogstwaarschijnlijk de fe- en 20-jarigen tot de stembus toegelaten. Het is vrijwel on- lar dat deze jonge kiezers het CH-stemmers zullen ver- ters ontstaan, en dat zou zeker het geval zijn, wanneer de in KVP^krin- gen levende gedachten van een brede middenpartij waarin opgenomen de drie confessionele partijen ge realiseerd zou worden. Staatssecretaris Schelfhout vindt het belangrijk, dat de verschillen in geestelijke ontwikkeling worden op gevangen. Van het begin af bestrijkt het nieuwe onderwijs een veel breder terrein. Een bezwaar is vooral de overgang van de ene school naar de andere. De kleuterschool doet veel aan sociale vorming, maar heeft op het gebied van de intellectuele vorming een an dere benadering. In de eerste klas van de lagere school ligt het accent meer op lezen en rekenen en wordt aan de sociale vorming minder ge daan. De nieuwe school vangt deze bezwaren op. Staatssecretaris Schelfhout: „De nu bestaande kunstmatige scheiding tus sen kleuter- en basisschool vormt een belemmering voor een harmonische doorgaande ontwikkeling." DEN HAAG Het comité informa tiebureau Vietnam wil over enige tijd met de ministers van buitenlandse za ken en justitie een informeel gesprek hebben over de vestiging van een ei gen informatiebureau van het Zuid- Vietnamese bevrijdingsfront in Neder land. „Wij hopen de regering te bewegen de vestiging van dit bureau niet te belemmeren door visa en verblijfsver gunningen aan de vertegenwoordigers van het bevrijdingsfront te weigeren. Vermeden moet worden, dat Neder land vereenzelvigd wordt met de of ficiële Amerikaanse politiek in Zuid- Vietnam. „Als de regering de komst van „Vietco'ng-leden naar Nederland verhindert, kiest zij duidelijk partij," aldus de Groningse hoogleraar filoso fie prof. L. W. Nauta, voorzitter van het gisteren in de openbaarheid ge treden comité. DEN HAAG Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen zegt ver heugd maar niet verbaasd te zijn over het feit dat de kosten van levenson derhoud van oktober op november niet meer zijn gestegen. „Maar één zwaluw maakt nog geen zomer", al dus het VNG, „maar het zou best eens kunnen zijn dat onze in augustus uit gesproken verwachting over het prijs verloop bewaarheid wordt: een eerst nog vrij sterk stijgende lijn, die echter eind 1971 begin 1972 een meer even wichtig verloop gaat vertonen". Het verbond meent, dat het no- vembercijfer in ieder geval aantoont, dat het aandringen van verschillende kanten bij het kabinet om een prijs maatregel te treffen op zijn minst voorbarig is. Van onze soc.-economische redactie DEN HAAG De minister van so ciale zaken, drs. J. Boersma, en zijn staatssecretaris mr. Rietkerk hebben gistermiddag een eerste bespreking met de commissie sociale verzekerin gen van de Stichting van de Arbeid gehad over het plan van de vakbewe ging om ten behoeve van de sociale woningbouw alvast volgend jaar te beginnen met een premieheffing van 0.2 procent voor de omstreeks 1975 in te voeren persioenplicht. Na afloop van de besprekingen, die een oriënterend karakter droegen, werden geen mededelingen gedaan. Het beraad zal vermoedelijk volgende week worden voortgezet als ook meer bekend is over het overleg in de com missie sociale zekerheid van de So ciaal-Economische Raad over de wij ze waarop uitbreiding der sociale voorzieningen kan worden uitgevoerd binnen de premiestijgingsnorm van 3 procent tot 1975. JEUGD de verkiezingen zegt de „Bij de Kamerverkiezingen '1 bleef D"66 sterker dan de en het ziet cr bepaald niet naar It de CHU het verloren terrein rwinnen. „De jeugd", zo meent ;ernink, „staat bepaald niet tf. len van ongeduld om op de stemmen". iud-minister van Binnenlandse vat zijn sombere kijk op de ist van zijn partij tenslotte al- men: „De toestand van de CHU 1971 is niet bepaald florissant, deze politieke groepering dan 'komst? noet helaas zeggen dat ik de list van de Unie somber inzie, d zelfs ernstig rekening met de jkheid dat er over een aantal leen Unie meer zal bestaan". OORZAKEN Beernink gaat in op de oorza- an de achteruitgang van de waarbij hij noemt de naar bui komen interne verschillen, de in de Nederlandse Hervormde ïn het feit dat de CHU naar de van velen naar „links" koerst, remink schrijft over de crisis Nederlandse Hervormde Kérk moderne theologie teveel een c-maatschappij-kritische theo- it verband wijst hij naar Het enis van prof. van Niftrik. Hij mening dat de „vermaatschap- ig van het evangelie" vroegere igers van de CHU heeft doen en op een meer radicale partij CCENTVERSCHIL in Nederland een CDU taits model tot stand zou ko- lan zou dat volgens mr. Beer- >ch duidelijk accentverschillen ivoorbeeld te zien geven, om- Nederland de confessionele i het eigen uitgangspunt ster- ïn gelden dan in Duitsland. Ier geval zouden dan naast rotere christendemocratische ten aantal confessionele splin- In januari kunt u met NS op uw 65+kaart twee dagen gratis en onbeperkt door Nederland reizen. Welke dagen? Kiest u er maar twee ui t. elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag in januari is er goed voor - bebalve zaterdag 1 januari. Hoe? Door simpelweg uw 65+kaart aan bet loket te laten afstempelen. Reist u liever le klas. dan betaalt u hoogstens f4.- bij. De 65+kaart buiten de gratis reisdagen. De 65+reductiekaart geeft recht op reizen tegen halve prijs van een enkele reis. Hebt u er nog geen? Koop er dan een aan het loket. Verkrijgbaar voor iedere 65-plusser. Uw vrouw mag jonger zijn. NS-legitimatie- bewijs of pasfoto('s) meebrengentevens een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of trouwboekje). Een jaarkaart kost f 50.- p.p., voor een echtpaar f 75.-. Driemaandskaart f 20.-, voor een echtpaar f 30.-. Vraagt u gelijk een januarikalendertje. UTRECHT „Het gaat er niet om wat een gedeeltelijk invalide verzekerde met zijn nog resteren de arbeidsvermogen in theorie nog zou kunnen verdienen onder de meest gunstige omstandighe den, bijv. bij een zwaar over spannen arbeidsmarkt, maar wat zijn reële verdiencapaciteit nog is in normale omstandigheden. Tot die omstandigheden behoort ook het harde feit dat hij de competi tie met valide arbeiders moet door staan en het feit dat hij veelal een verhoogd uitvalsrisico met zich draagt." Aldus luidt de kern van het betoog dat de heer W. Hesseling van het bu reau voor arbeidsrecht van het NVV gisteren in Utrecht hield voor de raad van beroep, waarin hij de beoorde lingsmethodiek van de 26 bedrijfsver enigingen aanviel. Aanleiding hiertoe was het geval van de door hem ver tegenwoordigde bouwvakker, die we gens rugaandoeningen en een verkor ting van het rechterbeen 35 tot 45 procent invalide is verklaard. „ONGESCHIKT'- De heer Hesseling heeft, met de ge gevens zoals die door de bedrijfsver enigingen gehanteerd worden in de hand, een onderzoek ingesteld bij 19 ondernemingen en geprobeerd zijn cliënt op basis hiervan een betrek king te bezorgen. Zijn cliënt bleek in alle gevallen ongeschikt. De bedrijfsverenigingen stellen, aldus de heer Hesseling, vol gens vaste normen een zogenaamde restvaliditeit vast. In het geval van zijn cliënt hield dit onder meer in dat hij niet zwaarder mocht tillen dan 10 kilo en dat hij niet aan plotselinge temperatuurwisselingen mocht wor den blootgesteld. Het is de gewoonte dat de bedrijfsverenigingen aan de hand van dit soort normen vaststellen voor welke beroepen de invalide dan nog wel geschikt is. „We moeten af van het theoretisch bladeren in kaartsystemen. De me dische deskundigen weten van de eisen, die in bepaalde functies gesteld worden te weinig af en varen op het volkomen onbetrouwbare kompas van een arbeidsdeskundige, die zich be paalt tot het raadplegen van docu mentatie, die ook al onbetrouwbaar is", aldus de heer Hesseling, die één en ander illustreerde met de opmer king: „Als pompbediende geen func tie is met plotselinge temperatuur wisselingen, ben ik benieuwd te ho ren wanneer wél van een plotselinge temperatuurwisseling kan worden gesproken". De raad besloot de zaak aan te houden voor nader onderzoek. UTRECHT De sociale verzeke ringsraad stelt in samenwerking met een externe accountant een onderzoek in naar mogelijk gepleegde onregel matigheden bij de bedrijfsvereniging voor gezondheid. Geestelijke en Maatschappelijke Belangen (BVG) in Zeist. Hoewel er vooralsnog geen ver duistering wordt vermoed, wordt wel aangenomen, dat men op het kantoor „wat gemakkelijk met geld is omge gaan", althans, dat er sprake is van een slordig beheer. Al eerder kwam de vereniging in het nieuws door de achterstand in de administratie, waardoor velen hun uitkering te laat kregen. Als een van de saneringsmaatrege len is inmiddels een nieuwe directeur benoemd: de heer J. A. Carra's thans hoofd van de arbeidskundige sectie van de gemeenschappelijke medische dienst. Van onze soc.-econ. redactie AMSTERDAM De onder handelingen over een nieuwe cao voor de confectie-industrie, die gisteren werden voortgezet, zijn in een uiterst moeilijk stadium. Op het punt van de loonsverbe teringen zijn er twee knelpun ten, die in grote lijnen overeen komen met de verschillen welke in de metaalindustrie tot een breuk in het overleg hebben ge leid. Tegenover de eis van 3 procent reë le inkomensverbetering willen de werkgevers niet verder gaan dan 1 procent. Bovendien wensen de onder nemers de looncompensaties voor prijsstijgingen te binden aan een Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Sedert ont werper Dick Holthaus zich op het gebied van de confectie be weegt en dat is al weer een aardig tijdje kunnen niet al leen de vrouwen, maar ook de mannen zich in een creatie van „de meester zelf" hullen en dat nog wel voor een redelijke prijs. In samenwerking met Macintosh Con fectie N.V. heeft hij nu een collectie mo dellen ontworpen, die bestemd Is voor de komende zomer en die van april/mei af in de winkels te koop zal zijn. NIET DUUR Zoals gezegd: de prijzen van de Holthausconfectie zijn beslist niet erg hoog (200 tot 250 gulden voor een pak is toch echt niet te gek), maar de ellende is, dat deze prijzen alleen-nog maar ad viesprijzen zijn, zodat hét mogelijk is dat een winkelier straks, gebruik makend van het feit, dat hij „echte" Holthaus-model- len te verkopen heeft, de prijzen nog eens flink opslaat. En dat zou jammer en bovendien een beetje onbillijk zijn. want de modellen van Holthaus zijn wel aardig, maar met die tweehonderd gulden zijn ze goed be taald. Zo bijzonder is het nu ook weer niet, wat hij te bieden heeft. EXTRA'S Eigenlijk hangen alle modellen, die hij gisteren op zijn show toonde, al in de rekken bij de bestaande herenmodeza ken. SCHIPHOL Minister Nelissen van Financiën is gisterochtend in ge zelschap van de president van de Ne derlandse Bank, dr. J. Zijlstra van Schiphol naar Washington vertrok ken. Zij zullen vandaag en morgen tien over de internationale geldcrisis. tien over de internationale geldcrisi. Deze besprekingen zijn een vervolg op het overleg dat begin deze maand in Rome door de tien welvarendste westerse industrielanden is gevoerd. Goed. daar mag hier en daar een klein verschilletje zijn tussen de modellen van Holthaus en de reeds bestaande pakken, maar die verschillen zijn erg klein (wat extra zakjes, knopen met de naam van Holthaus erin gegraveerd, hier en daar wat extra drukknopen of een ritsje). SPLIT Zowel de modellen als gebruikte stof fen zijn nogal traditioneel: voor het klas sieke pak een grijze tweed of flannel, waarvan het jasje een split aan de ach terkant heeft, aan de voorkant een enke le of een dubbele rij knopen en een broek, die naar onder wljduitlopende pij pen heeft. JASON KING Voor het sportieve pak gebruikt hij erg veel denim, populine, suèdine en ribflu weel, waarvan de pantalons wijduitlopen- de pijpen hebben (hier en daar versierd met opgestikte zakken of banen) en korte jasjes, die met ritssluitingen, metalen knopen e.d. versierd zijn en waarvan de mouwen van de jasjes omgeslagen wor den gedragen, iets wat er ..in" schijnt te zijn sedert de TV-ster Peter Wyngarde (Jason King) zijn jasjes zo draagt. (De prijzen van de sportieve pakken liggen in de buurt van de 200 gulden, die van de klassieke pakken in de buurt van 250 gulden). BLAZERS Verder brengt Holthaus veel blazer combinaties: donkere blazers of effen witte denim broeken (prijzen van de bla zers van' 100 tot 150 gulden) en gaucho- pakken (korte of heuplange jasjes met knlelange broeken) gemaakt van ribflu weel, katoen of suèdine. Ten slotte bestaat de collectie uit een grote hoeveelheid zomerpantalons van al le mogelijke materialen, die met eenvou dige T-shirts gecombineerd worden. De prijzen van deze broeken variëren van f 29,75 tot ƒ39,-. WENEN (AP) Zes Roemenen, die in mei een Roemeens passagiersvlieg tuig hadden gedwongen koers te zet ten naar Wenen, zijn gisteren in de Oostenrijkse hoofdstad veroordeeld tot gevangenisstraffen van twee tot twee-en-een-half jaar wegens „afper sing, vrijheidsberoving en illegaal wapenbezit". De Oostenrijkse straf wet bevat geen speciale voorzienin gen voor de bestraffing van vlieg tuigkapers. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het lager be roepsonderwijs wordt met in gang van augustus 1973 vier jaar, heeft mr. C. van Veen, minister van onderwijs, gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld. Volgend jaar kan reeds op ruime schaal met een vier-jarige worden geëxperimenteerd. Er komt een on derbouw van twee jaren. De laatste twee jaar wordt het onderwijs meer op het beroep gericht. Het voordeel is, dat de leerling pas, wanneer hij 16 jaar is, moet kiezen. De heer C. Laban (PvdA) was niet geheel tevreden gesteld met deze plannen. Hij kwam met een motie, waarin hij de regering vraagt met ingang van 1 augustus 1972 de cursus op zo groot mogelijke schaal van drie tot vier jaar te verlengen. De~ minis ter had echter al zoveel mogelijk ex perimenten toegezegd. Hij beloofde eveneens steun voor proefnemingen met de middenschool Staatssecretaris mr. C. Schelfhout ontraadde de motie van mevrouw Smit-Kroes (WD) waarin gevraagd werd om experimenten voor het toe laten van kleuters van drie jaar tot de scholen. De drie-jarige school gaande kleuters zouden 165 miljoen gulden per jaar gaan kosten. Boven dien staat niet vast of een dergelijke maatregel onderwijskundig gewenst is. maximum van 6 procent, terwijl de vakbonden een ongelimiteerde com pensatie willen. „Als de werkgevers zo zuinig blij ven zie ik het verloop van deze on derhandelingen zeer somber in," zo verklaarde de heer L. R. A. Ester van de christelijke textielbedrijfsbond „Unitas" na afloop van het gisteren gevoerde beraad. Hij wees er op dat de werknemers in de confectie al een flinke achter stand hebben opgelopen, omdat de oude, driejarige cao, geen indexe ringsclausule had. „De confectie- industrie is geen ijzersterke bedrijfs tak, maar we trappen niet in het ver haaltje van. de werkgevers dat een paar procenten loonsverhoging de hele bedrijfstak ongezond zal maken" aldus de „Unitas"-bestuurder. Volgende week wordt het overleg voortgezet. Dit verhaal is waar gebeurd, maar wel vele jaren geleden. Dit om mis verstanden te voorkomen. Het gaat namelijk óm een kritische brief schrijver. die een klacht zond naar een groot bedrijf over een ver schrikkelijk onnozel iets. Die brief kwam op het bureau van de directeur, want dat was regel. De directeur wilde weten hoe zijn klanten dachten en nam naast ken nis van op- en aanmerkingen ook de beantwoording altijd op zich. Daar lag de brief op zijn bureau. Een brief waarin een kinderachtige hatelijkheid werd verkondigd, die alle goede zorgen aan service en klanten verloochende. De directeur stak een sigaar op. Woedebedwinger. Hij zoog, hij kauwde op de bruine stok. ..Eerst die brief beantwoorden", zei hij tegen zijn secretaresse. „Schrijf op: „Mijnheer"... of nee, zet maar, Geachte Heer... wacht even hoe heet die vent? Nou daar gaat ie dan: Geachte heer Jansen..." De secretaresse krabbelde. Hij dic teerde verder, sigaar dik tussen de lippen: „Uw brief heeft mij hogelijk verbaasd...". Fout. zet liever: „Uw boze brief lijkt mij... „Nee toch maar niet. Nog eens: Geachte heer Jan sen...". De sigaar ging aan grote wol ken de lucht in, terwijl het andere eind kraakte onder de bijtende'tan den. Klacht De brief lag voor hem op zijn bu reau. Hij nam het ding nog eens op, herlas de klacht. De secretaresse wachtte, schrijfbe- reid, maar tegelijk wat benauwd want ze vreesde de tekst die daar achter de sigaar werd uitgebroed. De baas startte weer. „Wat had den we?" De secretaresse las het op: „Ge achte He.er Jansen, Uw boze brief lijkt mij...", maar u wilde wat an ders", herinnerde ze hem. „Ja. ik wil wat anders. Geachte heer Jansen, uw brief d.d., de hoe veelste heeft die vent geschreven, o ik zie het. d.d. de 8 ste september, kwam hedenmorgen in mijn bezit..." „In mijn bezit.. Het spijt mij..„ stop... wacht even... Het spijt mij.,., heeft u dat?" De secretaresse knikte. Schrap dat, het spijt me helemaal niet... Dus Geachte Heer Jansen, uw brief d.d. 8 september kwam heden morgen in mijn bezit. Ik meen dat..." Met een kraak en een knak sloeg de sigaar door. gebroken in het ve nijnig gebijt. Met een klap kwam de direc teurenhand maar: Geachte Heer Jansen... en verder, zeg nou maar gewoon dat ie gek is... Ik heb geen tijd meer..." Meneer Jansen heeft nooit ant woord gehad Een serie vrije-tijdspakken uit de Dick Holthaus-confectiecollectie. Deze pakken zijn gemaakt van corduroy, popli- ne, denim, suèdine en katoenen madras-ruiten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9