RAFFINADERIJEN INVESTEREN MILJOENEN Binnenvaart komt cijfers tekort Ten behoeve van milieu-hygiënische voorzieningen Plantenkwekerij doet meer glas in zijn bedrijf Meetcijfers alleen zijn geen verklaring voor smog-overlast Ttopese verkenners volgend jaar een in Rotterdam face's besproken oetwaterkanaal Zuid-Folland 5 WOENSDAG 15 DECEMBER 1971 AMSTERDAM/ROTTERDAM De raffinaderijen besteden aan milieu-hygiënische rzieningen bij nieuwbouwprojecten in Nederland tien tot twaalf procent van de ale investeringen. Jaarlijks steken zij nog eens vijf tot zes procent van de investeringen s» apparatuur, die lucht- en watervervuiling moet tegengaan. Deze cijfers, opgesteld ir een werkgroep, liggen iets hoger dan de Amerikaanse percentages. (Van een onzer verslaggevers) het eerste resultaat van een rzoek naar het aandeel van de idustrieën in de milieuhygiëne, w^Concawe, de internationale stu- roep voor schone lucht en schoon van negentien Westeuropese ,r.iiaderijen, instelt. Concawe wil opstellen van alle investerin- die de raffinaderijen in milieuhy- sche voorzieningen deden. 'Afvraag bij de grootste raffinade- in de Rijnmond en bij Amster- bevestigt, dat de oliemaatschap- tientallen miljoenen guldens in voorzieningen steken. Het per- iév^ge dat Concawe geeft, tien tot lf procent, ligt echter te hoog: de cJ jaderijen geven volgens onze be- 6, lingen gemiddeld acht tot tien Kfent uit voor deze voorzieningen. De oudste oudste raffinaderijen doen Üe ste investeringen ten bate van ulieuhygiëne. Shell Pernis, (in- ties van vlak na de oorlog) heeft 'laatste vier jaar ruim acht procent haar vijfhonderd miljoen gulden teringen voor milieuhygiëne uit- ikken. Shell is bezig alle oude llaties te vervangen door nieuwe, ne bij aan de milieuhygiëne grote ejwordt besteed. »11 stapte bijvoorbeeld van wa- op luchtkoeling over, wat tien len gulden kostte. Op de uit 1950 ende installaties van Chevron ■kis is de laatste maanden appara- ter waarde van 13.5 ■flen gulden. Hoog opgenomen de nieuwe raffinaderijen, die a 1960 en 1965 gebouwd zijn, acht tot tien procent in de mi- eJiygiëne gestoken. Esso rekende dat zij de laatste tien jaar ruim —d miljoen gulden heeft uitge- aan apparatuur, die de lucht vervuiling moet terugdrin- ""69 gerealiseerde uitbrei- van de Esso-raffinaderij heeft tegengaande apparatuur Ie van twintig miljoen gul- Gulf Rozenburg, die in 1963 luktie begon, besteedde acht irocent van de totale investe- miljoen) aan milieuhygië- k voorzieningen. De allernieuwste raffinaderijen, zoals BP RozentJurg en Mobil Oil Amsterdam, hebben het voordeel, dat zij met de stringenter geworden Hin derwet rekening moesten houden. To tal Nederland NV, die in 1974 een nieuwe raffinaderij in het Sloegebied start (kosten 400 miljoen gulden) heeft bijvoorbeeld alle nieuwe voor schriften op de tekentafel liggen. Meer ervaring Daarbij komt, dat deze raffinade rijen konden uitgaan van een veel grotere ervaring. British Petroleum bouwde in het Europoortgebied haar 42-ste raffinaderij en steunde vooral op de ervaring van haar raffinaderij in de Westduitse stad Dinslaken, waar de plaatselijke overheid bijzon der strenge voorschriften had gesteld. De Britse raffinaderij in de Euro poort, die als één van de best ge bouwde en één van de schoonste geldt, investeerde ruim zestig miljoen gulden aan vervuiling tegengaande apparatuur (op een totale investering van 700 miljoen). Mobil Oil Amster dam gaf aanzienlijk minder uit: een kleine negen miljoen gulden op een totale investering van 185 miljoen gulden (nog geen vijf procent). Ook nieuwe vervuilen Dat de oudste raffinaderijen ook het meeste geld voor milieuhygiëni sche maatregelen uittrekken, is op zichzelf niet vreemd. Deze installaties gelden als de meest vervuilende. Toch kan niet in het algemeen worden ge steld, dat oude installaties vervuilen en nieuwe niet. De Gulf raffinaderij bij Rozenburg, die uit 1963 dateert, werkt bijvoor beeld zeer vervuilend. Deze raffina derij is te slordig en te snel gebouwd. Twee jaar na de opening moest bur gemeester Thomassen in de Rotter damse gemeenteraad al aankondigen, dat het Amerikaanse bedrijf de pro- duktie voor enkele weken zou staken, om ttj een algehele revisie lekkages en slordigheden te repareren. Een paar maanden geleden besloot de Ro- zenburgse gemeenteraad de hinder wetvergunning van dit bedrijf in te trekken. „Deze zaak is tot in de Verenigde Staten zeer hoog opgenomen", zegt een woordvoerder van Gulf. Gulf heeft een public relations kantoor in de arm genomen om de naam van het bedrijf weer een beetje op te vijzelen. Naamkaartje De milieuhygiënische voorzieningen zijn immers voor alle raffinaderijen een aardig naamkaartje. Esso plaatste een serie advertenties in opinie weekbladen, waar onder een foto van de twee kleine kinderen met een bloemetje in de hand de tekst stond „Hoe zal hun oordeel over ons zijn?" De advertentie eindigt met „daar aan (milieuhygiëne, red.) kunnen de know how en het research apparaat van de olie-industrie een belangrijke bijdrage leveren. Terwille van de ko mende generatie." De milieuhygiënische voorzieningen kunnen voor de raffinaderijen ook bedrijfseconomisch aantrekkelijk zijn. Shell verving bijvoorbeeld 30.000 schuifsluiters door kogelsluiters om lekkages aan de grond te voorkomen. De luchtverontreiniging wordt daar mee teruggedrongen, maar bij de produktie gaan tevens veel minder kostbare grondstoffen verloren. Chemische industrie Ook de chemische industrie in Ne derland (waaronder de petrochemi sche industrie) steekt veel geld in vervuiling tegengaande apparatuur. Dat bedrag was volgens de Vereni ging van Nederlandse Chemische In dustrieën in 1970 180 miljoen gulden op een totale investering van 1,9 mil jard gulden. Raffinaderijen en chemische indus trie geven dus per jaar naar schatting een 280 miljoen gulden uit aan mi lieuhygiënische apparatuur. Volgens ir. J. Verloop van het La boratorium van Chemische Technolo gie van de TH in Delft zullen die investeringen in de milieuhygiëne de komende tien jaar met 25 tot 40 pro cent moeten toenemen. Willen de ver vuilers dat betalen? Redelijke winst Een woordvoerder van British Pe trol stelt dat „wij net zolang door kunnen gaan met voorzieningen te treffen als de consument dat wil. Wanneer die consument over een paar jaar een gulden voor een liter benzine wil neertellen, kunnen wij steeds meer doen." De directeur van Esso Nederland, drs. J. A. Baart, geeft op deze vraag in de laatste Essobron ook een uit voerig antwoord. „Als de vervuiler betaalt, wordt de winst lager. En als het rendement lager wordt dan de investeerders redelijk vinden, zal een onderneming niet het kapitaal kunnen verkrijgen, dat nodig is voor nieuwe uitbreidingen waarmee men de steeds groeiende behoefte van de consument moet voorzien. Om weer kapitaal te verkrijgen, dient men een redelijke winst te maken." „Dan laat je de consument er dus weer voor opdraaien", reageert Gert Breukelaar van het Centraal Aktieco- mité Rijnmond op deze uitspraak van de Esso-direkteur. „De mensen wor den weer leeggezogen. Ze moeten meer belasting betalen, meer betalen voor het water en voor de benzine." „De bedrijven kunnen veel investe ren in de milieuhygiëne", vervolgt hij. „Ete milieu-industrie (een nieuwe industrie-tak, die vervuiling tegen gaande apparatuur fabriceert, red.) kan veel geld verdienen. Wat er moet gebeuren is een rem op de produktie- uitbreiding. BP gaat haar raffinaderij van 16 miljoen naar 23 miljoen ton uitbrei den. Shell breidt uit, ICI eveneens. Aan die waanzinnige produktie-uit- breiding moet een eind komen, willen we van de vervuiling afkomen". 1 J [TERDAM De verkenners n hun medebroeders in andere lese landen uitgenodigd deel te 10i 1 aan de volgend jaar zomer in rdam te houden jamborette. De- l de naam dragen van „Euro- n, ar organisatoren houden rekening e komst van ongeveer tweedui- deelnemers. Als dit inderdaad val blijkt te zijn zal de bijeen- P! t worden gehouden in het Kra- ek Bos. Wanneer de belangstelling lis g is bij ongeveer 500 deelne- wordt gebruik gemaakt van le: coutcentrum in Capelle aan den lil Dit is volgens de Rotterdamse en nners niet waarschijnlijk, om- n«ich nu reeds ongeveer 400 ver in as hebben gemeld. Behalve uit rland zijn al meldingen binnen- ien uit Italië, Duitsland, Ierland - Igië. I Kcout, dat een groot aantal ac- ten omvat, wordt gehouden van tot 6 augustus 1972. f HAAG De commissies voor elijke ordening en waterschaps- uit de Provinciale Staten van lolland hebben dinsdagmiddag Haag de trace's besproken van tnaal, dat de zoetwatervoorzie- de tuinbouw in Zuid-Hol voet garanderen. Zij deden dat e hand van een rapport, dat een issie in opdracht van Gedepu- Staten van de provincie heeft eld. Daarin wordt op grond van sche en financiële overwegin- le voorkeur uitgesproken van racé van Waddinxveen naar lurg boven een tracé naar Delft. 'alve de drie gedeputeerden die 'n de commissie zijn, waren er len de vergadering aanwezig, deze 18 spraken zich er zeven het Voorburg-tracé en zeven iet Delftse tracé uit. NAALDWIJK In de afge lopen maanden voegde planten kwekerij G. N. M. Grootscholten N.V. 16.000 m2 nieuwbouw aan zijn bedrijf toe. De opening van deze nieuwbouw, waardoor de plantenkwekerij nu beschikt over een totaal oppervlakte glas van 34.000 vierkante meter, zal vrijdagmorgen 17 december wor den verricht door de burgemees ter van Naaldwijk, de heer P. Hordijk. De grondslag voor de plantenkwe kerij is door de heer Grootscholten gelegd in 1954, toen hij een tuin bouwbedrijf opzette. Tot 1965 lag het accent op de groenteteelt, waarbij vooral sla werd geteeld, maar al in 1962 werden de eerste planten voor collega-tuinders opgekweekt. De an derhalve ha open grond en 1000 vier kante meter plat glas zijn uitgegroeid tot de grootste plantenkwekerij op haar gebied in Nederland, die tot over de grenzen haar afnemers heeft. De plantenkwekerij heeft een jaarca paciteit van 80 miljoen slaplanten, waarvoor de nu gereed gekomen nieuwbouw geheel is gereserveerd, 10 miljoen andijvieplanten en 2 miljoen paprikaplanten. Tevens wordt onder zoek verricht op het gebied van exo tische bloemenplanten. In 1968 ontstond een nauwe samen werking met plantenkwekerij A. Th. Duijvestijn in Honselersdijk, die re sulteerde in de tot standkoming van plantenkwekerij „de Berckt" in Baar- lo (Limburg). Deze drie plantenkwe- kerijen presenteren zich gezamenlijk onder de naam Grow-groep en be strijken het totaal assortiment plan ten dat wordt opgekweekt voor de groenteteelt. Verder worden door de Westlandse bedrijven arbeiaspieken genivelleerd door uitwisseling van personeel, en maakt men gebruik van eikaars transportmiddelen en mecha nische hulpmiddelena. De plantenkwekerij bestaat uit drie bedrijven: Hoge Geest. Grote Achter weg en het nieuwe Prinsenbosch, die elk worden geleid door een bedrijfs leider. De plantenkwekerij, die een ver doorgevoerde mechanisatie kent, heeft een technische afdeling met twee gediplomeerde technici. De buitenlandse medewerkers (uit Turkije) zijn gehuisvest in Hui,ze An kara in 's-Gravenzande en leveren een positieve bijdrage aan het be drijf. Hoewel deze mensen na enige tijd wat Hollands kunnen verstaan, bezoekt een keer per zes weken een tolk de plantenkwekerij om indien nodig ontstane grote en kleine pro blemen door te praten. Mede hierdoor worden eventuele moeilijkheden ver meden en heerst er een grote ar- beidsrust. SLIKKERVEER Ook in de Wil- helminakerk te Slikkerveer wordt za terdag 18 december een kerstzang avond gehouden. De toegang is vrij. De aanvang is 20 uur. Medewerkenden zijn het Herv. Gem. Zangkoor Deo Cantemus, en het kinderkoor Melodia, beide o.l.v. Paul Roos, Leun Schenk, tenor, Nico Kruithof, orgel, en ds. G. J.. van de Bogerd, meditatie. Hoge Raad duikt in zwembadkraak DEN HAAG Advocaat-generaal mr. J. Remmelink heeft gisteren voor de Hoge Raad geconcludeerd tot ver werping van het cassatieberoep van vijf zwernbadkrakers uit Hardinx- veld-Giessendam. De Hoge Raad zal 18 januari arrest wijzen. Het vijftal had op zondag 6 juni deelgenomen aan een kraakactie om het gemeentelijk zwembad „De Dui- kelaer" in Hardinxveld-Giessendam op zondag opengesteld te krijgen. De kantonrechter in Gorinchem legde elk van hen een boete van 11 gulden op en de rechtbank in Dordrecht beves tigde dit vonnis. Kritiek senaat op ingaan subsidie aan politieke partijen Van onze parlementsredactie DEN HAAG In de Eerste Kamer waren gisteren alleen de fracties van de KVP en CHU het volledig eens met het wetsontwerp tot subsidiëring van de wetenschappelijke instituten van de politieke partijen. De fracties van de PvdA en D'66 en van de ARP en VVD waren verdeeld over deze kwestie. De SGP vond het wetsontwerp onaanvaardbaar. Een punt van kritiek was vooral, dat de subsidie zou worden verleend met ingang van 1 januari 1970. „Een moeilijk te verteren punt", zei oud minister mr. C. H. F. Polak (WD). Ook in de fracties van de ARP, D'66 en WD leefden deze bezwaren. Het verweer van minister Geertse- ma was, dat bij de wetenschappelijke bureaus van de partij over de datum van invoering al zoveel verwachtin gen waren gewekt, dat deze moeten worden gehonoreerd. Het beginsel van behoorlijk bestuur zou anders in geding komen. VISSERIJBERICHTEN VLAARINGEN ROTTERDAM De meet cijfers alleen geven geen afdoen de verklaring voor de overlast die de luchtverontreiniging heeft veroorzaakt in de beruchte scp- tember-periode. Nader onderzoek is daarom dringend gewenst. hoofd van het Laboratorium voor luchtverontreiniging van de Rotter damse Keuringsdienst van Waren in het verslag over het derde kwartaal van dit jaar. In dit verslag staat drs. Evendijk uitvoerig stil bij de septem- ber-periode met de sterk verhoogde luchtverontreiniging. Een van de conclusies in het ver slag is, dat de gemeten luchtvervui- lende componenten onder meer zwa- veldioxydé, stikstofdioxyde, ozon en koolmonoxyde, gedurende de septem- ber-periode niet die concentraties hebben bereikt die een verklaring PROF. E. H. v. d. POLL cijfers nodig kunnen geven voor de overlast in het Rijnmondgebied. Het stofgehalte in die periode was wel hoog, maar niet zo dat overlast wellicht daardoor zou kunnen worden verklaard. De samenstelling van de stofdeeltjes zal daarom nader onder zocht moeten worden, evenals trou wens de veronderstelling dat er zwa velzuur gevormd zou zijn. Het zwaveldioxyde-gehalte, dat el ke dag op 24 meetpunten verspreid over het hele Waterweggebied van Hoek van Holland tot Nieuwerkerk aan den IJssel wordt gemeten, is in de hele periode van 1 juli tot en met 30 september niet boven het niveau van 300 microgram per kubieke meter uitgekomen. Dit betekent dat de rïchtvvaarde voor zwaveldioxyde van de Rotterdamse Commissievoor Bo dem, Water en Lucht niet is over schreden. Een Interessant beeld geven de ozon-concentraties, die in Rotterdam continu werden geregistreerd. Uit de metingen blijkt immers, dat er in de periode van 19 tot 24 augustus in Rotterdam hogere ozon-concentraties werden gemeten dan in de beruchte .s»",e»^her-oeriodc. Tii'dens het derde kwartaal kreeg de Keuringsdienst van Waren de be schikking over een rijdend laborato rium waarin onder meer apparatuur aanwezig is voor de continu-registra- tie van ozon. Door het inzetten van deree'i-'ke mobiele apparatuur wil men in de toekomst een betere in druk «rachten te krijgen van de ver spreiding van de luchtvervuilende componenten. Juist een dergelijke meet-wijze wordt van uitermate groot belang geacht voor het opstellen van een meetnet, bestaande uit vaste meetsta tions. Behalve voor het meten van imm'cc,es oo elk gewenst punt is deze mobiele apparatuur het aangewezen m'ddoi om benedenwinds van indus trieën controle uit te oefenen op de tno"octpnp emissie. (Van onze scheepvaartredactie) ROTTERDAM De binnenscheep vaart kampt met een chronisch tekort aan cijfermateriaal. Er zullen snel gegevens aangedragen moeten wor den wil dc binnenvaart de belangrij ke plaats die het inneemt in het goe derenvervoer behouden. Deze waarschuwing uitte dinsdag middag prof. E. H. v.d. Moll, hoogle raar aan de Technische Hogeschool te Delft op het Binnenscheepvaart Con gres te Rotterdam, dat twee maal per jaar wordt gehouden. Volgens de heer Van der Poll heeft de binnenscheep vaart een goede toekomst, als men tenminste bereid is er voor te zorgen dat de op papier staande prognoses ook uitkomen. Met name het Rijk zit te springen om cijfermateriaal aan de hand waarvan de langverwachte vaarwegenijota opgesteld zal kunnen worden. De heer Van der Poll constateerde een niet onbelangrijke achterstand voor wat het cijfermateriaal betreft ten opzichte van de andere vervoers vormen te weten het weg- en railver- voer. In deze sector zijn al diverse interessante onderzoekingen gedaan waarin de mogelijkheden voor het weg- en railvervoer duidelijk geëta leerd worden. In de binnenscheep vaart worden dergelijke initiatieven node gemist. De prognoses zien er gunstig uit maar het nare is dat voorspellingen yaak niet uitkomen. De makers zijn zich daarvan bewust, het is zaak dat ook de gebruikers zich dit realiseren en alles in het werk stellen om de zich wijzigende omstandigheden te „vertalen" in aanvullend cijfermate riaal, aldus de heer Van der Poll. Hij schetste in dit verband een om vangrijk pakket vr.n voor de deur staande maatregelen, waarvan de overheidsinvesteringen in de vaarwe gen, de doorberekening van de kosten van de weg en de liberalisatie in EEG-vervoer wel de belangrijkste zijn. j Het tijdstip waarop dit pakket van maatregelen doorgevoerd zal worden zal voor een groot deel afhangen van een reeks factoren die nu nog onzeker zijn. Het is aan de binnenvaart om deze vaagheden weg te nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5