LUCHTVERVUILING WORDT TE VEEL GEACCENTUEERD Recreatievijver wordt visserseldorado Dagverblijven stimuleren ontwikkeling van meervoudig gehandicapten inderwetbevoegdliedeii iuropoortgebied geeft otterdam aan Rijnmond Zilveren burgemeester Jan Heusdens (61): 'J IOTTERDAM B. en W. van terdam hebben vrijdag het ste overleg met het dagelijks F uur van Rijnmond gevoerd 3e de organisatie van het mi- re' >eheer voorzover dit tot de >eschegdheden van het college B. en W. behoort. [ka en W. zijn bereid mede te sai*en aan de totstandkoming bo orte termijn van een centra- voor het Rijn- dgebied onder voorzitter- er tp van Rijnmond. en W zijn voorts bereid in de van de door de gemeenteraad ii/aarde motie-Lamberts zijn zelf- nt#ursbevoegdheden krachtens de erwet voor de gebieden ten wes- an de Eemhaven (Pernis. Botlek, poort. Maasvlakte) over te dra- aan het dagelijks bestuur van mond, opdat de grootst mogelijke [ratie bij het bestrijden van de uverontreiniging langs de Nieu- Waterweg tot stand za! kunnen en. 1 en W. zijn voorts bereid op d van artikel 47 van de Rijn- dwet, met inachtneming van het- op het terrein van het Ambte- nrecht is voorgeschreven en met ediging van persoonlijke rechten de ambtenaren, aan het hestuur het Openbaar Lichaam Rijnmond lische en administratieve bij- d te verlenen voor de uitoefening de eerdergenoemde Hinderwetbe- iheden. en W. hebben het dage'viks be- van Rijnmond aanbevolen een Sroep van wederzijds d.-ie leden de dagelijkse besturen van Ror- ni en svan Rijnmond te vormen nde de regeling van bevoegdhe den en bestuur nader af te bakenen en een oplossing te vinden voor de moeilijkheden, welke de organisatie van de regionale diensj in ie begin fase medebrengt. Punt* van cverleg zal daarbij kunnen uitmaken de vragg of en, zó ja, wanneer het ter beschikking staande ambtelijke appa raat van Rotterdam in dierst van Rijnmond kan overgaan. Het spreekt vanzelf, dat ook hier in de velschil lende stadia overleg met de ambtena ren en hun organisaties zal plaats vinden. Statenlid Borgman tegen verloop Midden-Hollandweg DEN HAAG In schriftelijke vragen aan GS en een brief aan de minister van verkeer en waterstaat, dr. W. Drees Jr., heeft voorzitter drs. J. Borgman van de socialistische fractie in provinciale staten van Zuid-Holland aandacht gevraagd voor de vele bezwaren en protesten uit het Hollands-Utrechtse middengebied te gen het tracé van de nieuwe rijksweg 3. De heer Borgman meent dat de aanleg van een dergelijke weg een geduchte invloed zal hebben op het milieu en dat de weg versnelde urba- nisering en aantasting van het land schap tot gevolg zal hebben. De heer Borgman vraagt of even tuele alternatieve tracés voldoende zijn bestudeerd en hij vestigt de aan dacht op een mogelijkheid parallel lopende mét rijksweg 12 van Nieu- werkerk tot voorbij Woerden en daarna parallel met rijksweg 2 van Utrecht naar Amsterdam. N.V. J.VAN BEKKUM NIEUW ADRES: GOUDSESINGEL 223-225 Tel. 132933 (nabij Jonker Fransstraat) Natuurlijk kunt u ook terecht in ons filiaal Zuidplein 117 (fel. 270013) De fabriek voor orfhopae'die blijft Goudserijweg 83-85. fel. 113470 VLAARDINGEN „Ik vind, dat Hare Majesteit hier prachtig hangt! Vindt u het geen mooi portret? De kleuren komen ook bijzonder goed over. Ongelooflijk wat deze vrouw op haar leeftijd nog steeds pres teert. Neem nou die buitenland se reizen eens. Ik heb me er over verbaasd hoe gemakkelijk zij zich in Indonesië op tal van onderwerpen overschakelde. Wat blijft ze enorm vitaal Voorzichtig loopt mr. Jan Heusdens (61), die in januari zijn zilveren ambtsjubileum als burgemeester van Vlaardingen viert, enige passen naar links achteruit dan weer naar rechts om nauwlettend het portret van enige afstand te bekijken. „Neemt U toch plaats. Zullen we ons eerst even voorverwarmen?". Uit stekend getimed treedt een witge- schorte Vlaardingse schone met rin kelende kopjes koffie de kamer bin nen. Even later kan het vraaggesprek met de zilveren burgemeester begin nen. Is er volgens U een groot verschil tussen het besturen van een ge meente nu of vijfentwintig jaar ge leden, toen U als burgemeester aan het begin van uw loopbaan stond? „Daar is een ongekend verschil tus sen. Toen ik in 1947 hier voor het eerst kwam kennis maken, waren er juist twintig woningen aanbesteed. Iedereen was daar echt een beetje ondersteboven van. Men vond dat een grote stap. Geen wonder, dat men even de ogen moest uitwrijven, toen we als raad in een prognose voor de daaropvolgende tien jaar de bouw van zevenduizend woningen aankon digden. Geen wonder ook, dat ons wel eens een te grote voortvarend heid werd verweten in die tijd. Het is ook nogal een verschil van twintig naar zevenduizend woningen. Die prognose is overigens ook reali teit geworden en kon tot op het laat ste pand worden uitgevoerd. Die na oorlogse jaren waren wel boeiend, 'omdat alles wat je hand vond om te doen je ook aanpakte. Er heeft in die afgelopen jaren ook een grote mate riële en mentaliteitsverandering plaats gehad. Vlaardingen groeide in die vijfentwintig jaar van 43.000 tot 82.000 inwoners" Voordat U burgemeester van Vlaardingen werd, had U een be langrijke funktie bij het Roode Kruis. Welke vvai deze funktie en was de overgang groot? „Ik was secretaris-generaal van het Nederlandse Rode Kruis. Het was een bijzonder grote overgang. Alhoewel het ook bij het Roode Kruis, waarvan de Koningin presidente was, bijzon der druk kon zijn. Ik heb me vaak 'n rotje gewerkt!". Zijn Vlaardingers anders dan bij voorbeeld Rotterdammers, Maas- sluizers of Hagenaars om maar en kele steden te noemen en welke be paalde eigenschappen dicht U Vlaardingers toe? „De Vlaardingers vormen een or dentelijke bevolkingsgroep". Merdere malen heeft U zich bij de behandeling van typisch politie ke onderwerpen neutraal opgesteld. U heeft, naar we menen, wel eens gezegd, dat U als burgemeester bo ven de partijen wilde staan om de samenleving beter te kunnen die nen. Is het te veel gevraagd om na vijfentwintig jaar te onthullen tot welke politieke party u zich het meest voelt aangetrokken? „Deze vraag kan ik bevestigend beantwoorden! Het is inderdaad te veel gevraagd. Ik vraag me overigens wel eens af of niet te veel het accent op de politieke kleur van de burge meester wordt gelegd. Als ik gesteld heb, dat ik boven de politieke par tijen sta, heb ik dat niet uit een soort arrogantie gezegd. Ik ben ervan over tuigd, dat burêemeesters, die wel voor een partij gekozen hebben, de samenleving even goed kunnen die nen. Dit om misverstanden uit de weg te ruimen". Ook op religieus terrein zijn ve len, zelfs de meest ingewijden, er Leen Post niet achter gekomen hoe U tegen over de godsdienst staat. Bekend is. dat U zeer meelevend bent en bij alle intredes van predikanten, wij dingen van priesters, ingebruikne mingen van bedehuizen aanwezig was. Bent u gelovig? „Deze vraag is voor mij moeilijk te beantwoorden. Ik vind, dat dit echt te intieme zaken zijn. Ik ben dooplid van de Hervormde Gemeente". Bent U muzikaal? Welk genre muziek en opwelke componisten bent U bijzonder gesteld? „Ik heb vroeger lange tijd bijzon der graag viool gespeeld. Vooral de Zigeunermuziek stal mijn hart. Maar mijn viool hangt alweer geruime tijd in de wilgen. Ik hou het meest van klassieke muziek. Bartok, Beethoven zijn m'n favoriete componisten. Ook Benjamin Britten boeit me. Van Bach moet ik niet veel hebben, 'k Ben wel eens naar de Mattheus in Naarden geweest, wat me wel veel deed. Maar dan houdt de belangstelling voor Bach op. Elektronische muziek vind „Ik wilde graag advocaat worden. Dat ben ik enige tijd geweest. Ik wil de burgemeester worden, dat ben ik nu! En ik zou graag nog eens in de Buitenlandse Dienst terecht komen". Wat was voor U een dieptepunt en een hoogtepunt uit de afgelopen vijfentwintig jaar? „Een dieptepunt in mijn ambtspe riode is ongetwijfeld de brand in de haven in '53 geweest. Dat was een afschuwelijke zwarte dag". v 'n Hoogtepunt? „Dat was elke keer als de gemeente Vlaardingen iets bereikt had". Op de Grote Markt vlak voor het Stadhuis schèlt een voddenman lang en luid en 't is alsof zijn bel een gevecht levert met de bronzen stem van de Grote Kerktoren, die zojuist elf uur slaat. Er wordt op de deur geklopt „Er is bezoek voor U". „Ik weet ervan, ik kom eraan" zegt de zilveren burgemeester. „Ik dacht wèl, dat U zo alles van mij afweet", zegt hij vriendelijk bij het afscheid. De verbouwing van het kinderdag verbluf >n Wateringen, dat o.a. een zwembad zal krijgen voor therapie-doeleinden. Onder: Het kinderdagverblijf in Monster dat het volgend jaar geopend zal worden. ik ronduit lelijk!" Waar heeft U een enorme hekel aan en kunt U zich erg over opwin den? „Aan oneerlijkheid. Ik heb een vre selijke hekel aan oneerlijkheid en iemand voor de gek houden. Ook mensen, die ergens de kantjes van aflopen of het wel geloven doen mij onsympathiek aan. Ik kan mij daar echt over opwinden". Heeft U het gevoel, dat U goed weet wat er in Uw gemeente leeft of heeft U vaak de idee. dat U een geïsoleerde funktie uitoefent en in een stad met straks 90.000 inwoners te weinig voeling heeft met „de man in de straat"? „Ik geloof bepaald niet, dat ik een geïsoleerde funktie uitoefen. De men sen kunnen mij altijd op het spreek uur vinden. Ik heb het gevoel, dat ik de stad en haar inwoners ken. Overigens is de plaats van de burgemeester in de ge meente wel eens moeilijk te bepalen. Een te grote mate van jovialiteit zou beperkingen op zijn ambt kunnen leggen, omdat men nu eenmaal inge zetenen ook wel eens op andere ma nieren moet benaderen". Vindt U het als burgemeester .vervelend, dat de naam Vlaardin gen geassocieerd wordt in het land met het begrip luchtverontreini ging? „Ja, ronduit heel erg vervelend! Ik heb het gevoel, dat het echter té zeer geaccentueerd wordt". Hoe ondergaat U de problematiek rond de luchtverontreiniging? Kunt U de onmacht om het graag anders te doen verwerken? „Het gevoel van onmacht is als be stuurder van deze stad vaak moeilijk te verwerken. Overigens heb ik wel het gevoel, dat het te veel in het psy chologische vlak getrokken wordt". Wat betreft de suggestie van Rijnmond om te komen tot een ge westvorming. waarbij dus plaatse lijke besturen een soort wijkraden gaan vormen: wat is Uw visie daarop? „Ik ben daar een fel tegenstander van. Je geeft iets prijs wat onvol doende bestudeerd is en met vage termen aangeduid wordt. De burgerij komt ook veel te ver van het be stuurlijke apparaat te staan. Het ge meentebestuur moet juist dicht bij de bevolking staan. Nee, ik ben een fel tegenstander". Hoe komt het, dat op Vlaardingse pleisterplaatsen Uw naam. in te genstelling tot namen van collega's, zo weinig in negatieve zin wordt genoemd? „Ik ben blij dit te horen. Maar het antwoord moet ik schuldig blijven. Misschien komt het, dat ik er altijd naar gestreefd heb om als een van mijn taken het vormen van een bin dend element te zien. Een bindend in plaats van een storend element. Om dit bindende element waar te maken, moet men vaak de minste kunnen zijn. De wethouders kunnen zich op dit punt meer veroorloven. Tot welke beroepen voelt U zich aangetrokken, wanneer U geen burgemeester was geworden? NAALDWIJK Aan de Vlietweg in Naaldivijk staat een onopvallende bungalow. Sinds juni 1967 is daarin gevestigd het kinderdagverblijf Zonne hof* voor meervoudig geestelijk gehandicapte kinderen, dat zijn kinderen die zoweel geestelijk als lichamelijk af wijkingen heb ben en die zwaarder gestoord zijn dan de alleen geestelijk ge handicapten. Een man die da gelijks met'de sociale revalida tie van gehandicapten te maken krijgt is de heer W. van Geest uit Monster, tuinder van be roep en CHU-raadslid in de ge meenteraad van Monster. Hij is voorzitter van de Stich ting dagverblijven geestelijk ge handicapten West Zuid-Holland. Dat is een stichting die zich ten doel stelt dagverblijven op te richten en te exploiteren voor geestelijk gehandicapten. In de stichting participeren twaalf in stellingen van sociaal-pedagogi sche dienst en achttien afdelin gen van de ouderverenigingen Philadelphia, voor het Zorgen kind en Helpt Elkander. De af deling West Zuid-Holland heeft als werkgebied de Hoeksche Waard, Voorne Putten, het Wa terweggebied, Westland, Midden Zuid-Holland behalve de grote steden tot en met Alphen aan den Rijn. Verspreid in dit gebied staan mo menteel negen dagverblijven, in ge bruik, in aanbouw of in voorberei ding. Dat is in Alphen aan den Rijn waar een project in aanbouw is dat vier miljoen gulden kost. In Spijke- nisse zijn in oktober twee prachtige dagverblijven geopend door staatsse cretaris mevrouw S. van Veenendaal- van Meggelen van CRM. Hierin worden zowel gehandicapte kinderen opgevangen als gehandicap te volwassenen. In Monster wordt in het begin van het volgend jaar een dagverblijf geopend aan de Madeweg dat plaats geeft aan tachtig oudere geestelijk gehandicapten. In Vlaar dingen komt een nieuw dagverblijf GRAVENZANDE Tussen ravenzande en Monster, langs Verlengde Koningin Juliana- n tussen Lange Stukken en hsterseweg, ligt medio vol- 'd jaar een grote recreatieve Ver waar onder anderen vis- s hun hart zullen kunnen op en. In de vtfver komen ei- [djes en er wordt een zeer ge teerde beplanting aangebracht J Vo°ral verschillende soorten terplanten. De vijveraanleg is noodzakelijk geworden als vervangend water voor het hoogheemraadschap Delfland. Door de wegenaanleg naar de "veiling Westland zuid is nogal wat water verloren gegaan. De oppervlakte van het water wordt ongeveer 7.000 vier kante meter. De vijver wordt in het midden 1.60 meter diep. maar krijgt elders wisselende diepten en zelfs eilandjes om de groei van velerlei soorten waterplanten mogelijk te ma ken. De vijver belooft een dorado voor visliefhebbers te worden. Aan de zee kant van de vijver wordt een flinke grond wal opgeworpen ter bescher ming van de flora en fauna in en rond de vijver tegen de zeewind. Van dé vijver is nu nog niet veel te zien. Die zal worden gegraven 'als de graafwerkzaamheden aan de verleng de Koningin Julianalaan klaar zijn. De aanleg van deze voor veiling Westland Zuid en het doorgaande verkeer vanuit 's-Gravenzande rich ting Monster belangrijke weg vordert goed. Het deel vanaf de Iloflaan tot de ingang van de veiling, inclusief dc brug over de 's-Gravenzandse vaart, is praktisch klaar. Eind dit jaar moet de parallelweg die langs dc hele weg lo-opt klaar zijn. zodat hel veilingver- keer vanuit de richting Monster vla v deze weg de veiling kan bereiken Op 1 april moeten de werkzaamhe den zijn afgerond. Voor de gehele weg was in totaal 5.5 ha grond nodig en dertig tuinders moesten meer of minder grond afstaan. Voor de aanleg van de vijver worden twee tuinen aangekocht. In totaal zijn er vijftien uilpaden op de parallelweg langs de verlengde Koningin Julianalaan. De watervoor ziening wordt in stand gehouden dooi de aanleg van verschillende flinke duikers onder de weg door. De weg is over een lengte van 700 meter vier baans (van 's-Gravenzande tot de Lange Stukken). Tot de Mon.ster.se- weg wordt de weg over een lengte van ongeveer 950 meter tweebaans. Flinke vorderingen zijn inmiddels gemaakt bij de aansluiting van de nieuwe weg op de Monsterseweg. De brug in de Monsterseweg over de Vlot vaart wordt vier meter breder, de weg wordt over een lengte van 600 meter verbreed en de naast de Mon sterseweg lopende tramsloot ver dwijnt over een lengte van 360 meter middels een duiker van 120 bij 100 onder de grond. De gehele weg wordt voorzien van een asfaltlaag van 17 centimeter. Eerst twee keer een laag van 7,5 cen timeter en na ongeveer 1,5 jaar een zogenaamde slijtlaag van nog eens drie centimeter. voor vijftig kinderen evenals in Delft. In Wateringen wordt gewerkt aan de verbouwüng van het bestaande dagverblijf. Het oudste gedeelte van dit „Zonnehof" aan de Valkenlaan wordt gesloopt om plaats te maken voor nieuwbouw waarin een zwem bad, een zand-waterruimte, een the rapie- en een natte ruimte en twee nieuwe groepslokalen worden onder gebracht. Hierin kunnen veertig kin deren terecht. Dan is er in Voorburg een bestaand dagverblijf voor veertig kinderen en in Maassluis komt een dagverblijf voor 50 ouderen. Het nieuwste project tenslotte is de nieuwbouw bij ..Zon nehof" in Naaldwijk dat uitgebreid zal worden tot een dagverblijf voor tweeëntwintig kinderen. Momenteel zijn er drieëntwintig kindéren In de bestaande huisvesting en daarmee is de capaciteit van de bungalow meer dan benut. De heer Van Geest en zijn medewerkers(sters) zijn dan ook blij dat binnen niet al te lange tijd begonnen kan worden met de nieuwbouw die ruim een miljoen gulden zal kosten. Het is dit laatste dagverblijf dat een unieke plaats inneemt in dc Ne derlandse sociale revalidatie. De heer Van Geest en zijn medewerkers zijn hier in juni 1967 een experiment be gonnen dat bijzonder vruchtbaar is gebleken. Hij zegt: „In dagverblijven worden- normaliter pupillen („vakterm" voor gehandicapten) opgenomen die sociaal redzaam zijn, die zich in de maat schappij kunnen handhaven. Voor dubbel of meervoudig gehandicapten was in deze dagverblijven geen plaats omdat het algemeen de mening heerste dat met deze kinderen weinig te beginnen is. Zij belandden dan ook meestal in zwakzinnigen- of andere in richtingen." Ook het ministerie van CRM, aldus de heer Van Geest, kantte zich aan vankelijk tegen de inrichting van een dagverblijf voor deze zwaar gestoorde dubbel gehandicapte kinderen en men stelde dat alleen dagverblijven konden worden ingericht voor geeste lijk gehandicapten. Na veel heen-en- weer gepraat heeft het ministerie echter de stichting de kans gegeven het dagverblijf in Naaldwijk op te zetten voor dubbel gehandicapte kin-\ deren van drie tot twaalf a vijftien jaar. Men kreeg twee jaar de tijd voor dit experiment dat aanvankelijk werd begeleid door functionarissen van CRM. In deze nota staat dat de aanleiding om te komen tot het inrichten van dit dagverblijf het ervaringsfeit was dat de zwaarder gestoorde kinderen in een groep mtt „betere" kinderen on voldoende aandacht krijgen. Aan de ene kant komt dat omdat deze kinderen meer werk en zorg van de leidsters vereisen dan de kinderen die „alleen" geestelijk gehandicapt zijn en aan de andere kant kunnen deze kinderen, juist omdat ze zwaar der gestoord zijn minder appelleren op de leidsters dan hun geestelijk ge handicapte kameraadjes., in de afge lopen vier jaar zijn in totaal vijfen veertig kinderen in het dagverblijf opgenomen. In de evaluatienota geeft de maat schappelijk werkster van 't team dat zieh met de revalidatie van de kinde ren in „Zonnehof" bezig houdt een visie op het werk in het dagverblijf. Mevrouw C. D. Nieuwenhuysc-dc Gelder steil dat duidelijk resultaten zijn geboekt bij een groot aantal kin deren van wie er niet één bij opname kon lopen of zelfs maar kruipen. Dc meest ideale situatie is dat de kinde ren mobiel gemaakt kunnen worden zodat ze in het dagverblijf in Wate ringen kunnen worden opgenomen. En dat is tot nu toe met vier kinde ren het geval geweest. „Deze kinde ren konden bij opname geen van al len zelfstandig lopen. Door stimulatie en massage zijn zij zover gekomen dat zij nu in staat zijn zich geheel zelfstandig voort te bewe gen. Zij zijn ook in staat geweest zich goed over te schakelen naar een ge heel nieuwe groep in een nieuw dag verblijf", aldus mevrouw Nieuwerv- huyse die opmerkt dat lr) Naaldwjffc nog meer kinderen zijn die al rrt#6iel gemaakt zijn. De maatschappelijk werkster zegt verder dat het voor de ouders veel betekent als hun kind door gerichte stimulatie dergelijke vorderingen maakt. Dat zou thuis niet mogelijk geweest zijn. Zij signaleert ook ge vallen waarbij men maar heel lang zaam wat vooruitgang bespeurt. Dat zijn kinderen die van totale passivi teit gekomen zijn tot een vorm van beweging, zoals bijvoorbeeld alleen het hoofd oprichten en omrollen. „Het is nu wel gebleken dat het dagverblijf in Naaldwijk zijn taak goed heeft vervuld. Het heeft vele gezinnen ontlast en vreugde gebracht, door de kinderen die opgenomen wer den op te vangen en vooruit te hel pen", besluit mevrouw Nieuwenhuyse. Ook de andere leden van het team leggen de nadruk op de waarde van het dagverblijf voor meervoudig ge handicapten in de evaluatienota. De orthopedagoge mejuffrouw drs. A. ter Haar: „Kinderen worden hier opge nomen om te voorkomen dat ze ver waarloosd worden of in een inrich ting worden geplaatst zonder dat de noodzaak hiervan bewezen is en de ontwikkelingsmogelijkheden voldoen de gestimuleerd zijn". De kinderarts mevrouw C. W. E. Veldhuysen somt een aantal nadelen op van de opneming van dubbel ge handicapte kinderen in een gewoon kinderdagverblijf. De heer W. van Geest zegt hierover: „Elk individu moet de kans krijgen zich te ontwik kelen en daar moet de gemeenschap de gelegenheid voor geven. Als het dan niet lukt dan zijn wij wel zo reëel om het kind toe te vertrouwen aan de zorgen van een inrichting". Maar het is in Naaldwijk wel ge lukt, meent de heer Van Geest en hij weet dat ook de Landelijke Commis sie Dagverblijven een gunstige in- druk heeft overgehouden van een werkbezoek dat deze commissie zeer onlangs in Naaldwijk heeft gebracht. Deze commissie bestaat uit een aantal deskundigen die coördinerend werken op het gebied van dagverblijven en de staatssecretaris van CRM daarover adviseren. Drs. J. M. Lips, die deel uitmaakt van deze commissie en werkzaam is bi.i het ministerie erkent dat de com missie van het experiment in Naald wijk een positieve indruk heeft ge kregen maar vindt de opmerking van de heer Van Geest dat nu overal in den lande dergelijke dagverblijven voor meervoudig ■gehandicapten kun nen verrijzen, wat voorbarig. ZATERDAG 11 DECEMBER 1971

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5