HAPJE UIT DE HAAGSE BINNENSTAD 'Menken heeft ons voor de gek gehouden' Gommerse bedankt weer Zeehond aangespoeld euwe leidse courant VRIJDAG 10 DECEMBER 1971 LEIDEN Ondanks het slechte Wer en de koopavond trok de bourtbijeenkomst, gisteren georgani seerd door het wijkcomité Noord, grote belangstelling. De avond, die tevens het karakter droeg van een protest-meeting, was aangekondigd door pamfletten en een luidspreker- wagen. Het bestuur van het clubge bouw „De Zevensprong" aan de Bernhardkade had de grote sportzaal voor deze gelegenheid ter beschik king gesteld. De woordvoerder van het comité, de heer L. Cavé, meende dat de ge meenteraad in de zaak van de huur verhogingen ernstig had gefaald. „Wethouder Menken heeft ons, even als een groot aantal raadsleden, voor de gek gehouden. Wanneer men eerst door het aannemen van een motie en een bezoek aan de wijk verwachtin gen gaat wekken die achteraf op val se hoop blijken te berusten, dan is men bij ons aan het verkeerde adres. Wat ons betreft stellen wij dan ook niet langer prijs op overleg met het gemeentelijke Maatschappelijk Con tact Orgaan" Vervolgens leverde de spreker kri tiek op de fractie van de PvdA, die door absentie en door onwil van de zijde van de heren In 't Veld en Verboom, aanneming van de PAK- motie onmogelijk maakte. Overigens achtte hij steunverlening van de zij de van de gemeenteraad niet door slaggevend. Wat de bewoners van de Haagse Schüderswijk en het Rotter damse Oud-West kunnen ,dat kun nen wij ook. zo zei de heer Cavé. Vervolgens kreeg de door het co mité uitgenodigde PSP'er Kees Walle het woord. Het Leidse raadslid ver klaarde eveneens zeer teleurgesteld te zijn over de houding van het me rendeel van (Je gemeenteraad en deelde de opvatting dat van deze kant weinig viel te verwachten. Op een vraag hoe men actie tegen de huurverhoging het best kan voe ren, antwoordde Walle. dat naar zijn mening een zo groot mogelijke eens gezindheid een absolute voorwaarde is. „Wanneer van iedere straat slechts de helft van de bewoners zou weigeren ,dan is dat al genoeg. De instanties beschikken in feite over geen enkel machtsmiddel. Men kan toch moeilijk drie- of vierhonderd gezinnen op straat gaan zetten". Zo was het advies van dit raadslid. De vergadering, waar iedereen de kans kreeg om via de microfoon het woord te krijgen, besloot een aantal affiches te laten drukken met een tekst die tegen de huurharmonisatie is gericht. In de loop van de avond deed zich nog bijna een incident voor toen een aantal leden van de Bond van Huur ders en Woningzoekenden de orde dreigde te verstoren. Na een scherpe discussie gaf het merendeel van de buurtbewoners te kennen, geen prijs te stellen op de aanwezigheid van de verwarring zaaiende BHW'ers. BENTHUIZEN Na een wethou derschap van 63 dagen heeft de heer J. W. Gommerse (SGP) op medisch advies zfjn wethouderschap neerge- •egd. In zijn ontslagbrief schrijft hij dat onvoldoende collegialiteit van burgemeester I. J. P. Kcjjzer vaak aanleiding tot heftige meningsver schillen. Hij schrijft aan burgemeester Keij- zer: „Al of niet in het bijzijn van ambtenaren werd ik aangevallen en werden mij verwijten gemaakt, of be sluiten afgedwongen. Onder andere blijkt uit de notulen van de college vergadering van 15 november dat u de ambtenaren de heren De Groot Van Kleef hebt verboden mij tij dens deze vergadering van advies ^dienen. Het komen tot een goed bestuur der gemeente is daarom door u en de heer Rensink tot een onmo gelijkheid gemaakt. De hierdoor ont stane spanningen hebben voor mij gelald tot nervositeit, slapeloosheid ed.", aldus de heer Gommerse. Ook verwijt hij burgemeester Keij- zer en weth. Rensink dat ze hem de zware portefeuille van onderwijs, fi- Jjanoiën, soc. zaken en volksgezond heid en volkshuisvesting hebben toe bedeeld. Oommerse heeft dit ook aan de mi nister van binnenlandse zaken en de commissaris van de koningin mee gedeeld. Naar aanleiding hiervan heeft de rmrgemeester een brief aan de com missaris geschreven waarin hij zegt dat de heer Gommerse zelf veel aan leiding tot de discussies gaf. Over de portefeuilleverdeling schrijft hij dat Gommerse gezegd heeft hieraan geen behoefte te hebben, maar zich er niet in concreto tegen heeft verzet. De zware portefeuilles kreeg Gommerse omdat hij gezien de verhoudingen in de raad een meerderheidspositie in nam. Uitdrukkingen als „aanvallen", „maken van verwijten" en „afdwin gen van besluiten" vindt de burge meester „een bestuurder onwaardig". Het verbod om ambtenaren advies te vragen wordt erkend, maar de reden daarvoor is volgens de burgemees ter dat hij zelf de inlichtingen al ge geven had. „Zijn collegialiteit was echter dermate onvoldoende, dat hij de juistheid daarvan wenste te veri fiëren bij ambtenaren" aldus burge meester Keijzer in zijn brief aan de commissaris. Toen de heer Gommerse 8 okt. tot wethouder benoemd was, zei hij dat het wethouderschap in Benthuizen een wegwerpartikel bleek te zijn. Hij KATWIJK AAN ZEE Gister middag om half vier spoelde aan het strand voor de Voorstraat een jonge zeehond aan. De zeehond, die kern gezond werd aangetroffen, is naar het dierenpark Wassenaar vervoerd. heeft toen niet vermoed zelf de eer ste te zijn die weer aftrad. Met hem is de tiende wethouder sinds 1966 vertrokken, waarbij de herverkiezin gen niet zijn meegeteld. De heer Gommerse heeft niet als raadslid bedankt, maar zal de eer ste weken niet aan het raadswerk deelnemen. Noodlokaal voor de chr. WlOUBRUGGE In de Chr.-Nat. school werd een ledenvergadering gehouden. Bij de bestuursverkiezing is de heer J. Rietdijk herkozen, ter wijl de heer P. F. Noordam zijn vader opvolgde. Uit het jaarverslag van schoolhoofd S. Couperus bleek, dat men was be gonnen met een speelleerklas. Het aantal leerlingen steeg tot 149. Pen ningmeester G. H. F. Muusse meldde een batig saldo op de algemene reke ning van f 3313,15, op de exploitatie rekening van f 1932,81 en bij de kleu terschool van f 273,38. Deze bedragen worden bestemd voor de reserve on derhoud gebouwen. De begroting 1972 laat een batig slot van ca. f 2000 zien. Het bestuur wil voor de kleuter school een oudercommissie instellen. Het bleek dat van nieuwbouw voor lopig geen sprake kan zfln. Wel is er kans op een noodlokaal. DEN HAAG Een hapje van de Haagse city vanuit de lucht geno men. Voor Den Haag-kenners onder onze lezers een heerlijke zoekpiaat. Er zijn bijv. negen kerken, waarvan drie niet meer in gebruik, te vinden. Het zijn: de Grote of St. Jaccbs- kerk, de Geref. Westerkerk aan de Lange Beestenmarkt, de voormalige Remonstrantse kerk aan de Laan, de voormalige r.k. kerk aan de Assen- delftstraat, de r.k. kerk aan het Westeinde (Britse ambassade), de Eglise Wallonne aan het Noordr'n- de. de Doopsgezinde kerk aan de Paleïsstraat, de r.k. kapel in de Oude Molstraat en de Willemskerk, die verbouwd wordt tot kantorenjlat. Onzichtbaar is, de oud-katholieke kerk aan de Juffr. Idastraat (ren schuilkerk). Op de linkerhelft zijn te zien van onderen naar boven; het Kon. Conservatorium voor Muziek, de r.k. kerk aan het Westeinde, de Riva-torengarage, de Koninklijke Stallen en het nieuwe witte AGO-verzekeringsgebouw. Op de rechterhelft: het politiebureau can de Jan Hendrikstraat, de Grote Kerk, het hoofdpostkantoor, Het Oude Hof (paleis Noordeinde), het Panorama Mesdag. Geheel rechts in het midden het oude stadhuis in de steigers. En nu maar zoeken of rt.en het standbeeld Plein 1813 nog vreet te vinden. Er is genoeg (c vinden. Den Haag blijft ook vanaf 300 meter hoogte gezien een boeiende stad. LEIDERDORP Dit is boerderij Lindenhove aan de Achthovenerweg in Leiderdorp, ter hoogte waarvan de door te trekken Mauritssingel op de Aohthovenerweg aansluiting krijgt. Deze doortrekking is op genomen in het investerings programma van Zij is nodig om de flessehals bij halen. de gemeente, het verkeer uit de Doesbrug te Commune Kiss speelt 'Perceval' Leiden Vanavond 8.15 uur speelt „Commune Kiss" in het LAK-theater aan het Levendaal het stuk „Perce val". De groep ontstond in junri 1970 in Londen. Er zijn twaalf spelers van zes verschillende nationaliteiten (En gels, Frans, Deens, Ghanees, Noors en Australisch). De groep heeft in middels op drie festivals gespeeld. „We voelen ons niet geroepen een bepaald publiek te bereiken. De cul tus van het toeschouwersaantal, met alle compromissen en opportunisme van dóen, gaat lijnrecht in tegen wat onze voornaamste zorg is de een heid van theater die er bestaat tus sen 'n speler en 'n toeschouwer. We willen graag ons zoeken naar het es sentiële theater voortzetten", zo zegt de groep van zichzelf. Het stuk, geschreven door een jon ge Amerikaan, Russell Blalack, is het resultaat van negen maanden werk met Kiss- Het is een tijdloos stuk en heeft daarom nog steeds betekenis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9