Ver. Staten geven Israël mondjesmaat Europees mogelijk overleg in 1972 Nieuwe burgerregering in Pakistan gevormd Indiase troepen rukken vooral in de nacht op Navo-laiiden betalen miljard dollar méér aan defensiekosten REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Pensioensaanvraag in half jaar afgewikkeld „Bemiddelaar'1 voor vrij stellinj» dienst opgepakt Directie: geen bod op aandelen KNSF Breznjew in Polen: Indiase troepen rukken op naar Dacca Comité oleit voor vestiging van een Vieteonffburèan 9 WOENSDAG 8 DECEMBER 1971 ADVERTENTIE Onmiddellijke verlichting van 44 Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Reumatische pijnen, spit. zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. DEN HAAG Het is niet waar, dat de afhandeling van aanvragen om toekenning van pensioen meer dan twee jaar duurt. Dit heeft minister Geertsema (binnenlandse zaken) aan de Tweede Kamer meegedeeld, in antwoord op vragen van het CPN- Kamerlid Van het Schip. De gemid delde duur van de afhandeling van aanvragen blijkt zes tot zeven maan den te zijn. WASHINGTON, CAÏRO, NEW YORK (Reuter, UPI) De Amerikaanse regering heeft er volgens de Washington Post in toegestemd de leverantie van straaljagers aan Israël te hervat ten. Deze leverantie betreft ech ter subsonische Skyhawks en zal bovendien beperkt blijven tot twaalf a achttien toestellen, die pas eind 1972 geleverd zullen worden. Israël heeft vorig jaar aan Washington om 90 tot hon derd Skyhawks en 50 tot 60 Phantom-straaljagers gevraagd. De nieuwe overeenkomst, die reeds lang voor het bezoek van premier Golda Meirf aan president Nixon tot stand zou zijn gekomen, zwijgt in alle talen over de eventuele verkoop van Amerikaanse Phantom-toestellen, die de ruggegraat van de Israëlische luchtmacht vormen. De Washington Post, die zijn be richt aan „goed ingelichte regerings bronnen" ontleent, meldt ook, dat er een tweede overeenkomst inzake de levering van nog enige Skyhawks in de maak is. Golda Meir kreeg aan het eind van haar niet-officiële bezoek aan Amerika opnieuw de verzekering, dat de VS niet zullen toelaten, dat het militaire machtsevenwicht in het Midden-Oosten verstoord zal worden. Het Witte Huis zei, dat het inzag dat Israël ook op lange termijn behoefte heeft aan de modernisering van zijn strijdkrachten. Dit werd echter zeker niet gezien als een specifieke belofte van Washington, dat het nog meer Phantoms aan Israël zal leveren, aan gezien deze in de Arabische landen als een openlijk symbool van de Amerikaanse ondersteuning voor Is raël wordeft gezien. Min BRUSSEL (UPI, Reuter, AP) Tien Europese NAVO-landen, waaronder Nederland, zullen ge zamenlijk het komende jaar hun defensiebudgetten met ruim één miljard dollar (3,5 miljard gul den) verhogen, zo is gisteravond in Brussel meegedeeld. Lord Carrington, zei dat dit een extra bijdrage was boven de één miljard dollar, die al eerder door de Europese NAVO-landen was toegezegd ter ver betering van de westelijke defensie in de komende vijf jaar. De secretaris generaal van de NAVO, Joseph Luns, verklaarde verheugd: „Het toont aan dat de Europese landen hun best doen om tot een betere lastenverde ling te komen voor de westelijke de fensiekosten. Ik hoop dat het door de Verenigde Staten als een teken van goede wil zal worden opgevat", aldus Luns. De tien NAVO-landen, die dit forse bedrag hebben toegezegd, bestaan uit de Europese leden, uitgezonderd Frankrijk, Portugal en IJsland. Hun Muit werd bekend gemaakt aan de vooravond van de drie-daagse NA- j VO-conf eren tie, waaraan zal worden deelgenomefi door de minister's van buitenlandse zaken, defensie en fi nanciën. De tien Europese NAVO- landen hadden gisteren 90 minuten vergaderd, waarna hun communiqué werd uitgegeven. De Europese NAVO-landen zijn scherp aangevallen door het Ameri kaanse Congres, dat heeft aangedron gen op een vermindering van het aantal Amerikaanse troepen in Euro pa. Maar de Amerikaanse minister van defensie, Meivin Laird, beloofde gisteren bij zijn aankomst in Brussel daf Amerika zijn 310.000 militairen in Europa zal laten, zolang met het Pact van WarsChau nog geen overeenstem ming is bereikt over wederzijdse troepen vermindering. Luns verklaarde dat de kwestie yan wederzijdse troepenterugtrekking één van de voornaamste agenda-pun ten zal vormen van de conferentie, GRONINGEN De Groningse po litie heeft de 23-jarige directeur H. K. van het bureau Unie voor Levens contacten gearresteerd wegens op lichting. Diverse mensen dienden een aanklacht tegen K. in, die bemiddelde bij het verkrijgen van vrijstelling voor militaire dienst. Zijn klanten, die uit het gehele land maar in het bijzonder in de pro vincie Groningen op door hem ge plaatste advertenties ingingen en van zijn diensten gebruik wilde maken, moesten eerst een bedrag storten, waarop K. verklaarde een re-kest op te zullen stellen dat aan de minister zou kunnen worden gezonden. Nader hand vroeg hij dan weer geld omdat hij daartoe naar Den Haag moest rei zen. De vrijstellingen bleven meestal uit, hetgeen tot gevolg had dat tal van mensen die op zijn aan bod waren ingegaan, zich genomen voelen. MUIDEN De directie van de KNSF NV heeft gisteravond naar aanleiding van koersfluctuaties van de ter beurze genoteerde certificaten KNSF medegedeeld dat geen fusie of samenwerking wordt overwogen die gepaard gaat met een bod op de aan- werkstelligen, die beoogt het afzetge bied voor de producten van de ven nootschap internationaal te verbre den. Mochten de thans in studie zijn de pannen verwezenlijkt kunnen worden, dan zal hiervan een positie ve invloed op de werkgelegenheid kunnen uitgaan. De belangen van het thans bij de vennootschap werkzame personeel zullen daarbij op geen enkele wijze worden geschaad, aldus de directie. maar, zo voegde hij eraan toe. „Het is teleurstellend dat de Russische rege ring zich nooit bereid heeft getoond de heer Brosio te ontvangen en men hoopt dat het uitblijven van een ant woord geen bewijs is van een gebrek aan interesse." De Russen hebben echter bekend gemaakt pas over troepenverminde ring te willen spreken na een- Euro pese veiligheidsconferentie, terwijl de NAVO-landen die voor een dergelijke gesprek willen houden. De veilig heidsconferentie vormde een belang rijk punt in een rede, die de Russi sche partijleider Leonid Breznjew gisteren in Warschau hield. Zie hier voor pagina 7. Ira-leden schieten man op bed dood BELFAST (RTR) Drie gewapen de mannen hebben dinsdagavond in Caledon, zestig kilometer ten zuid westen. van (Belfast, een vrijwilliger van het Ulster Defence Regiment in zijn bed doodgeschoten, zo heeft een politiewoordvoerder meegedeeld. De daders, ,zijn, naar men aan- 1 rièerrtt, leden van- hét verboden Ierse republikeinse leger. Het Ulster Defence Regiment werd opgericht in 1969 als een hulpkorps onder supervisie van het Britse leger. De Washington Post heeft uit di plomatieke bronnen vernomen, dat Egyptische pilotén momenteel ge traind worden in het vliegen met de Franse Mirage-III-gevechtsvliegtui- gen, waarvan Frankrijk er 110 aan Lybië heeft verkocht. Dit is in strijd met de herhaalde beloften van de Franse regering, dat zij de levering van de toestellen aan Lybië onmid dellijk zal stopzetten, als het duide lijk zou worden dat deze gebruikt zouden worden in de oorlog tegen Is raël. Lybische regeringsfunctionaris sen hebban er echter geen twijfel over laten bestaan, dat deze toestellen wel degelijk ingezet zullen worden bij de komende strijd tegen Israël. Evacuatie Egypte is begonnen alle vrouwen uit de steden en dorpen langs het Suezkanaal en de Golf van Suez te evacueren, teneinde de burgerverlie- zen tot het minimum beperkt te hou den. Alleen die vrouwen die noodza kelijk zijn tijdens de krijgsverrich tingen, zoals verpleegsters, mogen blijven. Deze stap volgt op de her haalde verklaringen van president Sadat van de jongste tijd, dat Egypte van plan is de vijandelijkheden tegen Israël te hervatten. De meeste steden en dorpen waren al door het grootste deel van de bur gerij in 1968 verlaten, toen president Nasser zijn „slijtage-oorlog" tegen Is raël afkondisde. Er werden toen on geveer 330.000 personen geëvacueerd. In totaal zullen volgens regerings functionarissen in Cairo slechts 9000 burgers overblijven in de gebieden, die eens door meer dan een half mil joen mensen werden bewoond. In de Algemene Vergadering van de VN zijn drie resoluties aangeno men, die Israël veroordelen. De eer ste, aangenomen met 79 tegen vier bij 35 onthoudingen, betreurt de vernie tiging van huizen in Palestijnse vluchtelingenkampen door het Israë lische leger en de gedwongen verwij dering van de ingezetenen uit die kampen, en roept Israël op de vluch telingen onverwijld weer daar terug te brengen. Dé tweede resolutie, aan- genomen met 53 tegen 23 stemmen en 43 onthoudingen, drukt zijn bezorgd heid uit over het feit, dat het aan het Palestijnse volk niet is toegestaan om zijn onvervreemdbare rechten uit te oefenen, zoals het recht op zelfbe schikking. De derde resolutie, die met 88 tegen 3 stemmen en bij 28 onthou dingen is aangenomen, drukt zijn „diepe bezorgdheid" uit over het feit, dat Israël geen gehoor heeft gegeven aan voorafgaande VN-resoluties, waarin dat land opgeroepen werd de vluchtelingen uit de oorlog van 1967 terug te laten keren. Eerste Kamer komt nog maar één keer per week bij elkaar Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Eerste Kamer zal voortaan alleen maar op dinsdag vergaderen. Het minder vergaderen van de senaat wordt mogelijk door dat men de begrotingen van de de partementen in een wat genoemd wordt „nieuwe stijl" gaat behandelen. De nieuwe werkwijze komt erop neer, dat de begrotingshoofdstukken, tenzij er iets bijzonders aan de hand is, zonder debat bij hamerslag worden aangenomen. Zo staan voor dinsdag 21 december zes departementsbegro tingen op de agenda, waarover niet direct wordt gesproken. Het debat volgt in de loop van het volgend jaar. Want de begrotingen zullen worden aangenomen onder voorwaarde, dat de betreffende minis ters bereid zijn later een debat aan te gaan over hun begroting. Gisteren heeft de Eerste Kamer besloten over te gaan tot de „nieuwe stijl". Een voordeel van het nieuwe systeem van werken is, dat kort na de behande ling in de Tweede Kamer de begro tingen tot wet worden verheven. Mi- nistr-president Biesheuvel heeft hier over tegenover kamervoorziter Mr De Niet zijn instemming uitgesproken Als argument voor het vergaderen op slechts één dag per week noemde voorzitter De Niet gfsteren nog, dat zowel leden van de regering, als van de Eerste Kamer liever niet twee dagen achter elkaar hun dagelijks werk willen laten liggen. Aan het uiterlijk van de atleten, die meedoen aan de Olympische Spelen in München volgend jaar, zal de nodige aandacht ioorden besteed. Een internationaal bekend cosmetica- firma is officieel belast met het „mooi maken' van de deelneemsters en het geven van adviezen. Twaalf schoon heidsspecialisten zullen zich daar mee bezig houden. Een speciale „Olympia-look' is al gecreëerd. Op de foto Karin Mack, een beroemd hoogspringster uit München, tijdens de behandeling voor de Ólympia madke-up. Fokker Friendship in Soedan vermist KHARTOEM (AP) Een Fokker Friendship vliegtuig met 56 personen aan boord, waarvan het grootste deel vrouwen, is sinds maandag in Soedan vermist. Dit is dinsdag door Soedan Airways bekend gemaakt. Het. vliegtuig is maandagochtend uit Khartoem vertrokken op weg naar Malakal Joeba en Wau en heeft vermoedelijk een noodlanding ge maakt bij de grens met Kenia. WARSCHAU' (AFP, Reuter, UPI. AP) Leonid Breznjew, de Russische partijleider, heeft de bijeenroeping in 1972 van een pan-Europese conferentie over veiligheid en samenwerking zeer goed mogelijk genoemd. Hij sprak op het zesde congres van de Poolse communistische par tij en drong verder aan op een vreedzame regeling tussen In dia en Pakistan 'zonder enige in terventie van buitenaf'. RAWALPINDI, NEW DELHI, KARATSCHI (Reuter, AFP) President Jahja Chan heeft vandaag- de vorming bekendgemaakt van een burgerregering onder leiding van de Oost-Pakistaanse poli ticus Moeroel Amin en als vice-premier Zoelfikar Ali Bhoelto, leider van de grootste partij in West-Pakistan. Bhoetto is tevens minister van buitenlandse zaken. Amin is als eerste burger premier sedert" 1958! Jahja Chan blijft presi dent en overeenkomstig de staat van beleg uitvoerder van het bestuur. Moeroel Amin was een van de twee niet-Awami-leden die vorig jaar de cember door de Oostpakistanen in het nationale parlement werden gekozen. De Awami-liga kreeg 167 van de 169 Oostpakistaanse zetels, maar werd in maart buiten de wet gesteld. Bhoetto zou. naar verluidt, zelf pre mier hebben willen worden, maar zijn partij zou gedurende de „crisis periode" de „bittere pil" slikken, er van overtuigd zijnde, dat deze oplos sing de beste is voor het beeld van Pakistan in de buitenwereld. Bhoetto's partij kreeg in december 88 zetels. Volgens politieke kringen kan de nieuwe regering rekenen op de steun van meer dan 170 afgevaar digden in de 313 zetels tellende natio nale vergadering, nu de Awami-liga niet is vertegenwoordigd. India heeft gemeld dat Indiase troepen van verschillende kanten steeds verder opdringen in de rich ting van de Oostpakistaanse hoofd stad Dacca maar volgens Pakistaanse mededelingen heeft het Pakistaanse leger Oost-Pakistan onder controle. ..All India-radio" maakte bekend dat met de bezetting van een aantal belangrijke steden de „ring om Dacca steeds nauwer sluit". De Indiase troe pen rukken op vanuit het westen, noorden en oosten na de bezetting van Jessore en Syljet. Zij zijn bezig met de zuivering van Jamalpoer op Een schip van de Oostpakistaanse guerrillastrijders de Mukti Bahini, wacht op de rivier de Ganges op or ders. Dit buitgemaakte schip wordt gebruikt om Pakistaanse schepen aan te vallen. Rechtbank beveelt opname verslaafde Van een verslaggever AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft de 20-jarige R. S., die terechtstond op verdenking van poging tot doodslag, ontslagen van rechtsvervolging. Verder heeft de rechtbank plaatsing in een krankzin nigengesticht bevolen en werd aan S. een voorwaardelijke terbeschikking stelling opgelegd. S. heeft eind augustus het meisje met wie hij samenleefde met een mes aangevallen en haar ernstige verwon dingen toegebracht. Hij verkeerde op dat ogenblik onder invloed van pervi- tine en was in de waan dat het meis je hem wilde vergiftigen. Na het meisje een aantal steken te hebben toegebracht wilde hij zelfmoord ple gen met een cyaankalipil. Dat bleek echter achteraf een LSD-tablet te zijn. Volgens het psychiatrisch rapport was S. een verslaafde, die op het ogenblik van zijn daad in paranoïde toestand verkeerde. De rechtbank, die onmiddellijk uitspraak deed, volgde met haar vonnis de eis van de officier van justitie, op één punt na, geheel. De officier had onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling geëist. JIVANNAGAR (UPI) Een groep geelogige jakhalzen wacht geduldig in de buurt van Indiase soldaten, die in de avondschemering van Bangla Desj gesneuvelde kameraden begraven. De soldaten werken hard om de verstijfde lichamen nog voor het donker onder te graven. Spoedig zullen de jak halzen ook verdwijnen. Bunkers Over de weg rolt een Indiaas convooi in de richting van Dacca De soldaten met hun tulbanden zijn rustig, zelfs gedwee, terwijl hun voertuigen voorthobbelen over de mosterdzaad- en suikerrietvelden van Suadih, 32 kilometer ,ten oosten van de Indiaas-Oostpakistaanse grens. Bij een hut van aarde en takken aan de rand van Suadih, een muur. Collaborateurs zeggen de Indiase militairen. Misschien juist. Misschien ook niet. „Wij kunnen niet over dit soort dingen praten", zegt een dorpeling breed glim lachend. „Misschien hebben de Pa kistani's ze wel afgemaakt." Een van de doden was een man van een jaar of zeventig. De andere was jonger. Zij toonden veel messteken De meeste Pakistaanse soldaten zijn gestorven in hun bunkers, die ze enkele dagen eerder hadden ge graven a'ls onderdeel van hun ver dedigingslijn bij de grens met India op een honderddertig kilometer ten noordoosten van Calcutta. Een jon ge dode Pakistaanse soldaat droeg een rood bebloede lap over het voorhoofd „Onze jongens zullen vannacht niet slapen", verzekert een Indiase kolonel. „Als we zouden proberen ons overdag te verplaatsen, zouden de Pakistani's ons bombarderen." Om de paar honderd meter zijn soldaten met groene khakimantels tot op de knieën bezig vastgelopen vrachtauto's uit de modder te trek ken. „Oh ja meneer, wij zullen ze ker overwinnen", zegt de korporaal „De Pakistani's hebben ons jaren lang gepest en lastiggevallen. Het is tijd, dat we ze een goede en bloedige les geven. Dit zal de laat ste zijn." Pijl en Het leger trekt geordend voort Soldaten met flikkerlichten en ge kleed in een witte jas begeleiden elk van de twintig vrachtwagens. Dunne pijlen geven bij iedere don kere kruising dc juiste richting aan. Enkele vrachtwagens, provisorisch gecamoufleerd met modder en tak ken. zijn geladen met anti-tankge- schut en 25-ponds artilleriestukken Maar de meeste zijn beladen met militairen. In Darsana. meer in het zuiden, toonden Indiase officieren trots een in leer gebonden koran, die door terugtrekkende Pakistaanse militai ren was achtergelaten. „Wat een fantastische souvenir hè?", grijnsde een hindoe-officier. de zuidelijke oever van de Brahma- poetra. Het Indiase radiostation meldde ook dat de belangrijke stad Ghoelna 75 kilometer ten oosten van de West- bengaalse grens in Indiase handen is gevallen. De Moekti Bahini, de troepen van Bangla Desj, hebben het gebied tus sen de rivier de Tista en de grens gezuiverd van Pakistaanse troepen en de Indiase luchtmacht heeft in Oost- Pakistan twee kanonneerboten tot zinken gebracht en twee andere be schadigd, aldus de Indiase lezing. In Dacca zei genera al-majoor Rao Farman Ali, politiek adviseur van de Oostpakistaanse gouveneur, dat de Pakistaanse troepen „gedurende een aanzienlijke tijd hun defensieve strijd tegen de Indiërs" kunnen voort zetten. Met uitzondering van enkele geïsoleerde stukken is het gehele Oostpakistaanse gebied onder contro le van de Pakistaanse troepen. Volgens een communiqué hebben Pakistaanse strijdkrachten bij zware gevechten bij Pakhoena in het gebied van Sialkot in de Pendsjaab 16 India se tanks vernietigd en twee „Soec- hoi-7" vliegtuigen neergeschoten. Een woordvoerder van de Pakis taanse marine bevestigde woensdag het verlies van een Pakistaanse tor- pedobootjager in de haven van Ka- ratsji. Eerder was gezegd dat de oor logsbodem slechts was beschadigd, nadat India het tot zinken brengen had gemeld. Talrijke bemanningsle den zijn gered, zo is gezegd. DEN HAAG Een landelijk comi té onder voorzitterschap van de Gro ningse hoogleraar in de filosofie, prof. Nauta. zal de komende maanden pro beren te bereiken dat er in Nederland een informatiebureau van de voorlo pige revolutionaire regering svan Zuid-Vietnam (de Vietcong) wordt gevestigd. Dit comité heeft op 16 de cember een informeel gesprek over deze zaak met de vaste commissie voor buitenlandse zaken in de Twee de Kamer. Het comité dat al enige maanden bestaat, zal na het gesprek met de Kamercommissie in de open baarheid treden. Het PSP-Kamerlid Van der Spek heeft verleden week bij de begro tingsbehandeling van Buitenlandse Zaken in de Kamer al gepleit voor de vestiging van zo'n informatiebureau. Mr. Schmelzer (buitenlandse zaken) reageerde toen afwijzend op zijn voorstel. De heer Van der Spek lanceerde het idee onafhandelijk van het comi té Wel had het comité naar hij ver klaarde hem verzocht deze zaken nog niet in de Kamer aan te spannen om dat een afwijzende reactie, zoals nu door de minister gegeven, de realisa tie zou kunnen bemoeilijken. De komst van de Vietcong-vertegenr woordigers hangt namelijk af van de vraag of minister Schmelzer hen een visum en verblijfsvergunning wil ge ven. De heer Van der Spek meent dat het Vietcong-bureau een tegenwicht moet vormen voor het voorlichtings bureau dat de Zuidvietnamese rege ring in Saigon sinds enkele jaren, als dépendance, van haar Londense am bassade, in Den Haag heeft gevestigd. De partijleider omschreef de bedoe lingen van de Europese veiligheids conferentie als volgt: het verstevigen van de bases van de vrede op het continent, het onbuigzaam respect voor de beginselen van onschend baarheid van de bestaande grenzen, van de niet-inmenging in de binnen landse zaken, de gelijkheid, de onaf- hakelijkheid, het afzien van het toe vlucht nemen tot geweld en van het dreigen daarmee. Breznjew maakte melding van het bestaan in het „kapitalistische" Euro pa van „reactionaire, militaristische en revanchistische kringen", die met alle middelen Europa „weer willen voeren tot de tijden van de koude oorlog". De NAVO-conferentie in Brussel zal leren „of de NAVO-lan den bereid zijn hun daden in over eenstemming te brengen met de vre deswil van alle Europese volken, of zij willen antwoorden op ons beroep tot internationale ontspanning en tot het verstevigen van het vertrouwen en van de Europese veiligheid", aldus Breznjew. Tevoren had Breznjew opgemerkt „Wij zijn voor de vrede en willen, dat de toekomstige generaties niet meer de verschrikkingen van de oorlog kennen. Wij wenden al onze interna tionale invloed en al onze macht aan om dit edele doel te bereiken. Maar gegeven het feit, dat er krachten zijn die zeer vijandig staan tegenover de zaak van de vrede, volgen de socialis tische landen een. actieve vredespoli tiek, die bestaat uit een vastberaden antwoord op de daden van de agres sieve imperialistische kringen. „Zestien jaar geleden is het defen sieve Pact van Warschau in het leven geroepen. Wij hebben deze stap ge daan met als enig doel het uitbreken van een nieuwe oorlog te voorkomen. Dat was het antwoord op de agressie ve voorbereidingen van de NAVO, op de pogingen om tot ons te spreken in de taal van geweld. De wapenkracht van het Verdrag van Warschau is één van de belangrijkste factoren die het vuur van de aanvallers verkilt, één van de factoren die bijdraagt tot het het handhaven van de vrede", aldus de.Rus. Zieke Kosygin naar huis OSLO (ANP) De Russische Pre mier Alexci Kosygin heeft gisteren bij de vroegtijdige afsluiting van zijn bezoek aan Noorwegen nogmaals ver klaard. dat hij voorlopig niet van plan is te bemiddelen in het conflict tussen India en Pakistan. Een dergelijke verklaring had hij ook al afgelegd op een persconferen tie in Denemarken. Nu wérden hem opnieuw vragen hierover gesteld, na publikatie van een gemeenschappelijk Noors-Russisch communiqué, waarin hij en zijn Noorse collega Trygve Bratteli oprie pen tot "onmiddellijke beëindiging van het bloedvergieten en het zo spoedig mogelijk treffen van maatre gelen, om het conflict op vreedzame wijze te beslechten". Óp de vraag of de Sow jet-Unie naar voorbeeld van India Bangla Desj als onafhankelijke staat zal er kennen, antwoordde Kosygin „Daarop kan ik nu geen antwoord geven. De kwestie is nog niet besproken". Inflatie in Nederland het grootst in EEG WASHINGTON Groot-Brittan- nië is ook in september jl. weer het land geweest waar de inflatie de grootste was van de voornaamste in dustrielanden, aldus het Internationa le Monetaire Fonds. De stijging van de consumentenprijzen bedroeg in dat land in september op jaarbasis 9,9 pet, tegen 10,3 pet in de voorafgaande maand. Die percentages waren aanzienlijk hoger dan de inflatie in de Europese Economische Gemeenschap, waar de Britten lid van willen worden, zij waren eveneens aanzienlijk hoger dan de stijging van 4.2 pet in de Ver. Staten en van 3.5 pet in Canada. Alleen Japan is wat de prijsinflatie betreft dicht in de buurt van het Britse peil gekomen. In september kwam de stijging van de consumen tenprijzen daar op 9,7 pet op jaarba sis tegen 7.0 pet in augustus. Nederland bracht het er van de EEG-landen, volgens het IMF. het slechtst van af. In ons land bedroeg de stijging van de consumentenprij zen nl. in september 7,7 pet op jaar basis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9