INDIA STOOT DOOR IN BANGLA DESJ Werkloosheid zal nog fors toenemen Pakistaanse troepen op wanordelijke terugtocht Tien strafpunten: rijbewijs kwijt Geen overeenstemming ministerraad Euratom Het Kwartet (RITA) HIT WEER T4RV0 Als bruin je te zwaar is, neem dan licht ver leerbaar TABVO! TARVO Brandbom in café verwoest pand Heilssoldate omgekomen Overplaatsing overste van de baan Forse verhoging van premies ziekenfondsen Moet atoomcentrum Petten weg? Onrust onder personeel DAF Thans 35000 gulden voor actie Pedro Nieuwe Leidse Courant Dinsdag 7 december 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastieh ie ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Ik bjeloof m de macht van het zwijgen een thema waarover ik urenlang zou kunnen spreken GEORGE BERNARD SHAW Ik kom zo eten ik wil graag even mijn handen wassen Zon en maan 8 December: zon op 8.34, onder 16.29; maan op 23.38, onder 12.32; dec. L.K. In grote delen van Westeuro pa wordt het weer nog steeds beheerst door een krachtig ge bied van hoge luchtdruk. In de aangevoerde zachte lucht werden overdag temperaturen bereikt die varieerden tussen 6 en 10 graden. Een oceaanfront heeft intussen ons land bereikt en trekt het komende etmaal verder naar het zuidoosten. Achter het front wordt met noordwestelijke win den drogere lucht aangevoerd waardoor de kans op opklarin gen groter wordt. Baromettrstand: heden 10 uur 77,2 cm (1029 millibar) stabiel. Hoog water Hoog water, 8 december: Rotterdam le getij 8.34, 2e getij 21.13; Scheveningen 7.07-19.28; Vlissingen 5.58-18.23; Haring vliet aan de Zeezijde 7.36-19.54. NEW DELHI. WASHINGTON (UPI. Reuter. AP) Er is geen weg meer terug uit de oorlog tussen India en Pakistan, nu premier Gandhi gisteren heeft aangekondigd, dat haar regering de „Volks republiek Bangla Desj'* heeft erkend. Dit nieuws kwam tegelijk met berichten uit Indiase bron, dat de troepen van India en Bangla Desj zeer snelle vorderingen maken in Oost-Bengalen. Zo maakte kolonel Rikye, woordvoerder van het In diase leger bekend, dat de Pakis taanse troepen daar aan een wan ordelijke ternugtocht zijn begon nen en dat de situatie voor hen 'kritiek' is. Bovendien zou de gehele Pakis taanse luchtmacht in Oost-Bengalen op twee toestellen na zijn uitge schakeld. 'Volgens Rikye had een Pa kistaanse commandant een boodschap aan zijn eenheid gezonden. „Waarom voert u mijn order niet waarom juist moutbrood? pakhet, dat gulle goede uit, verdorie?" en als antwoord heb ben gekregen: „Omdat wij verdorie niet weten, waar u bent". Secretaris-Generaal Oe Thant van de VN heeft gistaren India en Pakis tan opnieuw verzocht een kort be stand in Oost-Bengalen in acht te ne men om een VN-vliegtuig in Dacca te laten landen, dat 47 VN-functionaris- sen en ongeveer 100 leden van het consulaire personeel uit Dacca moet evacueren. Een dergelijk bestand was al eerder gevraagd, maar op het mo ment dat het toestel zou landen werd Dacca juist aangevallen. Pakistan blijft optimistisch over de militaire toestand. Die zou in Oost- Bengalen „onveranderd" zijn, terwijl de Pakistaanse troepen in de omge ving van Poonch aan de grens met Kasjmir zouden zijn opgerukt, daar „hun aanvankelijke doelen hebben bereikt om zich nu te hergroeperen, met het oog op verdere acties". India se aanvallen daar zouden met zware verliezen zijn afgeslagen. Voorzover kan worden gegist uit de elkaar tegensprekende militaire be richten, is India in Oost-Bengalen aan de winnende hand en is het ,Pa- kistaanse offensief in het westen min of meer stuk gelopen. India zou daar, volgens New Delhi, een grote tank slag hebben gewonnen. Beide landen blijven elkaar bom barderen. De Pakistaanse luchtmacht dringt diep in Indiaas gebied door. Zo werd gisteren Bombay door luchta larm verrast. Volgens radio All-India zouden de vijf aanvallende toestellen zijn verdreven. Agra, dat 190 km ten zuiden van New Delhi ligt en 480 km van de Pakistaanse grens, is sinds vrijdag zeker tien maal gebombar deerd. Zie verder pagina 7 VENLO In de nacht van zondag op maandag is het veelbesproken Venlose café Bonaparte totaal uitge brand nadat iemand even na half een zondagnacht een brandbom het café had binnengeworpen. Door de paniek die in het café ont stond slaagden zeven bezoekers er niet in direct uit de fel brandende ruimte te ontsnappen. Zes van hen liepen brand- en snijwonden op on der meer als gevolg van neervallend en rondvliegend glas. Een andere ca- fégast werd met een hersenschudding in het Venlose ziekenhuis opgenomen. Twee gasten werden via een toilet raampje in veiligheid gebracht. DEN HAAG De zeventien landen van de Raad van Europa hebben overeenstemming bereikt over min of meer uniforme maatregelen, die beogen onbekwame automobilisten voor een bepaalde tijd de rijbevoegd heid te ontzeggen. Hiervoor heeft het ministerscomité een resolutie aangenomen, waarin overtredingen tot uitdrukking worden gebracht in een puntensysteem. Zo wordt doorrijden na een aan rijding bestraft met vier punten, evenals rijden onder invloed van al cohol of verdovende middelen of in dien men vermoeid is, inhalen zon der voldoende zicht, keren op een autosnelweg en rijden zonder rijbe wijs. Voor andere overtredingen worden drie of twee strafpunten uitgedeeld. Overschrijding van de maximum snelheid met meer dan 30 kilometer per uur betekent drie strafpunten, met 15 tot 30 kilometer per uur twee strafpunten. Bij vijf strafpunten wordt een waarschuwing gegeven, bij acht wordt een onderzoek inge steld naar de rij-bekwaamheid en bij tien strafpunten wordt de rij bevoegdheid ontzegd. Weigeren om zich te laten onder zoeken op alcoholgebruik zou met drie punten moeten worden bestraft, evenals het overtreden van de voor- rangsregels, de bepalingen voor voetgangers-oversteekplaatsen, van de regels voor inhalen, door rood licht rijden, met slechte verlichting, een ondeugdelijke stuurinrichting en ondeugdelijke remmen rijden. Twee strafpunten worden opgelegd voor rijden met slechte banden of met een lading die gevaar oplevert. Andere overtredingen worden in het algemeen met een of twee strafpun ten „gehonoreerd". BELFAST (Reuter) Een van de l grootste branden die Belfast sinds jaren heeft gekend heeft gisteravond het hoofdkwartier van der Leger des Heils totaal verwoest. Een heilssol date kwam om het leven en vier man nelijke collega's raakten gewond. Zij trachtten een orgel in veiligheid te brengen toen het gebouw instortte. Het hoofdkwartier kwam in gevaar door een brand in een aangrenzende textielfabriek. Twee gewapende man nen waren de fabriek binnengedron gen, gaven de 600 vrouwelijke werk nemers de raad zo spoedig mogelijk het gebouw te verlaten en brachten daarna twee krachtige explosies te- Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op geeft. Met kandelaar van sierlijk smeed werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk om cadeau te geven. Ik geef op als nieuwe abonnee: kwartaal maand Mijn naam is: adres: woonpl: Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden De Mukti Bahinihet bevrijdingsle ger van S-jeik Moedjiboer Rahman's Awami Ligaheeft een gebied on der controle, 'Bevrijde Zone' geheten. Een strijder van de Mukti Bahini staat hier op de Perulia Brug in Pe- rulia. De brug werd 23 november door terugtrekkende Pakistani in brand gestoken. Hij staat nu onder controle van de Hukti Bahini. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De overplaatsing van overste M. H. von Meyenfeldt naar de legerplaats Oirschot is, al thans voorlopig, ongedaan gemaakt. Dit werd gisteravond laat van de zij de van de legervoorlichtingsdienst meegedeeld. Zoals vorige week vrijdag gemeld was de overste aangezegd dat hij in april volgend jaar zijn post als direc teur van het studiecentrum voor mili tair leiderschap in Hilversum zou moeten verlaten om bataljonskom- mandant in Oirschot te worden. Deze overplaatsing werd algemeen be schouwd als een bestraffing van de wijze, waarop de heer Von Meyen feldt de afgelopen jaren heeft gepleit voor een ander defensiebeleid. Staatssecretaris Van Es heeft giste ren besloten dat de overste voorlopig in zijn huidige functie zal worden ge handhaafd „teneinde niet de indruk te wekken dat tot overplaatsing is besloten omdat hij voor de leiding van de koninklijke landmacht in zijn huidige functie van directeur SML niet aanvaardbaar zou zijn". Een eventuele overplaatsing van de overste naar een troepenfunctie wordt nu later in beschouwing geno men, waarschijnlijk over een of twee jaar. UTRECHT De 18 in Zuid- Holland werkende ziekenfond sen zijn genoodzaakt de premies voor de vrijwillige ziekenfonds verzekering aanzienlijk te ver hogen; met ingang van 1 januari a.s. is de maandpremie vastge steld op ƒ59.10 per persoon van 16 jaar en ouder (was in 1971 ƒ44,80). De premieverhoging is voor een belangrijk deel het gevolg van de algemene ontwikkelingen op medisch terrein, maar voor Zuid-Holland gel den ook bijzondere omstandigheden. Met name de gang van zaken bij de ziekenhuizen leidt daar tot veel ho gere kosten, vooral nu de regering heeft besloten de tarieven van de academische ziekenhuizen met on geveer 60 procent te verhogen. Meer dan de helft van de premie is al nodig om de kosten van ziekenliuis- verpleging en -behandeling te beta len. AMMAN (AFP) De regering van Jordanië heeft besloten de door mili taire rechtbanken over meer dan zes tig mensen uitgesproken doodstraf fen te wijzigen in levenslange gevan genisstraf. De terdoodveroordeelden waren merendeels Palestijnse verzetslieden. Een woordvoerder van het Jordaanse ministerie van justitie heeft ver klaard, dat de reden voor de wijzi ging „de terugkeer naar het normale leven in Jordanië is. BRUSSEL (AP) De ministerraad van Euratom is er gisteren niet in ge slaagd tot overeenstemming te komen over een voorstel van de EEG-com- missie over de toedeling van 145 mil joen dollar in de komende drie jaar voor research en ontwikkeling van het vreedzaam gebruik van kernenergie. Frankrijk wil alleen in de kosten van de bestaande, gezamenlijk gefi nancierde atoomcentra bijdragen voorzover het zelf in deze projekten deelneem*. De.andere landen zeggen dat alle zes leden bij moeten dragen in het on derhoud en de instandhouding van de centra, die in 1958 gesticht werden. Maar de Franse minister Xavier Or- toli zei dat Frankrijk alleen geïnteres seerd is in deelname in bepaalde as- Van eenonzer verslaggevers HEERLEN Onder het personeel van de DAF-autofabrièken in Bom en Eindhoven is onrust ontstaan, .nu de fabrieken dreigen te worden stil gelegd door de metaalstaking in Duitsland. De directie van DAF liet gisteren weten dat er nog voor onge veer twee weken voorraad is aan on derdelen Na die periode zullen de fabrieken moeten worden stilgelegd. Ook al zal op korte termijn een op lossing worden gevonden in het me taalconflict, dan betekent dat niet dat a la minute de moeilijkheden voor DAF voorbij zijn. Door de staking dreigt een grote achterstand in de toelevering van auto-onderdelen te ontstaan die naast DAF vooral VW, BMW, Audi, Ford in Duitsland en een aantal Ford-vestigingen in België treft. pekten van het werk aan deeltjesver snellers, in een informatiecentrum voor kernonderzoek en in een bureau voor metingen van atomen. Dit vertegenwoordigt ongeveer 40 procent van de totale aktiviteiten van de vier gemeenschappelijke atoom- centra in Ispra In Italië, Geel in Bel gië. Petten in Nederland en Karlsruhe in West-Duitsland. Het zou er op neer komen dat de reaktor in Karlsruhe zijn aktiviteit zou voortzetten en dat de akiviteiten in Geel tot 80 procent zouden worden teruggebracht. Petten zou geheel wor den afgeschreven en de aktiviteiten in Ispra zouden tot 12 procent van het huidige totaal worden teruggebracht. De ministerraad van Euratom heeft besloten om een beslissing over het lot van Euratom uit te stellen en op 20 december weer bijeen te komen. Gisteren de dag na Sinter klaas was de girostand „Actie voor Pedro": f35.000! De ver wachting is, dat de 4 en 5 decem- ber-giro's, die dezer dagen bin nenkomen, het voorlopige totaal bedrag op een halve ton zullen brengen. Deze Trouw-Kwartet-Sinter- klaasactie is zoals bekend voor de twee scholen van de Spaanse Evangelische Kerk in Madrid. De lezerskring van onze bladen wordt gevraagd: „Stéun het werk van het bijzonder on derwijs in Spanje, dat met on voorstelbare moeilijkheden kampt. Wie „een goede Sinter klaas" heeft gehad en niet nog heeft meegedaan aan ide actie „Giro voor Pedro", kan dat als nog doen. De arbeid van de klei ne Spaanse protestantse kerk is aangewezen op steun van buiten landse kerken. Eén leerling op een van beide protestants-chris telijke scholen in de Spaanse hoofdstad kost 1000,- per jaar. Het is een bedrag, dat de meeste ouders niet kunnen opbrengen. De actie „Giro voor Pedro" richt zich echter niet alleen op een vermindering van het exploitatie tekort, maar het bedrag liefst 100.000,dat van de lezerskring van Trouw en de Kwartetbladen wordt gevraagd is mede bestemd voor verbetering van de primitie ve huisvesting, zoals heel pro zaïsch modem klassemeubilair. Op verzoek van de Nederlandse Vereniging „Het Evangelie in Spanje", die nu al bijna honderd jaar het Spaanse protestantisme met de daad steunt, blijft de ac tie in deze feestelijkste maand van he£ jaar doorgaan. Op ver enigingen, scholen, gezinnen, al leenstaanden wordt een beroep gedaan eendrachtig te helpen. Daarom: giften blijven welkom op ide postgirorekening van de N.V. De Christelijke Pers: 1.690.968. Bijdragen kunnen ook worden overgemaakt aan de Ne derlandse Middenstandsbank, centraal kantoor Amsterdam, on der no. 69.73.60 768 t.n.v. De Chris telijke Pers. S.v.p, vermelden: Giro voor Pedro. Tot dusverre zjn er bijna tweeduizend reacties. Van een verslaggever DEN HAAG Van de toeneming van het aantal werklozen in november (ongeveer 17.000) is een aantal van ongeveer 7.000 toe te schrijven aan sei zoenswerkloosheid. Conjunctuurachteruitgang is oorzaak van de werkloos heid van de overige 10.000. Het ministerie van sociale zaken, dat deze gegevens heeft verstrekt, zegt te verwachten, dat de forse stijging van de werkloosheid in december en de eer ste maanden van het volgend jaar zal aanhouden. De stijging van de conjunc tuurwerkloosheid zal in de eerstkomende maanden minstens 5.000 per maand bedragen. Dit is het cijfer van de werkloosheid na correctie voor seizoens invloeden. Hierbij komen dus nog de werknemers, die als gevolg van seizoens oorzaken werkloos worden. De Rotterdamse luchthaven Zestienhoven blijft voor lopig bestaan. De positie van het vliegveld kan opnieuw worden bezien als een beslissing over de plaats van de tweede nationale luchthaven is genomenZolang echter geen tweede grote nationale luchthaven in gebruik is, zal een vliegveld by Rotterdam aanwezig moeten zijn, omdat anders een onaanvaardbare extra belasting voor Schiphol zou ontstaan. Dit zêi minister Drees (verkeer en waterstaat) gisteren tot de Rotter damse delegatie die met vier man sterk, met burge meester Thomassen aan het hoofd, naar Den Haag was gekomen. Op de foto v.Ln.r. staatssecretaris Kruisinga, wethouder Polak, minister Drees, wethouder Van der Ploeg, een tevreden burgemeester Thomassen en wethouder Jettinghof.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1