rrote eenstemmigheid tussen regering en vakbeweging egering laat lonen en prijzen nog vrij Nog nader beraad over pensioenpremie Crita) egin volgend jaar balans opmaken Rem op stroom astarbeiders naar Den Haag Metaalvakboiiden dreigen met staking Het Kwartet Loonkostenstijging beperkt tot 10.2? Olie duurder Premie WAO verlaagd Pakistani zonden tweeduizend man hebben gedood Maandag beraad (vah)bondsraden Nieuwe LeMse Courant Zaterdag 11 december 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" fdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Veel woorden zijn lang te voet gegaan, eer het gevleugelde woorden werden. MARIE VON EBNER-ESCHENBACH Hoog water Hoog water, 12 december: Rotterdam le getij 0.01, 2e getij 12.15; Scheveningen 10.53-23.28; Vlissingen 9.4722.18; Haring vliet aan de Zeezijde 11.19—23.52. Ik zal proberen je buik weg te to veren, Tom Barometerstand: heden 10 uur 76,6 cm (1021 milibar), stijgend. £on en maan 12 December: zon op 8.38, onder 16.28; maan op 3.07, onder 13.19; 17 dec. N.M. hit weer Voor de ingang van Het Ka naal bevindt zich het centrum van een hogedrukgebied, dat zich aan het begin van de week nog in de omgeving van Schotland bevond. Doordat dit centrum nog voortdurend langzaam naar het zuiden trekt, kan een front boven Schotland zondag met verder toenemen van wind en bewol king en plaatselijk regen ons land bereiken. De temperaturen zullen echter nog belangrijk te hoog voor de tijd van het jaar blijven. J. Edgar Hoover (Chef FBI): Mao's rode schaduw in de Ver enigde Staten Dr. C. Rijnsdorp: Geloofsbele ving Chris Blankenburgh: Contra spionage van Frankrijk in op spraak A. i. Klei: Geloven doe je op het platteland J. van Doorne: Marnix Gijsens "De afvallige", roman met een leugen als boodschap Jean-Pierre Dumont: Vergrij zing Europa vereist een nieuw bevolkingsbeleid Prof. dr. H. M. Kuitert over proefschrift van dr. W. A. de Pree: Hoognodig (maar erg slordig) signaal Jaap Stigter: Nieuwe lestech- niek lokt skiërs naar Frankrijk maar taalbarrière blijft handicap Piet Veenstra: Kubelik dirigeert tien symfonieën van Mahler Dialoog: Welvaart maakt ons niet verdraagzamer Mevrouw A. C. Muller-ldzerda: Besversiering, een schoonheid Mr. G. van Vorden: oplossing Pegasus kreeg kramp Van onze sociaal-eeonomisclie redactie) VOORBURG Regering en vakbeweging hebben gisteravond een grote mate van eenstemmigheid bereikt over de matigings- voorwaarden van de drie vakcentrales, zij het, dat de regering op korte termijn nog nader overleg zal voeren met werkgevers en werknemers over de uitvoerbaarheid van het vakbewegings plan om volgend jaar alvast te beginnen met een premieheffing van 0.2 pet. voor de later in te voeren pensioenplicht. „Ons eindoordeel van de mate, waarin eenstemmigheid bestaat, zal vooral van de resultaten van dat ge sprek afhangen", zo verklaarde werk nemerswoordvoerder drs. H. ter Hei de na afloop van het ruim drie uur durende gesprei. Zoals bekend wil de vakbeweging de voortijdige premie heffing bestemmen voor de bouw van extra woningwetwoningen en voor de financiering van meer regionale ont wikkelingsactiviteiten. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet heeft besloten niet in te grijpen in lonen en prijzen, maar in het begin van het volgend jaar samen it het bedrijfsleven de balans op te maken. &n moet worden beoordeeld of er doende waarborgen aanwezig zijn de inflatie binnen twee jaar vol- ïnde de kop in te drukken. Minister-president Biesheuvel zei eravond na het kabinetsberaad, ondanks de sterke stijging van de rkloosheid, het kabinet koelbloedig vasthouden aan de beleidslijn, dat primaire verantwoordelijkheid ir de ontwikkeling van de lonen en jzen bij het bedrijfsleven ligt. en delegatie uit het kabinet heeft eravond, terwijl de complicatie voordeed van het mislukken van overleg over de metaal-cao, dit mdpunt aan de afgevaardigden van rknemers.en werkgevers voorge- d. let tweede belangrijke besluit van kabinet is, dat er geen extra atregelen worden getroffen om de >EN HAAG De olieprijzen zijn 1 ingang van vandaag een gulden 100 liter duurder geworden. De fk gestegen prijzen van gas- en isbrandolie en petroleum maken noodzakelijk om de netto-ver- Itikersprijzen te verhogen, zo zegt organisatie van oliehandelaren. De jsverhogfng valt binnen het kader de prijsstructuur voor vloeibare indstoffen, zo wordt hieraan nog gevoegd. De ministerraad heeft de staatsse- itaris van sociale zaken gemachtigd door de werknemers verschuldig- deel van de premie ingevolge de ■t op de arbeidsongeschiktheidsver- jtering (WAO) vast te stellen op 5 procent (was 1,45 procent) en het °r de werkgever verschuldigde deel 4,05 procent (was 4,15 procent) interieurverzorging CRUN55URGD meer keu5 in1 passende omgeving werkloosheid te bestrijden. Een der gelijk ingrijpen zal immers vooral de inflatie bevorderen. Wel wordt de werkloosheid in de verschillende delen van het land nauwkeurig gevolgd. Onderzocht wordt in welke regio's moet worden ingegrepen met aanvullende werken. Deze werken zullen gericht zijn op de ontwikkeling van de betrokken ge bieden. De financiering van deze werken, aldus minister-president Biesheuvel mag in geen geval infla toir zijn. Dat wil zeggen dat het geld elders in de begroting moet worden gevonden. Minister-president Biesheuvel legde er gisteravond na het beraad in het kabinet de nadruk op, dat juist door het toenemen van de werkloosheid de vei'bntwoordelijkheid van het be drijfsleven extra zwaar is gaan we gen. Het kabinet heeft reden tot ex tra zorg, maar deze zorg moet ook aanwezig zijn bij de sociale partners. Een overweging van het kabinet om op dit ogenblik niet in te grijpen is ook geen bijdrage te willen leveren aan de polarisatie tussen werkgevers en werknemers.Met het oog op af spraken over de komende inkomens politiek zou deze polarisatie funest zijn. Het kabinet heeft, zo bleek verder uit de mededelingen van de minister president. niet gekozen voor het standpunt van de meerderheid van de SER, dat de inflatie binnen drie jaar bestreden moet zijn. Twee jaar is de uiterste termijn voor het kabinet. Bo vendien. verklaarde de heer Biesheu vel, is een loonkostenstijging van 11,7 pet., gezien de structurele moeilijkhe den, voor de zwakke bedrijfstakken te veel. De minister-president wilde overigens, om de vrije loonpolitiek te garanderen, verder geen cijfers geven over de gwenste loonstijgingen. Half februari moet tachtig procent van de cao's afgesloten zijn. Dan bestaat er een beter overzicht. Eï regering is verder voor een se lectief investeringsbeleid door middel van heffingen op nieuwe bedrijfsge bouwen. In het voorjaar is een tus- sennota over het noorden van het land te verwachten, waarin in over weging wordt gegeven een deel van de aardgasopbrengst voor dit deel van het land te bestemmen. Bouw Om de werkloosheid in de bouw tegen te gaan heeft het kabinet wèl be' besluit genomen de beperkte af gifte van rijksgoedkeuringen voor nieuwe bedrijfsgebouwen in de pro vincies Gelderland en Noord-Brabant op te heffen. Voor de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht is deze be perking niet opgeheven, maar wel zal een soepeler beleid worden gevoerd dan reeds werd toëfeepast. Bedoelde beperking geldt sinds 16 september 1970 voor gebouwen van nijverheid, handel en verkeer met een bouwsom van meer dan 100.000. Het niet-afschaffen van het rijks- goedkeuringsbeleid in de drie weste lijke provincies hangt samen met hef voornemen van de regering om daar te zijner tijd een selectieve investe ringsheffing, eventueel gecombineerd met een vergunningenstelsel, in te voeren. Instemming De vakbeweging heeft met instem ming het kabinetsbesluit begroet om volgend jaar niet in te grijpen in de loonontwikkeling en zij kon zich ook wel vinden in de toezeggingen vart de regering m.b.t. het voeren van een selectief investeringsbeleid (waarvoor zo snel mogelijk voorstellen aan het parlement zullen worden gedaan), alsmede zij het niet voor 100 pet in de mededeling van minister Ne- lissen (financiën) dat de besparingen die uit de matiging der inkomensstij ging voor de overheid zullen voort vloeien zoveel mogelijk via de diverse departementen gericht zullen worden op de bouwnijverheid, met name in de gebieden die het ergst door werk loosheid worden bedreigd. Dit ge voegd bij de mededeling van minister Boersma (sociale zaken) dat een groot deel van de hogere inkomensgroepen- reeds medewerking aan de matigings operatie heeft toegezegd en zijn toe zegging dat het overleg met deze groepen, waar nodig, zal worden voortgezet, is reeds aan een belang rijk deel van de gestelde matigings- voorwaarden voldaan. De vakbewe ging zal evenwel eerst tevreden zijn, Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op geeft. Met kandelaar van sierlijk smeed werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk om cadeau te geven. Ik geef op als nieuwe abonnee: nfififn* adres: wnnnpl I betaling per u kwartaal maand Mijn naam is: adres: woonpl: Stuur mij de dikke kaars met kandelaar ats tegenprestatie I Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden indien ook het geld kan worden ge vonden voor de bouw van 2.000 wo ningen extra, hetzij via de voortijdige pensioenpremie hetzij langs andere weg. Drs. Ter Heide zei de indruk te hebben dat de regering ook op dit punt, een serieuze poging zal doen om het beoogde doel te bereiken. CNV- voorzitter J. Lanser- „ik vind dat de regering op de diverse vakbewegings- voorstellen positief heeft gereageerd". (voor vervolg zie pag. 9) NIEUW DELHI (Reuter) Volgens berichten uit Jessore in Oost-Pakistan zijn daar minstens tweeduizend mensen door West- Pakistaanse militairen afge maakt, zo meldt de Indiase radio. De Pakistanen hadden de stad wil len opblazen, maar door de snelle op mars van de Indiase troepen kon dat voornemen' niet worden uitgevoerd. De Indiase radio meldt ook dat Di- nadjpoer in het noordwesten van Oost-Pakistan op het punt staat door de Indiërs te worden ingenomen. De Pakistaanse troepen zouden al bezig zijn de stad te verlaten. Zestienhon derd Pakistaanse soldaten hadden zich overgegeven in de sector Di- nadjpoer-Rangpoer. In het Zuidoosten hadden guerilla- strijders de stad Noachali, halverwe ge tussen Dacca en Tsjittagong, inge nomen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG In verband met de toenemende werkloos heid zal in het rayon Den Haag slechts in zeer urgente gevallen een arbeidsvergunning voor gastarbeiders gegeven worden. In opdracht van minister Boersma gaat de looncontroledienst van het ministerie van sociale zaken in Den Haag, Rijswijk en Delft scherper toe zien op de arbeidsverhoudingen in de industrie. Het vergunningenbeleid voor koppelbazen zal nog straffer worden en met name het toezicht op de gastarbeiders zal verscherpt wor den. Het bedrijfsleven is er via een cir culaire van op de hoogte gesteld niet alleen dat vergunningen voor gastar beiders slechts in dringende gevallen worden gegeven maar ook dat ver lenging van arbeidsvergunningen van buitenlanders slechts in beperkte ma te kan gebeuren. Eerst als vaststaat dat geen Nederlandse werkkrachten voorhanden zijn zullen buitenlandse arbeiders wier contract afloopt mogen blijven. De bedrijfsverenigingen en de fis cale recherche zullen ook scherper dan tot dusver moeten toezien op de uitleenbedrijven. De vreemdelingen politie is nogmaals gewezen op de noodzakelijkheid alle buitenlandse werkkrachten op te sporen. Minister Boersma wenst een volle dige stabilisering van de arbeidsver houdingen in het rayon Den Haag, omdat naar te verwachten is het aan bod van arbeidskrachten de komende maanden sterk zal toenemen. Tal van erkende uitleenbedrijven zijn al in moeilijkheden gekomen, omdat de rijksoverheid vrijwel geen werk meer uitbesteedt. Verder loopt als gevolg van de in Den Haag en omgeving zich snel moderniserende industrie het aanbod van werk voor onge schoolden snel terug, zodat te ver wachten is, dat evenals in Rotterdam reeds het geval is, de werkloosheid onder de buitenlanders zal toenemen. Prins Claus is gisteren in de vooravond teruggekeerd van zijn reis naar Tanzania, waar hij het tienjarig bestaan van de republiek heeft bijgewoond. Foto boven: De Prins met Prinses Beatrix en kinderen, die ter verwelko ming op Schiphol aanwezig waren. Foto onder: Een feest voor ieder kind dus ook voor Pi-ins Willem-Alex- ander: de lopende band door de pier van Schiphol. De kleine prins moest evenwel aan het einde van de rit wel even assistentie van zijn moeder hebben om zonder valpartijen af te kunnen stappen. Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG De onderhan delingen over een nieuwe cao voor de ruim 250.000 werknemers in de metaalindustrie zijn mis lukt. De vakbonden braken het overleg af, omdat de werkgevers naar hun mening „geen enkele concessie van betekenis" willen doen. Reeds maandag zullen de bondsra den van de verschillende met a vak bonden zich beraden over middelen om „af te dwingen wat niet in goed overleg kon worden verkregen en daarbij zou het stakingsmiJdel niet uitgesloten zijn", zo verklaarde de voorzitter van de NW-Metaalbe- drijfsbond, de heer A. Gro-nevelt, gisteravond na afloop van het mis lukte beraad. Woorden, die door de voorzitters van de metaalbonden van NKV en CNV geheel werden onder schreven. De eis van de vakbonden voor een reële inkomensverbetering per 1 ja nuari van 3 procent (inclusief een aantal secundaire arbeidsvoorwaar den) werd" door de werkgevers in laatste instantie beantwoord met een tegenbod van 1 procent plus 0,4 pro cent voor verhoging van de vakantie toeslag. In totaal dus 1,5 pet; wat 0,5 procent meer is dan in de aanvanke lijke werkgeversopstelling. Volgens de vakbonden moet daar van echter 1,05 procent worden afge trokken, omdat de werkgevers dit aan voordeel zullen hebben bij een nieuwe berekeningstechniek voor het bedrijfspensioenfonds, zodat er dan slechts 0,45 procent reële inkomens verbetering zou overblijven. Werkge verswoordvoerder A. Prins zei in een afzonderlijke persconferentie, dat de ze berekening van de vakbonden on juist is. Bij de onderhandelingen bleken ook op vrijwel alle andere punten grote verschillen van meningen of berekening te bestaan. Zo wezen de werkgevers de vakbondsvoorstellen af, om in de cao faciliteiten vast te leggen voor aktiviteiten der vakbon den binnen de onderneminge en om de bijdrage aan het fonds Ier vak bonden voor bijzondere uitkeringen aan werknemers te verhogen van 10 gulden per werknemer tot een half procent van de loonsom. (De werkge vers wilden niet verder gaan dan 12,50 per werknemer neerkomend op ruim 0,1 pet. van de loonsom en wezen ook een fasering tot 0.3 pro cent in 1972. 0.4 procent in 1973 en 0,5 procent ip 1974 af.) (voor vervolg zie pagina 9).

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1