New Delhi stelt orde op zaken in Bangla Desj VS schaffen invoertoeslag af bij pariteitsherziening geefiets van de slijter... Schoolgeld Moskou: wij steunen militaire actie Egypte Veiligheidsraad voor opvolging Tliant bijeen NYV: Desnoods keiharde loonstrijd KLM rekent op zwaar verlies Bomaanslag op hoofd Jordaanse missie Ambtenaren willen voorschot Wetenschappelijk onderwijs krijgt nieinve structuur VRIJDAG 17 DECEMBER 1971 De Synode is geblekeh dat de synode nog oe is aan de vaste spijs voor Kenen, die hun zinnen geoefend in het gebruik van goed en Zo moeten 'bijvoorbeeld bij s eerst andere kerken en men- hoord worden, terwijl er reeds aan klinieken gebouwd wordt sen zich omscholen in het ver en van leven (is doden), onrust op elk gebied neemt "ogen toe. Heeft God, zoals in bel staat, de staf der lieflijk en saamhorigheid verbroken men naar zijn Naam niet en Zijn wegen niet wandelt? 10de is niet in staat een nieuwe nis op te stellen, of het gaat ste van de eenheid in de Geref. i. De geloofsbelijdenis zit niet harnas, maar de synode kan iet vrij bewegen omdat zij te ijheid geeft. er gezegd wordt: we moeten het geloof wagen, lijkt dat erg maar dat is net niet. Een ïerder waagt niets als hij zijn inzet voor elk schaap in het Ier. orige synode stuurde het groe- kje over oorlog en vrede naar ken, maar daar is niets uitgc- Dit zijn allemaal schijnbare eiten en men gaat aan de orde cerk voorbij, of zoals geschre- aat: Ze bouwen wel stenen op leisteren die, maar als de regen 'den komen zul'en ze ineenstor- ngen S. Alblas ïodesiscli verzet en overeenkomst uden-Salisbtiry SBURY (Reuter) In Rho- een nieuwe organisatie de mse raad (ANC) opgericht, keert tegen het akkoord dat en Salisbury hebben gesloten onafhankelijkheidsverlening, lieuwe groepering schijnt de k hebben van de verboden listische partijen, en ook van gematigde kerken. Otter is de methodistische bis- Abel Moezorewa. il°ens een bericht in de krant 15 dec. heeft mr. Van Riel van de gezegd dat de Nederlandse sol tijdens de Koreaanse oorlog ge- [elijker tot doden en martelen 'e brengen dan zijn Amerikaanse [ga. En een SS-officier zou heb- gezegd dat de Nederlandse solda- liet onder deden voor SS-ers. sschien vindt de heer -Van Riel jammer dat onze jongens Viet- ook niet op grote schaal als iterrein hebben kunnen gebrui- Hij verwacht overigens wel dat ^ich in een toekomstige oorlog nder zullen misdragen, inneer jóngens die in dienst en ook hun ouders, zich dit realiseren, zullen zij zich toch af gaan vragen hoe lang Chris- ijn nog te verenigen is met mili- jn. lam A. P. de Winter Gevaarlijk uitstel vind het stukje van de heer (ho- niet em. Ds.) D. J. Couvée uit ht oppervlakig. kortzichtig en >m gevaarlijk. lervlakkig. Als het probleem ludig was of er afwijking van de enis te constateren valt, waren nderdaad gauw klaar. Maar het :em gaat veel dieper. Het is de of in het licht van de onderzoe- n en ontdekkingen van de astro- geologie enz. de belijdenis en ei opvattingen over bijbelteksten eze belijdenis steunen wel kün- worden gehandhaafd! Immers, ist zou staan dat het heelal, de de mensheid, veel en veel ziin dan wij op grond van Ge l/3 hebben aangenomen, dan iet paradijsverhaal met de man vrouw die wij Adam en Eva en gedoopt en gedateerd hebben iet begin van onze jaartelling, mdig seen historische werkelijk- zijn. En als inderdaad lang voor imst van de mens op aarde een gte van dieren gestorven en zelfs storven zijn, dan kan even van- irekend de biologische dood geen e zim van, of straf op, de zonde, tzichtig. Gesteld nu al, dat de de veroordelende uitspraken zou Zij heeft trouwens reeds afwij- en geconstateerd, maar zonder an, gezien de grote problemen, iquenties te verbinden. Maar er komt een veroordeling. Wat ig? Zijn daarmede de proble- igelost? Immers neen. Coperni- Galilei zijn door „de Kerk" jordeeld en in de „ban" gesla de zon daarom om de aarde laien? irlijk. Üit bovenstaande blijkt gevaarlijk dit soort geschrijf praat maar over een „kwaad irtwoekert" zonder enig be- maar niet te spreken over juizing en verdachtmaking mannen als prof. Kuitert c.s., itaan. De eenvoudige gelovigen daardoor in verwarring' ge- t zonder reële argumenten, ilotte. De heilsboodschap van bel, nl. dat de van God afgeval- ens uit genade, door de verzoe- n Christus, weer tot God komt. gen aam is van het eeuwig leven nieuwe aarde met een nieuwe is van „bovennatuurlijke" or en argumenten aan het .na- ke" ontleend kunnen deze :hap bewijzen. Evenmin ontze- Hier geldt uitsluitend ons ge- Anderzijds allerlei mededelin- t de Bijbel over historische ge- nissen. over de ontwikkeling mensheid, de structuur van eelal enz. kortom wat betrek- leeft op ons natuurlijk leven, rèl met andere bronnen te ver- En als dan blijkt dat het al veel ontzaggeliiker, veel er is dan wij ons hebben voor- I, zouden wij dan niet beter in ding in het stof zinken, dan te „het kan niet, want het staat de Bijbel?" ingen A. Wilschut DACCA, NEW DELHI (AP, Reuter, UPI) In Dacca, waar gisteravond een feestelijke stemming heerste, werd na liet inval len van de duisternis nog sporadisch gevochten. Leden van de Mukhti Bahini, het ongeregelde leger van Bangla Desj, vochten tegen 'collaborateurs', inwoners van Oost-Pakistan die zich actief tegen de afscheiding van hun gebied van Pakistan hebben ver zet. Er wordt gevreesd dat de Mukhti Bahini hardvochtig zal optreden tegen deze verliezers. De afgelopen dagen waren er al schaarse berichten over afschu welijke moordpartijen. Tien in ternationale organisaties, waar onder de Wereldraad van Ker ken, hebben een beroep gedaan op Indira Gandhi en de premier van Bangla Desj om vergeldings acties vooral te voorkomen. Regeringsfunctionarissen van Bang la Desj zullen vandaag uit Calcutta in Dacca arriveren om met de op bouw van een burgerlijk bestuur te beginnen. Een woordvoerder van de Indiase regering heeft laten weten dat de Indiase troepen voorlopig nog in Bangla Desj zullen blijven en dat de leden van de Mukhti Bahini gedu rende die periode onder Indiaas com mando blijven. De Indiase troepen hij maakt er een fijn cadeau van! (in fraaie «schenkverpakki^^ 2ullen pas worden teruggetrokken als dè schade, die door de Pakistaanse troepen is aangericht, hersteld is, al dus de woordvoerder. Waarnemers in New Delhi menen dat de terugtrek king pas zal beginnen als het normale leven in Bengla Desj weer op gang is gekomen. De regering van Bangla Desj heeft in een boodschap aan de bevolking meegedeeld dat zo snel mogelijk een gerechtelijk apparaat zal worden op gebouwd voor de berechting van de genen die hebben „gecollaboreerd met de Pakistaanse junta". De rege ring verklaarde dat ze zich vastbe sloten zal verzetten tegen elke vorm van eigen-rechter-spelen. Premier Tajoeödin Achmed zei tot journalisten dat het Indiase leger naar Bangla Desj was gekomen „op ons verzoek, om ons te helpen bij onze bevrijdingsstrijd, en niet met het doel van bezetting of overheer sing". De zetel van zijn regering zal spoedig worden verplaatst van Moedjbnagar naar Dacca. Voor de radio verklaarde waarne mend president Nazroel Islam van Bangla Desj, dat alles in het werk zal worden gesteld om „onze geliefde lei der, sjeik Moedjiboer Rachman, die in een onbekende gevangenis in Pa kistan wacht, weer in ons midden te brengen". Ondertekening Gezeten aan een tafel, die opgesteld was voor het hoofdgebouw van de renbaan van Dacca, heeft de mili taire commandant van Oost-Pakistan, generaal A. A. K. Niazi, gisteren de onvoorwaardelijke overgave van zijn troepen schriftelijk bekrachtigd. Een Indiase regeringswoordvoerder in New Delhi heeft vandaag gezegd dat de Oostpakistaanse opperbevel hebber Niazi aan zijn capitulatie vier voorwaarden had verbonden, die al len door India werden geaccepteerd. Dit waren: Toestemming om de Pakistaanse troepen te hergroeperen, zodat een ordelijke capitulatie mogelijk was. PARIJS De Ver. Staten zul len de extra invoerheffing van 10 procent, die president Nixon op 15 augustus jl. heeft ingesteld als onderdeel van zijn nieuwe economische programma, af schaffen als tot een algemene herziening van de koersverhou- dingen der voornaamste valuta's wordt overgegaan. Dit heeft de Franse minister van financiën, Valery Giscard d'Estaing, mee gedeeld. „Het is duidelijk afgesproken dat de Amerikaanse invoerheffing en de an dere maatregelen die het kopen van Amerikaanse produkten in de VS moeten bevorderen zullen worden in getrokken op het moment dat de heraanpassing van koersverhoudingen plaatsvindt", zo zei Giscard in een bijeenkomst van Franse zakenlieden. Afschaffing van de invoertoeslag werd niet genoemd in het communiqué, dat president Nixon en president Pompi dou hebben uitgegeven na afloop van hun conferentie op de Azoren. Evenals de andere landen die naar de VS uitvoeren, is Frankrijk er erg op gebrand dat de invoertoeslag wordt afgeschaft. President Pompidou heeft de toeslag eerder dit jaar omschreven als een „grote stok waarmee de VS (Vervolg van pag. 1) MOTIE De heer P. Jongeling (GPV) was door deze verzekering niet gerustge steld en diende een motie in. waarin wordt gevraagd het vak godsdienst onderwijs buiten het wettelijk aante* uren te brengen of dit vak boven het aantal gesubsidieerde uren te geven. Hij pleitte voor het handhaven van de 32 lesuren. „Het gaat om de kinde ren van 12-17 jaar. Meer leerlingen kunnen het nu niet halen. We zitten in een schaduwgebied". Volgens dr. A. Veerman (ARP) was de motie-Jon geling in strijd met de wet. Juist voor dit vak is er een vrije marge en op de bijzondere scholen zal men im mers beginnen met eerst de gods dienstlessen in te vullen. Minister Van Veen was het hier mee eens. Hij vroeg de heer 'Jongeling zijn motie in te trekken. De motie van de heer Wilbers (D'66) de maatregel uit te stellen in afwachting van overleg ontraadde mr. Van Veen. Hij onthulde, dat er over deze kwestie voor de vaststelling van de begroting uitvoerig overleg was geweest met de raad van leraren. De oplossing van mevrouw Smit- Kroes (WD) om de pedagogische centra minder geld te geven, waar door het aantal lesuren op 31 zou wor den gebracht wees de minister even eens van de hand. Garandering van de veiligheid van de militaire en para-militaire Pakistaanse strijdkrachten na de capitulatie. O De garantie dat er geen represail les zouden worden genomen door de bevolking van Oost-Pakistan tegen de Pakistaarise strijdkrach ten of tegen mensen die daarmee hadden samengewerkt. De Indiase opperbevelhebber gene raal Aurora heeft verklaard dat de Pakistaanse militairen die door zijn troepen in Oost-Pakistan gevangen zijn genomen, „krijgsgevangenen van India zijn en niets meer." De beslis sing over hun lot berust bij de India se regering, zo zei hij. „Alles wordt in gereedheid gebracht om hen naar In dia over te brengen." Over de moge lijkheid van een interventie van de Amerikaanse zevende vloot in de Golf van Bengalen haalde hij zijn schouders op. Joi Baugla hun handelspartners in het gelid wil len brengen". Geen enkele oplossing van het mo netaire vraagstuk zal afbreuk doen aan Frankrijk's concurentiepositie ten opzichte van zijn voornaamste han delspartners zoals die was vóór mei van dit jaar, toen de koers van de D-mark zwevend werd gemaakt. Al dus Giscard d'Estaing, die voorts zei van Amerikaanse functionarissen de verzekering te hebben gekregen dat 1972 voor de economie van de VS na twee jaar van stagnatie een goed jaar zal worden wat de industriële produk- tie betreft. Hetzelfde geldt voor Enge land, zo voegde hij er aan toe. Minister Giscard d'Estaing is inmid dels'naar Washington vertrokken om de ministersconferentie van de Groep van Tien bij te wonen. Verwacht wordt, dat hij zal proberen een reva luatie van de frank van enige beteke nis te voorkomen om Frankrijk's con currentiepositie te beschermen. AMSTELVEEN De KLM ver wacht over het lopende boekjaar een belangrijk negatief resultaat. De in komsten zullen weliswaar met onge veer 140 min., of 12 pet. toenemen, maar dat is onvoldoende om de pro centueel hogere kostenstijging te dek ken. De moeilijke periode van thans zal zeker ook in '72 voortduren heeft de president-directeur van de KLM, dr. G. van der Wal, gezegd in een nieuwjaarsboodschap aan het perso neel. In november is het totale vervoer van de KLM ten opzichte van de overeenkomstige maand van het vori ge jaar met 30 pet. toegenomen van 73,5 min. tot 95,9 min tonkin. De pro- duktie nam met 24 pet. toe van 152,7 min. tot 188,4 min. tonkm. De bela dingsgraad steeg van 48.1 tot 50,8 pet. Het totale vervoer in de eerste acht maanden van het lopende boekjaar (april 1971 t/m maart 1972) was 10 pet. groter dan in de vergelijkbare periode van vorig jaar. Het nam toe van 778 min. tot 858.4 min. tonkm. De produktie was 14 pet. groter en ging van 1420,7 min. naar 1614,2 min. tonkm. De beladingsgraad daalde in deze acht maanden van 54,8 tot 53.2 pet. Honderden inwoners van Dacca stonden zich tijdens de plechtigheid op een afstand te verdringen. Toen de eerste Indiase troepen Dacca gisteren binnenkwamen, werden zij door dui zenden mensen als bevrijders be groet. Ze kregen bloemen en glazen water. De kreet „Joi Bangla" werd overal gehoord. „Dacca is thans de vrije hoofdstad van een vrij land", zei de Indiase premier Indira Gandhi in een toe spraak tot het Indiase parlement, 57 minuten nadat de capitulatieovereen komst in Dacca was ondertekend. In het parlement werd luid gejuicht en op de lessenaars gebeukt. Volgens sommige westerse waarnemers heeft er in het Indiase parlement nog nooit zo'n tumultueuze vreugde geheerst. Elke zin, die premier Gandhi uitsprak werd door opgewonden kreten onder broken. „Bij deze historische gele genheid groeten wij het volk van Bangla Desj", zei de Indiase premier, die zeer ontroerd was. „Wij groeten de jongemannen van de Mukhti Ba hini in hun uur van de overwinning. Wij hopen dat de vader van deze na tie, Sjeik Moedjiboer Rachman, zijn rechtmatige plaats onder zijn eigen volk zal innemen en Bangla Desj zal leiden naar vrede, vooruitgang en welvaart." Brief aan Nixon t In een openhartige brief aan presi dent Nixon heeft Indira Gandhi ge zegd dat de oorlog tussen India en Pakistan voorkomen had kunnen wor den, indien de grote mogendheden, en in het bijzonder de Verenigde Staten, hun invloed hadden aangewend om de vrijlating van sjeik Moedjiboer Rachman te bewerkstelligen. „Ons ernstige verzoek dat hij moest worden vrijgelaten of dat, zelfs als men hem vasthield, er met hem contact kon worden opgenomen, werd als niet praktisch gezien, omdat Amerika niet op een beleid kon gaan aansturen dat kon leiden tot de afzetting van pre sident Jahja Khan", aldus mevrouw Gandhi in haar brief aan Nixon. „Meneer de president, ik vraag u in alle oprechtheid: was het vrijlaten van of zelfs het houden van geheime on derhandelingen met slechts een enkele man, namelijk sjeik Moedjiboer Rach man, rampzaliger dan het voeren van een oorlog?". Doordat Nixon niets had gezegd over de hele zaak „hadden de leiders van West-Pakistan de indruk gekregen dat zij konden doen wat zij wilden, omdat niemand, zelfs Amerika niet, een positie wilde innemen. De Indase premier wees er op dat India geen enkel stuk gron/igebied van Pakistan begeert. „Wij willen een duurzame vrede met Pakistan". Zij sprak er echter haar twijfel over uit of Pakistan daartoe bereid zou zijn en verweet Pakistan een houding van permanente vijandigheid jegens India. CAIRO (UPI, Reuter) Rus land heeft gisteren voor de eer ste keer openlijk instemming betuigd met de Egyptische be slissing zonodig te vechten om de door Israël bezette gebieden te heroveren. De Russische ambassadeur in Cairo, Wladimir Winogradow, zei: „Wij steu nen elke beslissing van Egypte. Als wordt besloten tot oorlog, zullen wij u steunen om de verliezen te verlich ten; als de oplossing langs vreedzame weg wordt gezocht, zullen we u ook steunen, omdat dan geen verliezen zullen worden geleden", aldus Wino gradow in een interview met het E- gyptische dagblad Goemhoerija. De ambassadeur zei later nog eens: „Wij zullen altijd achter u staan, in tijden van oorlog en in tijden van vrede. Oorlog is een moeilijke proef, die vol ken moeten doorstaan. Dat is onze er varing geweest en wij staan achter u". Het was de eerste openlijke steun betuiging van Moskou aan de verkla ringen, die president Sadat in no vember aflegde en waarin hij ver zekerde, dat een voortdurende im passe op het diplomatieke front Egyp te maar een keuze laat: de oorlog. Uit diplomatieke bronnen in Cairo werd vernomen, dat Sadat waar schijnlijk geen oorlog met Israël zal beginnen, voordat in het kader van de VN alle diplomatieke mogelijkhe den zijn uitgeput. SUCCES Egypte behaalde dinsdag in de VN een succes, toen de Algemene Verga dering een resolutie goedkeurde, waar in werd opgeroepen tot een totale Is raëlische terugtrekking uit de bezette gebieden en tot een hervatting van de bemiddelingspogingen van VN-gezant Gunnar Jarring. Cairo heeft Israël tien dagen de tijd gegeven om met deze resolutie in te stemmen. Ge- Voor het eerst na de rampzalige vlucht uit Oost-Duitsland houdt de 21-jarige Jutta Jahn haar elf maan den oude dochtertje Heide in de ar men, gisterochtend, nadat haar bei de benen in het ziekenhuis van Du- derstadt waren geamputeerd. Ze raakte door ontploffing van een mijn in het grensgebied zwaar gewond aan haar benen, toen ze met haar man en dochtertje het IJzeren Gor dijn passeerde. Een ander kind van het echtpaar is in Oost-Duitsland ge- bleven. beurt dat niet, dan zal Egypte de zelfde kwestie voorleggen aan de Veiligheidsraad. Pas als ook die stap niet tot resultaat leidt, zal Sadat zijn volle aandacht geven aan mogelijkhe den tot militaire actie, aldus de ge noemde bronnen in Cairo. En zelfs dan wordt het zeer on waarschijnlijk geacht, dat Russische troepen direct bij gevechten betrok ken zullen raken. President Sadat merkte onlangs reeds op, dat zich geen Russische militairen bevinden aan de frontlijnen langs het Suezkanaal. Hij zei ook, dat de Russische militaire aanwezigheid in Egypte een defensief karakter heeft en bedoeld is om ste den en andere objecten in het achter land te beschermen. De president van Syrië, Hafez As sad, heeft volgens het Libanese week blad Al Hawadess gezegd, dat hij zo veel Irakse troepen langs de bestands linie op de Hoogvlakte van Golan zou willen toelaten, als Irak maar wil zenden. Dit in verband met „de vol gende oorlog". Assad zou dit zater dag in Damascus hebben gezegd, toen hij daar een parlementaire delegatie uit Libanon ontving. Londense rechercheurs hebben gis teren op London Airport twee man nen gearresteerd in verband met de moordaanslag, die woensdag in Lon den op de Jordaanse ambassadeur werd gepleegd. Het tweetal werd ge grepen, toen het aan boord wilde gaan van een Brits toestel met be stemming Beiroet. Gisteren zijn ook twee zonen van de Jordaanse koning Hoessein, de prinsen Abd'Allach (9) en Feisal (8), naar hun land teruggé- keerd. Zij werden zwaar bewaakt door de politie. GENEVE (AFP, DPA) Nauwe lijks 24 uur na de aanslag op de Jor daanse ambassadeur in Londen is gis teren een bomaanslag gepleegd op de Jordaanse missie bij de Verenigde Naties in Genève. Het hoofd van de missie, Ibrahim Zreikat, had een pakje ontvangen waarvan hij de inhoud niet ver trouwde. Hij waarschuwde de politie. Tijdens onderzoek van het verdachte pakje volgde een explosie. Twee poli tiemannen werden daarbij zwaar en een bomdeskundige van de brand weer licht gewond. In het Jordaanse VN-kantoor werd aanzienlijke schade aangericht. NEW YORK (AP) - De Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties zal morgenmiddag bijeen komen om uit een lijst van zes namen een opvolger te kiezen voor de huidige secretaris-gene raal Oe Thant, die op 31 decem ber aftreedt. Deze speciale besloten zitting van de Veiligheidsraad is voorgesteld door de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad, Engeland, Frank rijk, China, de Verenigde Staten en de Sowjetunie. Volgens diplomaten zijn de afge vaardigden van deze vyf landen er vandaag in hun vijfde vergadering niet in geslaagd om het unaniem eens te worden over de opvolging van Thant. De Veiligheidsraad moet een aan beveling doen voor een secretaris generaal aan de Algemene Vergade ring van de V.N. Elk van de vijf per manente leden van de Veiligheids raad kan een dergelijke benoeming tegenhouden door gebruik te maken van zijn vetorecht. De lijst van zes kandidaten bevat drie afgevaardigden in de V.N., Max Jacobsen, Finland, Kurt Waldheim, Oostenrijk en Hamilton Shirley Ame- rasinghe van Ceylon. De naam van de drie andere kan didaten zijn niet bekend, maar zijn waarschijnlijk de volgende: Gabriel Vades. directeur van het Latijns-Amerikaanse bureau van de ontwikkelingsprograms van de V.N., en vroegere minister van buitenland se zaken van Chili, I. S. Djermakoye, prins Zadruddin Khan, de hoge com missaris van de V.N. voor de vluch telingen. Gewonde Indiase krijgsgevangenen zijn hier door de Pakistani samenge bracht in de gevangenis van Gajrat. Van onze soc.-economische redactie DEN HAAG De vijf centrales van overheidspersoneel willen per 1 januari een zodanig voorschotpercen tage op de algemene salarisverhoging, dat daardoor in ieder geval de stij ging van de kosten van levensonde r- houd wordt opgevangen, daarbij dient dan de mogelijkheid worden geopend om later in het jaar prijs stijgingen, die daar boven uitgaan, te compenseren. Ook vragen de organisaties, dat wordt nagegaan of, en zo ja op welke wijze, de invoering van een spaarloon kan worden gerealiseerd, alsmede planning van een verdergaande ar beidstijdverkorting die op korte ter mijn zal leiden tot een 40-urige werkweek. Voor uitbreiding van het vakantieverlof en verhoging van de vakantie-uitkering gaan de centrales er van uit dat op deze punten (even als met de salarissen het geval is) de ontwikkeling in het bedrijfsleven wordt gevolgd. Gisteren hebben de organisaties in het centraal georganiseerd overleg met de minister van binnenlandse za ken verkennende besprekingen over deze (en een aantal kleinere) verlan gens gevoerd. Het overleg wordt vol gende week voortgezet. Van onze soc.-economische redactie AMSTERDAM Volgens het NVV heeft het falen van het centrale loon- matigingsoverleg verreikende conse quenties. „De vakbeweging zal zich nog wel eens bedenken alvorens zij zich opnieuw laat verleiden tot een zo strakke op landelijke afspraken ge richte coördinatie in eigen kring, om het even of dat in een periode van laagconjunctuur dan wel in een pe riode van hoogconjunctuur zal zijn", zo schrijft deze \akcentrale in zijn orgaan van deze week. Na de schuld van het mislukte overleg aan de centrale werkgevers organisaties (vooral het VNO) te heb ben gegeven, zegt het NVV verder: „de vakbeweging is er nog steeds voor de directe belangenbehartiging van haar 1,25 miljoen contributiebe- talende leden. Als daarvoor een jaar lijks terugkerende keiharde loonstrijd nodig is met voorbijgaan van wat uit een oogpunt van „algemeen belang" wenselijk zou zijn, dan zal het NVV zijn leden niet teleurstellen". Van onze parlementsredactic DEN HAAG De Tweede Kamer krijgt volgende maand een wetsont werp over de herstructurering van het wetenschappelijk onderwijs voor gelegd. Het wetsontwerp voorberei ding samenhang hoger beroepsonder wijs en wetenschappelijk onderwijs (ingediend door de ministers Veringa en Lardinois en de staatssecretaris Grosheide) wordt ingetrokken. De koerswijziging houdt in, dat de herstructurering van het wetenschap pelijk onderwijs de eerste en de meest urgente stap is op weg naar het tertiair onderwijs. De herprogrammering van de uni versitaire studie, zei minister De Brauw gisteravond in de Tweede Ka mer, is onlosmakelijk verbonden aan de herstructurering. De bewindsman overlegt nu met de „Academische Raad over het vormen van een stuur groep binnen deze raad. Deze stuur groep moet in nauw overleg met het departement (de minister dacht in dit verband aan prof. Posthumus) een overkoepelende functie vervullen bij de hergroepering. Het nieuwe verband tussen het ho ger beroepsonderwijs en het weten schappelijk onderwijs moet de we derzijdse overstap van de studenten gemakkelijker maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11