2 dagen •Brussel f49.- Vreemd geschipper in zaak van „negen-tons-kraak" Wijziging van budget voor onderwijs waarschijnlijk NOS met is tevreden reportages over Indonesië Neckermaim-reizeii ziet sterke groei rins Claus fg goecle rdering EO heeft 135.000 aeefiets van de slijter... Opleiding onderwijzers en kleuterleidsters moet aan één academie leden Pil ARP: bundeling christelijke pers van groot belang nu voor rp rekening van 1 HllZtUlltl i ziekenfonds SER bestudeert wijziging van samenstelling Kat in huis wellicht bron van besmetting ZATERDAG 11 DECEMBER 1971 Uitgaan, winkelen, eten en drinken in het Parijs van België. Volledig verzorgd, dus incl. hotel, maaltüd en reis: van elk station. Vertrek dagelijks van 1 oktober 1971 tot 15 mei 1972. Alle informatie in de US-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS e maal sinds maart 1970 hebben stijnse commando's vanaf de Li- is-Israëlische bestandslijn met rescha-raketten op Israël gescho- Een raket kwam in de badplaats jryia terecht, waardoor een v verwondihgen opliep. De an- misten doel en kwamen buiten ad. Het algemene commando van ilestijnse revolutie in Damascus omgeroepen, dat door directe irs op de stad zware verliezen mensen en materieel werden ge- Van een onz^r verslaggevers ZUTPHEN Gisteren is voor de rechtbank in Zutphen de be handeling begonnen van de aller grootste brandkastkraak ooit in Nederland gepleegd: die in het Apeldoornse postkantoor, op een steenworp afstand van het poli tiebureau. Buit: negenhonderd duizend gulden. Een van de verdachten in de zaak, de 35-jarige Sneker autohandelaar Anton B., zorgde woensdagmiddag voor een unicum: hij gaf samen met officier van justitie jhr. mr. Th. W. van den Bosch een persconferentie. Tweede unicum: de Nederlandse jus titie geeft voor het eerst rustig toe dat er met de verdachten van derge lijke grote kraken uitgebreid wordt gemarchandeerd, zowel over de straf maat als over het teruggeven van de buit. Anton B. kan als hij. wil 41.000 gul den uit handen van de PTT en de verzekeringen opstrijken als hij ver telt waar de nog resterende zes ton Uit het postkantoor zijn gebleven. Op de rechtszitting maakte de an dere verdachte Marten Tabe A. de zaak nog ingewikkelder door zijn bij de politie gedane bekentenis in te trekken om enige tijd later, na over- an een onzer verslaggevers MSTERDAM De Duitse organisatie Neckermann, die Ig seizoen voor het eerst ook de Nederlandse markt ope- de, verwacht het komend zo uit te groeien, dat hij zal oren tot de vier grootste erlandse tour-operators. verwachting is gebaseerd op de ngen van het afgelopen jaar. ureau boekte toen 32.000 Neder- vakantiegangers, ruim twee- ïid meer dan de ramingen die voor de start had gemaakt, de directeur-Nederland, de heer onson. was dat gisteren op de onferentie bij de introductie van. ieuwe zomerprogramma aanlei- vast te stellen, dat de Duitse «ming op de Nederlandse jarW door het publiek is geac- ierd. De ramingen voor het vol- seizoen wilde hij nog niet exact dmaken, maar hij liet wel door neren, dat het er meer dan zullen zijn. bureau gaat het nieqwe 'seizoen. :t zesentwintig kantoren in ons 'aaronder drie van het onlangs ilijkheden geraakte reisbureau In totaal heeft Neckermann jaar vanuit Duitsland en Ne- derland samen ruim zeshonderddui zend vakantiegangers vervoerd, waarmee een topomzet van 2,5 mil jard gulden werd bereikt. Weliswaar zijn enkele bestemmin gen (onder meer Tunesië, de Dalmati- sche kust en Montenegro) iets in prijs gestegen, maar daar staat tegenover, dat bestemmingen aan de Italiaanse Adriatische kust en sommige plaatsen aan de Costa Brava goedkoper zijn geworden. Directeur Aronson: „Dit toont wel aan, dat we vorig jaar niet met dumpprijzen op de Nederlandse markt zijn gekomen". leg met zijn advocaat, mr. Zieleman toch weer een bekentenis af te leg gen. Hij weigert te onthullen waar het geld zich bevindt. Ook wilde hij geen naam noemen van een eventuele me de-dader. Tegenover een Apeldoornse politieman zou hij bij het verhoor hebben verklaard: „Ik ben de dader, ik ben het brein". Maar hij had toch een mededader en dat was de 35-jarige autohandelaar Anton Theunis B. uit Sneek, die gisteren ook terechtstond en die hardnekkig was blijven ontkennen. Na de kraak heeft inspecteur R. H. Hessing van de Apeldoornse recher che B. gevolgd, tot zelfs op Majorca toe, waar hij met zijn gezin luxueus vakantie hield. Ook is bekend dat de ze in korte tijd enkele dure auto's en huizen heeft gekocht. Voorafgaande aan de kraak op het slecht beveiligde hoofdpostkantoor in Apeldoorn pleegde Marten Tabe A. enkele inbraakjes in Garijp, Franeker en Bolsward, waarvan de opbrengst in dit verband nauwelijks het noe men waard is, resp. 4500 gulden, 1100 gulden en 7200 gulden. Ze geven de indruk vingeroefeningen te zijn ge weest. Maar 14 dagen voordat in Apeldoorn het grote orgel geheel werd losgetrokken, lijkt er in Neu- miinster in Duitsland een soort gene rale repetitie te hebben plaatsgevon den. Meestal "verloopt dit soort uitvoe ringen slecht, en dat was ditmaal ook het geval, want A. werd, toen hij poogde in het warenhuis Kosmos zijn slag te slaan, gepakt evenals een me dewerker van hem. De manier van binnenkomen in Neumünster ver toonde enige overeenkomst met die in Apeldoorn, namelijk via het dak. De verrassing gisteren was dat A. Neumünster zowel als Apeldoorn plotsklaps ontkende. „Een vervelende complicatie", merkte de president ontmoedigd op. Had A. bekend om de interessante jongen uit te hangen? De voorlichtingsrapporten zouden enige aanleiding tot die gedachte kunnen geven. Hij was thuis verwaarloosd, licht neurotisch gestoord en kwam zo tot kleine delicten. Hij was onvol groeid en had een avontuurlijke in slag. Hij zou inzake Apeldoorn van trots geglommen hebben en het be schouwd hebben als de afsluiting van zijn carrière. Inspecteur Hessing verklaarde dat A. bij een reconstructie op het post kantoor details vertelde, die de politie zelf niet wist, maar die juist bleken te zijn. Hij zette zijn voetstappen op dezelfde plaatsen waar sporen zijn gevonden. Volgens andere getuigenis sen was het plan tot de kraak gebo ren toen A. eens tijdens de automarkt op het postkantoor kwam en zag hoe gemakkelijk het moest zijn bij de kluis te komen. Iemand anders zou het geld meegenomen hebben, waar van A. na enkele dagen zelf circa ƒ75.000 had ontvangen. „Hij is de enige met wie ik samenwerkte". A. („Ik snap er niets van") had er geen verklaring voor waarom hij des tijds tegenover de politie had takend. Hij ontkende nu, maar met dezelfde souplesse bekende hij anderhalf uur later wéér. De president wees erop moeilijk te kunnen aannemen dat A. het zware karwei van het openbranden van de kluis alleen heeft gedaan. Verdachte: „Ik deed het alleen. Wel stond er iemand in het postkantoor op de uit kijk. Hij hield het politiebureau in de gaten. Soms wuifde hij me met een postzak wat frisse lucht toe". Officier van justitie jonkheer mr. T. W. van den Bosch: „Wilt u nog geen naam noemen en nog niet zeggen waar de buit is" Verdachte: „Neen". Raads man Zieleman: „Deed u het in op dracht van anderen" Verdachte: „het was mijn eigen initiatief". De zaak zal op een latere datum worden voortgezet UTRECHT Het partijbestuur van de AR heeft gisteren in een verklaring de geestverwanten opge roepen de positie van de bestaande christelijke pers te versterken en achter de pogingen te staan om door bundeling uit de moeilijkheden te ko men. De partijraad vergaderde in Ut recht. Het bestuur van de AR zegt in de verklaring dat het handhaven van de verscheidenheid in het dagbladwezen een groot goed is. Met name het voortbestaan va nde christelijke pers vindt het bestuur „van wezenlijk be lang". In Spaanse gevangenissen zijn on geveer 100 Basken een hongerstaking begonnen om de publieke aandacht te vragen voor de slechte behandeling die zij krijgen. In Bilbao heeft de vader van een gevangene verklaard dat zijn zoon geen bezoek mag ont vangen, geen kranten mag lezen en soms 16 uur per dag in een pikdonke re en niet-verwarmde cel opgesloten zit. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Het NOS-be- stuur heeft gisteren ten aanzien van het rapport van de pro grammaleiding over de radio- en tv-verslaggeving tijdens het ko ninklijk bezoek aan Indonesië vastgesteld dat „tegen de ach tergrond van de technische en organisatorische problemen, wel ke moesten worden opgelost, zeer bevredigende resultaten zijn bereikt." Het ligt niet in de bedoeling, dat over alle onvangrijke „operaties" van de NOS in het vervolg rapporten worden uitgebracht. Het bestuur is van mening, dat ook voor het grote werk de programmacommissarissen de verantwoording moeten kunnen dragen. Kritiek van buiten af heeft echter ditmaal geleid tot de wens tot algehele informatie. AMSTERDAM Kleuterleid sters en onderwijzers moeten in de toekomst aan een en dezelfde academie hun opleiding krijgen. De bestaande verschillen tussen beide opleidingen zijn uit de tijd. Vrijdagmiddag traden op het stad huis in Amsterdam drie zusters en een broer tegelijkertijd in het huwe lijk: het waren (van links naar rechts) Willy Veltman, Maarten Bats; Janke Veltman, Roel Huizing; Diny Veltman, Kees Berger; Marja Bier steker en Fok Veltman die elkaar het ja-woord gaven om vervolgens „waardig over de drempel het hu welijk in te stappen". Van onze radio en ty-redactic HILVERSUM Vblfiens ren be stuursmededeling ^eir dê'iEÖ' ib'ii het ogenblik rond de 135.000 léden. In de laatste weken is cle groei minder snel gegaan, maar dat acht het be stuur geen bezwaar: zou dat wel het geval zijn, dan zou de EO binnen kort B-omroep kunnen worden en die taak is voor de jonge organisatie nog te zwaar. Het is niet juist dat alleen ouderen lid van de EO zouden zijn, ook de jongeren zijn goed ver tegenwoordigd. Een aantal van 40.000 leden komt uit de noordelijke pro vincies, de rest uit heel het land (4000 uit Zeeland). an een onzer verslaggevers 'HIPHOL Ruim ander uur te laat, verwelkomd vrouw en drie kinderen Alexander viel bij een run jn vader van puur enthou- ne op de grond is prins gisteravond uit Tanzania r op Schiphol neergestreken, vas daar zondag heengegaan •en deel van de viering tien onafhankelijkheid mee te en. in festiviteiten in de westerse enis van het woord, zei hij. toneel, omdat president Nyerere jrote Oostafrikaanse land (27 Nederland) heeft afgereisd om, likmakend van deze herdenking, ivolk te inspireren tot volhouden ft proces van economisch zelf- |ig worden (self-reliance), waar- Mi in de eerste plaats aan eigen [kracht en dan pas aan buiten- se hulpverlening denkt. M Claus, die goede vorderingen Sinds zijn laatste bezoek aan het [tien jaar geleden de prins er ook in zijn jeugd gewoond en diplomatiek vertegenwoordi- vindt, dat er „een Afrikaans gezicht" bezig is te Al moet er onmiddellijk aan toegevoegd, dat tien jaar voor een volk maar korte periode is om zeer veel te Len' bleef praktisch gehele verblijf tot Dar-es-Sa- beperkt. Maar wel was hij in de een z.g. ujamaa-dorp in (nabije) achterland te bezoeken, boeren gemeenschappelijke ker- iproberen te vormen om tot zo f mogelijke efficiëntie en produk- P komen. Er bestaan zeer veel peze communale gemeenschappen pt land een van de middelen Om het zelfvertrouwen in eigen piteiten en mogelijkheden hoger p'en dan hulo van buiten. Een lek, die de nrins altijd zeer heeft PSDroken. De bedoeling is het he- langs deze weg tot ontwikke- brengen. 0 en ander vertelde de prins, on- de amper tien minuten, die hij |oe RVD kreeg toegemeten, in Gevraagd naar zijn vol- buitenlandse reis, reageerde hij «Geen flauw idee". DEN HAAG De pil en andere voorbehoedsmiddelen op recept van de dokter komen in het zieken fondspakket. Het kabinet heeft giste ren dit besluit genomen. Zoals bekend heeft de overgrote meerderheid van de vaste commissies voor Volksgezondheid en Sociale za ken uit de Tweede Kamer zich deze week uitgesproken voor de gratis verstrekking van deze middelen aan de ziekenfondsleden. Het kabinet houdt voorlopig rekening met de stij ging van kosten van 14 miljoen. De ziekenfondsraad zal nader advies ge ven over de technische uitwerking van het kabinetsbesluit. Het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst is slechts strafbaar wan neer er kennelijk gevaar voor de ge zondheid en het leven van een ander ontstaat. Dit gevaar is altijd aanwe zig wanneer de onbevoegde doet aan verloskunde en heelkunde. Dit staat i .nhet rapport van de commissie-e ters, dat' betrekking heeft op het on bevoegd uitoefenen van de genees kunst. Het kabinet heeft gisteren be sloten di trapport voor publikatie vrij te geven. Van onze soc.-economische redactie DEN HAAG De SER-organisa- tiecommissie wil een studie verrich te nover een wijziging in de samen stelling van de Sociaal-Economische Raad en het resultaat daarvan voor de volgende zittingsperiode aan de raad, die april a.s. begint, voorleg gen. De commissie beveelt verder aan de Centrale van Hoger Personeel te betrekken bij de beraadslagingen over de werknemersvertegenwoordi ging. De organisatiecommissie acht het in afwachting van het resultaat van die studie niet opportuun nu structurele wijzigingen in de samenstelling aan te brengen. De Nederlandse Centrale van Hoger Personeel heeft de So ciaal-Economische Raad reeds ver schillende keren laten weten, dat zij een vertegenwoordiging in de raad gewenst acht. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het ziet er naar uit, dat de begroting van onderwijs en Wetenschappen, die volgende week aan de orde komt, niet ongewijzigd door de Tweede Kamer zal worden aan vaard. Het voorstel van PvdA, D'66 en PPR om vier miljoen gulden extra uit te trekken voor de werkende jeugd heeft instemming gevonden bij de onderwijsdeskundigen van de rege ringspartijen. Ook staan deze partijen welwillend tegenover de suggestie van de oppo sitie om vier miljoen te besteden voor de taakverlichting van de hoofden van de zevenklassige scholen. Acceptabel Deze voorstellen zijn voor de rege ringspartijen vooral acceptabel omdat het geld wordt gezocht in de begro ting van onderwijs zelf. Zoals bekend zijn de amendementen van de opposi tie in de regel gebaseerd op de alter natieve begroting, die zij bij de be handeling van de miljoenennota heb ben ingediend. Door middel van deze begroting wordt geld van de ene departements begroting naar de ander overgehe veld. Zo zullen PvdA, D'66 en PPR volgende week voorstellen 82,5 mil joen extra op te voeren op de begro ting van onderwijs en wetenschap pen. De betreffende amendementen zijn reeds ingediend. Overleg De amendementen voor de werken de jeugd en de hoofden van scholen heeft men nog even achtergehouden om overleg met de regeringspartijen, die wel verschuivingen binnen de be groting aanvaardbaar vinden, moge lijk te maken. De bedoeling is, dat de betreffende voorstellen de volgende week ook door leden van de rege ringspartijen worden ondertekend. De onderwijsdeskundigen van deze partijen moeten hiervoor nog de toe stemming krijgen van hun fracties. Een moeilijkheid is ook nog, dat de acht miljoen gulden ten koste zullen gaan van andere onderwijsactivitei ten. De Kamerleden willen voorkomen, zoals bij de behandeling van de begroting van CRM wel is gebeurd, dat bepaalde instanties en verenigin gen plotseling worden verrast en ge dupeerd door bepaalde amendemen ten, die in de Tweede Kamer worden ingediend. Het overleg met de be trokkenen was 'gisteren nog niet afge rond. Andere voorstellen van de opposi tie, waarvoor het geld ook binnen de begroting wordt gezocht, betreffen meer subsidie voor de stichting voor het onderzoek van het onderwijs en bijdragen voor de aanschaf van kunststukken voor oude middelbare scholen. Voor de nieuwbouw levert deze aanschaf geen problemen op. Extra onderwijzers In hun amendementen, die PvdA, D'66 en PPR reeds indienden, willen de oppositiepartijen met ingang van 1 augustus 1400 extra onderwijzers aanstellen bij het basisonderwijs. De ze onderwijzers kunnen beschikbaar komen door vervroegd ontslag uit mi litaire .dienst. Dan wordt voorgesteld per 1 augustus de leerlingenschaal bij het basisonderwijs met 1 punt te ver- la gen en té brengen op 35. Totale kosten 45 miljoen gulden. Negen miljoen gulden wordt ge vraagd om de vergroting van de groepen bij het lager onderwijs onge daan te maken. Voor de subsidiëring van de regionale en plaatselijke schoolbegeleidingsdiensten vraagt de oppositie vijftien miljoen gulden meer. In het bijzonder wordt gedacht aan die gebieden, waar veel kinderen voorkomen uit sociaalcultureel bena deelde gezinnen. Tien miljoen Voor uitbreiding van het hoger be roepsonderwijs is volgens de oppositie tien miljoen gulden meer nodig. Een zelfde bedrag wordt gevraagd voor het handhaven van het bouwpro gramma van de rijksuniversiteit te Groningen. Het hoger beroepsonder wijs heeft meer geld nodig in ver band met de beperkte toelating van studenten tot de universiteiten en de hoge scholen. Voor de uitbreiding van het perso neel van de Academische Raad wordt een half miljoen gulden gevraagd. Reden: herstructurering van het we tenschappelijk en hoger beroepson derwijs. die door deze raad moet worden bevorderd. Voor uitbreiding van experimenten bij het participatieonderwijs is vol gens PvdA. D'66 en PPR drie miljoen gulden meer nodig. Nieuwe spelling Tijdens het onderwijsdebat zal drs. W. A. F. Wilbers. van D'66 nog voor een verrassing zorgen: hij heeft een gedeelte van zijn betoog in de zoge naamde „vereenvaudigde spelling" geschreven. Hij zal Kamervoorzitter Van Thiel verzoeken om dit gedeelte, dat juist handelt over de nieuwe schrijfwijze, in de nieuwste spelling in de handelingen op te nemen. De stenografische dienst van de Kamer heeft geen bezwaar gemaakt, als het maar bij anderhalf velletje bleef, want het hele verhaal was te veel gevraagd. Zo eenvoudig is de nieuwste spelling op het eerste ge zicht nu ook weer niet. De bedoeling van drs. Wilbers is om op deze wijze al de Kamer een standpunt te laten innemen tegenover de nieuwste spel ling die een eind moet maken aan de spellingsonrust. Dit is de conclusie van een discus sienota die is opgesteld door enkele deskundigen uit de hoek van christe lijke opleidingen. De nota is gepubli ceerd door het weekblad van de pro testants-christelijke bond van onder wijzend personeel. Volgens de nota zijn de verschillen tussen pedagogische academie en op leiding van kleuterleidsters niet we zenlijk. De eisen van vooropleiding variëren (havo, resp. mavo), de duur van de opleiding is voor onderwijzers een jaar langer, de docenten van de pedagogische academie hebben een hogere onderwijsbevoegdheid en di verse praktische voorschriften ver schillen. Dat alles is historisch ver klaarbaar, maar nu niet meer te ver dedigen. Van meer belang zijn de onder wijskundige overeenkomsten tussen beide opleidingen. Beide richten zich op een continue opleiding van alle 4- tot 12-jarige kinderen. Ook in het voorontwerp van een nieuwe wet op het (kleuter- en) basisonderwijs wordt deze fase als een geheel gezien. De commissie die de nota heeft op gesteld, stelt daarom voor dat ook de opleidingen van leerkrachten onder één dak gebracht worden. Een eerste stap in die richting is de vorming van scholengemeenschappen. Verder denkt de commissie aan uitwisseling van bestuursleden, samenwerking tussen directies en gezamenlijke acti viteiten. Het einddoel van deze ont wikkeling moet dan zijn: één acade mie, één gebouw, en één docenten corps. Binnen die ene academie moe ten dan verschillende specialisaties mogelijk zijn, met name voor het on derwijs aan 4- tot 8-jarigen en voor het onderwijs aan 8- tot 12-jarigen. Commentaar In het PCBO-blad wordt deze dis cussie-nota van vele kanten becom- mentariëerd. De heer M. P. F. Haak (docent van de pedagogische acade mie in Middelburg) oefent en passant kritiek uit op een andere discussieno ta, het rapport van het Lochems on derwijsoverleg over de onderwijzers opleiding. De heer Haak verbaast zich er over dat de vernieuwing van de onderwijzersopleiding hier nog geheel los van de opleidingsscholen van kleuterleidsters- -wordt bezien. Wel wordt gesproken over een specialisa tie voor het onderwijs aan 4- tot 8-jarigen, maar de eenwording van beide opleidingen komt niet ter spra ke. Om het probleem van de ongelijk soortige vooropleiding (mavo voor kleuterleidsters, havo voor onderwij zers) op te lossen stelt de heer Haak voor een schakelklas te maken voor degenen die met een mavo naar de academie komen. In het artikel van mejuffrouw A. W. Vreugdenhil, di rectrice van de opleidingsschool De Voorpost in Rotterdam, wordt voor gesteld ook de opleiding van leid- (st)ers van peuterspeelzalen op te ne- men in de toekomstige opleiding. Het lijvige rapport, uitgebracht door stafleden van de'NOS, zal niet worden gepubliceerd omdat erin ook notulen van het overleg en verslagen van diverse discussies zijn vastgelegd. Wel vernamen wij eruit, dat er niet zo druk is gekeken en geluisterd naar de reportages, maar dat de waarde- ringcijfers (gemiddeld 73) redelijk hoog waren. Er is volstaan met een totale radio- en tv-ploeg van 27 man, hoewel er uitzonderlijk grote technische proble men moesten worden opgelost, o.a. het aanleggen van verbindingslijnen in Indonesië en het overvliegen van 5 ton aan materiaal. Alles is volgens plan verlopen. Aangezien de sateliet- kosten iets meevielen, heeft de tv- operatie ongeveer 560.000 gulden ge kost, dat is 20.000 minder dan was geraamd. Verwacht wordt, dat de begroting voor de radiokosten, 130.000 gulden omvattende, iets zal worden over schreden. De kosten voor de lijnver bindingen zijn nog niet alle opgege ven. Uit de gelegde kontakten met Indonesië is voortgevloeid, dat de mi nister nu geld beschikbaar zal stellen om deze beter te onderhouden. Omroepbijdrage Het gesprek tussen het ministerie van erm en de omroepen over de fi nanciering in de komende vier jaren wordt nog voortgezet. De minister zou gaarne zien dat er voor deze gehele periode een verhoogde omroepbijdra ge- wordt vastgesteld, aangezien de computer die verhoging niet meer dan eenmaal per vier jaren kan ver werken. De omroep ziet dat probleem niet, en dringt aan op jaarlijkse ver hogingen, aangezien men bij de prog nose voor de kostenverhogingen, de bouw, het al dan niet financieren van de Wereldomroep uit de omroepbij drage, de onzekerheid inzake de eventuele uitbreiding van de reclame, de loonstijgingen, de eventuële uit breiding van zendtijd enz. niet voor een tijdsbestek van vier jaren kan vooruitzien. Om het flinke gat in de begroting 1972 te dichten zou reeds een verho ging van 15 gulden nodig zijn. Wil de minister echter dat voor het komende jaar de ontbrekende 45 miljoen gul den uit de reserves wordt aangevuld, dan zouden die zo slinken, dat stag natie in de nieuwbouw zowel als in technische voorzieningen en de pro grammavoering zou optreden. Met een verhoging van 75 tot 90 gulden zal de omroep niet tot 1976 kunnen rondkomen, dan loopt zeker alles spaak. De NOS zal daarom de minis ter een rapport voorleggen, waarin met allerlei mogelijkheden wordt ge- j-ekend. .Na 'bestudering daarvan zal het gesprek tussen minister en om roep pas.,kunnen worden voortgezet en dat, wordt op zijn vroegst januari. auto-inzittenden brand glas inbraak ongevallen rechtsbijstand reis storm wettelijke aansprakelijkheid voor particulieren ziekte ziektekosten .'...om zéker te zijn! vraag uw assurantieman Rijnmond-verzekeringen of wend u rechtstreeks tot j. verzelceringsmaatschappi \VEravondl|kwal 68 r'dam-3 tel.OIO-3B8844y Vrouw van Baruard krijgt baby KAAPSTAD (RTR) Barbara Barnard, de echtgenote van de Zuid- afrikaanse hartchirurg, is vrijdag be vallen van een zoon. Het is het eerste kind van het echtpaar, dat vorig jaar februari in het huwelijk trad. De 20-jarige mevrouw Barnard is de tweede vrouw van de harttrans plantatie-expert. Uit zijn vorig huwe lijk heeft hij twee kinderen. Profes sor Barnard is 49 jaar. Van een verslaggever AMSTERDAM Het gevaar bestaat dat de kat als huisdier een gevaarlijke besmettingsbron is voor zwangere vrouwen en zuigelingen. Er zijn namelijk aanwijzingen dat de kat 'een be langrijke rol speelt bij de ver spreiding van toxoplasma. Toxo plasma is een parasiet die een ziekte veroorzaakt bij jonggebo renen en kleine kinderen, waar bij als meest voorkomende afwij kingen een waterhoofd en be paalde oogafwijkingen het resul taat'zijn. Dit schrijft prof. dr. J. van der Veen uit Nijmegen in een artikel in he^ Nederlands tijdschrift voor.de ge neeskunde. De ongeboren vrucht en de pasgeborenen lopen de grootste ri sico's bij besmetting met toxoplasme. Geen huisdier Naar de mening van prof. Van der Veen moet aan zwangere vrouwen en gezinnen met jonge kinderen worden ontraden een kat als huisdier te hou den. De kat zoü ook moeten worden geweerd uit levensmiddelen- en hore cabedrijven en op boerenbedrijven. Het is ookn iet juist te denken dat in een verstedelijkte omgeving de kat weinig kans loopt besmet te worden. Serologisch onderzoek bij katten in ons land in de jaren '55-'60 heeft uit gewezen dat ongeveer de helft van de onderzochte dieren met toxoplasma was geïnfecteerd. Andere relatie Men kan zich dan ook afvragen of de relatie tussen mens en kat, zoals die veranderd is in onze cultuur, niet drastisch gewijzigd moet worden, al dus prof. Van der Veen. De vooruit zichten om toxoplasmosis bij katten door middel van vaccinatie uit te roeien zijn volgens hem weinig be moedigend. De liefhebber van katten kan ech ter wel een paar voorzorgsmaatrege len nemen. Zo is rauw vlees (of on voldoende vertiit vlees) een potentiële besmettingsbron. Kattenvoedsel uit 'blik kan als een veilig produkt wor den beschouwd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7