LDM zal sterk moeten uitbreiden BURGEMEESTER GALLAS OPENDE POSTKANTOOR IN ALPHEN Politie jaagt kunstenaars met de wapenstok uiteen HILLEGOM Tl VUILNISBEI ONTRUIME „DE LANDBOUWER" Hemeken en Elisabeth krijgen zacht water IKSPAAR O.V. Noordwijk-Zee zestig jaar KNSB-competitie fi U00K..7I Mauritshuis twee uur bezet Coöp. Raiffeisenbcmk „RIJNSBURG" Rente naar spaarvorm 7!/2 HIJ SPAART ZIJ SPAART WIJ SPAREN ALLEMAAL BIJ DE cadeau in ontvangst nemen. Vit de DUINSTREEK paald dat de mensen die geen fluor willen ander drinkwater moeten kunnen krijgen. Maar hoe? Het werken met twee netten, een met fluor en een zonder, is vrijwel niet te realiseren. Je kunt de klok ook niet 1000 jaar terugdraaien en de mensen met een emmertje water laten afha len. Het zijn reële moeilijkheden waardoor fluoridering in deze streek nog wel even op zich zal laten wach ten". Ik vind dat jammer want ik ben een voorstander van fluor in het drinkwater. Het argument dat het milieu erdoor vervuild zou worden, dat het schadelijk zou zijn voor de boomkwekerijen is uit de lucht ge grepen. Al in 1964 heeft een onder zoek door de Landbouwhogeschool in Wageningen uitgewezen dat fluor geen enkele schade toebrengt aan de plantengroei. En dan de persoonlijke vrijheid. Ook zo iets. Er zijn meer dingen die we accepteren. Heeft er ooit iemand geprotesteerd tegen het feit dat er in zout jodium zit Vit de RIJNSTREEK KOUDEKERK Ds. D. W. Koel man uit Geldermalsen heeft bedankt voor het beroep dat de Hervormde gemeente van Koudekerk op hem had uitgebracht. Hij- nam wel een beiroep aan van de Herv. gemeente te Katwijk aan Zee. Ds. J. Th. W. Quak zal op zondag 2 januariafscheid nemen van Her vormd Koudekerk, na bijna zeven jaar deze gemeente te hebben ge diend. HAZERSWOUDE Ten aanzien van het voormalige raadhuis is in dertijd een verbouwingskrediet door de raad verleend. Dit krediet is ook goedgekeurd. Veranderde opvattingen hebben er echter toe geleid dat dit plan niet is uitgevoerd. Zolang er ten aanzien van dit ge bouw geen definitieve bestemming is vastgelegd, stuit het op bezwaren om ingrijpende voorzieningen tot stand te brengen, aldus B. en W. VALKENBURG Geboren: Ly- zias René, z.v. L H v. Egmond en J J L v. Delft, Frankenburg 50. Ondertrouwd: M A de Haas, 25 jaar .Hoofdstraat 68 en J P M v. Stijn, 21 jaar, Burg. Lotsystraat 13; C. de Vries, 23 jaar, Marktveld 4 en S Wienen, 25 jaar, wonende te Was senaar (trouwen te Dalfsen); W v/d Meij, 19 jaar, Burg. Lotsystraat 27 en C van Rijswijk, 18 jaar, te Katwijk. Getrouwd: M A Koppert en A M van Egmond. KATWIJK Kerstviering. In de sporthal Cleyn Duin zal dinsdag avond 21 december om acht uur de interkerkelijke kerstviering plaats vinden. Medewerking verlenen „Har monie Katwijk" en het Christelijk Gemengd Koor „Cantate Deo". De kersttoespraak zal worden uit gesproken door ds. R. Steenstra vlootpredikant van het Marine Vliegkamp Valkenburg. KATWIJK De heer'J. B. Klein Haneveld spreekt 13 december om 8 uur in het huis Badstraat 2 over „Het lam en de 144.000". KATWIJK De algemene bond van bejaarden houdt 14 december een kerstmiddag in „De Hoeksteen". Het begint om 2 uur. KATWIJK Woensdag 15 decem ber is in de kleuterschool „De Klim roos" een kerstavond van de NCVB, afdeling Hoornes. KATWIJK Kijkdag. Op het po litiebureau zijn zaterdag en woens dag inlichtingen te verkrijgen over gevonden voorwerpen. NOORD WIJK Voor een flink aantal leden van de afdeling Noord-, wij'k en Omstreken van Tuinbouw en Plantkunde, hield de heer W. J. Wei- dema, verbonden aan de Stichting Het Zuid-Hollands Landschap, een causerie over „Stad en Landschap". In de volgende vergadering zal de heer C. B. van Woerden over „Pot planten" spreken. De deelnemers/sters aan de wed strijd in het maken van kerststukjès hadden veel werk van hun arrange menten gemaakt. Charme en kunst zinnigheid vond men in deze stukjes terug. De jury kende de prijzen als volgt toe: 1. de heer Strengers 29 p., 2. mevr. Van Diemen de Jel 24 p., 3. mevr. Van Rijn 23 p., 4. mej. Grif fioen 22'/i p., 5. mevr. Leeflang 21Vs p., 6. de heer Verwey 21 p. Voor het puntenstelsel zond de HILLEGOM „De kanker Hillegoms samenleving" noemde gemeester Van Niekerk de vu belt. Voor het gedeeltelijk ontn van de belt werd een krediet f 223.000 gevraagd. Ir. Clignett stelde voor dit agendapunt ai houden. Het afvoeren van 40.00 (boven het maaiveld) gaat ruim ton kosten, met als flnao konsekwentie dat het reiniging! per 1 januari f 65 gaat bedi De heer J. G. Stokman (CCP) I ferde dat de totale afvoer de miljoen gaat benaderen en of de grond niet voor aanleg va plantsoen kon worden benut De heer R. S. v. d. Laan (Pt deed de suggestie een gedeelte v; vuilnisbelt te gebruiken voor he hogen van bouwterreinen in Elsl „Daarvoor krijgen we nooit va ning van Provinciale Staten", mi de voorzitter. Besloten werd de college kontakt met G.S. zal men. Het aanvankelijke voorstel gesteund door W. F. van Dam, Rede, mej. E. Snellenberg (CC D'66-er J. H. Dijkstra, de a twaalf raadsleden beslisten aanhouding. Socialist E. Spilker pleitte vo overpad Karens en kreeg de t( ging, dat in de volgende verga< nadere informatie wordt ver; Vermoedelijk komt dan ook een stel ter tafel tot onteigening v; bedrijfsgebouwen By voet aan d< den Endelaan. Wethouder W. F Dam deelde op vragen van de Spilker mee, dat ook andere' „zuivere melkbedrijven" de beaj king hebben over z.g. schoolm kaarten. De plaatselijke melkha is in de commissie schoolmelkj tegenwoordigd. Er zal in sail werking met de andere zeven bol streekgemeenten een gemeens pelijke regeling worden aange| met de VAM, voor de afvoer vuilnis. heer C. Spoon een orchidee ii daarmede behaalde hij 10 punfc De koetsier van de postkoets, gestoken in originele kleding van een eeuw geleden, kreeg van burgemeester Gallas „drinkgeld". Vit de VEENSTREEK door de Provinciale Planologische Dienst ter voorbereiding van het streekplan Plassengebied opgestelde studiestukken; grondaankoop in ver band met de reconstructie van de Willem van der Veldenweg; vaststel ling begroting woningbedrijf en ge meentebegroting voor 1972; beschik king op subsidieverzoeken. Voor Centrale Verwarming Grimbergen Noordermeer Vliet N.Z. 19-29 - Rijnsburg Jonge of oude Leidse kaas van zijn steeds een verrassing op de boterham Voorstraat 36 - Telefoon 12136 OUDE WETERING Deze maand worden drie zangavonden gehouden. De eerste is een adventavond op dinsdag 14 december om 8 uur in de R.K. kerk van Jacobus de Meerdere te Oude Wetering. Hieraan werken mee de hervormde kerkkoren uit Hoofddorp en Weesp, Jacques Colijn (orgel) en Dingena de Wit (trompet) en Jetty Visser (sopraan). LEIMUIDEN Vrijdag 17 decem ber is er raadsvergadering, om 8 uur. Agenda: wijziging gemeenschappelij ke regeling tot instelling van een In tergemeentelijk overlegorgaan noord-oostelijk Zuid-Holland; bepa ling standpunt met betrekking tot de Vil de BOLLENSTREEK WARMOND De kerstveizilve- ring van de landboüwvakantiebon- nen tot een bedrag van f250, weidt gehouden op donderdag 16 december ten huize van de heer J. G. Sikking, Dorpsstraat 46, van 8 tot 9 uur 's avonds. HAZERSWOUDE Spreekuur. Burgemeester J. ten Heuvelhof houdt maandag 13 december en 20 decem ber géén spreekuur. Het is verschoven naar dinsdag 21 december van 9.3012 uur. N.tw.. t ItiL/üt iwOURANf BOSKOOP Er is nog nooit zo veel over ons drinkwater gepraat als de laatste tijd. Wat is er allemaal aan de hand met het water dat wij drinken? Kiezen maar: Het is te hard. Te zout. Te duur. Er zit fluor in. Of niet. Water is niet meer ge woon water. Een van de gebieden die de afgelo pen maanden herhaaldelijk in het nieuws was via z'n drinkwater is de Rijnstreek. In drinkwatertermen is dat het gebied tussen, ruwweg, Wad- dinxveen en Leiderdorp en tussen Leimuiden en Zoeterwoude. Het be drijf dat in die streek de watervoor ziening regelt heet, heel toepasselijk, De Rijnstreek. Het heeft woelige tij den achter de rug. Maar het is er nog niet. Het drinkwater in de Rijn streek biedt nog enkele stevige pro blemen. Kan bijvoorbeeld, in de toekomst aan de vraag voldaan worden? Een urgente vraag sinds bekend werd dat enkele grote verbruikers van drink water zich in de Rijnstreek gaan vestigen. Heineken Bier gaat in 1980 in Zoeterwoude zeven miljoen kubie ke meter water per jaar gebruiken. Het Elisabeth-ziekenhuis bouwt in Leiderdorp en is in de toekomst goed voor zo'n honderd en vijfentwintig duizend kubieke meter per jaar. Op dit moment verbruikt de Rijnstreek in z'n geheel ieder jaar vijf miljoen kubieke meter. Directeur Van der Kaaij van het waterleidingbedrijf: „Dit is inder daad een moeilijke zaak. In dit ge bied is er in het jaar 2000 maar liefst 22,3 miljoen kubieke meter drinkwa ter per jaar nodig. (Dit getal is af komstig uit het, nog niet verschenen, rapport dat door de waterleiding maatschappijen in samenwerking met de provincie is samengesteld over de drinkwatervoorziening in Zuid-Holland). We kunnen dat na tuurlijk onmogelijk zelf produceren. Onze capaciteit is drie miljoen ku bieke meter. Daarmee kunnen we dus nog niet eens aan de huidige vraag voldoen. Vandaar dat wij wa ter betrekken van de Goudse drink watermaatschappij. Samen met Gou da kunnen wij 6,7 miljoen m3 leve ren. Voor de rest hebben wij onze hoop gevestigd op de Leidse Duinwa ter Maatschappij. Heineken en het Elisabeth-zieken huis zullen dan ook door deze maat schappij van drinkwater voorzien moeten worden. Net als Zoeterwoude en Leiderdorp zelf trouwens. Dat be tekent echter dat de LDM sterk zal moeten uitbreiden. Om de risicofac tor te verminderen zal men o.a. een koppelleiding (een onderlinge verbin ding tussen de diverse waterleidin gen NvK) aanleggen tussen Den Haag. Leiden, Heineken-Zoeterwoude en via Delft weer terug naar Den Haag". Grote vraag De heer Van der Kaaij komt zelf op de vraag of Zuid-Holland wel hét 1 gebied voor industrievestiging is. „Het is voor mij ook een grote vraag. Voorlopig staan we op het standpunt dat we zoveel mogelijk moeten vol doen aan de vraag van de industrie. Maar aan de andere kant: moeten we het met zoveel pijn verkregen drink water wel ongelimiteerd verkopen? Moeilijk. We moeten terdege besef fen dat drinkwater uitermate kost baar gaat worden of liever dat al is. Jaren geleden heb ik al eens gezegd: er komt een tijd dat een kubieke meter drinkwater een gulden gaat kosten. Welnu, per 1 januari wordt de prijs in de Rijnstreek zestig cent per kubieke meter, als je het vast recht mee rekent zelfs tachtig cent". De klap, een stijging van 23 pet., is volgens de heer Van der Kaaij fors maar onontkoombaar. „We hebben sinds 1966 voor zeven miljoen gulden geïnvesteerd en ook bij ons zijn de arbeidslonen omhoog gegaan". Hij ontkent dat de tariefsverhoging iets te maken zou hebben met het feit dat het leidingennet aan vernieuwing toe is. Iets dat o.a. enkele maanden geleden bleek in Alkemade toen deze gemeente door een leidingbreuk drie dagen verstoken bleef van drinkwa ter. „Dat is niet waar. Dat heeft daar niets mee te maken. Zoiets kan met deze bodemgesteldheid ook met een. nieuwe leiding gebeuren". Een situatie zoals indertijd in Al kemade zal overigens binnen afzien bare tijd niet meer kunnen voorko men. „Vorige week is er een krediet van f 325.000 beschikbaar gesteld voor de aanleg van een ringleiding van Leiderdorp naar Alkemade, zo dat we in voorkomende gevallen al tijd nog via deze leiding water kun nen aanvoeren." Dat water komt uit de bronnen langs de Oude Rijn waar men tot een diepte van veertig meter („niet diep en nog geen last van bodemver ontreiniging") moet boren om ge schikt materiaal boven te krijgen. De produktie van deze bronnen wordt doelbewust verminderd. „We hebben een produktie gehad van vier miljoen kubieke meter, we streven naar een van 2,6 miljoen. Dat klinkt vreemd gezien de voortdurend stijgende vraag. Maar we gaan liever met 2,6 miljoen door tot het jaar 2000 dan de zaak in een geforceerd tempo uit te buiten met alle gevolgen van dien. Bovendien is het beter voor de kwa liteit. De bronnen worden niet zo zwaar belast, daardoor gaat het wa ter met geringere snelheid over de filters. Gevolg: beter water". Het is inderdaad opmerkelijk dat de Rijnstreek tijdens de rampzalige recente droogteperiode (geheugen steuntje: Rotterdam, Noors water en zo) klachtenvrij bleef. „Wij hadden tijdig gezorgd voor andere bronnen, bovendien was het grondwater goed. Ons chloridegehalte was 164 mg per liter, in Rotterdam was dat meer dan 300". Hardheid Het Rijnstreekwater heeft echter een ander manco; de hardheid. „Hard water wordt veroorzaakt door de aanwezigheid van calcium en magnesium. Het zeepverbruik in der gelijk water is hoog omdat zeep wordt omgezet in onoplosbaar cal cium en magnesium, stoffen die niet aan het wasproces deelnmen. Daar komt nog dit bij: door de afzetting van ketelsteen gaat bij verwarmen onnodig veel warmte verloren". Dit is ook de reden waarom het Elisabeth-ziekenhuis LDM-water krijgt. Dat is minder hard dan dat van de Rijnstreek. In cijfers: 30 Duitse graden in de Rijnstreek tegen 21 bij LDM. Het ziet er echter naar uit dat het binnen afzienbare tijd af gelopen is met het harde water in de Rijnstreek. „We hopen dit jaar nog een proefinstallatie te plaatsen op het pompstation in Hazerswoude Rijndijk. Wij streven ernaar die der- LEIDEN Gistermiddag ontving de Handelmaatschi Imenexco ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het bei en het 40-jarig jubileum van direkteur J. W. Stoffers circd, zakenrelaties en vrienden uit Duitsland, Frankrijk en Neder Tevens werd de receptie gebruikt om kennis te maken met H. Fokkens die in mei de direktie is komen versterken. Op de staat hij links naast direkteur Stoffers en zijn vrouw die samen ALPHEN Na een rit met een DIRECTEUR VAN DER KAAIJ geen enkel bezwaar tegen fluor tig graden, overigens door de inbreng van het Goudse water al op 25 ge bracht, te verlagen tot 5 6 Duitse graden". De kosten van deze installa tie gaan zo'n vijf a tienduizend gul den bedragen. Fluor Laatste punt: wel of geen fluor in het drinkwater? Strijdpunt van be lang, ook in de Rijnstreek. In de Rijnstreek willen Hazers woude, Koudekerk en Woubrugge géén Boskoop, Waddinxveen, Leider dorp en Zoeterwoude wél fluor in het drinkwater. Alkemade, Leimui den en Rijnsaterwoude hebben nog geen beslissing genomen. Begin van het volgend jaar wilde men met fluoridering beginnen. Maar: „Ik zie het er nog niet van komen. De staatssecretaris heeft be- NfiORDWIJK Zestig jaar gele den, om precies te zijn op 8 decem ber, kon men in „Ons Huis" (het la tere Poolstar) aan de Boulevard een twintigtal Zeeërs bijeen vinden. Zij' waren daar op uitnodiging van een comité, dat zich ten doel stelde de feestelijke viering van de Koningin nedag op 31 augustus voor te berei den. Men volgde de uiteenzetting yan de heer W. van Beelen, de led - der van het comité, waarin deze be toogde, dat samenwerking in één plaatselijke Oranjevereniging wel de voorkeur verdiende, maar dat Noord- wijk aan Zee in de bestaande O. V. toch niet kon vinden wat het zocht. Binnen het verband van deze Oran jevereniging was het namelijk niet mogelijk de festiviteiten ter gelegen heid van de verjaardag van de Ko ningin op 31 augustus te organise ren. terwijl Noordwijk aan Zee er op stond op de dag zelf het feest te vieren. Ten slotte werd besloten tot op richting van de Oranjevereniging Noordwijk aan Zee. Het eerste bestuur bestond uit de heren W. van Beelen, voorzitter; H. de Boer, tweede voorzatter, H. W Doomeveld, secretaris; M. Verloop eerste penningmeester, A. Mooije- kmd, tweede penningmeester, C. H Hermanides en N. den Hollander commissarissen. Zij startten met een dertig leden. Het ledental is tot zeshonderd ge groeid. Het diamanten bestaan van de vereniging wordt officii herdacht op dinsdag, 14 december a.s. 's Mid dags wordt van half vijf tot zes uur m hotel „Waikiki" een receptie ge houden. Daar zal men het tegen woordige bestuur, bestaande uit de heren C. van Rooyen, voorzitter; W. .Beukers, tweede voorzitter; W ^3a«?eTlaa[ï.' waaniemend secreta- t J!? 5Uyter' Penningmeester; J. van der Zwart, tweede penning- ™fter: J-van Woersem, J. rK- m^STLt"^8" D,Uin' bestuursleden, met het jubileum kunnen feliciteren. Na de derde ronde Hoofdklasse: Elnlhoven I MoerwIJk I PhiUdor i (Leiden) Watergraafsmeer Rotterdam I DD I Utrecht I VAS/ASC I Philldor I (Leeuw.) Klasse I B: Charlois I LSG I Witte Paard Europoort I HSG I Spangen Overschle Dordrecht Rotterdam II Breda/Max Euwe C. Klasse TI B: ,rAS'ASC II Max Fnwe'Morphy I BSC II Purmerend ASV wy Utrecht TI Waeeningen Philldor III Utrechtse stud. Klasse II C: VAS'ASC III SV Den Haag Philldor II Moerwijk II DD II Europoort II DSC I Kijk Uit Max Euwe/Morphy II LSG n de stand 3 6 18 3 4 16% 3 4 16 3 16 15% 3 15 3 2 14 3 2 13% 3 13 3 1 12% 3 6 18% 3 4 16% 3 4 16% 3 4 16% .3 15 3 2 14 3 2 14 3 2 13 3 1 13 3 1 13 3 18 4 17 3 4 14% 3 3 15% 3 3 15% 3 3 15 3 2 15% 3 2 U 3 2 12 3 1 13 3 5 19 3 4 19 3 4 18% 3 4 17 3 3 14% 3 3 14% 3 3 12% 3 2 13 3 2 10% 3 0 NOORDWIJK De beide afde lingen van de Christen-Vrouwenbond houden op donderdagavond, 16 de cember a.s. hun kerstwijding. De af deling Noordwijk-Binnen komt bij een in de zaal van de Ger. Kerk aan de Vinkenlaan en de afdeling Noord wijk aan Zee in het Verenigingsge bouw aan de Hoofdstraat. originele postkoets vanaf het Raad huisplein, naar Riddcrvcld en van daar na vier postzakken te hebben opgeladen naar het nieuwe Post kantoor in de Julianastraat, heeft burgemeester mr. R. M. Gallas dit fraaie nieuwe kantoor, in aanwezig heid van een groot aantal genodig den, officieel geopend. Burgemeester Gallas bood de koet sier een lederen geldbuideltjc aan met wat „drinkgeld" er in. De directeur van het kantoor, de heer J. T. Edens en zijn echtgenote maakten, evenals mevrouw Gallas- Dortland. de tocht mee. DEN HAAG Een demonstratie van kiinstenaars is gisteren uitge lopen op ongeregeldheden op het Binnenhof. Daarbij gooiden enkele demonstranten met zakjes verf naar de politie. De politie maakte gebruik van de wapepstok en verrichtte acht arrestaties. De demonstratie was georgani seerd door de BBK, de Beroepsver eniging Beeldende Kunstenaars. Zij begon met een 'bezetting' van hel Mauritshuis. Om ongeveer één uur ging een groep van ongeveer 40 BBK-leden het museum binnen. Al len hadden een kaartje gekocht. Ze veroorzaakten in het museum geen enkele moeilijkheid en verlieten na twee uur het gebouw uit eigen be weging. Een tweede groep had zich atn- vankelijk voor het Mauritshuis opge steld, maar ging na enige tijd naar het Binnenhof. De politie had geen vergunning gegeven voor een de monstratie op het Binnenhof en ver zocht de demonstranten daarom z;ch te verwijderen. Terwijl de kunste naars nog in gesprek waren met de politie werd er vanuit de groep een zakje met verf in de richting de politie-auto gegooid. Daarop de politie over tot actie, wat i tot gevolg had, dat er meer za verf gegooid werden. Zonder veel moeite slaagde politie erin de demonstranten verdrijven. De acht arrestanten in de loop van de acond weet vrije voeten gesteld. De demonstratie was gericht f het beleid van het ministerie cultuur, recreatie en maatschapp werk. In de hal van het kantoor sprak directeur Edens zijn vreugde uit over de nieüwe aanwinst. In dit kantoor kan het publiek beter worden ont vangen en „behandeld", en het per soneel kan geriefelijker werken. Burgemeester Gallas vond dat een aanzienlijke bijdrage is geleverd voor de vorming van de nieuwe „ci ty" van Alphen. Hij wees er op, dat het 12'/t jaar Is geleden dat de eerste contacten voor de bouw werden ge legd. Op deze plaats stond eerder het Jongenshuis van de Martha-stich- ting. De burgemeester mocht de eers te zending in ontvangst nemen, waarmee de officiële in gebruikstel- ling werd verricht. Het geschenk van de PTT bleek een plastic blok te zijn, met daarin enkele kinderpostzegels. Na de handeling sprak o.m. mr. H. A. C. Brandenhorst, secretaris van de Kalmer van Koophandel te Leiden en plaatselijk voorzitter van de PTT-kamer voor Zuid-Holland. De heer J. A. H. van der Vlugt directeur van het post district te Den Haag zag de gang van zaken bij de PTT niet zo rooskleurig in. Hij voor spelde dat het tekort volgend jaar minstens negenhonderd miljoen gul den zal bedragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 4