verwacht snel Berlijn over Doden bij Indiase bombardementen Wereldraad stort 30.000 gulden in fonds racisme WERKOOSHEID IN ZUID-HOLLAND IS VRIJ STABIEL Onenigheid in Navo over Europese Veiliglieidstop Huurverhogingen van bedrijfspanden in doorsnee wel redelijk - ÏEG doet mee aan „ijzeren raanvoorraad" Werkloosheid in houw invloed op vakopleiding Hoogovens doet voorstel cao-1972 Jongen overleden drie jaar na levertranspl antatie VRIJDAG 10 DECEMBER 1971 DEN HAAG De geregistreerde arbeidsreserve van mannen in Zuid- Holland is in november met bijna 2500 gestegen tot 13.500. Dat aantal is tweemaal zo hoog als een jaar gele den. De vraag naar personeel daal de in november met 2.000 tot 16.000. Een jaar terug was dat nog 25.000. De hoofdinspecteur-directeur voor de ar beidsvoorziening in Zuid-Holland, de heer K. Lewin, verwacht echter in de komende maanden geen spectacu laire stijging van de werkloosheid in deze provincie. Wel zal de vraag tot en met februari nog wat teruglopen. Al zal wanneer na de huidige inzin king op de arbeidsmarkt een even wicht zal zijn bereikt, het werkloos heidsniveau hoger liggen dan voor de Van een verslaggever IEN IHAAG Minister Lardinois hvacht, dat de EEG-commissie bin- hkort zal voorstellen in Europa ite voorraden graan in opslag te nen. Deze hoeveelheden zouden deel gaan uitmaken van de zoge- imde „ijzeren graanvoorraad", die t in de handel wordt gebracht, ar altijd in reserve gehouden voor verwachte gebeurtenissen op de ireldgraanmarkt. Totnutoe houden een de Verenigde Staten deze ijze- voorraad aan. Van die kant is rhaaldelijk aan de EEG gevraagd k graan op te slaan. Het staat nog it vast of voor de opslag in Europa ropese of Amerikaanse granen zul- i worden gebruikt. Minister Lardinois zei, dat bij een irmale oogst Europa zelf voor een ar miljoen ton zou kunnen zorgen. verwacht dat de internationale ianopslagregeling vanaf 1973 zal Iden. De Nederlandse minister left niet zov,eel bezwaar tegen de islag als maar aan twee voorwaar- m wordt voldaan. Ten eerste zullen i dia ik belangrijke graanlanden als Ca- aèa «n Australië mee moeten doen. enJEn (en tweede zullen de voorraden prijsverlaging mogen veroorza- no Wrdinois ziet in een uitgebreide tafionale opslagregeling .een l instrüment om "de wereldmarkt t ih de hand te" krijgen. ot voorzitter van de raad van be ier en -president-directeur van Ge- '.ral Motors Corporation is benoemd ichard C. Gerstenberg. De benoe- ing gaat 1 januari 1972 in. OSLO, BERLIJN (AP, Reuter, UPI) De Westduitse bonds kanselier Willy Brandt heeft goede moed dat het inter-Duit- se akkoord over de uitwerking van het Viermogendheden-ak- koord over Berlijn spoedig ook door de DDR zal worden be krachtigd. Brandt zei dit in Oslo waar hij op bezoek is om de Nobelprijs voor de vrede in ontvangst te nemen. „Er is geen twijfel dat het slechts een uit stel is. Maar wij zouden er voorkeur aan hebben gegeven dat* de zaak een beetje vlugger opschoot." Brandt doelde daarmee op de DDR, die op het laatste ogenblik heeft geweigerd het inter-Duitse Berlijnakkoord te paraferen, nadat vrijwel overeen stemming was bereikt. De Westberlijnse burgemeester Klaus Schüz heeft gisteren de Oost- duitse premier Willi Stoph opgeroe pen de Beiiijnse Muur met kerst open te stellen voor Westberlijners. In een brief zei Schütz dat hij bereid was een pernament akkoord over opening van de Muur te tekenen als de Oostduitsers gedurende het week einde de bureaus open zouden hou den, waar de pasjes worden ver strekt. Hij bedoelde daarmee het ak koord dat in de nacht van 7 op 8 december in Oost-Berlijn is uitge weekt tussen de onderhandelaars van beide zijden. Bepalingen Hel Westberlijnse blad Tagesspie- gel heeft gisteren bijzonderheden be kendgemaakt over het nog steeds niet ondertekende akkoord tussen Oost en West-Duitsland. In het Viermogenheden-akkoord over Berlijn was erop aangedrongen dat Westberlijners die de DDR -en Oost-Berlijn willen bezoeken een „vergelijkbare" procedure moeten volgen als die voor buitenlanders en Westduitsers. Volgens de Tagesspiegel hebben Westberlijners nu meer mogelijkhe den gekregen dan buitenlanders en Westduitsers om de DDR te bezoeken. Maar voor visites aan Oost-Berlijn worden de Westberlijners nog steeds meer hindernissen op hun weg ge legd. Zo zullen Westduitsers en buiten landers het gehele jaar door een 24-uur durend bezoek aan Oost-Ber lijn mogen brengen, waarvoor zij bij de Muur een pas kunnen krijgen. Westberlijners zullen zich in normale gevallen maximaal 30 dagen van het jaar in Oost-Berlijn kunnen bevin den. Daarvoor moeten zij een visum aanvragen tegen betaling. Auto's mo gen niet worden meegenomen, behal ve als zp kunnen aantonen dat dit onvermijdelijk is of wanneer zij meer dan 100 km. binnen de DDR moeten reizen. Als verdere bijzonderheden meldt de Tagesspiegel: in uitzonderings- BRUSSEL (AP, Reuter, UPI) - De NAVO-partners, die in irussel vergaderen, verschillen log steeds van mening over de Taag aan welke voorwaarden loor het Warschau Pact moet vorden voldaan wil de NAVO leelnemen aan de Europese Vei- igheidsconferentie. In de NAVO-vergadering heeft de merikaanse minister van buiten- indse zaken William Rogers ver- laard dat de NAVO-partners moeten Ppassen voor pogingen deze veilig- eidsconferentie te hanteren als mid- el om een valse atmosfeer te schep en van een ontspanning in Europa. Deze opmerking vloeit voort uit de literst voorzichtige opstelling van de VS tegenover het deelnemen aan de 'oor Moskou zo gewilde conferentie. De Amerikaanse regering meent jat aan voorbereidend overleg tot leelname aan de veiligheidslop pas tan worden begonnen na bekrachti ging van het akkoord tussen beide Juitslanden over de uitwerking van 'et Viermogendheden-akkoord over jerlijn. Bovendien moet volgens Washington het inter-Duitse akkoord eerst ook nog bekrachtigd zijn door de VS, Engeland, Frankrijk en de Sowjet-Unie. De Sowjet-Unie stelt zich echter op het standpunt dat het inter-Duitse Berlijn-akkoord pas bekrachigd kan worden als er zekerheid is dat de Westduitse Bondsdag de verdragen van Moskou en Warschau zal ratifi ceren. Frankrijk is echter van mening dat aan de Europese Veiligheidsconferen tie reeds kan worden meegewerkt als beide Duitslanden een akkoord heb ben bereikt over de uitwerking van het Viermogendheden-akkoord over Berlijn. Hoewel Frankrijk niet aan de NAVO-conferentie in Brussel deelneemt, is over de tegengestelde opvattingen gisteren in NAVO-ver band uitvoerig gediscussieerd. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Rogers heeft gisteren opnieuw namens president Nixon de verzekering gegeven dat de VS de band met de landen van West-Europa blijven beschouwen als het 'hart' van de Amerikaanse buitenlandse poli tiek. 'En dat zal zo blijven', aldus Rogers. Hij vervolgde dat Nixon niet buiten de Europese geallieerden om met de Sowjet-Unie zal gaan praten over wat dan ook, wat de Europese veiligheid betreft. gevallen mogen bezoeken aan Oost- Berlijn of de DDR langer dan de li miet van 30 dagen duren. De bezoe ken aan de DDR kunnen worden aangevraagd via reisbureaus bij doorlaatposten in de Muur en bij overlegging van een telegram waaruit blijkt dat een bezoek buiten de geli miteerde dagen noodzakelijk is, zoals bv. bij familie-omstandigheden. Voor bezoeken van een dag aan Oost-Ber lijn kunnen ook visa bij Westberlijn se bureaus worden verkregen. de werkuren van de bureaus, die visa verstrekken verschillen. In het weekeinde zijn slechts twee van de bureaus drie uur open. visa voor een bezoek van een dag zullen 5 mark kosten en 15 mark voor bezoeken van langer dan een dag. de grensoverschrijdingen per trein, metro of tram zullen via het Oostberlijnse station Friedrichsstrasze verlopen. Voetgangers en automobi listen kunnen gebruik maken van de zeven doorlaatposten in de Muur. Volgens de Tagesspiegel mogen personen die door de DDR van ver grijpen worden beschuldigd het land niet in. Daartoe» behoren alle Oost duitsers die na de bouw van de Muur op 13 augustus 1961 naar het Westen zijn gevlucht. DEN HAAG Staatssecreta ris Oostenbrink (economische zaken) heeft de moties van de linkse combinatie (PvdA, D'66 en PPR)waarin werd gevraagd, de sterke stijging van de 'huur verhoging van bedrijfspanden te stoppen en verlenging van de ontruimingstermijn voor be drijfspanden als overbodig van de hand gewezen. Op het ogenblik bestaan er geen toestanden, die het indienen van deze moties rechtvaardigen, zo meende hij. Hij zei dat de huurverhogingen in het algemeen redelijk zijn te noemen. In gevallen, waarin zij dat niet zijn, be staat de mogelijkheid bij de kanton rechter in beroep te gaan. Deze moet bepalen of de huur-van het pand in overeenstemming is met het algeme ne buurpeil van vergelijkbare pan den, zo voegde hij hieraan toe. Volgens de heer Lems (PvdA), die de moties indiende, zijn vooral de kleine zelfstandigen van de huur- liberalisatie die op 26 april inging de dupe geworden. Hoewel dat "be sluit met de nodige maatregelen is omringd, meende de heer Lems toch, dat door toedoen van groepen make laars en eigenaren, de zaak wat uit de hand is gelopen. In een .eerste motie vroeg de heer Lems staatssecretaris Oostenbrink wettelijke maatregelen voor te berei den om het verschil tussen huurprijs en 'huurwaarde geleidelijker op te heffen dan nu het geval is. Voorts zou de huuradviescommissie de kan tonrechter op diens verzoek van ad vies moeten kunnen dienen. Ten slot te zou er een indexclausule moeten worden gehanteerd, op grond waar van de huurprijzen de huurwaarden niet mogen overtreffen. In een tweede motie werd de staatssecretaris gevraagd, in samen werking met de minister van volks huisvesting, de wettelijke ontrui mingstermijn van twee jaar te bren gen op vijf jaar. In tweede termijn kwamen nog twee moties ter tafel. Zo drong de linkse combinatie in een motie De Ruyter (PvdA) er bij de regering op aan, in de loop van 1972 een nota in te dienen waarin zij aangeeft welke wijzigingen in haar beleid ten aan zien van de economische groei moeten worden aangebracht en waarin zij een zo gedetailleerd mogelijk over zicht verschaft van hetgeen op lande lijk en regionaal niveau nodig is om de bestaande milieubelasting terug te dringen. Minister Langman (economi sche zaken) noemde de motie enigs zins overbodig. „Met dit onderwerp zal de regering zich intensief bezig houden. Het is echter onmogelijk dit jaar reeds een afgerond beleid te kunnen presenteren. Wel zou een fi losofie kunnen worden opgebouwd, maar daar is de Kamer ook niet mee gediend", meende de bewindsman. De tweede motie was afkomstig van de liberaal Van Aardenne. Hij vraagt de regering op zo kort moge- lijke termijn maatregelen te treffen om tot een concentratie van de ex portbevorderende instellingen te ge raken. Minister Langman kon zich met de inhoud van deze motie ver enigen. NEW YORK (AP) China heeft in een felle aanval op Engeland de rege ring van premier Edward Heath er van beschuldigd met „de regering van Ian Smith te hebben gecollabo reerd" bij het opstellen van een ak koord over Rhodesië". zomer van 1970 het geval was, zo meent de heer Lewin. Ruim 40 procent van de toeneming van de Zuidhollandse arbeidsreserve komt voor rekening van de bouwsec tor. Het vraag/aanbodcijfer voor de arbeidsmarkt in deze provincie is 1,2 tegenover 1,7 vorige maand. (Tegen over een aanbod van 100 staat een vraag van 120). De gewesten Den Haag (vraag/aanbodcijfer 0,7) en Lei den (0,3) zijn zwakke plekken in de provinciale arbeidsmarkt. In deze gewesten speelt de situatie in de sectoren bouw en kantoor een belangrijke rol. Den Haag telt ruim 900 werkloze bouwvakkers. Dat is een kwart van het totale werkloos heidscijfer in dit gewest. In de kantoorsector in Den Haag zijn de laatste tijd 160 van uitzend bureaus afkomstige mensen inge schreven als werkzoekenden en 120 van uitleenbureaus. Bij de GAB's in Zuid-Holland blijft de doorstroming groot. Bij het bedrijfsleven wordt duidelijk scher per geselecteerd. Van onze soc.-econoinische redactie DEN BOSCH De dreiging met werkloosheid in de bouw is hier en daar al overgegaan in echte werk loosheid en dat gebeurt uitgerekend nu wij dachten, dat wij de uiterst nadelige gevolgen van de recessie van 1967 voor de vakopleiding van jonge mensen eindelijk zouden kunnen overwinnen. Dit verklaarde de heer C. N. M. van der Linden, bestuurslid van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf, gistermiddag op een leerlingenbouw plaats in 's-Hertogenbosch. „Thans wordt het bouwen weer op grote schaal getemporiseerd door overheidsmaatregelen. Wie verstandig is sluit niet de ogen voor de gevolgen, die pas weer over enkele jaren zullen blijken uit de manier, waarop de jeugd zijn beroepskeuze laat beïn vloeden door het nieuws uit de kran ten van vandaag", aldus de heer Van der Linden. De Stichting heeft er geen vrede mee, dat werkloosheid van leerlingen stilstand voor hun vakopleiding bete kent en zij vraagt zich verwonderd af waarom de regering geen maatrege len heeft voorbereid om deze dreigen de schade, zowel voor de leerlingen als het algemeen belang, te voorko men. „Zijn de lessen uit 1967 nog niet duidelijk genoeg geweest", vroeg de heer Van der Linden zich af. In de gevangenis van de Franse plaats Toul is het gisteren tot een opstand gekomen: de gedetineerden eisen het ontslag van de directeur en een be waker. Op de foto zien we een groep je gevangenen op het dak van de ge vangenisvleugel, waar zij zich ver schanst hadden. Twee beelden van de brand, die een groot winkelcentrum in de binnenstad van Willemstad in de as heeft gelegd. Op de bovenste foto is duidelijk te zien hoe de asfaltlaag, die de daken van de huizen vormde, één ziedende vlammenzee is. De onderste foto werd de ochtend na de brand gemaakt: een trieste rij ruines was alles dat restte. Van een verslaggever AMSTERDAM Ruim 30.000 gulden zal vanuit Nederland worden overgemaakt naar de wereldraad van kerken in Genè- ve ten behoeve van het fonds ter bestrijding van het racisme. De Nederlandse actie „Betaald antwoord", die voor het anti- racismefonds van de Wereldraad gelden in ons land inzamelt, heeft dit bedrag de laatste tijd ontvangen uit acties, gevoerd tijdens de interkerkelijke vredes- (Vervolg van pag. 1) De troepen van India een de mukti Bahini, die onder één gemeenschap pelijk opperbevel staan, hebben giste ren in oost-Bengalen alelvluchtwe- gen voor de Pakistani's te land, ter zee en in de lucht afgesneden. Het laatste Pakistaanse vliegtuig in oost- Bengalen werd neergeschoten Giste ren werden nog eens vier Pakistaanse kanonneerboten tot zinken gebracht, die de blokkade van de Indiase vloot in de Golf van Bengalen traentten te doorbreken. Ook werden twee Pakis taanse vrachtschepen naar een haven in India opgebracht. Eerder op de dag had minister van defensie Jagjivan Ram in New Delhi al meegedeeld, dat de Indiërs tot dat ogenblik in totaal cjrie pakistaanse oorlogsschepen voor de hoge zee, ne gen kannneerboten en twee onder- eeërs tot zinken hadden gebracht. Radio All India heeft gemeld, dat n ade verovering van de steden a- rayanganj, Chandpoer, Daudkandi en Alhoerganj de omsingeling van Dacca bijna voltooid is. Volgens het Indiase nen. Onder de door de Pakistani's ge- opperbevel proberen de pakistaanse troepen nu alleen nog maar Dacca en Chittagong te bereiken. Hun moreel zou zwaar gedeukt zijn. Een boot die op de rivier de Meghna 500 Pakis taanse militairen vervoerde is door de Indiase luchtmacht en artillerie tot zinken gébracht. Over eventuele overlevenden is niets bekend ge maakt Ondaks de voorspoedige opmai's van de Indiërs in Oost-Bengalen zijn de Pakistaanse verliezen betrekkelijk gering, als men de Indiase cijfers moet geloven. Misschien verloopt hun terugtocht toch minder wanordelijk, als de Indiëers suggereren. Volgens het hoofdkwartier in Calcutta zijn de Pakistaanse verliezen in Oost-Benga len over zes dagen oorlog 353 doden, 181 gewonden en 295 krijgsgevange- recruteerde burgerwacht: 41 doden, 45 gewonden en 1538 krijgsgevange nen. Tot dusver heeft praktisch geen enkele Pakistaanse militair gehoor gegeven aan de Indiase oproep om zich over te geven. Volgens de Prawda heeft China de oorlog tussen India en Pakistan ge provoceerd en gebruikt het Pakistan als zijn marionet om „zijn chauvinis tische grote-mogendheden-doelen in Azië te bereiken". De zeer belangrij ke politieke commentator Viktor Ma- jewski achrijft, dat „Peking een dub bele provokatieve rol speelt", door enerzijds in Oost-Pakistan te pene treren en anderzijds „zijn steun te betuigen voor het militaire regime in Pakistan". China heeft vandaag India gewaar schuwd de oproep van de Algemene Vergadering tot het staken van het vuren te aanvaarden, of anders een vermederende nederlaag tegemoet te zien, zo heeft Radio Peking omgeroe pen. ..Wanneer u de wereldopinie wilt negeren en denkt dat u kent doen wat u wilt met de steun van de so ciaal-imperialisten (de Sowjet-Unie) eri voortgaat op de weg van militair avontuur, zult u tenslotte een neder laag tegemoet gaan", staat in het of- ficële volksdagblad in Peking. In het commentaar zegt het blad dat de Chinese regering en het volk de rechtvaardigde strijd van Pakistan ten volle stuenen en dat China zijn verplichtingen binnen en buiten de VN zal nakomen. week in september en uit giften van particuliereh. Reeds eerder werd door de actie „Betaald antwoord" 100.000 gulden naar Genève overgemaakt. In dat be drag zat ook een gift van koningin Juliana voor dit nieuwe werk van de wereldraad. De Lutherse kerk in Nederland heeft thans voor het anti-racisme- fonds 5.000 gulden naar Genève over gemaakt. Andere kerkgenootschappen en interkerkelijke instellingen maak ten in een eerder stadium reeds gel den over, aldus ds. R. J. van der Veen van de actie „Betaald ant woord" te Amsterdam. De Nederlandse r.-k. bisschoppen steunden het wereldraadfonds met 10.000 gulden, het algemeen diakonaal bureau van de gereformeerde kerken, de Nederlandse zendingsraad en de stichting oecumenische hulpverlening maakten elk rechtstreeks 7.000 dollar over naar Genève. De hervormde kerk en de remonstrantse broeder schap hebben toegezeggingen gedaan. De actie „Betaald antwoord" wordt nog steeds voortgezet. Begin volgend jaar komen nadere mededelingen, al dus ds. van der Veen, omdat naar zijn mening Nederland iets speciaal moet doen met het oog op de verga dering van het centraal comité van de wereldraad, die in de zomer van 1972 in Utrecht wordt gehouden. Sinds de oprichting van het anti-ra- cismefonds heeft de wereldraad reeds 400.000 dollar beschikbaar gesteld aan 33 organisaties in de wereld, die het racisme bestrijden. Van een onzer verslaggevers IJMUIDEN De vakbonden en Hoogovens vinden dat in de huidige omstandigheden slechts een éénjarige cao kan worden afgesloten. Hoog ovens heeft gisteren een voorstel ge daan voor verbeteringen in de sala rissfeer voor 1972, waarin allereerst wordt gedacht aan een regelmatige aanpassing van de salarissen zij het met een zekere matiging aan de stijging van de kosten van le vensonderhoud. Verder is per 1 ja nuari 1972 voor de salarissen een ver betering voorgesteld van 1 procent alsmede een verhoging van de vakan tietoeslag van 0,4 procent. Daarnaast wil Hoogovens de ploegentoeslagen verhogen, waarbij een minimum zal woeden ingebouwd. Voorts is een toe slag van 200 gulden voorzien die in de loop van het jaar zal worden uit gekeerd. Afgezien van genoemde aanpassing aan de kosten van levensonderhoud kan de gemiddelde verbetering vol gend jaar (berekend over het gehele personeel, maar dus niet gelijk voor iedereen) worden becijferd op 3,7 procent. DENVER (AP) Een zeven jaar oude jongen uit Minnesota die een levertranspl antatie langer heeft overleefd dan wie ook ter wereld is gisteren overleden aan een leverin fectie. Jimmy Arthur Grund onderging de levertransplantatie in Denver op 20 juli 1968. -

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7