De prinses op kaas uitt vuistje Kamermeerderheid is voor verdwijnen piratenzenders kontuur in VPRO-leiding blijft bij standpunt over ontslag freelancers TV-commentaar Zendtijd Hilversum III uitbreiden Linda Hodes9 „Trip" ndigt in bloed ei Conference op oudejaarsavond: Seth Gaaikema „Stroming" 13 DONDERDAG 9 DECEMBER 1971 Van onze radio- en t.v.-redactie HILVERSUM „Zowel het bestuur als de gehele bedrijfs- kerngroep achten het funda mentele ultimatum dat onge veer tien freelance-medewer kers aan het programma VPRO- vrijdag hebben gesteld na het ontslag van twee van hun col lega's, Rogier Proper en John Jansen van Galen, onaanvaard- Zij willen niet eerder met praten dan nadat wij de maatregel van ontslag hebbèn in getrokken en wij wensen eerst beraad over de positie van free lancers bij een omroepbedrijf. Hieruit kan niet worden ge concludeerd, dat het bestuur en de kerngroep er een prestige kwestie van maken, zoals het team zegt." Zo luidt het com mentaar van VPRO-directeur S. J. Doorman. Het voorbarige bericht, dat het ra dioprogramma VPRO-vrijdag na 31 december niet meer zal verschijnen, moet onjuist worden genoemd. Het programma houdt deze titel maar zal indien het ultimatum van de tien freelancers (van wie er reeds één, Pe ter Nicolai, onmiddellijk is vertrok ken, drie formeel ontslag hebben ge vraagd en zes of zeven dreigen met ontslagaanvrage) wordt voltrokken, met een nieuw team en daardoor met gewijzigde of althans niet meer de vertrouwde opzet worden voortgezet. „Misschien", aldus de heer Door man, „moeten wij de uitzending even op een laag pitje zetten om ideeën die zeker al bestaan, te genereren. Het spijt ons overigens heel erg, dat de huidige formule niet meer kan wor den gevolgd, want wij waren er erg mee ingenomen. Maar voor ons geldt in de eerdte plaats de vraag: in hoe verre kan men programmamakers autonomie geven (de omroepwet kent die alleen toe aan de omroeporganisa- ties zelf) en hoe moet hun positie zijn, waar het loyaliteit jegens de werkgever, ook in los verband, be treft." De reden tot ontslag van de beide medewerkers is bekend: zij deden mededelingen aan een weekblad over de VPRO inzake de opvolging van directeur Doorman, die op 1 februari vertrekt om een hoogleraarschap te aanvaarden. „Wij waren zeer ontsteld over deze mededelingen en wij kunnen het niet goedvinden, dat freelance-medewer kers uit het bedrijf klappen. Voor vaste medewerkers bestaat de alge meen aanvaarde regel, dat zij niet zonder overleg over hun werkgevers pralen of schrijven mogen, ik zou Willen dat dit andersom evenzeer g«Jd: werkgevers moeten ook geen publicaties doen over werknemers zonder overleg met hen. Daarop heeft men recht." Namens het team van VPRO-vrij dag zegt Nico Haasbroek, dat de be zwaren van het team niet het ontslag raken („Wij hebben verontschuldigin gen aangeboden, wij vonden de pu blicatie ook niet juist"), maar het feit, dat de ontslagenen zich niet voldoen de mochten verweren. Directeur Doorman verklaart: „Het team heeft een bijeenkomst met alle medewer kers aangevraagd om zich te verkla ren en die bijeenkomst is gehouden onder voorzitterschap van Jan Haas broek (een van de medewerkers die gedreigd heeft met heengaan). Vrij unaniem waren de aanwezigen van mening, dat het ultimatum van de freelancers niet juist is." Intussen blijft men bij de VPRO over twee verschillende zaken praten: bestuur en bedrijfskern wensen voor alles te staan op regeling van rechten en plichten van en voor freelancers, het dreigende team (dat alleen nog aanblijft om tot en met 31 december de serie Haagse Schilderswijk af te maken) wenst eerst hoor van de twee ontslagenen. Maar er staat nog een deur op de kier, want een van de voornaamste teamleiders, Nico Haas broek, zal nog een gesprek hebben met radioprogramma-leider J. Klompsma. 'Zou 't een echte prinses zijn?' vroeg de koning. 'Dat zullen we es zien', zei de koningin en legde een brok kaas-uit-'t-vuistje in het ledikant met twintig donzen bedden er bovenop. 'Hoe heb je geslapen?' vroeg de koning de volgende morgen. 'Heerlijk', zei het meisje,'vooral na dat heerlijke hapje'. 'Hm', zei de koningin, 'ze eet met d'r vingers, dus 't is geen prinses. Maar ze weet wel wat lekker is en da's ook wat waard. Trouwen!' Van onze parlementsredactie DEN HAAG Wanneer het radio-Veronica en andere pira tenzenders onmogelijk wordt gemaakt verder uit te zenden, moet de zendtijd van Hilver sum III drastisch worden uitge breid, het liefst tot twee uur 's nachts. Dit is het standpunt van een meer derheid in de Tweede Kamer, be staande uit KVP, ARP, CHU en PvdA. De programma's van Hilver sum dienen te worden opgezet vol gens de formule van radio-Vtronica Het gaat namelijk niet op, aldus de vier partijen, dat bij het wegvallen van Veronica niets wordt gedaan aan de bevrediging van de luisterbehoefte bij grote delen van de Nederlandse bevolking. Wanneer aan deze voorwaarde wordt voldaan, stemmen de drie christelijke partijen en de PvdA in met de plannen van de regering om het voortbestaan van de piratenzen ders onmogelijk te maken. Verdeeld Overigens zijn zowel in het kamp van de oppositie als onder de .-ege- ringspartijen de meningen over de kwestie van de piratenzenders ver deeld. Zo hebben de WD als regerings- DEN HAAG "Trip" van Linda Hodes met als begeleidende muziek „Meditations on a Drama" van Tzvi Avni is na Tetley's „Mythical Hun- Iers" de tweede Israëlische bijdrage «an het repertoire van het Neder lands Dans Theater. De Israëlische thoreografe heeft dit ballet speciaal voor het Nederlands Dans Theater temaakt en dit ensemble heeft het «"oensdagavond in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag in wereld première gebracht. Vanavond komt het in de Rotterdamse Schouwburg, «ind januari gaat "Trip" naar de Stadsschouwburg in Amsterdam. De "Trip" van Linda Hodes is een had trip, die begint met een mooie harmonische en zelfs heel poëtische Weiding. Zij eindigt met de le vensechte, bloederige tomatensap- nood van Marian Sai-stadt. Ondanks het melodramatische slot is „Trip" boeiend door de beweging, de technische virtuositeit en de cho reografische dansopbouw. zit een opmerkelijk duet in. Lin da Hodes heeft zelf de costuums ont worpen. Maillots met vrij eenvoudige motieven bedrukt, een wit doosdkleed om Marian Sarstadt aan het eind in te laten sterven. De choreografe is, gezien haar ach tergrond begrijpelijk, bij haar werk helemaal uitgegaan van de Ameri kaanse Graham-techniew. Voor ons land is zij geen onbekende: twee jaar geleden was zij voor deze dansstijl balletmeesteres bij het Nederlands Dans Theater en nu heeft zij eenzelf de functie bij de Bathsheva Dance Company in Tel Aviv, welk ensemble, zoals bekend, thans een tournee door West-Europa uitvoert. 1 HANS W. LEDEBOER STOCKHOLM De Zweedse raad van kerken heeft unaniem besloten, de rooms-katholieke kerk als vol waardig lid toe te laten. Tot nu toe had deze kerk, evenals de orthodoxe kerk en de pinksterbeweging, de sta tus van waarneemster. partij en D'66 als oppositiepartij ernstige kritiek op de wetsontwerpen, die tegen de piratenzenders (de goed keuring van de betreffende Europese overéénkomst en de wijziging van de Telegraaf- en telefoonwet) bij de Tweede Kamer zijn ingediend. Ook leveren de fracties van deze twee partijen kritiek op het tegenwoordige omroepbestel. D'66 betreurt het in ho ge mate, dat in het regeerakkoord is vastgelegd, dat het kabinet geen principiële wijziging in de omroepwet zal voorstellen. De fractie van de VVD stelt in haar schriftelijke reactie op de reeerings- voorstellen: is het niet beter in plaats van de delinquent (radio-Veronica) aansprakelijk te stellen, dat de sa menleving zich afvraagt hoe de rege lingen moeten worden veranderd. Er is namelijk een duidelijke relatie tus sen het optreden van de piratenzen ders en het bestaande omroepbestel. Onrechtvaardig De fracties van de ARP, CllU en KVP, die een gezamenlijk standpunt formuleren, tillen met de PvdA het zwaarst aan het meten met twee ma ten. Het is een grove ongelijke rechtsbedeling, wanneer een eenvou dige amateur direct wordt opgepakt, die zonder vergunning een in elkaar - geknutseld zendapparaat gebruikt, terwijl de commerciële piratenzender rustig kan doorgaan. Zo'n zender wordt zelfs van Nederland uit onge stoord geholpen en gepropageer-:. De PvdA signal'-trt verder de on rechtvaardigheid, d-t Cr. om.'iupver- enigingen zich wel en de piratenzen ders zich niet aan de wet bonden, lor wijl ze hetzelfde publiek be-eiken. Overigens is de fractie van de PvdA niet eensgezind. Enkele leden hebben groot bezwaar tegen de door de wet mogelijk gemaakte overheer sende positie van de omroepvereni gingen. Deze bezwaren heeft de fractie van D'66 ook. Alleen een structurele en fundamentele heroriëntatie en wijzi ging van het omroepsysteem biedt een redelijk alternatief voor radio- Veronica. D'66 ziet alles ere somber in, omdat de regering onlangs nog heeft laten weten, dat om financiële redenen uitbreiding van de zendtijd van Hilversum III niet mogelijk is. Uitbreiding van deze zendtijd zou het uitzenden van meer reclame mee brengen. Maar hier zijn de KVP, ARP en CHU weer tegen, gezien de moeilijke positie van de dag-, nieuws- en opinieweekbladen Het lijkt de PvdA geen toeval, dat de regering met haar voorstellen is gekomen ongeveer drie weken na de door de directie van Veronica voorbe reide bomaanslag op radio Nordsee. Deze zeeroverspraktijken die men senlevens hadden kunnen kosten stellen van het bevoorraden of het vervoeren van personen. De vraag wordt gesteld: is het dan niet uitge sloten om met middeleeuwse metho den van uithongering en blokkade op te treden tegen niet meer dan het verzorgen van radio-uitzendingen buiten de territoriale wateren Heeft dat nog te maken met recht, of meer met het ten koste van alles willen doorzetten van macht in een gebied, waartoe die macht zich niet uit strekt De WD waarschuwt nog, dat ook de uitzendingen van het hospi taalkerkschip „De Hoop" (kerkdiens ten) moeten worden gestaakt. HILVERSUM De cabaretier Seth Gaaikema zal voor de Avro een oudejaarsavondshow van anderhalf uur verzorgen. De opnamen voor de show, die oudejaarsavond vanaf half elf via Nederland I wordt uitgezon den, zullen aan het eind van deze avond in het Concertgebouw van Amsterdam gemaakt worden. Gaaike ma ontvangt als gasten onder andere Willy Walden en Piet Muyselaar en The Blue Diamonds. Twee jaar gele den maakte Seth Gaaikema ook een oudejaarsavondshow voor de Avro. Vanavond te zien 19.05 uur Op losse schroeven, muziek programma 20.21 uur De onverschrokkenen, film 21.10 uur De mens en de zee, natuur film 21.45 uur Marty Feldman en The Golddiggers, muzikaal amusements programma 22.35 uur (CVK/IKOR) Paulus, bui tengewoon Gezaht, gesprekken NEDERLAND 2 VPRO 19.05 uur (EO) Koorzang 20.35 uur Laurel en Hardy, film 20.55 uur Namens... Anneke Klaasen Bos 21.35 uur De Dick Cavett-show 22.30 uur (NOS) Ter visie, parlemen tair en politiek weekoverzicht De discussie in het NOS-programma 'Stroming' onderscheidde zich van veel andere discussies door allerlei il lustratief materiaal dat was gemon teerd tussen het gesproken woord. Ook werden er af en toe illustratie- cijfers getoond die opheldering moes ten brengen wanneer de sprekers min of meer vaag bleven. Dat systeem bleek over het algemeen wel te wer ken. Aan de andere kant werden die inlassen zo vaak toegepast dat je je zo nu en dan zat af te vragen of er een discussie was gearrangeerd omdat de NOS zulke mooie beelden in de kast had liggen. De heren Van Duyn en Reckman enerzijds en Vas Nunes en Wiegel anderzijds spraken over het milieu en de economische groei. Heel globaal kun je zeggen dat aan de ene kant het probleem zo alge meen mogelijk werd gesteld, in die zin dat we allen vervuilers zijn en dat we alleen met vrucht kunnen werken, wanneer het buitenland zich ook netjes gaat gedragen. Al moet daarbij worden gezegd, dat de be kende schillen en dozen die je niet moet laten slingeren ook op tafel werden gebracht en wel door de heer Wiegel. We kunnen ons niet herinneren dat. we dit soort opmerkingen ooit van andere stromingen dan de VVD heb ben vernomen. De heren van Duyn en Reckman zochten de oorzaken dich ter bij huis. Er worden talrijke was middelen gemaakt die dagelijks wor den aangeprezen en dus worden ge kocht. Maak één wasmiddel dat geen vis kwaad doet en voed de consu ment op tot een meer ascetisch pa troon. Op het andere net hadden we in Achter hetNieuws Internationaal een discussie gezien over Noord-Ierland. De tijd heeft zo te zien Achter het Nieuws nogal tegengewerkt. Vorige keer ging het over India en Pakistan, terwijl die kwestie nu branderder is dan hij toen was en zeker bran- dender dan Noord-Ierland op het ogenblik is. In de discussie viel voor al de rol van de Britse journaliste Mary Holland op, die tussen een Noordierse Unionist en een Noord iers katholiek in zat. Zij gaf beide groeperingen, die door de heren wer den vertegenwoordigd, beurtelings uitbranders en kreeg op die manier veel weg van een schooljuffrouw voor een rumoerige klas. A. T. Vanavond te horen HILVERSUM I NCRV 19.05 uur Kerkorgelconcert 19.35 uur Koorzang en fanfare-orkest 20.05 De kleine wereld, vervolghoor- spel 20.30 uur Radio Actief, gevarieerd programma 23.10 uur Promenade Orkest en zang solisten HILVERSUM 2 AVRO 19.00 uur The Skymasters 19,30 uur (IKOR) Vragen rondom schrift en samenleving 20.05 uur Lohengrin, opera van Wag ner 22.30 uur Hóe verander ik de wereld in 25 minuten 23.20 uur Muziek zonder podium, elektronische muziek. MARY STEWART 121 „En heel wat meer af dan toe, bovendien," zei Louise. „Een heerszuchtig heerschap, zou ik zo op de gis zeggen." „Dat is hij wel een beetje." Ik roerde aandachtig in mijn koffie. „En dat vind je prettig," beschuldigde zij mij. „Ik - enfin, ik ben er aan gewend geraakt, weet je. Johnny „Ik weet het. Geen wonder dat jij telkens maar weer trouwt en ik niet," zei Louise, zonder rancune. Ik bloosde. „Hij heeft me toevallig nog niet gevraagd." Ze trok alleen maar een van haar fraai verzorgde wenkbrauwen op en gaf me een sigaret. „Vooruit, schiet op, meisje. Vertel me er alles van". „Het is een lang verhaal". „We hebben nog een uur voor onze afspraak met de Wolf. Steek van wal: begin bij het begin, ga door tot het eind, en houd dan op". en een volslagen fantastisch verhaal". „Ik ben een en al oor", zei Louise tevreden, en leunde achterover in haar stoel. Dus vertelde ik haar, achterover liggend op de kussens in mijn kleine hotelkamer, met de schuine strepen van het vredige zonlicht over de sprei, terwijl de rook van onze sigaretten in kalme spiraaltjes tussen ons omhoog kringelde. Ik vertelde haar alles precies zoals het ge beurd was, en evenals Paul Véry, luisterde ze zwijgend, staarde me enkel aan met een soort geschokt ongeloof. „Wel, wel", zei- ze tenslotte met een langgerekt haaltje van plezier. „Wat een ongewoon verhaal. Niet dat ik er een woord van geloof, natuurlijk, maar-" „Vraag het dan maar aan de anderen", vertelde ik haar. „Meneer Marsden zei-" Louise schoot overeind. „Ja! En dat begrijp ik helemaal niet. Wat voert John Marsden voor de drommel toch wel uit in dit Warnet?" Nu was het mijn beurt om een wenk brauw op te trekken! „John?" „Nadat jij vertrokken was naar Les Boos", zei ze rus tig, „hebbèn we kennis gemaakt." „Wel verdraaid", zei ik. „Als ik dat geweten had, zou ik meteen mijn argwaan jegens hem hebben laten varen". „Krachtens het principe dat al mijn vriendjes padvin ders blijken te zijn of notarissen met vakantie", gaf Louise toe, was het bepaald een schok voor mij te horen dat hij een groot dectective is. Marsden van Scotland Yard. Wel, wel. En hij is heel aardig, al leest hij dan ver zen. J3a door. Vertelde hij je ook, hoe hij op die gruwelij ke plaats op het klif verzeild was?" „Ja. Zoals hij het vertelde, klonk het heel simpel. Blijkbaar had hij dit voorjaar eerst geassisteerd bij het onderzoek naar de moord op Tony Baxter. Richard, zo blijkt nu, had hem inderdaad wel een paar maal ont moet, maar herinnerde zich de naam niet, toen ik hem een beschrijving van Marsden gaf. Nou, Marsden werd daar toen vrij van gemaakt om te werken aan een ande re grote zaak, maar hij koesterde belangstelling voor de moord op Baxter, en de man die daarmee belast was. In specteur Brooke, was helemaal niet tevreden met de af loop van de zaak. Uiteindelijk kwam hij zelf tot de over tuiging dat Richard het niet had gedaan; de moordenaar moest derhalve nog op vrije voeten zijn, misschien nog actief, en het motief bleef een raadsel. Richards zoge naamde auto-ongeluk maakte hem danig van streek. Ri chard lag veilig in het ziekenhuis, maar Brooke begon zich vragen te stellen over Loraine, en zich ernstig zor gen te maken over David". „Dat pleit voor hem". (Wordt vervolgd) Momma 18. Bill Sketterbreen zet te onmiddellijk koers naar het middenstandsbedrijfje hebben de PvdA temeer overtuigd X3? de,handelaar in an- van de noodzaak van de ratificatie ?chelc" °u»e Met zijn rinkelende sporen stelde hij zich op voor de Kareltje Knetter en de biauwgeruite kiel van de noodzaak van de ratificatie van het verdrag van Straatsburg. De WD neemt het daarentegen voor de piratenzenders op en maakt ernstig bezwaar tegen het strafbaar [TELEVISIE fVANAVOM) Nederland I. NOS; 18.45 (K) De Fabeltjeskrant. STER; 18.50 IK» Reclame NOS: 18.55 <K) Journaal. STER. 19.00 (K) Re clame. TROS: 19.05 (K) Op los se groeven: licht platenpro- gramma met de Nederlandse Top 5. STER: 19 55 (K) Recla me. NOS: 20.00 (K) Journaal. STER: 20.15 (K) Reclame. TROS: 20.21 (K) De Onver schrokkenen, TV-Film. 21.10 IK) De mens en de zee. na tuurfilm. 21.20 (K) Omnibus: maandelijks magazine (7). 21.45 JK) Marty Feldman en The Golddiggers: muzikaa! amuse mentsprogramma 1KOR/CVK: 35 (K) Paulus. buitengewoon Gezant, gesprekken NOS: -J.05-23.10 (K) Journaal. Nederland II. NOS: 18 45 (K) De Fabeltjeskrant. STER: :a.50 IK) Reclame. NOS: 18.55 (K) Journaal STER: 19.00 <K) Re clame. E.O.: 19/05 (K) Kom tot MIJ: koorzang. STER: '9 55 (K) Reclame. NOS: 20.00 (K) Jour naal STER: 20.15 (K) Reclame. VPRO: 20.21 Berichten uit de samenleving. 20 25 Early to Jed, film met Laurel en Har- W. 20.55 Namens... Anneke Klaasen Bos ...een meisje, dat jan school af Is 21.35 'K) Dick Gavettshow. NOS: 22.30 (K) Jpurnaai 2235-23.00 (K) Tcr visle: Parlementair en politiek «'eekoverzicht. Belglë-Ncderlands. 18.00 (K) /apeltJeskrant 18 05 (K) De «enkelen van Penelope Pitst op. Tekenfilmreeks. 18.25 Tie nerklanken. 19.03 Horen en zien. 19.40 Hier spreekt men Nederlands. 19.43 Mededelin gen. 19 45 Nieuws. 20.10 (K) Lijmen (1), tv-spel in 5 delen. 21.05 (K) Nobelprijzen 1971. Wetenschappelijk programma. 21.55 (K) Première - filmfrag menten. 22.35 Nieuws. journaal. 23.20 (S) Muziek zon der podium: uitzending over elektronische muziek. 23,55-24.00 Nieuws. Hilversum I 402 m. NCRV 18 30 Nieuws. 18.41 Wereldpanorama. 18.50 (S) Leger des Heils- kwartler. 19.05 (S) Kerkorgel concert 19 35 (S) Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: Koorzang en Fanfareorkest. 20 05 De kleine wereld, vervolghoorspel (dl. 10). 20.30 (S) Radio Actief: gevarieerd programma. 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nieuws 22.40 Den Haag van daag. 22 50 Zomaar een kriti sche gemeente (n>, lezing. 23.10 (S) Promenade-orkest en zangsolislen. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. AVRO 18 00 Nieuws. 18 10 Radiojour naal. 18.20-18.30 Uitzending van DS'70 I9.C0 (S) Big Band Beat: dansorkest. 19.25 De gesproken brief. IKOR: 19.30 Kleur: vra gen rondom schrift en samen leving AVRO: 20.00 Nieuws. 20 05 (S) Bayreuther Festspiele 1971: Lohengrin, opera van Wagner. (Ie en 2e acte). 22.30 Hoe verander lk de wereld In 25 minuten. 22.55 Mededelin gen. 23.00 Nieuws. 23.10 Radlo- Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Badinerie: klassieke muziek (gr). (7.30 Nieuws: 7.41-7.50 Actualiteiten). 8.24 Overweging. 8 30 Nieuws. 8 41 Voor de hulsvrouw. 9 40 Schoolradio. 10.00 (S) De beste plaat voor Uw stereo-kop. (10.30-10.32 Nieuws). 11.00 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. 12.00 (S) van twaalf tot twee. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen Lb.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws; 12.41-12.50 Actualiteiten: 1300-13.05 Raden maar...)14.05 Schoolradio. 14.30 (S) Interlo kaal op vrijdag: muzikaal middag magazine. (15-30-15.32 Nieuws) HIRO: 17.00 Milieu verontreiniging en overbevol king. lezing. 17.15 Bitterzoet: gesprek over gezond snoepen. KRO: 17,30 Nieuws. 17.32 (S) Actualiteiten. 18.00 (S) Licht ensemble met zangsollsten. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7 00 Nieuws en ochtendgymna stiek. 7 20 Dag met een gaatje: lichte grammofoonmuzlek met reportages en Interviews en om 8.O0 Nieuws, om 81.1 Radio journaal en om 8.30 De Groen teman. 9.00 (S) Kamerorkest Jongel-enkoor. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitami nen (11.00 Nieuws.) 11.30 volk- muziek. 11.55 Beursberichten. NOS: 12,00 Blik op de wereld: informatief programma. 12.30 Voor de landbouw. 12.40 (S) Lichte grammofoonmuzlek. 12.50 Recht en slecht, praatje. 13.00 Nieuws VARA: 13.11 Ac tualiteiten. NOS: 17.25 Toeristi sche informatie uit binnen- en buitenland. 13.50 (S) Licht or kest. 14.25 Spiegel van Duits land: informatie en muziek. EO: 14.55 Ruimte: magazine lichte muziek, reportages, in terviews enz. (16.00 Nieuws; 17.55 Mededelingen. Hilversum III. 240 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 Zing. zing, zing! (8.00 Nieuws.) NOS: 9 00 Nieuws. 9.03 Jan Corduwener Show. met o.a. Europees Pop- parlement. 10.00 Nieuws. 10 03 De Eddy Becker Show. 11.00 Nieuws. 11.03 Vincent van En gelen Show VPRO: 12.00 Nieuws. 12.03 The Joe Blow Show. 13.00 Nieuws. 13.03 Fellx Meurders Show. NOS: 14.00 Nieuws. 14.03 De Herman Stok Show, met o.a. Top Tien L P's. 15.00 Nieuws. 15.03 De Hugo van Gelderen Show. 16.00 Nieuws. 16.03-18.00 Top-30. (17.00 Nederland I. NOS/NOT: 10.4! 11.34 school-tv. (gr.) 9.35 Waterstanden. 9 40 (S) Nieuws.) toonbank van deze bloei ende zaak en hij keek eens scherp naar de eigenaar die met troebele ogen ach ter de toonbank stond en zich telkens een klokkende oorlam in een klein glaasje schonk. De aarden kruik stond ook op de toonbank en het is natuurlijk duide lijk, dat deze niet bestemd was voor dc verkoop. Ouwe Murk had zich zelf op deze kruik getracteerd en wel van de twintig gulden die Kareltje Knetter hem betaald had voor de reeds berucht geworden blauw-geruite kiel. En nu stond daar dus de steenrijke Amerikaan in de zaak. Aan zijn vingers torste hij ringen met verblindende edelstenen. Hij droeg de dollarbiljetten zelfs in de rand van zyn hoed.. "Hai- dee, oold seelerman!" riep de Amerikaan. "Hou is laaif? All kitsindebuncker!? Faain!" Raaitiejoo, raaitiejoo! Hou doe joe doe, mister munni-in-de-pok- kit!?" antwoordde Ouwe Murk, die zyn talen kende "Verrie faain!" riep Bill Sketterbreen weer. "Well wot doe joe see hiervan?" Met die woorden begon hij te wapperen met een bundeltje bankbiljetten en hij legde uit: „Dat is hunderd dollars! Kwaait a lot, nieuwaar? Yes, yes, wot joe kol een hele hap! Piek dat littel summetje, mister Murk, en geef mie dan verrie kwiek de bloe-geroite kiel!" En toen verslikte Ouwe Murk zich bijna van pure el lende. Hij liep rood aan en keek met grote, starende ogen naar de hand met geld. Daar bood die Amerikaan honderd dollars voor de blauw-geruite kiel en,Ik zijn een kaffert!" mompelde Ouwe Murk, geteisterd door kna gend zelfverwijt. "Ik heeft het ding verkocht voor twintig gulden en ik nad er honderd dollars voor kennen vangen! Daar kent ik wel veertig kruiken oorlam voor kopen! Verschrikkelijk!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 13