Op defensie 1,6 miljard bezuinigen Boersma voert beraad over pensioenplan vakbeweging f Ziekenhuisraad wil prijsstijging ;aan beteugelen SIGARETTENFABRIEK ZET 300 MAN OP STRAAT fik Werkgevers fel tegen financieringsplan Vierjarenplan PvdA Produktie van Amsterdam naar Brussel 7 WOENSDAG 15 DECEMBER 1971 (advertentie) rug kleurenbrochure dealcrlljst aan bij Riha Harderwijk lurder King Corn lokt kritiek uit IECHT De Katholieke bond ?erknemers in de agrarische, igs- en gènotsmiddelenbedrij- 1VG) meent dat de Meneba in met afspraken in de Neder- bakkerijstichting heeft gehan- Meneba heeft begin deze week ijzen van een aantal van zijn kten verhoogd, volgens de AVG iele gevallen rnet 1 cent (King maar in de meeste gevallen of 3 cent en voor een enkel [t met 4 cent. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Minister Boersma (sociale zaken) gaat morgen al met de Stichting van de Arbeid overleg plegen over het plan van de vakbeweging volgend jaar alvast te beginnen met een premieheffing van 0.2 procent voor de omstreeks 1975 in te voeren pensioenplipht, Zoals bekend wil de vakbeweging daarmee een belangrijk deel van de bouw van 2.000 extra woningwetwo ningen financieren (het laatste „hete hangijzer" van haar loonmatigings- voorwaarden). KRITIEK Het is wel zeker dat de werkge versleden van de stichtingscommissie sociale verzekeringen zich scherp te gen dit financieringsplan zullen op stellen. Want na de vorige week ge uite felle kritiek van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond, heeft gisteren ook het Verbond van Neder landse Ondernemingen zich ertegen verzet. Van een verslaggever ECHT De sterke stij- ran de ziekenhuiskosten in ïland wordt ten dele ver lakt door factoren, die het ïhuiswezen niet in de hand l Voorbeelden daarvan zijn Sterk gestegen rente, de [kosten en de loonstijgingen. claarde de directeur van de Ziekenhuisraad, mr. L. C. lijk gisteren op een persconfe- [in Utrecht. Hij zei bovendien md te vinden, dat de NZR jö.000 personeelsleden een van „werkgevers" van ons j> weinig invloed heeft op de keling in zijn sector. Bij tellen van de salarissen in jij f stak wordt de overheid WAARBORG (vogen wordt, aldus mr. Wes- om te komen tot een coöpera- iarborginstituut, waardoor de ihtingen, die lid van de NZR menlijk garant staan voor :enhuizen individueel te le- igen. deze garantie zou een lagere erkregen kunnen worden, wat een besparing oplevert van nderdvijftigduizend gulden, rdt overwogen om van de nu ns toegepaste obligatielening stappen, wat een rentebespa- in nog eens zeveneneenhalf kan opleveren. aarverslag van de NZR, dat in de algemene vergadering raad ter sprake komt, behan- is frov I ■t>t» l Overijssel en Herland wordt Ik cent duurder Van een correspondent HAAG Consumptiemeikon ingen in Gelderland en Over lie onlangs de prijs van de iet twee cent per liter ver- i, hebben na een gesprek met r Lardinois besloten de prijs- ng terug te brengen tot één it heeft het ministerie van w meegedeeld. De ministers !is en Langman vonden voor 'ovincies een verhoging van één cent gerechtvaardigd. De (üemelkbedrijven hebben de niddels al verlaagd. delt ook de tarieven, die door. specia listen in rekening worden gebracht. De NZR is van mening, dat deze tarieven dikwijls te hoog liggen, spe ciaal voor particuliere patiënten. Over deze zaak bestaan diepgaande verschillen van inzicht tussen de NZR en de specialistenorganisaties. Minimumloon omhoog (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het minimumloon wordt per 1 januari 1972 met ruim vijf procent opgetrokken tot ƒ813,80 per maand (netto ƒ614,16) of ƒ187,80 per week (netto 141,77). Minister Boersma (sociale zaken) heeft dit gistermiddag in de Tweede Kamer meegedeeld. Het gaat hier om een tussentijdse aanpassing van het minimumloon aan de loonsverhogin gen die zich in het bedrijfsleven heb ben voorgedaan. Normaal worden de minimumlonen eerst per 1 juli opge trokken. Minimumloontrekkers zou den hiervan echter nadeel hebben on dervonden omdat niet met terugwer kende kracht wordt uitbetaald. Dit jaar zou dit als onrechtvaardig kunnen worden aangevoeld, omdat bij de Tweede Kamer een wetsont werp aanhangig is dat periodieke aanpassingen van de AOW, het mini mumloon. de AWW enz, wil coördine ren. In dit wetsontwerp wordt voor gesteld het minimumloon voortaan twee keer per jaar, n.l. per 1 juli en per 1 januari aan te passen. Geen extra In een tegelijkertijd verschenen memorie van antwoord op dit wets ontwerp wijst minister Boersma een structurele (extra, boven de normale aanpassing) verhoging van het mini mumloon in 1972 van de hand. Wel zal hij de SER over zo'n verhoging om advies vragen, zodat in 1973 naar verwacht wordt een structurele ver hoging kan worden voorgesteld. Op het ogenblik beschikt de regering over onvoldoende geld om in 1972 al tot een structurele verhoging over te gaan. Gisteren heeft minister Drees van Verkeer en Waterstaat de autosnel weg tussen Breda en Tilburg in ge bruik gesteld. Het is het langste stuk autosnelweg dat ooit in één keer in Nederland in gebruik is genomen. De weg zal over enige jaren worden aangesloten op de snelweg Breda- Antwerpen. De minister werd bij deze gelegenheid benoemd tot „Rid der in de Orde van de Baviaonse Hoorn" door ,Jaonus, vorst der- Ba- biaone". Op de maandelijkse persconferentie van het VNO werd verklaard dat de ondernemers zich willen houden aan de overeengekomen norm, dat de stij ging van de premiedruk voor sociale verzekeringen tot 1975 beperkt moet blijven tot 3 procent van het netto nationaal inkomen, d.w.z. van 17.6 tot 20.6 procent, overeenkomend met een stijging van circa 40 tot 47 procent van het premieplichtig loon (in gul dens: van 20 miljard tot 35 miljard gulden). LASTEN Van de beschikbare 3 procent gaat, zo berekende het VNO, reeds 2.23 procent af voor autonome premiestij ging (1.7 procent), de uitbreiding van de AWBZ met dagverblijven voor ge handicapten (0.4 procent), de invoe ring van de bijslag voor partieel leer plichtigen (0.13 procent) en de optrek king van de uitkering voor zgn. oud invaliden. De overblijvende 0.77 procent (eventueel vermeerderd met 0.3 pro cent indien de kinderbijslagen voor het eerste en het tweede kind worden bevroren) is reeds ontoereikend om de AOW te verhogen tot het besteed baar minimuminkomen (0.4 a 0.8 pro- Kamerleden vragen jacht verbod op goudplevieren Van een verslaggever DEN HAAG De kamerleden Wierenga (PvdA) en Koning (VVD) hebben minister Lardinois (landbouw en visserij) gevraagd de jacht met slag- of treknetten op goudplevieren volgend jaar niet meer open te stel len. Zij wijzen er op, dat alleen al in Groningen Friesland en de kop van Noordholland jaarlijks 20.000 van de ze vogels worden gevangen. Ruim veertig personen in deze gebieden be schikken over een jachtvergunning. Naar de mening van beide Kamer leden dienen de bezwaren van de na tuurbeschermers tegen het op grote schaal vapgen van de vogels „aan merkelijk zwaarder te wegen" dan de bedrijfsbelangen van de jagers. In een toelichting herinneren zij er aan, dat al in 1954 in de Tweede ka mer een poging werd gedaan om een einde te maken aan deze jacht. Een voorstel in deze richting werd echter met 41 tegen 34 stemmen verworpen. •Woesteling nam nieuwe auto uit garage mee Van een verslaggever HEERENVEEN De man die met een gloednieuwe bestelauto als een woesteling door de Noordoostpolder heeft gereden en die het leven van een aantal mensen in gevaar heeft gebracht, blijkt op een laconieke ma nier aan zijn wagen te zijn gekomen. De man, de 34-jarige B.B. uit Hoo- geveen is maandagmorgen bij garage Nijland te Heerenveen (een Merce- des-dealer) binnengestapt en is zon der plichtplegingen in een gloednieu we wagen gaan zitten, hij vroeg het personeel de garagedeuren open te doen, en dat werd voor hem gedaan. De heer Nijland verklaarde later dat dit in zeker opzicht wel te begrij- nen was. daar het vaker gebeurt dat iemand een wagen komt ophalen. Het personeel heeft gedacht aan een on dergeschikte van een koper. Het is wel opgevallen dat B. stun telig achteruit de garage uitreed. Een van de personeelsleden maakte nog de opmerking: „Deze komt gauw bij ons terug". B. is vervolgens naar een bank in Groningen gereden waar hij geprobeerd heeft anderhalve ton op te nemen, maar dat is niet gelukt. Hij is daarna naar Kampen gereden, waar de woeste rit begon, die pas eindiede nadat de banden van de wa gen kapot waren geschoten en B. z'm been geschoten was. in cent) en de volksverzekering ar beidsongeschiktheid in te voeren (1.1 procent). GEEN RUIMTE „Er is voor de voorgestelde verzwa ring van de collectieve lasten dan ook geen ruimte," aldus het VNO, dat er zich over heeft verbaasd dat de vak beweging „kennelijk is afgestapt van haar eerder in een SER-commissie uitgesproken bereidheid om haar ver zet tegen bevriezing van kinderbij slag in te ruilen tegen een vooruitlo pende bestemmingsheffing, eerder in de SER-commissie uitgesproken, voor de toekomstige pensioenplicht." Akkoord bij SKF over ontdagregeling UTRECHT De vakbonden heb ben na langdurige onderhandelingen met de directie van de kogellagerfa- briek SKF Veenendaal (onderdeel vah een Zweeds concern) in principe overeenstemming bereikt over een regeling van de afvloeiing van 160 van de bijna 1000 werknemers (100 beambten en 60 handarbeiders). Aangenomen wordt, dat 75 mensen via het natuurlijke verloop zullen verdwijnen. De overige 85 mensen (55 beambten en 30 man produktieperso- neel) is inmiddels ontslag aangezegd. Zij moeten voor 30 juni volgend jaar vertrokken zijn. Het sociaal plan, dat vandaag aan de leden van de bonden wordt voor gelegd. omvat een overplaatsings- en een afvloeiingsregeling. Bij zijn aankomst bij het gebouw van de Tweede Kamer werd minister Boersma gisteren verrast door een aktiegroep van de BBK, die hem een marsepeinen kunstwerk aanbood: een praalgraf met daarin een beeldende kunstenaar. Op deze ludieke wijze wilde de groep de belangen van de Nederlandse kunstenaar onder de aandacht van. de minister brengen. DEN HAAG De PvdA meent dat er de komen de vier jaar zestienhonderd miljoen op defensie kan worden bezuinigd. Dit blijkt uit een nota „doel matig defensiebeleid" die de partij gisteren heeft ge publiceerd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De British American Tobacco Company gaat haar sigarettenfabriek in Amsterdam sluiten en de pro duktie (500 miljoen sigaretten per maand) overbrengen naar een moderne vestiging in Brus sel. Van de 625 personeelsleden zullen er ongeveer driehonderd Raadslid wacht al jaar op antwoord (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM In Amsterdam wacht het raadslid A. Martini (D'66) al een jaar op het antwoord van z'n schriftelijke vragen aan B en W van de hoofdstad. Op de eerste „verjaardag" van dit feit heeft hij samen met z'n mede fractiegenoten Van Antwerpen en Wessels over deze gang van zaken opnieuw schriftelijke vragen aan het Amsterdamse college gesteld. De raadsleden willen graag weten wan neer de vraag over instructies* aan Amsterdams havenpersoneel nu wél wordt beantwoord. „Of is-ie soms te moeilijk? Of is-ie soms zoek?", aldus de raadsleden. Zij vragen voorts: „Schamen B en W zich niet rot, dat zij zo schandalig omspringen met het door de raad vastgestelde artikel 17 van het regle ment van orde: „Burgemeester en wethouders zijn gehouden, de vragen zo spoedig mogelijk en in ieder geval binnen drie weken na de ontvangst schriftelijk te beantwoorden??", aldus de nieuwe vraag van de D'66-ers. Dieiistweigereiicle sergeant onder arrest gesteld GARDEREN D, 2<-j»rige dienstplichtige sergeant Gerard Roo- vers is gisteren in de kazerne de Wit tenberg in Garderen onder justitieel arrest gesteld nadat hij die ochtend op .politieke gronden dienst had ge weigerd. Volgens de legervoorlichtingsdienst in Den Haag zal zijn zaak waar schijnlijk op korte termijn voor de krijgsraad dienen. Gerard Roovers had in november in een open brief aan zijn comman dant meegedeeld „dat hij zich niet langer kan verenigen met het feit dat het Nederlandse leger het politieke systeem van het westen, mede in stand houdt." Maandagmorgen had hij zich niet van weekendverlof teruggemeld. Zijn commandant bleek wel van zijn af wezigheid op de hoogte te zijn ge steld. Roovers was die dag enkele uren met zijn advocaat, mr. Van Wijk uit Amsterdam, in Den Haag geweest om daar een brief aan mini ster De Koster (defensie) op te stel len worden ontslagen. De rest kan binnen het bedrijf ander werk krijgen. De beslissing is volgens de directie genomen omdat op het Realeneiland in Amsterdam voor de fabriek geen uitbreidingsmogelijkheden meer wa ren. „We hebben allerlei mogelijkhe den bestudeerd, maar de beste oplos sing is een verhuizing naar Brussel. VERDUBBELD Daar kan de produktie zonder meer worden verdubbeld. De beslissing is ook genomen wegens de toenemende concurrentie binnen de EEG", aldus een woordvoerder van de fabriek. British American Tobacco produ ceert onder meer de volgende sigaret tenmerken voor de Nederlandse markt. Lucky Strike, Mantano, Belin da, Arsenal. Alaska. Three Castles, Miss Blanche en Chief Whip. SIGAREN Gelijktijdig met de sluiting van de sigarenfabriek'begint de British Ame rican in Amsterdam-Noord met de produktie van voor de export be stemde sigaren door de dochter maatschappij Henri Wintermans Sigarenfabrieken N.V. Wintermans heeft ook een vestiging in Eersel bij Eindhoven. In de nieuwe sigarenfabriek zullen 220 man werk vinden. In de adminis tratieve en distributiesector van de British American kunnen in Amster dam nog eens honderd man blijven werken. TEVREDEN De vakbonden waren vooraf van de verhuizing op de hoogte gesteld. Vak bondsbestuurder J. Anbeek van de CBAT (christelijke bond van werk nemers in de agrarische bedrijven en tabaksverwerkende industrie) zegt: „De onderhandelingen zijn nog niet afgelopen. De directie heeft meege deeld dat de ondernemingsraad een dezer dagen op de hoogte wordt ge steld. We zijn tevreden over de af vloeiingsregeling. Die is uitstekend". De sigarenfabriek in Amsterdam- Noord wordt gevestigd in een al be staand complex van de British Ame rican Tobacco, eind 1973 zullen er 220 man werken. De fabriek zal in de toekomst aan 4 a 500 man werk kunnen verschaffen. De bedrijven in Nederland en België behoren,tot de Engelse „BAT"-groep, die de grootste tabaksindustrie ter wereld vormt. DEN HAAG De algemene pre- miespaarwet blijft nog één jaar van kracht. Het is niet mogelijk gebleken deze wet dit jaar in te trekken, aldus minister J. Boersma (sociale zaken) gisteren in de Kamer. De bewindsman zei nog, dat zo spoedig mogelijk bij de Kamer zal worden ingediend het wetsontwerp met betrekking tot de fiscale begelei ding van het spaarloon. Deze wet zal de plaats van de algemene premie- spaarwet innemen. PvdA-fractievoorzitter Den Uyl zei gisteren dat de plannen en sugges ties die de KVP de laatste tijd voor defensie naar voren heeft gebracht op weinig punten afwijken van hetgeen de PvdA wil. Hij doelde hierbij vooral op de uit latingen van de KVP-fractieleider Andriessen over het niet vervangen van de Starfighters en op de bezuini gingssuggesties ^an de katholieke de fensiespecialist generaal b.d. Van Ei sen. ..Als de KVP deze lijn consequent volgt, zie ik nog wel enig perspectief voor de toekomst, pr zou dan op de begroting voor 1973 wel een 250 tot 300 miljoen vrijkomen voor andere taken, als onderwijs en dergelijke, al dus de heer Den Uyl. De PvdA zal een aantal andere bezuinigingsvoor stellen bij de komende behandeling van de defensiebegroting voor 1972 in amendementen en moties naar voren brengen. OVERDRACHT TAKEN In de PvdA-nota wordt erop gewe zen dat Nederland wat de noodzake lijke vervanging van de starfighters betreft, primair erop gericht moet zijn met de Bondsrepubliek overeen stemming te vinden voor een over dracht van deze luchtmachttaken. De PvdA gaat ervan uit dat de starfighter door een investering van tweemaal honderd miljoen gulden nog tot 1980 in dienst kan worden gehouden. Hierdoor zal tijd voor uit gebreide onderhandelingen verkregen kunnen worden. Als onderhandelin gen over de overdracht van deze starfightertaken aan de Bondsrepu bliek mislukken, zou Nederland zelf moeten beslissen niet tot de aankoop van nieuwe jagers over te gaan. De periode tot 1980 kan dan ge bruikt worden als overgangsfase, zo dat er niet direct een gat in de lucht verdediging behoeft te vallen. De nota wijst erop dat ook tijdig onderhandelingen moeten worden ge opend over de overdracht van taken die momenteel door de nike- en hawkraketten worden uitgevoerd. De PvdA meent voorts dat het aantal parate brigades, momenteel zes, moet worden teruggebracht tot vier parate en twee mobilisabele. Bij een latere verdere integratie van de NAVO-partners zouden deze brigades moeten worden omgezet in drie, uit beroepsmilitairen bestaande brigades, die met behulp van helikop ters worden vervoerd. Mariniers en commando's zouden de eerste lucht mobiele brigade in deze zin moeten vormen. GEEN NUT De PvdA wil ook de huidige mobi lisabele divisie opdoeken. „Deze divi sie heeft geen enkel nut. Er wordt geoefend met versleten en oud mate rieel. Van het riidend materieel kan men op dit ogenblik al niet meer dan dertig procent op de weg krijgen", aldus defensiespecialist Stemerdlnk. De nota uit ook kritiek op de aan koop van mobiel afweergeschut om dat deze. over enkele jaren te leveren aDparatuur momenteel al achter loopt bij de technische ontwikkelingen op dit gebied (laser en infrarood). Bij de berekening van de zestien honderd miljoen bezuinigingen is verder nog uitgegaan van verkorting van de diensttijd, afsc'naffine van twee kruisers, stopzetting van de her halingsoefeningen. opheffing van de zogenaamde strike squadrons met een nucleaire taak en afschaffing van de aparte LUVA, MILVA en MARVA vrouwenafdelingen. De PvdA gaat er van uit dat vrouwen in het leger voor de meeste functies dezelfde ooleiding als mannen kunnen volgen waardoor het bestaan van aDarte legerafdelin gen en opleidingen niet noodzakelijk is. Een paar dagen had het me wel dwars gezeten. Het sinterklaascadeautje van een onbekende. Niet kostbaar, maar leuk en vergezeld van een fraai gedicht. Een gedicht waarin mij veel goeds werd toegedacht en, daar zat de kneep, ik bedankt werd voor „het kostbaar glas" Nu kon ik me niet herinneren ooit iemand met een kostbaar glas blij ge maakt te hebben. Ik geef geen kost baarheden weg. Niet van glas noch van iets anders. Wel heb ik, zo'n beetje per ongeluk een6 een bloemstukje gearran geerd in een heel gewoon glas, doorge geven aan een buur. Eenvoudig omdat ik op reis ging en er geen raad mee wist Maar die vriendelijkheid-uit-nood I borg geen enkele reden om mij met Sinterklaas te gaan bewierokenl Twee dagen voorzichtig viseen maak te duidelijk dat de bebloemde buur er part noch deel aan had. Na tien dagen Is Sinterklaas wel uit het gezichtsveld verdwenen, de onrudt gezakt. Eigenlijk was ik het hele geval al een beetje aan het vergeten. Maar bijeen met een clubje kwam het gesprek op de Sinterklaaspret ledereen had wat leuks te vertellen en ik leverde mijn bijdrage door over het anonieme pakje te vertellen Na nog eerst een vriendelijk woord terzijde te hebben gewijd aan een der aanwezigen, die mij verrast had met een miniatuur kristallen melkkannetje. Puzzel Ach het was niet zo spannend mijn verhaal. De toehoorders glimlachten be leefd. Op één na. Die gniffelde zo op vallend, dat opeens het lichtje ging schijnen. En ja hoor, zij was het ge weest.... „Maar dat kostbaar glas...?", vroeg ik me volkomen onbewust van zo iets. „Houd je nu niet van de domme. Ik snapte be?t, dat jij aJtilletjes binnen bent geweest, de keukendeur was open en ik was even naar een winkel in de buurt". Van mijn leven was ik niet stiekum in haar keuken geweest. Wel op een dag wat papieren, die ze nodig had, in de brievenbus gestopt. Ik probeerde dat uit te leggen, maar ze luisterde niet eens. Ging uitvoerig vertellen hoe beeldig „het glas" was geweest en schilderde daarmee.... het kannetje dat Ik gekregen had....l En opeens was de hele oplossing ge reed. Mijn goede geefster had een tweede identiek exemplaar aan mijn geefster gegeven, via die keukendeur. Die had poststuk en keukengave ge combineerd en mij dit aardig gebaar toegedacht... De echte geefster zat tegenover ons met een gezicht van de bekende prins, die geen kwaad wist... Maar mijn geschenkje plus gedicht behoorde haar... dat was mijn directe reactie...

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7