INDIA TREKT RING OM DACCA mimi andaag het „uur an de waarheid" r. Ralph Bunche in YS overleden Bedrijfssluitingen niet alarmerend 300 weeskinderen gedood bij Indiaas bombardement J Kom J Nederland bekrachtigt VN-verdrag tegen rassendiscriminatie Drees blijft bij hogere NS-tarieven sanitair Het Kwartet rita) het weer Zacht en regen iPeriode sociale onrust verwacht? ■■ANTIEKH Lading voor Oost-Pakistan in India gelost Reders verzoeken regering steun VS geeft Israël $400 miljoen Staatssecretaris Oostenbrink: Overheid wil deelnemen in bedrijven Akkoord in Duitse staal-cao IWIMENEXCO! Castle Furniture schrijfbureau BULTHUIS iemwe Leidlse Courant Vrijdag 10 december 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" r Nieuu, fdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31 441 Abonnementsprijs p. w. ƒ1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Men moet stijl hebben, niet een JEAN COCTEAU it bad is geweldig, mama rater in Een depressie, die uitwijkt naar 'inland heeft het weer deze dggen in zijn greep. Dat betekent ninder stabiel weer, met in het ;ehele land kans op regen. Vooral n het noorden van het land is er prake van harde wind. De temperatuur is echter on danks alles voor de tijd van het aar bijzonder hoog. Minimum temperaturen om- itreeks zes. maximum temperatu- en omstreeks acht graden. Voor zaterdag wordt zacht weer verwacht met af en toe regen. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76,4 em (1018 millibar), da lend. Hoog water Hoog water, 11 december: Rotterdam le getij 11.06, 2e ge tij Scheveningen 9.46-22.19; Vlissingen 8.48-21.17; Haring vliet aan de Zeezijde 0.11-22.45. Zon en maan 11 December: zon op 8.37, onder J129; maan op 1.57, onder 13.07; f'óec. N.M. NEW DELHI, RAWALPINDI, DACCA (Reuter, UPI, AFP, AP) Pakistan heeft gisteren in een nota aan secre taris-generaal Oe Thant laten weten, dat het de resolutie van de Assemblee over een onmiddellijk staakt-het-vuren accep teert. Maar aangezien India de resoluitie heeft afgewezen, proberen Amerika, Engeland en Frankrijk de kwestie op nieuw in de Veiligheidsraad te brengen. Van het oorlogstoneel komen intussen allerlei berichten over honderden doden onder de bur gerbevolking, veroorzaakt door de zeer hevige Indiase luchtbom bardementen. De oorlog woedt nu in alle hevig heid op alle fronten. India zggt dat het in Kasjmir aan de winnende hand is, nadat eerst de Pakistani's de Indiase troepen terug hadden gedron gen. De omsingeling van de Oostben- gaalse hoofdstad Dacca is nagenoeg voltooid. Duizenden Pakistaanse mili tairen zouden in wanorde naar Dacca en Chittagong vluchten, althans vol gens het Indiase opperbevel. Weeshuis Tragisch nieuws komt uit Dacca, waar een weeshuis voor islamitische kinderen door een paar voltreffers van Indiase vliegtuigen werd getrof fen. Minstens 300 kinderen zouden hierbij om het leven zijn gekomen. In het weeshuis woonde 400 k nderen. ede 100 mei jes zijn allen ongeeerd, BREDA Op maandag 17 januari wordt het nieuwe gedeelte in de E-10 tussen Antwerpen en Breda officieel opengesteld. Met de openstelling van deze 44 ki lometer lange vierstrooksweg wordt de rijtijd tussen de beide steden, bui ten alle bebouwde kommen om, aan zienlijk bekort. De hele weg heeft 200 miljoen gul den gekost. IHet Nederlandse gedeelte, elf kilometer lang, heeft bijna veertig miljoen gulden gevergd. DEN HAAG Behalve de iderhandelingen over de cao's an de metaalindustrie, de me- lalnijverheid en de havens blij- ook de besprekingen over e cao's voor de confectie- en de ïxtielindustrie uiterst moei- lam te verlopen en op het rand- van mislukking te staan. Spoedig misschien vandaag reeds zal blijken of wij naast de steeds oter wordende economische moei- kheden ook nog een periode van ciale onrust tegemoet gaan. De werkgevers in de confectie- en xtielindustrie blijken vobr 1972 al- loonstijgingcn ter compensatie n de prijsverhoging^ te willen ge in (geen enkele reële inkomensver tering dus) en daarmee stellen zij ch op achter wat in vakbondskrin- genoemd wordt de Bakkenist- rmule (het standpunt van de cen- ale werkgeversorganisaties, dat bij londe van VNO-voorzitter drs. S. C. akkenist de laatste tijd met veel erve is verdedigd). Ook de werkgevers in de metaalin- nstrie en in de metaalnijverheid zijn zoals bekend de onderhandelin- en op basis van deze formule inge- aan. Het is niet bekend of zij inmid- els reeds concessies hebben gedaan laar het overleg in de metaalnijver- eid is door de vakbonden opgeschort ndat de kloof te groot werd geacht het beraad in de metaalindustrie aat eveneens op de rand van een mislukking. De onderhandelingen, die vandaag worden voortgezet, worden door de vakbonden beschouwd als „het uur van de waarheid". Als één man Indien de werkgevers en de vak bonden in de metaalindustrie elkaar vandaag niet vinden, en de onderhan delingen als mislukt zullen moeten worden beschouwd, dan is duidelijk zo verklaarde ons een zegsman „dat de werkgevers hebban afgespro ken zich als één man achter Bakke nist op te stellen en dan gaan we een periode van grote sociale onrust tege moet, want dan zullen ook de vak bonden in de grote bedrijfstakken zich als één man opstellen in de strijd voor een reële inkomensverbe tering in avereenstemming met de door de meerderheid van de Sociaal Economische Raad toelaatbaar geach te matigingsprocedure." (In metaal, confectie, textiel en havens gaat het om een half miljoen werknemers). Een opvallende bijzonderheid is dat de onderhandelingen in de textielin dustrie aan werkgeverszijde worden geleid door ir. J. Bosma, die als voor zitter van het Verbond van Neder landse Ondernemingen enkele jaren geleden faam verwierf als „uitste kend en sociaalvoelend" onderhande laar, die talrijke looncompromissen op zijn naam heeft gebracht. veiling in AVI FAUNA Voor informaties zie elders in dit blad NEW YORK Nederland heeft vrijdag op het hoofd kwartier van de Verenigde Na ties in New York op de dag voor de rechten van de mens het internationale verdrag inzake de uitbanning van elke vorm van rassendiscriminatie ondertekend. In het verdrag staat een aantal strafbepalingen met betrekking tot de belediging van groepen mensen, op gewelddadig optreden tegen persoon of goed van mensen wegens hun ras, hun godsdienst of de grondslag van hun levensbeschouwing. Ook is er een verbod van elk eactie of ander collec tief optreden dat rassendiscriminatie tot gevolg heeft. Nederland heeft bovendien een ver klaring afgelegd, waarin de bevoegd heid van de commissie wordt erkend ook mededelingen of klachten van individuele personen te behandelen. Deze verklaring wordt op basis van vrijwilligheid afgelegd. Nederland is. na Uruguay, het tweede land dat deze verklaring heeft afgelegd. Overigens kan dit eventuele klachtrecht pas gaan functioneren, nadat ten minste tien verdragspartijen dit klachtrecht heb ben erkend. Eerder dit jaar is in Nederland door wettelijke regelingen al uitvoering aan het internationale verdrag inzake de uitbanning van elke vorm van ras sendiscriminatie gegeven. In verband hiermee werden wijzigingen aange bracht in het wetboek van strafrecht, de wet op het recht van vereniging en vergadering, de wet op de collec tieve arbeidsovereenkomst en de wet economische mededinging. omdat ze op tijd in de schuilkelder konden komen, Maar van de 300 jon gens allen in de leeftijd van 8 tot 15 jaar worden bijna allen ver mist. Aangezien de administratie van het gebouw door de aanval vernietigd werd, is het onmogelijk om direct te weten te komen, hoeveel kinderen er in totaal gedood werden. Politieke waarnemers geloven, dat de akistani's nu hun eerdere dreige menten zullen waarmaken en ook de Indiase bevolkingscentra zullen bom barderen. Want zij zijn er heilig van overtuigd -**> na de dood op zaterdag van 275 mensen in een dorn vlakbij Dacca, na het bombardement op het weeshuis, dat overigens in de buurt van het vliegveld ligt en na de hevige bombardementen op Karatsio, waar ok zeer vele slachtoffers zijn geval len dat de Indiërs het welbewust op de bevolkingscentra gemunt heb ben. Protest Pakistan heeft bij het Internationa le Rode Kruis geprotesteerd tegen wat genoemd wordt „de afschuwe lijke daden door de Indiase lucht macht die lukraak dichtbevolkte ge bieden bombardeert en mitrailleert". In Karatsji vonden meer dan 60 burgers de dood bij Indiase bombar dementen. Indiase oorlogsschepen be stookten intussen de haven met ra ketten. Daarbij werd een Panamees vrachtschip tot zinken gebracht en een Griekse koopvaarder in brand gestken. Aan boord van de 16.000 ton metende Engelse vrachtboor Har- mattan, die eveneens door een raket getroffen werd, vielen 7 doden en 6 gewonden. De Britse regering heeft „in de krachtigste bewoordingen" bij India tegen deze beschieting gepro testeerd. Volgens Pakistan ziin ook nog andere Fakistsanse steden in het westen door de Indiase luchtmacht gebombardeerd, waarbij 45 burgers gedood en 60 gewond weerden. De Indiase luchtmacht zal vandaag e nmorgen beperkte pauzes in zijn bombardementsacties op Pakistan in acht nemen, teneinde de buitenlan ders in de gelegenheid te stellen het land te verlaten. De buitenlandse re geringen moeten India vooraf op de hoogt estellen, wanneer de vliegtui gen de ecavué's meenemen. Voor vervolg zie pag. J ROTTERDAM In de Indiase ha ven Madras zijn havenarbeiders nog steeds bezig met het lossen van de voor Oost-Pakistan bestemde lading vrachtwagens en stukgoed van het Nederlandse m.s. Abbekerk. Volgens de Koninklijke Nedlloyd doen zich bij de lossing geen proble men voor. De 49 bemanningsleden van het schip, 31 Indonesiërs en 1 Nederlander maken het goed. De lichamen van gesneuvelde Pakistaanse soldaten liggen hier langs de weg op circa twintig kilometer afstand ten oosten van Jessore (Oost-Pakistan) NEW YORK (AP, Reuter, UPI) Na een langdurige ziek te is gisteren in New York dr. Ralph Bunche overleden. Bunche was tot oktober onder-staatsse cretaris-generaal van de Ver enigde Naties, belast met poli tieke kwesties. Hij is 67 jaar ge worden. Bunche. die vanaf 1946 in dienst van de VN is geweest, kreeg in 1950 de Nobelprijs voor de vrede voor zijn bemiddeling, die een einde maakte aan de Palestijnse oorlog van 1947. Hij speelde ook een belangrijke rol bij de onderhandelingen, die er in 1956 toe leidden dat na de Suezcrisis een VN-vredesmacht in Palestina werd gestationeerd. In 1960 had Bunche de leiding van diverse VN- activiteiten in Kongo. Bunche, de kleinzoon van een Amerikaanse negerslaaf, heeft steeds gestreden voor gelijke rechten v an negers in de VS en daarbuiten. iHij heeft talloze redevoeringen over dit onderwerp gehouden en nam herhaal delijk deel aan betogingen voor bur gerrechten. In 1965 marcheerde hij naast de later vermoorde ds. Martin Luther King van Selma naar Montgo mery in de vrijheidsmars. Bunche kreeg door beurzen de kans aan de universiteiten van Californië en Harvard anthropologie te stude ren. In 1925 werd hij lector in de politieke wetenschappen aan de uni versiteit van Californië, waarna hij in 1938 hoogleraar werd. Toen in 1946 de VN werden gesticht was Bunche werkzaam op het Amerikaanse minis terie van buitenlandse, zaken, waar DEN HAAG Het kabinet moet met spoed maatregelen nemen om te voorkomen, dat steeds mer Neder landse schepen onder een 'goedkope' vlag gaan varen. Hierop heeft de Kon. Nederlandse Redersvereniging (KNRV) de minister-president, mr. B. W. Biesheuvel, in een telegram gewe zen. De reders vragen het kabinet om 'passende maatregelen'. De leden van de redersvereniging voegen hieraan toe, dat in de afge- xopen zes jaar vanuit hun onderne mingen 1,8 min ton (brt) aan nieuwe schepen buiten Nederland is geregis treerd. terwijl in ons land op het ogenblik ruim 4 ton (brt) staat gere gistreerd. De gevraagde passende maatregelen zouden, naar de mening van de KNRV, kunnen bestaan uit de toepassing van vrije afschrijving, uit de afschaffing van de nieuwe on belaste reserve, uit toepassing van de investeringsaftrek en o.m. uit han delspolitieke steun. WASHINGTON (AP. AFP, Reuter, UPI) Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft woensdagavond niet 281 tegen 199 stemmen een wets voorstel aanvaard, waardoor alsnog buitenlandse hulp kan worden ver strekt door de regering Nixon. Krachtens de wet wordt 400 mil joen dollar ter beschikking gesteld van Israël, terwijl alle hulp aan In dia, Pakistan en Ecuador is opge schort. Het laatste land heeft de woe- DEN HAAG Staatssecreta ris Oostenbrink van Economi sche zaken heeft gisteren bij de behandeling van de begroting van zijn departement cijfers verstrekt over bedrijfssluitingen in het midden- en kleinbedrijf. Sinds de inwerkingtreding van het nieuwe bedrijfsbeëindigingsbesluit, aldus de staatssecretaris, zijn in het midden- en kleinbedrijf 2500 zaken gesloten- Het totale aantal aanvragen om gebruik te mogen maken van de regeling bedroeg 3800. Hiervan heeft het bórgstellingsfonds nog 400 aan vragen in behandeling. Bij 63 procent van de al gerealiseerde sluitingen ging het om detailhandelszaken. Dit is twee procent van het totaal aantal. Dit cijfer, aldus de staatssecretaris, is niet alarmerend, ook al omdat in dezelfde periode een groot aantal nieuwe vestigingen werd ingeschre ven. Bovendien, zo zei de heer Oos tenbrink, doen zich in detailhandel en ambachten dezelfde concentratieten densen voor als elders in het be drijfsleven. Er is dus eerder sprake van schaalvergroting dan van ver mindering van de activiteiten. Tegenover de afname van het aan tal zelfstandigen bij het kleinbedrijf, aldus de staatssecretaris, staat de toe name van het aantal werknemers bij het klein- en middenbedrijf. Het aan deel van 23 procent, dat deze sector sinds de oorlog in de totale werkgele genheid voor zijn rekening neemt, is dan ook vrijwel constant gebleven. Bovendien treedt door de schaal vergroting een inkomensvermeerde ring op van die zelfstandigen, die aan dit proces deelnemen. De welvaarts groei, zo meende de heer Oosten brink, zal dan ook in de komende jaren doorgaan, ondanks mogelijke conjuncturele vertragingen. voor een kwaliteits piano of orgel kijken en vergelijken in Bodegraven betalingsspreiding inruilen franco levering landelijke service-dienst enzovoort HARTELIJK WELKOM BIJ CENTRUM VAN ORGEL- FABRIKAGE EN -VERKOOP KERKSTRAAT 2-28 TEL. 01726-2541 Dr. Ralph Bunch, hij specialist was in Afrikaanse en koloniale aangelegenheden. Hij werd door het State Department aan de VN uitgeleend, maar trad in 1947 in vaste dienst van de volkerenorganisatie. Hoewel Bunche nooit een geheim heeft gemaakt van zijn solidariteit met negers en kleurlingen nam hij in de VN steeds een strikt onpartijdig standpunt in als er zaken aan de orde kwamen die met rassen te maken hadden. President Nixon heeft gisteren in een memoriam dr. Bunche „een van de grootste architecten van de vrede" genoemd. In zijn verklaring vervolg de Nixon dat Bunche zich voortdu rend had beijverd samenwerking en broederschap tussen mensen en na tiën te bevorderen. DEN HAAG De overheid is niet alleen bereid actief mee te werken bij het zoeken van een industriële motor voor het oostelijk mijngebied van Limburg, maar zij zal staatsdeel- name in „welwillende overweging" nemen indien dit noodzakelijk is om het bedrijf van de grond te helpen. Dit zei minister Langman (economische zaken) gisteravond in de Tweede Kamer tijdens het voort gezet debat over zijn begroting. De bewindsman zei, dat het industriële klimaat momenteel niet mee zit. STUTTGART (Reuter) De verte genwoordigers van de vakbonden en de staalindustrie in de Westduitse deelstaat Baden-Württemberg hebben gisteravond overeenstemming bereikt in het slepende loonconflict. Dit heeft een woordvoerder van de metaalvak bond meegedeeld. Hij weigerde bij zonderheden mede te delen, maar zei dat nog onderhandeld wordt over de duur van het overeengekomen con tract. Hoewel het loonconflict tot Baden- Württemberg beperkt bleef, werd praktisch de hele Westduitse auto-in dustrie erdoor getroffen. Ook de DAF-fabrieken in Eindhoven en Born werden door gebrek aan toelevering van de onderdelen in hun produktie bedreigd. toonzaal hoge rijndijk 25 leiden openingstijden dagelijks van: 9.00-17.00 u vrijdags van 19.00-21 .OOu zaterdags van 9.30-13.30 u Van onze parlementsredactie DEN HAAG De aangekondigde Verhoging van de spoortarieven van gemiddeld 9,5 pet. met ingang van 16 december blijft onverkort gehand haafd. Een poging van de linkse com binatie in de Tweede Kamer werd gisteravond door minister Drees afge wezen. Hij werd daarin ondersteund door de regeringspartijen. De kritiek van de oppositie spitste zich er vooral op toe. dat dit de derde tariefsverhoging is in ongeveer een jaar tijds. In vergelijking met no vember vorig jaar zijn de tarieven daardoor met ongeveer 25 pet. geste gen. Drs. Ed. van Thijn (PvdA) die de minister over deze zaak interpelleer de, konstateerde daarom dat de maat meer dan vol is. De bevordering van het openbaar vervoer is met deze zaak allerminst gediend, zo vond hij. Drs. Van Thijn zei het merkwaardig te vinden, dat juist deze minister, lo- komotief op het gebied van de mati ging, heeft plaatsgenomen in de bij wagen van de inflatie. Minister Drees merkte op dat de tarieven niet het belangrijkste instru ment zijn om het openbaar vervoer te bevorderen. Het nadelig effekt van deze verhoging taxeerde hij voorzich tig op een reizigersverloop van nog geen 3 pet. Overigens wordt dit ver lies weer gecompenseerd door andere groeifaktoren, zodat het effect nihil zal zijn. Op één punt bleek de minister het met de heer Van Thijn eens te zijn, namelijk dat de verhoging uiterst summier is aangekondigd. Hij beloof de voortaan een wat uitvoeriger toe lichting te verstrekken. In tweede termijn diende de heer Van Thijn een motie in. waarin wordt gevraagd de tariefverhoging op te schorten tot een duidelijk meerjarenplan over het ta- rievenbeleid is opgesteld. De motie komt volgende week in stemming, maar zal gezien de afwijzende hou ding van de regeringspartijen vrijwel zeker worden verworpen. De minister verklaarde 'dat het verlies voor dit jaar op 200 miljoen geschat wordt (vorig jaar 168 miljoen). uitgevoerd in solide eiken. Zéér fraai stijlmeubel 1665,— EXCLUSIEVE INTERIEURS BOTERMARKT 23 NIEUWE RIJN 25

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1