AUTOBIOGRAFIE Autorijden wordt in 1972 meer dan 10 pet duurder Niets veranderd sinds tsarentijd KLAP VOOR SUPER SPORTWAGENS VS Maarse met kernploeg op weg naar Inzeil door Sicco de Jong Banden tips van Goodyear Alfa Romeo Montreal Simca Nederland krijgt nu ook Chrrsler-naam Nieuw stuk autoweg Ook Twente wil ®r* ^onsover Russ*sche joden Donner verliest ook van Keene Van Koot en naar Telstar Beek toch naar F. C. Den Bosch Judotalent naar Japan Zwervers klopte Heerjansdam: 1-0 Mr. H. van Riel: Nederlandse soldaat even hard als SS Verpleegkoste stijgen in '721 met 28,3 pet' EQUIPES IN RALLY MONTE CARLO Peugeot 204 Opel Kadett Citroën 2 CV Renault 16 TL Belastingverhogingen, hogere verzekeringspremies, duurdere reparaties en onderhoudsbeurten en stijgende autoprijzen zullen het autorijden in 1972 meer dan 10 procent duurder maken. In het afgelopen jaar zal de kilome- terprijs van de auto's met circa 7 a 8 procent gestegen zijn; min der dan de gemiddelde kosten van het levensonderhoud. In vroeger jaren vormde de auto nog een rem op het inflatiepro ces; volgend jaar zal zal het auto rijden een motor van de ongun stige prijsontwikkeling worden. De verhoging van de benzirte-ac- cijns met 3.75 cent zal in de benzine prijs doorwerken voor 5.3 cent. Deze prijsverhoging is de sterkste sindfcja- nuari 1957, toen de accijns met 8 cent per liter verhoogd werd. De benzine prijzen kunnen tevens onder op waartse druk komen te staan door moeilijkheden, die zich tussen de olielanden en de oliemaatschappijen voordoen. Hierover wordt in januari tussen deze twee partijen overleg ge voerd. Verhoging van de inkomsten van de olielanden met bijv. 20 pet. betekent in de literprijs van benzine slechts één cent meer. De belasting maatregel komt dan ook het hardst aan. Volgend jaar kost een liter ben zine 73 a 74 cent tegen 68 cent thans. Dit houdt een prijsverhoging voor prijzen gehouden. De tweede ingrijpende belasting maatregel is de verhoging van de op centen op de motorrijtuigenbelasting van 174 naar 224. Dat betekent, dat iedere automobilist volgend jaar 324 pet. van het basistarief van de motor rijtuigenbelasting moet betalen. Dit basistarief bedraagt ƒ8,88 per 100 kg. gewicht. In de tabel van de nieuwe kilometerprijzen zijn de tarieven van de klasse tussen 550 en 600 kg tot en met die van de klasse tussen 950 en 1050 kg opgenomen. De motorrijtui genbelasting steeg in januari van dit jaar al met 40 opcenten, wat neer kwam op een tariefsverhoging van 17 pet. De extra gelden werderr echter besteed aan de wegenaanleg, wat-in 1972ni\jet-:het geyal 7^1,z^.^tegen deel, in 1972 zal de wegenaarilég met 10 pet. teruglopen, terwijl de motor rijtuigenbelasting 18 pet. duurder wordt. De meest schokkende kostenstijging is die van de verzekeringspremies: met 20 pet. tot 30 pet. ineens. Daar komt dan ook nog een extra assuran tiebelasting van 4 pet. bovenop. In de tabel ziin de tarieven van de Goudse verzekeringsmaatschappij opgenomen. Deze tarieyen vormen een goede weergave van het huidige premiepeil in Nederland. De bedragen kunnen voor de meeste automobilisten ver minderd worden met een no-claim korting. Aangezien in de tabel van een gemiddeld aantal kilometers per jaar van 15.000 wordt uitgegaan is wel rekening gehouden met de ge bruikelijke korting voor wie minder dan 20.000 km per jaar rijdt. De ANWB verhoogt per 1 januari de verzekeringspremies met 10 pet. voor WA en 18 pet. voor all risk, waar nog een uitbreiding van de ser vice tegenover staat. Vorig jaar steeg de ANWB-premie met 6 pet. tegen 10 pet. voor vrijwel alle verzekerings maatschappijen. De ANWB geeft ook voor het tweede jaar schadevrij rij den een hoge no-claimkorting: 25 pet. De tarieven van de ANWB liggen nu zeer scherp. Wat de stijging van de autoprijzéb op 1 januari zal zijn, valt nog niet té voorspellen. Door een verhoging van de bijzondere verbruiksbelasting van 15.45 pet. naar 15.75 pet. zullen de auto's 0.3 pet. duurder moeten wor den. Maar de problemen in de auto industrie, waar de winsten als die er nog zijn minimaal blijven en de loon- en materiaalkosten onder voort durende druk staan, zullen tot prijs verhogingen van tenminste 3 pet. a 4 pet leiden. General Motors heeft op 1 december j.l. al dergelijke prijsverho gingen doorgevoerd. In de tabel heb ben we voor de afschrijving nog geen rekening met de stijging van de auto- prijzen ehouden. De kosten voor werkzaamheden in garagebedrijven, de prijzen van ban den e.d. zullen op jaarbasis op het ogenblik rond 10 pet. toenemen. Deze schatting is voor de tabel aangehou- schatting is voor d tabel aangehou den. Bij de interpretatie van de gege vens moeten de volgende factoren in het oog gehouden worden: de uit komst. de gemiddelde kilometerprijs voor de zes modellen, is aan de hoge kant voor wie meer dan 15.000 km per jaar rijdt; hetzelfde geldt voor wie een WA-verzekering heeft of wie een be hoorlijke no-claim-ljorting geniet; het benzineverbruik varieert niet alleen met de auto, maar oók naar gelang van. hbe men er .mee I rijd?; r,:. de afschrijving is in hét eerste jaar na aanschaf hoger dan de fiscale formule van 20 pet.; daarna door gaans lager; de stijging van de autoprijzen is in de tabel niet in de afschrijving verdisconteerd; de overige kosten zullen ,bij een nieuwe auto lager zijn dan de stel post, naarmate auto's ouder worden gaan die kosten de stelpost steeds verder te boven. Nieuwe kilometerprijzen bij gelijke autoprijzen Citroën 2CV Fiat 127 VVV 1300 Opel Kadett Peugeot 204 Renault 16 TL 15.000 km p. jaar prijs 5.070 6.333 6.800,10 7.421 J 1.295 10.315 gewicht 580 kg 700 kg 820 kg 745 kg 880 1 kg 1010 kg benzineverbruik dz 1 18 1 13 1 11 1 12 1 11 1 10 oud nieuw oud nieuw oud nieuw oud nieuw oud nieuw oud nieuw all-risk verzekering (volle premie) 538 728 617 813 617 813 638 834 665 877 761 989 all-risk verzekering motorrijtuigenbelasting 146 173 170 201 195 230 170 201 219 259 243 288 motorrijtuigenbelasting afschrijving 20°/o per jaar 1014 1014 1267 1267 1360 1360 1484 1484 1659 1659 2063 2063 afschrijving benzine 556 600 770 831 911 983 837 904 911 983 1005 1085 benzine overige kosten*) 500 550 600 660 600 660 650 715 700 770 750 825 overige kosten totaal 2.754 3.065 3.424 3.772 3.683 4.046 3.779 4.138 4.154 4.548 4.822 5.250 totaal per kilometer 18,4 ct 20,4 ct 22,8 ct 25,1 ct 24,6 ct 27,0 ct 25,2 ct 27,6 ct 27,7 ct 30,3 ct 32,1 ct 35,0 ct per km afschrijving banden, olie onderhoud, reparaties e.d. Testrijders van het Amerikaanse bandenconcern Goodyear hebben een aantal ervaringsregels opgesteld voor veilige autobanden. Het zijn de vol gende regels: Banden dienen een profieldiepte van minstens 1.5 mm te hebben; hoe minder profiel, hoe meer slipgevaar (in de winter is vervanging bij 2 mm nog raadzamer). De bandenspanning vooral op de voorbanden, moet veelvuldig gecon troleerd worden. Wie een wagen met veel pk's rijdt, moet rekening houden met meer kans op slippen dan bij mid denklasse-auto's. Op een droog wegdek moet men bij 80 km. per uur minstens 45 meter afstand houden, op een besneeuwde weg 130 tot 160 meter en op een beij zeld wegdek 260 meter. Winterhanden of modder- en sneeuwbanden geven bij sneeuw een betere wegligging en een kortere remweg: voor wie veel rijdt is dit een aanbeveling. In winterhanden kunnen ijsna- gels of spikes worden aangebracht: hiertoe zijn gaatjes in het profiel aanwezig. De remweg wordt hierdoor sterk bekort. Rijkswaterstaat ontraadt echter ge bruik van spikes in Nederland; in het buitenland zijn er doorgaans maxi mum-snelheidsvoorschriften voor. Sneeuwkettingen zullen daarom voor wintersporters praktischer zijn. De eerste drie exemplaren van het meest exclusieve Alfa Romeo-model, de Montreal, zijn bij Alfa Romeo Ne derland N.V. te Amsterdam gearri veerd. Deze maand komen er nog drie. De aflevering aan de klanten die de auto's al besteld hadden is begonnen. De top-Alfa met 2.6 liter 200 DTN-pk V 8-motor kost 41.000. Ford Mustang Hoewel de autoverkopen in de VS dank zij de afschaffing van de 7 pet. ..excise tax" door president Nixon dit jaar voor het eerst boven de 10 mil joen komen, neemt de belangstelling voor de super-sportwagens af. De verkoop van deze modellen Ford Mustang. Chevrolet Camaro, Dodge Challenger e.d. blijft gezamenlijk rond de 400.000 tegen een miljoen in 1968. Dit is vooral een gevolg van de komst van de nieuwe „subcompacts", die de Amerikaanse concerns uitbrach ten om de import van Europese en Japanse auto's te beantwoorden. De Ford Pinto nog met Europese Ford-motoren en de Chevrolet Ve ga komen elk boven de 400.000. De import van auto's bedraagt circa 1.5 miljoen voor 1971. Het Amerikaanse weekblad Time meldt, dat de grootste problemen voor de Mustang-categorie liggen in hoge verzekeringspremies vanwege de hogere prestaties voor de super sportwagens. Onlangs heeft het Ver zekeringsinstituut voor Verkeersvei ligheid. dat gefinancierd wordt door de verzekeringsmaatschappijen, ver gelijkende botsproeven genomen met grote tegenover kleine auto's. Hierbij bleken kleine auto's veel gevaarlijker, wat tevens blijkt uit onderzoekingen in de slaat New York. Bij botsingen met grote auto's werd hier 3 pet. van de inzittenden gedood of zwaar ge wond; bij compacte Amerikaanse auto's was het 6 pet.; bij kleine Euro pese en Japanse auto's 9 pet. De di recteur van het Verzekeringsinsti tuut is er echter van overtuigd dat de automobilisten zich van het nadeel van kleine auto's niet voldoende be wust zijn. Wanneer de verzekerings premies om reden van extra ver keersgevaren stijgen, worden zij het zich ineens wel bewust, zo blijkt nu uit de verkoopcijfers. Simca Nederland N.V. zal op 1 ja nuari van naam veranderen en Chrysler Nederland N.V. gaan heten. Het Ie Rotterdam gevestigde import- bedrijf is een dochteronderneming van Chrysler France, vroeger Simca Automobiles. De toekomstige Chrysler Nederland N.V. importeert behalve Simca en de Franse Chrysler de Amerikaanse Chrysler-merken, de Engelse Sun beam van Chrysler United Kingdom en de Franse Matrasportwagens. Chrysler France heeft met de Matra- faU-iek, die vooral elektronische pro- du kten, onderdelen voor de lucht- en ruimtevaart en geleide wapens maakt, een overeenkomst voor de verkoop van de door Matra gebouwde sportwagens. Vorig jaar bedroeg de omzet van Simca Nederland N.V. 230 miljoen gulden. De organisatie beschikt over 400 dealers. Wat aantal auto's betreft is Simca Nederland de vierde impor teur na General Motors. Ford-Neder land en Leonard Lang, de importeur van Fiat en Autobianchi. TILBURG Gisteren heeft minis ter Drees van Verkeer en Waterstaat de autosnelweg tussen Breda en Til burg in gebruik gesteld. Het is het langste stuk autosnelweg dat ooit in één keer in Nederland in gebruik is genomen. De weg zal over enige jaren worden aangesloten op de snelweg Breda - Antwerpen. Ter gelegenheid van de opening zei minister Drees, dat Brabant zeker nog honderd kilometer snelweg nodig heeft, gezien het hoge ongevalscijfer van deze )«rovincie. Bij de zojuist ge opende weg is rekening gehouden met een eventuele verbreding van vier- tot zesbaansweg. DEN HAAG Twente wil even zeer als noord- en zuid-Nederland in aanmerking komen voor vestiging van rijksdiensten. Om dat te bewerkstel ligen gaat het samenwerkingsorgaan Stedenband Twente binnenkort met de regering praten. Het zal haar ver zoeken de prioriteit, die de regering aan het noorden en zuiden wil geven, te herzien. Het verzoek werdt ondersteund door een onderzoek van het Neder lands Economisch Instituut, waaruit is gebleken, dat Twente in de dien stensector een achterstand heeft op de rest van Nederland. In 1968 be droeg deze achterstand ongeveer 20 procent, wat neerkomt op een werk gelegenheid van 11.000 personen. Het betreft hier met name de overheids sector, de groothandel, het horecabe drijf, het verzekeringswezen en het vervoer. Volgens de woordvoerders van de Stedenband, burgemeester mr. F. J. H. Schneiders van Almelo, vloeit de ach terstand niet voort uit een kleinere vraag naar diensten. Er is meer vraag dan aanbod en dit heeft tot gevolg, dat Twente diensten moet importeren. Om de aantrekkelijkheid van Twente voor de industrie te vergroten pleit de Stedenband ook voor de ves tiging van instellingen op het gebied van onderwijs en gezondheidszorg. PALMA (AP) De Nederlandse grootmeester Jan Hein Donner heeft in de twaalfde ronde van het interna tionale schaaktoernooi in Palma na 26 zetten verloren van de Brit Raymond Keene-Donner bezet de negende plaats met vijf punten. De Joegosla- viër Lubojevic, die remise overeen kwam met de Hongaar Csom, be houdt de leiding. Hij heeft 9Vs pnt. Van onze sportcorrespondent ROTTERDAM Kees van Kooten, die eind vorig seizoen van Hermes DVS naar de Franse club Lille ver trok, zal voor de tweede helft van dit seizoen worden uitgeleend aan Tel star. Van Kooten, vorig seizoen top scorer in de tweede divisie, tekende voor drie jaar bij Lille, maar hij kwam door een blessure en het feit dat Lille over vijf buitenlanders be schikt, waarvan er slechts twee mo gen worden opgesteld, weinig aan bod. Sinds enkele weken is hij terug in Nederland, waar hij uiteindelijk bij Telstar dat reeds lang met een „spjt$"-probl.eem kampt terecht kwatti. 'y-//- '6 -. DEN BOSCH Dick Beek zal de rest van het seizoen uitkomen voor FC Den Bosch. Aanvankelijk was er tussen Beeks club, Go Ahead Eagles en de Brabanders nog een verschil van mening over een bedrag van 20.000 gulden. Gisteravond zijn beide eredivisieverenigingen echter geheel tot overeenstemming gekomen. Beek ir da tweede versterking voor FC Den Bosch in de tussentijdse transferpe riode. Eerder werd de Braziliaan Ro berto Abrussezze gecontracteerd. DEN HAAG (ANP) Dat het de Judobond Nederland ernst is met de opleiding van «jeugdig talent blijkt uit de afvaardiging van twee jonge judo ka's naar Japan. Dinsdag vertrekken komstmogelijkheden. Cor Brands (20) en John Arets (18) voor een verblijf van een half jaar naar het mekka van deze oude sport. Het is de eerste keer dat een derglijke studie- en trainingsreis is beschoren aan judo ka's met toekomstmogelijkheden. AMSTERDAM Het solidari- teitscomité voor de Russische jo den heeft gisteravond, na een door ongeveer 600 mensen bijge woonde demonstratieve bijeen komst in het RAI-gebouw te Am sterdam, twee protesttelegram men naar de Russische regering gestuurd. In het ene wérd geprotesteerd te gen de behandeling van een Russische joodse vrouw, die onlangs in Odessa tot drie jaar dwangarbeid werd ver oordeeld voor „zaken waar zij niets van afwist". Sinds'kort is zij met haar in vrij heid verkerende zuster in hongersta king gegaan. In het tweede telegram wordt met klem verzocht dè ge vangt .1 joden en de anderen die door hun overtui ging gevangenisstraf moeten onder gaan, onmiddellijk in vrijheid te stellen. Op de bijeenkomst, die werd gehpu- den ter herdenking van het feit dot het 15 december de dag van „So lidariteit met de gevangen broeders" een jaar geleden is, dat het eerste van de twee processen in Leningrad tegen Russische Joden werd gehou den, voerde de naar Israël geëmi greerde echtgenote van een der ver oordeelden van het tweede proces, Sima Kamiska het woord. Zij vertelde de overvolle zaal van de grote moeilijkheden die zij even als vele anderen, heeft moeten mee maken sinds haar man werd veroor deeld (tot zes jaar dwangarbeid) en zelf sinds zij bijna vijf jaar geleden een aanvraag indiende om met naar man naar Israël te mogen emigreren. Prof. dr. L. de Jong van het in stituut voor oorlogsdocumentatie,, vertelde in een overzicht van de jood se geschiedenis in Rusland, dat daar sinds het verdwijnen van het tsaren- regime niets is veranderd ten aanzien van de joden. Hij wees op aanwe- ROTTERDAM Heerjansdam kampt met een' ontstellend gebrek aan produktiviteit. Gisteravond werd dit nog eens ten overvloede bewezen. Want ook tegen Zwervers wist men tot geen enkel doelpunt te kornen. En wat misschien nog erger was: De IJs- selmondse. formatie won met 1—0. Een doelpunt, dat overigens al in de derde minuut werd geboren. Leen Stok wervelde langs drie tegenstan ders, paste juist op tijd naar Siem Rozendaal, wiens kogel onhoudbaar achter Meyer (na rust vervangen door Gouw) in het net verdween. Zwervers Heerjansdam was be slist geen onaantrekkelijk duel. Voor rust was er van enig krachtsverschil geen sprake, al wist een geroutineer- der Heerjansdam wel de beste kansen zigheid van slechts enkele synagoge in heel Rusland, en het feit dat j bijbel al sinds 1917 niet meer in h 'n Hebreeuws mag worden herdrukt. Van onze correspondente MAASTRICHT Mr H. van RiJjll fractievoorzitter van de VVD in 4 Eerste Kamer heeft van de Ned»®' landse soldaat in het algemeen gt B< zegd dat deze in hardheid alleen dog Bi de SS werd geëvenaard. E«? Neda landse soldaat is prima. Tijdens i Koreaanse oorlog is gebleken dat makkelijker tot doden en martelen brengen is dan zijn Amerikaanse a legs, aldus de heer Van Riel, die oï rigens van mening is dat de Nede landse soldaten te weinig geoefea101 zijn. ii De heer Van Riel sprak over da Bi zaken op een lunchbijeenkomst de Nederlandse Maatschappij Nijverheid en Handel in Maastricht Hij vertelde dat een SS-officier ees u\ tegen hem gezegd had dat Nederland- se vrijwilligers in het Duitse leger j de Tweede Wereldoorlog (z.g. Oost frontstrijders, red.) tot de besten Hl hoorden. De heer Van Riel kwam tot zij uitspraken op een vraag van een dc aanwezigen of het niet tijd werd d; $1 op de stoel van defensie in het kat. ?o net een „sterke man" komt. De he ?o: Van Riel was het daarmee eens. Hij meende ook dat de Nederlani soldaat zich in een eventuele t» komstige oorlog bijzonder zal mi: gen als gevolg van gebrek aan 01 voor de leiders in het leger. (Van onze parlementsredactie) 'J DEN HAAG De tarievö voor zieden Huis verpleging ziit len volgend jaar met 28,3 stij pi gen. Staatssecretaris Rietkeri (sociale zaken) heeft dit gister- avond in de Tweede Kamer mee- E6 gedeeld. Hij noemde deze ont- 66 wikkeling uitermate zorgwek-73,1 kend. „In de toekomst zal er een beten P' beheersing moeten komen om prijs te scheppen. De Bergh en De Beeld stijgingen als deze te voorkomen", a 1 knalden net naast, terwiil De Vries hij. Mr. Rietkerk zei ook dat behro knalden net naast, terwijl De Vries op enkele meters voor Meyer een niet te missen mogelijkheid verslingerde. Zwervers, dat het moest doen zonder Van der Graaff. liet na de hervatting Rikaart en Van Lit opdraven voor resp. Van der Wetering en Vos. Bij Heerjansdam kwam Van 'Zijderveld (pas hersteld van een blessure) in het veld voor Tieleman (liesblessure) en moest Vlasblom plaats maken voor Meulmeester. dens de aanpassing een extra verho ging van de AOW. een struktu verhoging dus, in 1972 niet moge. zal zijn. De linkse combinatie (PvdA D'66 en PPR) heeft om zo'n verhogin gevraagd met ingang van 1 april 191 Over de uitbouw van de wet Arbeidsl^/ ongeschiktheidsverzekering (WAO tot een volksverzekering voor de ar beidsongeschiktheid (VAO) zei mi 33 Rietkerk dat dit vraagstuk niet m« gj worden gezien als een sluitstuk va m de sociale wetgeving. „Het is gee e/ïi eenvoudige zaak", zei hij, „vooral d zelfstandigen zullen grote offers moe ten brengen." Heerjansdam veroverde geleidelijk aan een fors veldoverwicht, maar faalde steeds zo gauw het zestienme tergebied in zicht kwam. Opvallend daarbij was het teleurstellende optre- al De Vries (de laatste weken steeds DRIE NEDERLANDS! succesvol) was niet best op dreef en miste tot driemaal toe een mogelijk heid om de score gelijk te trekken. Door sterk spel van het duo Heiden De Weerdt kreeg Slobbe het feite lijk niet eens zo moeilijk. Aan de an dere kant had de defensie van Heer jansdam het na de hervatting even eens niet zwaar te verduren. De leiding van deze zeer sportieve ontmoeting was bij arbiter Van Mer- kesteijn in goede handen. (Van onze speciale verslaggever) ASSEN De dameskernploeg is vandaag voor een trainingskamp naar de Zuidbeierse plaats Inzeil vertrokken. Coach Gerard Maarse heeft de aanvankelijke oppositie tegen zijn plan om een trainings kamp in het buitenland ook tijdens de kerstdagen te laten voortdu ren overwonnen. AMSTERDAM (ANP) Drie Ne derlandse equipes zullen deelnen* aan de 41ste Rallye Monte Carlo, di van 21 tot 29 januari wordt gehouda In Oslo zal de combinatie Rob Jas sen, Jaap Dik starten, vanuit War schau zullen Rob Slotemaker - Fen van der Geest Gijs van Lennep Joost Klein vertrekken. De ploege act. zullen rijden met Ford Escort Mexid adm 1600 gt. Rob Gorris, die zelf de sterri air. naar Monaco twaalfmaal heeft den, is teammanager. V Rf» Sic VEF De voornaamste reden van dit be sluit is de slechte toestand van de Nederlandse kunstijsbanen ten gevol ge van de weersomstandigheden. De kernploeg blijft in Inzeil tot 28 de cember. Dan vliegen de dames terug voor de B-kampioenschappen, die de dag daarna in Eindhoven, worden ge houden. Oud en Nieuw kan de da meskernploeg in de huiselijke kring doorbrengen. Maar 2 januari verza melt Gerard Maarse zijn meisjes al weer voor een trainingskamp in De venter. Na de Nederlandse kampioen schappen vertrekt dan de definitieve selectie op 10 januari naar Inzeil ter voorbereiding op de Europese kam pioenschappen. Dokter Ab Rozijn uit Norg die ook als KNWU-arts op treedt, maakt de reis naar Inzeil mee. N. Hij kan dan speciale aandacht be steden aan Stien Baas, die wegens 'n knieblessure nog steeds onder me dische behandeling is, en aan Akke Falkena, die een nagel van haar grote teen heeft moeten laten verwijderen. Gerard Maarse vond het onjuist om haar vanwege die blessure later naar Inzeil te laten komen: „Akke zal mi nimaal drie dagen niet kunnen trai nen, maar als ik haar thuis laat. is ze uit de hele sfeer. Nu kan ze mentaal met de groep meegroeien". De sfeer in de kernploeg is sedert de eerste bijeenkomst vorige week woensdag in Vries merkbaar opge klaard. De scherpe kantjes van de geschillen zijn duidelijk afgesleten. Rieneke Demming: „Er wordt nu ten minste weer gelachen in de kern ploeg. Onder Broekrhan was dat an ders. Niet dat hij als mens niet sym pathiek was. maar het feit dat' hij minder geschikt was als trainer, drukte gewoon de stemming". Ook de oostelijke rebellen hebben zich nu aan de kernploeg aangepast. Gerard Maarse: „Ik heb de indruk dat de grootste moeilijkheden nu wel zijn overwonnen. De meisjes kunnen nu tenminste weer lachen. De rug blessure van Elly van der Brom is reuze meegevallen. Foto's wezen uit dat ze geen ernstige blessure heeft". „Panathinaikos redt Wereld-cup" ATHENE (Reuter) Alle kaarten (45.000) voor de vanavond in Athene te spelen wedstrijd tussen Panathinaikos en Nacional zijn uitverkocht. Op de zwarte markt stijgen de prijzen snel. De strijd tussen Nacional en Pana thinaikos heeft als inzet de offi cieuze Wereld-beker, nu nog i« bezit van Feijenoord. Aanvankelijk zou Ajax als winnaar van de Europa cup tegen Nacional (Zuidamerikaans club kampioen) spelen, maar de Am sterdammers weigerden. Aan de vooravond van het duel tegen de club die door Ajax in de finale werd verslagen, leverde een van de bestuursleden van Nacional, Miguel Venturiello, nog kritiek op de houding van de Amster dammers. Hij bedankte Panathi naikos voor het feit dat zij de plaats van Ajax wilden innemen en zo de strijd om de wereldbe ker hebben gered. De tweede wedstrijd wordt 28 december i" Montevideo of Buenos Aires ge speeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 12