Mens duwt tegen grenzen van een eindige wereld Bulber en de discussie van theolo vaodaa Meer bevoegdheden voor unieraad CHU Bisschop Zwartkruis jy/ 11 7 II I in kerstnacht Wereldraad van kerken over milieu naar Schagen COMMENTAAR Kerken en milieu Wapens tegen werkloosheid Presentiegeld Prof. van Niftrik wil CHU niet meer vertegenwoordigen Rode Kruis vormt medisch team naar Pakistan en India Een ivoord voor vandaag Opvolging Van Hulst aan de oro BEROEPKVGSWE 2 ZATERDAG 11 DECEMBER 19 SCHAGEN Teneinde een split sing van de rooms-katholieke ge meenschap in Schagen te voorkomen heeft de bisschop van Haarlem, mgr. Th. Zwartkruis, voorgesteld om per soonlijk de kerstnachtviering op te dragen en de andere missen op die dag door zijn vicarissen, de kapelaans Koper en Kuipers, te laten verrich ten. Dit voorstel is door de parochia nen in Schagen enthousiast ontvan gen en wordt gezien als een positieve bijdrage een einde te maken aan een controverse binnen hun Christoforus- parochie. De moeilijkheden in Schagen zijn begonnen toen oud-pastoor J. Rijkes aankondigde zijn ontslag niet te zul len aanvaarden en bij de paus in be roep te gaan. Ook weigerde de oud pastoor alle medewerking aan zijn opvolger pastoor A. Fritschy, die hier door genoodzaakt was zijn intrek in een bejaardentehuis in Schagen te nemen. Ondanks het feit dat oud- pastoor Rijkes geen officiële plech tigheden meer mag leiden, wil deze het woonhuis naast de kerk niet ver laten en draagt hij voor zijn volge lingen nog steeds missen op. SIMONSSTAD (AP) Zuid- Afrika heeft aangekondigd dat het zes korvetten voor de marine gaat aanschaffen. De vaartuigen zullen met geleide raketten worden uitge rust Minister van defensie Pieter Botha heeft verklaard dat over de bouw van de korvetten met Portugal en de Zuidafrikaanse industrie wordt onderhandeld. Botha zei een en ander tijdens aflevering van de tweede in Frankrijk gebouwde onderzeeboot voor Zuid-Afrika. Er komen de laatste jaren steeds meer profetische waarschuwingen over het milieu. Sommige zijn beredeneerd en krachtig, andere schril en overdreven. Sommige zijn behoedzaam hoopvol, andere diep pessimistisch. Wij worden gewaarschuwd dat onze lucht, ons water, onze bodem en on ze leefruimte ernstig worden bedorven, op een manier die de kwaliteit van het menselijk bestaan bedreigt en die misschien de toekomst van het menselijk leven zelf bedreigt. De inhoud van die waarschuwingen is bekend, maar nieuw is hun drin gende karakter. Niet omdat er nieu we dingen aan de hand zijn, maar omdat de combinatie op wereldschaal van op zichzelf bekende verschijnse len een nieuwe situatie oplevert de voortdurend grote toename van de bevolking, de steeds toenemende in dustriële uitbreiding en de daarmee gepaard gaande honger naar grond stoffen. GEVOELIG Verder is er een sterke onderlinge economische afhankelijkheid ge groeid, die. samen met de moderne communicatietechniek een nieuwe ge voeligheid heeft geschapen voor behoeften van arme landen. Plotse ling komen veel mensen tot het angstaanjagende Inzicht dat wij tegen de grenzen van een eindige wereld aan duwen. Dat er waarschijnlijk binnenkort iets vitaals kapot zal gaan. en dat de pijnlijke herwaardering waartoe ,we dan gedwongen, worden, de mogelijk heden voor eën tragedie in zich draagt. GRONDVRAGEN De christelijke kerk heeft geen eigen antwoorden op de technische problemen die de toestand van het milieu stelt. Maar de crisis die nu optreedt leidt tot nieuwe overweging van bepaalde grondvragen van het menselijk bestaan. Wat is het hoofddoel van de mens op aarde? Wat is de ware verhouding tussen de mens en zijn natuurlijke omgeving? Hoe belangrijk is de ma teriële levensstandaard? Welke ver- De wereldraad van kerken wil op de milieucon ferentie van de Verenigde Naties in Stockholm een eigen standpunt inbrengen. Dat kan op het eerdte gezicht verbazing wekken. Men kan zich afvragen of de kerken over deze bij uitstek technische vra gen nu werkelijk een eigen geluid moeten laten horen. Op dit punt is de voorlopige nota van de wereld raad, die op het ogenblik ter discussie is gesteld, haar eigen rechtvaardiging. Wat nodig is, zegt die nota, is een nieuwe overweging van bepaalde grondvragen van het menselijk bestaan. De rol van de mens in de schepping staat ter discussie. En in onverbrekelijke samenhang daarmee: de rol van de mens in de geïndustrialiseerde, rijke samenle ving ten opzichte van zijn naaste in de minder ont wikkelde gebieden van deze ondeelbare aarde. Juist die samenhang tussen het vervuilingspro bleem, de uitputting van grondstoffen, het bevol kingsvraagstuk en het ontwikkelingswerk komt in de nota naar voren. Daarmee wordt welbewust de moeilijkste weg gekozen. Moreel moeilijk omdat juist uit die samenhang de zwaarste ethische pro blemen naar voren komen, die zo prettig te ver mijden zijn wanneer alleen de onderdelen worden bekeken. Politiek moeilijk omdat sommige landen op de conferentie van Stockholm het bevolkings vraagstuk buiten de discussie schijnen te willen houden. Over de redenen waarom zij dat zouden willen heeft de nota overigens behartenswaardige dingen te zeggen. Maar de moeilijkste weg lijkt ons ook in dit ge val de enige begaanbare. Wij achten de nota van de wereldraad, in al haar voorlopigheid, van zo groot belang dat wij haar vrijwel onbekort willen publiceren. Daarmee beginnen wij vandaag. Met de werkgelegenheid gaat het in ons land de verkeerde kant uit. Op dit moment bedraagt het aantal werklozen al ongeveer 90.000. Voor het vol gend voorjaar wordt een forse stijging boven de 100.000 verwacht. Minister Langman (economische zaken) kwam bovendien deze week in de Tweede Kamer vertellen, dat de economische ontwikkeling en daarmee de werkgelegenheid de komende maanden nog slechter zal zijn dan het Centraal Planbureau ons heeft gesuggereerd. Bij dergelijke berichten groeit bij de oudere beroepsbevolking de vrees dat wellicht een zware economische depressie zoals we die voor de oorlog hebben gekend toch voor herhaling vatbaar is; bij de jongeren wint de gedachte veld, dat de economen de conjuncturele ontwikkeling toch niet zo goed in de hand hebben als sommigen wel eens hebben gesteld. Gelijktijdig dringt zich de vraag op, of het toch niet nodig zou zijn terug te keren tot een veel sterker geleide economische politiek om zo meer richting te geven aan investerings- omvang, werkgelegenheid, prijzen en inkomens politiek? In perioden van hoogconjunctuur zouden dan investeringen gematigd kunnen worden en reserves gekweekt, die in tijden van neergaande activiteit kunnen worden aangewend om de werkgelegen heid beter op peil te houden. Zeker wat betreft de investeringsomvang en de werkgelegenheid is veel te zeggen voor een meer geleide politiek. De omvang van de stijgende werkloosheid ver rast ons nu te veel. Evenals een vorige keer wordt ook nu in paniek geroepen om meer geld uit de schatkist om werkgelegenheidsobjecten te finan cieren. Er komen spanningen binnen het kabinet; een minister van sociale zaken vraagt enkele hon derden miljoenen extra voor werkloosheidsbestrij ding en de minister van financiën komt omstandig verklaren, dat de toestand van 's lands schatkist dit beslist niet toelaat. Nu staan de ministers Boersma en Nelissen op een dergelijke wijze tegenover elkaar. Het gaat om tamelijk omvang rijke bedragen; het aantal werklozen, dat hiermee geholpen kan worden, is helaas nog maar beperkt. Niettemin achten wij het noodzakelijk, dat de regering al het mogelijke en misschien wel het Wie aan de PTT vraagt, zijn telefoon te ver plaatsen of een tweede toestel in zijn woning te installeren, moet voortaan voor het blote verschij nen van de daarvoor benodigde PTT-employé 15 gulden ..voorrijgeld" betalen. Ter rechtvaardi ging van deze maatregel kan de PTT verwijzen naar (een deel van) het particuliere bedrijfsleven, dat al jaren met dit soort presentiegeld werkt. Met dat voorbeeld mag dan misschien de invoe ring van een „voorrijtarief' verdedigd kunnen worden, het verklaart echter niet de hoogte ervan. Waarom zou de PTT zich eerder moeten spiegelen aan de loodgieter en de man die een wasmachine komt repareren, dan aan de bakker die een taart bezorgt of de dokter die aan huis geconsulteerd wordt? De schepping van een nieuwe inkomstenbron voor de (merkwaardig genoeg toch al winstgeven de) telefoondienst werpt nog een vraag op. De schijnbaar onmogelijke doet om het aantal werk lozen zoveel mogelijk terug te dringen. In kringen van economen kan men dikwijls het geluid horen, dat een bepaald percentage werk lozen gunstig.is voor onze economie. Vooral de produktiviteit in het bedrijfsleven zou toenemen, omdat de werknemers uit vrees voor ontslag er nog een schepje bovenop doen. Door de ontspan ning op de arbeidsmarkt hebben de lonen ook minder de neiging tot stijgen en komt er zoals men zegt een „gezonder bedrijfsklimaat". In de beoordeling van deze economische voor delen willen wij nu niet treden; wel dient opge merkt, dat het sociale goed van de volledige werkgelegenheid boven genoemde economische voordelen gaat. Het kwaad moet echter bij de wortel aangepakt worden, zoals gezegd bij de investeringen. Te forse investeringen bij hoogconjunctuur ver oorzaken een oververhitting en overspanning van de economie. Naarmate de investeringen te fors zijn is straks de terugslag en de groei van de werkloosheid groter. Bij dit stukje beheersing van onze economie zou de Raad voor de arbeidsmarkt een grote rol kunnen spelen. Graag hadden we al wat meer gemerkt in de afgelopen maanden van de activiteiten van deze raad. Tot slot noemen wij graag de gedachte, die on langs op een studieconferentie van het CNV werd gelanceerd, namelijk in de toekomst te streven naar een investeringsbank, die controle heeft op alle investeringen en de bevoegdheid bezit aan de hand van nader vast te stellen objectieve normen zo nodig investeringen af te remmen of te stimu leren. In deze richting zullen initiatieven genomen die nen te worden willen we voor de toekomst meer greep krijgen op de werkgelegenheidsontwikke ling: al dient tegelijkertijd te worden beseft, dat ook buitenlandse toestanden grote invloed kunnen hebben op de ontwikkeling in ons land; op deze buitenlandse toestanden hebben wij uiteraard geen greep. politiek op het gebied van investeringen en werk- politiek op het gebied van investerinen en werk gelegenheid voor de eigen werknemende bevol king veel leed kan verzachten of wegnemen. diensten-die in het vervolg met voorrijgeld worden bekostigd, worden al vele jaren door de PTT verleend, maar tot dusverre waren de kosten ervan blijkbaar in de normale tarieven opgenomen. Nu ze daar uit worden gelicht, zou er ruimte moeten zijn voor enige verlaging, hoe gering ook, van die andere tarieven. Waarom dat er kennelijk niet in zit, zou de PTT toch eens uit de doeken moeten doen. Ten slotte: in een interview in de Haagse Post van deze week bevestigt premier Biesheuvel, dat er op het ogenblik „sprake is van een excessieve prijsstijging". De regering is daarover diep bezorgd. Helaas valt te vrezen, dat die bezorgdheid op het particuliere bedrijfsleven bar weinig indruk zal maken, zolang de regering de burgers tracteert op min of meer forse verhogingen van prijzen (zoals die van de PTT en de spoorwegen) die ze zelf in de hand heeft. antwoordelijkheid heeft een mens of een land ten opzichte van „de naas te"? In dit verband is de ke^k geroe pen om zich te bezinnen op haar diepste overtuiging en daarvan getui genis af te leggen. VERTROUWENSAMBT De heerschappij van de mens over de aarde dient niet te worden uitge oefend alsof de mens als enige be staat in het heelal, alsof in de schep ping alleen hij waarde heeft. Die heerschappij moet worden uitge oefend als een vertrouwensambt, als een rentmeesterschap voor de Schep per, aan wie de aarde en alle schep sels behoren. Te lang hebben christenen de schepping beschouwd als iets dat te maken heeft met het begin van de dingen, in plaats van haar te begrij pen in termen van Gods voortgaande werk en de blijvende verantwoorde lijkheid van de mens. Deze visie zet vraagtekens achter elke houding en elk beleid dat voortkomt uit een be krompen, baatzuchtige benadering van de natuur en de menselijke ver houdingen. RUIMERE ETHIEK De wereld om ons heen bestaat niet alleen voor ons persoonlijk voordeel. Zij heeft een waarde in zichzelf, en wij zijn geroepen te handelen op grond van een verantwoordelijke, wereldomvattende milieupolitiek. Daarom moet onze ethiek verder gaan dan alleen maar het nut. Zowel de natuur als de andere mensen mo gen niet worden behandeld vanuit al leen het gezichtspunt van onze per soonlijke wensen. En in het bijzonder moeten wij verantwoord handelen ten opzichte van nog niet geboren ge neraties, die immers net zo veel recht hebben op een vol leven op deze pla neet, als de mensen van vandaag. ANDERE DIMENSIES De kwaliteit van het bestaan hoort noodzakelijkerwijs bij het begrip „heerschappij over de aarde". Het christendom steunt zeker die vormen van materialisme, die het belang er kennen van basisnormen voor ge zondheid, voeding en huisvesting. Het opstellen van plannen op milieuge bied moet uitgaan van deze behoef ten. Maar behalve materiële behoeften zijn er nog andere dimensies van het leven. Hierop de aandacht te vesti gen, te getuigen van datgene wat bij draagt tot menselijke vervulling, is in het bijzonder de roeping van de kerk. BEZORGDHEID De ecologen die op het ogenblik veel van de gevestigde opvattingen van een op produktie georiënteerde maatschappij aanvallen, en die ons bepalen bij een diepere waardering van de esthetische, psychologische en geestelijke behoeften van de mens. drukken een bezorgdheid uit. die christenen volledig behdren te delen. Techniek en wetenschap hebben de heerschappij van de mens over de aarde sterk uitgebreid. Zij hebben niet alleen het leven verrijkt, maar ook de problemen veroorzaakt van vervuiling, uitputting van grondstof fen, onderschikking van mens aan machine, en bovenal onrecht. Landen en nationale groepen ge bruiken techniek en wetenschap om Het departement Kerk en sa menleving van de Wereldraad van Kerken stelde voor de mi lieuconferentie van de Verenigde Naties, volgend jaar in Stock holm. een voorlopige nota op on der de titel „Het wereldwijde mi lieu, verantwoordelijke keuze en sociale gerechtigheid". Vandaag publiceren wij het eerste deel van deze nota, die voor commentaar aan deskundigen is toegezonden en volgende maand in Genève in definitieve vorm wordt opge steld. Zie ook het hoofdartikel op deze pagina. andere groepen en andere landen te overheersen en uit te buiten. WIJSHEID Daardoor vergroten zij de kloof tussen rijke en arme landen. Maar toch is het niet mogelijk wat som mige mensen wel denken de heer schappij van de mens over de aarde nu los te laten. Maar zij moet met meer wijsheid worden uitgeoefend, om aan alle vol keren sociale gerechtigheid te verze keren. Christenen moeten het bijbelse begrip heerschappij opnieuw onder zoeken, als grondslag voor een ver standige, verantwoordelijke keuze in milieukwesties. Van onze parlementsredactic DE NHAAG Prof. dr. G. C. Van Niftrik wenst de CHU niet meer te vertegenwoordigen in de Nederlandse equipe van de Europese Unie van Christen Democraten. Hij heeft aan het bestuur van de CHU geschreven zich in de Unie niet langer op zijn plaats te voelen om als vertegenwoordiger in de equipe op te treden. Prof. Van Niftrik heeft evenwel wel te kennen gegeven om onnodig rumoer te voorkomen lid van de CHU te blijven. De Amsterdamse hoogle raar in de theologie heeft als andere reden om niet meer de CHU te verte genwoordigen, dat hij geen gelegen heid meer heeft voor deze taak en dat hij handelt op advies van de dok ter. DEN HAAG Het Nederlandse Rode Kruis treft voorbereidingen voor de mogelijke uitzending van een geneeskundig team voor hulpverle ning aan slachtoffers van het conflict tussen India en Pakistan. Hiervoor worden thans vrijwilligers in eigen kring geworven. Het commando van het Rode Kruis heeft een voorlopige oproep gezonden aan artsen, verpleegkundigen, helpers en helpsters en helpers/chauffeur tussen 21 en 50 jaar, die ervaring hebben in Rode Kruiswerk. Als Israël door de J or daan is getrokken en de eerste voet het beloofde land, duikt de vraag op: "Wat nu?" Hoog riji muren van de vestingstad Jericho voor hun ogen op. Eerst ten die muren vallen, want Jericho is de toegangspoort U nieuwe leven. Maar de overwinning begint niet direct met de strijd. Eer zich om Jericho kan bekommeren moet het zijn verhouda God bepalen. Israël treedt niet het eigen land binnen, maar land. Het zal daar mogen wonen als het .volk des Heren a omdat het Israël is. Daarom moet eerst het verbond van God met Israël aan dt komen. Het volk dat het beloofde land betreedt, moet het van dat verbond dragen, daarom moeten al degenen -die no besneden zijn, zich laten besnijden. Het lijkt dwaas. Voor hen ligt Jericho, sterk en trots. Achte stroomt de rivier. Ze kunnen niet vooruit, ze kunnen niet En dit ritueel breekt de kracht van dit' volk minstens drie i lang. De besnijdenis bij Gilgal is meer dan een teken. Voor de geloofsinspanning moet dit volk bepaald worden bij zijn zwakheid. Niet Israël, maar God gaat bezit nemen van Ka Dat is het thema van de gehele bijbel: Niet de mensen, oo\ de gelovige mensen, maar de Heer is Overwinnaar. We lezen vandaag: Genesis3:16-19. We lezen morgen: Genesis 4:1-7. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het probleem van de opvolging van prof. dr. J. W. van Hulst, die in april als voorzitter van de CHU aftreedt, zou vandaag in Utrecht in de Unie-raad aan de orde komen. De bedoeling is om de gehele CHU meer te betrekken bij de verkiezing van de nieuwe' voor zitter. Het probleem van de pro cedure zou dan ook centraal staan. Het noemen/ van namen van kandi daten wordt in dit stadium minder belangrijk geacht. Het procedyrede- bat in de Unieraad moet gezien wor den tegen de achtergrond van de plannen, om .de CHU te democratise ren en moderniseren. Aan het hoofd bestuur is namelijk een notitie voor gelegd. waarin wordt voorgesteld de Unieraad/ om te vormen tot een raad, die beslist over politieke en organisa torische zaken. De opzet is om van de Unieraad een echte partijraad te ma ken. De naam „Unieraad" kan dan altijd blijven bestaan. Democratisering Op het ogenblik is het zo, dat niet de Unieraad, maar het hoofdbestuur het advies vaststelt van de kandida tenlijst van de Tweede Kamer. Deze bevoegdheid moet aan de Unieraad komen. Dan wordt het wenselijk geacht, dat de leden van het dagelijks bestuur door de Unieraad worden ge kozen. Verder is het de bedoeling de ver kiezing van .de Unieraad meer demo cratisch te maken. De Kamerkies kring Maastricht met bijna 50 leden heeft nu bijvoorbeeld evenveel stem recht als de Kamerkieskring Leeu warden met meer dan 5.000 leden. Volgens het nieuwe plan worden 36 leden aangewezen door de Kamer- kringen op basis van het aantal beta lende leden. 24 Leden worden geko zen door de algemene vergad Dan telt de raad nog drie lede de CHJO, drie van de CH-vrc en een voorzitter. Als bezwaar wordt ook gevoe de Unieraad nog steeds geen ol bevoegdheid heeft om hef da| bestuur terecht te wijzen. B over de procedure van de voorz keuze, zou de Unieraad vandas actuele probleem van de abortu vocatus bespreken. Ook verme agenda een discussie over de „christelijke politiek en welzi leid" van de Lohmanstiehting. Beroepen: te Driebergen: G. van Hoogstraten te Gorkum. Aangenomen: naar Zuidhorn: Struif te Ezinga; naar Noord-S mer c.a.: J. H. Uytembogaardt, te Amsterdam; naar Middelbui C. Delbeek te Hardegarijp. Bedankt: voor 's Gravendeel Dorresteyn te, Maarssen; voor H< kaen: B. Haverkamp te Nijke veen. Afscheid: van Wilsum: J. 1 land, ber. te Middelharnis; van selaar: E. C. van Offeren be oord-Oostpolder wijkgem. ei Kraggenburg-Ens. Intrede: te Aardenburg en Kruis: Mej. H. Valk, kand. er» v te Halsteren. GEREF. ERKEN Beroepen: te Urk: L. Harthq Oostkapelle; te Buitenpost: J. Jq legerpred. in lang verband te 't de. GEREF. KEREN (VRIJG.) Beroepen: te Emmen: Kand Pouwelse te Apeldoorn; te Gr gen-Noord: C. Bijl te Hilversum. Intrede: te Bodegraven en Al a.d. rijn: kand. H. J. J. Feensti Amsterdam. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Rotterdam-West Hoogerland te Werkendam; te C le a.d. Ijssel: E. Venema te Z' drecht. Bedankt: voor Utrecht: drs. A gunst te Rotterdam-centrum. door prof. dr. H. Jonker Hier greep in 1932 prof. dr. K. H. Miskotte in met zqn disserta tie „Het wezen der joodse reli gie". Hfj behandelt de correlatie- leer van Buber en gaf reeds hoe knap! een beoordeling daarvan vanuit het reformato risch belijden vóórdat „Zwei Glaubensweisen" in 1950 ver scheen. Miskotte schrijft en hoe klinken hier als bazuinstoten de boodschap van Paulus en het ontdekkende ge tuigenis van Luther door „Hier mee is inderdaad het wezenlijke ge troffen: de gemeente ook waar zij deel heeft aan het zedelijk „Werden- wollen" (mensontplooiing, red.) vindt de openbaring Gods juist daarin niet, in geen geval en op geen wijze. Waar ons genade geschiedt, geschiedt het in onophefbare tegenspraak met de con sequenties van onze daden, hoe „schöpferisch (scheppend, red.) die overigens mogen zijn. De zaak is deze. dat volgens de vooronderstelling van het kerugma (verkondiging, red.) niet een worden moet worden ingezet .rnaar een komst begroet, een gave aanvaard, een voleindigde tegenwoordigheid aanbe den moet worden niet het godde lijke moet verwerkelijkt worden, het is verwerkelijkt, maar het menselijke moet worden onthuld en vervuld, niet de goddelijke mens is het doel, maar de menselijke mens" (blz. 524). Is daarmee de activiteit gedood? Neen, tegenover de joodse leer der ethische wederkerigheid vloeien onze „goede" daden voort uit de grote da den Gods. Miskotte vervolgt: „Dit al les neemt niet weg, dat het kerugma in zijn vormen israëlitisch is en blijft; „in Christo" lijden en arbeiden „de heiligen" met onvermoeibare ac tiviteit. Tot zijn vooronderstellingen behoort een hellenistisch gekleurde mystiek evenmin als de joodse leer der ethische wederkerigheid. De mens leeft van de grote daden Gods wordt gedreven tot goede werken, „welke God voorbereid heeft", voelt zich ge bonden aan het werkelijk ogeriblik, en ziet temidden van zijn arbeid uit naar de nieuwe aarde, waarop ge rechtigheid woont". Het bovenstaande kan beschouwd worden als één van de theologische achtergronden van waaruit het getui genis (waarvan ik een der opstellers ben) werd geboren. Daarin worden m.i. signalen gegeven voor theologi sche insiders, bijv. het overwonnen „grieks dualistisch denken", de Gods gedachte, het aards messianisme, het „procustusbed" van een maatschap pij-idee enz. In het geding was de geloofsvisie op de „beslissende daad" van de sy nagoge of op „de enige hoop" van de christelijke kerk. Een vrijzinnig theo loog zei mij dat hij in zijn arbeid de verzoeningsgedachte van Paulus bepaald naar zijn oordeel door de mysteriereligie en het griekse denken had laten vallen om alleen te ar beiden in de geest van Jezus van Na zareth, die het opneemt voor de ar men en verdrukten. Ik heb respect voor zijn helder inzicht en radicale eerlijkheid, al wijs ik zijn visie ten enenmale af. Weinig respect kan ik opbrengen voor een orthodoxie, en ik zie het met wantrouwen aan, die op dezelfde wijze over Jezus spreekt maar er dan zo vlotjes aan toevoegt: natuurlijk ook Paulus, niet beseffend dat nu juist hier de grote spanning en het grote geschilpunt ligt dat door Buber en Miskotte op zo'n magistrale wijze onder woorden is gebracht. De orthodoxe theoloog zette in net „Kort Geding" van afgelopen zondagavond onder applaus ook het christen-zijn en christelijk handelen op de noemer van de joodse geloofwijze. Een knoop Bij de herdenking van de dood van de Zwitserse theoloog Leonhard Ra- gaz in februari 1946 zei Buber o.m. ..dat er in het machtig koord van ons Messias-geloof, dat vastgeknoopt is aan de Sinairots en dat gespannen is naar een nog onzichtbare, maar in de diepten der wereld geslagen pin, geen enkele knoop is gelegd" (Juliette Bin- ger, Martin Buber, 1947, blz. 238) Hij bedoelde er niet de messianiteit van Jezus mee in zijn aardse arbeid der gerechtigheid, die heeft Buber, zoals wij zagen, reeds opgenomen in het koord van het messiaanse geloof. Hij bedoelde met de knoop het belijden van de christelijke kerk van Jezus Christus als de enige hoop in 1 en sterven. De geloofshouding op dé „beslis de daad" of op de „enige hoop" l de daadwerkelijke uitoefening va gerechtigheid door jood en chi praktisch in het algemeen niet verschil uitmaken. Anders jvordl als wij in de grenssituatie van persoonlijk leven en de grenssit van het wereldgebeuren uitged worden door de laatste vragen Enige hoop In Noord-Frankrijk en Verdun liggen de oorlogsbeg plaatsen van de eerste wereldo In de hel van Verdun vonden honderdduizend Franse ei jonge mannen de dood. Op °en gi van tien bij tien kilometer. Hi< daar staan ijzeren kruisen. Met opschrift: Unica Spes, - eni?e 1 Een kreet uit doffe wanhoop Vi toedekking van de kerk Of de en laatste verwachting aan de gronden van dit wereldgericht, c gebleven bij het totale failüsse van al ons menselijk denken doen Bij mijn weten staan deze woorden nergens meer op de oori begraafplaatsen van de tweede reldoorlog. Heeft onze westerse tuur zich in de laatste decennia 1 stilzwijgend en geruisloos van Christus' geheimenis van Paulus daan?

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2