Tarieven minder omhoog Van busbanen tot parkeerbelasting Films in Leiden AGENDA Slachthuis verdwijnt misschien Proefneming Koopavond LERAAR ENGELS Kerst bij t Leger Geen pessimisme t.a.v. nieuw Acad. Ziekenhuis Leiden Dierenleed- mensenleed ATTENTIE v. d. WATER JSTa spoedberaad commissie 'financiën V Bidden schept ruimte NIEUWE LEIDSE COURANT 3VRIJDAG 10 DECEMBER 1971 Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare ken nis, dat voor de duur van 3 maan den op de Secretarie, kamer 125. ter lezing voor een ieder is neer gelegd het door de Raad der ge meente in zijn vergadering van 6 december' 1971 vastgestelde besluit inzake de uitbreiding van de proef neming met een wekelijkse koop avond op de Oude Herengracht Dit besluit houdt in. dat van 9 dec. 1971 tot cn met 31 aug. 1972. voor de winkels gevestigd aan de Oude Herengracht het in artikel 2. onder C, der Winkelsluitingswet 1951 vervatte verbod om op werk dagen na 18.00 uur een winkel voor het publiek geopend te hebben niet geldt op donderdag tot 21.00 uur, tenzij deze dag samenvalt met een nationale feestdag. Leiden. 10 december 1971. Voorstellen van Leiclse raad LEIDEN Tot nu toe hebben de onderscheidene fracties van de ge meenteraad in het kader van de be grotingsbehandeling al achttien voor stellen. moties en amendementen ge produceerd. Hier volgt een samen vatting: Aanleg van een busbaan op de Rijnsburgerweg en het Levendaal alsmede in het verlengde van de Rijnsburgerweg op Oegstgeester grondgebied. (PvdA, DS'70 en CPN). Invoering bejaardentarief als voorwaarde voor nominale verhoging van het subsidiebedrag voor de NZH. (idem). Wering van autowegen en door gaande wegen in het geplande Vliet- park (PvdA). Invoering éénrichtingverkeersys- teem in de Kooi. (PvdA). Geen uitbreiding Ir. Lelyviaduct, aansluiting, Ir. Lelylaan op rijksweg 44 en aansluiting Vijf-Meilaan op Trompweg (Voorschoten) voordat da tum gereedkomen ryksweg 11 tussen rijkswegen 4 en 44 bekend - is. (PvdA). Invoering parkeerbelasting bin nen een jaar een plan gereed hebben. (PvdA en D'66). Maatregelen op het gebied van de ruimtelijke ordening (PvdA, D'66 en PSP). Nieuwe richtlijnen maken voor het huisvestingsbeleid. (D'66 en PvdA). Invoering speciale dienst of hoofd afdeling „renovatie en sanering", (idem). Inspraakprocedure voor het plan stevenshovè. (idem). Uitbrengen van een pre-advies over het bouw- en woningtoezicht (idem). Adhesiebetuiging voor een algeme ne huurbelasting en deze naar alle gemeenten zenden, (idem). Nota inzake de werkgelegenheid (PvdA). Instelling commissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden. (Alle fracties). Verbetering financiële verhoging rijk—gemeenten. (PvdA). Verlaagd bustarief voor bejaarden en invaliden buiten de spitsuren. (DS'70). Vormen van een fonds voor verle nen van bijdragen in bouw of verbe tering van clublokalen van sportver enigingen. (DS'70). Verhoging van het subsidie aan de stichting Leids Studiefonds van f 25.000 tot f 30.000. (Idem). Pas aan het eind van de begro tingsbehandeling. waarschijnlijk maandagavond 20 december, wordt over een cn ander gestemd. Promotie te Leiden LEIDEN Aan de Leidse Univer siteit is de heer R. H. Hartog, mede werker stafafdeling Grondwetzaken van het ministerie van binnenlandse zaken, gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een proefschrift, getiteld „Onrechtmatige overheidsda- den in de Republiek der Verenigde Nederlanden; een onderzoek naar de toenmalige rechtspraktijk". Promotor was prof. mr. J. Th. de Smidt. jan. a.s. gevraag* voor conversatie Sollicitaties met bevoegdheden aan W. de Greef, Fr. Hendriklaan 86, Leiderdorp. Tel. 32532. LEDEN Van 16 tot en met 1 27 december heeft het Leger des Heils te Leiden een kerstprogram ma. De Over-Sixty-Club, een nieuwe naam voor bejaarden, heeft op de eerste dag om 8 uur de taak het spits af te bijten. De naam van deze club levert vol gens mejuffrouw M. Knoester, majoor bij het Leger des Heils te Leiden, weieens problemen op. „Wij zijn. dan ook naarstig aan het zoeken naar ben goede en pakkende naam voor deze club. i 65+ vind ik een nare naam: het j doet ons direct aan kaas denken. Met de Engelse naam die wij nu hebben kom je echter wel eens voor vreemde dingen te staan. Zo was er een bejaarde juffrouw die niet meer wilde komen. Zij deed aan dingen als sex, zoals de naam van de club haar deed vermoe- den, niet mee". 's Avonds (op 16 december) is er om half acht een feest voor het gehandicapte kind. 19 en 20 j december resp. een avond voor j buitenkerkelijke kinderen en TV- groepen en clubs. Dinsdag 21 ko- men burgemeester Vis en zijn vrouw naar de Gehoorzaal om duizend bejaarden toe te spreken. De avond bestaat uit zang en j muziek. De volgende dag viert de Jezus- bond kerstfeest en de rijpere-! jeugd doet dat de avond daarna in de koffiebar. De nacht vóór kerst is iedereen vanaf 10.30 n.m. j welkom voor de jubel die op 25 j en 26 december resp. om 10.00 en 16-30 uur en 10.00 en 19.30 wordt voortgezet. Tweede kerstdag is er 's middags om twee uur een kin- derkers.feest. Dit a'.les wordt be- j si 3ten met een zangdag op 27 december m „Rijn en Vliet". J Dat dit alles veel geld kost, is een duidelijke zaak. Daarom is er een huis-aan-huis-collecte en j staan op 11 en 18 december de j kerstpotten op het Gangetje, de Hoogstraat, bij het station en op de Prinsessekade. Men kan ook een bijdrage storten op giro 35187 t.n.v. Leger des Heils, Hooigracht j 30, Leiden. LEIDEN Voor de elfde en vol gens de aankondiging tevens laat ste week in TRIANON de Nedei- landse seksfilm Blue Movie, die nog steeds met veel succes in 23 Nederlandse theaters draait, en die al meer dan een miljoen bezoekers trok. In STUDIO de veertiende week! ook al een produkt van eigen bodem: „Wat zien ik." Alsof dat nog niet genoeg seks is, draait in REX Pornografie zonder masker" en in LUXOR „Seks in hotel De Bock" waar men „lief is voor de gasten. In CAMERA de Italiaanse western „Gringo tegen El Diablo Los Des perados en voor de kinderen Sjors en Sjimmie. In LIDO ten slotte viert Robin Hood nieuwe triomfen. KOUDEKERK Mannenoverschot. De bevolking is van 1 juli tot 31 no vember met 53 personen toegenomen tot 3.616. Er zijn 1865 mannen en 1751 vrouwen. LEIDEN „Het projectbureau werkt rustig door, want wat ons betreft is er geen reden om aan te nemen, dat het kabinet is terug gekomen op zijn eerder gedane toezegging, dat een bouwstop voor de universiteiten niet zal gelden voor de bouw van de nieu we Academische Ziekenhuizen. Dit commentaar werd ons ver strekt, toen wij het Universitair Medisch Centrum van Leiden de sombere voorspellingen voorleg den, die oud-minister van onder wijs prof. Diepenhorst vorige week deed. Prof. Diepenhorst voorzitter van het bestuur van het Utrechtse Academisch Ziekenhuis, zei dat het kabinet Biesheuvel begin 1972 zal beslissen of de voorgenomen bouwstroom van drie nieuwe universitaire ziekenhuizen nog in 1972 kan beginnen. Dit uitstel van de beslissing zou wel eens de in leiding van afstel kunnen zijn, meent prof. Diepenhorst. Behalve de financiën zouden meningsverschillen tussen de me dische faculteiten van Amster dam, Leiden en Utrecht over de uitgangspunten in de bouwstroom oorzaak zijn van het uitstel van een regeringsbeslissing. Volgens de oorspronkelijke door het kabinet-De Jong goedgekeur de plannen krijgen Amsterdam, Leiden en Utrecht in één bouw stroom ieder een nieuw Acade misch Ziekenhuis. Dat zou in 1972 in Amsterdam moeten beginnen, waarna telkens twee jaar later de bouw zou starten in de twee andere universiteitssteden. Behalve het eigen Leidse uni versitaire projectbureau werkt ook het Bureau Coördinatie Nieuwbouw Academische Zie kenhuizen rustig door aan het op zetten van de bouwstroom, die in 1972 moet starten. Volgens een woordvoerder van het Universi tair Medisch Centrum Leiden zal de regering zich weliswaar nog moeten uitspreken over aanpas sing van de in 1969 geraamde to tale bouwsom van de drie zieken huizen (f 750 miljoen) aan het prijsniveau, maar men deelt niet de sombere verwachting van prof. Diepenhorst, dat een uitspraak zal worden uitgesteld. Een gunstig symptoom, dat de plannen voor een nieuw Univer sitair "Medisch Centrum doorge zet kunnen worden, is wellicht, dat het ministerie zich onlangs heeft verzet tegen het plan om bij de nieuwbouw van het Elisa- beth-ziekenhuis te Leiderdorp speciale accommodaties te reali seren ten dienste van het univer sitaire medische onderwijs. Men zou er zelfs aan gedacht hebben een hele vleugel te laten „mee bouwen" voor het onderwijs aan co-assistenten. Dat idee is door het ministerie in principe verwor pen. Het nieuwe Elisabeth-zie- kenhuis, dat december volgend jaar in gebruik wordt genomen, zal overigens wel zoals nu al het geval is en wellicht zelfs in rui mere mate een rol vervullen bij de opleiding van artsen. Het Eli- sabeth-ziekenhuis is nu informeel gelieerd het Academisch Zieken huis. Dat houdt in, dat co-assis- tenten praktijkervaring in de verschillende medische ^speciali saties kunnen- opdoen bij gebrek aan mogelijkheden in het Acade misch Ziekenhuis. In het nieuwe ziekenhuis te Leiderdorp blyft deze samenwer kingsvorm minstens gehandhaafd. LEIDEN Begin december be reikte de heer A. C .Kriest van het bureau bouwvoorbereifiing van het Bureau van de Universiteit de leef tijd van vijfenzestig jaar. Belangstel lenden kunnen hem ontmoeten tij dens een ontvangst, die hem wordt aangeboden op woensdag 22 decern-^ ber van vier uur tot half zes in het Academiegebouw, Rapenburg 73. Ingezonden Velen van u zullen het zelf heb ben beleefd: je hebt'een huisdier, waar je aan gehecht bent, het hóórt bij het gezin, je zorgt er goea voor en ondanks dat op een slechte dag, in een onbewaakt ogenblik ontglipte het je. Spoorloos! Helaas blijven vaak, ondanks alle pogin gen, dieren spoorloos. Het schiik- beeld voor iedere dierenvriend is de gedachte, dat zo'n dier meegenomen is als handelswaar, met beslemming: chemische en/of cosmetische indus trie in Duitsland. Deze dagen was er weer zo'n ad vertentie: Judy, een langharig, zwart-wit teefje ongeveei t.en maanden oud, is weg. Zaterdagmid dag 4 dezer glipte ze de vooideur uit, aan het Utr. Jaagpad en haar baas is wanhopig. Hij kan haar rok niet zelf gaan zoeken, want hij is spastisch een spastische jonge man, die al zijn 31 jaren in een invalidewagen heeft doorecbracht. Indien iemand van u informatie over Judy heeft, belt u dan even 52753, secretariaat Dierenbescher ming Leiden. En als Judy als han delswaar zou zijn meegenomen, dan vragen wijGeef Judy aan haar baas terug! U kunt ano niem blijven alle onkosten wor den graag vergoed. Ten slotte: ieder die hart heeft voor dieren én voor mensen: meldt u toch, indien u een zwervend dier aantreft! Helpt ons te voorkomen, dat zo'n weggelopen of zwervend dier om het leven komt! M. S. ten Hooven-Murcnbceld secretaresse Ned. Ver. tot Berscherming v. Dieren - Leiden. Puzzelpromiiienten van 27 november. Tien gulden: mevrouw J. P. van Delft-aen Haan, Koestraat 51, Rijnsburg. Vijf gulden: mevrouw G. Zeilstra, Vivaldistraat 1, Leiden en M. Gortzak-Basjes, Kerkstraat 74, Oude Wetering. OEGST GEEST Bij het winkelcentrum Lange Voort worden tien meter hoge kerst bomen geplaatstafkomstig van het Kroondomein in Apeldoorn. Parkeergelegenheid heeft U bij ons op één minuut afstand v. d. Werf- straat. Oude Rijn. Kaasmarkt. Twee minuten Hooigracht, (Ir. Driessen- straat'. Oude Vest en Langegracht Lichtfabrieken». Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te zien. Onze traditie is „altijd voor deliger". geen valse leuze „van zov eel voor zoveel" maar het ge hele jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit, door echte vak service te bieden. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovingsringen, horloges, klok ken. cassettes, verzilverde ge schenkartikelen, briljant. De beste merken, de ruimste keuze Juwelier - Horloger HAARLEMMERSTRAAT 181 KLASSIEKE KWALITEITSMEUBELEN DEALER VAN ELK BEKEND KAMERBREEDTAP'JT LEIDEN HERENSINGEL10-1H2JEL. 26003 RUNSBURG.OEGSTGEESTERWEG 46. TEL. 01718-16813 ZOETERWOUDE Gisteravond werd in het kader van het pastorale plan „Toerusting" in de Christus Die- naarkerk de derde bijeenkomst ge houden. Thema: „Bidden schept ruimte"; het werd ingeleid door pa-' ter A. Vooges, Benedictijn van de abdij van Egmond. Door de gedegen opzet en voorbe reiding en de inleiding van pater Vooges kwam het gesprek rond de 40 tafels goed op gang. Pater Vooges zei het een waagstuk te vinden dit thema in zo'n grote groep aan de orde te stellen want ge loven en bidden is iets persoonlijks. Voor de tafelgesprekken schetste hij vier portretten van biddende men sen: David, Jezus Christus, een fi guur uit het boek „School for prayer" van Anthony Bloom en de dokter uit het boek „Kankerpaviljoen" van Alexander Solzjenatsyn. De serie wordt op 13 jan. voortgezet met pater GroHenberg, thema: „De Bijbel". Afscheid bij Roode Kruis OEGSTGEEST De heer Meden- dorp nam gisteravond afscheid van de Rode Kruis Kolonne Rijnland, waarvan hij ruim 33 jaar lid is ge weest. In die jaren verleende hij 300 maal eerste hulp. Vice-voorzitter B. H. Koomans burgemeester van Rijnsburg sprak hem toe. De heer Medendorp kreeg bloemen en geld. Sprekers waren verder kolonne- arts De Haan eh kolonneleider G. Th v. d Horst, die een cadeaubon overhandigde, P. W. v. d. Mark, se cretaris De Soet en J. van Wijk. Vrijdag 10 december Antonius-clubhuls, 8.15 uur: Timdeler- club voert komedie „Claudia" van Rosé Franken op. Kaarten verkrijgbaar aan de zaal. Gehoorzaalvogelshow Avlbus. De Kleine Burcht. 8 u.: Friese Vereni ging. Sinterklaasviering. LAK-theater Levendaal, 8.15 uur: „The balls of Venus", met zang, dans en mime. Bejaardenhuls Kaarsenmakersstraat, 79 uur: afscheidsreceptie de heer en me vrouw Kooy. Boshuis, achter Hoflaan 76, 7—9.30 u.: ruilbeurs voor verzamelaars. Schelpenkade 6. 8 u.: afd. Leiden Na- tuurhist. Vereniging, demonstraties door leden. Stadhuis. 2 uur en 7.30 u.: gemeenteraad (begroting). Zaterdag 11 december Gehoorzaalvogelshow Avibus. Zondag 12 december Gehoorzaal: vogelshow Avlbus. Oegstgeest. Rijnl. Lyceum. 8.15 uur: Cabaret Lurelei. FILMS CAMERA: do. vr. ma en dl 2.30 U„ elke avond 7 en 9.15 u.: „Sjors en Sjim mie in het land der reuzen"; za. wo 2.30 u. en zo 2.30 cn 4.15 u.; nacht- voorstelling vr, za 11.30 u. „Borsalino". 18 j. LUXOR: „Seks ln hotel De Bock". 18 j. REX: .Pornografie zonder masker". 18 j.: nachtvoorst. „Levend begraven", 18 j.. vr. za 11.30 u. TRIANON: Blue Movie". 18 J. LIDO: „Robin Hood", 14 J. STUDIO ..Wat zien Ik", 18 j. Ai:e films dagelijks 2.30, 7 en 9.15 u.. zo ook om 4 45 uur. Vrlldag 10 december Zolder Hot House. Raoenburg 24. 10—3 u. nam. Rein de Graaff-Dlck Vennlk (kwartet). Aootheken Havcn-apothcck, Haven 18. tel. 20085. De apotheek voorschoten Is open, die van Leiderdorp en Oegstgeest zijn dicht. Doktersdienst Tot zaterdag 10 uur de eigen dokter raadnli-uen. Daarna 5 maal 2 bellen tot zondag 24 uur (door Leo Vcrkaik) LEIDEN Klapstuk van de giste ren voortgezette begrotingsbehan deling was een verklaring van PAK-voorzitter In 't Veld. Hieraan was een spoedvergadering van de commissie „financiën" onder lei ding van wethouder Harmsen vooraf gegaan en aanleiding hier toe was weer een aan het begin van de middagvergadering ver spreide opgave van de dienst van financiën over de verwachte reser vepositie per 1 januari 1972: het nadelig saldo van de saldireserve per 1 januari 1971, groot f 900.000 zal op 1 januari a.s. zijn omgezet in een voordelig saldo van f 3,3 miljoen, waarby een der uitgangs punten is, dat over de jaren 1970 en 1971 aanvullende bijdragen tot een totaal van f 7,5 miljoen worden verkregen. Reinigingsrechten De heer In 't Veid deelde ria het spoedberaad mee, dat dit overleg heeft geleid tot een concept-over eenkomst, waarmee alle fracties in principe akkoord zijn gegaan, evenals trouwens B. en W- De overeenkomst behelst een tariefs verhoging tot slechts f 418.000 (B. en W. hadden aanvankelijk verho gingen tot een totaal van f 1,2 mil joen voorgesteld). De straatbelasting gaat nu slechts omhoog van 20 tot 24 procent, de reinigingsrechten van f 30 tot f31.20. terwijl voorts het zieken- „vervoerstarief wordt verhoogd en de leges voor een medische verkla ring ten behoeve van het verkrij gen van een huis wordt afgeschaft. Het bedrag van f 418.000 krijgt ge heel de bestemming van een post „onvoorziene uitgaven". Begrotingstekort Andere punten van de concept-over eenkomst: het begrotingstekort zal Mej. Kappeyne van de Coppello: één keer p^r weck minimaal f 11,6 miljoen bedragen en maximaal f 12,5 miljoen; de wenselijkheid van fondsvorming wordt erkend maar voorlopig wor den de acht door het PAK opge somde fondsen „pro memorie" op gevoerd. Er zal een diepgaand on derzoek naar het structurele tekort worden ingesteld; voorlopig wordt dit getaxeerd op f 25 tot f 30 mil joen. Voordat de. raad tot dit principe-ak koord kwam, zij het voorlopig nog in commissieverband, hadden de financiële experts 'van de fracties elk hun zienswijze gegeven op de algemene aspecten van de begro ting. De heer Elsgeest (prot. chr.) had verklaard tot overleg over de alternatieve PAK-begroting bereid te zijn en de heer Ham (KVP) deelde mee niet zonder meer ak koord te gaan met verhoging van de rioolbelasting maar wel met die van de straatbelasting en met ver hoging van de reinigingsrechten tot f36. Mejuffrouw Kappeyne van de Coppello (WD) had verklaard een tekort van f 11,6 miljoen wel aan vaardbaar te vinden. Huisvuil ophalen De begrotingsbehandeling is anders opgezet dan in voorgaande jaren. Nu komt de raad eerst over alle groepen aan het woord en pas daarna gaan B. en W. tot beant woording over. Gisteren werden ddoor de groepen economische aangelegenheden, cultuur, recreatie en sport- en jeugdzaken en maat schappelijke zorg en volksgezond heid afgewerkt, voor zover alle sprekers aanwezig waren. Enkele flitsen: Leiden moet, evenals omliggende ge meenten, zo snel mogelijk over gaan tot het slechts één keer per week ophalen van huisvuil, vonden met name mejuffrouw Kappeyne van de Coppello (VVD) en de heer Elsgeest (prot. chr.), die mede na mens de KVP sprak. Sporthallen Net als in Deventer moet de politie hier iedereen, die een stuk papier op straat gooit, gaan bekeuren, be toogde de heer Zunderman (DS '70). De secretarie moet er een afdeling „economische zaken" bijkrijgen, bepleitte de heer Cornelissens (KVP); ook was hij voor het spoe dig samenstellen van een werkge- legenheidsnota. Mocht binnen afzienbare tijd de sport helemaal uit de Groenoordhal gaan, dan zijn zeker drie sporthal len nodig, terwyl er nu maar één is gepland en dan nog pas om streeks 1975 en in de Merenwijk, aldus de heer Kwik (PvdA). De heer In 't Veld: verklaring Onder anderen de heren Oosterman (D '66) en Houtman (prot. chr) braken een lans voor een goede oplossing voor museum De Laken hal; het moet geen rijksmuseum worden, vond eerstgenoemde; de heer Houtman wilde in elk geval wél het beheer van dit museum in Leidse handen laten blijven. De heer Dirks (PvdA) brak een lans voor een subsidieverordening en hij was niet erg blij met het CRM- beleid. zoals dat zich tot nu toe manifesteerde. Mejuffrouw Van Buel (KVP) tenslot te was voor het omzetten van het maatschappelijk contactorgaan in een raad van advies en overleg. Haars inziens kan het bestuur niet voldoende tegenwicht vormen te gen de werkwijze van de functio narissen van genoemd orgaan. LEIDEN Enkele raadsleden wezen er gisteren tijdens de be grotingsbehandeling op, dat het openbaar slachthuis wel eens gedoemd kan zijn om te ver dwijnen. Mejuffrouw Kappeyne van de Coppello (VVD) zei, dat als gevolg van verschillende oorzaken de positie van het Leidse slachthuis onzeker is ge worden. PvdA-er Van Aken ging nog een stapje verder. Wat doen wij met het terrein van 3.5 ha, dat vrij komt als het slachthuis wordt opgeheven?zo vroeg hij. B. en w. zullen volgende week op deze vragen antwoorden. (Foto NLC - Wim Croese)

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 3