Partiële leerplicht in Leiden stuit nog op miskenning e.o. Provincie zoekt 2e woning Klaarovers in de Hoornes KW 42 had vistuig in de schroef Er zou een meldingsplicht voor bedrijven moeten komen LAATSTE avondzitting in 1971 DONDERDAG 23 DECEMBER as. Coöp. Raiffeisenbank „KATWIJK AAN ZEE" Coöp. Raiffeisenbank „KATWIJK AAN DEN RIJN" DONDERDAG 30 DECEMBER en VRIJDAG 31 DECEMBER as. Beperkt KERSTCONCERTEN „JUBILATE" UITVERKOCHT Loon KULTURELE RAAD ALPHEI WIL CREATIEF CENTRUM Per postkoets naar liet nieuwe Bouw Duinpark begint Wie gewestvorming van de grond krijgtwordt de Thorbecke van deze eeuw postkantoor NIEUWE LEIDSE COURANT 4 DONDERDAG 9 DECEMBER 1971 KOUDEKERK Volgende week dinsdag- en vrijdagavond zal de ge meenteraad de begroting 1972 behan delen. Zoals bekend werden deze ver gaderingen vorige week uitgesteld om dat enkele raadsleden vonden dat ze te weinig tijd hadden gehad om de stukken te bestuderen. KOUDEKERK Ondertrouwd: M R R Korswagen en H A J Gos- linga. P Schellingerhout en J J Box- ma. Gehuwd: G de Vogel en A M Vreug- denhil. HAZERSWOUDE Gemeenteraad. Dinsdag 14 december om acht uur vergadert de gemeenteraad. De be handeling van de begroting staat op de agenda. ALPHEN Donderdag om kwart voor acht, wordt in gebouw Onder weg aan de Lijsterbeslaan. een Zuid- Afrika-avond gehouden met film, mu ziek. lezing en discussie. Uit de DUINSTREEK RIJNSBURG Erespeld Het presidium van de International Road Transport Union (IRU), heeft aan 81 beroepschauffeurs het IRU-erediplo- ma met gouden erespeld toegekend. Twee hiervan zijn uit Rijnsburg: C. Noort en J. G. Blase Zn. N.V. KATWIJK Kerstfeest. De Alg. Bond van Bejaarden houdt dinsdag 14 december om 2 uur, een kerstmid dag in de Hoeksteen. KATWIJK De bejaarden van de sociëteit „Katrijn" vierden gisteren het sinterklaasfeest.. Het sporthalrestau- rant was hiervoor feestelijk versierd. Burgemeester Vermeulen en echtge note waren er bij. Er was o.a. een koor en amateur-ci neast J. v. d. Plas vertoonde films waaronder één van Keukenhof. Beslo ten werd met een maaltijd. KATWIJK Gisteravond tussen 17.30 en 23.30 uur heeft de politie by een verkeerscontrole, waar 30 agen ten aan deelnamen, 91 processen- verbaal opgemaakt; 51 bekeuringen werden uitgedeeld wegens het niet kunnen tonen van autopapieren. De auto's werden op de Provincialewcg en op de Sandtlaan aangehouden. NOORDWIJK Zaalvoetbal. Uit slagen: Jaap AugustinusEslec 3—1. VerhartKikkertje 5—1, HH Sport- huisDe Landbouw 73, Driehoek/ PHRollygolf/Victoria 12. Vit de BOLLENSTREEK dien kost 't haar 'n vrije dag. De vader èn het meisje hebben dit niet ge accepteerd. Het meisje heeft zelf ont slag genomen en is nu elders werk zaam". Wat zou er moeten gebeuren? Duidelijke voorlichting van de wet gever naar: gemeenten arbeidsbureaus werkgeversverenigingen bedrijven vakorganisaties scholen onderwijsinstellingen vormingscentra leerlingwezen ouders partieel-leerplichtigen. Er zou een meldingsplicht moeten zijnvoor bedrijven bedrijfjes, die een partieel-leerplichtige in dienst, hebben genomen. KATWIJK Wijkvereniging Hoornes zal medio januari be ginnen met een klaaroverdienst op de meest gevaarlijke punten in de wijk. Aanvankelijk bleek bijna niemand bereid daadwer kelijk te helpen. Via de scholen heeft men toen 1500 stencils, voorzien van een antwoordstrook, aan de ouders uitgereikt. Slechts 400 hebben het strookje ingevuld teruggestuurd. Daarvan -bleken dertig huismoeders bereid mee te werken. Voorlopig zullen de punten Hoorneslaan - Suurmondstraat, Biltlaan en Schaepmanstraat bij de Mamixsohool worden bevei ligd. Men hoopt echter dat zich meer ouders zullen melden, op dat ook andere urgente punten in de wijk van klaarovers kunnen worden voorzien. Ook zal de wijkvereniging bin nenkort met een toneelvereniging beginnen. Er zijn voldoende lief hebbers om tot oprichting te ko men. IJMUIDEN-KAWIJK De KW 43 „Rijmond 4" kon na té zijn uitge varen direkt terug' naar de haven om de KW 42 „Rijnmond 5" binnen te Slepen. Dit schip lag voor de kust met het vistuig in de schroef ver ward. Na in de haven te zijn gearriveerd, moest de KW 42 in het dok van het staatsvissershavenbedrijf om van de last te worden ontdaan. Comité Aarlanderveen in beroep bij Kroon AARLANDERVEEN Het comité Aarlanderveen Leeft heeft beroep aan getekend bjj de Kroon, in verband met het verlenen van een hinderwetver gunning voor het vuilstorten in het dorp. Volledigheidsholve maken wij U er op attent dat de zal worden gehouden op Beleefd verzoeken wij U hiervan goede nota te nemen. In verband met balanswerkzaamheden zijn onze kantoren op de gehele dag gesloten. DEN HAAG De provincie heeft zoals bekend ruimte nodig voor 300 ambtenaren. Enige tijd geleden dien den Gedeputeerde Staten een voor stel in om een derde vleugel aan het provinciehuis te bouwen, met daarin een vergaderzaal voor de Provinciale Staten. Dit voorstel werd echter door de statenleden gelijkelijk positief als negatief benaderd, zodat de stemmen staakten en dit voorstel volgende week donderdag opnieuw in stem ming moet worden gebracht. Inmid dels hebben G.S. niet stilgezeten. Als een verloofd stel dat een woning zoekt, gingen zij ook op zoek naar ruimte voor de ambtenaren, want mocht de derde vleugel niet door gaan dan zullen de ambtenaren, toch onder dak moeten worden gebracht. In dit verband hebben G.S. hun oog laten vallen op het nieuwe kantoor pand aan de Koninginnegracht/hoek Korte Voorhout dat daar door het pensioenfonds Blauwfonds NV van de Shell en Blauwhoed NV is ge bouwd. Door Blauwfonds werd mee gedeeld dat door de provincie alleen geïnformeerd was naar ruimte en huurprijs. Tot een meer definitief gesprek kon men niet komen, daar Blauwfonds momenteel nog met een andere gegadigde in onderhandeling is. Deze zou medio december zijn be slissing laten weten. Mocht deze ne gatief zijn, dan kan de provincie concreter stappen ondernemen, mo gelijk zelfs nog voor de statenverga dering van volgende week. G.S. zijn echter niet zo happig op het be trekken van zo'n huurpand, omdat de jaarlijkse lasten hoger zijn dan die van de derde vleugel inclusief vergaderzaal. Op de foto het kan toorpand van Blauwfonds en links de nieuwe Franse Ambassade; voorgrond nieuwbouw ministerie van financiën. SASSENHEIM De ruilbeurs van mevrouw Staffeleu loopt goed. Zo melden zich herhaaldelijk scholieren i.v.m. werkstukken. Woensdag 15 de cember is er 's middags weer ruil beurs In het clubgebouw van de speeltuin Beatrix. SASSENHEIM De algemene le denvergadering van de Oranjevereni ging wordt dinsdag 14 december des avonds om acht uur in Het Bruine Paard gehouden, gjaarlijcmakserjig'weerhn SASSENHEIM Verkeerslichten. Deze maand zal op het kruispunt HoofdstraatVan PallandtlaanCa- rolus Clusiuslaan de verkeerslicht- installatie worden geplaatst. Dit maakt aanpassing van het kruispunt en de aansluitende wegen noodzake lijk. B en w stellen in verband hier mee een aantal verkeersmaatregelen aan de raad voor. Onder andere zal voor het verkeer op de Ter Leede laan in de richting Hoofdstraat een verbod tot linksafslaan worden in gesteld. LISSE Pensioen. Op 31 muPrt hoopt de heer M. Th. van Dijk de gemeentedienst te verlaten. Bijna 24 jaar is hij gemeentesecretaris ge- weest. Op genoemde datum heeft hij de pensioengerechtigde leeitijd bereikt. LISSE Postduivenvereniging de „Luchtklievers" houdt zaterdag en zondag een tentoonstelling in het clubhuis aan de Gasstraat. Zaterdag avond om 8 uur is de opening. LEIDEN Aan de hand van praktijk-ervaringen is door de staf van het vormingscentrum voor jon gens en meisjes werkzaam in Leiden en omgeving een nota opgesteld, ge titeld „Partiële leerplicht is partieel een feit" In deze nota is veel feitenmateriaal verwerkt over de ervaringen met be trekking tot de werking van de par tiële leerplicht, die met ingang van 1 augustus 1971 van kracht is gewor den, maar nog zeer duidelijke lacunes vertoont. Een deputatie van het landelijk samenwerkingsverband Vormings werk heeft een gesprek gehad met onderwijsdeskundigen van de vaste kamercommissie en met de fractie commissies onderwijs en wetenschap pen van ARP. CHU en KVP. Na af loop van beide gesprekken is een documentatiemapje aangeboden. Het „Vormingswerk voor Leiden en omgeving' is ontstaan uit een fusie tussen de Stichting Vorming Wer kende Jeugd Leiden en de Stichting Katholieke Levensschool voor Leiden en omgeving. Deze fusie zal zo moge lijk per 1 januari 1972 officieel wor den. Het wervingsgebied van dit vormingscentrum omvat negentien gemeenten, te weten Leiden. Leider dorp. Oegstgeest. Voorschoten. War mond. Zoeterwoude, Lisse, Noordwijk Noord wij kerhout, Sassenheim. Voor hout. Koudekerk a/d Rijn. Alphen a d Rijn. Hazerswoude. Alkemade. Katwijk. Rijnsburg. Valkenburg en Woubrugge. Toen bekend werd, dat met ingang van het cursusjaar 1971/1972 een partiële leerplicht zou worden inge voerd. heeft een aparte commissie, samengesteld uit bestuurs-en staf leden van het Leids vormingscen trum, een wervingsplan opgesteld. Voor dit wervingsgebied kwam men tot een begroot aantal cursisten van 1.522. Men kreeg bericht van het ministerie, dat mocht worden uit gegaan van een toeneming van 1.200 halve-dag-deelnemers. Per 1 maart 1971 stonden in totaal 508 halve-dag- deelnemers ingeschreven: deze toe neming betekende dus concreet: per l augustus 1971: 1.708 halvedag-deel- nemers. Maarde accommodaties zijn beperkt. In totaal kunnen er slechts 625 halve-dag-deelnemers worden geplaatst. Het wervingsplan ging de ijskast in! „De pedagogische staf werd uitgebreid van lO'/t naar 14'/i en toen konden we rustig op vakantie gaan", aldus de nota. „Terug van vakantie gingen we met de staf in voorbereiding, om begin september 23 groepen oftewel 625 cursisten te kunnen opvangen. Maarop 5 september 1971 waren er 70 partieel- leerplichtigen ingeschreven'. Alle gemeenten in het wervings gebied kregen documentatiemateriaal over de partiële leerplicht. Medio augustus 1971 zijn alle gemeenten be naderd met het verzoek opgave te doen van 15-jarigen, die geen ver dere dagopleiding meer volgen. Slechts enkele (kleinste) gemeenten hebben toegezegd, deze opgave te zullen toezenden. De gemeente Leiden kon aan dit verzoek niet voldoen. De admini stratie was een jaar achter. Wel kon een lijst worden verstrekt van schoolverlatende kinderen aan het eind van het cursusjaar 1970/1971. De gemeente Alphen aan den Rijn had ook een grote administratieve achterstand. Wat zijn de oorzaken, dat zo weinig partieel-leerplichtigen bij het vor mingscentrum staan ingeschreven? Onbekendheid van partieel-leerplich tigen en hun ouders met de partiële leerplicht: de onbekendheid van in stanties (w.o. gemeenten) met de par- Kaarten voor de Mannenkoor in de Triumfatorkerk te Katwijk aan Zee zijn Voor het concert op woensdag 15 decem ber in de Oude Kerk aan de Keizerstraat te Scheveningen zijn nog kaarten ver krijgbaar- aan de kerk en op de volgende adressen: Kapsalon Minnee, Badstraat 24. Schoenh. Haasnoot, Princestraat 33. Drog. Vergunst, Van Egmondstraat 8, P. Glasbergen, Sandtlaan 36, Rijsburg. KATWIJK Ruim honderdtwintig school kinderen gingen gisteren op pad om bomen te planten in de Hoornes. De zestig bomen werden voorzien van de namen van twee kinderen die de boom plantten. Vanaf 2 uur gistermiddag was het een hele bedrijvigheid in de Schouthof, Parsstraat, Boekhorststraat en Suurmondstraat. Dank zij een uitstekende organisatie gingen de bomen vlot grond in. Het gebeurde onder toezicht van plantsoenendienst. Enkele gemeente-ar reikten de helpende hand. Dank zij de bo plantdag en de kinderen die bereid waren er mee te doen, heeft de Hoornes „er groen bij g kregen". tiële leerplicht; het ontbreken van effectieve controle op de naleving door de gemeentelijke instanties: slechte voorlichting naar de be drijven, met als gevolg, dat diverse bedrijven weigeren partieel-leerplich tigen in dienst te nemen of allerlei door gebrek aan goede voorlichting én de houding van veel werkgevers, zijn veel ouders niet bereid hun kin deren te doen inschrijven voor een erkende cursus bij onderwijsinstel lingen/vormingscentrum; het aantal onder de partiële leerplicht vallende jeugdigen is te hoog geschat; de partieel-leerplichtigen maken meer gebruik van volledig dagonderwijs dan was verondersteld. „De bedrijven waarmee wij als vormingswerk steeds goede kon takten hebben, waren over het alge meen op de hoogte van de nieuwe maatregelen. Zo niet, dan was er steeds een goed gesprek mogelijk. Maar de andere (grote) groep van bedrijven en bedrijfjes was moeilijk te benaderen. Wij waren duidelijk partij. Die voorlichting zou moeten gebeuren door de wetgever en niet door een vormingscentrum, dat zich hiermee vaak in een vervelende si tuatie manoeuvreert. Van het bedrijf uit gaat men ook allerlei eisen stellen, waaraan we als vormingscentrum vaak niet kunnen voldoen. Verscheidene ouders van partieel- leerplichtigen hebben aan stafleden gezegd, dat ze hun kinderen niet wil len inschrijven voor een vormings- of onderwijscursus, omdat dan waar schijnlijk meteen ontslag zou volgen. Ïïet gaat hier om een bedrijf in Leiden, waar tenminste 12 partieel- leerplichtigen werkzaam zijn, die niet staan ingeschreven voor een cursus. Tijdens een huisbezoek hoort de vader van een partieel-leerplichtig meisje, dat zijn dochter nog 1 dag per week naar ons vormingscentrum mag gaan. Zij was er ook het vorige jaar geweest en had het er fijn ge vonden. De vader was echter niet op de hoogte met de partiële leerplicht. Hij belt de werkgever van het meisje. Deze weigert medewerking. Het meisje mag wel gaan. maar dan wordt er f 25 op haar loon ingehouden, want daarvan kan dan een hulpver koopster worden aangesteld. Boven- ALPHEN De Kulturele Raad heeft een beleid voor de gemeente geformuleerd. Een globaal werkplan geeft aan dat men het actief-crea- tief bezig z(jn als de be'angrijksle taak ziet. Het beleid zou erop ge richt moeten zgn de bestaande ver enigingen met gezonde eigen be staansmogelijkheden en een voldoen de adequate aanpak te steunen. Voorts wil men streven naar een creatief centrum, waar alle expres siemogelijkheden worden gehouden op een professionele manier. Dat zou betekenen: samenbundeling van het werk van de muziekschool, „Expits- sie 70", dans- en balletclubs, even tueel ook toneelverenigingen. Van de Streekmuziekschool en „Expressie 70" is bekend, dat men er sterk vóór is. Afdelingen van zo'n creatief cen trum zouden gesticht kunnen wor den in Ridderveld en Ter Aar (dit laatste in verband met de gemeen schappelijke regeling tussen Alphen en Ter Aar wat de streekmuziek school betreft). Het hoofdgebouw zou gevestigd kunnen worden in liet lyceum dat over enige jaren vrij komt. De Kulturele Raad wil binnen de kortst mogelijke tijd een onlmoe- tingscentrum realiseren, evenals een filmzaal en expositieruimte. Zolang er geen voorzieningen zijn, gaat ae Kulturele Raad door met een inlen- sief eigen programma in andere ac commodaties. Ook past een actief beleed op het gebied van monumentenzorg iv/at gebeurt er met de door de gemeen te aangekochte molen van Wal raven?, zo wordt gevraagd) en de geschiedenis van Alphen. Deze en nog veel meer zaken worden ge noemd in het schrijven aan de ge meenteraad. O NOORDWIJK Donderdag 16 de cember begint de woningbouw in het plan Duinpark. Om vier uür zal bur gemeester Bonnike de eerste paal slaan voor een complex van 82 wo- n ingwetwoningen. Van de 374 woningen die er in to taal worden gebouwd, vallen er 201 in de woningwetsector. Van de res terende huizen komt een flank aantal in de premiesector. De eerste fase voorziet o.a. in de bouw van 51 koopwoningen. De twee de fase. die een jaar later begint, omvat 44 woningwetwoningen voor bejaarden en alleenstaanden en 71 koopwoningen, waarna de derde fase (1974) 75 woningwethuizen en 51 koopwoningen zal opleveren. ALPHEN Na het ophalen van postzakken aan het hulppostkantoor in Ridderveld en het afleveren aan het nieuwe postkantoor Julianastraati zal burgemeester R. M. Gallas mor-j gen ip de hal van het nieuwe riante] kantoor de handeling voor de oifi-j ciële opening verrichten. De rit vanaf het gemeentehuis naai Ridderveld en vandaar naar het nieuwe kantoor gebeurt met een uit 1850 daterende postkoets van de fa De Jong uit Leiden. Een besteller die kleding draagt uit die tijd, zal op de bok zitten. Het nieuwe kantoor is geheel van béton opgetrokken en gebouwd door de fa. Joh. G. Westmaas jr., onder ar chitectuur van Sj. Schaimhart. Vrijdagavond is er „open huis". Het is de bedoeling het oude kai> toor zo spoedig mogelijk te sloper waarna een ruimte beschikbaar kor voor parkeergelegenheid. LISSE Woensdag heeft de raad zich ten tweeden male gebogen over de begroting 1972. De voorzitter kon de verheugende mededeling doen, dat Ged. Staten de reconstructie van de Oranjelaan inclusief het aanbrengen van twee verkeerslichteninstallaties hadden goedgekeurd. Voorts werd goedkeuring ontvangen voor de uit breiding van het sportpark en de 2e fase van vernieuwing der straatver lichting. De voorzitter toonde aan, dat de financiële positie van Lisse gezond is. De belastingen zijn met een minimum verhoogd. Er is nog ruimte. De post culturele uitgaven is teruggebracht op f 5000, omdat er geen aanvragen waren. Het college is van mening, dat er géén dependance van de Opx- bare Bibliotheek in de Poelpolder moet' komen, omdat de afstand be slist geen bezwaar is. Met genoegen deelde de voorzitter mee, dat het plan-West zo goed als klaar is. In dit plan is óók nog ruim te gevonden voor woningwetwonin gen. In dit plan zit óók de westelijke omleidlngsweg. Men hoopt op finan ciering van rijkswege tegen 1974. Het aanbrengen van een tunnel bij de Vuursteeg moest het college ontra den. In het plan-West komen bejaar denwoningen met ruime groenvoor ziening. De Engel-uitbreiding is niet haalbaar en woningbouw tussen de 3e Poellaan en de kerk aan de Beek brug ontmoet geen bijval bij de in stanties. Op de vraag van de heer H. A. Smith over aanstelling van een milieu-controleur kreeg deze te horen dat deze geen schaap met 5 maar wel met 1000 poten mag zijn. De bus kwestie N.Z.H. in de Poel polder is geen eenvoudige zaak omdat er te weinig passagiers zijn. De oplossing kan komen wanneer bus 50 door de Poelpolder rijdt. Er zal nóg eens met de NZH worden gesproken. Wat de gewestvorming betreft zei de voor zitter wie déze van de grond krijgt wordt de Thorbecke van deze eeuw! De voorzitter deelde mee, dat het college er niet voor voelt in een overlegorgaan te worden ingebouwd- Wethouder Mesman beantwoordde vragen op sociaal terrein. Hij juichte streeksamenwerking voor gezinszorg en gezinshulp toe. Het college wil er aan meewerken, dat bejaarden zo lang mogelijk hun zelfstandigheid behouden. „Voor wie bouwen we eigenlijk woningen?", had de heer Kalis ge vraagd. De heer Mesman zei, dat zij, die economisch gezonden zijn aan Lise, dezelfde rechten hebben. In plan-Blokhuis komen óók woningen voor alleenstaanden. Wat de bouw van woningwetwonin gen betreft kon wethouder Dc Kort dc mededeling doen, dat goedkeuring was ontvangen voor de bouw van nog 56 woningen in aansluiting op de in aanbouw zijnde 40, terwijl er plannen zgn om in de omgeving van de toe komstige Ctar. Mavo nog 70 woning wetwoningen te bouwen (tegenover de Partysstraat)Verder is er nog een pdan van 28 in plan-West en de bouw van 170 bejaardenwoningen, 87 premiewoningen en 83 in de vrije sector. Over de vuilverwerking zei de wet houder dat men nog 2 jaar met de belt toe kan, maar het college is van oordeel, dat direct met de VAM aan sluiting moet worden gezocht en de eigen belt voor puin e.d. moet die nen. Ook is het niet uitgesloten an dere gemeenten (tegen betaling!) vuil te laten storten tot de nieuwe afvoer via de VAM er is. Wethouder P. van Leeuwen zei in zijn beantwoording, dat de lichame lijke opvoeding van het kind door deskundigen moet geschieden. De D'66-vertegenwoordiger kreeg te ho ren, dat het college niet achter hem staat, wanneer hij zegt, dat er eigen lijk alleen maar een openbare school moet zijn. Voor uitbreiding van de nieuwe school zijn 3 lokalen nodig en voor een nieuwe tweede school zijn er 70 leerlingen.. Het aanstellen van een muziekleraar viel niet goed bij B. en W.; wél is men vóór muziek onderwijs uitgaande van de Streek muziekschool. De voorzitter merkte nog op dat het college de kwestie van gewest vorming niet uit de weg zal gaan. Hoog en laag water Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Vrijdag 10 december: hoog water 9.06 en 21.37 uur, laag water 4.36 en 17.01 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 4