REGERING MOET SPREKEN Eerste vluchtelingen zijn in Oost-Pakistan terug Europoort centrum van mensensmokkel DS 70 wil ingrijpen in lonen en prijzen HUIS Werkloosheid in houw en metaal gestegen Het Kwartet Crita) het «vier Integratie Kwartet-Trouw wordt voltooid Stori*? in de beveiliging VS verontwaardigd over houding India Kamervragen over bouw werkloosheid TARVO .het lekkerste lijn-recept dat ik hen! 1MV0 I W. J. ZIRKZEE N.V. Nieuwe Leidse Courant Donderdag 9 december 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31 441 „Stantvastieh is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—1 9.00 uur mmmÈ Door te zwijgen, verneem ik de gebreken van anderen en verberg ik de mijne. ZENO Hé. ze leenden ook die tuinscharen van ons DE BILT Een nieuwe de pressie koerst tussen Groenland en IJsland door in de richting van Noorwegen, wat, tezamen met het hogedrukgebied bij Ier land. een westelijke stroming veroorzaakte. Hiermee drong van ochtend zachtere met regen ge vulde lucht onze westelijke pro vincies binnen. Of deze lucht zich boven onze omgeving zal hand haven is momenteel niet zeker, omdat achter laatstgenoemde de pressie weer koudere lucht over Schotland naar dc Noordzee dringt. De regenkansen blijven in elk geval vrij groot. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 77 cm (1026 millibar), dalend. Hoos water Hoog water, 10 december: Rotterdam le getij 10.06, 2e ge tij 22.59; Scheveningen 8.44-21.15; Viissingen 7.49-20.16; Haringvliet aan de Zeezijde 9.12-21.43. Zon en maan r - .10 December: zon op 8.36, onder 16.29; maan op 0.48, onder 12.55 17 dec. N.M. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Van verschil lende kanten is gisteren bij de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer op de begroting van sociale zaken met klem bij de regering erop aangedrongen, zich nu eindelijk" eens uit te spreken over de verschillende loonmatigingsplannen en de voorwaarden en suggesties die in het kader daarvan zijn gelan ceerd. De regering zal volgende week dinsdagmiddag antwoorden, na mor- geh eerst nog met de vakcentrales en de centrale werkgeversorganisaties te hebben gesproken. Het bleek dat, behalve DS'70, geen van de regeringspartijen op dit mo- S. Keunhig DEN HAAG Het aantal werkloze mannen is in novem ber met 16.900 gestegen tot 68.900, dat wil zeggen tot 2,3 pro cent van de afhankelijke manne lijke beroepsbevolking. De stijging moet volgens het minis terie van sociale zaken voor ongeveer 9 000 worden toegeschreven aan de invloed van conjuncturele factoren en vcor de rest aan seizoensinvloeden. Het aantal werkloze vrouwen nam in dezelfde periode toe met 700 tot 14.800. wat een stijging inhoudt van 4.100 ten opzichte van november vo rig jaar. Eind november waren 51 100 vaca tures voor mannen en 26.000 voor vrouwen bij de arbeidsbureaus gere gistreerd. Dit betekent een daling van 39.500 t.o.v. november vorig jaar. In alle provincies is volgens het maandverslag arbeidsmarkt een door het seizoen bepaalde stijging van het aanbod van horeca-personeel waar neembaar In het Noorden en Noord- Brattant steeg het aantal werkzoe kende landarbeiders en losse arbei ders. De werkloosheid van handels- en kantoorpersoneel nam met enkele honderden toe, met name in Gelder land en Noord-Holland. De ontwikkeling van de economi sche situatie wordt, aldus het verslag, duidelijk weerspiegeld in de relatief sterke toeneming van de werkloos heid onder metaalbewerkers en bouwvakarbeiders. In de aan Duits land grenzende provincies is daarbij tevens het aantal onder invloed van bet seizoen teruggekeerde pendelaars begrepen. Dit betekent overigens niet, dat de totale pendel op Duitsland op dit moment reeds terugloopt, zo wordt aangetekend. De werkloosheid van bouwvakar beiders maakt nu 26,8 procent uit van het totaal Eind oktober was dat 19,1 procent en in november van het vorig jaar 16,5 procent. E'e stijging deed zich in alle provincies voor. maar Gelderland en Noord-Brabant zaten daarbij boven het gemiddelde. Van het totale aantal werkloze mannen was 44 procent korter dan een maand werkloos, 33 procent een tot drie maanden, 11 procent drie tot zes maanden en 12 procent zes maan- UTRECHT Een storing in de be veiliging van het baanvak Woerden- Gouda bij* Woerden heeft vanaf 05.30 uur donderdagmorgen het treinver keer op de lijnen Ütrecht-Den Haag, Utrecht-Rotterdam en Rotterdam- Amsterdam via Gouda in beide rich tingen gehinderd. Door een aantal treinen op te heffen gelukte het de NS de vertraging van wel rijdende treinen minimaal te houden. Men noopt in het begin van de ochtend de storing te hebben opgeheven. dén of langer. Van de werkloze vrou wen was 33 procent korter dan een maand als zodanig geregistreerd, 38 procent een tot drie maanden, 14 pro cent drie tot zes maanden en 15 pro cent langer dan zes maanden. ment voelt voor ingrijpen in de loon- en prijsontwikkeling. Ook het groot ste deel van de oppositiepartijen bleek daar tegen. PvdA-woordvoerder Th. van Lier zei dat de regering niet het algemeen beleidskader heeft geschapen om de gewenste loonmatiging mogelijk te maken, nl. het voeren van een inko menspolitiek i.p.v. een cao-politiek, garanties voor de belangenbeharti ging der laagstbetaalden en aan wending van de ruimte voor wo ningnood en achtergebleven gebie den. die verkregen wordt door in komensmatiging. De PvdA-woordvoerder vroeg de regering tegemoet te komen aan de voorstellen van de vakbeweging, te meer omdat zij voor haar loonmati gingsplannen de meerderheid van de Sociaal-Economische Raad achter zich heeft gekregen. Dit betekent te vens dat de regering zich dient uit te spr^Jcen over het gevraagde selectieve investeringsbeleid en het verkrijgen van geld voor extra woningbouw (en daarmee voor het recente pensioen plan varl de vakcentrales). „Er is geen enkele reden daarom de rege ring tot een loonmaatregel zou beslui ten. De vakbeweging heeft zich re delijk betoond, de regering mag daar op alleen met redelijkheid antwoor den," aldus de heer Van Lier. Spaarloon Drs. G. Nooteboom (D'66) verklaar de geen principieel bezwaar te heb ben tegen (maar wel praktische moei lijkheden te zien voor) een stevige greep van de overheid op lonen en prijzen, zolang dat nodig is om nieu we instrumenten en methoden ge bruiksklaar te maken. Daartoe be hoort z.i. in belangrijke mate de in voering van spaarloon. Aan de over heid zou de bevoegdheid kunnen worden gegeven om jaarlijks een be paald minimum-percentage spaarin- komen voor te schrijven (een soort „wiebel"spaarloon), waarmee een be langrijk middel van conjunctuur- beïnvloeding zou worden verkregen. Mr. G. C- van Dam (ARP) betoogde dat het overleg tussen "egering en bedrijfsleven een optimale kans moet hebben „en die k">ns moeten wij vol uit geven." Dat er in het georgani seerde bedrijfsleven geen eensgezind heid bestaat moet niet te veel worden gedramatiseerd. Want als de wil tot matiging serieus is, kan die matiging binnen het kader van de bestaande standpunten worden gerealiseerd", aldus mr. Van Dam. Hij betreurde het, dat de vakbeweging haar bereid heid daartoe afhankelijk stelt van een aantal voorwaarden. (voor vervolg zie pag. 7) Deze indrukwekkend foto van een DC-9 tijdens een noodlanding op hez vliegveld van Oslo werd gisteren ge maakt. Het toestel was voor een bin nenlandse vlucht vertrokken, doch bij de start klapte de band van het neuswiel en de piloot moest terug keren. De baan wérd onder schuim gezet, waarop de machine in een wolk van schuim en rook landde. NEW DELHI, WASHINGTON (RTR/AP/ANP) Terwijl de mi litaire situatie in India en Pakistan de laatste twaalf uur weinig ver andering schijnt te ondergaan heeft de snelle Indiase opmars in Oost-Pakistan ertoe geleid dat de eersten van de bijna tien miljoen vluchtelingen in India aanstalten maken naar huis terug te keren. De Press Trust of India bericht uit Calcutta dat minstens 3000 vluchte lingen vanuit West-Bengalen gister avond al de rivier de Ichamati zijn overgestoken op weg naar het district Choelna ïn Oost-Pakistan. De terugkeer volgt na de verove ring door de Indiase troepen van de belangrijkste stad in dat district, Satchira. Het is de laatste maanden een van de belangrijkste punten van Indira Gandhis' beleid geweest dat de vluchtelingen moeten terugkeren om dat zij een bedreiging vormen voor de veiligheid en de bijzonder slechte' economische toestand van het land. Door de dagelijkse bombardemen ten op het vliegveld van Dacca is de evacuatie van een groep van ruim 200 buitenlandse diplomaten en VN-func- tionarissen uit die stad niet mogelijk. In Dacca zijn de levensmiddelen-prij- ztn de laatste paar dagen met onge veer driehonderd procent gestegen. Door de blokkade van de Indiase ma rine kunnen de goederen de stad ook niet meer bereikenen ook uit het nooren kunnen voorraden nauwe lijks over land aangevoerd worden. De Indiase troepen hebben na de verovering van Jessore en Sylhet (resp. in het westen en oosten van Oost-Bengalen) nu de steden Daucl- kandi en Chandpoer bereikt. Als Chandpoer valt zal Dacca ook niet meer vanuit het zuiden bereikbaar zijn. Verslaggevers, die met de Indiase troepen zijn meegegaan, melden dat de overgebleven bevolking van Jesso re dol van vreugde was. dat zij ein delijk van de bezetting van de West- Pakistani's verlost waren. De Pakis taanse soldaten leveren volgens het Indiase opperbevel „gematigde tot felle tegenstand", terwijl zij zich in sommige gebieden zonder meer te rugtrekken. De belangrijke stad Co- milla is nu ook door de Indirs inge nomen. In Dacca wordt ieder ogen blik een aanval verwacht van Indiase parachutisten. Indiase troepen rukken samen met de Mukhti Bahini-eenhe- den op naar de grote stad Khoelna, ten zuiden van Dacca. In het zuidelijke deel van de India se staat Kasjmir zijn de Pakistaanse troepen sterker. De Indiërs hebben zich na de bezetting .van de stad Chamb door Pakistan over de ri vier Moenir Tawi terug moeten trek ken. Meer naar het zuiden zouden de Indiase troepen weer enige verove ringen hebben gemaakt. Daar staan zij acht km op Pakistaans gebied. WASHINGTON India heeft met klem de Ameri kaanse beweringen ontkend, dat er al belangrijke vorderingen waren ge boekt om de crisis in Oost-Bengalen tot een politieke oplossing te brengen, maar dat India aan een militaire op lossing de voorkeur gaf. De Indiase woordvoerder zei, dat Pakistan abso luut niet van plan was geweest om één van de hoofd-eisen van India in te willigen: het op vrije voeten stel len van Sjeik Moedjiboer Rachman, om met deze onderhandelingen te be ginnen. Washington is zeer verontwaardigd, dat India zo'n anti-Amerikaanse hou ding aanneemt en dat, terwijl Ameri ka sinds 1947 meer clan tien miljard dollar hulp aan India heeft verstrekt. Het feit, dat de Indiase regering na zo'n enorme hulp, het niet 'eens nodig vond om op Nixons oproep van vorige week (inzake een staakt het vurtn en een terugtrekking vgn alle troepen) te antwoorden, heeft de Amerikaanse regering helemaal verbitterd. In Washington heeft men het ge voel dat de Amerikaanse rol op het Indische continent definitief is uitge speeld. India vaart nu helemaal op het kompas van Moskou, terwijl Pa kistan door de afscheiding van Oost- Bengalen die nauwelijks ongedaan gemaakt kan worden, geen levensvat baarheid meer heeft en daardoor vol komen op China georiënteerd is ge raakt. Bovendien heeft men in Was hington het gevoel, dat de oorlog Amerika en China in hetzelfde vaar water heeft gebracht althans in de ogen van Moskou zodat het bezoek van Nixon aan de Sowjet-Unie daardoor in hoge mate gesaboteerd werd. DEN HAAG De integratie van de regionale avondbladen van Het Kwartet (De Rotterdammer, de Nieuwe Haagse Courant, de Nieuwe Leidse Courant en het Dordts Dag blad) en het landelijk dagblad Trouw zal in de komende maanden worden voltooid. Daartoe heeft het Algemeen Be stuur van de Stichting De Christelij ke Pers in Nederland, uitgeefster van deze kranten, overeenkomstig het voorstel van het Dagelijks Bestuur met algemene stemmen besloten. Evenals Trouw zullen de Kwartet bladen met behoud van eigen regio naal karakter ochtendblad worden en technisch te Amsterdam worden ver vaardigd. Nadat eind februari van dit jaar de redacties van de Kwartetbladen en t van Trouw reeds waren geïntegreerd zullen nu ook de commerciële en ad ministratieve bedrijfsafdelingen wor den samengevoegd. Deze voortgaande integratie zal met noodzakelijke afvloeiing van per soneelsleden gepaard gaan. Daarover is overleg met de personeelsinstanties en de vakbonden gaande. DEN HAAG Het Tweede Ka merlid Van den Doel (PvdA) heeft vragen gesteld over de werkloosheid in de bouwnijverheid. Hij vraagt on der meer of de regering niet meent dat een garantie tegen werkloosheid in de touw nu noodzakelijk is en hij bepleit een verhoging van het bouw programma voor het komende jaar. De heer Van den Doel vraagt tevens welke maatregelen overwogen wor den om de woningbouw in het Noor den extra te stimuleren. Zie ook elders). waarom juist moutbrood? pak het, dat gulle goede Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op geeft. Met kandelaar van sierlijk smeed- werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk om cadeau tejeven^ MEUBELSHOWROOM Ik geef op als nieuwe abonnee: adres: woonpl._ I betaling per U kwartaal maand Mijn naam is: adres: woonpl: 1 1 Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie SFEERVOL* ZEEMANLAAN 22 Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden TELEFOON 42627 Zo kunt u deze Chineeséén van de vele „vermommingen" van Ton van Duinhoven, vrijdag op de tv zien wanneer hij zich als Chinees delega tielid door Kees van Kooien laat in- tervieven op Schiphol. ROTTERDAM Volgens een schatting van de politie zijn er momenteel zeker 300 Indiërs en' Pakistani's in Rotterdam, die erop wachten naar Engeland te worden gesmokkeld. Zij zijn de 'klanten' van een internationale organisatie die zich toelegt op het smokkelen van mensen naar Engeland via Europoort. De Nederlandse politie kan tegen deze organisatie vrijwel niets onder nemen, omdat ze in Nederland geen wet overtreedt. Wel kan de politie hier de Engelse autoriteiten waar schuwen als er weer een schip met „smokkelwaar" vertrokken is. De En gelse politie kan dan proberen de la ding op te vangen als getracht wordt de Aziërs in Engeland aan wal te krijgen. Deze tips vanuit Nederland hebben al enkele malen tot arresta ties geleid in Engeland. Maar aange nomen wordt, dat er de afgelopen maanden waarschijnlijk meer dan duizend Indiërs en Pakistani's via Nederland illegaal Engeland zijn bin nen gekomen. Vertakkingen De organisatie die zich met deze mensensmokkel bezig houdt, heeft volgens de Rotterdamse politie haar hoofdkwartier in Parijs. Volgens het Engelse blad The Times heeft ze ver takkingen naar Amsterdam, Kopen hagen cn Hamburg. De organisatie zou ook met ronse laars werken, die iri* India en Pakis tan proberen mensen over te halen om (illegaal) naar Engeland te emi greren. De mensen die erop ingaan moeten doorgaans al hun bezittingen verkopen om aan geld voor de reis te komen. Uit informatie, die de Rotter damse politie van de landverhuizers los kreeg, blijkt dat de reis naar Europa vaak onder barre omstandig heden wordt gemaakt. Sommigen ma ken de tocht per vliegtuig, maar er wordt ook vaak gereisd per bus of zelfs per vrachtauto. In Europa worden ze opgevangen in Parijs, München of Frankfort. Vandaar gaan de meesten naar Rot terdam. De politie kent een tiental pensions, waar de Indiërs en Pakista ni's worden ondergebracht als ze op hun overtocht naar Engeland moeten wachten. De pensions hebben volgens de politie kleine kamertjes, wrakke bedden en verveloze muren en kosten 25 gulden per week. Vele emigranten werken overdag in de haven bij kop pelbazen. Chantage De Rotterdamse politie schat, dat landverhuizers zo'n ƒ1700 tot ƒ3400 moeten betalen voor de overtocht. Eenmaal in Engeland lopen ze nog het risico alsnog te worden ontdekt als mensen, die illegaal zijn binnen gekomen. De politie vermoedt, dat velen in Engeland nog gechanteerd worden door de organisatie die hen heeft overgezet. Hoe groot de Nederlandse tak van de organisatie is, weet de politie niet. W kent ze een aantal mensen, dat er deel van uitmaakt. De naar Neder land gebrachte Indiërs en Pakistani's hebben, als ze tenminste over deug delijke papieren beschikken, de sta tus van toerist. Dat betekent, dat ze hier drie maanden mogen blijven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1