I-commentaar Ondernemers verbaasd over vakcentrales Oude vader bij politie afgeven niet strafbaar kontuur in Tfoiqnon Niet „zonder verzorging" achtergelaten Nederlanders winnen Vanavond te rally van Citroen WOENSDAG 15 DECEMBER 1971 'au een onzer verslaggeefsters SITTARD/DEN HAAG bericht dat in Sittard ikele kinderen hun bejaarde, ilpbehoevende vader, de 81- rige invalide oud-mijnwerker D. Bouman bij de politie ge- racht hebben, omdat zij zelf de ian niet meer in huis wilden ebben, roept de vraag op of zo- (ts zomaar kan en of kinderen iet verplicht zijn hun bejaarde iders te verzorgen en te onder ouden. Hoewel de methode, die in Sittard [volgd is de vader zonder meer et zijn koffertje bij de politie af tten wel een bijzonder drasti- he is, is er in dit geval geen spra- van enig strafbaar feit. De kinde- n hebben de vader namelijk niet nder verzorging zomaar ergens htergelaten, maar ze hebben hem ar een officiële instantie gebracht, dat de verdere verzorging van de ieder geval gewaarborgd „V erzorgd" Hadden de kinderen de oude man maar ergens achtergelaten, dan as de mogelijkheid aanwezig ge- eest dat zij strafbaar waren. In ar- kel 255 van het wetboek van rafrecht staat namelijk, dat het in ilpeloze staat achterlaten van mand die aan je zorgen is toever- ouwd en die voor zijn verzorging in jou afhankelijk is, strafbaar is. Over het algemeen wordt dit arti- el voornamelijk gebruikt bij de rafbaarstelling van het te vonde- ng leggen van baby's, maar het heeft ook betrekking op het zonder verzorging achterlaten van andere (oudere) mensen, die aan je zorgen zijn toevertrouwd. Dr. Th. E. E. van Schaik, Tweede- Kamerlid voor de KVP, die de laat ste tijd nogal bezig is geweest met de strafbaarheid van mensen, die ande ren in hulpeloze staat achterlaten (overigens ging het voor hem toen met name om het vraagstuk van het te vondeling leggen van kleine kin deren) zegt over deze zaak: „Juri disch zijn de mensen in dit geval beslist niet strafbaar. Iets anders is, dat er nog altijd een bepaling in het burgerlijk wetboek staat, die de on derhoudsplicht tussen ouders en kin deren voorschrijft. Bijstandswet Overigens wordt deze bepaling zelden of nooit meer gebruikt om kinderen te dwingen hun ouders materieel en financieel te ondersteu nen. De algemene bijstandswet, die voorziet in uitkeringen aan mensen, die daarvoor in aanmerking komen, heeft uitvoering van deze bepaling, die overigens geen strafbepaling is, vrijwel overbodig gemaakt. Vroeger kwam het vaak voor dat er ouders waren die via deze bepa ling probeerden geld van hun kinde ren los te krijgen. Maar deze zaken behoren volgens mij helemaal tot het verleden." Morele kant Blijft natuurlijk de morele kant van de zaak. In hoeverre is het mo reel aanvaardbaar, dat kinderen een oude vader bij de politie afzetten, omdat ze hem niet meer in huis wil len hebben? „Je moet zo'n zaak van alle kan ten bekijken. In dit geval was het zo, dat wij hebben geconstateerd, dat de man vanwege zijn lichamelij ke toestand beslist niet mer in een gewoon huishouden kon verblijven. Wij hebben dirèct gezien, dat de man alleen nog in een verzorgings tehuis opgenomen en verzorgd zou kunnen worden. Geen enkel gewoon huishouden zou deze man nog hebben kunnen opvangen. Wij hebben nu gelukkig een plaatsje voor de heer Bouman gevonden in een verzorgingstehuis hier in zijn vroegere woonplaats", aldus een woordvoerder van de ge meentelijke sociale dienst in Sittard, die door de politie bij de zaak be trokken is. „Iets anders is de manier, waarop dit allemaal gebeurd is. Ik zou wil len zeggen, dat er wel een wat meer elegante oplossing gevonden had kunnen worden. Maar ik kan me wel voorstellen dat de situatie in een gezin opeens zo nijpend kan worden, dat je geen uitweg meer ziet. De dochter van de oude heer Bouman, bij wie hij in huis was, verwacht een kind en kon haar vader niet langer in huis heb ben. Bovendien weten de meeste men sen echt niet hoe je te werk moet gaan wanneer je iemand in een ver zorgingstehuis wilt laten opnemen. Sociale dienst Men had direct naar de gemeente lijke sociale dienst moeten gaan, dan was er zeker een oplossing gevon den, waardoor die hele episode bij de politie niet nodig was geweest", aldus de woordvoerder van de Sit- tardse gemeentelijke sociale dienst. Ie derde aflevering van Achter Haag" gaf een geanimeerde Wel te zien en een betrekkelijk 'one bar. Dat is natuurlijk het anneer je je uitzending in een j gelegenheid situeert, want V roep je een informeel gebeu- p,uwt even gemakkelijk niet als rr de optredende personen kan i aangevoeld. mógen vaststellen dat defensie- ter De Koster niet dè juiste per- bleek om mee te praten in een 'lokaal. Hij liet zich niet bewe- "rekt te interveniëren in de hei- er zich achter zijn rug afspeel- i bracht zodoende een wat vaardig beeld over wat betreft •houding tussen kabinet en par it. Aan de stamtafel zat een jende te bekvechten. De heren Riel, Stemerdink, en Van Eisen druk in de weer elkaar vlie- te vangen, ze sleepten par- itieke overwegingen af en aan, ngenoegen van tafelgenoot Con- IscHans Jacobs deed niets dan ti. Jammer dat de minister met rag naar dit vrolijke gezelschap zitten. het andere net zagen we hoe bij en Nu één van de meest belo- onderwerpen (de medezeggen- in de bedrijven) de mist inging een geluidsstoring. Sleeuwen- pufte zich uit in verontschuldi- n, maar dat kon niet verhinde- et we ons toch wel tekortgedaan en toen daarop een mini-onder als het vervoer van een gehan- te~jongen van en naar de lagere l werd vertoond. A.I. an Tijn spreekt met Biesheuvel ran onze-radio- en t v-redactie jVERSUM In het televisie- imma van de VPRO heeft Joop fijn morgenavond een interview minister-president mr. B. W iuvel. Zoals gebruikelijk is het Jirecte uitzending uit Den Haag. Van onze soc.-econ. ïedactie DEN HAAG Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen is verbaasd en noemt het be treurenswaardig, dat twee vak centrales (NKV en CNV) zich hebben uitgesproken voor afzon derlijke prijsmaatregelen als zou blijken dat de loonontwikkeling gedisciplineerd verloopt en de prijzen in het huidige tempo blijven stijgen. Dit werd -gisteren verklaard op de maandelijkse persconferentie van het VNO. Het standpunt van NKV en CNV werd in strijd genoemd met het unanieme advies van de Sociaal Economische Raad, dat zich (met vol ledige instemming van de vakbewe ging) heeft uitgesproken voor de Dit is het recept:. Kaasfondue van Nederiandsekaas. Caqaelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwannen tot de wijn gaat bruieen. Vervolgens 600 gr fijngesneden jong belegen Qoudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak ,-v~) afmaken met C j zout. peper. nootmuskaat •n wat kirsch. noodzaak van gelijkheid tussen even tuele loon- en prijsmaatregelen. Misverstanden Hieruit blijkt, aldus vice-voorzitter mr. P. van Meeteren, dat er over de prijsvorming nog altijd veel misver standen bestaan. „Het argument, dat de prijzen in tegenstelling tot de lonen eenzijdig worden vastge steld, is een volslagen miskenning van het marktmechanisme. Bovendien hebben de ondernemers op het overgrote deel van de prijs stijgingen nauwelijks nog invloed, zoals het import-prijspeil, de over- heidstarieven, de vrachttarieven enz. En voor het overige kunnen de on dernemers hun prijsverhogingen in het algemeen op dezelfde manier met argumenten van sterke kostenstijgin gen staven als minister Drees heeft aangevoerd ter verdediging van de verhoging der spoorwegtarieven". Afremmen Mr. Van Meeteren deelde mee, dat het interne overleg van# de centrale werkgeversorganisaties over moge lijkheden om de prijsstijgingen zo veel mogelijk af te remmen (een dringend verzoek van de regering) inmiddels is begonnen. Een suggestie van minister Lang- man (economische zaken) om een soort bewakingscommissie in te stel len, wordt echter door de werkge versverbonden verworpen omdat, zo werd gezegd, een dergelijke politie taak even weinig zin heeft als de vroegei-e overheidscontrole op de na leving van prijsbepalingen. Schatten op zolder 22.03 Gast- programma: Het vrije woord - Het WUlemfonds. 22.35 Nieuws. HERLAND I OS: 18.45 (K) De Fabelljes- >1- STER: 18.50 (K) Kecla- i NOS: 18.55 (K) Journaal. R: 19.00 (K) Reclame. NOS: (K) Van gewest tot ge- r 19.50 (K> Journaal. R: 20.15 (K) Reclame. 20.20 fltijd Politieke Partijen: G. P. V. NOS: 20.30 Vijan- speelfilm uit 1967. (Rijks- ring: 14 jaar). 21.55 Uitzen- Stlchting Socutera. NOS Studio Sport. 22.35 (K) maal. 22 40 Den Haag van s' 22.45-23.10 Graag gedaan, 'rek. (K). 0ERLAND II S: 18.45 (K) De Fabeltjes- STER: 18.50 (K) Recla- NOS: 18.55 (K) Journaal. 19.00 (K) Reclame. 19.05 MIK: muzikaal [aementsprogramma. STER: (K) Reclame. NOS: 2 Journaal. STER: 20.15 (K) lame. KRO: 20.21 (K) Stu- "rij: informatief program- IKOR/CVK/RK: 22.05 (S) 'merk: Patrick O. John een Iers draaiboek. NOS: »-22.35 (K) Journaal. •Glè NEDERLANDS (K) Fabeltjeskrant. 19.29 froqtglas op de psotzegel Keurig Frans: Zoeklicht mededelingen en Weer- 19.45 Nieuws. 20.10 (K) 'oratie: Magellaan (14) 21.00 *a 71. een selectie uit het '"Kunstfestival. 21.25 <K) HILVERSUM I 402 NCRV: 18.30 Nieuws. 18.41 Veel gevraagde gewijde mu ziek. 19.00 De kerk vandaag, nieuws en commentaar. NOS: 19.10 Programma voor blinden en slechtzienden. 19.20 Open baar Kunstbezit. 19.30 (S) Woensdagavond- Muziekmaga- zine. 22.20 Wereldkampioen schap zaalhandbal voor dames. Bond Zonder Naam: 22.25 In geen geval een geval, lichtflits van de BZN. NOS: 22.30 Nieuws. 22.40 Den Haag van daag. 22.50 (S) Zin -Tuig nr. 55: kunstkroniek. 23.20 (S) Sig naal -muziek van eigen tijd (opn). 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. VARA 18.00 Nieuws. 18.11 Ac tualiteiten. 18.20 uitzending van de vdA 18.30 (S) Klink Klaar zonder nonsens. 19.30 (S) Licht o: -st met zangsolisten. 20.00 Nieuws. 20.05 Op Karwei: gevarieerd regionaal program ma uit Apeldoorn. 21.00 (S) opsmuk: licht platenpro- gramma met toelichting. 22.30 (S) Kamerorkest Pieter Hel- lendaal en solist. 22.55 Medede lingen. 23.00 Nieuws. 23.10 Ac tualiteiten. 23.20 (S) Radio Jazz Magazine. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum 1. 402 m. NCRV 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Prelu dium I: klassieke muziek (gr). 7.30 Nieuws. 7.41 Hier en Nu: actualiteiten. 7.55 (S) prelu dium II. 8.10 Te Deum lauda- mus. 8.30 Nieuws. 8.41 (S) Po dium voor de vrouw. 9.10 Klassieke balletmuziek (opn.). 9.25 (S) Bolton Symfonie or kest en solisten (gr). 10.00 Geestelijke liederen. 10.04 Schoolradio. 10.30 Nieuws. 10.33 (S) Samen leven een pro gramma voor mensen in min of meer moeilijke situaties. 11.05 Gewijde muziek (opn. en gr.). 11.30 Hier en Nu: actuali teiten. 11.32 (S) Populaire klas sieke muziek (gr). 11.55 Mede delingen. 12.00 Los-Vast: geva rieerd programma (12.10-12.15 Kunst- en vliegwerk. 12.26 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw, 12.30 Nieuws. 12.41-12.50 Hier en Nuf actuali teiten, 13.00-13.04 De tafel van drie). 13.10 Middagpauzedienst. 13.30 Zingen met Cecilia. 13.45 65 MIN: poëzie rondom het thema arbeid. 14.05 (S> Lichte grammofoonmuzlek. 14.25 (S) Mezzo-sopraan en plano. 15.00 Hervormde mlddagdienst. 15.30 Nieuws. 15.33 (S) Meisjeskoor met pianobegeleiding. 16.00 (S) Jeugdland. 17.00 (S) Popmu ziek. 17.30 Nieuws. 17.32 Hier en Nu: actualiteiten. 18.00 (S) Lichte muzieki (opn.). 18.24 Op de man af, praatje. Hilversum 2, 298 m. AVRO 7.00 Nieuws en och tendgymnastiek. 7.20 (S) Dag met een plaatje (gr.i. 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 (S) Dag met een plaatje (verv.) (8.30-8.33 De groente man). 8.50 Morgenwijding. 9.90 Toppers van toen (gr.). 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolra dio. 10.00 -Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (11.00 Nieuws). 11.30 Voor de vrouw (Om 11.55 Beursberichten). 12.30 Sportrevue. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.30 (S) Klassieke kameruziek. 13.50 (S) Moderne muziek. 14.30 <S) Rijkspolitiekapel. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nieuws. 16.03 Aspecten: kunstprogramma. 17.00 Mobiel: beweeglijk pro gramma voor beweeglijke mensen met om 17.55 Medede lingen. Hilversum 3, 240 m. TROS 7.00 Nieuws. 7.02 De Hugo van Gelderen Show. 8.00 Nieuws. 8 02 De Hugo van Gel deren Show (verv.) 9.00 Nieuws. 9.03 Take nine. 10.00 Radio. EO 11.00 Nieuws. 11.03 Gospelsound. KRO 12.00 Nieuws. 12.03 Van twaalf tot twee met om 13.03 Raden Nieuws. 10.03 Robbie Dale on maar... (13.00 Nieuws). 14.00 Nieuws. 14.03-18.00 KRO-op- Drie (15.00, 16.00 en 17.00 Nieuws) 'TELEVISÏE Cleo en Peter van Zeist voor hun prijswinnende besteleend. E'e Nederlanders Cleo en Peter van Zeist uit Amsterdam hebben de afge lopen zomer verreden Citroën-rally Parijs-Persepolis-Parijs gewonnen. Voor de vaststelling van de prijzen gold behalve het aantal strafpunten ook de kwaliteit van kleurendia's en een geluidsband, gemaakt tijdens de rit. De hoofdprijs is een reis van 15 dagen door Afrika. Andere Neder landse klasseringen waren een 15e, 25e, 39e en 41e plaats. Er namen voor het eerst Nederlanders deel. De rally werd gereden met 2 C.V.'s, Dyane's en Méhari's en ging over een afstand van 14.000 km. De deelnemers waren personen tussen de 18 en 30 jaar. Rudi Carrell op Kerstavond Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Op de vooravond van kerstfeest zendt de VARA op Ne derland II in kleur een Rudy Carrell- show uit, over te nemen van de Duit se televisie. Onder de gasten, die dit maal optreden in het decor van een groot internationaal hotel, bevindt zich Bueno de Mesquita. Voorts begint de VARA-televisie dinsdag 21 december met een zesdeli ge serie, een bewerking van het be roemde verhaal „De zwarte tulp" van Alexander Dumas. De geschiedenis speelt zich af in het 17-eeuwse Ne derland, dat werd beheerst door twee hartstochten: het behoud van de door de Franse Zonnekoning bedreigde on afhankelijkheid en de strijd om het kweken van de origineelste tulp. Op de avond van tweede kerstdag wijdt Koos Postema via Nederland I zijn „Groot uur U" aan mensen die op de feestdagen het leven niet zo gemakkelijk vinden. Op wat zij ver tellen wordt ingehaakt door pater J. B. F. Gottschalk en de psychiater dr. N W. de Smit. Tijdens de uitzending spelen af en toe het trio Louis van Dijk en de violiste Vera Beths. zien NEDERLAND I NOS 19.05 uur Van gewest tot gewest 20.30 uur De vijanden, speelfilm uit 1967 22.10 uur Studio Sport 22.45 uur Graag gedaan, gesprekken NEDERLAND 2 KRO 19.05 uur Mik, amusements programma 20.21 uur Studio vrij, programma voor vrijetijdsbesteding 22.05 uur (CVK/IKOR/RKK) Kenmerk Vanavond te horen HILVERSUM I NOS 10.41 uur (NCRV) Veel gevraagde gewijde muziek 19.20 uur' Openbaar Kunstbezit 19.30 uur Woensdagavond-muziek- magazine 22.50 uur Zin-tuig nr. 55, kunstkroniek HILVERSUM 2 VARA 19.30 uur Orkest Malando 20.05 uur Op Karwei, regionaal programma uit Apeldoorn 21.00 uur Popsmuk 22.30 uur Kamerorkest en solist 23.20 uur Jazz-magazine MARY STEWART 126 „Bedoel je die benden van Neo-Hitlerianen?" vroeg Louise. „Zoiets." Het was Marsden die haar antwoord gaf. „Zijn eigenlijke handel, met zijn verspreide relaties en de noodzaak, om veel in het buitenland te reizen vormde een uitstekende dekmantel voor het centrum van een wijdvertakte organisatie. De politie meent op dit ogen- blik dat Kramer - of Werfel - de man achter de scher- men was bij talrijke georganiseerde sluipmoorden, sabo tagedaden, en wat al niet, in Duitsland en Noord- Frankrijk, kort na het einde van de oorlog. Ga verder, Byron." „Enfin, in dit beeld van welvarende voorspoed," zo her vatte Richard, „kwamen eensklaps Tony en ik opduiken. Er was een grote veiling in Parijs, om de zilvercollectie- Lemaire van de hand te doen, en natuurlijk was ik daar. Kramer was er blijkbaar ook, en moet ons hebben ge zien, hoewel geen van ons beiden hem heeft opgemerkt. Maar hij liet navraag doen en ontdekte dat ik hetzelfde terrein bewerkte als hij, dat ik zelfs een kantoor geopend had in Parijs. We moesten elkaar wel tegenkomen. En' als Tony of ik hem herkende, tja," - hij maakte een veelzeggend gebaar, „zelfs als hij dan ontkwam aan een proces wegens oorlogsmisdaden, dan zouden er nog informaties worden ingewonnen, en hij kon ook het op pervlakkigste onderzoek niet doorstaan. Dat zou voor Karl Werfel het einde hebben betekend..." „Het was een alleszins catastrofale samenloop van om standigheden, niet," zei Louise, „dat David nu net naar die winkel van Kramer toe mo,est gaan om die armband te verkopen?" „Catastrofaal," gaf Richard toe, „maar niet bepaald een toevallige samenloop,als je er over nadenkt. De draad die door de hele geschiedenis heenloopt, is tenslotte het anti quariaat: als Kramer en ik niet toevallig in hetzelfde vak en in hetzelfde rayon daarvan hadden gezeten, zouden we elkaar waarschijnlijk na de oorlog nooit hebben ont moet - en ongetwijfeld zou de kans dat we elkaar meer dan eens zouden tegenkomen uiterst gering zijn geweest. Maar we waren beiden geïnteresseerd in hetzelfde, en zouden naar alle waarschijnlijkheid om de haverklap met elkaar in aanraking komen, en dat kon Kramer niet riskeren. Ja, de hele bestaansreden van de zaak, zou je kunnen zeggen, was „antiek zilver", en de armband moest haast onvermijdelijk als schakel fungeren. Ik kocht hem voor Loraine; Loraine nam die - en David en mij - meë naar de streek van Kramer: zodra David ging proberen, zo'n ding hier in de buurt te verkopen, moest dat vrijwel zeker Kramer heel spoedig ter ore komen. En zo ging het ook inderdaad; David kreeg de raad ermee naar hem toe te gaan om hem te laten taxeren. Nee, de toevalligheid ligt in het feit dat ik het ding in de etalage :zag liggen op dat ogenblik; maar dat was gewoon een bof je voor Kramer. De bedoeling was toch, dat ik vroe ger of later in zijn klauwen, zou vallen, het was alleen toevallig vroeger." l „Paul Véry," zei ik, toen hij zweeg. „Wat was zijn rol precies?" (Wordt vervolgd) Momma J0N6EAMN, IK/MOETJEOPHET HAPT DRUKKEN JEMOEDERSTEEDS eezelschrpte houden. jA Kareltje Knetter en de blouwgeruite kiel 23. Toen Foppe Helmstock weer in de gelagkamer van zijn herberg was terugge keerd. trof hij daar de dee moedige figuren aan van kapitein Foxhol en stuur man Spuygat. Beschaamd frommelden de twee grijs aards aan hun gepekelde baarden en ze waren geze ten op een grote zeemans kist. „We hebben er spijt van, brave Foppezei den ze met een snik, terwijl een bittere traan op het juiste moment opwelde uit hun oog. „Waar hebben jullie spijt van?" vroeg Foppe Helmstock verbaasd. „Van dat we weggelopen zijn zonder te betalen", leg de kapitein Foxholl uit! „We hebben hier een paar kouwe pijpen gedronken en dan maar kwaad weggelopen zonder te betalen, dat gaat natuurlijk niet. Alleen omdat de blauw-geruite kiel niet meer in de vitrine hing". ..De kapitein heeft gelijk". vulde de kleine stuurman Spuygat aan. Zeg nou zelf". „Zó is het", beaamde kapitein Foxholl. „En daarom, waarde Foppe, willen we het goed met je maken. We betalen onze schuld, nemen onze intrek in je fraaie hotel en we zullen goede klanten zijn. Reken daar maar op!" Hoeraa!" riep Foppe blij. „Alwéér gasten! Jonge, jonge, de zagken zijn in tijden niet zo goed gegaan! Ik zal U dadelijk Uw kamer wijzen, heren!" En enkele uurtjes later lag hotel Het Vergulde Scharretje in diepe rustdat leek maar zo, want ergens in het eeuwenoude bouwwerkje ging zacht krakend een deur open en een smalle vlijmscherpe lichtstraal kierde onheilspellend een kamer binnen. Dat was de kamer van sjnidje Verholen en Kareltje Knetter

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11