India zet beslissende aanval op Dacca in 10.000 Indonesische dwangarbeiders ïOEROE de laatste plaats op aarde van Dollar Vrijdag ondertekening Berlijnse akkoorden legering"' Bangla Des] publiceert beleid Actie tegen prominente protestanten in Ulster Oostpakistaanse regering loopt weg WOENSDAG 15 DECEMBER 1971 (Vervolg van pag. 1) Daardoor werd de koers van de dollar zwevend, wat ernstige proble men in het t/aitenland met zich mee bracht. Dfc devaluatie van de dollar krijgt dan ook de grootste betekenis in de onderhandelingen tussen de Bank van Amerika en de centrale banken van andere landen, die grote hoeveelheden dollars bezitten als re serve-valuta. Door de monetaire crisis is de waarde van de dollar op de vrije markt al aanzienlijk gedaald. Zo kost •een ounce goud nu al 43 in plaats van 33 dollar. Devaluatie van de dollar behoeft echter niet te betekenen dat deze in het binnenlandse Amerikaanse han delsverkeer in waarde vermindert. Het monetaire akkoord tussen Nixon en Pompidou zal de besprekin gen van de Groep van Tien (de mi nister van financiën van de tien rijkste landen ter wereld), die dit weekeinde begint, aanzienlijk verge makkelijken. De devaluatie van de dollar bete kent een gevoelige slag voor het Amerikaanse prestige, ook al is de mate van devaluatie nog niet bekend. De aankondiging van Nixon tijdens het overleg met de Franse president is tevens een belangrijk persoonlijk succes voor Georges Pompidou en Frankrijk. In feite was de dollar al gedeva lueerd. Maar nu de waardeverminde ring officieel door Washington wordt erkend is onderstreept dat een ernsti ge slag is toegebracht aan de over heersende economische positie van de Amerikaanse economie van na de Tweede Wereldoorlog. Aangenomen wordt dat dit ook politiek effect zal sorteren. Met de devaluatie is tevens erkend dat de economische positie van de EEG-landen en Japan ten op zichte van de VS aanzienlijk is ver sterkt. Concorde President Georges Pompidoü is gis teren weer naar Parijs teruggekeerd. Hij heeft bij zijn reis naar de Azoren gebruik gemaakt van het Brits-Fran se supersonische straalvliegtuig de Concorde. Het vliegtuig is door presi dent Nixon uitbundig bewonderd. Er was al uitvoerig bekendgemaakt dat de Concorde tweemaal zo snel vliegt als het presidentiële toestel van Nixon. Dl? Amerikaanse president zei na bezichtiging van de Concorde: „Ik wilde dat wij zo'n machine hadden kunnen touwen". Amerika heeft de bouw van het su personische SST-project eerder stop gezet, omdat de bouw ervan te duur werd. Charles Manson in dodencel SAN FRANCISCO (Reuter) De 37-jarige Charles Manson is gisteren in een dodencel in de gevangenis San Quentin opgesloten nadat de rechter had gewaarschuwd dat hij zijn leven lang niet meer zou mogen worden losgelaten. Manson is maandag voor twee moorden, op de musicus Gary Hin- man en de filmspeler Donald Shea, veroordeeld tot levenslang. Eerder was hij al ter dood veroordeeld we gens de moord op de actrice Sharon Tate en zes anderen in augustus 1969. De 26-jarige Mary Ann Harbert, afkomstig uit Palo Alto in Californië, is gisteren met de Amerikaan R. G. Fecteau, nadat beiden maandag door de Chinese Volksrepubliek waren vrijgelaten, in het Valey Forge legerhospi- taal in Phoenixville aangekomen. Een en al lach zien we hier Mary Ann met een arts van de luchtmacht. BONN, BERLIJN (AP, DPA, Reuter, UPI) De in het afge lopen weekeinde geparafeerde overeenkomsten tussen West- Duitsland en de DDR over het transitoverkeer naar West-Ber- lijn en de regeling van bezoeken van Westberlijners aan de DDR en Oost-Berlijn zullen vrijdag in Bonn en Oost-Berlijn onder tekend worden. Dit is gisteren officieel bekendge maakt. Voordat het akkoord over Berlijn van kracht kan worden moet nog Hét slotprotokol worden onderte kend door de Grote Vier: Engeland, Frankrijk, de VS en de Sowjet-Unie. De Westberlijnse PTT heeft giste ren aangekondigd dat het aantal tele foonlijnen tussen West-Berlijn en Oost-Berlijn van 40 tot 150 lijnen is uitgebreid. Er kan nu ook gedurende een periode van zes minuten in plaats van maximaal drie minuten worden getelefoneerd tussen beide stadsdelen. De Westduitse regering heeft giste ren de Bondsraad twee korte wets ontwerpen voorgelegd, waarin ratifi catie wordt voorgesteld van de niet- aanvalsverdragen met Polen en de Sowjet-Unie. De Bondsraad krijgt zes weken tijd de wetsvoorstellen onder de loep te nemen. Daarna komen zij in de Bondsdag. De regering in Bonn heeft zich op het standpunt gesteld dat de Bondsraad ratificatie van de verdragen niet mag blokkeren. De christen-democratische oppositie heeft de meerderheid in de Bonds raad. door Ghafu Fadrl ,0p dit eiland kunnen ze leen leven of sterven. Ont- lappen is er niet bij. Als zij aberen te vluchten zullen zij van honger omkomen of door primitieve stammen hier 'orden gedood". Deze uitspraak van de Indonesi- he kapitein Djalalloeddin slaat op t eiland Boeroe, waarheen zo'n «duizend mensen verbannen wer- t na de mislukte staatsgreep van 15. .Niemand is ooit van dit eiland ltsnapt. Twee, die het geprobeerd bben, zijn door stamleden doodge- agen Het dichtstbijzijnde eiland is «bon, dat door 65 kilometer zee met haaien van Boeroe is ge- heiden. En de rivieren van Boeroe zitten vol krokodillen". Djalalloeddin, die zegt belast te in met de geestelijke ontwikkeling an de gevangenen, gaf de volgende "ichting op zijn werk: „Ik vertel dat dit hun laatste kans op aarde Je kunt hier of werken om te 'en of sterven. Jullie moeten je ■omen van een communistisch In- onesië vergeten, zeg ik ze". Boeroe, dat tot de Molukken be- °°rt. is een groot eiland onge- 120 km breed en 80 km lang. et werd door de regering Soeharto 15 gevangeneneiland gekozen we ens de afgelegen ligging. "olgens de Indonesische regering Jn alle gevangenen op Boeroe poli- eke gevangenen van de klasse B. 'der deze categorie vallen commu- tsche leiders en linkse activisten, «iet rechtstreeks betrokken wa ren bij de mislukte staatsgreep van 1965. Geen van deze gevangenen heeft overigens de kans gekregen in een proces zijn onschuld te bewijzen. Een aantal van hen werd gearres teerd, toen ze nog tiener waren. On getwijfeld is een aantal naar Boeroe gestuurd alleen omdat zij op het verkeerde tijdstip tot de verkeerde groep behoorden. Velen beweren dat zij nooit communist zinj geweest en dat zij niet het flauwste idee hebben waarom zij werden gearresteerd. Maar zij zullen waarschijnlijk nooit de' kans krijgen dit te bewijzen. Danoedji, die nu 23 is, werd in oktober 1970 naar Boeroe gebracht. Hij werd in november 1965 in Djok jakarta gearresteerd, omdat hij lid was van een organisatie, die met de communistische partij verbonden was. „Ik werd door het districts hoofd naar zijn kantoor ontboden", zo herinnert Danoedji zich. „Toen voerden ze me weg. Ik heb mijn moeder nooit meer terug gezien" Eenzaam Met veel zwoegen konden deze men sen zich van de opbrengst van de grond en de zee in leven houden. Na de aankomst van de gevange nen zijn een achttiental nederzettin gen verschenen, waar alleen in de dringendste behoeften wordt voor zien. De gevangenen beweren dat er een tekort aan voedsel en aan me dische verzorging is en dat zij nauwelijks contact met hun families op Java hebben. Behalve de twee gevangenen, die op hun vlucht om het leven zijn gebracht, zijn tot dus ver nog 43 gevangenen gestorven. Ze zijn gestorven aan malaria of tbc, hebben zelfmoord gepleegd of zijn verdronken Moskee Danoedji, die in de kleine, slecht uitgeruste ziekenbarak met malaria was opgenomen, trok aan de mouw van een bezoeker en smeekte: „Komt u alstublieft terug om met mij te praten voor u vertrekt. Ik voel mij hier zo eenzaam. Er is hier geen verschil tussen dag en nacht, omdat er alleen maar werk op het land is. Als de regering mij maar een kans wou geven mij achter de ideologie van de staat te stellen en te bewijzen dat ik een goed staats burger ben". Voor de aankomst van het eerste contingent gevangenen op Boeroe, in 1969. woonden er op het eiland slechts 30.000 mensen, onder wie 4000 leden van een primitieve stam. sproeien, wegen aanleggen en nieu we gebouwen neerzetten. Er is ook al een moskee gebouwd. Intellectuelen De kolonie telt ook een speciale nederzetting van 615 intellectuelen, die door de bezoekende journalisten niet mocht worden betreden. Het le ger beweert dat een aantal van hen geprobeerd heeft onder de overige gevangenen rode cellen te bouwen Overste Agoes Salim Rangkoety, de commandant van Boeroe. zei dat liet idee achter de oprichting van deze strafkolonie was geweest om de communisten van het overbevolkte Java te verbannen. Daarbij komt dat de gedwongen kolonisatie nu ge zien wordt als een verlenging van het regeringsprogram om een deel van de Javanen over te planten naar weinig bevolkte gebieden van Indo nesië. Verder, zo vervolgt de overste, was het voeden van zoveel gevange nen een kostbare zaak en heeft de regering door het oprichten van een strafkolonie, die zichzelf moet be druipen, vele miljoenen roepiah per jaar bezuinigd. De gevangenen op Boeroe wonen in houten barakken, die zij zelf in groepjes van vijftien hebben ge bouwd. Elke nederzetting telt onge veer dertig van deze barakken. Van zes uur 's morgens tot vijf uur 's middags werken de gevangenen on der toezicht van een speciaal bewa kingsdetachement op de velden, waarbij zij ook irrigatiesloten gra ven, dammen bouwen, de oogst be en dat zij daarom kort na hun aan komst op het eiland van de rest werden afgezonderd. „Onder norma le omstandigheden zouden deze mensen kunnen helpen om van Boe roe een eiland met een goede toe komst te maken, met ingenieurs, ad- zei een van de officieren. „Maar de- vocaten, economen en schrijvers", ze mensen zijn zo communistisch be smet dat wij ze niet met belangrijke functies kunnen belasten". De autoriteiten stonden toe dat wij met twee van de intellectuelen spraken, en wel met de befaamde schryver Pramudya Ananta Tur en met professor Soeprapto, een jurist die lector aan de staatsuniversiteit van Bandoeng is geweest. Toen hem gevraagd werd of zijn ideeën veranderd waren door het verblyf op Boeroe, zei Pramudya. die door een groot aantal militairen werd omringd, slechts: „Ik ben wat ik ben". Echtgenotes President Soeharto De Indonesische regering heeft aangeboden de echtgenotes en kin deren van de gevangenen naar Boe roe over te brengen. En ofschoon de mannen zeggen dat het ergste van hun gevangenschap is dat zij ge scheiden van hun gezin zijn, hebben zij zelf én hun echtgenotes weinig enthousiasme voor het idee getoond. Ongeveer de helft van de echtgeno tes van de gevangenen op Boeroe zou aan het parket van de procu reur-generaal in Djakarta hebben laten weten dat zij echtscheiding willen. De 45-jarige gevangene Goenata, wiens vrouw en vier kinderen in Djokjakarta wonen, zei: „Ik wil niet dat ze hier bij mij komen. Er is hier geen toekomst voor hen. Het is ge noeg dat ik alleen lijd". IACCA, NEW DELHI (Reuter, AP, UPI) Kort nadat het In- se leger de langverwachte en definitieve aanval op Dacca inzette, le regering van Oost-Pakistan gisteravond in zijn geheel afge- |en. Terwijl Indiase straaljagers de stad beschoten, de Indiase llerie alle registers opentrok en Indiase infanteristen oprukten, antieerde de Oostpakistaanse regering zich bij monde van gou- neur Malik van alle verdere acties, die de regering van Jacha in eventueel denkt te ondernemen. idio All-India meldde gisteravond, en deel van het Pakistaanse gar- >n in Dacca zich in de buiten van de stad aan Indiase troe- leeft overgegeven. Bij de officie die de wapens neerlegden, wa- een brigade-generaal en twee ïant-kolonels. De overgave kwam een heel kort gevecht". Volgens ndiase radio-station rukken de se troepen samen met de Ben- Mukti Bahini van alle kanten aar Dacca. In totaal zouden zich negen hoge Pakistaanse officie ren hebben overgegeven. Een grote groep hoge Pakistaanse ambtenaren, onder wie de inspecteur- generaal van de politie, heeft haar toevlucht gezocht in het Continental- hotel in de neutrale zone van het Rode Kruis in Dacca. Van Indiase zijde is verzekerd, dat de Indiase militairen alles zullen doen om de burgerbevolking en vooral de in Dacca aanwezige journalisten, VN- functionarissen en Rode Kruis- afgevaardigden te sparen. Maar een Reuter-correspondent meldde, dat EW DELHI (UPI) De ering" van de „Volksrepu- Bangla Desj" heeft in een ifest uiteengezet welk be- zij wil gaan voeren nadat [-Pakistan bevrijd is. In een rerp-manifest van de „rege- wordt gezegd dat een ilistisch beleid zal worden )èrd, wat onder meer inhoudt de belangrijkste banken en istrieën zullen worden ge- onaliseerd. het manifest, staan als belang- ste economische doelstellingen ge- rnleerd: Ila Desj zal gekenmerkt zijn socialistisch gestructureerde waarbij als uitgangspunt er eerst voldoende moet zijn n, voordat er overvloed voor n kan zijn; ipolies en kartels zullen wor- schaft. Alle voornaamste on- igen en banken zullen wor- i de voornaamste bron van n uit het buitenland, wordt ■tójnaal produkt aangewezen. De 'Mn jute zal worden genationa- 1; pers in Bangla Desj zal vrij- feenieten. angla Desj zal een „geseculari- maatschappij" zijn die geba- is op wederzijdse verdraag- leid en het toelaten van eikaars R. het terrein van de buitenlandse ek wil de „regering" van Bangla iriendschap jegens allen en ardigheid jegens niemand"; eëindiging van politieke onder- ng, economische uitbuiting en rele overheersing; reedzame coëxistentie op basi wederzijds begrip door midd« het proces van de dialoog (ht lkaar praten); BELFAST (Reuter, UPI) Het Ierse Republikeinse Leger is in Ulster een actie begonnen tegen vooraanstaande protes tantse functionarissen. Nadat eerder deze week de 65-jari ge Noordierse senator John Barnhill, Unionist, is gedood, hebben repu blikeinse guerrilla's gisteren de hui zen van vijf prominente protestanten in Belfast aangevallen. De echtgenoot van een vrouwelijk senaatslid is bij de aanslagen ernstig gewond geraakt. Het was de man van mevrouw Edith Taggart. De aanslagen werden alle gepleegd in de exclusieve protestantse woon wijk Malone Avenue. Taggart raakte gewond aan zijn hoofd tijdens een vechtpartij met een guerrilla, die te vens een schot op hem loste. Taggart werd echter niet geraakt. Vier andere huizen in dezelfde wijk werden met bommen en molotow-cocktails be stookt en ernstig beschadigd. Een van de aangevallen huizen was dat van David Wilkonson, oud-voor zitter van de Unionistische kiesver eniging. Twee andere huizen waren van twee Noordierse rechters. Maudling De Britse minister van binnenland se zaken Réginald Maudling is giste ren in Ulster besprekingen begonnen om te proberen een nieuw politiek initiatief uit te werken voor een op lossing van de crisis. Maudling zal contact opnemen met leiders van alle secties van de Noordierse gemeen schap. De Britse regering heeft gisteren het voorstel verworpen van de Ierse premier Lynch, die VN-waarnemers wil legeren aan beide zijden van de Noordierse grens. Londen heeft Lynch laten weten dat het de taak van de Ierse regering is te verhinde ren dat de Ierse Republiek toe vluchtsoord wordt van IR A-leden, die „in het noorden moorden en geweld daden bedrijven". Premier Jack Lynch heeft eerder krachtig ontkend dat Dublin bescher ming biedt aan de moordenaars van de Noordierse senator John Barnhill. De Noordierse premier Brian Faulk ner had Dublin daarvan beschuldigd. De IRA heeft zich verantwoordelijk gesteld voor de dood van Barnhill. Opiniepeiling Uit een opiniepeiling van het Har- ris Instituut is gebleken dat 70 pro cent van de ondervraagden uit een steekproef in Engeland het volledig eens is dat er in Ulster 14.000 Britse militairen gelegerd zijn. 48 procent vond dat de troepen niet moeten wor den weggehaald, tegen 43 procent die daar wel voor was. Voorts was 72 pet. van mening dat de gedetineerden in Ulster juist worden behandeld. In antwoord op de vraag welke be volkingsgroep in Ulster het meest sympathiek was, werd door 11 pro cent „de protestanten" opgegeven. Slechts zes procent gaf steun aan de „rooms-katholieken". De rest zei geen mening te hebben. VENLO Twee Duitsers zijn gis- den omdat ze in de kofferruimte van teren aan de Duitse grensovergang „Keulse Barrière" te Venlo aangehou- hun auto elf jonge honden vervoer den. Ze verklaarden dat ze de dieren naar de verkoper terug wilden bren gen omdat ze niet tevreden waren over de dieren. Van hun verhaal bleek erg weinig waar te zijn. De honden zijn ondergebracht in een asiel in Tegelen bij Venlo. Een ervan is inmiddels gestorven. Twee andere zijn er bar slecht aan toe. door de bombardementen van Indiase Mig-straaljagers op de stad gisteren veel burgers zijn omgekomen. Radio-Pakistan meldde gisteren, dat de Pakistaanse troepen hevig verzet bieden tegen de Indiase parachutis ten, die ten noorden van Dacca zijn geland. De Pakistaanse radio zond ook een oproep uit, waarbij „Pakis- tans vrienden, in het bijzonder de VS en China" werden verzocht „onmid dellijk taktische steun te geven" in de oorlog tegen India. Een Indiase woordvoerder in New Delhi verklaarde, dat de Pakistaanse troepenmacht in de havenstad Khoel- na, die van alle kanten ingesloten is, gisteren felle tegenstand heeft gebo den en zware verliezen heeft geleden. De Indiase troepen rukken ook op in het gebied van Tsjittagong. Deze ha venstad is door de Indiase luchtmacht en marine met bommen en raketten bestookt. Geen schip zou de haven meer kunnen uitlopen. Van Pakis taanse zijde werd vernomen, dat de Pakistaanse troepen in Khoelna moe dig stand houden en dat vier In diase straaljagers boven Tsjittagong zijn neergeschoten. De Indiase minister van defensie, Magjivan Ram, deelde gisteren mee, dat India in de tien dagen strijd tegen Pakistan 8665 man aan doden, gewon den en vermisten heeft verloren. Er Gisterochtend is in Gallur (bij Sa- ragosa) de expresstrein van Bilbao naar Barcelona op een goederentrein ingereden. We zien hier de enorme ravage na het treinongelukwaar bij vier mensen om het leven kwa men. NKV achter industriebond het afkeuren van imperialisme, neo-imperialisme, kolonialisme en neo-kolonialisme het staan achter en voortdurend werken voor vrede in de wereld en in de regio's en voor de onbelemmerde ontwikkeling van de menselijke be schaving en welvaart. Ergens in Oost-Pakistan geeft het waar? wordt een gesneuvelde Pa kistaanse soldaat door Indiase mili tairen in een zeildoek weggedragen. zijn 1978 doden, 5025 gewonden en 1662 vermisten, aldus de minister. Hij zei, dat de Pakistaanse verliezen veel hoger liggen. Voorts zijn er 8100 man geregelde en ongeregelde Pakistaanse troepen gevangen genomen. Ram sprak de hoop uit, dat de slag om Dacca spoedig wordt beslist. Op het westelijke front, aldus Ram, is de bedreiging voor Rajastan opgeheven. Voorts deelde hij mee, dat Indiase troepen het gevaar voor de belang rijke verbindingen in Noord-Kasjmir hebben weggenomen. SCHEVENINGEN De Industrie bond NKV (140.000 leden) kan bij voorbaat verzekerd zijn van de steun van het Nederlands Katholiek Vak verbond als het eventueel tot een conflict zou komen in de metaalin dustrie. Deze verzekering gaf NKV- voorzitter P. J. J. Mertens gisteren tijdens de persconferentie na afloop van het oprichtingscongres. In de in dustriebond NKV zijn de bonden van metaalbewerkers, de textielarbeiders, de werknemers in de industriële be drijven en de mijnwerkers opgegaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9