Kleuterleidsters voor de Idas op basisscholen In Zuid-Holland 8300 agrarische bedrijven weg J Experiment - onder toezicht - in Rotterdam Zuid-Holland heeft vijftig baden nodig Kleuters al spelend, muziek en zang Bestuur Nieuw Rilams Toneel treedt af Pacific Glory op thuisreis „Abbekerk" weg uit haven Madras Gelijk resultaat Borsumij - Wehry a Elk kind is uniek i en moet ook zo Urorden behandeld NEH gaat over op nieuwe spelling DINSDAG 14 DECEMBER 1971 DEN HAAG In de provincie Zuid-Holland zijn 49 overdekte zwembaden te kort. Er zouden 26 kleine en 23 middelgrote baden ge bouwd moeten worden om in de hui dige behoefte in deze provincie te voorzien. De bouw van deze zwemba den zou een bedrag vergen van 66 miljoen. Dit heeft een werkcommissie van de provinciale commissie Coörde- natie Welzijnsbeleid in een rapport aan Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland berekend. Zuid-Holland telt nu 29 kleine, 37 middelgrote en 5 grote overdekte zweminrichtingen, gekapitaliseerd voor een totaalbedrag van 122 mil joen. Het tekort bedraagt 54,7 pet. van het huidige bestand. In de pro vincie zijn enkele gebieden, waaron der het Westland met 85.000 inwo ners. waar nu geen enkel overdekt zwembad beschikbaar is. DEN HAAG „Het is gewenst dat het aantal agrarische ondernemingen in Zuid-Holland momenteel 22.700 in het tijdvak tot 1980 met 8300 wordt verminderd. Tot deze conclu sie komt de Provinciale Raad voor de bedrijfsontwikkeling in de landbouw in een rapport dat dezer dagen ver scheen. De grootste klappen zullen vallen in de akkerbouw en veeteeltbedrijven (c.q. gemengde bedrijven) en in de bloembollenondernemingen, waarvan het aantal gemiddeld met 50 pet. moet worden ingekrompen. Reden hiervoor is dat naar de me ning van de raad veel bedrijven te klein zijn om rendabel in de toekomst te kunnen blijven draaien. Voorts zal veel cultuurgrond verloren gaan door de grotere aanspraken die gemaakt zullen worden door de recreatie en de natuurbescherming. Wanneer de hui dige tendens zich voortzet onttrek king van pl.m. 2200 hectare per jaar dan betekent dit dat in 1980 de hoeveelheid cultuurland met 40 pet. is gedaald. De agrarische bedrijfsstructuur zal dan voornamelijk bestaan uit grote rendabele bedrijven (momenteel slechts Va van het totaal), terwyl de kleinste bedrijven verdwijnen en mo gelijk gevoegd bij de middelgrote on derneming samen een groot bedrijf kunnen vormen. Desondanks zal Zuid-Holland onder de provincies een van de belangrijkste agrarische ge bieden blijven, maar om de bedrijven financieel gezond te houden zal sane ring niet uit kunnen blijven. VOLGEND SEIZOEN NIEUWE MENSEN MAASSLUIS De Liberiaanse tanker Pacific Glory, die ruim een jaar geleden in het nieuws kwam door een aanvaring in het Kanaal is maandag, gesleept door de sleepboot „Rode Zee." naar Hongkong vertrok ken. De rederij in Hongkong heeft besloten het schip op haar eigen werf aldaar te repareren. De „Pacific Glory" werd na de aan varing door een Nederlands bergings- ttedrijf geborgen en naar Rotterdam gesleept. Dit tot grote opluchting van Engeland, dat ernstige vervuiling van de zee en de stranden vreesde als de volgeladen tanker zijn lading zóu verliezen. In Rotterdam werd het schip, in afwachting van de beslissing van de rederij, provisorisch gerepareerd. Met een groot gat aan stuurboord heeft de „Pacific Glory" de thuisreis aanvaard. ROTTERDAM Het Japanse vrachtschip Abbekerk is gisteren uit de Indiase haven Madras vertrok ken en is nu op weg naar Singapore. De Indiase autoriteiten hebben op het laatste moment erin toegestemd, dat een klein deel van de 1.900 ton voor Oost-Pakistan bestemde lading toch aan boord mocht blijven. Deze lading, bestaande uit stukgoed en vracht auto's, zal in Singapore worden ge lost. Aanvankelijk gelastten de auto riteiten dat de Abbekerk de gehele lading in Madras moest achterlaten. Een woordvoerder van de rederij, de Koninklijke Nedlloyd te Rotter dam, heeft verklaard, dat de Abbe kerk de nog in het schip aanwezige lading voor Oost-Pakistan, gezien de oorlogssituatie, zeker niet zoals eerst was voorzien, in Tsjittagong zal los sen. De kapitein van de Abbekerk heeft laten weten, dat de 49 bemannings leden (18 Nederlanders en 31 Indo nesiërs) het goed maken. Men heeft in Madras weinig of niets van oor logshandelingen gemerkt. DEN HAAG Het tot nu toe be reikte netto-resultaat 1971 van Borsu- mij-Wehry heeft, ondanks de sterk gestegen kosten aan de verwachtingen beantwoord. In overeenstemming met de reeds uitgesproken verwachting kan voor 1971 een ongeveer gelijk re sultaat als bereikt in 1970 (geconsoli deerde nettowinst 4,5 min en 15 pet contant dividend) worden tegemoetge- zien. Tenzij de conjunctuur zich verder in ongunstige zin zou ontwikkelen, wordt erop vertrouwd dat in 1972 de resulta ten die van 1971 zullen kunnen evenaren. Een nieuwe uitgeverij Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Jaco Groot, de 29-jarige compagnon van uitgever Thomas Rap, begint per 1 januari een eigen uitgeverij onder de naam De Harmonie. De uitgeverij van Thomas Rap beëindigt daarmee haar bestaan in de tegenwoordige vorm. De per 1 januari alleen door Thomas Rap ge dreven zaak verhuist naar een etage boven de boekwinkel van uitgever Rob van Gennep aan de Nieuwezijds Voorburgwal in Amsterdam. Van Gennep verhuurt deze etage aan Rap, zonder dat overigens van verdere sa menwerking sprake is. Thomas Rap en Jaco Groot zijn om strikt persoonlijke redenen, naar de laatste meedeelt, uiteengegaan. Jaco Groot wil De Harmonie, waarvan de naam door Remco Campert is be dacht, uitbouwen tot een literaire uit geverij. De auteurs van Thomas Rap hebben zelf mogen kiezen of zij al dan niet in het fonds van Jaco Groot wilden komen. Groot gaat zich uit sluitend met het uitgeven bezighou den; alle bijkomende werkzaamhe den, zoals de verzending en de admi nistratie, zullen worden uitbesteed aan het Centraal Boekhuis. .ROTTERDAM Op twaalf otterdamse openbare basisscho- n werken sinds augustus kleu- rleidsters. Die twaalf kleuter- dsters zijn door de gemeente net goedkeuring van staatsse- etaris Schelfhout) aangesteld stagiaires en volgen daarnaast n de pedagogische academie n applicatiecursus om voor de ;e klas van de basisschool schoold' te worden. Rotter- loopt met dit experiment oruit op de nieuwe kleuter- en sisonderwijswet (die toch ooit zal komen). Pe kleuterleidsters staan in de ■este van de twaalf scholen voor de ste klas. Onder toezicht, want dat perplicht. Op die scholen betekenen kleuterleidsters in feite een ver- hting voor de overbezette basis- lolen, waar te weinig personeel or is. ir is één school waar een speciaal iruik gemaakt wordt van de toege- egde kleuterleidster. Dat is de Jan thonie Bijlooschool in Alexander- der, waarvan de heer D. M. Baars naf het begin (vijf jaar geleden) ofd is. „Wij hebben geen aparte rste klas en we konden dus de nterjuffrouw niet daarvoor zetten, en hebben we erover gedacht hoe haar werk hier konden richten op tussengebied tussen kleuterschool basisonderwijs". amgroepen De Jan Anthonie Bijlooschool heeft is geen eerste klas. Maar wat dan el? „Bij de start vijf jaar geleden ng het erom een onderwijsexperi- tent te beginnen. We moesten een hooi worden waar je niet kon blij- en zitten en waar het om de indivi- uele leerling ging. We werkten met rie „stromen": een rompprogramma at elk kind moest volgen en voor daar zin en tijd voor had twee tra-stromen. littenblijven is hier vanaf het be- i niet voorgekomen, behalve in de Ïklas En dat kwam dan doordat ind niet schoolrijp was. Dat be- nu allemaal niet meer. Er zijn stromen meer en ook eersteklas- lunnen niet meer blijven zitten, even geen cijfers meer, we wer- ïll met zogenaamde stamgroepen efpakketten". ,1 Op de Jan Anthonie Bijlooschool j( M nu eigenlijk volgens het Jena- g «model gewerkt. Er is een onder- ;e: een bovenbouw. Die twee groepen 'et ncn de stamgroepen, die weer in r inere groepjes zijn onderverdeeld. Ue stamgroepen zijn verreweg het angrijkst voor de kinderen. Daarin éi ngen ze de meeste tijd door met .kringen, wereldoriëntatie etc. n n el laarnaast worden in andere groe- ar vakken gedaan zoals rekenen en ri En tenslotte worden er door de ei deren nog weer andere groepjes ormd om expressievakken, die ie stal op een thema gebaseerd zijn, beoefenen". y. r zijn reeksen lespakketten sa- si igesteld, die de kinderen moeten ii werken". Dat kan in het tempo dat flielf k ezen. Het ene kind zal lan- doen over bepaalde pakketten een ander kind. Het geeft niet of wat achterloopt op één terrein, dat het op een ander punt ïnis- ien weer verder is. Wanneer het n d door zijn pakketten heen is, kan naar een volgende fase van het w erwijs gaan. 1 euterscholen Qeuters die al toe zijn aan het sonderwijs, kunnen op het ogen- J voor de wet niet opgevangen 1 rden hier. Er mogen hier op school i kleuters komen die niet inge- 1 even zijn, dat wil zeggen, die niet ?r 1 oktober zes jaar zijn gewor- Het zou al heel wat zijn als je te kinderen die er eigenlijk al aan K zijn, hier gedeeltelijk of zelfs he- aal mocht toelaten. 'ij doen het nu maar zo: „onze" Verleidster Elsje gaat naar twee Verscholen, die vaak hun kinde- aan ons „toeleveren" en helpt die leren die al „ver" zijn. We zijn die kleuterscholen aan het praten r een soort pakketten, die die Vers zouden moeten doen. niet 1 die pakketten zoals op de basis- ooi, maar specifieke kleuterbezig- •c en en vaardigheden, die kinderen vier tot zes jaar zich eigen moe- maken, zoals tellen etc". 'e kleuters die eigenlijk al rijp j voor de basisschool krijgen van R e alvast pakketten van de basis- ool. Als ze dan op de basisschool j len, dan kunnen ze verder gaan ,i r ze op de kleuterschool waren leven. 1 egeliikertüd gaat de k'euterleid- öok naar twee basisscholen. Daar kt ze met die k'nderen die nog 1 «^hoQlriip ziin. Met die k'nderen - kt ze de kleuterpakketten af, Taan ze nog niet toe waren geko- We hebben vier scholen bij dit iwt betrokken, om zo een sneeuw- Vfeet te krijgen. Niet alle kinde van die twee kleuterscholen ko- 1 °P onze twee basisscholen. Ze n§en dus hun ervaringen mee andere scholen die ook mis- J£n met pakketten willen saan ken. Omgekeerd zijn er wellicht gescholen die mee willen doen kleuterpakketten". De wettelijke barrières die bepalen dat een kind pas de basisschool in mag als het voor 1 oktober ges jaar is geworden, worden door dit systeem prachtig omzeild. Bovendien is er een zinvoller gebruik gemaakt van de kleuterleidster dan wanneer ze onder toezicht in een eerste klas zou staan. De heer Baars is ervan overtuigd, dat er heel wat veranderd en ver nieuwd kan worden als de organisatie van het onderwijs zou verbeteren. Dat klinkt wat technisch, maar zo be doelt hij het niet. „Organisatie is een kwestie van afspraken. Democratise ring kan ook bereikt worden door de vormen te veranderen, zodat iedereen werkelijk meer kansen krijgt. Mijn ideaal is ongedeeld onderwijs van het vierde tot zeg het achttiende jaar. Zoals je een aantal bezigheden bij kleuters in pakketten kunt verpakken en die kleuters desnoods midden in de cursus in de pakketten van het basisonderwijs kunt laten „overgaan", zo zou het ook moeten met het ver volgonderwijs. Je zou ook midden in het cursusjaar eventueel naar het vervolgonderwijs moeten kunnen gaan. Daarnaast zouden ook de uniforme diploma's van nu weg moeten. Het zou mogelijk moeten zijn, dat een jongen een mavodiploma haalt, met een aan tekening dat zijn wiskunde op athe- naeumpeil staat. Voor die jongen zijn er dan veel meer toekomst- en solli citatiemogelijkheden. Als het zo zou kunnen (en dat is mijns inziens een kwestie van afspraak, van organisatie van het onderwijs) ,zou dat werkelijk democratisering zijn". Eigen schuld Nog een voorbeeld van organisatie. „De chaos in ons onderwijs is onze eigen schuld. Die speel-leerklassen, de klassegesprekken, de expressie vakken en noem maar op. Het werd allemaal achter elkaar geplakt. De organisatie van de school, bijvoor beeld het klassikale systeem, maakte een integratie van al die elementen onmogelijk". Op het ogenblik zou het moeilijk zijn om de overgang naar het voort gezet onderwijs soepeler te maken, o.a. omdat de leraren per uur betaald worden. Je zou kunnen denken aan leraren in vaste dienst, met een vast salaris en met vaste werktijden. „En als er scholen zijn die willen veran deren, die bv. een middenschool zou den willen, dan zouden ze daarbij ge holpen moeten worden. Als het on derwijzend personeel dat zou willen, dan zouden de barrières die de wet nu nog veroorzaakt, weggenomen moeten worden. Misschien dat er dan een groter gevaar is dat zo'n experi ment mislukt, maar het van bovenaf opleggen van een maatregel die over al gelijktijdig moet worden uitge ROTTERDAM Op de Neder landse Economische Hogeschool in Rotterdam zal per 1 januari van het volgend jaar een nieuwe spelling worden ingevoerd. De Algemene Ne derlandse Onderwijs Federatie. Ver eniging van Leraren in levende ta len, Vereniging voor Onderwijs in het Nederlands en de Vereniging voor Wetenschappelijke spelling heb ben een compromis-spelling opge steld die enigszins afwijkt van de voorstellen van de in 1963 opgerichte commissie Wesselings. Omdat de Ne derlandse regering eerst in septem ber 1972 samen met de Belgische re gering zich over de Wesselings-voor- stellen zal buigen, hebben de vereni gingen een compromis-spelling ont worpen. De spelling ligt wel in de lyn van de Wesselings-voorstellen en zal de totale overgang straks eenvoudiger maken. De NEH-raad besloot maan dag tot het invoeren van de compro mis-spelling. Nieuwe cursus uit Japan DEN HAAG Wist u, dat kinderen tussen 4-6 jaar dus kleuters bijzonder ontvanke lijk zijn voor muzikale indruk ken? Zij zijn op deze leeftijd in slaat een algehele muziekleer in zich op te nemenmits deze spelenderwijsgebracht wordt. Hiermee wordt natuurlijk niet bedoeld, dat zij zich in de forse theorieën van de muziek moeten storten, zoals: wat is allegro of adagio, hoe zit een symfonie in elkaar, vertel eens wat van de kwintencirkelen wat dies meer zij. Maar zij kunnen met ple zier maat, ritme, noten lezen, schrijven en zingen leren en in strumenten leren bespelen. Daar is nu gelegenheid voor, want de Yamaha Foundation for Music Education heeft een kursus ontwik keld die tot doel heeft jonge kinderen een aan hun leeftijd aangepaste mu zikale opleiding te geven. Veel researchwerk is er verricht voordat deze cursus tot stand kwam. Psychologen, paedagogen, musicolo gen, medici, etc. hebben deze materie grondig bestudeerd, resulterend in de eerste cursus te Japan in 1954. Inmiddels hebben er in Japan al meer dan een miljoen kinderen deze muzikale opleiding gevolgd en zijn er met veel succes in Amerika, Canada, Australië, Thailand, Mexico, Noorwe gen, Duitsland en Nederland Yamaha muziekcursussen voor kleuters opge richt. Zoals gezegd ontvangen de kleuters een algehele muzikale opleiding De lessen worden in groepsverband gegeven t.w. kinderen in één klas, waarbij de moeders zoveel mogelijk aanwezig moeten zijn. Elk kind heeft als basis-instrument een voor dit doel gekonstrueerd elektrisch orgeltje, dat in gesloten staat een lessenaar is. In groepsverband leren en spelen is een fijne gewaarwording voor het kind en met de moeder erbij nog fij ner. Muzikale spelletjes en taken kunnen ook thuis voortgezet worden, aangezien ook de moeders de lessen volgen. Het les-materiaal is zeer inspire rend voor het kind, want ook hier is weer rekening gehouden met de leef tijd. Materiaal Een leuk blauw schooltasje. een metalen doosje waarin zich schrijf materiaal bevindt, een kleine ritmica, een stomme piano, een presentieboek- je enz. De deksel van de metalen doos is magnetisch met aan de bin nenkant twee rijen notenbalken; magnetische zwarte knopjes vormen de noten, waarmee het kind weer spelenderwijs leert omgaan. Dit alles, samen met een bijzonder leuk geïllustreerd muziekboekje vormt het lesmateriaal. Aan een groot magnetisch school bord leren de kleuters de juiste plaats voor de noten. Bij het begin van de les wordt door een muzikaal vraag- en antwoordspel vastgesteld, welke kinderen aanwezig zijn. Aan het eind van elke les ontvangt elk kind een plakplaatje voor zijn pre sentieboek je. Alle stof wordt spelenderwijs ge bracht, zo worden bijv. de witte en de zwarte toetsen van het orgeltje resp. huisje en tuintje genoemd. Ook de vingers krijgen namen. Zo is de duim Oma, de wijsvinger, Opa, en de andere vingers zijn broertje, zusje, en baby. Dit zijn voor kleuters begrippen, die spoedig geleerd zijn. De lessen zijn echter niet toegespitst op het leren bespelen van een bepaald in strument. De lessen zijn steeds boeiend en zeer afwisselend. Soms zingen de kin deren reeds bekende liedjes, die de lerares op de piano begeleidt. Ook le ren de kinderen ritme-instrumenten, zoals triangel, tamboerijn, trom, schellenkransje en dergelijke te be spelen. Het gehele programma is één groot spel en als zodanig ondergaan de kinderen het ook. Zij worden ver trouwd gemaakt met muziek, een waardevol bezit voor het hele leven. Na afloop van de cursus, die twee jaar duurt, kunnen de kinderen een vervolgcursus volgen. Op de bereikte leeftijd kunnen zij dan naar een mu ziekschool of privéles volgen als zij dat willen. Nog een enkel woord over de lera ressen. Deze moeten paedagogisch en muzikaal aan hoge eisen voldoen. Er worden uitsluitend leraressen met Conservatoriumopleiding geaccep teerd. Het is een ontspanning en een voor-opleiding voor kinderen van 4-6 jaar, die later misschien als hobby of als beroep het muziekvak kiezen. On der het motto: jong geleerd, oud ge daan. voerd, loopt ook vaak ellendig af. Kijk maar naar de Mammoetwet". Soepelheid Organisatie en soepelheid, dat zijn Baars' wachtwoorden. „Ik zou ook van de eenhoofdige leiding afwillen. Ik vind er niks aan, dat ik hier in deze kamer zit, terwijl we met z'n dertienen verantwoordelijkheid heb ben. Ik zelf ben ambulant, ik begeleid leerlingen, werk als remedial teacher. Maar het zou goed zijn om weer eens groepsleider te zijn en een ander eerst hier te laten zitten. Maar dat mag niet van de wet. Ik ga het wel eens vragen. Nu decentraliseer ik. Er zijn twee voorzitters van de on derbouw en van de bovenbouw. Aan hen delegeer ik veel. Op den duur is het de vraag of ik hier nog moet zitten, of er nog Wel 'een schoolhoofd nodig is". „Van al die dingen, dat werk, die experimenten, daar kan ik lyrisch van worden. Het houdt me erg bezig. Elk kind is uniek en moet dan ook zo worden behandeld. Stel je toch voor: als statistici hebben uitgemaakt, dat elk kind met 14 maanden moet kun nen lopen en jouw kind loopt met 18 maanden nog niet, dan pak je hem toch niet op en dwingt hem te lopen? Maar geestelijk doen we dat wel. We zijn veel te uniform. We willen dat alle kinderen uit de klas met Kerst hetzelfde niveau hebben". ROTTERDAM Het bestuur van het Nieuw Rotterdams To neel heeft zijn functie neerge legd. B en W van Rotterdam zijn hiervan maandag schriftelijk op de hoogte gesteld. Het NRT-bestuur heeft B en W laten weten dat in gesprekken met de leiding is gebleken dat men de door het bestuur voor gestane noodoplossing niet meer realiseerbaar vindt. Dit betekent, aldus'het bestuur, dat het gezel schap in zijn huidige samenstel ling per 31 augustus 1972 niet kan worden voortgezet en dat voor het volgende seizoen naar nieuwe mensen en structuren moet worden gezocht. Met name de instelling en de op vatting van de betrokkenen jegens elkaar en het gezelschap alsmede him meningen over de toekomst na het seizoen '72/'73 zijn, zo staat in de brief, de afgelopen weken zozeer ge wijzigd, dat hun samenwerking voor het volgende seizoen onvoldoende waarborgen biedt voor een aanvaard bare presentatie. Het huidige bestuur acht zich ver plicht zijn functie neer te leggen, op dat B en W en gemeenteraad van Rotterdam nieuwe bestuursleden kunnen benoemen, die vanwege beëindiging van de werkzaamheden van het gezelschap maatregelen kun nen nemen en een nieuwe structuur kunnen bepalen. Het huidige bestuur is bereid de lopende zaken nog te behartigen tot dat nieuwe leden zijn benoemd. Zo lang dit niet is gebeurd, dienen B en W een persoon of een commissie te benoemen, die intussen kan nagaan -welke toneelvoorziening voor het vol gende seizoen het meest wenselijk en mogelijk is. De leiding en het gezelschap zijn van de beslissing van het NRT-be- stuur op de hoogte* gebracht

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5